Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 1986 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Babcock Paul R. Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Babcock Sherrill Sergeant B Squadron A 1915 III
Babcock Sherrill Private Troop 2 Squadron A 1910 IV
Babcock Theodore H. Major & Inspector of Small Arms Practice & Ordnance Officer Field & Staff 2nd Brigade 1905 II
Babcock Theodore H. [Major ISAP & Ordinance Officer] 2nd Brigade 1900 III
Babcock Theodore H. Major 2nd Brigade 1895 IV
Babcock Theodore Jr. Sergeant F 7th Regiment 1896 III
Babcock Theodore Jr. Sergeant F 7th Regiment 1894 IV
Babcock Charles E. P. Lt. Colonel 65th Infantry 1912 Special (30 Year)
Babcock Carlton W. Sergeant G 108th Infantry 1938 IV
Babcock Charles E. P. Major 65th Regiment 1907 I
Babcock Charles E.P. Major Field & Staff 65th Infantry Regiment 1902 II
Babcock Charles E.P. Captain F 65th Regiment 1897 III
Babcock Charles E.P. Captain F 65th Regiment 1894 IV
Babcock Donald W. 1st Lieutenant B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Babcock Edwin G. Captain 13th Artillery District 1912 III
Babcock Edwin G. 1st Lieutenant F 13th Regiment 1907 IV
Babcock Judson L. Sergeant E 369th Infantry 1936 IV
Babcock Louis L. Major & Judge Advocate Field & Staff 4th Brigade 1913 II
Babcock Louis L. Major, Judge Advocate General Department 4th Brigade 1908 III
Babcock Louis L. Judge- Advocate Staff 4th Brigade 1903 IV
Babernitz John J. P Sergeant 1st Brigade 71st Infantry 1961 I
Babernitz John J. Master Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry Regiment 1956 II
Babernitz John J. Sergeant First Class E 106th Infantry 1949 III
Babernitz John J. 1st Lieutenant H 106th Infantry 1947 IV
Bacheldor Edward L. 1st Lieutenant D 1 MTB 205th Armored 1960 IV
Bachi Joseph Sergeant Headquarters Battery 991th Field Artillery Battalion 1951 III
Bachi Joseph Sergeant Service Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Back Arthur W. T. Sergeant 20th Separate Company 1896 IV
Backbee (sp?) Charles A. Sergeant G 12th Infantry 1915 III
Backhouse George G. 1st Lieutenant C. 1st Cavalry 1915 IV
Bacon Frank A. Sergeant First Class 1st Signal Corps 1913 IV
Bacon George A. Private F 3rd Infantry 1917 IV
Bacon Mc Coy Corporal Headquarters Company 3rd Battalion, 389th Infantry 1939 IV
Badalucco Manuel Corporal M 105th Infantry 1937 IV
Badenhausen Harry W. Captain 8th Artillery District 1909 III
Badenhof Frederick Corporal K 47th Regiment 1907 IV
Badgeley Howard G. Captain Squadron A 1899 IV
Badgely Howard G. Captain 1 Squadron A 1904 III
Badoyan Markar Sergeant Battery A 212th Coast Artillery Regiment 1939 II
Badoyan Marker Corporal [Battery] A 212th Coastal Artillery 1933 III
Baer August J. First Sergeant C 65th Infantry 1914 III
Baer August J. 1st Sergeant C 65th Infantry 1911 IV
Baer Richard A. Captain 259th Medical Battalion NYARNG 1959 IV
Baese Lincoln Private H 7th Infantry 1909 IV
Baese (sp?) Charles O Private H 7th Infantry 1911 IV
Baettcher William H. Private M 71st Infantry 1913 IV
Bagge William D. Master Sergeant Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV
Bagnall Henry D. Major 74th Infantry 1920 IV
Bagnardo Frank N. Captain Headquarters 205th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Bagodzinski George Private B 8th Regiment 1906 IV
Bahme Frank 1st Sergeant 21st Separate Company 1903 IV
Bahme (sp?) Paul C. 1st Lieutenant 21st Separate Company 1902 IV
Bailey Frederick W. G. 1st Lieutenant 8th Separate Company 1899 II
Bailey Frederick W. G. 1st Lieutenant 8th Separate Company 1894 III
Bailey Harold Sergeant 4th Truck 1945 IV
Bailey Harry A. Sergeant K 71st Infantry 1915 IV
Bailey James Private 8 13 CDC 1915 I
Bailey James Private H 13th Regiment 1905 III
Bailey James Private H 13th Regiment 1901 IV
Bailey James Private 8th Company 13th Artillery District 1910 II
Bailey John Sergeant Service 10th Infantry 1935 III
Bailey Joseph J. Private First Class 10th Infantry 1925 I
Bailey Joseph J. Corporal H 1st Infantry Regiment 1916 II
Bailey Joseph J. Corporal 20th Separate Company/ H 1st Infantry 1911 III
Bailey Joseph J. Private 20th Separate Company 1906 IV
Bailey Kenneth F. Sergeant First Class Service Battery 186th AFA Battalion 1956 IV
Bailey Mark Corporal G 12th Infantry 1910 IV
Bailey Alfred R. Sergeant 12th Art. Dist., [9th Co.] 1910 IV
Bailey Roddie E. Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Bailey Charles N. Sergeant Battery C 186th AFA Battalion NYARNG 1959 IV
Bailey Roy Douglas E M 1st Class 4th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
Bailey Daniel N. 2nd Lieutenant Co. L 16th Infantry, NYG 1946 I
Bailey Roy E. Private M 2nd Separate 3rd Infantry 1911 IV
Bailey Daniel N. Captain K 369th Infantry Regiment 1937 II
Bailey Samuel J. Sergeant C 7th Regiment 1899 IV
Bailey Daniel Nathaniel Captain Company K 369th Infantry 1931 III
Bailey Theodore L. Private Troop A 1st Cavalry 1912 IV
Bailey Edward C. Master Sergeant Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Bailey Edwin F. Private M 10th Infantry 1940 IV
Bailey Frank J. Commander 9th Bn NYNM 1938 I
Bailey Frank J. Lieutenant Commander 9th Battalion Naval Militia 1933 II
Bailey Frank Joel Lt. Commander 11th Fl. Division, 3rd Battalion 1931 III
Bailey Frank Joel Lieutenant Naval Militia New York 1919 IV
Bailly Leon Sergeant G 22nd Regiment 1907 IV
Bain William P. Jr. Captain Headquarters/Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion NYARNG 1959 IV
Baird William J. [Staff Sergeant] B 101st Signal Battalion 1934 III
Baird Andrew 2nd Lieutenant 13th C.D.C., 9th Separate Company 1915 IV
Baird James Private B 7th Regiment 1894 IV
Baird Raymond D. 1st Lieutenant A 10th Infantry NYNG 1937 III
Baist Henry G. Lieutenant 3rd Battalion NYNM 1937 I
Baist Henry G. Lieutenant 10th Fleet Division 3rd Battalion Naval Militia 1932 II
Baist Henry G. Lieutenant 7th Division 3rd Battery Naval Militia 1927 III
Baist Henry G. Ensign Company 7 3rd Battalion Naval Militia 1922 IV
Bajart Charles Quatermaster Sergeant C 12th Regiment 1906 I
Bajart Charles N. Color Bearer 12th Regiment 1894 IV
Bajart Charles N. Color Sergeant 12th Regiment 1932 Special (35 Year)
Bajart Charles N. [Imr] Sergeant 12 Infantry 1912 Special (30 Year)
Bajart (sp?) Charles W. Color Bearer Sergeant 12th Regiment 1899 III
Bakelman Jack S. 2nd Lieutenant Headquarters 42nd Infantry Division 1960 IV
Baker John Caswell Lieutenant Colonel Headquarters/ Headquarters 1st Battalion 105th Infantry 1950 III
Baker John Caswell Captain Headquarters 105th Infantry 1946 IV
Baker Louis H. Sergeant 6th Separate Company 1897 IV
Baker Louis M. Captain G 10th Infantry 1927 IV
Baker Raymond V. Captain 369th Coastal Artillery [AA] 1947 IV
Baker Stalham S. Captain 101st Cavalry 1926 IV
Baker Willett B. Master Signal Electrician 1st Company Signal Corps 1914 II
Baker Willett B. Sergeant First Class 1 Signal Corps 1909 III
Baker Willett B. 1st Class Sergeant 1st Company Signal Corps 1904 IV
Baker William Captain 12th Separate Company 1904 III
Baker William Captain 12th Separate Company 1899 IV
Baker Charles A. Captain 1st Infantry 1922 I
Baker William A. Lieutenant Colonel Field & Staff 633rd Anti-aircraft Artillery Battalion 1955 II
Baker Charles A. 1st Lieutenant K 10th Infantry Regiment 1915 II
Baker William A. Major 245th AAA Gun Battalion NYNG 1949 IV
Baker Charles A. 1st Lieutenant 15th Separate Company/ K 10th Infantry 1910 III
Baker William M. Sergeant B 10th Infantry 1916 IV
Baker Charles A. Quartermaster Sergeant 15th Separate Company 1905 IV
Baker Charles M. 1st Sergeant B 7th Regiment 1894 III
Baker Charles J. Major 165th Infantry 1947 III
Baker Dumond H. Sergeant Troop K 121st Cavalry Regiment 1940 II
Baker Dumond H. Sergeant Troop K 121st Cavalry 1936 III
Baker Floyd E. Private F 7th Regiment 1901 IV
Baker Frank 2nd Lieutenant Howitzer Company 369th Infantry 1939 IV
Baker Frank M. Quartermaster Sergeant I 47th Regiment 1897 III
Baker Frank M. Quartermaster Sergeant I 47th Regiment 1894 IV
Baker George J. Private E 14th Regiment 1900 IV
Baker Guy E. A.D.C. Captain 3rd Brigade 1899 IV
Baker John C. Brigadier General Headquarters and Headquarters Detachment, NYARNG 1960 I
Baker John C. Colonel Field & Staff Combat Command A 27th Armored Division 1955 II
Balch Lewis Major & Surgeon Field & Staff 10th Infantry Battalion 1894 II
Balck I. Clark Private D [7th Regiment] 1897 IV
Baldini James J. Sergeant A 102nd Medical Regiment 1939 IV
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class I 174th Infantry NYNG 1953 IV
Baldwin Thomas William 1st Lieutenant 1st Company Signal Corps 1905 IV
Baldwin Edward P. Warrant Officer Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1931 II
Baldwin Walter D. Corporal K 108th Infantry 1939 IV
Baldwin Edward P. Chief Musician 13th Company CDC 1916 III
Baldwin Frederick Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1915 II
Baldwin Frederick M. Captain 13th Infantry 1947 IV
Baldwin Frederick A. 1st Lieutenant 14th Infantry 1922 IV
Baldwin Frederick W. Colonel 14th Infantry 1922 I
Baldwin Frederick W. Major 14th Infantry 1935 III
Baldwin Frederick W. Captain D 14th Regiment 1905 IV
Baldwin Frederick W. Colonel 14th Infantry 1931 Special (35 Year)
Baldwin Frederick William Major Field & Staff 14th Infantry 1910 III
Baldwin George E. Captain H 7th Infantry Regiment 1914 II
Baldwin George E. Captain H 7th Infantry 1909 III
Baldwin George E. Sergeant H 7th Regiment 1905 IV
Baldwin Harry Captain E 47th Regiment 1900 IV
Baldwin Harry B. Lt. Colonel 47th Infantry 1915 I
Baldwin Harry B. Major Field & Staff 47th Infantry Regiment 1911 II
Baldwin Harry Beam Major [F&S] 47th Regiment 1904 III
Baldwin Harry H. Artificer H 7th Infantry 1911 IV
Baldwin [Charles] B. First Sergeant 2nd Signal Corps 1896 IV
Baldwin James T. Captain Headquarters, NYNM 1958 I
Baldwin [Edward] P. Band 13th [Arty Dist] 1911 IV
Baldwin James T. Commander Headquarters Naval Militia 1952 II
Baldwin Charles [B.] Captain 2nd Signal Corps 1901 III
Baldwin James T. [Commander] 4th Battalion 1949 III
Baldwin Charles A. Sergeant B 47th Regiment 1905 III
Baldwin James T. Commander Headquarters NYNM 1949 IV
Baldwin Charles A. Corporal B 47th Regiment 1900 IV
Baldwin Thomas W. Captain Field & Staff 9th Coast Defense Command 1915 II
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class E 1st Battle Group 174th Infantry Regiment 1960 II
Baldwin Thomas Seymour Private G 74th Regiment 1896 IV
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class B 174th Armored Infantry Battalion NYNG 1955 III
Baldwin Thomas W. 1st Lieutenant 21 9th Artillery District 1910 III
Ball Clarence Captain 2nd Marine Company 3rd Battalion Naval Militia 1923 IV
Ball George Captain F 23rd Infantry 1909 I
Ball George 1st Lieutenant F 23rd Infantry Regiment 1904 II
Ball George 1st Sergeant F 23rd Regiment 1899 III
Ball George Sergeant F 23rd Regiment 1894 IV
Ball Henry S. 2nd Lieutenant, Battalion Quartermaster 1st Infantry 1912 III
Ball Henry Simeon Sergeant Major [N. C. S.] 1st Regiment 1907 IV
Ball John F. Sergeant 174th Infantry 1939 IV
Ball John H. Major 4th Brigade 1900 IV
Ball Torrey A. Captain D 3rd Infantry 1915 IV
Ballard John Cook B 7th 2nd Infantry 1911 IV
Ballenan (sp?) Jacob S. Sergeant Major NCS 1st Infantry 1909 IV
Ballinger Carl R. 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Ballman Jacob S. Captain 1st Infantry 1914 III
Ballou Levi S. Quartermaster Sergeant I 47th Regiment 1899 III
Ballou Levi S. Private I 47th Regiment 1894 IV
Balthasar Arthur Private C 7th Regiment 1905 IV
Balty Frank J. Private First Class E 105th Infantry 1940 I
Balty Frank J. Private 1st Class E 105th Infantry Regiment 1939 II
Bamby John Private Band 7th Infantry 1913 III
Bamford Austin C. Sergeant First Class Hospital Corps 69th Infantry 1911 IV
Bamman Charles F. Private 2nd Class A Corp of Engineers 1915 IV
Bancroft LeGrand First Sergeant Troop B 1906 IV
Bangs Bleecker Captain & Quartermaster Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1903 II
Bangs Bleeker Quartermaster Sergeant C 23rd Regiment 1894 IV
Bangs Bleecker Captain 23rd Regiment 1908 I
Banker Watson J. Hospital Steward Petty Of 2nd Battalion NM 1910 IV
Banks Arthur H. Private 1st Class D 369th Infantry 1939 IV
Banks David Jr. Major 112th Regiment 1898 IV
Banks Martin L. Master Sergeant Battery B 105th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Banks Robert A. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1947 II
Bannan Thomas L. Corporal C 7th Infantry 1917 IV
Bannin Francis H. Staff Sergeant K 2nd Regiment New York Guard 1946 II
Bannin Harold F. Sergeant K 2nd Regiment 1942 III
Bannin Harold F. Sergeant K 105th Infantry 1936 IV
Bannow James W. Private F 1st Field Artillery 1919 IV
Bannow James Wiliam Staff Sergeant Medical Detachment 104th Field Artillery 1926 III
Banss Anton Corporal D 65th Regiment 1899 IV
Bantaff Walter R. Battalion Sergeant Major N.C.S. 74th Infantry 1909 IV
Barabash Maurice I. DKC 3-53 Division NYNM 1957 IV
Barager Albert M. 1st Lieutenant H 3rd Infantry 1914 III
Barager Albert M. First Sergeant 1st H 3rd Infantry 1908 IV
Barbaro Michael J. Chief Warrant Officer Company B 1st ARB 174th Infantry 1960 I
Barbaro Michael J. Warrant Officer Junior Grade B 174th Armored Infantry Battalion 1955 II
Barbaro Michael J. 2nd Lieutenant I 74th Regiment 1945 IV
Barbaro Michael J. Master Sergeant I 174th Infantry 1951 III
Barber George L. Private 28th Separate Company 1894 IV
Barber Henry O. Baotsmans Mate 1st Class 2nd Division 1st Battalion 1913 IV
Barber James s. 14th Separate Company 1895 IV
Barber Wilbur F. Captain K 22nd Infantry Regiment 1905 II
Barber Wilbur Francis 2nd Lieutenant K 22nd Regiment 1897 IV
Barber Wilbur T. Captain K 22 Regiment 1900 III
Barber C. James 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1894 III
Barber Clarence J. Captain 2nd Separate Company 1904 I
Barber Clarence J. Captain 2nd Separate Company 1900 II
Barbour William W. Captain 87th Infantry Brigade 1922 IV
Barbuto Joe Private, 1st Class E 105th Infantry 1939 IV
Barca Frank R. Master Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Barcellona Philip Sergeant Headquarters Detachment 102nd Quartermaster Group 1949 IV
Barclay Wright Private K 7th Regiment 1908 IV
Bard Stanislas B. Sergeant H 71st Regiment 1907 IV
Bardes William H. Lt. Colonel 142nd Tank Battalion 1951 I
Bardes William H. 1st Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 14th Infantry 1941 III
Baregykowski (sp?) Michael Sergeant [I] 65th Regiment 1905 III
Barezykowski Michael Sergeant I 65th Infantry Regiment 1909 II
Barezykowski Michael Private I 65th Regiment 1900 IV
Barile Joseph N. Technical Sergeant 137th Tactical Fighter Squadron NYANG 1959 IV
Bariro (sp?) Frank Sergeant [I] 22nd Regiment 1901 IV
Barker William H.H. Corporal 11th Separate Company 1903 IV
Barker Charles P. Sergeant First Class [1st Company Signal Corps] 1907 IV
Barker Frank Private 47th Separate Company 1903 IV
Barker George E. 1st Lieutenant 245th Coast Artillery 1937 IV
Barker James Jr. Sergeant A 71st Regiment 1895 IV
Barker James Jr. Captain W 13th Regiment 1901 III
Barker John H. Major Ordinance Department 1915 IV
Barker Walter Cushing 1st Lieutenant G 65th Regiment 1902 IV
Barkhuff Hugh A. Quartermaster Sergeant H 2nd Infantry Regiment 1910 II
Barkhuff Hugh A. [Assistant Hospital Steward] N.C. S 2nd Regiment 1905 III
Barkhuff Hugh A. Private 46th Separate Company 1902 IV
Barlette Albert Sergeant H 105th Infantry 1941 III
Barlow Fredrick Foster Corporal 3rd Battery 1903 IV
Barlow George H. Private F 7th Regiment 1898 IV
Barlow Harold L Staff Sergeant Headquarters 1st Infantry 1947 III
Barlow Harold L. Staff Sergeant 2nd Battalion, 1st Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Barlow Joseph R. Captain I 14th Regiment 1899 I
Barlow Joseph R.K. Captain I 14th Infantry Regiment 1896 II
Barmon Daniel Webster Captain, Ordnance Department 74th Infantry 1910 III
Barmon Daniel Webster Captain & I S A P F & S 74th Regiment 1905 IV
Barnard Bleecker S. Captain D 12th Regiment 1894 III
Barnard Horace Guidon Sergeant 1 Squadron A 1907 III
Barnard Horace Guidon Sergeant [1] Squadron A 1902 IV
Barnard J. Augustus Captain 7th Infantry 1917 I
Barnard John A. Captain Field & Staff 7th Infantry Regiment 1912 II
Barnard John Augustus 1st Lieutenant K 7th Infantry 1907 III
Barnard John Augustus 2nd Lieutenant K 7th Regiment 1902 IV
Barnard John Hall Navigating Lieutenant S 1st Battalion Naval Militia 1905 IV
Barnes Herbert S. Private K 7th Infantry 1909 IV
Barnes Jeremiah E. 1st Lieutenant 24th Separate Company 1907 III
Barnes Jeremiah Edward 2nd Lieutenant 24th Separate Company 1902 IV
Barnes Paul Norris 1st Lieutenant M 10th Infantry 1937 IV
Barnes Walter F. Captain 47th Regiment 1905 I
Barnes Walter F. Captain & Regimental Adjutant Field & Staff 47th Infantry Regiment 1900 II
Barnes Walter F. 1st Lieutenant & Adjutant 47th Regiment 1895 III
Barnes Walter F. 1st Lieutenant, Adjutant 47th Regiment 1894 IV
Barnes Walter T. Major 2nd Brigade 1912 Special (30 Year)
Barnes William H. Private 6th Separate Company 1894 III
Barnes Charles H. 1st Lieutenant Ordinance Department 3rd Infantry 1913 IV
Barnes Clarence Sergeant Battery G 369th [Gunnery Battalion]`` 1950 III
Barnes Clarence Staff Sergeant 369th Coast Artillery 1941 IV
Barnes Frank Sergeant Band 22nd Engineers 1909 III
Barnet Louis S. 2nd Lieutenant Field & Staff 13th Coast Defense Command 1915 II
Barnett George A. Private B 23rd Regiment 1895 IV
Barnett George A. Master Sergeant Field & Staff NYNG Headquarters 1927 II
Barnett George A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 2nd Brigade 1920 III
Barnett Norman J. Sergeant Service Company 165th Infantry 1937 III
Barnfather Robert Sergeant [104th Amb.] 102nd[MR] 1933 III
Barnie Alexander Jr. Major 1894 I
Barnum Charles Quatermaster Sergeant 23rd Infantry 1909 I
Barnum Charles H. Private K 23rd Infantry Regiment 1903 II
Barnum Charles H. Private K 23rd Regiment 1894 IV
Barnum Edward H. 1st Lieutenant 23rd Regiment 1908 I
Barnum Edward H. 1st Lieutenant K 23rd Infantry Regiment 1902 II
Barnum Edward H. 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1897 III
Barnum Edward H. 2nd Lieutenant K 23rd Regiment 1894 IV
Barnum Eli Clark Private 5 Squadron C 1910 III
Barnum Eli Clark Private G 23rd Regiment 1904 IV
Barnum (sp?) Charles H. Private K 23rd Regiment 1899 III
Barone Frank T M First Class T M First Class 7th Fl Division 2nd Battalion 1937 III
Barr Henry Private E 9th Regiment 1896 IV
Barr James A. 1st Sergeant K 12th Infantry 1916 IV
Barr Robert [Post. Inr Sergeant] 3rd Infantry 1910 I
Barr Robert Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 1st Infantry Battalion 1906 II
Barr Robert [Imr] Sergeant 1st Battalion 1900 III
Barr Robert Private 42nd Separate Company 1896 IV
Barr Thomas A. First Sergeant M 108th Infantry 1941 III
Barr Thomas J. P Sergeant B 1 MTB 127th Armored 1960 III
Barr Thomas J. Master Sergeant B 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Barr Charles K. Corporal 336th AAA Company SW-DMC NYG 1950 IV
Barre Harry F. Private I 23rd Regiment 1894 IV
Barrett Nelson True 1st Lieutenant Company I 65th Regiment 1903 IV
Barrett Ray H. Chief Warrant Officer 2 D 1st ARB 105th Infantry NYARNG 1959 III
Barrett Archibald B. Colonel AUS 1946 I
Barrett Archibald B. Captain G 107th Infantry Regiment 1939 II
Barrett Archibald B. Captain G 107th Infantry 1934 III
Barrett Edward A. Off. Ser. [Officer Sergeant] W 105th Field Artillery 1940 IV
Barrett John A. Chief Warrant Officer 3 Service Company 165th Infantry NYNG 1957 III
Barrett John A. Chief Warrant Officer 3 Service Company 165th Infantry NYNG 1957 IV
Barrett John S. 1st Lieutenant B 1st Marine Battalion 1939 IV
Barrett Julian B. Captain 121st Cavalry 1935 III
Barrett Louis S. Private G 13th Regiment 1906 III
Barrett Louis S. Private C 13th Regiment 1901 IV
Barrett Nelson F. 1st Lieutenant I 65th Infantry 1908 III
Barrett Nelson T. Major 65th Field Artillery 1919 I
Barrett Nelson T. Captain Field & Staff 65th Infantry Regiment 1913 II
Barriger Richard A. Master Sergeant 176th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Barron Eric S. Major Headquarters 1st Battalion 245th Coast Artillery Regiment 1938 II
Barron Eric S. Captain 245th Coastal Artillery 1937 III
Barron Thomas Captain K 7th Infantry 1908 III
Barrows Ransom J. Jr. Sergeant E 13th 65th Infantry 1908 IV
Barrows William A. Sergeant F 74th Regiment 1898 IV
Barrows (sp?) William Allen 1st Sergeant F 74th Regiment 1903 III
Barry Donald M. Master Sergeant I 108th Infantry NYNG 1953 IV
Barry Douglas C. Captain A 102 Engineers 1926 III
Barry Douglas C. [Adjutant] 102nd Engineers 1925 IV
Barry Earl C. 1st Lieutenant B 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Barry Herbert Captain 3 Squadron A 1906 III
Barry Herbert Captain 3 Squadron A 1902 IV
Barry John J. 1st Sergeant E 1st Battle Group 71st Infantry Regiment 1963 II
Barry John J. Master Sergeant Heavy Mortar Company 71st Infantry 1956 III
Barry John J. Master Sergeant A 71st Infantry NYNG 1951 IV
Barry John J. Major 2nd Battalion 174th Infantry NYNG 1954 IV
Barry Patrick C. Sergeant I 69th Regiment 1900 IV
Barry Peter Commander 3rd Battalion NYNM 1950 IV
Barry Thomas S. First Sergeant G 7th Regiment 1949 IV
Barry Thomas W. 1st Lieutenant B Field Service 27th Quartermaster(Armored Division) 1960 IV
Barry William J.B. Chaplain F & S 69th Regiment 1908 IV
Barth Frank Z. 1st Lieutenant Headquarters 1st Armed Rifle Battalion 174th Infantry NYARNG 1959 IV
Barthman [Henry] C Colonel 47th Infantry 1912 I
Barthman Henry [C] Major F&S 47th Regiment 1902 III
Barthman Henry C. Lieutenant Colonel Field & Staff 47th Infantry Regiment 1907 II
Barthman Henry C. Captain I 47th Regiment 1897 IV
Bartholomew Alanson D. Corporal I 2nd Infantry Regiment 1910 II
Bartholomew Alanson D. 2nd Lieutenant 9th Separate Company 1898 IV
Bartholomew Alanson D. 1st Lieutenant 9th Separate Company 1903 III
Bartholomew Robert B. 2nd Lieutenant B Squadron A 1916 IV
Bartlett Franklin Colonel Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1904 II
Bartlett Franklin Colonel 22nd Regiment 1899 III
Bartlett Franklin Major 22nd Regiment 1894 IV
Barton Daniel J. Corporal C 10th Battalion 1899 IV
Barton John T. Lt. Colonel Headquarters 106th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Barton Robert J. Master Sergeant Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1960 IV
Barton Rufus S. Jr. Sergeant First Class Headquarters Company 71st Infantry Regiment 1954 II
Barton Rufus Sturges Jr. 1st Lieutenant Headquarters 17th Regiment 1945 IV
Bascom George Jonathan Major 171st Regiment 1898 IV
Basic Nicholas M. Master Sergeant A 208th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Bassford Henry H. 1st Lieutenant E 1st Cavalry 1914 IV
Bassmann Joseph G. III 1st Lieutenant C 107th Infantry NYNG 1956 IV
Basso Joseph V. Private Headquarters Company 376th Infantry 1943 IV
Basson Thomas 1st Lieutenant Company K 7th Regiment 1903 IV
Bast Norman C. Sergeant D 101st M P Battalion 1940 IV
Basten William I. Private 4th Truck 1945 III
Bastianneli Adrian Private B 7th Regiment 1894 III
Batcher Frank E. Captain Battery B 104th Field Artillery Regiment 1936 II
Batcher Frank E. Sergeant C 1st Field Artillery 1917 IV
Batcher Frank Edward Captain Battery C 104th Field Artillery 1931 III
Batcher Frank E. Captain B 104th Field Artillery 1937 I
Bateman James B. Color Bearer Non-commissioned Staff 13th Infantry Regiment 1906 II
Bateman James B. Sergeant G 13th Regiment 1895 IV
Bateman James B. Color Sergeant [NeS] 13th Regiment 1901 III
Bates William G. Colonel 71st Regiment 1903 I
Bates William G. 1st Lieutenant & Adjutant 71st Regiment 1894 III
Bates Arthur J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 165th Infantry Regiment 1963 II
Bates Arthur J. Chief Warrant Officer 2 Service Company 165th Infantry NYNG 1957 III
Bates Arthur J. Warrant Officer JG Service Company 165th Infantry NYNG 1952 IV
Bates Charles W. Quartermaster Sergeant 32nd Separate Company 1905 II
Bates Charles W. Sergeant 32nd Separate Company 1900 III
Bates Charles W. Private 32nd Separate Company 1895 IV
Bates Chester E. 2nd Lieutenant Headquarters & Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Bates Frederick M. Supply Sergeant M 2nd Infantry 1919 I
Bates Frederick M. Quartermaster Sergeant M 2nd Infantry Regiment 1913 II
Bates Frederick M. Quartermaster Sergeant 32nd Separate Company 1908 III
Bates Fredrick M. Sergeant 32nd Separate Company 1903 IV
Bates George F. Color Bearer 7th Regiment 1894 III
Bates George W. Captain, Assistant Surgeon Med. Dept. 2nd Infantry 1909 III
Bates George W. Captain & Assistant Surgeon F & S 2nd Regiment 1904 IV
Bates Guy 1st Lieutenant D 22 Engineers 1914 IV
Bates Hayden J. Captain Quartermaster Corps, NYNG 1918 IV
Bates Henry E. Artificer E 1st Infantry 1914 IV
Bates Thomas T. First Sergeant Company 2 Squadron A 1905 IV
Bates William G. Captain & Regimental Adjutant Field & Staff 71st Infantry Regiment 1898 II
Batstone John K. 1st Lieutenant I 107th Infantry 1941 III
Batstone John K. 2nd Lieutenant I 107th Infantry 1937 IV
Battilloro John R. Captain 1st Howitzer Battalion 258th Artillery NYARNG 1959 IV
Battle Lee J. 1st Lieutenant Headquarters and Service Company 102nd Engineers 1936 III
Battle Leo J. Lt. Colonel 151st Engineer Combat Battalion 1952 I
Battle Leo J. Lieutenant Colonel Field & Staff 151st Engineer Battalion (Army of the United States) 1952 II
Bauder Frank Captain 37th Separate Company 1900 III
Bauder Frank Captain 37th Separate Company 1895 IV
Bauer Henry C. Captain & Assistant Surgeon Field & Staff 3rd Infantry Battalion 1901 II
Bauer Henry C. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 41st Separate Company 1899 III
Bauer Joseph R. 1st Sergeant L 107th Infantry 1936 IV
Bauer Nicholas P. Private First Class A 174th Infantry 1933 III
Bauernfeind Max Sergeant Battery F 104th Field Artillery Regiment 1938 II
Bauernfiend Max Staff Sergeant Btry F. 104th Field Artillery 1946 I
Baugs Bleeker Captain & Quartermaster 23rd Regiment 1898 III
Bauke Robert Lenox Jr. [Major] on Duty with 3 Brigades 1898 IV
Baum Harry Clay 1st Lieutenant, Assistant Surgeon 41st Separate Company 1894 IV
Baumann Henry R. C B'Mkr 2nd Division 1st Battalion NYNM 1939 IV
Baumbusch Michael Sergeant 19th Separate Company 1894 IV
Baumgofer Haldane A. 1st Lieutenant L 174th Infantry 1934 III
Baumhofer Haldane 1st Lieutenant L 174th Infantry 1922 IV
Baumhofer Haldane A. First Lieutenant 174th Infantry 1936 I
Baumhofer Haldane A. 1st Lieutenant L 174th Infantry Regiment 1933 II
Baur John C.F. Private H 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Baur John C. F. Corporal A 13th Regiment 1902 IV
Bauss Anton Sergeant D 65th Infantry Regiment 1908 II
Bauss Anton Sergeant D 65th Regiment 1903 III
Bauss (sp?) [Auton] [Imr] Sergeant S 65th Infantry 1913 I
Bavier Robert N. Private C 7th Infantry 1911 IV
Bavier William N. Private C 7th Infantry Regiment 1897 II
Bavier William N. Private C 7th Regiment 1902 I
Bavier William N. Private C 7th Regiment 1894 III
Bavier (sp?) William N. Private I 7th Infantry 1912 Special (35 Year)
Baxter George R. Private B 7th 2nd Infantry 1911 IV
Baxter Horace E. Private 6th Separate Company 1907 IV
Baxter John F. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion, 107th Infantry 1939 IV
Baxter John M. Private First Class Headquarters Troop 51 Cavalry Brigade 1936 III
Baxter John T. Sergeant G 13th Regiment 1894 III
Baxter Malcolm Captain [F&S] 8th Battalion 1907 IV
Baxter William A. Warrant Officer 2 Headquarters Company 107th Infantry NYNG 1957 III
Baxter William A. Chief Warrant Officer 2 Headquarters Company 107th Infantry NYNG 1957 IV
Bayer Andrew T. Master Sergeant Headquarters Battery 773rd Antiaircraft Artillery [Gunnery ] Battalion 1949 IV
Bayer John H. Master Sergeant 105th Field Artillery 1922 I
Bayer John H. 1st Sergeant Battery E 2nd Field Artillery Regiment 1917 II
Bayer John H. First Sergeant Battery A 1st Battalion, Field Artillery 1911 III
Bayer John H. Sergeant 2nd Battery 1906 IV
Bayer John Henry Master Sergeant Headquarters Battery 105th Field Artillery 1932 Special (35 Year)
Bayer Walter A. 2nd Lieutenant D 23rd Regiment 1897 III
Bayer Walter A. 2nd Lieutenant D 23rd Regiment 1895 IV
Bayles Frank Anthony Sergeant L 49th 10th Infantry 1910 IV
Bayles Frank A. 2nd Lieutenant 10th Infantry 1915 III
Bayliss John Y. Sergeant 1st Class Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV
Bayne William Bandmaster 69th Regiment 1901 I
Bayne William 69th Infantry 1912 Special (40 Year)
Bayne William Band Leader Band 69th Infantry Battalion 1894 II
Bayo Manuel J. First Sergeant 102nd Engineers 1949 IV
Bazen Edward J. Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 105th Infantry 1940 IV
Bazewick Ronald V. Staff Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Be (sp?)rger Frederick H. Sergeant Bugler 1st Cavalry 1917 IV
Beach Bennett Sheldon [F&S] 22nd Regiment 1902 IV
Beach Oren M. Jr. 2nd Lieutenant B 7th Regiment 1903 III
Beach Oren M. Jr. 2nd Lieutenant B 7th Regiment 1899 IV
Beach Robert MacA. [First Class Sergeant] 2nd Company Signal Corps 1914 IV
Beagle Silas J. Corporal F 1st Infantry 1912 III
Beagle Silas J. Private 33rd Separate Company 1905 IV
Beaker [Crosby] J. Private L 7th Infantry 1912 IV
Beakes Joseph W. Sergeant D 24 Ist Infantry 1908 IV
Beal Thaddeus R. Lieutenant 1st Division 2nd Battery 1901 IV
Beale Charles F. Private 1st Class 369th Infantry 1937 IV
Bealter (sp?) William E. Sergeant G 23rd Regiment 1899 IV
Beam Frank W. Staff Sergeant HQ 245th Coast Artillery 1935 I
Beam Frank W. Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery Regiment 1935 II
Beam Frank W. Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1931 III
Beam Frank W. Corporal Band 13th C D C 1917 IV
Beam Nathaniel B. Private C 7th Infantry 1909 IV
Beamish Edgar T. Major Judge Advocate General Division 1939 I
Bean Donald E. Chief Warrant Officer 3 Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Beard Francis D. Major & Ordinance Officer 2nd Brigade 1898 III
Beard Francis D. Major 2nd Brigade 1896 IV
Beard Gerard V. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st BG 165th Infantry NYARNG 1960 IV
Beardslee Carl W. Sergeant First Class H 101st Armored Cavalry NYNG 1951 IV
Beardsley Frank L. Major Headquarters 102nd Engineering Battalion 1961 I
Beardsley Frank L. Major Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1956 II
Beardsley Frank L. Major 102nd Engineering Battalion 1953 III
Beardsley Frank L. Major 102nd Engineering Battalion NYNG 1953 IV
Beasley [Cranford/Crawford] D Captain [3rd Battery] 1911 I
Beasley Crawford D. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 3rd Battery 1906 II
Beasley Crawford D. 1st Lieutenant 3rd Battery 1897 IV
Beasley Crawford D. 3 Battery 1902 III
Beasley Edward H. First Sergeant H 14th Regiment 1894 IV
Beattie James A. Sergeant 6th Separate Company 1903 IV
Beattie Lawrence Lt. Colonel 101st Cavalry 1931 III
Beattie Samuel L. Lieutenant Colonel Field & Staff 2nd Regional Command New York Guard 1958 II
Beattie Samuel L. Captain [37th I. S. Battalion] 1953 III
Beattie Samuel L. Jr. 1st Sergeant G 107th Infantry 1939 IV
Beattie Schuyler 1st Lieutenant H 74th Infantry 1909 IV
Beattie William E. Captain & Ordnance Officer Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1911 II
Beattie William E. 2nd Lieutenant G 23rd Regiment 1904 III
Beatty John H. Regimental Quartemaster Sergeant 71st Regiment 1899 III
Beatty John H. Quartermaster Sergeant G 22nd Regiment 1894 IV
Beatty Robert L. Captain D 174th Infantry Regiment 1940 II
Beatty William F. Sergeant 258th Field Artillery 1923 IV
Beatty Henry W. Sergeant B 108th Infantry 1925 III
Beatty Henry W. Sergeant 3rd Infantry 1920 IV
Beatty John H. Private E 71st Infantry Regiment 1905 II
Beaudoin Arthur J. Corporal C 105th Infantry 1939 IV
Beban Stephen F. Master Sergeant Service Battery 991st Field Artillery Battalion 1952 I
Beban Stephen F. Master Sergeant Service Battery 991st Field Artillery Battalion 1950 II
Beban Stephen F. Technical Sergeant Headquarters Battery 102nd Antiaircraft Artillery Brigade 1948 IV
Beban Stephen F. Master Sergeant [Service Battery] 991 Field Artillery Battalion 1949 III
Beban William E. Master Sergeant Headquarters Battery 244th AAA Group 1956 IV
Beber (sp?)Bebee (s Edwin L. Major 74th Infantry 1915 IV
Bebo Charles W. Sergeant 1st Class B 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Bebo Royal Company B 205th Technical Battalion 1956 I
Bebo Royal Master Sergeant B 205th Tank Battalion 1955 II
Bebo Royal Master Sergeant B 205th Tank Battalion NYNG 1955 III
Bebout Eugene W. Captain Headquarters 1st Reconnaissance Squadron 121st Cavalry Regiment 1963 II
Bebout Eugene W. 1st Lieutenant Headquarters/Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Beck Arthur C. Captain Regimental Staff 71st Infantry 1927 IV
Beck Howard L. Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1910 II
Beck Howard L. 1st Lieutenant A 74th Regiment 1900 IV
Beck Howard Lee Van Lt. Colonel 74th Infantry 1915 I
Beck (sp?) Howard LeVan Captain D 74th Regiment 1905 III
Becker George J. Captain G 65th Regiment 1894 IV
Becker Ivan S. Captain D 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Becker Jack S. Chief Boatswain Mate 1st Battalion Naval Militia 1920 IV
Becker Joseph G. 1st Lieutenant 244th Coast Artillery Battery E 1939 III
Becker Joseph U. Captain 74th Infantry 1920 IV
Becker Joseph W. Major 174th Infantry 1935 I
Becker Joseph W. Captain Field & Staff 174th Infantry Regiment 1930 II
Becker Joseph W. Captain 174th Infantry 1925 III
Becker William Sergeant K 23rd Infantry 1916 IV
Becker William M. J. Captain C 7th Infantry 1948 IV
Becker Willis A. 1st Lieutenant Troop K 121st Cavalry Regiment 1940 II
Becker Willis A. 1st Lieutenant [Troop K] 121st Cavalry 1935 III
Becker Edward L. Sergeant First Class C 165th Infantry NYNG 1957 IV
Becker Edward W. Major Medical Corps 2nd Infantry 1920 IV
Becker Frederick W. Color Bearer [N. C. S.] Squadron A 1907 IV
Beckerman Irving Private 106th MTC 27th Div Quartermaster Train 1936 III
Beckman Charles Lieutenant Colonel Headquarters 12th Regiment New York Guard 1947 II
Beckman Charles Lt. Colonel 212th Coastal Artillery 1947 III
Beckman Charles 2nd Lieutenant Headquarters Battery 212th Coast Artillery 1938 IV
Beckman Frederick R. Major Headquarters 2nd Regiment 1946 IV
Bede Adolphe Private G 9th Regiment 1897 III
Bede Adolphe Private G 9th Regiment 1894 IV
Bedell Frank C. Staff Sergeant 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1935 II
Bedell Frank C. Staff Sergeant 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1931 III
Bedell Frank C. Sergeant 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1926 IV
Bedell William J. Captain [F&S] [1st] Regiment 1904 III
Bedell William J. Private Company I 47th Regiment 1903 IV
Bedle Craig P. 2nd Lieutenant A 71st Infantry 1935 III
Bedle Craig P. Lt. Colonel 71st Infantry NYNG 1955 Special (35 Year)
Bedle Craig P. Lt. Colonel Ser. Co. 71st Infantry, AUS 1946 I
Bedle Craig P. 1st Lieutenant B 71st Infantry Regiment 1940 II
Bednall Robert E. Battalion Quartermaster N.C.S 14th Regiment 1903 IV
Beebe Eugene H. Sergeant Headquarters Company 108th Infantry 1940 IV
Beebe Fred Emerson Sergeant 39th Separate Company 1903 IV
Beebee Fred E. 1st Lieutenant C 1st Infantry Regiment 1913 II
Beebee Fred E. First Sergeant 39th Separate Company / C 1st Infantry 1908 III
Beeber Herman Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1942 III
Beeber Herman Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1936 IV
Beeken William A. Sergeant I 23rd Regiment 1894 IV
Beekman William S. Captain B 71st Infantry Regiment 1907 II
Beekman William Schuyler 1st Lieutenant B 71st Regiment 1897 IV
Beekman William S. Captain B 71st Regiment 1902 III
Beels Bird William First Sergeant Service Company 174th Infantry 1937 III
Beer Charles H. Sergeant C 12th Infantry 1917 IV
Beers George M. 1st Lieutenant Troop 5 Squadron C 1911 IV
Beers Herbert Major Headquarters 105th Tactical Fighter Group NYANG 1960 IV
Beggs David W. First Sergeant A 7th Infantry 1912 IV
Beggs William N. Sergeant 10th Separate Company 1899 II
Beggs William N. Sergeant 10th Separate Company 1894 III
Beglin Francis H. Regimental Sergeant Major 71st Infantry 1916 III
Beglin Francis H. Battalion Sergeant Major 71st Infantry 1911 IV
Behil John F. Chief Warrant Officer Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1959 IV
Behnstedt Robert J. Technical Sergeant 106th Air Police Squadron 1956 IV
Behr Gervin T. Captain 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Behr Gervin T. Captain 106th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Behrens 40391 Private Medical Detachment 105th Field Artillery 1938 IV
Behrens Charles H. Captain 1st Battalion Headquarters 156th Field Artillery 1927 IV
Behrens Charles N. Major Army Air Forces 1942 I
Behrens Rudolph H. Quartermaster Sergeant 29 8th Artillery District 1912 III
Behrens Rudolph H. Private G 8th Battalion 1907 IV
Behrman Julius C. Corporal I 10th Infantry 1916 IV
Behrnes William M. Private 25th Separate Company 1906 IV
Beierlein John Private B 12th Regiment 1904 IV
Beiger Kaiser Sergeant C 65th Infantry 1914 IV
Beilman Charles E. Sergeant C 65th Regiment 1906 IV
Belcher Leslie Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1938 II
Belcher Leslie Major 14th Infantry 1933 III
Belfi Anthony R. BMGC Naval Reserve Surface Division 3-77 1956 IV
Belford Melvin Captain Headquarters & Headquarters Battery 105th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Bell Martin J. Lt. Commander 1st Division, 1st Battalion, NYNM 1954 I
Bell Martin J. Chief Machinist's Mate 1st Fleet Division Naval Militia 1938 II
Bell Martin J. Chief Machinist's Mate 9th Division 1st Battalion 1927 IV
Bell Martin Joseph [Chief Machinist's Mate] 1st Division 1st [Battalion] 1933 III
Bell Robert Hugh L. Sergeant A 10th Infantry 1913 IV
Bell Walter 1st Lieutenant 1st Cavalry 1912 IV
Bell Walter L. Colonel Reserve List 1932 II
Bell William F. Corporal Company A 4th Separate Company 1903 IV
Bell Charles Sergeant 27th Military Police Company 1922 IV
Bell Charles First Sergeant Special Troops, 27th Div 1938 I
Bell Charles 1st Sergeant 27th Military Police Company 27th Division Special Troops 1932 II
Bell Charles First Sergeant [27th Military Police Company 27th Special trps] 1927 III
Bell Ernest L. Jr. Captain K Unknown 1939 II
Bell Ernest L. Jr. Captain K 14th Infantry 1934 III
Bell Frank N. Captain 17th Separate Company 1894 IV
Bell James A. Captain D 22nd Regiment 1903 I
Bell James A. 1st Lieutenant D 122nd Infantry Regiment 1898 II
Bell James E. 1st Lieutenant D 22nd Regiment 1894 III
Bell James J. Sergeant B 14th Infantry 1914 IV
Bell John C. Sergeant B 108th Infantry 1939 IV
Bellavia Anthony Corporal L 174th Infantry 1939 IV
Bellegarde L. John Private 9th Separate Company 1895 IV
Belletieu (sp?) Joseph Private 9th C.D.C., 20th Separate Company 1917 IV
Bellew John J. Lt. Colonel Headquarters Company 1st Brigade 107th Infantry 1962 I
Bellew John J. Lieutenant Col Headquarters Company 1st Battle Group 107th Infantry Regiment 1963 II
Bellinger Edmund B. Major Headquarters 2nd Squadron 51st Cavalry 1947 III
Bellman John J. Private G 7th Regiment 1904 IV
Bellows Leroy C. Captain B 14th Infantry 1921 IV
Belmont Samuel P. 1st Lieutenant H&S Company 175th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 III
Belmont Samuel P. 1st Lieutenant Headquarters & Service Company 175th Armored Infantry Battalion 1957 IV
Beltz Frederick Sergeant [Troop]E 101st Cavalry 1933 III
Bement Charles F. 2nd Lieutenant A 71st Regiment 1894 IV
Bemus William M. 1st Lieutenant 13th Separate Company 1897 IV
Bence Mathew F. 1st Sergeant Battery A 156th Field Artillery 1928 III
Bendell Herman Lieutenant Colonel & Surgeon Field & Staff 3rd Brigade 1906 II
Bendell Herman Major 3rd Brigade 1896 IV
Bendes Louis L. Sergeant M.D. 174th Infantry 1936 III
Bendix Arthur J. Assistant Hospital Steward 22nd Regiment 1904 IV
Benedette Herbert A. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 955th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Benedict Charles M. Lance Corporal B 7th Regiment 1902 IV
Benedict Chester L. 1st Lieutenant 2nd Infantry 1917 IV
Benedict Clarence A. Mess Sergeant F 7th Infantry 1920 IV
Benedict George B. Hospital Steward 22nd Regiment 1895 IV
Benedict Guy L. Corporal L 1st Infantry, 5th Separate Company 1909 IV
Beneke Harry A. Private K 22nd Regiment 1896 IV
Bengasa Vincent R. Private 27th Signal Company 1941 IV
Benjamin Elgin A. Chief Damage Controlman Carpenter Division 3-66 Naval Militia 1956 II
Benjamin Elgin A. [Carpenter's Mate First Class] 12th Division 1949 IV
Benjamin Harry First Sergeant 27 8th Artillery District 1913 III
Benjamin Harry Sergeant 27th Company 8th Artillery District 1911 IV
Benjamin Robert [William] Sergeant Battery C 156th Field Artillery 1941 III
Benjamin Robert W. Master Sergeant B 2nd Armored Rifle Battalion 108th Infantry Regiment 1963 II
Benkard J. Philip Captain G 12th Regiment 1906 IV
Benkard James Gerald Captain B 12th Regiment 1906 IV
Benn Frederick C. Private Headquarters Company 1st Infantry 1920 IV
Bennet Harry J. Specialist Fifth Class Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 104th Artillery Regiment 1960 II
Bennett George H. Artificer 2nd Battery 1894 III
Bennett George L. 1st Lieutenant D 47th Regiment 1899 IV
Bennett Harry J. SP2 Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion 1956 III
Bennett Harry J. Sergeant E-5 Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Bennett John W. Jr. L 165th Infantry NYNG 1957 IV
Bennett Robert F. Captain Field & Staff 102nd Medical Battalion 1963 II
Bennett Robert F. Captain 102nd Medical Battalion 1955 III
Bennett Robert F. 1st Lieutenant Ambulance Company 102nd Medical Battalion NYNG 1950 IV
Bennett Stephen F. Chief Warrant Officer 4 Headquarters 773rd AAA Battalion, NYNG 1958 I
Bennett Stephen F. Chief Warrant Officer Headquarters Battery 212th Anti-aircraft Artillery Group 1954 II
Bennett Stephen F. First Sergeant Headquarters Battery 212th Coast Artillery 1937 III
Bennett Thomas B. Warrant Officer JG 771st Gun Battalion NYNG 1952 IV
Bennett Wallace A. 1st Sergeant A 108th Infantry 1939 IV
Bennett Walter G. Captain F 22nd Regiment 1900 I
Bennett Walter S. 1st Lieutenant F 22nd Infantry Regiment 1896 II
Bennett Walter Scott 1st Lieutenant F 22nd Regiment 1894 III
Bennett Wilfred S. 1st Lieutenant Service Battery 1st Battalion 156th Field Artillery 1943 III
Bennett Wilfred S. Corporal Battery D 156th Field Artillery 1936 IV
Bennett Carl D. Staff Sergeant Battery A 226th Field Artillery Battalion 1949 III
Bennett Ela L. Battalion Sergeant Major 65th Infantry 1914 III
Bennett Ela L. Sergeant B 65th Infantry 1909 IV
Bennett Eugene E. Major 105th Fighter Group NYANG 1959 IV
Bennett Ezra W. Private C 7th Regiment 1898 III
Bennett Ezra W. Private C 7th Regiment 1894 IV
Benninger Herbert N. Sergeant Battery A 207th Coast Artillery (A.A.) 1940 IV
Bensley Harry R. Captain H 1st Infantry 1947 III
Bensley Harry R. Sergeant H 10th Infantry 1939 IV
Benson Floyd C. Sergeant B 174th Infantry 1941 III
Benson Frederick S. Captain A 107th Infantry 1925 IV
Benson Alfred B. Private 2nd Battery 1900 IV
Benson Alfred B Private 2nd Battery 1905 III
Benson Alfred B. Battalion Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 1st Battalion Field Artillery 1910 II
Benson Edward F. First Sergeant D 102nd Quartermaster Regiment 1938 IV
Benson Elford Master Sergeant Headquarters Battery 569th Field Artillery Battalion 1955 IV
Bent George W. Ordinance Sergeant N.C. S 47th Regiment 1906 III
Bentheim Sidney Chief Pharmacist's Mate 4th Battalion Naval Militia 1938 II
Benthien Sidney 4th [Battalion] 1933 III
Bentley Charles W. 1st Lieutenant Reserve List M L # 77 State of NY 1925 IV
Bentley Forest A. Ensign 2nd Divison 2nd Battalion 1922 IV
Bentley Vincent C. Chief Boatswain's Mate (Acting Appointment) 12th Division Naval Militia 1940 II
Bentley Vincent C. Chief B Mate (AA) C B M (AA) 12th Fl Division 1937 III
Bentley Vincent C. BMGC NYNM 1952 Special (35 Year)
Bentley William J. 2nd Lieutenant Co. E 74th Regiment, NYG 1946 I
Bentley William J. Sergeant E 174th Infantry 1933 III
Bentley William J. Jr. Sergeant E 174th Infantry Regiment 1939 II
Bentley William J. Jr. Sergeant E 174th Infantry 1927 IV
Benton John W. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 40th Separate Company 1898 IV
Benvin Philip Captain [M. A. C.] Headquarters 161st Medical Battalion 1946 IV
Berdine Francis E. Captain Battery C 249th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Berdine Francis E. 2nd Lieutenant Battery B 249th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Berg Charles [T] Private C 7th Regiment 1900 IV
Berg Charles F. Private C 7th Infantry Regiment 1910 II
Berg Charles Frederick Private C 7th Infantry 1915 I
Berg Charles F. [Quartermaster Sergeant] C 7th Regiment 1905 III
Bergbom Adolph R. 1st Lieutenant Service Battery 105th Field Artillery Regiment 1940 II
Bergbom Adolph R. 1st Lieutenant 105th Field Artillery 1937 III
Bergen (sp?) John J. 2nd Lieutenant I 14th Regiment 1895 IV
Berger David H. Colonel State [Detachment] 1949 IV
Berger Feri F. Battalion Sergeant Major 12th Infantry 1914 IV
Berger John J. 1st Lieutenant C 14th Regiment 1900 III
Berger John Stephen Quartermaster Sergeant L 69th Infantry 1914 IV
Berger David H. Colonel Headquarters 1st Regional Command New York Guard 1958 II
Bergfeldt Peter Private E 14th Infantry 1911 IV
Bergheim William L. Chief Musician 13th Company 9 CDC 1916 III
Bergheim (sp?) William L. Troop D 2nd [Cavalry] 1912 IV
Bergin John E. Master Sergeant D 1st BG 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Bergin Thomas J. Sergeant 13th C.D.C., 3rd Separate Company 1916 IV
Bergir John B. Musician K 9th Regiment 1897 IV
Bergnes Clayton W. Captain 802nd Tank Destroyer Battalion 1943 IV
Berkefeld Robert E. Major Headquarters & Headquarters Service Company 182nd Engineer Battalion 1958 II
Berkefeld Robert E. Captain C 102nd Engineering Battalion 1953 III
Berkefeld Robert E. Jr. Captain A 102nd Engineers Battalion NYNG 1949 IV
Berkery James B. Captain Headquarters 205th Tank Battalion 1958 II
Berkery James B. Captain [Headquarters Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion] 1956 III
Berkery James B. Captain Medical Company 105th Infantry NYNG 1952 IV
Berkey Thomas R. Private H 74th Infantry 1909 III
Berkey Thomas Reese Private Company H 74th Regiment 1903 IV
Berkowitz Nathan S. Private I 71st Infantry 1909 IV
Berlage George H. 2nd Lieutenant Headquarters 13th Infantry [1947] IV
Berlin Frederick Jr. Private D 10th Battalion 1899 IV
Berman Abraham J. Sergeant G 102nd Medical Regiment 1938 IV
Berman Allen SP6 442nd Transportation Battalion 1960 IV
Berman Abraham J. Master Sergeant Headquarters 102nd Medical Battalion 1953 I
Berman Abraham J. Master Sergeant Headquarters 102nd Medical Battalion 1948 II
Berman Abraham J. Sergeant L 12th Regiment 1944 III
Bernard William M. First Sergeant E 7th Regiment 1900 IV
Bernet Henry M. 1st Sergeant Co. G 3rd Infantry, NYG 1946 I
Bernet Henry M. 1st Sergeant G 3rd Regiment New York Guard 1941 II
Bernet Henry M. First Sergeant K 10th Infantry 1936 III
Bernfeld Peter W. Private C 65th Infantry 1914 IV
Bernhardt Charles F. Quartermaster Sergeant F. M. 13th Regiment 1902 IV
Bernhardt Charles F. Private A 2nd Field Artillery 1918 I
Bernhardt Charles F. Chief Mechanic Battery B 1st Field Artillery Regiment 1912 II
Bernhardt Charles F. Private 3rd Battery Field Artillery 1907 III
Bernhardt Charles J. Major 27th Quartermaster 27th Infantry Division 1954 III
Bernhardt Paul Sergeant M 12th Infantry 1914 IV
Bernius Edward C. Master Sergeant HQ 105th Field Artillery 1940 I
Bernius Edward C. Staff Sergeant Headquarters Company 105th Infantry 1926 IV
Berrian Louis C. Corporal Company I 7th Regiment 1903 IV
Berry William 1st Sergeant 10th Separate Company 1898 II
Berry William Sergeant 10th Separate Company 1894 III
Berry Charles W. Brigadier General The A G 1920 III
Berry Charles W. Brigadier General [The A G] 1920 IV
Berry George G. Colonel Hqr. NYG 1946 I
Berry George G. Colonel 1st Army (Army of the United States) 1945 II
Berry George G. Captain 102nd Quartermaster Regiment 1936 III
Berry George G. Colonel Division of Military & Naval Affairs 1957 Special (35 Year)
Berry Graham G. Major 633rd AAA Battalion NYNG 1950 IV
Berry John C. Sergeant I 108th Infantry 1937 IV
Berry Joseph I Major 2nd[ Field Artillery ] 1913 IV
Berry William 1st Sergeant 10th Separate Company 1903 I
Bers Frederick W. Sergeant Service Battery 212th Coast Artillery 1927 IV
Berstein Cyrus Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1958 IV
Berte Joesph 9th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Bertha Michael Corporal 27th Military Police Company 1938 IV
Berthold Peter N. Captain B 6th Regiment 1945 III
Berthold Peter Norman 2nd Lieutenant Service Company 10th Infantry 1927 IV
Bertsch Frank D. Chief Warrant Officer 2 Headquarters & HeadquartersBattery 106th AAA Battalion NYNG 1958 III
Bertsch George J. Private Headquarters Company 174th Infantry 1926 IV
Bertulis Frank J. Technical Sergeant Headquarters Company 14th Infantry 1939 IV
Bertuzzi Louis Master Sergeant G 108th Infantry Regiment 1954 II
Berube (sp?) George Corporal E/42nd 3rd Infantry [1911] IV
Beryuet (sp?) Edward Sergeant K 9th Regiment 1899 IV
Besette Louis Joseph 1st Lieutenant I 105th Infantry 1924 IV
Bessette Howard Sergeant F 102nd Medical Regiment 1937 IV
Bessette Howard First Sergeant 102nd Medical Regiment III
Bessette Louis J. Captain I 105th Infantry 1939 I
Bessette Louis J. Captain I 105th Infantry Regiment 1935 II
Bessette Louis J. Captain I 105th Infantry 1936 III
Bessette Raymond C. Captain 1948 I
Bessette Raymond C. Sergeant I 105th Infantry 1937 III
Best Archland Captain F 10th Infantry 1922 IV
Best John 1st Lieutenant A 101st Signal Battalion 1927 III
Best John Sergeant 1st Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 IV
Beston William C. Captain Medical 108th Infantry 1953 III
Beston William C. Captain B 134th Armored Medical Battalion 1957 IV
Betjeman Nicholas Private E 22nd Regiment 1907 IV
Betley Vincent C. Chief Boatswain's Mate 12th Division, NMNY 1947 I
Betters Robert F. Chief Warrant Officer 2 209th Artillery Group NYARNG 1959 IV
Bettex George W. Major Headquarters 1st Marine Battalion NYNM 1939 IV
Betts Andrew Corporal Headquarters 165th Infantry 1953 I
Betts Andrew Sergeant Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry Regiment 1950 II
Betts Andrew Sergeant H 106th Infantry 1937 III
Betts Fletcher W. Private K 47th Regiment 1895 IV
Beudell Herman Lt. Colonel Staff 3rd Brigade 1901 III
Beuer Matthew F. Sergeant M 10th Infantry 1917 IV
Beuresch Charles F. 2nd Lieutenant A 7th Regiment 1897 III
Beutell Martin L. 2nd Lieutenant 19th Separate Company 1894 I
Beuthien Sidney Chief Pharm Mate 6th Separate Division Naval Militia NY 1927 IV
Beveridge James T. Sergeant K 71st Infantry 1910 III
Beveridge James T. Sergeant K 71st Regiment 1905 IV
Beverton Maurice E. Regimental Inspector 22nd Regiment 1897 I
Beyer Charles Sergeant 71st Regiment 1917 III
Beyer Charles Sergeant 71st [Infantry] 1911 IV
Beyer Frank A. Captain D C 174th Infantry 1923 IV
Bianchi Angelo 2nd Lieutenant 14th Infantry 1913 III
Bianchi Angelo First Sergeant A 14th Infantry 1908 IV
Bible Howard W. Private B 7th Regiment 1901 IV
Bicio Francis Joseph 1st Lieutenant Howitzer Company 4th Division SW-DMC 1949 IV
Bickelhoupt George Jr. 1st Battery 1906 IV
Bicknese Henry E. Sergeant First Class 42nd Military Police Company 42nd Infantry Division 1950 II
Bicknese Henry E. Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Biddle H. Wilmerding 1st Lieutenant K 7th Infantry 1910 III
Biddle H. Wilmerding Private K 7th Regiment 1905 IV
Bidwell James W. 1st Lieutenant L 14th Infantry 1939 IV
Bidwell Miles O. Captain 107th Infantry 1938 IV
Bieber Charles V. Lieutenant Colonel Headquarters 212th Anti-aircraft Artillery Group 1956 II
Bieber Charles V. 2nd Lieutenant H 107th Infantry 1939 IV
Biel Thomas J. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Bielec Casmier S Mate 3rd Class 12th Division NYNM 1940 IV
Bielec Joseph J. Master Sergeant Battery C 102nd AAA Battalion NYARNG 1959 IV
Bigelow Elliot Jr. Captain 2 Signal Corps 1907 III
Bigelow Elliot Jr. 1st Lieutenant 2nd Signal Corps 1902 IV
Bigelow Elliot, Jr. Major and Signal Officer Field & Staff 2nd Brigade 1912 II
Bigelow John Preston Sergeant 37th Separate Company 1903 IV
Bigelow Kenneth E. Sergeant A 108th Infantry NYNG 1950 IV
Bigger Alfred H. Warrant Officer JG Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Biggins Peter B. Sergeant Headquarters Company 369th Infantry 1939 IV
Biggio Frank L. Sergeant Headquarters & Headquarters 773rd AAA Battalion NYNG 1955 IV
Bilello Joseph W. Major Field & Staff 106th Infantry Regiment New York Guard 1946 II
Bilello Joseph W. 1st Lieutenant Headquarters 3 Battalion 106th Infantry 1941 III
Bill Charles T. Sergeant Hosp. Corps 47th Infantry 1913 III
Bill Charles T. Private Hospital Corps 47th Infantry 1908 IV
Billings Haskell C. Captain 47th Infantry 1916 IV
Billington Clyde P. Corporal G 105th Infantry 1941 III
Bilque Alexander S. Quartermaster Sergeant 48th Separate Company 1894 IV
Bilque Alexander L. Quartermaster Sergeant 9th Regiment 1895 III
Binda Reno J. Captain Headquarters 42nd Infantry Division Trains 1960 IV
Bingham Frank H. W. Sergeant Troop K 121st Cavalry 1939 IV
Bingham George Albert Sergeant L 47th Infantry 1914 IV
Bingham James W. Assistant Hospital Steward 2nd Regiment 1899 IV
Bingham Lewis A. PSGT 580th Transportation Co, NYARNG 1962 I
Bingham Lewis A. Master Sergeant I 108th Infantry Regiment 1954 II
Bingham Lewis A. Master Sergeant I 108th Infantry 1954 III
Bingham Lewis A. Master Sergeant I 108th Infantry NYNG 1952 IV
Binninger George Chief Mechanic Battery D 2nd Field Artillery Regiment 1916 II
Binninger George Mechanic 2 1st Battalion, Field Artillery 1911 III
Binninger George 2nd Battery 1906 IV
Binninger George F. Chief Mechanic D 105th Field Artillery 1922 I
Binninger George Francis Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1931 Special (35 Year)
Bionde Frank Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 207th Anti-aircraft Artillery Group 1951 II
Bionde Frank Sergeant Headquarters Battery Group 207th Antiaircraft Artillery 1950 III
Birch John H. Seaman 3 [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Bird Edward E. Staff Sergeant M. D.[Medical Detachment] 106th Infantry 1940 IV
Bird Harrison K. Major Ordinance Department 1917 IV
Bird Howard O. Private B 71st Infantry 1915 III
Bird (sp?) Howard O. Private B 71st Infantry 1910 IV
Birkby William Captain Headquarters/Service 2nd Regiment 1950 III
Birmingham Frank E. Captain 107th Infantry AUS 1949 IV
Birmingham John A. Sergeant D 102nd Quartermaster Regiment 1939 IV
Birmingham Thomas J. Sergeant D 102nd Quartermaster Regiment 1939 IV
Bisenius Charles F. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1939 II
Bisenius Charles F. E 71st Infantry 1934 III
Bishop Alfred G. Sergeant I 106th Infantry 1950 III
Bishop Alfred G. Corporal Headquarters Battery & CT 1st Battalion 258th Field Artillery 1939 IV
Bishop Charles Corporal 13th Artillery Detachment 1st Company 1914 III
Bishop Charles Corporal Company 1 13th Artillery District 1908 IV
Bishop Donald S. Lt. Colonel Headquarters/Headquarters Company 1st Regional Command NYG 1959 IV
Bishop Edwin Warrant Officer HQ 245th Coast Artillery 1934 I
Bishop Edwin Staff Sergeant Non-commissioned Staff 245th Coast Artillery Regiment 1930 II
Bishop Edwin Staff Sergeant [Headquarters] Battery 245th Coast Artillery 1928 III
Bishop Edwin Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Artillery 1924 IV
Bishop George [W] 2nd Lieutenant G 14th Infantry [1911] IV
Bishop George H. 1931 III
Bishop Leonard A. Headquarters 105th Infantry Regiment 1937 II
Bishop Leonard A. F 105th Infantry 1933 III
Bishop Leonard A. Captain F 105th Infantry 1926 IV
Bishop Leonard J. Lt. Colonel 105th Infantry 1942 I
Bishop Russell S. Captain 258th Field Artillery 1922 IV
Bisk Henry S. Private A 2nd Infantry, 6th Separate Company 1909 IV
Bissell John 2nd Lieutenant Company D 7th Regiment 1903 IV
Bissell Joseph E. Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Bissell Thomas F. Private A 10th Infantry 1913 IV
Bissell Thomas T. Ensign Naval Militia 1921 III
Bissell William G. Major, Surgeon Med. Dept. 74th Infantry 1909 III
Bissell William G. Major Surgeon F & S 74th Regiment 1904 IV
Bisserup Lambert A. Private 1st Class M. D. 369th Infantry 1937 IV
Bissinger Edward Private D 8th Battalion 1907 III
Bissinger Edward Private D 8th Regiment 1902 IV
Bitrolff (sp?) George F. Jr. First Sergeant E 47th Infantry 1913 IV
Bixby Ambrose Stark Captain, Reg. Quartermaster Company F & S 65th Regiment 1903 IV
Bjorness Richard R. Corporal F 7th Regiment NYG 1950 IV
Bjurstrom Alfred F. Captain Headquarters 27th Division 1941 III
Blaauboer Peter Quartermaster Sergeant [F. M.] 10th Regiment 1907 IV
Black Henry Private B 7th Infantry 1909 I
Black Henry V.D. 1st Lieutenant B 7th Infantry Regiment 1900 II
Black Henry V.D. Sergeant B 7th Regiment 1896 III
Black Henry V.D. Sergeant B 7th Regiment 1894 IV
Black James R. Corporel H 2nd Infantry 1919 III
Black James R. Private H 2nd Infantry 1916 IV
Black John J. Private Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Black Kenneth Lee Captain I 1st Infantry 1948 IV
Black Thomas M. Musician Field Music 13th Artillery District 1908 III
Black Thomas M. F. M. 13th Regiment 1902 IV
Blackman Herbert L. Private F 7th Regiment 1899 IV
Blackman Walter P. Captain C 23rd Regiment 1897 III
Blackman Walter P. Captain C 23rd Regiment 1894 IV
Blair Matthew L. Sergeant [12th Infantry] Hospital Corps 1913 IV
Blair William 1st Sergeant D 65th Infantry Regiment 1912 II
Blair William J. First Sergeant D 65th Regiment 1900 IV
Blair William J. 1st Sergeant D. 65th Infantry 1915 I
Blake John R. Captain K 12th Regiment 1899 IV
Blake Lloyd E. Master Sergeant L 107th Infantry 1954 I
Blake Lloyd E. Master Sergeant L 107th Infantry Regiment 1949 II
Blake Lloyd E. 2nd Lieutenant 7th Regiment 1945 III
Blake Lloyd E. Sergeant L 107th Infantry 1939 IV
Blake John C. Lieutenant Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1955 II
Blake (sp?)Blakelobb [Lobb Clarence E.] 1st Lieutenant F 106th Infantry 1924 IV
Blake-Lobb Clarence E. Captain Field & Staff 106th Infantry Regiment 1934 II
Blake-Lobb Clarence E. Captain 106th Infantry 1930 III
Blakeley Samuel Y. Private H 10th Infantry 1917 IV
Blakemore Kellogg B. Sergeant Troop D 101st Cavalry 1923 IV
Blakeslee Charles G. Colonel Field & Staff 104th Field Artillery Regiment 1928 II
Blakeslee Charles G. Major 104th Field Artillery 1923 III
Blakeslee Charles G. Major 104th Field Artillery 1922 IV
Blakeslee Charles Gray Colonel 104th Field Artillery 1932 I
Blanch Alfred G. 2nd Lieutenant Tank Company (M) 106th Infantry Regiment NYNG 1951 IV
Blanchard Adrian G. Sergeant G 108th Infantry 1953 I
Blanchard Adrian G. 2nd Lieutenant I 1st Regiment New York Guard 1942 II
Blanchard Adrian G. Staff Sergeant Ordinance Department SS 1939 III
Blanchard Alfred Private 9th Separate Company 1905 III
Blanchard Alfred Private 9th Separate Company 1899 IV
Blanchard Cadawallader F. Lieutenant 31st Fl Division NYNM 1941 III
Bland John B. 1st Lieutenant 3rd Infantry 1917 IV
Blanton David B. Major 23rd Infantry 1916 I
Blanton David B. Major Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1911 II
Blanton David Burton Captain G 23rd Infantry 1907 III
Blanton (sp?) David B. 2nd Lieutenant G 23rd Regiment 1901 IV
Blauvelt Clarence H.K. 1st Sergeant K 1st Cavalry 1916 IV
Blauvelt Lester J. Quartermaster Sergeant B 71st Regiment 1897 IV
Blawelt Lester J. Captain H 71st Regiment 1903 III
Bleecker Anthony B. 2nd Lieutenant G 71st Regiment 1894 IV
Bleecker Anthony J. Captain G 71st Infantry Regiment 1904 II
Bleecker Anthony J. Captain G 71st Regiment 1899 III
Bleeker Anthony J. Captain 71st Infantry 1920 I
Blend Louis F. Sergeant D 47th Regiment 1902 IV
Bles Charles D. Major & Medical Corps Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1936 II
Bles Charles D. Major M C 102nd Engineers 1926 IV
Bles Charles David Major 102nd Engineers 1931 III
Blinn Frank A. Fireman 3rd Class 2nd Battalion 5th Division NYNM 1939 IV
Blinne John H. Captain B 47th Infantry 1911 IV
Bliss Arthur H. Sergeant K 7th Infantry 1908 III
Bliss Arthur Herbert Sergeant Company H 7th Regiment 1903 IV
Bliss Charles N. Sergeant A 1st Cavalry 1916 IV
Blissett Byron B. 2nd Lieutenant M 369th Infantry 1936 IV
Blocker Stanton Jr. 1st Lieutenant Battery A369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Blog Raymond N. Private First Class H 165th Infantry 1943 IV
Blomberg Ralph A. Chief Warrant Officer Headquarters 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Blood Raymond J. Private First Class E 105th Infantry 1939 III
Bloom Kenneth D. Corporal Headquarters Battery 258th Field Artillery 1939 IV
Bloomer Frank H. Captain 54th Infantry Brigade 1924 III
Bloomer Frank H. Battn. Sergeant Major 7 H[rts] Infantry 1915 IV
Bloomer George H. Sergeant 1st Battery 1905 IV
Bloomfield [Henry] L Private K 7th Regiment 1896 IV
Blow John T. Lt. Colonel 970th Field Artillery Battalion 1955 I
Blow John T. Major Field & Staff 870th Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1951 II
Blow John T. 1st Lieutenant A 369th Infantry 1939 IV
Blum William [F. M.] 10th Regiment 1907 IV
Blythe Harry T. 1st Lieutenant 1st Infantry 1914 III
Blythe Harry T. 2nd Lieutenant L 5 1st Infantry 1908 IV
Boardman Clyde L. Private B 4th Regiment 1949 IV
Boardman Cyrus T. Private 107th Separate Company 1898 II
Boardman Cyrus T. Private 9th Separate Company 1894 III
Bobb Clarence H. Captain Reserve List 1922 II
Bobb Clarence H. 1st Lieutenant Corps of Engineers 1914 III
Bobb Clarence H. 1st Lieutenant [F&S] 22nd Engineers 1909 IV
Bock Henry Jr. Sergean F 12th Regiment 1894 IV
Boddie Patrick M. Master Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1941 III
Bodin Charles A. Captain 13th Coast Defence Command 1917 I
Bodin Charles A. 1st Lieutenant Field & Staff 13th Artillery District 1912 II
Bodin Charles A. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 13th Regiment, Coast Artillery 1908 III
Bodin Charles A. First Sergeant K 13th Regiment 1902 IV
Boe David Milne First Sergeant B 23rd Regiment 1904 IV
Boebel Earl F. Lt. Colonel 1027th ARSU-USAR 1956 III
Boebel Earl F. 1st Lieutenant 3rd Battalion Headquarters, 106th Field Artillery 1939 IV
Boecher Adam 2nd Lieutenant 1st Battery 1894 IV
Boehme August Private G 14th Infantry 1911 IV
Boehme Paul Private G 14th Infantry 1910 IV
Boemermann Wilbur B. Captain 223rd Antiaircraft Artillery Group 1949 IV
Boemermann John H. Corporal 13th C.D.C., 6th Separate Company 1916 IV
Boerckel Clarence W. [IMR] Sergeant H 47th Infantry 1913 IV
Boerckel (sp?) Chester A. Corporal Hospital Corps 14th Infantry 1911 IV
Boerckel (sp?) John W. Sergeant E 47th Regiment 1896 IV
Boercket (sp?) John W. Sergeant E 47th Regiment 1901 III
Bogardus Abram A. Captain Quartermaster Corps 1922 I
Bogardus John H. 1st Lieutenant Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1913 II
Bogardus John H. Battalion Sergeant Major 23rd Infantry 1908 III
Bogardus John H. Sergeant Company F 23rd Regiment 1903 IV
Bogardus Leondard H. Musician C. 3d Infantry 1916 IV
Bogart Charles N. Private C 12th Infantry Regiment 1901 II
Bogart John Lieutenant Colonel Staff National Guard 1902 IV
Bogert Albert C. Captain G 10th Infantry Regiment 1922 II
Bogert Albert C. Captain G 10th Infantry 1914 III
Bogert Frank A. Private A 47th Regiment 1896 IV
Bogert (sp?) Albert Cole 1st Lieutenant G/4 10th Infantry 1909 IV
Boggs William [P] First Sergeant C 23rd Regiment 1896 IV
Bogoluboff Anatoly Sergeant Headquarters Battery & CT 1st Battalion 244th Coast Artillery 1939 IV
Bogoluff Nicholas A. 1st Lieutenant Headquarters Battery 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1940 IV
Bogue William B. 2nd Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 107th [Infantry] 1938 IV
Bohl John Jacob Cook A 28th 1st Infantry 1911 IV
Bohm Edward [William] Sergeant [Regiment Headquarters] 14th Infantry 1934 III
Bohn John William Captain 165th Infantry NYARNG 1959 III
Bohn John William 1st Lieutenant Headquarters 165th Infantry NYNG 1952 IV
Bohn Charles H. 1st Lieutenant 47th Infantry 1920 III
Bohn Charles H. 1st Lieutenant 47th Infantry 1913 IV
Bohn Edward C. 1st Sergeant C 165th Infantry NYNG 1954 IV
Bohn Edward Carl Sergeant First Class COD 1st Brigade 165th Infantry NYRANG 1959 III
Bohrer Clarence J. First Sergeant Troop F 121st Cavalry 1941 III
Boissert Leon 2nd Lieutenant Service Battery 106th Field Artillery 1926 IV
Boland Francis James Sergeant D 74th Regiment 1904 IV
Boland John F. Sergeant Regimental Headquarters 14th Infantry 1928 III
Boland John F. Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 14th Infantry 1924 IV
Boldt Ernest Private G 47th Infantry 1914 IV
Boldt William Private 37th Separate Company / F 2nd Infantry 1909 III
Boldt William Private 37th Separate Company 1903 IV
Bolen Peter Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 III
Bollata Fred Sergeant G 102nd Medical Regiment 1938 IV
Bollenbacher James T. Lt. Colonel 1st Brigade, NYG 1944 I
Bollenbacher James T. Captain Field & Staff 165th Infantry Regiment 1940 II
Bollenbacher James Thomas Captain G 165th Infantry 1935 III
Bollenback Walter J. Machinist Mate 2nd Class 1st Division 1st Battalion NYNM 1940 IV
Bolline Charles M. Master Sergeant Headquarters Detachment 27th Division 1937 III
Bolster Walton W. Sergeant D [2nd Field Artillery] 1913 IV
Bolton John [W.] Chief Musician 74th Infantry 1913 IV
Bolton John W. Master Sergeant Service Company 174th Infantry Regiment 1924 II
Bolton John William 1st Lieutenant 74th Infantry 1920 III
Bolton Theodore J. Sergeant First Class C 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Bombard Clarence E. Corporal K 105th Infantry 1939 IV
Bonacci Frank D. [Chief Boilermaker] 31st Division 1948 IV
Bonacci Frank D. Chief Boiler Repairman Division 3-69 Battalion 3-31 Naval Militia 1955 II
Bonacci Frank D. [Chief Boatswain's Mate] [Division 3-69] 1951 III
Bond Jacob 1st Sergeant Headquarters 212th Anti-Aircraft Artillery 1948 I
Bond Jacob Staff Sergeant Headquarters Company 12th Regiment New York Guard 1946 II
Bond Jacob Sergeant 212th Coast Artillery 1937 III
Bond Jacob Master Sergeant [400th Ordinance Company] 1958 Special (30 Year)
Bond Jacob Master Sergeant [400 Ordinance ] 1958 Special (35 Year)
Bondi August J. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Detachment (Less Separate Detachment) NYARNG 1959 IV
Bonhurst Richard C. Captain L 74th Regiment 1945 IV
Bonitatibuso Agostino Private Service Company 105th Infantry 1940 IV
Bonnell Asa L. Regimental Quartermaster Sergeant 1st Infantry 1913 III
Bonnell Asa L. Regimental Quartermaster Sergeant N C S 1st Infantry 1908 IV
Bonnell Frank Private Service Company 165th Infantry Regiment 1937 II
Bonnell Frank Private [? Battery 212 Coast Artillery] 1926 IV
Bonnell Frank Edward Private [Service Battery] 104th Field Artillery 1932 III
Bonnell George Sergeant 30th 8th [A. D.] 1913 IV
Booker Edward H. Corporal Battery A 369th Coast Artillery 1940 IV
Bookstaver William B. Quartermaster Sergeant F 47th Regiment 1901 IV
Boone Charles Lieutenant Commander 1st Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Boone Earl W. Private D 65th Infantry 1913 IV
Booraim Alfred W. First Sergeant Troop F 1st Cavalry 1912 III
Boos William A. Corporal M 7th Infantry 1916 IV
Booth John F. Sergeant [I] 23rd Regiment 1902 IV
Booth Frank Staff Sergeant A 102nd Engineers 1927 IV
Booth Frank N. Sergeant 5th Separate Company 1899 IV
Booth George F. Sergeant K 23rd Infantry 1908 IV
Booton Lawrence J. Chief Warrant Officer 1st Brigade 165th Infantry 1960 I
Booton Lawrence J. Chief Warrant Officer 2nd Class Field & Staff 165th Infantry Regiment 1955 II
Booton Lawrence J. Warrant Officer Junior Grade B 165th Infantry 1952 III
Booton Lawrence J Master Sergeant B 69th Regiment 1943 IV
Booz Thomas B. Captain E 22nd Regiment 1945 IV
Bopp Kenneth J. SP1 Separate Detachment Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Bord Charles J. Private A 22nd Regiment 1895 IV
Bord Whitney H. Master Sergeant Headquarters and Headquarters Detachment 102 Military Police 13n 1959 I
Bord Whitney H. First Sergeant Troop A 121st Cavalry 1938 IV
Bordonaro Richard J. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Boreman George 1st Lieutenant Battery E 258th Field Artillery 1936 IV
Borjes John L. Sergeant E 47th Infantry 1912 IV
Borjes Louis Chief Musician Band 47th Infantry Regiment 1911 II
Borkowski Chester J. Captain Service Battery 1st Howitzer 156th Artillery 1960 IV
Born David L. Major 107th ABRON 1960 IV
Boro Victor G. Staff Sergeant 2nd Brigade 1942 IV
Borriello Anthony M. Sergeant 1st Class Headquarters Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Borsch Martin Sergeant D 74th Infantry 1909 III
Borsch Martin Sergeant D 74th Regiment 1904 IV
Borscher Samuel Sergeant Battery B 773 Antiaircraft Artillery 1950 III
Borscher Samuel Private First Class I 12th Regiment 1944 IV
Borsmann Robert W. Private A 14th Regiment 1904 IV
Borst Myron H. Sergeant 1st Class Medical Detachment 1st Howitzer Battalion 170th Artillery NRARNG 1959 IV
Borstleman Wm. L. Color Bearer 22nd Regiment 1894 III
Bosch William N. Sergeant First Class L 165th Infantry NYNG 1957 IV
Bose Richard H. 2nd Lieutenant 258th Field Artillery 1947 IV
Boss Harry Corporal K 47th Infantry 1910 IV
Boss Harry Quartermaster Sergeant 47th Infantry 1915 III
Bossey Richard Lee Sergeant First Class Service Company 107th Infantry NYNG 1957 IV
Bossidy Frank SP2 A 205th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Boston Frank J. Private A 14th Regiment 1899 IV
Bostwick Charles F. Private B 7th Regiment 1897 IV
Bostwick Henry A. 1st Lieutenant & Assistant Inspector of Small Arms Practice Field & Staff 7th Infantry Regiment 1905 II
Bostwick Henry A. Battalion Sergeant Major 7th Regiment 1900 III
Bostwick Henry A. Private I 7th Regiment 1895 IV
Bostwick Henry A. 1st Lieutenant 7th Infantry 1910 I
Bostwick Joseph M. Sergeant 2nd Battery 1899 IV
Bostwicst (sp?) Silas B. Jr. Sergeant B 7th Infantry 1913 IV
Boswell Charles O. Major & Medical Corps Non-commissioned Staff NYNG Headquarters 1920 II
Boswell Charles Oliver Captain [ M C ] 1915 III
Boswell (sp?) Charles O. Captain Med. Corps, 3rd Regiment 1909 IV
Bosworth James H. Captain Battery C 106th Field Artillery 1941 III
Botsford Rodney D. Corporal Antitank Platoon Headquarters 10th Infantry Regiment 1940 II
Botsford Rodney D. Corporal [Howitzer] 10th Infantry 1935 III
Bott Henry Sergeant I 9th Regiment 1899 IV
Bottomley Cornelius Major M 71st Infantry [1947] IV
Bouchard Edward C. Sergeant M 108th Infantry 1938 IV
Bouckos Albael M. Corporal 2nd Signal Corps 1897 IV
Boughan Ben A. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1916 II
Boughan Ben Austin 1st Lieutenant, Battalion Adjutant 14th Infantry 1910 III
Boughan Ben Austin 1st Lieutenant & Battalion Adjutant F & S 14th Regiment 1908 IV
Boughton William H. Major & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1939 II
Boughton William H. Captain Headquarters 105th Infantry 1936 III
Boughton William H. Lt. Colonel AGD., SS 1945 I
Boullianne Edmund C. Master Sergeant C 165th Infantry 1956 IV
Bourdonnay Lucien Jr. Musician E 22nd Regiment 1894 IV
Bourey (sp?) Oscar L. Private 22nd 2nd Infantry 1912 IV
Bourgard Andrew A. Musician F 9th Regiment 1897 IV
Bourgard Charles P. Musician B 9th Regiment 1895 IV
Bouton George L. Captain A 14th Infantry 1913 III
Bouton George L. Captain A 14th Infantry 1908 IV
Bowditch Edward Colonel Headquarters 1945 IV
Bowen Bertram L. Master Sergeant 3rd Battalion 108th Infantry 1951 I
Bowen Bertram L. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 3rd Regiment New York Guard 1946 II
Bowen Bertram L. Private First Class Service Company 108th Infantry 1941 III
Bower Harry M. Private B 14th Infantry 1910 IV
Bowers Francis J. Sergeant First Class HH & S Company 127th Tank Battalion NYNG 1958 III
Bowie Alfred W., Jr. Sergeant H 23rd Infantry 1910 IV
Bowles Clyde E. Sergeant K 108th Infantry 1936 IV
Bowman Charles E. Corporal B 14th Infantry 1910 IV
Bowman George T. Captain D 74th Regiment 1897 IV
Bowman Joseph W. 1st Lieutenant Headquarters 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Bowne Francis D. Captain 1st Field Artillery 1915 III
Bowne Francis Draper Squadron Quartermaster Sergeant N C S Squadron A 1904 IV
Boxall George H. First Sergeant F 65th Regiment 1897 IV
Boyce John T. Private A 14th Infantry 1910 IV
Boyce Robert E. Sergeant First Class Headquarters & Service Company 105th AIB NYNG 1958 IV
Boyd David W. Sergeant 14th Separate Company 1907 IV
Boyd Frederick H. Sergeant B 47th Regiment 1907 IV
Boyd George R. Private E 3rd Infantry 1913 IV
Boyd Robert A. Sergeant Svc 10th Infantry 1925 I
Boyd Robert A. Sergeant Service Company 10th Infantry Regiment 1928 II
Boyd Robert A. Drum Major Band 10th Infantry 1913 III
Boyd Robert A. Drum Major Band 10th Infantry 1908 IV
Boyd Robert S. Musician B 3rd Infantry 1914 III
Boyd Robert S. Musician B/34 3rd Infantry 1909 IV
Boyd Thomas E. Captain B 74th Infantry 1912 III
Boyd William H. Lieutenant Commander 1st Battalion Naval Militia 1918 III
Boyd William H. Lieutenant Junior Grade 1st Battalion [Naval Militia] 1912 IV
Boyd Charles D. Sergeant Headquarters Battery 244th Coast Artillery 1938 IV
Boyden L. Emory Captain A 7th Regiment 1945 IV
Boyer James S. Lt. Colonel 1st Regiment 1907 I
Boyer James S. Major Field & Staff 4th Infantry Battalion 1901 II
Boyer James S. Captain 39th Separate Company 1894 IV
Boyer James Starbuck Captain 39th Separate Company 1896 III
Boyes Louis Bandmaster NCS [Non-Commissioned St 47th Infantry 1907 III
Boyington Charlie F. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1900 IV
Boyle Raymond F. Captain Battery A 142nd AAA AW Battalion NYNG 1950 IV
Boyle Stephen J. Master Sergeant 102nd Ordnance Company 27th Division 1942 II
Boyle Stephen J. Staff Sergeant Headquarters Detachment Spl Troops 27th Division 1936 III
Boyle William A. Battalion Sergeant Major NCS [Non-Commissioned St 69th Infantry 1911 III
Boyle William A. Battalion Sergeant Major N C S 69th Regiment 1905 IV
Boyle Charles H. Machinist Mate First Class 5th Fl. Division 2nd Battalion NMNY 1936 III
Boyle John H. Hospital Corps Private 37th Separate Company 1906 IV
Boyle John Henry Private Hosp. Corps 2nd Infantry 1911 III
Boyle Joseph M. Sergeant 7th Infantry 1919 IV
Boyle Raymond F. Major Headquarters 642nd Transportation Battalion 1963 II
Boyle Raymond F. Captain Headquarters 142nd AAA Battalion NYNG 1955 III
Boylhart Harry W. Staff Sergeant Battery B 258th Field Artillery 1938 IV
Bracken John W. Private G 23rd Infantry Regiment 1913 II
Bracken John W. Private G 23rd Infantry 1907 III
Bracken John William Private 23rd Infantry 1920 I
Bracken John William Private Company G 23rd Regiment 1903 IV
Bradbury Charles F. Private B 7th Regiment 1899 IV
Bradish George B. Major 6th Regiment 1944 III
Bradish George B. Captain I 105th Infantry 1922 IV
Bradley Arthur L. Musician 41st Separate Company 1908 IV
Bradley Guy N. Captain 13th Regiment, NYG 1943 I
Bradley Guy N. 2nd Lieutenant Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1935 II
Bradley Guy N. 2nd Lieutenant Headquarters 245th Coast Artillery 1925 IV
Bradley Guy Newburn 2nd Lieutenant [Battery I] 245th Coastal Artillery 1933 III
Bradley Herbert M. Private 104th Field Artillery 1941 III
Bradley James J. Sergeant C 69th Regiment 1897 IV
Bradley Raymond W. Quartermaster Sergeant 20th Separate Company 1901 IV
Bradley William Corporal H 3rd Infantry 1913 IV
Bradshaw George 1st Lieutenant 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1910 III
Bradshaw George F. Major 2nd Infantry 1920 I
Bradshaw George F. Captain C 2nd Infantry Regiment 1915 II
Bradshaw George F. Sergeant Major N C S 2nd Regiment 1905 IV
Bradt David C. Master Sergeant A 105th Armored Infantry Battalion 1958 II
Bradt David C. Master Sergeant A 105th AIB NYNG 1955 III
Bradt David C. Master Sergeant A 105th AIB NYNG 1955 IV
Bradt Edward T. Captain 105th Infantry 1942 I
Bradt Edward T. 1st Lieutenant F 105th Infantry Regiment 1938 II
Bradt Edward T. 2nd Lieutenant F 105th Infantry 1937 III
Bradt James M. Sergeant F 105th Infantry 1939 IV
Bradt Arthur B. 1st Sergeant F 105th Infantry 1943 IV
Bradt (sp?) Clifford H. Corporal 7th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Brady Thomas F. Sergeant I 69th Regiment 1896 IV
Brady Thomas William Sergeant 1st Class Battery C 226th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
Brady Vincent A. Sergeant A 101st Signal Battalion 1939 IV
Brady Whitman C. Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Brady William E. Captain Battery C 105th Field Artillery 1927 III
Brady Charles H. Colonel Field & Staff Second Corps Artillery 1958 II
Brady Charles H. Lt. Colonel 187th Field Artillery Group NYNG 1955 III
Brady Charles J. Major Headquarters 187th Field Artillery Group NYNG 1949 IV
Brady Edie T. Bugler 69th Infantry 1920 IV
Brady Edward T. Private 1st Class D 165th Infantry Regiment 1940 II
Brady Edward T. Private First Class D 165th Infantry 1936 III
Brady Frederick A. Private 44th Separate Company 1897 IV
Brady Frederick A. Commissary Sergeant N.C. S 4th Battalion 1903 III
Brady Harry J. Chief Machinist's Mate 6th Deparate Division Naval Militia NY 1925 IV
Brady Harry Joseph 17th Fl. Division, 4th Battalion 1930 III
Brady Joshua Chief Carpenter's Mate 5th Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Brady Michael A. Sergeant D 12th Infantry 1913 IV
Brady Paul W. Master Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1950 II
Brady Paul W. Staff Sergeant Headquarters 3rd Infantry 1947 III
Brady Paul W. Corporal 121st 1939 IV
Brady Peter M. Master Sergeant H&S 102nd Engineering Battalion 1951 III
Brady Peter M. Master Sergeant Headquarters & Service Company 102nd Engineer Battalion NYNG 1951 IV
Bragdon George D. 2nd Lieutenant G 10th Infantry 1918 IV
Brainard James Seymour 1st Lieutenant 29th Separate Company 1902 IV
Brainard Walter H. 1st Lieutenant C 7th Regiment 1901 III
Brainard Walter H. First Sergeant C 7th Regiment 1897 IV
Braine Charles R. Jr. Corporal F 23rd Regiment 1895 IV
Braisted Howard G. Major Headquarters 2nd Service Command NYG 1957 III
Braisted Howard G. Major 9th Infantry 1947 IV
Braisted Howard G. Jr. Lieutenant Colonel Headquarters 2nd Area Command New York Guard 1963 II
Braisted Peter D. Color Bearer 7th Regiment 1894 I
Braithwaite Albert E. Chief Trumpeter Squadron A 1896 IV
Braithwaite Albert E. [N.C.S] Squadron "A" 1901 III
Brancato Jacob S. Captain 2nd Battalion Headquarters 174th Infantry 1954 III
Brancato Jacob S. Captain Headquarters 2nd Battalion 174th Infantry NYNG 1953 IV
Branch Clifford E. 1st Lieutenant E 74th Infantry 1914 IV
Brand Joseph Private F 12th Infantry 1909 IV
Brandon David R. Colonel Reserve List 1955 I
Brandstoettner Walter H. Captain 71st Infantry 1947 IV
Branigan Edward S. Colonel [Assigned State Detachment New York National Guard 1946 IV
Branigan James J. E M First Class 17th Fl Division 4th Battalion NYNM 1941 III
Branock Michael Corporal Non-commissioned Staff 69th Infantry Regiment 1920 II
Branstoettner Edward C. Captain [Hqr ] 2nd Brigade 1945 IV
Brascher Thomas J. Lieutenant Colonel Adjutant's School - Camp Lee 1949 II
Brascher Thomas J. Lieutenant Colonel [Adjutant General School] 1949 III
Brascher Thomas J. Master Sergeant Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1937 IV
Brassard Raymond E. Sergeant First Class B 105th Infantry NYNG 1952 IV
Bratman (sp?) Charles G. Jr. Sergeant I 22nd [Engineers] 1912 IV
Bratt Guy E. Private F 105th Infantry 1937 III
Bratt Guy E. Sergeant F 105th Infantry 1927 IV
Bratten Elmer F. 1st Sergeant Battery E 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Bratten Elmer F. First Sergeant Battery E 245th Coast Artillery 1936 III
Braue John D. Jr. Captain C 9th Regiment 1905 IV
Braunreuther Harry E. Sergeant A 14th Infantry 1940 IV
Bravo George C. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Bray Harry L. Private A 7th Infantry 1909 IV
Brayton Stephen H. Sergeant L 10th Infantry 1933 III
Brecht George J. [Warrant Officer] 242nd Signal Battalion 1960 IV
Breed Carl H. 1st Lieutenant 4th Brigade 1914 III
Breed Carl H. 1st Lieutenant 3rd Infantry 1909 IV
Breen Harry P. 2nd Lieutenant I N G 165th Infantry 1936 IV
Breen John F. Sergeant M 108th Infantry 1941 III
Breen Joseph A. Master Sergeant Headquarters [Battery] 104th [Field Artillery ] 1937 III
Breen Robert B. Private B 8th Regiment 1904 I
Breen Robert B. Jr. Private B 8th Infantry Regiment 1899 II
Breen Robert B. Jr. Private B 8th Regiment 1899 III
Breese Miles W. 1st Sergeant L 3d Infantry, 30th Separate Company] 1909 IV
Breheny James E. 1st Lieutenant Headquarters Headquarters Company 42nd Infantry Division 1960 IV
Breitsman Willis J. 1st Sergeant F 108th Infantry Regiment 1937 II
Breitsman Willis J. First Sergeant F 108th Infantry 1927 IV
Breitsman Willis John First Sergeant F 108th Infantry 1941 I
Breitsman Willis John First Sergeant F 108th infantry 1932 III
Bremer Alexander M. Captain 25th Company 8th CDC 1915 III
Bremer Alexander M. Captain 25 8th Artillery District 1910 IV
Bremser Edward F. Captain Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1939 II
Bremser Edward F. Captain E 102nd Engineers 1933 III
Brendel Henry W. Captain I 65th Regiment 1905 I
Brendel Henry W. Captain I 65th Infantry Regiment 1900 II
Brendel Henry W. 1st Lieutenant F 65th Regiment 1895 III
Brendel Henry W. 1st Lieutenant I 65th Regiment 1894 IV
Brendel Henry W. Major 65th Infantry 1913 Special (30 Year)
Brennan John J. Sergeant C 38th 10th Infantry 1911 IV
Brennan John P. Sergeant Service Company 107th Infantry 1938 IV
Brennan Lennox C. Lt. Colonel 106th Infantry 1927 IV
Brennan Bernard A. Master Sergeant D 108th Infantry 1954 III
Brennan Bernard A. Sergeant M 108th Infantry 1940 IV
Brennan Burnett F. Major 23rd Regiment NYG 1941 III
Brennan Burnett Fletcher Captain 106th Infantry 1925 IV
Brennan Edward Leo Captain 52nd Field Artillery Brigade 1925 IV
Brennan Henry C. Captain Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Brennan James Private F [69]th Infantry 1916 IV
Brennan John Private First Class Company M 165th Infantry 1944 I
Brennan John Private 1st Class Howitzer Company 165th Infantry Regiment 1938 II
Brennan John Private First Class D 165th Infantry 1934 III
Brennan John Private D 165th Infantry 1926 IV
Brennan John J. 1st Lieutenant 1921 III
Brennecke John George Private A 23rd Infantry 1914 IV
Brennison Robert I. Chief Gunner's Mate (PA) 14th Div 9th Bn NYNM 1940 I
Brennison Robert I. Chief Gunner's Mate 11th Fleet Division 3rd Battalion Naval Militia 1932 II
Brennison Robert I. Gunner's Mate 1st Class 3rd Battalion Naval Militia 1920 IV
Brennison Robert Irving Chief Gunner's Mate 3rd Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1923 III
Brent Ronald G. Sergeant First Class Battery B 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Brescia Robert A. Master Sergeant Battery A 1st Howitzer Battalion 270th Artillery 1960 IV
Bresendorf (sp?) Alexander Sergeant G 23rd Infantry 1909 IV
Breslin [James] Private L 14th Infantry 1912 IV
Bressler Donald F. Captain 580th Transportation Company 140th Transportation Battalion 1963 II
Brew Frank D. Sergeant First Class Battery A 127th AAA Battalion NYNG 1955 III
Brewer Charles H. Drum Major 23rd Regiment 1897 I
Brewer Henry Fred Corporal B, 34th 3rd [Infantry] 1911 IV
Brewer Raymond Staff Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 III
Brewster Frederick C. Private 106th Separate Company 1898 IV
Brewster Joseph Quatermaster Sergeant B 23rd Regiment 1897 I
Brewster Joseph Quartermaster Sergeant B 23rd Infantry Regiment 1894 II
Breys Thomas Alexander 1st Lieutenant 2nd Field Artillery 1915 III
Breznak Joseph A. Master Sergeant Headquarters Detachment 27th Division 1938 IV
Briante George V. Staff Sergeant L 56th Regiment 1945 IV
Bridgeman Oliver B. Major Squadron A 1899 IV
Bridgeman William G. Hospital Steward 4th Battalion 1900 IV
Bridges Charles W. 1st Lieutenant K 14th Regiment 1894 IV
Bridges William R. Private 106th Separate Company 1898 III
Bridges Charles W. 1st Lieutenant K 14th Regiment 1895 III
Bridgeworth William H. Sergeant D 8th Battalion 1907 IV
Bridgman [Alvin] B. Colonel [Cav. Post] 1914 I
Bridgman Oliver B. Major Field & Staff Squadron A 1909 II
Bridgman Oliver B. Major F&S Squadron A 1904 III
Briegel George F. Warrant Officer Headquarters & Service Company 102nd Engineer Regiment 1938 II
Briegel George F. Warrant Officer Service Company 102nd Engineers 1929 III
Brieger George F. Warrant Officer Headquarters Service Company 102nd Engineers 1925 IV
Brierty John W. Sergeant H 12th Regiment 1907 IV
Briesch John R. Private Battery B 258th Field Artillery 1939 IV
Briggs William G. Musician Field Music 47th Infantry 1907 III
Briggs Albert H. Major 65th Regiment 1904 I
Briggs Albert H. Major & Surgeon Field & Staff 65th Infantry Regiment 1899 II
Briggs Albert H. Major & Surgeon 65th Regiment 1895 III
Briggs Albert H. Major, Surgeon 65th Regiment 1894 IV
Briggs Charles W. Musician 18th Separate Company 1898 IV
Briggs Clark 1st Lieutenant 40th Separate Company 1908 IV
Briggs Clark A. Captain D 1st Infantry 1915 III
Briggs Claude L. [Imr] Sergeant [B, 44th] 1st Infantry 1912 IV
Briggs Leo D. Warrant Officer Junior Grade Headquarters 3rd Battalion - 101st Armored Cavalry 1953 III
Briggs Leo D. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1949 IV
Briggs Phillip H. Colonel 1894 I
Briggs Robert T. Captain M C 13th C D C 1923 IV
Briggs Walter Private 37th Separate Company 1897 IV
Briggs William [G] [F. M.] 47th Regiment 1906 IV
Briggs William G. Musician G 47th Infantry Regiment 1912 II
Brigham Dana b. Jr. Captain 2 1st Battalion [Naval Militia] 1907 IV
Bright John 1st Sergeant 19th Separate Company 1894 III
Bright Shakespeare G. Private F 12th Regiment 1897 I
Bright Shakespeare G. Private F 12th Infantry Regiment 1894 II
Brill George M. Master Sergeant Battery D 2nd Missile Battalion 106th Artillery 1960 IV
Brill William F. Sergeant I 23rd Infantry 1916 IV
Brinckerhoff Charles O. Lt. Commander 2nd Battalion NYNM 1913 III
Brinckerhoff Charles O. Lieutenant 2ND Battn., N.M. 1909 IV
Brink Harold C. Corporal L 108th Infantry 1937 IV
Brinkerhoff W.H.S. Quartermaster Sergeant 19th Separate Company 1894 IV
Brinkman Gerard J. Major 105th Field Artillery Battalion 1952 III
Brinkman Gerard J. 2nd Lieutenant Battery F 105th Field Artillery 1939 IV
Brinkworth John F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 27th Armored Division 1959 III
Brinkworth John F. Master Sergeant Headquarters Company 27th Infantry Division NYNG 1954 IV
Brinsley Daniel J. Drum Major 47th Regiment 1899 I
Brinsley Daniel J. Drum Major Band 47th Infantry Regiment 1894 II
Brinson David J. Warrant Officer (JG) Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Brintnall Charles L. Private 6th Separate Company 1894 III
Brintnall Charles S. Private 6th Separate Company 1902 I
Brintnall Charles S. Private 6th Separate Company 1897 II
Brintnall (sp?) Charles S. Private A 2nd Infantry 1913 Special (35 Year)
Brisbane Joseph V. 1st Lieutenant Service Company 14th Infantry 1940 IV
Bristol Alfred 2nd Lieutenant 1947 III
Bristol Alfred Corporal D 369th Infantry 1940 IV
Britton Frederick D. Quartermaster Sergeant 22nd Regiment 1894 IV
Britton Harold B. Colonel Headquarters 3rd Service Command NYG 1957 IV
Broadbent Alfred M. 2nd Lieutenant [???] 1st Infantry 1916 IV
Broadbridge Alfred M. Gun Captain, 2nd C. [d] Sep. Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Broadwell Jas. C. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Brocco Harry [Pharmacist's Mate, First Class] 1st Battalion 1941 III
Brock Bernard Corporal F 12th Infantry 1912 IV
Brock Ronald C. Major General Headquarters and Headquarters Detachment (Less Sep Det), NYNG 1957 I
Brock Ronald C. Major General Field & Staff NYNG Headquarters 1957 II
Brock Ronald C. Lt. Colonel 106th Field Artillery 1939 III
Brock Ronald C. Major General Commanding 42nd Armored Division NYNG 1955 Special (35 Year)
Brock Ronald C. Major General [CG] HQ NYARNG 1959 Special (30 Year)
Brock Ronald C. Major General CG HQ NYARNG 1959 Special (35 Year)
Brock Ronald G. Major General CG HQ NYARNG 1959 Special (40 Year)
Brockie John M. Jr. Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Broderick Albert J. Captain Headquarters 42nd Infantry Division 1960 II
Broderick Albert J. Captain H 106th Infantry NYARNG 1959 III
Broderick Albert J. Captain Headquarters 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Broderick Arthur C. First Sergeant A 22nd Corps Engineers 1908 IV
Broderick John J. Private D 105th Infantry 1939 IV
Brodeur William H. Chief Steward 3rd Naval Militia 1929 I
Brodeur William H. Chief Commissary Steward 3rd Battalion Naval Militia 1923 II
Brodeur William H. Chief Company Steward 3rd Naval Militia 1919 III
Brodeur William H. 1st Lieutenant A 3rd Infantry 1912 IV
Brodeur William H. C C S Headquarters Staff 3rd Battalion NYNM 1938 Special (35 Year)
Brodhead Edward L. Corporal G 7th Infantry 1912 IV
Brodhead Edward L. Sergeant G 7th Infantry 1917 III
Brodie Edwin N. Supply Sergeant 2nd Field Artillery 1918 III
Brodie Edwin W. Master Sergeant Svc 105th Field Artillery 1927 I
Brodie Edwin W. Regimental Supply Sergeant Non-commissioned Staff 105th Field Artillery Regiment 1922 II
Brodie Edwin W. Artificer 3rd Battery, [F.]A. 1909 IV
BroesVanHeekeren Jacobus J. Private I 23rd Regiment 1905 IV
Brogan George A. Staff Sergeant Battery D 244th Coast Artillery 1938 IV
Brogan Joseph A. Sergeant G 174th Infantry 1937 IV
Broitman Jack Sergeant Battery F 105th Field Artillery 1941 III
Brokaw Charles P. First Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1937 III
Brokaw Dewitt P. 1st Lieutenant Signal Corps 1918 IV
Brombacher Emil A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 III
Brombacher Emil A. Post Commisary Sergeant 22nd Engineers 1914 IV
Bronock Michael Sergeant D 165th Infantry 1926 I
Bronock Michael Artificer A 69th Infantry 1915 III
Bronock Michael Private A 69th Infantry 1910 IV
Brookfield William L. Captian 51st Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Brooks Henry H. Captain Med. Corps 7th Infantry 1911 III
Brooks Henry H. Captain [F&S] 7th Regiment 1906 IV
Brooks John A. 1st Lieutenant B 1st MTB 205th Armor 1960 IV
Brooks Marvin A. Sergeant 1st Class B 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Brooks Philip H. First Sergeant A 13th Regiment 1905 IV
Brooks Charles J. Private F 7th Infantry 1911 IV
Brooks Fred W. 2nd Lieutenant 955th Field Artillery Company SW-DMC 1949 IV
Brooks Harold E. Technical Sergeant Non-commissioned Staff 106th Air Base Squadron - Air National Guard 1960 II
Brooks Harold E. Technical Sergeant 102nd Bombadier Squadron Tactical 1956 III
Brooks Harold E. Sergeant 1st Class 107th AC&W Squadron NYNG 1950 IV
Brooks Harry Lieutenant Colonel Field & Staff 101st Armored Cavalry Regiment 1958 II
Brooks Harry Major 101st Armored Cavalry 1955 III
Brooks Harry Captain 142nd Tank Battalion NYNG 1951 IV
Brooksbank William M. Corporal 23rd Separate Company 1903 IV
Broome Lewis H. Private A 7th Regiment 1894 IV
Brophy Edward Private F 12th Infantry 1912 IV
Brophy Robert H. Jr. Major 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Brossard Raymond E. SP5 E5 B 727th Ordiance Battalion Armored Divsion NYARNG 1959 III
Brost Jacob Captain Field & Staff 65th Field Artillery Regiment 1919 II
Brost Jacob 2nd Lieutenant I 65th Infantry 1914 III
Brost Jacob Sergeant [ ] 65th Regiment 1910 IV
Broszio Marx F. Master Sergeant Headquarters Company 10th Infantry 1930 I
Broszio Marx F. 1st Sergeant M 10th Infantry Regiment 1925 II
Broszio Marx F. First Sergeant F 10th Infantry 1922 III
Broszio Marx F. Quartermaster Sergeant F 10th Infantry 1914 IV
Broszio Marx F. Master Sergeant Headquarters Company 10th Infantry 1940 Special (35 Year)
Broszio Marx Robert Major Headquarters 10th Infantry AUS 1950 IV
Brother Harry Sergeant Service 106th Field Artillery 1941 III
Brotheridge Herbert J. Captain & Veterinary Corps Field & Staff 101st Cavalry Regiment 1925 II
Brotheridge Herbert J. Stable Sergeant Battery B 18th Field Artillery 1912 IV
Brotheridge Herbert Joseph Captain Veteran Corps 101st Cavalry 1930 I
Brotheridge Herbert Joseph Captain Vet Corps 101st Cavalry 1923 III
Broun Heywood C. Lieutenant Colonel & Assistant in Department of Rifle Practice Field & Staff NYNG Headquarters 1895 II
Brousseau Gregory Private 1st Class K 165th Infantry 1936 IV
Brousseau Gregory Captain 165th Infantry 1943 III
Browder David Private [I] 71st Regiment 1903 III
Browder David Private Hospital C I 71st Regiment 1899 IV
Brower Lawrence G. Major 27th Division Aviation 1937 III
Brown Walter H. Sergeant E 7th Regiment 1898 IV
Brown Harry H. Private F 71st Infantry 1913 IV
Brown Mack G. Private First Class D 369th Infantry 1941 III
Brown Donald S. 1st Sergeant E 65th Infantry Regiment 1911 II
Brown Ward E. 1st Sergeant Company G. 1st Regiment, NYG 1945 I
Brown Harry R. Ensign 18th Battalion Naval Militia 1911 IV
Brown Otis deR. Private K 107th Infantry 1939 IV
Brown Donald S. 2nd Lieutenant E 65th Infantry 1916 I
Brown Ward E. 1st Sergeant Non-commissioned Staff 1st Battalion 104th Field Artillery Regiment 1938 II
Brown Haywood C. Lt. Colonel 1898 I
Brown Richard A. Major 105th US Field Artillery 1948 I
Brown Donald Sutherland 1st Sergeant 13th Separate Company 1906 III
Brown Ward E. First Sergeant [Headquarters Battery] 104th Field Artillery 1937 III
Brown Howard K. Major 1st Cavalry 1913 IV
Brown Richard A. Captain Field & Staff 105th Field Artillery Regiment 1939 II
Brown Earl O. Sergeant A 3rd Infantry 1915 III
Brown William G. Sergeant Medical 106th Infantry 1950 III
Brown Howard N. Private, 1st Class K 245th Coast Artillery 1939 IV
Brown Albert R. Captain & Dental Corps Field & Staff 101st Cavalry Regiment 1931 II
Brown Richard G. Master Sergeant Battery B 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Brown Earl O. Sergeant A 8 3rd Infantry 1910 IV
Brown William G. Sergeant Medical Company 106th Infantry NYNG 1949 IV
Brown Isaac Sergeant Battery C 970th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Brown Albert R. Captain 101st [Signal Battalion] 1928 III
Brown Richard H. Quartermaster Sergeant? I 10th Infantry 1916 I
Brown Edward J. Captain Headquarters Headquarters Company 42nd Infantry Division 1960 IV
Brown William H. 1st Lieutenant & Quartemaster 10th Battalion 1895 III
Brown James Musician F 69th Infantry 1909 IV
Brown Albert R. Sergeant 1st Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 IV
Brown Richard H. Private I 10th Infantry Regiment 1911 II
Brown Edward T. Sergeant H 106th Infantry 1938 IV
Brown Donald S. Sergeant 13th Separate Company 1901 IV
Brown James Michael Private D 102nd Quartermaster Regiment 1942 III
Brown Alfred T. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1941 III
Brown Richard Henry Private 17th Separate Company 1906 III
Brown Ellsworth E. Musician 2nd Company 13th Artillery District 1914 IV
Brown Fred [R] Corporal 6th Battery 1901 IV
Brown John H. Captain 991st Field Artillery Company SW-DMC 1949 IV
Brown Ames T. Brigadier General Adjutant General S. of N.Y. 1944 I
Brown Robert E. Artificer M 3rd Infantry Regiment 1916 II
Brown Emanuel Quartermaster Sergeant I 22 Corps of Engineers 1915 IV
Brown Lucian R. Sergeant 42nd Separate Company 1902 IV
Brown John Jr. Sergeant H 71st Infantry 1908 IV
Brown Ames T. Brigadier General 1944 III
Brown Robert E. Quartermaster Sergeant 41st Separate Company/ C 3rd Infantry 1911 III
Brown Eugene Staff Sergeant B (FC) 242nd Signal Battalion NYARNG 1959 IV
Brown Richard A. Captain [Battery C] 105th Field Artillery 1934 III
Brown John L. Cook B 108th Infantry 1923 I
Brown Ames T. Brigadier General IV
Brown Robert Edward Sergeant 41st Separate Company 1906 IV
Brown Frank B. Corporal K 2nd Infantry 1937 III
Brown Richard H. Sergeant 17th Separate Company 1901 IV
Brown John L. Corporal B 3rd Infantry Regiment 1918 II
Brown Archie E. Sergeant L 108th Infantry 1939 I
Brown Samuel A. Major Field & Staff 174th Infantry Regiment 1938 II
Brown Frank B. First Sergeant 18th Separate Company 1894 IV
Brown Thomas W. Chief Yeoman Division 3-98 Naval Militia 1960 II
Brown John L. Private 34th Separate Company/ B 3rd Infantry 1912 III
Brown Archie E. Sergeant L 108th Infantry Regiment 1933 II
Brown Samuel A. Captain E 174th Infantry 1933 III
Brown Frank F. Sergeant 25th 8th [Arty Dist] 1912 IV
Brown William Sergeant C 12th Regiment 1901 IV
Brown John L. Sergeant 34th Separate Company 1907 IV
Brown Archie E. Corporal Company L 108th Infantry 1929 III
Brown Samuel A. Major 1st Brigade, Quartermaster Corps 1915 IV
Brown Frederick H. Captain & Regimental Quartermaster 74th Regiment 1899 IV
Brown John Michael Private First Class Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1926 IV
Brown Archie E. Corporal L 108th Infantry 1923 IV
Brown Samuel Augustus Sergeant 13th Separate Company 1897 IV
Brown Frederick Herrick Captain F&S 74th Regiment 1904 III
Brown John N. Chief Warrant Officer 1st Brigade 71st Infantry 1960 I
Brown Arthur M. SKGC Division 3-69 Battalion 3-31 NYNM 1958 IV
Brown Sidney J. Corporal C [7 Squad] 19091 IV
Brown Frederick J. Corporal H 74th Regiment 1906 IV
Brown John S. Lt. Colonel 369th Anti-Aircraft Artillery Group 1954 I
Brown Aubrey D. Captain Headquarters 187th Artillery Group NYARNG 1959 IV
Brown Thomas Forrest Captain 105th Infantry 1926 IV
Brown Frederick R. Sergeant 6th Battery 1904 III
Brown John S. Major Headquarters & Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Group 1949 II
Brown Charles A. Major & Medical Corps Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1914 II
Brown Thomas William YNSC Battery 3-29 NYNM 1954 III
Brown George W. Drum Major 22nd Regiment 1894 I
Brown Joseph W. Sergeant Headquarters Company 369th Infantry 1938 IV
Brown Charles A. Captain, Medical Corps Squadron C 1910 III
Brown Thurber A. 2nd Lieutenant 30th Separate Company 1895 IV
Brown Harold 1st Sergeant Howitzer Company 369th Infantry 1936 IV
Brown Justus P. 2nd Lieutenant B 142nd Tank Battalion 1957 IV
Brown Charles A. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon Troop C 1904 IV
Brown Thurber A. 1st Lieutenant & Inspector of Small Arms Practice Field & Staff 3rd Infantry Battalion 1905 II
Brown Harold E. Sergeant First Class Company B 175th Armored Infantry Battalion, NYNG 1957 I
Brown Kenneth W. Sergeant First Class D 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Brown Charles H. Drum Major Band 23rd Infantry Regiment 1894 II
Brown Thurber A. 1st Lieutenant 30th Separate Company 1900 III
Brown Harold E. Sergeant E 108th Infantry Regiment 1952 II
Brown Leon G. Major Field & Staff 369th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battalion (Army of the United States) 1946 II
Brown Charles H. 7th Infantry 1913 Special (40 Year)
Brown Thurber A. 1st Lieutenant 3 Infantry 1910 I
Brown Harold E. Staff Sergeant I 3rd Infantry III
Brown Leon G. Captain Howitzer Company 369th Infantry 1941 III
Brown Charles N. Sergeant Service Company 174th Infantry 1939 IV
Brown W. Howard 1st Lieutenant 10th Battalion 1903 I
Brown Harold E. Corporal L 108th Infantry 1938 IV
Brown Lewis H. 2nd Lieutenant 1st Cavalry 1913 IV
Brown Chester A. Sergeant Battery B 105th Field Artillery 1928 III
Brown W. Howard 1st Lieutenant & Quartermaster Field & Staff 10th Infantry Battalion 1899 II
Brown Harry Staff Sergeant C [102nd Medical Regiment] 1941 III
Brown Lucien R. Sergeant 42nd Separate Company 1907 III
Brown Chester A. Sergeant Battery B 105th Field Artillery 1925 IV
Brown Wallace M. 1st Lieutenant 1st Cavalry 1916 IV
Brown Harry H. Private G 23rd Infantry 1909 IV
Brown Mack G. Private 1st Class Battery D 369th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Brown David S. Jr. Captain [F&S] 22nd Regiment 1907 IV
Browne William J. Master Sergeant Company B 101st Signal Battalion, NYARNG 1962 I
Browne William J. Master Sergeant C 101st Signal Battalion 1957 II
Browne William J. Sergeant 1st Class B 101st Signal Battalion 1949 IV
Browne William J. Master Sergeant G 71st Infantry 1952 III
Browne Harold G. Captain Battery C 104th Field Artillery Regiment 1939 II
Browne Harold G. Captain Battery C 104th Field Artillery 1936 III
Browne Harold W. Ensign 1st Battalion 105th Field Artillery 1925 IV
Browne Henry H. Private C 12th Regiment 1899 IV
Browne John G. Lt. Colonel State Detachment 1951 I
Browne John G. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1951 II
Browne John Gerard 1st Lieutenant Headquarters 51st Cavalry Brigade 1941 III
Browne Raymond W. Captain H 10th Infantry Regiment 1938 II
Browne Raymond W. 1st Lieutenant 2nd [Battalion Headquarters ] 10th Infantry 1933 III
Browne Wabram S. Technical Sergeant 27th Signal Corps 1927 III
Browne Walram S. Sergeant B 1st Battalion Signal Corps 1915 IV
Brownson John Chief Machinist's Mate Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1957 II
Brownson John MMLC Division 3-97 Battery 3-29 NYNM 1954 III
Bruce Chandler B. Ensign 3 3rd Battalion Naval Militia 1920 IV
Bruce Chandler L. Lieutenant 11th Division 3rd Battalion Naval Militia 1931 II
Bruce Chandler L. Lieutenant 3rd Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1926 III
Bruce Charles E. Major & Surgeon 8th Battalion 1894 III
Bruce Harry J. Staff Sergeant 104th Field Artillery 1932 I
Bruce Harry J. Staff Sergeant Medical Detachment 104th Field Artillery Regiment 1927 II
Bruce Harry J. Supply Sergeant F 104th Field Artillery 1922 III
Bruce Harry J. Sergeant Support Company 1st Field Artillery 1917 IV
Bruce Homer W. Private 21st Separate Company 1906 IV
Bruce Peter P. Sergeant C 107th Infantry 1939 IV
Bruch Edward Blair Captain A 71st Regiment 1902 IV
Bruckheimer Oscar Sergeant I 71st Regiment 1899 IV
Bruckman Frank Corporal D 65th Regiment 1906 IV
Bruckmann Gustav T. Captain E 14th Infantry 1910 III
Bruckmann Gustav T. Captain E 14th Regiment 1906 IV
Bruckner Coleman L. S K Second Class 14th Division 9th Battalion 1939 III
Bruckner Frederick F. Lt. Colonel Headquarters 1st Area Command NYG 1960 IV
Bruckner George H. Master Sergeant Headquarters Company 14th Infantry 1937 IV
Bruederly WilliamF. Private 107th Infantry 1937 IV
Bruen James E. Musician B 47th Regiment 1895 III
Bruere Ernest R. Sergeant Battery D 244th Coast Artillery 1938 IV
Bruere Ernest R. Major Field & Staff 12th Regiment New York Guard (Attached to 212th Anti-aircraft Artillery Battalion) 1948 II
Bruers Ernest R. Captain Headquarters 12th Regiment 1944 III
Bruford Noah Color Bearer 71st Regiment 1906 I
Bruford Noah Color Sergeant Non-commissioned Staff 71st Infantry Regiment 1901 II
Bruford Noah Color Bearer 71st Regiment 1896 III
Bruford Noah Color Bearer 71st Regiment 1894 IV
Brugman Albert F. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 2nd Battery 1906 IV
Brunauer William A. Unknown Unknown NYNG Headquarters 1957 II
Brunauer William A. Major [Quartermaster Corps S. S.] 1944 IV
Brundage Arthur E. Captain HQ 156th Field Artillery 1937 I
Brundage Arthur E. Captain Headquarters Battery 156th Field Artillery Regiment 1933 II
Brundage Arthur E. Captain [Headquarters Battery] 156th Field Artillery 1934 III
Brundage Arthur E. 2nd Lieutenant E 1st Infantry 1917 IV
Brundage Arthur E. Major AGD State Detachment NYNG 1952 Special (35 Year)
Brundage Schuyler V. B. Quartermaster Sergeant Troop C 1st Cavalry 1916 IV
Bruneau Robert James Lieutenant (SC) 1944 IV
Brunn Frederic C. H. Staff Sergeant M D 105th Field Artillery 1939 III
Brunner Hans P. Major Headquarters 71st Infantry 1947 IV
Bruno Romault Sergeant First Class Service Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Brush George M. Sergeant E 245th Coast Artillery 1941 IV
Bryan William [H] Sergeant A 74th Infantry 1910 IV
Bryan Arthur H. First Sergeant 8th Separate Company 1899 IV
Bryan Henry L. Corporal K 71st Infantry 1915 IV
Bryan Howard M. Master Sergeant 767th Transportation Company 141st Transportation Battalion 1963 II
Bryan Howard M. 1st Sergeant 715th AAA Gun Battalion NYNG 1949 IV
Bryan Howard M. Master Sergeant 715th Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion ] 1951 III
Bryant Charles E. Ordance Sergeant 23rd Regiment 1894 I
Bryant George E. 1st Lieutenant 23rd Infantry 1917 I
Bryant George E. Ordnance Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1911 II
Bryant George Edward Color Bearer [NCS] 23rd Regiment 1901 IV
Bryant Gerorge E. Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned St 23rd Infantry 1907 III
Bryant Joseph D. Brigadier General & Surgeon General Field & Staff NYNG Headquarters 1894 II
Bryant Mortimer D. Brigadier General 51st Cavalry Brigade 1923 I
Bryant Mortimer D. Colonel Field & Staff 101st Cavalry Regiment 1922 II
Bryant Mortimer D. Captain B 2nd Cavalry 1912 III
Bryant Mortimer D. 1st Lieutenant 6th Squadron C 1909 IV
Bryant Rufus G. 2nd Lieutenant 715th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Bryant William J. Private D 23rd Infantry Regiment 1913 II
Bryant William B. Guidon Sergeant Company 5 Squadron C 1908 IV
Bryant William J. Private D 23rd Infantry 1908 III
Bryant William J. Private D 23rd Regiment 1901 IV
Bryde Wesley E. 1st Lieutenant F 9th Regiment 1897 III
Bryde Wesley E. 1st Lieutenant F 9th Regiment 1894 IV
Bryde Wesley Lloyd Captain Headquarters Battery 105th Field Artillery 1925 IV
Bubaseck Oscar J. Battalion Quartermaster Sergeant 9th Regiment 1900 IV
Bubbs Charles L. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 IV
Bucalo Philip D. Chief Warrant Officer Field & Staff 1st Missile Battalion 245th Artillery Regiment 1963 II
Bucalo Philip D. Chief Warrant Officer Headquarters & Service Company 142nd Tank Battalion NYNG 1951 IV
Bucaria Robert D. Master Sergeant Heavy Mortar Company 106th Infantry NYNG 1957 III
Bucaria Robert D. Master Sergeant Heavy Mortar Company 106th Infantry 1957 IV
Bucaria Alfred D. Major Headquarters & Headquarters Company 42nd Infantry Division 1963 II
Bucaria Alfred D. Major Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1958 III
Bucaria Alfred D. Captain 2nd Battalion 106th Infantry NYNG 1950 IV
Buchalski Matthew V. Chief Warrant Officer Headquarters 1st Gun Battalion 209th Artillery 1960 IV
Buchanan [] 1st Sergeant G 22nd Regiment 1910 IV
Buchanan William Quartermaster Sergeant 6th Separate Company/ A 2nd Infantry 1909 III
Buchanan William Quartermaster Sergeant 6th Separate Company 1904 IV
Buchanan William Quartermaster Sergeant A 2nd Infantry Regiment 1914 II
Buchannan Charles J. Major Staff 3rd Brigade 1901 IV
Buchheim William Corporal Company C 10th Battalion 1903 IV
Buchhorn Frank Private B 8th Battalion 1894 IV
Buchhorn Louis J. Jr. E M Second Class 7th Division 2nd Battalion NYNM 1941 III
Buchhorn Thomas L. S M Second Class 7th Fl Division 2nd Battalion NYNM 1939 III
Buchinor Harry V. Private 7th Infantry 1913 IV
Bucholtz Charles H. M 10th Infantry 1913 IV
Buchtenkirch John M. Sergeant K 71st Infantry 1914 IV
Buck Forest Quartermaster Sergeant E 9th Regiment 1899 IV
Buck Forrest Private 17th Company 9th Coast Defense Command 1916 II
Buck Frank M. Private [M] 2d Infantry, 32nd Separate Company 1909 IV
Buck Louis [F] First Sergeant G 22nd Regiment 1895 IV
Buck Louis F. 1st Lieutenant G 22nd Regiment 1900 III
Buck Willis R. Captain 74th Infantry 1911 I
Buck Willis R. Captain & Commissary Field & Staff 74th Infantry Regiment 1906 II
Buck Willis R. [Regimental ??] 74th Regiment 1897 IV
Buck Willis Ripley Captain Staff 7th Regiment 1901 III
Buckbee Charles A. Sergeant G 12th Infantry 1910 IV
Buckholz Christian R. Master Sergeant Headquarters Battery 633rd AAA Battalion 1955 IV
Buckhorn Frank Sergeant 26th 8th Coast Artillery District 1909 I
Buckhorn Frank Corporal B 8th Infantry Regiment 1904 II
Buckhorn Frank Private B 8th Regiment 1901 III
Buckingham Dan P. Water Tender 13th Division 1948 III
Buckingham Dan P. Water Tender 1st Class 13th Flight Division 1937 IV
Buckley Benjamin 1st Lieutenant C 2nd Infantry 1914 IV
Buckley Gerard A. Major 165th Infantry 1948 IV
Buckley John G. BMC 3-79 Division 1960 IV
Buckley William J. Private [I] 69th Regiment 1906 III
Buckley William J. Private I 69th Regiment 1905 IV
Buckner Raymond T. Sergeant 1st Class Battery B 127th AAA AW Battalion 1949 IV
Buckner William P. Sergeant H 7th Infantry 1914 IV
Buckward George B. Sergeant [Service Battery] 105th Field Artillery 1932 III
Buckward George B. Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1926 IV
Budd Clifton Sergeant Military Police Company 42nd Division 1950 I
Budd Clifton Staff Sergeant K 56th Regiment New York Guard 1945 II
Budd Clifton Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Budd Vernon Staff Sergeant Co. K 56th Infantry, NYG 1946 I
Budd Vernon Sergeant Battery F 156th Field Artillery Regiment 1939 II
Budd Vernon Sergeant [Battery F] 156th Field Artillery 1935 III
Budell (sp?) Herman Major 3rd Medical Corps 1911 I
Budelman T. W. 1st Lieutenant 8th Company 13th Artillery District 1910 II
Budelman Theodore W. 1st Lieutenant H 13th Regiment 1906 III
Budelmann [Theodore] W. 1st Lieutenant F 13th Regiment 1896 IV
Buehler Richard G. Chief Warrant Officer Headquarters 42nd Infantry Division Artillery 1963 II
Buehler Richard G. Chief Warrant Officer 2 Headquarters Battery II Corps Artillery NYNG 1957 III
Buehler Richard Chief Warrant Officer W-2 Headquarters & Headquarters Battery II Corps Artillery NYNG 1955 IV
Buek Thomas Charles Major F & S 12th Regiment 1904 IV
Buell Ralph P. Captain I 7th Infantry 1920 III
Buettner John George Captain D 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Buhler Harry Private Service Battery 104th Field Artillery 1936 IV
Bukman (sp?) William S. Major 71st Infantry 1912 I
Bulanowski Walter Charles Machinist Mate 2nd Class 3rd Division 1st Battalion NYNM 1940 IV
Bulavko Nicholas Sergeant Headquarters Battery 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1940 IV
Bulger James E. Major Headquarters 27th Armored Division 1955 III
Bull Frank E. Ordinance Sergeant 1st Infantry 1913 IV
Bull Guy Private 21st Separate Company 1908 IV
Bull John Joseph Sergeant G 69th Infantry 1910 IV
Bull Kenneth H. Sergeant D 105th Infantry 1940 IV
Bull William Ardolf Private B 7th Infantry 1910 IV
Bullard Charles K. Captain E 51st Regiment 1945 IV
Bullwinkel Harry G. Lieutentant Commander Brigade Headquarters Staff 1941 III
Bullwinkle George B. First Sergeant A 71st Infantry 1910 III
Bullwinkle George B. Sergeant A 7th Regiment 1906 IV
Bullwinkle Hermann Sergeant I 9th Regiment 1894 IV
Bulmer John K. Musician I 23rd Regiment 1897 IV
Bunce Russell Private K 7th Infantry 1915 IV
Bundy Benjamin F. Major Headquarters 27th Armored Division 1960 IV
Bundy Walter T. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 156th Artillery Regiment 1963 II
Bundy Walter T. Master Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Bundy Walter T. Master Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Bunker Harold 1st Lieutenant Staff 23rd Regiment 1901 III
Bunker Harold Sergeant Major 23rd Regiment 1895 IV
Bunker Walter E. Quartermaster Sergeant 13th C.D.C., 6th Se[parate Company 1916 IV
Bunn David H. Sergeant F 108th Infantry Regiment 1939 II
Bunn David H. Sergeant F 108th Infantry 1936 III
Bunn Loftus V. Private 18th Company 9th Artillery District 1911 IV
Bunsman Emil M. Quartermaster Sergeant B 22nd Regiment 1894 IV
Bunting Robert B. Private G 7th Infantry 1918 I
Bunting Robert B. Private G 7th Infantry 1907 III
Bunting Thomas W. Private G 13th Regiment 1906 IV
Bunz Edward F. Private A 65th Regiment 1905 IV
Burbank William Private H 23rd Regiment 1896 III
Burbank William Private H 23rd Regiment 1894 IV
Burch Claude J. Sergeant H 105th Infantry 1938 IV
Burchard Henry H. 1st Lieutenant 104th Field Artillery 1938 IV
Burchell Edgar B. 2nd Lieutenant K 12th Infantry 1916 I
Burchell Edgar B. Sergeant 1st Class Hospital Corps 12th Infantry Regiment 1911 II
Burchell Edgar B. [Regimental Hospital Steward] [F.C.S] 12th Regiment 1906 III
Burchell (sp?) Edgar [B] Hospital Steward 12th Regiment 1901 IV
Burchersoda Louis W. Sergeant C 14th Regiment 1900 IV
Burckhardt Edward A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1915 IV
Burd Daniel F. Private 25th Separate Company 1901 IV
Burd Daniel F. Private 25th Separate Company 1906 III
Burdell William L. Private H 23rd Regiment 1894 IV
Burdell Wm. L. Private H 23rd Regiment 1896 III
Burdge Harrie 1st Lieutenant E 8th Regiment 1906 IV
Burdick Clarence F. Sergeant 31st Separate Company 1897 IV
Burgess Randolf F. Warrant Officer JG Battery D 715th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Burgess William A. Captain 28th Separate Company 1901 IV
Burgoyne William U. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1920 IV
Burgoyne William W. Lieutenant Naval Militia 1923 III
Burgundy Howard E. A. Warrant Officer 369th Infantry 1936 IV
Burham (sp?) Arthur L. Corporal 23rd Regiment 1901 IV
Burhans Merrill Orcutt Private Company K 14th Regiment 1903 IV
Buris [Bernard J.] 2nd Lieutenant D 74th Regiment 1899 IV
Burkard 40391 First Sergeant B 65th Infantry 1914 III
Burkard August 1st Sergeant B 65 Regiment 1910 IV
Burke John P. Private 34th Separate Company 1899 IV
Burke Joseph F. Mr.(Retired) AUS Lt. Colonel 27th Infantry Division 1960 IV
Burke Morton J. 1st Lieutenant L 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Burke Richard Colonel Headquarters Detachment 1952 I
Burke Richard Lieutenant Colonel Field & Staff 102nd Quartermaster Regiment (Army of the United States) 1946 II
Burke Richard Captain 102nd Quartermaster Regiment 1942 III
Burke Andrew J. Lt. Colonel Q. M. Company 27th Division 1945 I
Burke Andrew J. Captain Field & Staff 102nd Quartermaster Regiment 1940 II
Burke Andrew J. 1st Lieutenant 27th Division Quartermaster Train 1936 III
Burke Edward 1st Sergeant H 69th Infantry Regiment 1919 II
Burke Edward Sergeant C 69th Infantry 1915 III
Burke Edward J. Supply Sergeant H 165th Infantry 1923 I
Burke Edward J. Sergeant C 69th Infantry 1908 IV
Burke Edward N. 2nd Lieutenant 104th Field Artillery 1939 IV
Burke Francis J. Corporal E 7th Regiment 1896 IV
Burke Frank M. Sergeant E 14th Infantry 1909 IV
Burke Jeremiah E. Quartermaster Sergeant F 22nd Infantry Regiment 1902 II
Burke Jeremiah E. Corporal F 22nd Regiment 1897 III
Burke Jeremiah E. Corporal F 22nd Regiment 1894 IV
Burke John C. B 727th Armored Ordnance Battalion 1958 IV
Burkey George R. Private First Class Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1937 III
Burkey William R. Specialist Fifth Class Troop B 1st Squadron 101st Cavalry Regiment 1963 II
Burkey William R. Sergeant First Class 42nd Reconasaince Company 1956 III
Burkey William R. Sergeant 42nd Reconnaisance Company NYNG 1952 IV
Burkhardt Charles H. 2nd Lieutenant Company A 2nd Infantry, NYG 1945 I
Burkhardt Charles H. Sergeant Medical Detachment 2nd Regiment New York Guard 1942 II
Burkhardt George J. Private 1st Class 3rd Company 13th CDC 1937 IV
Burkhart Charles H. Sergeant 105th Infantry 1930 III
Burkhart Charles H. Staff Sergeant Medical Detachment 105th Infantry 1925 IV
Burleigh George N. 2nd Lieutenant Troop K 101st Cavalry 1941 III
Burleigh George N. 2nd Lieutenant Troop K 101st Cavalry 1939 IV
Burlett Cassius A. Private 1st Class K 105th Infantry 1938 IV
Burling Kenneth F. , 2nd Class 6th Division, 2nd Battalion, NYNM 1939 IV
Burnett William L. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1917 II
Burnett William L. Lt. Colonel Adjutant General Department 1923 I
Burnett William L. Captain 15th Separate Company/ K 10th Infantry 1912 III
Burnett William L. 1st Lieutenant 15th Separate Company 1907 IV
Burnham Edward R. Sergeant L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Burns [Thomas A.] Sergeant F 12th Regiment 1900 III
Burns Arthur G. 2nd Lieutenant B 7th Infantry 1948 III
Burns Arthur G. 1st Sergeant B 7th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Burns Brendan A. Major Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1938 II
Burns Brendan A. Major 102nd Engineers 1933 III
Burns Brendan A. Major General Commanding 42nd Infantry Division NYNG 1955 Special (35 Year)
Burns Charles G. Major 12th Regiment 1895 I
Burns Charles S. Major Field & Staff 12th Infantry Regiment 1894 II
Burns Edward F. Boatswain Mate 1st Class 8th Flight Division 2nd Battalion NYNM 1937 IV
Burns Francis A. 2nd Lieutenant Headquarters & Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry NYNG 1957 IV
Burns Gilbert L. Quartermaster Sergeant A 47th Regiment 1907 IV
Burns John J. Captain Headquarters 27th Division 1941 III
Burns Joseph L. Major Headquarters 27th Armored Division 1955 IV
Burns Peter F. 1st Lieutenant Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1915 II
Burns Peter F. Major 102nd Engineers 1922 I
Burns Peter F. 2nd Lieutenant G 22nd Engineers 1911 III
Burns Robert O. Sergeant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Burns Samuel R. Sergeant [D] 7th Infantry 1913 IV
Burns Thomas A. Sergeant F 12th Regiment 1896 IV
Burns Thomas F. A. 2nd Lieutenant K 47th Regiment 1904 IV
Burns Zenas T. First Sergeant 69th Infantry 1919 IV
Burns [Eames] S 1st Lieutenant 74th Infantry 1913 IV
Burnton Maurice E. Captain & Inspector of Rifle Practice Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1894 II
Burr Nelson B. Colonel Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1922 II
Burr Nelson B. Major 12th Infantry 1912 III
Burr Nelson Beardsley Major 12th Infantry 1910 IV
Burr Daniel S. Surgeon Major 1st Regiment 1906 I
Burr Daniel S. Major & Surgeon Field & Staff 1st Infantry Regiment 1901 II
Burr Daniel S. Assistant Surgeon 20th Separate Company 1896 III
Burr Daniel S. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 20th Separate Company 1894 IV
Burrill Albert E. Sergeant F 14th Regiment 1904 IV
Burrill Charles A. Sergeant D 1st Infantry 1915 IV
Burroughs Ralph W. First Sergeant C 7th Infantry 1917 IV
Burt [Geroge B.] Master Sergeant Company B 1st MTB 205th Armored 1962 I
Burt George B. Master Sergeant B 205th Tank Battalion 1958 II
Burt George B. Master Sergeant B 205th Tank Battalion NYNG 1958 III
Burt George B. Master Sergeant B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Burt William J. Private K 71st Infantry Regiment 1899 II
Burt William S. Private 39th Separate Company 1897 IV
Burt William Sheldon [Q.M.] Sergeant 39th [Sep. Co.] 1902 III
Burt (sp?) Raymond M. Private G 23rd Infantry 1913 IV
Burtis Walter Corporal D 22nd Regiment 1902 IV
Burton William H. Jr. Sergeant Major 10th Infantry 1914 I
Burton William Henry Sergeant 10th Separate Company 1906 IV
Burton William T. Jr. Sergeant Major 110th Battalion 1898 IV
Burton Charles L. Private C 1st Infantry, 39th Separate Company 1909 IV
Burton Emery W. Captain HQ 3rd Bn 102nd Medical 1940 I
Burton Emery W. Captain Headquarters Hospital Battalion 102nd Medical Regiment 1935 II
Burton Emery W. Captain Headquarters Hospital Battalion, Medical Regiment 1930 III
Burton Emery W. Captain Service Company 102nd Medical Regiment 1925 IV
Burton Everett Master Sergeant Non-commissioned Staff NYNG Headquarters 1940 II
Burton Everett M. Master Sergeant Selective Service 1945 I
Burton Everett M. Master Sergeant A G Sec Enl Detachment S S 1941 III
Burton Everett M. Master Sergeant Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1956 Special (35 Year)
Burton William H. Jr. Sergeant Major Non-commissioned Staff 10th Infantry Regiment 1909 II
Burton William H. Jr. Private B 10th Battalion 1904 III
Burus John Holland 1st Lieutenant D 74th Infantry 1910 IV
Busch Theodore A. 1945 IV
Buschkamper Charles E. Engineers Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion NYNM 1939 IV
Busener Henry H. Captain D 245th Coast Artillery 1934 I
Busener Henry H. Captain Battery D 245th Coast Artillery Regiment 1930 II
Busener Henry H. 2nd Lieutenant 13th C D C 1920 IV
Busener Henry H. Colonel State Detachment NYNG 1949 Special (35 Year)
Busener Henry Herman Captain Battery D 245th Artillery 1924 III
Buser Oscar C. 1st Lieutenant B 244th Coast Artillery 1939 IV
Bush Amos J. 1st Sergeant 6th Battery 1896 I
Bush Amos J. 1st Sergeant 6th Battery 1894 II
Bush Clarence W. Sergeant 369th Infantry 1937 III
Bush Edward A. Private 5th Separate Company 1901 IV
Bush Floyd Private 1st Class Headquarters Battery & C T 1st Battalion 105th Field Artillery 1938 IV
Bush Frank F. Private 25th Separate Company 1901 IV
Bush George V. Sergeant L 2nd Infantry 1914 IV
Bush Jack John Master Sergeant A 105th AIB NYNG 1955 III
Bush Lyman M. Private 13th Separate Company 1905 IV
Bush Mailland F. Sergeant 369th Infantry 1936 IV
Bush Robert P. Captain 26th Separate Company 1894 IV
Bush Robert W. 1st Lieutenant 3 Squadron A 1911 III
Bush Robert W. First Sergeant 3 Squadron A 1906 IV
Bushover Herman E. 2nd Lieutenant K 74th Regiment 1946 IV
Busicchia Albert Master Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 71st Infantry NYARNG 1959 IV
Busse [Courtney S.] Private F 7th Regiment 1899 III
Busse Courtney S. Private F 7th Infantry 1909 I
Busse Courtney S. Private F 7th Infantry Regiment 1903 II
Busse Courtney S. Private F 7th Regiment 1894 IV
Butcher George C. Captain F 47th Regiment 1899 IV
Butcher William E. Private 32nd Separate Company 1899 IV
Butchko Charles J. Sr. Master Sergeant Medical Detachment 175th Armored Infantry Battalion 1956 IV
Butler Louis W. Regimental Sergeant Major Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1909 II
Butler Louis W. Sergeant Color Bearer 23rd Regiment 1899 IV
Butler Louis Wendell Battalion Sergeant Major N.C. S 23rd Regiment 1904 III
Butler Mighells B. Major Field & Staff 1st Infantry Battalion 1906 II
Butler Robert W. First Sergeant F 7th Infantry 1917 IV
Butler Sidney B. Color Sergeant N C S 71st Infantry 1908 IV
Butler William E. Captain, Medical Department Field Hospital 1908 III
Butler William E. Captain F&S 23rd Regiment 1902 IV
Butler William Francis 1st Lieutenant 3rd Battalion Headquarters Company 108th Infantry 1924 IV
Butler [Frederic] [W] Sergeant 6th Battery 1900 IV
Butler [Mighelle] B Major 3rd Infantry 1910 I
Butler [Mighells B.] Major 1st Battalion 1900 III
Butler [Mighells] B Captain 42nd Separate Company 1896 IV
Butler Charles A. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Butler Edward M. Corporal H 7th Infantry 1911 IV
Butler Eugene J. Private 17th 10th Infantry 1912 IV
Butler Fred M. First Sergeant C 23rd Regiment 1899 IV
Butler George N. Private A 69th Regiment 1900 III
Butler George N. Sergeant Major 9th Regiment 1894 IV
Butler Gordon J. 1st Sergeant B 108th Infantry 1939 IV
Butler Henry L. First Sergeant H 7th Infantry 1915 III
Butler John G. Captain 41st Separate Company 1899 IV
Butler John G. Lt. Colonel 4th Area Command NYG 1960 IV
Butler John P. Major 105th Infantry 1933 III
Butler John P. Major 105th Infantry 1927 IV
Butler Louis W. [Regt Sergeant Major] 23rd Infantry 1914 I
Butler (sp?) Robert G. 2nd Lieutenant D 22nd Regiment 1899 IV
Butsch Alfred G. 1st Sergeant H 105th Infantry Regiment 1940 II
Butsch Alfred G. First Sergeant M 105th Infantry 1937 III
Butt Clifford W. Colonel 106th Infantry 1947 I
Butt Clifford W. Captain Company H 106th Infantry Regiment 1940 II
Butt Clifford W. Captain H 106th Infantry 1936 III
Butt Clifford W. Colonel Headquarters 106th Infantry NYNG 1955 Special (35 Year)
Butt McCoskey Lt. Colonel 12th Regiment 1896 III
Butt McCoskry Brigadier General Field & Staff 1st Brigade 1901 II
Butt McCoskry Lieutenant Colonel 12th Regiment 1894 IV
Butt Robert McC. Private K 7th Infantry 1914 IV
Butter Henry Langdon Sergeant H 7th Infantry 1910 IV
Button J. Scott Major Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1918 II
Button Jesse S. Captain 37th Separate Company / F 2nd Infantry 1912 III
Button Jesse S. 1st Lieutenant 37th Separate Company 1908 IV
Butts Albert G. Artificer G 1st Infantry Regiment 1912 II
Butts Albert G. 1st Sergeant 3rd Separate Company 1904 III
Butts Albert G. Sergeant 3rd Separate Company 1899 IV
Butts George R. Private 13th Separate Company 1899 IV
Butts Perl A. Quartermaster Sergeant 13th Separate Company 1897 IV
Butts Albert G. Artificer G 1st Infantry 1917 I
Buys Raymond H. Corporal A 10th Infantry 1913 IV
Buys Thomas A. Hospital Corps Private 3rd Battery 1905 IV
Byard Warrington F. Lt. Colonel Headquarters New York Guard 1956 I
Byard Warrington F. 1st Lieutenant Headquarters 2nd Battalion107th Infantry Regiment 1939 II
Byard Warrington F. 1st Lieutenant [Headquarters 2nd Battalion ] 107th Infantry 1934 III
Byars Robert Captain E 71st Infantry Regiment 1908 II
Byars Robert 1st Lieutenant E 71st Regiment 1903 III
Byars Robert 1st Lieutenant E 71st Regiment 1900 IV
Byne (sp?) [John James] Lt. Colonel [CDC Militia] 1915 I
Bynns (sp?) Robert A. Sergeant K 7th Infantry 1909 IV
Bynoe Russell E. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 100th Field Artillery Rocket Battalion 1958 II
Bynoe Russell E. Sergeant 278th Regimental Combat Team Infantry- 3rd Battalion Headquarters 1952 III
Bynoe Russell E. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 244th AAA Group NYNG 1950 IV
Byrd Howard G. 1st Lieutenant 107th Infantry 1922 IV
Byrd Howard G. 1st Lieutenant Headquarters Company 5th Infantry Maryland National Guard Baltimore MD 1927 IV
Byrne Emmett Sergeant 21st 9th [Arty Dist] 1912 IV
Byrne Frederick Private A 7th Regiment 1899 III
Byrne James F. Private F 12th Regiment 1899 III
Byrne James F. Private F 12th Regiment 1894 IV
Byrne John J. Major Field & Staff 9th Artillery District 1910 II
Byrne John J. Captain K 9th Regiment 1900 IV
Byrne John J. Major 5th Infantry 1948 IV
Byrne John J. Colonel 244 Coastal Artillery 1928 Special (35 Year)
Byrne John James Major F&S 9th Regiment 1905 III
Byrne Michael W. Captain F Company 165th Brigadeers 1930 I
Byrne Michael W. Captain F 165th Infantry Regiment 1922 II
Byrne Michael W. 1st Lieutenant 69th Infantry 1919 III
Byrne Michael W. First Sergeant A 69th Infantry 1912 IV
Byrne Thomas P. Captain Battery C 244th Coast Artillery 1937 III
Byrne William K. Sergeant Bugler 14th Infantry 1922 IV
Byrne William P. Sergeant C 2nd Field Artillery 1916 III
Byrne William P. Corporal 3rd Battery 1st Battalion Field Artillery 1911 IV
Byrne Alfred S. Major Headquarters 165th Infantry 1951 III
Byrne Alfred S. Major Headquarters 165th Infantry NYNG 1951 IV
Byrne Denis Private Company K 69th Regiment 1903 IV
Byrne Emmett Staff Sergeant Battery E 244th Coastal Artillery 1931 I
Byrne Emmett Staff Sergeant Battery E 244th Coast Artillery Regiment 1927 II
Byrne Emmett Sergeant 21st Company 9th CDC 1917 III
Byrnes Robert G. Master Sergeant Headquarters 105th Fighter Group NYANG 1959 IV
Byrns Harry S. Private M 10th Infantry 1915 IV
Byrns Robert A. Major 107th Infantry 1926 I
Byrns Robert A. Major Field & Staff 107th Infantry Regiment 1924 II
Byrns Robert A. 2nd Lieutenant L 7th Infantry 1915 III
Byron John J. Lt. Colonel 14th Infantry 1939 Special (35 Year)
Byron Robert E. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Byron John J. Major 14th Infantry 1930 I
Byron John J. Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1924 II
Byron John J. Captain 14th Infantry 1920 III
Byron John J. 1st Lieutenant 14th Infantry 1914 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST