Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 1610 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Cadotte Damase J. Captain Field & Staff 7th Infantry Regiment 1919 II
Cadotte Damase J. Captain Ord. Dept. 74th Infantry 1913 III
Cadotte Damase J. 2nd Lieutenant F 74th Infantry 1908 IV
Cadotte Damase J. Lt. Colonel J A G Department 1934 Special (35 Year)
Cadotte Damase Joseph Major JAGD, 54th Infantry Brigade 1924 I
Cadwell Charles H. Private F 7th Infantry Regiment 1900 II
Cadwell Charles H. Corporal F 7th Regiment 1895 III
Cadwell Charles H. Corporal F 7th Regiment 1894 IV
Caffey John C. Corporal 13th [Arty Dist] 1911 IV
Caffo Vincent J. Sergeant 1st Class B 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry 1960 IV
Caffrey Harold F. Captain Headquarters 2nd Area Command NYG 1960 IV
Caffrey Nicholas R. Private D 13th Regiment 1894 IV
Cafiero William Sergeant A 14th Infantry 1914 III
Cafiero William Corporal A 14th Infantry 1909 IV
Caggiano Frank J. Sergeant First Class Headquarters Company 42nd Infantry Division 1958 II
Caggiano Frank J. Sergeant 1st Class C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Caggiano Frank J. Master Sergeant Service 71st Infantry 1954 III
Caggiano James V. Captain Co. F 1st Infantry, NYG 1947 I
Caggiano James V. First Sergeant F 71st Infantry 1937 III
Caglione Paul J. Sergeant 101st Armored Cavalry NYARNG 1959 IV
Cahill Wiliam T. Sergeant 3rd Battalion Headquarters D&CT 258th Field Artillery 1924 IV
Cahill William T. Sergeant Headquarters Battery 3rd Battalion, 258th Coast Artillery 1930 III
Caiafa Joseph Captain Combat Support Squadron 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Caladaptro Joseph A. Sergeant G 105th Infantry 1937 III
Calandra Antone L. Sergeant Combat Company F 102nd Engineers 1939 IV
Caldara Felix C. Master Sergeant 106th Aero Medical Transportation Group 1960 IV
Caldara Victor A. Technical Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Calenda Americo F. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV
Calendo Peter L. Captain Headquarters 2nd Battalion 174th Infantry NYNG 1954 IV
Calendo Peter Leonard Major Headquarters CCC 27th Armored Division NYARNG 1959 III
Calhoun Gilbert W. Captain Field & Staff 1st Howitzer Battalion 156th Artillery Regiment 1960 II
Calhoun Gilbert W. Captain Battery B 156th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
Calhoun Gilbert W. 1st Lieutenant Battery B156th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Calisch Edward N. Sergeant Battery D 212th Coast Artillery 1939 IV
Calkins (sp?) [Ford] Eugene Corporal 22nd Separate Company 1896 IV
Callaghan James M. Private L 71st Infantry 1909 IV
Callaghan William A. Battalion Quartermaster Sergeant 22nd Regiment 1899 IV
Callahan Andrew C. Sergeant 1st Class Medical Division 74th Infantry 1917 IV
Callahan Donald E. 1st Lieutenant Headquarters Headquarters & Service Battery 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Callahan Eddward L. Quartermaster Sergeant H [69]th Infantry 1916 IV
Callahan Edward L. Master Sergeant 165th Infantry 1935 I
Callahan Edward L. Master Sergeant Service Company 165th Infantry Regiment 1934 II
Callahan Edward L. Master Sergeant Service Company 165th Infantry 1928 III
Callahan Edward L. Master Sergeant Headquarters Company 69th Regiment NYG 1944 Special (35 Year)
Callahan Frederick S. Captain [CAC] 1913 IV
Callahan John F. Private 19th Separate Company 1895 IV
Callahan John J. Sergeant 9th Art. Dist., 13th Separate Company 1910 IV
Callahan John J. 1st Lieutenant 71st Infantry 1914 IV
Callahan Joseph P. CW-2 Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th 1960 IV
Callahan (sp?) John J. First Sergeant 13th Company 9 CDC 1915 III
Callan William J. Private M 12th Infantry 1916 III
Callan William J. Corporal C 12th Infantry 1910 IV
Callard John W. 1st Sergeant A 12th Infantry 1911 IV
Callau (sp?) Albert S. Captain D 10th Infantry 1916 IV
Callender William E. Jr. Captain 258th Field Artillery 1922 IV
Calliin Alfred [William] Colonel Headquarters 209th Antiartillery Group 1947 III
Callin Alfred W. Captain Assistant P & T 108th Infantry 1938 IV
Calnan Edward F. Master Sergeant H 165th Infantry NYNG 1957 IV
Camadine Frank A. Private Band 1st Infantry, NYG 1949 I
Camadine Frank A. Private Band 1st Regiment New York Guard 1949 II
Camadine Frank A. Private 10th Infantry Service Company 1937 III
Camarda Jerome J. Staff Sergeant 274th Communications Squadron (OP) NYANG 1959 IV
Camardo Vincent J. Technical Sergeant 137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV
Camerden Henry B. Captain M D D 212th Coast Artillery 1939 III
Cameron D. Stuart Private K 7th Regiment 1894 IV
Cameron Emanuel Master Sergeant H 165th Infantry 1952 III
Cameron Emanuel C. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division, NYNG 1958 I
Cameron Emanuel C. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division 1957 II
Cameron Emanuel C. Sergeant H 165th Infantry 1940 IV
Cameron Leroy A. B 1st Medical Tank Battalion 205th Armored NYANG 1960 III
Cameron Leroy A. Chief Warrant Officer 2 Tank Company 105th Infantry NYNG 1954 IV
Cameron Robert D. 2nd Lieutenant Co. C. 22nd Engineers 1947 I
Cameron Robert D. 2nd Lieutenant C 22nd Regiment New York Guard 1947 II
Cameron Robert D. Master Sergeant 102nd Engineers 1937 III
Cammann William C. Captain 1 Squadron A 1902 IV
Cammann (sp?) Herbert S. Battalion Sergeant Major 7th Infantry 1912 IV
Cammarano Joseph J. Sergeant First Class Headquarters Battery 259th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Cammuso Francis J. 1st Lieutenant B 1st Armed Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Camp Fran T. Colonel 22 Regiment 1894 I
Camp Victor N. Private C. 1st Cavalry 1915 IV
Campana Jerry C. Master Sergeant A 205th Tank Battalion 1955 IV
Campbell James Musician G 7th Regiment 1894 I
Campbell James H. Captain Battery E 212th Coast Artillery 1927 IV
Campbell La Verne F. 1st Sergeant Company K 3rd Regiment, NYG 1945 I
Campbell LaVerne F. Sergeant B 108th Infantry Regiment 1934 II
Campbell Laverne F. 1st Lieutenant 108th Infantry 1929 III
Campbell LoVerne F. 1st Lieutenant B 108th Infantry 1923 IV
Campbell Robert L. Musician 8th Regiment 1904 I
Campbell Andrew M. Musician I 7th Infantry Regiment 1895 II
Campbell Roscoe C. Sergeant D 2nd Infantry 1915 IV
Campbell Andrew M. Musician I 7th Regiment 1894 III
Campbell William J. 2nd Lieutenant 2nd Battalion Headquarters Company 106th Infantry 1937 IV
Campbell Angus F. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th Anti-aircraft Artillery Group 1957 II
Campbell William R. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 42nd Separate Company 1898 IV
Campbell Angus F. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1955 III
Campbell William Robertson Captain [F&S] 1st Battalion 1904 III
Campbell Angus F. Corporal Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1949 IV
Campbell Augustus A Artificer [H] 2nd Infantry 1911 IV
Campbell Bruce M. Master Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Campbell Carlyle Sergeant Troop K 121st Cavalry 1941 III
Campbell Charles A. Jr. Captain A 5th Regiment 1944 IV
Campbell Charles C. Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1928 I
Campbell Charles C. Private 258th Field Artillery Regiment 1923 II
Campbell Charles C. Private 2nd 8th BAC 1918 III
Campbell Charles C. 25th 8th [Arty Dist] 1913 IV
Campbell Daniel J. Sergeant I 10th Infantry 1917 IV
Campbell Donald Corporal D 22nd Regiment 1901 IV
Campbell Earl E. 1st Lieutenant L 6th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Campbell Francis Stf. Sergeant 105th Infantry 1939 IV
Campbell Frank J. 2nd Lieutenant E 14th Infantry 1937 IV
Campbell Herbert R. Major Headquarters 87th Brigade 1938 IV
Campion Howard L. Captain I 14th Infantry 1916 IV
Campion James G. 2nd Lieutenant 12th Infantry 1919 I
Campion James G. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 12th Infantry Regiment 1914 II
Campion James G. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 12th Infantry 1910 III
Campion James G. Sergeant H 22nd Regiment 1904 IV
Campion James Gregory Major 212th Coast Artillery 1930 Special (35 Year)
Camus Raoul F. Sergeant First Class Band, 42nd Infantry Division 1956 IV
Camuti Louis J. Major 12th Regiment, NYG 1945 I
Camuti Louis J. Captain Headquarters 102nd Medical Regiment 1939 II
Camuti Louis J. Captain 102nd [Medical Regiment] 1935 III
Candler Robert H. Lieutenant, Paymaster Staff 1st Battalion NYNM 1906 III
Candler Robert Welch Paymaster Lieutenant [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Canfield Charles H. Captain H 10th Infantry 1914 III
Canfield Charles H. 1st Lieutenant H 10th Infantry 1908 IV
Cannizzaro Carl C. P/Sergeant 42nd Aviation Company 1960 IV
Cannon Charles J. Regimental Quartermaster Sergeant N C S 69th Regiment 1905 IV
Cannon Thomas J. Sergeant Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion 1950 III
Cannon Thomas J. Corporal Battery D 104th Field Artillery 1939 IV
Cannon Townsend L. 1st Lieutenant 2nd Squadron 51st Cavalry 1947 III
Cannon William M. Master Sergeant A 102nd Medical Battalion 1960 IV
Cannonier George A. Chief Warrant Officer 2 569th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Canterbury Arthur E. 2nd Lieutenant 71st Infantry 1920 I
Canterbury Arthur E. 2nd Lieutenant Battalion Quartermaster & Commissary Field & Staff 71st Infantry Regiment 1912 II
Canterbury Arthur Edward 2nd Lieutenant, Battalion Quartermaster A 71st Infantry 1910 III
Canterbury Arthur L. Sergeant 71st Regiment 1899 IV
Canterins George J. Corporal Hospital Corps 14th Infantry 1913 IV
Canzius Joseph Technical Sergeant Service 369th Artillery 1942 III
Capers Edward Master Sergeant Headquarters Battery 870th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Capes Harry G. Sergeant D 106th Infantry 1937 III
Caplan Bernard Technical Sergeant Headquarters Battery Second Corps Artillery 1948 II
Caplan Bernard Staff Sergeant Headquarters Battery A 104th Field Artillery 1941 III
Capone Albert E. Private 3rd Company 105th Infantry 1948 I
Capone Albert E. Sergeant K 2nd Regiment New York Guard 1943 II
Capone Albert E. Private First Class K 105th Infantry 1937 III
Caporale John Storekeeper 3rd Class 33rd Division 1938 IV
Cappello Patsy Corporal I 6th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Capra Albert J. Headquarters & Headquarters CC"A" 27th Armored Division NYARNG 1960 IV
Capstick George S. Private C 14th Infantry Regiment 1901 II
Capstick George S. Private C 14th Regiment 1896 III
Capstick George S. Private C 14th Regiment 1894 IV
Capute Ralph C. 27th Division 1939 IV
Caraballo Charles SP5 HHD 102nd Medical Battalion 1960 IV
Carbonaro Peter Sergeant 17th Company C A C 1908 IV
Cardano Joseph Private First Class Service Battery 212th Coast Artillery 1941 III
Carden Blythe P. L. Captain 174th Infantry 1941 III
Cardiello Conrad F. First Sergeant Battery E 244th Coast Artillery 1941 III
Cardinale Paul E. Sergeant First Class Battery C 955th Field Artillery Battalion 1959 II
Cardinale Paul E. Sergeant First Class Battery C 955th Field Artillery Battalion 1956 III
Cardinale Paul J. Master Sergeant Headquarters Company 71st Infantry NYNG 1957 IV
Cardona Lawrence J. Captain & Assistant Sergeon 14th Regiment 1894 IV
Cardoria (sp?) Rowan 14th Regiment 1899 I
Carey Charles N. Artificer I 1st Infantry 1917 IV
Carey Francis A. Sergeant Battery C 156th Field Artillery 1940 IV
Carey John J. M. Lieutenant Commander [2nd Battalion NYNM] 1932 III
Carey John J.M. Lieutenant Commander 2nd Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Carey Leonard S. Major 226 Field Artillery , 5th Infantry 1948 IV
Carey Thomas Warrant Officer Headquarters 71st Infantry 1954 I
Carey Thomas 1st Sergeant C 71st Infantry 1940 IV
Carey William B. 2nd Lieutenant B 74th Infantry 1908 IV
Carey William F. Sergeant Battery E 105th Field Artillery 1940 IV
Carhidi Bruno J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 2nd Battalion 105th Infantry Regiment 1955 II
Carhidi Bruno J. Sergeant F 105th Infantry 1943 IV
Carilli Natalino A. [W. Btn.] 32nd Division 1948 III
Carilli Natalino A. Seaman 31st Division NYNM 1940 IV
Carl Henry C. Sergeant D 105th Infantry 1940 IV
Carl George A. Chief Warrant Officer 27th Division 1951 I
Carl George A. Master Sergeant Headquarters Company 65th Infantry New York Guard 1946 II
Carl George A. Master Sergeant Headquarters Battery 106th Field Artillery 1941 III
Carl Gilbert O. Captain Headquarters 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Carleton Charles D. Captain Battery E 104th Field Artillery 1937 III
Carleton Donald A. Corporal A 108th Infantry 1939 I
Carleton Donald A. 1st Sergeant A 108th Infantry Regiment 1934 II
Carleton Donald A. 1st Sergeant Company A 108th Infantry 1930 III
Carleton Donald A. Master Sergeant A 108th Infantry NYNG 1949 Special (35 Year)
Carleton Donald Q. Sergeant E 108th Infantry 1927 IV
Carleton Guy [C}. Sergeant I 7th Infantry 1916 IV
Carlin Walter J. Major 2nd Brigade 1916 III
Carlin Walter Jeffreys Major Ordnance Department Headquarters 2nd Brigade 1911 IV
Carlish Wayne B. Quartermaster Sergeant A 10th Battalion 1897 IV
Carlisle Jay F. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 23rd Regiment 1899 IV
Carlisle John N. Major Field & Staff 1st Infantry 1909 III
Carlisle John Nelson Captain 39th Separate Company 1905 IV
Carlon Edward J. 2nd Lieutenant G 74th Regiment 1898 IV
Carlos Harvey H. Battalion Sergeant Major 47th Infantry 1910 IV
Carlos Harvey W. Battalion Sergeant Major NCS 47th Infantry 1910 IV
Carlos John J. Captain Headquarters 152nd Tactical Con Group NYANG 1954 IV
Carlson Oscar Captain 14th Infantry 1913 III
Carlson Oscar First Sergeant G 14th Infantry 1908 IV
Carlson Charles R. Private Battery D 104th Field Artillery 1937 IV
Carlson Edward O. Seaman 1st Class 2nd Battalion NMNY 1936 IV
Carlson Lloyd F. Captain E 74th Regiment New York Guard 1945 II
Carlson Lloyd F. 2nd Lieutenant E 174th Infantry 1937 III
Carlson Oscar Captain Field & Staff 47th Infantry Regiment 1919 II
Carlucci Francis X. 2nd Lieutenant 106th Infantry 1948 IV
Carman Edward R. Captain I 14th Infantry 1922 IV
Carmody Michael F. Adjutant 1st Lieutenant 11th Battalion 1898 IV
Carmody Michael F. Captain 11th Separate Company 1903 III
Carmona Joseph A. Staff Sergeant A 1st BG 71st Regiment 42nd Division NYARNG 1960 IV
Carnduff William M. Sergeant 3rd Battery 1904 IV
Carneigie Douglass Master Sergeant [Headquarters Detachment] 27th Division 1933 III
Carner Nich. S. Private E 23rd Regiment 1894 III
Carner Robert W. Captain 108th AC & W Flight 1960 IV
Carney Laurence B. Lt. Colonel Separate Detachment Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Carney Lawrence B. Lt. Colonel Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Carney (sp?) Thomas Major 2nd Infantry 1913 IV
Carnibucci Karl Chief Warrant Officer Company A 27th Quartermaster Battalion, NYARNG 1962 I
Carnibucci Karl Chief Warrant Officer 2nd Class Headquarters Combat Command A 27th Armored Division 1956 II
Carnibucci Karl Master Sergeant D 105th Infantry NYNG 1949 IV
Carnibucci Karl Warrant Officer D 105th Infantry 1953 III
Carnochan [Goirverneur M.] 1st Lieutenant & A.I.S.A.P. 7th Regiment 1900 IV
Carolan Frank J. Sergeant Battery E 245th Coastal Artillery 1943 III
Carolan George M. Chief Mechanic Battery B 105th Field Artillery 1923 III
Carolan George M. Private E 1st Field Artillery 1915 IV
Caronia Americo R. SP4 A 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Carpenter James Wilson Quartermaster Sergeant B 110th Battalion 1898 IV
Carpenter Reese Captain 56th Infantry 1949 IV
Carpenter Robert E. 1st Lieutenant M 10th Infantry 1914 III
Carpenter Robert E. Sergeant M 1 H 10th Infantry 1908 IV
Carpenter Valorus B. Private, 1st Class H 102nd 1939 IV
Carpenter William L. First Sergeant M 2nd Infantry 1913 III
Carpenter William L. Sergeant 32 M 2nd Infantry 1908 IV
Carpenter Edwin J. Captain H 102nd Medical Regiment 1938 IV
Carpenter George A. Sergeant F 108th Infantry 1923 IV
Carpenter Harold F. Technical Sergeant 105th ABRON 1960 IV
Carr George A. Sergeant Headquarters Battery 369 AAA Group NYNG 1954 IV
Carr John Private A 12th Infantry Regiment 1894 II
Carr Leonard M. Sergeant C 39 1st Infantry 1911 IV
Carr Thomas Sergeant B 22nd Engineers 1907 III
Carr Thomas Sergeant B 22nd Regiment 1902 IV
Carr William P. 1st Lieutenant 7th Regiment 1947 IV
Carr William R. Lt. Colonel Co. D 10th Infantry, AUS 1946 I
Carrere Joseph M. Jr. 2nd Lieutenant 244th Coast Artillery 1936 IV
Carrey Francis A. Captain 2nd Battalion 1948 III
Carrington Richard H. 2nd Lieutenant Headquarters Headquarters & Service Company 175th Armored Infantry Battalion 1958 IV
Carroll John F. Staff Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery Regiment 1935 II
Carroll John F. Captain Company F 14th Regiment 1903 IV
Carroll John F. First Sergeant [Headquarters Battery] 156th Field Artillery 1934 III
Carroll Matthew J. Sergeant E 10th Infantry 1915 IV
Carroll Otis S. 1st Lieutenant Company B 1st Battalion Signal Corps 1914 IV
Carroll William Hughes 2nd Lieutenant C.D.C., 13th Separate Company 1915 IV
Carroll Arthur J. Master Sergeant A 165th Infantry 1955 III
Carroll Arthur J. Sergeant 1st Class A 165th Infantry NYNG 1951 IV
Carroll Charles W. Sergeant Howitzer Company 14th Infantry 1926 IV
Carroll Clarence J. Sergeant B 7th Infantry 1913 IV
Carroll Edward J. Private 32nd Company C A C 8th 1909 IV
Carroll Edward P. Chief Warrant Officer Permanent Training Site Detachment Headquarters NY Air National Guard 1960 IV
Carroll Edward P. Chief Warrant Officer Headquarters Company 1st Brigade 107th Infantry 1960 IV
Carroll James E. Sergeant B 71st Regiment 1899 IV
Carroll John F. Staff Sergeant HQ 156th Field Artillery 1939 I
Carson Frank R. Corporal Headquarters Battery 569th Field Artillery Battalion 1958 II
Carson Russell M. L. Captain K 105th Infantry 1922 IV
Carson Stephen Corporal Battery F 156th Field Artillery 1939 IV
Carswell Everett J. Master Sergeant B 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Carter David H. Sergeant First Class Battery B 870th AAA Battalion NYNG 1954 III
Carter David H. [Sergeant] Battery B 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Carter Eugene J. Sergeant E 105th Infantry Regiment 1940 II
Carter Eugene W. Sergeant E 105th Infantry 1936 III
Carter Lake T. Private C 71st Infantry 1908 IV
Carter Leake Tefft Private C 71st Infantry 1913 III
Carter Nelson R. Sergeant D 105th Infantry 1940 IV
Carter William F. Sergeant Battery A 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Carton Joseph D. Headquarters 106th Infantry 1951 I
Caruso Joseph Captain Headquarters 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry 1960 IV
Carver Walter Corporal Headquarters Company 10th Infantry 1938 IV
Cary John W. [Quartermaster Sergeant] H 7th Regiment 1903 III
Cary John W. Jr. Private K 7th Regiment 1898 IV
Cary William F. Captain & Quartermaster 22nd Regiment 1899 IV
Cary Albert F. Sergeant G 23rd Regiment 1897 III
Cary Edward M. Sergeant 3 Squadron A 1907 IV
Cary Everett Carleton 2nd Lieutenant Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1927 IV
Cary John W. Quartermaster Sergeant K 7th Infantry Regiment 1908 II
Casale Angelo M. Chief Warrant Officer 2nd Class Headquarters & Headquarters Battery 102nd Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Casale Angelo M. Chief Warrant Officer - 2 Headquarters- 1st Battalion 174th Infantry 1954 III
Casale Angelo M. Master Sergeant B 174th Infantry NYNG 1949 IV
Casale John J. Staff Sergeant 105th Infantry 1948 III
Casazza Chalmers A. Specialist 3 Battery A 186th AFA Battalion, NYNG 1958 I
Casazza Chalmers A. Master Sergeant Battery A 186th Field Artillery Battalion 1955 II
Casazza Chalmers A. Sergeant I 105th Infantry NYNG 1951 IV
Casazza Chalmers A. Sergeant First Class I 105th Infantry 1951 III
Case Philip 1st Sergeant K 23rd Regiment 1897 III
Case Philip Sergeant K 23rd Regiment 1894 IV
Case Robert F. Major Headquarters 1st ARB 105th Infantry 1960 IV
Case Rufus S. Petty Officer 4th Class [1st Battalion] 1901 IV
Case Frank Edward [Regimental Quartermaster Sergeant] N.C. S 13th Regiment 1904 III
Case Wheeler C. 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1906 III
Case Wheeler Chapin First Sergeant 2nd Separate Company 1902 IV
Case Clarence J. First Sergeant M 2nd Infantry 1919 III
Case Clarence J. Sergeant M 2nd Infantry 1914 IV
Case David K. Major Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1901 II
Case David K. Major 23rd Regiment 1896 III
Case David K. Captain K 23rd Regiment 1894 IV
Case Frank E. 2nd Lieutenant Field & Staff 13th Artillery District 1909 II
Case Frank E. Private 2nd Battery 1899 IV
Case Frank Edward 2nd Lieutenant 13th CDC 1915 I
Case George L. Sergeant First Class Headquarters Battery 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1955 II
Case George L. Sergeant First Class Headquarters Battery 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1953 III
Case George L. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1949 IV
Case Otis J. Lieutenant Commander Headquarters 9th Battalion Naval Militia 1938 II
Case Otis J. Lieutenant Commander 11th Division 3rd [Battalion] 1933 III
Case Otis Jameson Lt. Commander Staff 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV
Casella Albert P. Sergeant D 165th Infantry 1940 IV
Casey Cornelius J. SPC Headquarters Detachment NYARNG 1960 IV
Casey John A. Artificer F 47th Infantry 1913 IV
Casey Joseph S. Chief Warrant Office 3rd Class Headquarters 102nd Medical Battalion 1956 II
Casey Joseph S. Chief Warrant Officer -3 Headquarters 102nd Medical Battalion 1953 III
Casey Joseph S. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 102nd Medical Battalion NYNG 1950 IV
Casey Lawrence J. Captain Battery C 249th Armored Field Artillery Battalion 1956 IV
Casey Patrick Quartermaster Sergeant E 14th Regiment 1896 III
Casey Patrick Quartermaster Sergeant E 14th Regiment 1894 IV
Casey Thomas Sergeant B 65th Regiment 1903 III
Casey Thomas Sergeant D 102nd Medical Regiment 1940 IV
Casey Thomas E. 1st Sergeant 27 Tank Company 27th Division 1939 IV
Casey Walter Staff Sergeant D 102nd Medical Regiment 1940 IV
Casey William Sergeant K 69th Infantry 1914 III
Casey William Sergeant K 69th Infantry 1908 IV
Casey William Edward Sergeant E 165th Infantry 1937 IV
Cashin James M. Private 1st Class K 165th Infantry Regiment 1932 II
Cashin James M. Private K 165th Infantry 1927 III
Cashin James M. Private Service Company 165th Infantry 1924 IV
Cashin Edward L. 2nd Lieutenant M 1st Infantry 1921 IV
Cashin Edward Leroy Captain Battery A 156th Field Artillery 1926 III
Cashin James M. Sergeant Company K 69th Regiment, NYG 1943 I
Cashman Frank T. 1st Lieutenant 102nd Ob Sq 27th Division 1939 IV
Casler Chester L. Sergeant E 174th Infantry 1941 III
Casly Thomas Private B 165th Regiment 1898 IV
Casselman Elmer J. Major Field & Staff 40th Internal Security Battalion New York Guard 1952 II
Casselman Elmer J. Captain Troop B 1st Infantry 1948 III
Casselman Elmer J. 1st Sergeant Troop J 121st Cavalry 1940 IV
Cassidy Clifford C. Captain H 22nd Regiment 1895 IV
Cassidy Daniel J. Captain 10th Infantry 1919 III
Cassidy George J. Chief Machinist Mate 6th Fl Division 2nd Battalion NMNY 1936 III
Cassidy Robert James Sergeant D 107th Infantry 1937 IV
Cassioz Daniel J. 1st Lieutenant E 10th Infantry 1913 IV
Castano Pat Joseph Master Sergeant Band 27th Armored Division 1960 IV
Castellano Vito J. Colonel Headquarters New York Air National Guard 1959 IV
Castelvecchi Louis F. Sergeant B 258th Field Artillery 1922 I
Castelvecchi Louis F. [Master Sergeant] 8th Artillery [Division] 1914 III
Castelvecchi Louis F. Sergeant Company 26 8th Artillery Dist 1908 IV
Castelvecchi Louis H. Sergeant 26th Company 8th Coast Defense Command 1920 II
Castiglione Vincent S. 2nd Lieutenant M 105th Infantry 1940 IV
Castin Michael Corporal D 65th Regiment 1905 IV
Castler Frederick J. Corporal G 105th Infantry 1937 IV
Castles George C. Sergeant E 22nd Regiment 1907 IV
Castro Carlos Jr. 1st Lieutenant A 102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV
Castro Octavio Sergeant H 165th Infantry 1940 IV
Casucci Dominick P. Master Sergeant Service Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1959 IV
Caswell Joseph C. Sergeant First Class [1st Company Signal Corps] 1907 IV
Cataldo Carl H&S Company 142nd Tank Battalion NYNG 1957 IV
Catlin Emmett T. Lieutenant Colonel Headquarters 1st Battalion 105th Infantry Regiment 1954 II
Catlin Emmett T. Major Headquarters 1st Battalion 105th Infantry 1950 III
Catlin Emmett T. Major Headquarters 1st Battalion 105th Infantry NYNG 1949 IV
Cattermole Kingsley Chief Boatswain's Mate Battalion 3-29, NYNM 1954 I
Cattermole Kingsley Coxswain 33rd Fl Division 1938 IV
Cattle (sp?) Edmund P. Lt. Colonel [F/S] 74th Infantry 1910 I
Catto William J. Corporal E 23rd Regiment 1902 IV
Caufield Harry Corporal H 7th Regiment 1899 IV
Caufield Michael M. Master Sergeant HHC L MTB M 205th Armored 1962 I
Caul Alan Richard SP2 Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1960 IV
Caulfield Michael M. Master Sergeant Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion 1956 II
Caulfield Michael M. D 2nd Regiment 1947 IV
Caulfield Michael M. Master Sergeant Service 105th Infantry 1951 III
Caulfield Thomas A. Sergeant C 12th Infantry 1913 IV
Cavanagh Sylvester V. 1st Lieutenant Headquarters Battery & C T 3rd Battalion 258th Field Artillery 1938 IV
Cave William G. Major Headquarters 101st Signal Battalion NYARNG 1959 IV
Cavert George Washington Private 137th Separate Company 1898 IV
Cawley John J. Specialist Fifth Class Headquarters & Headquarters Company 102nd Engineer Battalion 1963 II
Cawley John J. Sergeant First Class B 102nd Engineer Battalion (C) 1956 III
Cawley John J. Sergeant First Class B 102nd Engineers Battalion ( C) 1956 IV
Cayan George M. Corporal B 105th Infantry 1941 III
Cayton Edwin W. Major 1st Brigade 1915 I
Cbprenaun (sp?) Henry 1st Lieutenant Staff 1st Battalion 1901 IV
Ceasar Clifford H. Sergeant A 108th Infantry 1938 IV
Celi Otto J. Sergeant 2nd Class [Medical D] 10th Infantry 1909 IV
Celona Arthur 1st Lieutenant K 56th Infantry 1947 IV
Cencora Walter Captain Headquarters 102nd Medical Battalion 1958 II
Cennamo James J. Private, 1st Class E 102nd 1939 IV
Cenora Walter Captain Headquarters 102nd Medical Battalion NYNG 1950 IV
Centner Raymond D. Chief Engineman Division 3-8 Battalion 3-3 Naval Militia 1963 II
Cerasoli Giovanni Corporal K 8th Regiment 1943 IV
Cerbi Henry Private Company G 9th Regiment 1903 IV
Ceres Harry Sergeant Band 47th Infantry 1910 IV
Ceriani Pompeo A. Master Sergeant H 71st Infantry NYNG 1955 IV
Ceric Harry Sergeant 47th Infantry 1915 III
Cerio John A. Master Sergeant Company B 208th Technical Battalion, NYNG 1957 I
Cerio John A. Master Sergeant B 108th Infantry Regiment 1951 II
Cerio John A. First Sergeant G 3rd Infantry Regiment 1948 III
Cerio John A. First Sergeant G 3rd Infantry 1947 IV
Cerveny Charles R. Sergeant Quartermaster Detachment SS 1941 III
Cerveny Joseph H. Private First Class Battery A 258th Field Artillery 1937 III
Cesare Frank C. Sergeant First Class Battery C 226th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Cesare Thomas P. Sergeant Battery B 105th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Cestaro Patrick C. 1st Lieutenant Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV
Ceterski Matthew S. Master Sergeant A 1st Medical Tank Battalion 208th Armor NYARNG 1959 IV
Chadeague Frank R. Private 4th Separate Company 1899 III
Chadeayne Frank R. Private 4th Separate Company 1904 II
Chadsey Ralph C. [Commisary Sergeant] 9th Regiment 1899 IV
Chadwick Lawrence Henry Major Headquarters & Headquarters Company 1st Brigade 251st Infantry 1960 IV
Chadwick William R. 1st Sergeant 9th Company 13th Artillery District 1910 IV
Chamberlain Alfred Gunner's Mate 1st Class 2nd Division 2nd Battalion 1914 IV
Chamberlain Elmer Carpenters Mate 2nd Class 33rd Fl Division 1938 IV
Chamberlain Frank P. Tech. Sergant 27th Signal Company NYNG 1939 IV
Chamberlain George H. Sergeant D 69th Infantry 1915 III
Chamberlain George L. Sergeant D 69th Regiment 1910 IV
Chamberlin Clarence F. Sergeant F 23rd Infantry 1911 IV
Chambers Walter G. Private D 14th Regiment 1894 III
Champitto Felix Staff Sergeant 1st Battalion, 2nd Infantry, N.Y. Guard 1941 IV
Champitto Felix N. Master Sergeant H & S Company 205th Technical Battalion, NYNG 1957 I
Champitto Felix N. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battalion 105th Infantry Regiment 1951 II
Champitto Felix N. Captain Headquarters 3rd Brigade 1947 III
Champlin William A. Technical Sergeant Ordinance Section Enl. Detatchment SS 1937 III
Chandler Joseph 1st Sergeant K 47th Regiment 1899 I
Chandler Joseph 1st Sergeant K 47th Infantry Regiment 1894 II
Chankalian Edward J. Sergeant B 212th Coast Artillery 1940 IV
Chant William Musician B 7th Infantry Regiment 1894 II
Chapin Louis W. 1st Lieutenant Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1931 II
Chapin Louis Ward 1st Lieutenant 244th Artillery 1926 III
Chapin Louis Ward 1st Lieutenant 9th CDC 1921 IV
Chapin William H. Colonel 1907 I
Chapin William H. Colonel & Inspector Field & Staff NYNG Headquarters 1902 II
Chapin William H. Lieutenant Colonel 65th Regiment 1894 IV
Chapin William Henry Lt. Colonel 65th Regiment 1897 III
Chapin Charles P. Private F 65th Regiment 1894 IV
Chapin Cooley S. Quartermaster Sergeant C 7th Infantry 1909 IV
Chapin Frank Melville Captain & [ ] F & S 65th Regiment 1904 IV
Chapin Henry B. 2nd Lieutenant Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1914 II
Chapin Henry B. 2nd Lieutenant Q&C 3rd Infantry 1909 III
Chapin Henry Burlingame 2nd Lieutenant 1st Separate Company 1904 IV
Chapin Henry L. Private 2nd Class F 22 Corps of Engineers 1915 IV
Chapin Louis W. 1st Lieutenant HQ 244th Coast Artillery 1936 I
Chapman Alfred N. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] Squadron C 1909 III
Chapman Alfred N. Sergeant [N. C. S.] Squadron C 1907 IV
Chapman David L. 2nd Lieutenant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Chapman Edward F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment (less Separate Division) 1956 III
Chapman Edward F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Chapman Edwin J. Corporal G 13th Regiment 1899 IV
Chapman George F. Sergeant 5th Separate Company 1906 IV
Chapman John F. 2nd Lieutenant K 23rd Infantry 1908 III
Chapman John F. Corporal Company K 23rd Regiment 1903 IV
Chapman Merritt E Artificer M 2nd Infantry 1913 IV
Chapman Ransford S. Corporal L 3rd Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Chapman Thomas L. 2nd Lieutenant D 23rd Regiment 1901 IV
Chappell Earl Russell 1st Lieutenant G 174th Infantry 1934 III
Chappell Reginald J. First Sergeant D 14th Regiment 1906 IV
Charles William S. Captain K 3rd infantry 1916 I
Charles William S. Captain K 3rd Infantry Regiment 1911 II
Charles William S. Captain 47th Separate Company 1907 III
Charles William Stuart Captain 47th Separate Company 1901 IV
Charles Alfred C. [IMR} Sergeant Troop 2 Squadron A 1911 IV
Charles Earle H. 1st Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 369th Infantry 1938 IV
Charles Henry [Renois] 9th 2nd Infantry 1911 IV
Charles James M. Quartermaster Sergeant [N. C. S.] Squadron A 1906 IV
Charrette Edward L. Sergeant F 165th Infantry NYNG 1949 IV
Chase Arthur B. Captain 212th Artillery 1922 IV
Chase Charles A. Captain & Regimental Quartermaster 47th Regiment 1897 IV
Chase George S. Captain D 47th Infantry 1917 I
Chase George S. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 47th Infantry Regiment 1911 II
Chase George S. [Corporal] 47th Regiment 1901 IV
Chase George S. Battalion Sergeant Major N.C. S 47th Regiment 1906 III
Chase James T. Captain 5th Depo Company 1894 I
Chatfield Allison H. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 105th Infantry 1940 IV
Chauncey Henry Jr. Colonel 8th Regiment 1898 III
Chauncey Henry Jr. Major 8th Battalion 1894 IV
Chaydeane Frank R. Private 4th Separate Company 1894 IV
Chayker Harry E. Master Sergeant Headquarters Battery 102nd Anti-Aircraft Brigade 1952 I
Chayker Harry E. Master Sergeant Headquarters Battery 102nd Anti-aircraft Artillery Gun Battalion (Army of the United States) 1952 II
Chayker Harry E. Private First Class Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 258th Field Artillery 1941 III
Cheeseman Frank E. Lt. Colonel Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Cheevers John W. Musician 9th Regiment 1907 I
Cheevers John W. Musician F 9th Infantry Regiment 1897 II
Cheevers John W. Musician F 9th Regiment 1895 III
Chelkonas Frank J. Major 1947 IV
Chellborg Albert 1st Sergeant D 22nd Regiment 1894 III
Chemidlin Emile D. 1st Lieutenant 3rd Battery 1897 IV
Chemidlion Emile D. Captain 2nd Field Artillery 1918 III
Chernetzoff Vladimir Staff Sergeant Headquarters Battery 2nd Battalion 244th Coastal Artillery 1943 IV
Cherry William F. Corporal I 47th Regiment 1895 III
Cherubini Harry E. Private First Class L 245th Coast Artillery 1938 I
Cherubini Harry E. Private 1st Class Battery L 245th Coast Artillery Regiment 1934 II
Cherubini Harry E. Private First Class 245th Coastal Artillery 1933 III
Cherubini Harry E. Private 10th Company 13th Artillery District 1910 IV
Chesebrough Frederick Woodhull Quartermaster Sergeant 1 Squadron A 1902 IV
Cheshaw Christopher 1st Lieutenant C 10th Battalion 1899 III
Chesney Benjamin F. Private First Class L 2nd Regiment 1947 IV
Childress Lincoln M. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Childs Herbert H. Captain, Quartermaster 1st Cavalry 1913 III
Childs Herbert H. Squadron Quartermaster Sergeant N C S Squadron A 1908 IV
Chilton Alfred R.L. First Sergeant C 13th Regiment 1894 IV
Chimera Joseph A. Mr. 27th Armored Division 1960 IV
Chinnery Michael A. Private 27 Mil Pol Co 27 Division Spec Tr 1926 IV
Chiplock John G. Sergeant HHC 1st MTB 205th Armored 1962 I
Chiplock John G. Chief Warrant Officer 2nd Class Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion 1957 II
Chiplock John G. Sergeant First Class Service 105th Infantry 1953 III
Chiplock John G. Staff Sergeant Service Company 105th Infantry 1948 IV
Chiplock Joseph E. Sergeant First Class D 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Chiplock William S. Sergeant First Class C 205th Tank Battalion NYNG 1955 IV
Chiquette John E. 1st Lieutenant C 69th Infantry 1915 III
Chiquette John E. 2d Lieutenant C 69th Infantry 1909 IV
Chirico Carl F. 2nd Lieutenant Battery E 244th Coast Artillery 1940 IV
Chirkis Robert Corporal 22nd Regiment 1949 IV
Chisholm George A. Private Howitzer Company 369th Infantry 1939 IV
Chisum William W. Colonel 15th Regiment 1946 III
Chiusano John J. Sergeant 1st Class Service Company 106th Infantry NYNG 1949 IV
Chormann (sp?) Henry 1st Lieutenant F&S 1st Battalion 1906 III
Chrisman Byron A. Master Sergeant Hqr. Co. 6th Infantry, NYG 1947 I
Chrisman Byron A. Sergeant M 10th Infantry 1937 III
Christensen Jack Technical Sergeant 102nd Ob Squadron 1936 IV
Christensen Waldemar F. Sergeant 7th Company 13th Coast Defense Command 1916 II
Christensen Waldemar F. Sergeant 11th Company C A C 1908 IV
Christey Arthur B. 65th Regiment 1896 IV
Christian George Private F 71st Regiment 1895 IV
Christie David R. Captain Headquarters 3rd Battalion 71st Infantry Regiment NYARNG 1959 IV
Christie Samuel W. Jr. Corporal E 7th Regiment 1906 IV
Christinan (sp?) Felix First Sergeant H 12th Regiment 1899 IV
Christinan (sp?) Raymond Private H 2nd Infantry 1913 IV
Christinsen Waldemar F. Post Commissary Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 13th Artillery District 1910 III
Christman William J. Chief Warrant Officer Headquarters & Headquarters Battery 1st Missile Battalion 244th Artillery Regiment 1963 II
Christman William J. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 244th AAA Group NYARNG 1959 III
Christman William J. Staff Sergeant Battery D 244th Coastal Artillery 1943 IV
Christoffel John B. 1st Lieutenant A 47th Regiment 1903 I
Christoffel John B. Sergeant D 47th Infantry Regiment 1898 II
Christoffel John B. Jr. Private D 47th Regiment 1894 III
Christopher Anthony P. Chief Boatswain's Mate Shipboard Division 3-58 Battalion 3-17 Naval Militia 1955 II
Christopher Anthony P. [Boatswain's Mate Shipboard] 11th Division 9th Battalion 1950 III
Church George C. 2nd Lieutenant Headquarters and Service 65th Regiment 1945 IV
Church Jefferson Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1917 I
Church Jefferson Private H 7th Infantry Regiment 1911 II
Church Jefferson Private H 7th Infantry 1907 III
Church Leon F. Sergeant I 10th Infantry 1937 IV
Church George C. Captain 106th Field Artillery [SW -DMC] 1949 III
Church Jefferson Private H 7th Regiment 1901 IV
Church Elihu C. Sergeant I 7th Infantry 1917 IV
Churchhill Arthur L. Private 22nd Separate Company 1901 IV
Churchill Earl E. P/Sergeant Service Battery 1st Rkt Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
Churchill James R. Musician 37th Separate Company 1904 IV
Cialone Anthony M. Corporal MDD 258th Field Artillery 1939 IV
Ciampolillo Nicholas William Sergeant First Class A 205th Tank Battalion NYNG 1955 IV
Cilento Frank A. Master Sergeant 274th COMMRON (OP) NYANG 1959 IV
Cimmino Joseph A. 1st Lieutenant Headquarters 208th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Ciotti Bernard Lt. Colonel Headquarters NYARNG 1960 IV
Cipollari Joseph Major Field & Staff 8th Artillery District 1913 II
Cipollari (sp?) Joseph Captain B 8th Regiment 1901 IV
Cipperly Henry Darius Battalion Quartermaster F&S 47th Regiment 1902 IV
Ciraco Michael M. Captain 105th Air Base Squadron 1960 IV
Cirone Micahel F. First Sergeant Headquarters 212th Coastal Artillery, Antiaircraft Artillery [AW] 1948 III
Cirone Michael F. Master Sergeant Headquarters Battery 142nd Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1954 II
Cirone Michael F. 1st Sergeant Battery D 212th Coast Artillery 1936 IV
Cisowski Joseph P. Captain Field & Staff NYNG Headquarters 1959 II
Cisowski Joseph P. Chief Warrant Officer- Headquarters 1954 III
Cisowski Joseph P. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Squadron 52nd Fighter Wing 1949 IV
Citter John Private 1st Class Howitzer Company 14th Infantry 1938 IV
Civitello Pasquale M. Sergeant C 102nd Medical Regiment 1940 IV
Claiborn Frederick E. Sergeant D 9th Regiment 1906 IV
Claiborn Frederick E. Sergeant 16 9th Artillery District 1912 III
Clampett Joseph F. Ship's Cook, First Class 2nd Battalion 1935 III
Clancey [Cluton] J. Gunner's Mate First Class 1911 IV
Clancey Clainton J. Quartermaster First Class 1st Battalion Naval Militia 1914 III
Clancy Frank P Sergeant G 19 2nd Infantry 1911 IV
Clancy Frank P. First Sergeant G 2nd Infantry 1916 III
Clancy Stephen W. Sergeant C 71st Infantry 1914 III
Clancy Stephen W. Sergeant C 71st Infantry 1910 IV
Clapham Robert F. Trumpeter K 1st Cavalry 1915 IV
Clapp Jason E. First Sergeant 5th Co 13th CDC 1920 III
Clapp Jason E. 1st Sergeant C.A.C. 13th Art. Dist., 11th Separate Company 1910 IV
Clare William F. Jr. Captain Headquarters 2nd Battalion 22nd Engineers 1947 III
Clare William F. Jr. 1st Lieutenant 101st 1941 IV
Clarity James F. Private C 23rd Regiment 1899 IV
Clark Edward J. First Sergeant 17th Separate Company 1908 IV
Clark Henry Austin Seaman 2 1st Battalion [Naval Militia] 1902 IV
Clark Richard Milton Sergeant Battery C 245th Costal Artillery 1932 I
Clark Edward J.H. 1st Lieutenant I 10th Infantry 1913 III
Clark Henry J. Musician Field Music 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Clark Robert Private 1st Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Clark Emmons Jr. Private B 7th Regiment 1895 IV
Clark Henry R. Regimental Quartermaster 74th Regiment 1897 III
Clark Robert W. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 870th AAA Battalion 1949 IV
Clark Emmons Jr. Private B 7th Regiment 1897 IV
Clark Henry R. 1st Lieutenant & Quartermaster 74th Regiment 1894 IV
Clark Robert William 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1954 III
Clark Eugene F. Private H 9th Regiment 1895 IV
Clark Henry S. 1st Lieutenant & Adjutant 12th Regiment 1894 IV
Clark Walter H. Corporal I 7th Regiment 1899 IV
Clark Francis D. Captain Field & Staff 7th Infantry Regiment 1919 II
Clark Henry Schieffelin 1st Lieutenant & Adjutant 12th Regiment 1897 III
Clark Will G. Private I 23rd Regiment 1899 IV
Clark Francis D. 1st Lieutenant 7th Infantry 1913 III
Clark Henry W. Technical Sergeant Non-commissioned Staff 1079th Base Unit Army Air Forces 1948 II
Clark William A. Sergeant 44th Separate Company 1897 IV
Clark Francis D. Sergeant B 7th Infantry 1908 IV
Clark Henry W. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1941 III
Clark William Allen 2nd Lieutenant 44th [Sep. Co] 1902 III
Clark Frank G. Sergeant Company G 12th Regiment 1903 IV
Clark Howard L. Captain C 27th Reconnaissance Battalion 1956 II
Clark William J. Specialist Fifth Class Service Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Clark Frank H. Corporal 6th Battery 1904 III
Clark Howard L. 2nd Lieutenant E 2nd Battalion 174th Infantry NYNG 1950 IV
Clark William J. Sergeant Service Battery 170th Field Artillery Battalion 1955 III
Clark Frank M. Corporal 6th Battery 1900 IV
Clark J. Westervelt Private I 7th Infantry 1907 III
Clark William J. Sergeant First Class Battery A 170th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Clark Fred H. 2nd Lieutenant D 7th Regiment 1895 IV
Clark J. Westervelt Corporal I 7th Regiment 1902 IV
Clark William P. Master Sergeant K 106th Infantry NYNG 1957 IV
Clark George [H] Quartermaster Sergeant C 9th Regiment 1901 IV
Clark John C. Major Headquarters 3rd Battalion 107th Infantry NYNG 1949 IV
Clark Edgar L. M. Post [Imr Sergeant] 1st Infantry 1912 IV
Clark George H. Major Corps of Engineers 1911 IV
Clark John J. Private 1st Class Howitzer Company 107th Infantry 1937 IV
Clark Joseph W. Private First Class I 2nd Regiment 1947 IV
Clark George J. Musician 2nd Field Artillery 1919 I
Clark Joseph S. Private F 7th Infantry 1908 IV
Clark Morris S. Private G 7th Infantry 1912 IV
Clark George J. Musician 3rd Battery 1st Battalion Field Artillery 1910 II
Clark Joseph W. Corporal M 105th Infantry 1948 III
Clark George J. Musician 3rd Battery Field Artillery 1907 III
Clark Louis H. Captain 10th Infantry 1925 I
Clark [Charles L.] 1st Lieutenant C 71st Regiment 1894 III
Clark George J. 3rd Battery 1902 IV
Clark Louis H. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1920 II
Clark Alfred 1st Lieutenant B 107th Infantry 1939 IV
Clark George W. Supply Sergeant G 71st Infantry 1919 I
Clark Louis H. First Sergeant D 10th Infantry 1914 III
Clark Charles Sergeant H 369th Coast Artillery 1941 IV
Clark George W. Quartermaster Sergeant L 71st Infantry Regiment 1912 II
Clark Louis H. Sergeant D 10th Infantry 1909 IV
Clark Charles E. Chief Warrant Officer 4 Headquarters 970th Field Artillery Battalion, NYNG 1958 I
Clark George W. Quartermaster Sergeant A 71st Infantry 1907 III
Clark Louis H. Captain 10th Infantry 1935 Special (35 Year)
Clark Charles E. Chief Warrant Officer - 4th Class Headquarters 870th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1952 II
Clark George W. Quartermaster Sergeant A 71st Regiment 1902 IV
Clark Raymond D. 1st Sergeant D 10th Infantry NYNG 1949 IV
Clark Charles Edward [Warrant Officer] Headquarters 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Clark Harry [W] [Ship's Filter?] 5th Division, 2nd Battalion 1917 IV
Clark Raymond T. Major Headquarters 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Clark Charles J. Lieutenant Colonel 244th Coastal Artillery [AUS] 1949 III
Clark Harry W. Chief Carpenter's Mate 5th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1931 II
Clark Richard M. Sergeant Battery C 245th Coast Artillery Regiment 1926 II
Clark Charles J. 1st Lieutenant 244th Coast Artillery 1939 IV
Clark Harry W. Chief Carpenters Mate 1st Div 2nd Battalion Naval Militia 1921 III
Clark Richard M. Corporel 10th Infantry 1915 III
Clark Edgar L. M. Supply Sergeant 3rd Infantry 1919 III
Clark Harry Wheaton 2nd Batallion 5th Fleet Division 1932 I
Clark Richard M. Corporal C.A.C. 13th Art. Dist., 6th Separate Company 1910 IV
Clarke Philip L. Sergeant 2nd 107th Infantry [SW-DMC] 1949 III
Clarke Philip L. Private 7th Regiment 1945 IV
Clarke Rawlins E. Captain 12th IS Battalion 1960 IV
Clarke Richard L. Staff Sergeant Medical Department 105th Field Artillery 1927 IV
Clarke Richard S. Staff Sergeant Medical Detachment 5th Regiment New York Guard 1943 II
Clarke Richard S. [Staff Sergeant] 105th[Field Artillery 1932 III
Clarke Thomas B Jr. 1st Lieutenant 1st [Cavalry] 1912 IV
Clarke Walter A. Major Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1963 II
Clarke Walter A. Captain Battery C 186th Armored Field Artillery Battalion 1956 III
Clarke Walter A. 1st Lieutenant Heavy Mortar Company 105th Infantry NYNG 1952 IV
Clarke William A. Private D 47th Regiment 1903 IV
Clarke Andrew E. 1st Lieutenant 2nd Battalion Headquarters Detachment 212th Coast Artillery 1939 III
Clarke Andrew F. Lt. Colonel 12th Infantry, NYG 1947 I
Clarke Andrew F. Lieutenant Colonel Field & Staff 12th Regiment New York Guard 1946 II
Clarke Arthur K. Private [Battery F] 156th Field Artillery 1935 III
Clarke Arthur K. Sergeant F [132nd Armored Transporation] 1922 IV
Clarke Charles J. Sergeant E 14th Infantry 1917 IV
Clarke Clarence Private A 369th Infantry 1941 III
Clarke Fred Haworth 1st Sergeant B 65th Regiment 1904 III
Clarke Howard L. 1st Lieutenant E 174th Infantry 1951 III
Clarke Paul J. Sergeant B 7th Infantry 1914 IV
Clarkin Thomas C. 1st Lieutenant 69th Regiment 1944 IV
Clarkson Ralph O. Captain D 2nd Armored Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Claus Arthur J. SP4 Battery B 2nd Howitzer 104th Artillery 1960 IV
Clayton Arthur C. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1895 III
Clayton Arthur C. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1894 IV
Clayton Bertrain [T] Colonel 14th Regiment 1901 IV
Clayton Russell L. Major Headquarters & Headquarters Detachment 102nd Military Police Battalion 1963 II
Clayton Russell L. Captain Headquarters & Headquarters Detachment 102nd MP Battalion NYARNG 1959 III
Clearwater Charles C. 1st Sergeant 41st Separate Company 1908 II
Clearwater Charles C. C 3rd Infantry 1913 I
Clearwater Charles Chandler 1st Sergeant 41st Separate Company 1903 III
Clearwater Charles E. First Sergeant 41st Separate Company 1899 IV
Cleary William 1st Lieutenant Battery A 105th Field Artillery Battalion 1956 IV
Cleaver Thomas L. First Sergeant 16th Company 9th CDC 1917 III
Cleaver Thomas L. Sergeant 16th 9th [Arty Dist] 1912 IV
Cleaver Eugene F. 1st Lieutenant Headquartes Company 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Cleaver Thomas L. Lt. Colonel 12th Infantry, NYG 1947 I
Cleavor William K. Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1958 II
Cledell (sp?) Thomas Clark Major 10th Infantry 1923 III
Cleland James W. S. Captain D 12th Regiment 1900 IV
Clemens Edward H. 1st Lieutenant Battery C 1st Rocket Howitzer Battalion (SP) 106th Artillery 1960 IV
Clemens Robert E. Captain Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Clemenshaw Charles G. Captain 3rd Brigade 1898 III
Clement Albert 1st Lieutenant A 14th Infantry 1911 III
Clement August F. 1st Sergeant F 106th Infantry 1939 IV
Clement Lucius R. Major 1st Bn 174th Infantry 1940 I
Clement Lucius R. Captain Field & Staff 174th Infantry Regiment 1935 II
Clement Lucius R. Captain 174th Infantry 1936 III
Clements Albert Major 14th Infantry 1923 I
Clements Albert Sergeant A 14th Regiment 1906 IV
Clements Albert L. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1916 II
Clements Christopher Private D 47th Regiment 1906 III
Clements Christopher Private D 47th Regiment 1900 IV
Clements Christopher A. Sergeant D 47th Infantry Regiment 1911 II
Clements Harold P. First Sergeant G 13th Regiment 1945 III
Clements Harold P. Sergeant Battery E 245th Coast Artillery 1938 IV
Clements Samuel H. Headquarters 3rd Service Command NYG 1957 IV
Clements Thomas G. Sergeant First Class H & S Company 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Clemett Sidney W. Sergeant K 47th Regiment 1900 IV
Clemett Sidney W. Private I 23rd Infantry Regiment 1912 II
Clemett Sidney W. Sergeant E 14th Regiment 1906 III
Cleminshaw Charles G. Captain & Aide-de-Camp 3rd Brigade 1894 IV
Cleminshaw Charles G. Major & Commissary of Subsistence Field & Staff 3rd Brigade 1903 II
Clendenan Charles W. Captain 74th Infantry 1915 IV
Cleveland Francis W. Chief Quartermaster 33rd Division Naval Militia 1939 II
Cleveland Francis W. 33rd [Fleet Division 1934 III
Cleveland J. Wray First Sergeant I 7th Regiment 1894 IV
Cleveland James E. Master Sergeant Service Company 14th Infantry Regiment 1933 II
Cleveland James E. Staff Sergeant 14th Infantry 1929 III
Cleveland James E. First Sergeant L 14th Infantry 1924 IV
Cleveland James W. Lt. Colonel 1908 I
Cleveland James W. Lieutenant Colonel & Inspector Field & Staff NYNG Headquarters 1903 II
Cleveland James W. 2nd Lieutenant I 7th Regiment 1898 III
Cliffe Albert E. Sig 1st Class 31st Division NYNM 1939 IV
Clifford Victor R. Sergeant First Class Battery A 270th Armored Field Artillery Battalion 1956 I
Clifford Victor R. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 898th Anti-aircraft Artillery Company State War-Disaster Military Corps 1949 II
Clifford Victor R. First Sergeant B 21st Regiment 1944 III
Clifford Victor R. Corporal G 108th Infantry 1939 IV
Clifton Clarence A. Captain 7th Company 13th C D C 1917 IV
Clinton Jacob S. Major Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1919 II
Clinton Jacob S. Sergeant 37th Separate Company 1908 IV
Clinton Jacob Sanders Major 105th Infantry 1923 I
Clinton Jacob Sanders 1st Lieutenant F 2nd Infantry 1913 III
Clinton Peter J. Sergeant K 22nd Regiment 1894 IV
Clipper Yancey L. Private 1st Class Service Company 369th Infantry 1938 IV
Clodwick (sp?) George W. First Sergeant 39th Separate Company 1896 IV
Closs Guy L. Corporal F 10th Infantry 1938 IV
Clover James F., Jr. Sergeant C.A.C. [Corps. Eng.] 1910 IV
Cluett Sanford L. Major WGR 1918 III
Cluett Walter Herbert Captain 6th Separate Company 1906 IV
Cluett (sp?) Sanford L. Major Signal Corps 3rd Brigade 1912 IV
Clukey Arthur W. Private A 108th Infantry 1937 IV
Clune Patrick H. Lt. Colonel 10th Infantry 1938 I
Clymer Donald Sergeant 1st Class Medical Company 107th Infantry NYARNG 1959 IV
Clymer John A. Major Headquarters 2nd Battalion 101st Armored Cavalry 1956 III
Clymer John A. Captain A 142nd Tank Battalion NYNG 1951 IV
Coad Robert E. 1st Lieutenant A 208th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Coakley William J. Lieutenant 8th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1931 II
Coakley William J. Lieutenant Commander 2nd Bn NYNM 1934 I
Coakley William J. Lieutenant 3rd Division 2nd Battalion Naval Militia 1924 III
Coakley William J. Lieutenant 2nd Battalion Naval Militia 1921 IV
Coakley William J. Lt. Colonel NYNM 1946 Special (35 Year)
Coates Eugene J. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry NYNG 1957 IV
Coates William B. Captain A 10th Infantry Regiment 1908 II
Coates William B. First Sergeant A 10th Battalion 1900 IV
Coates William B. 1st Lieutenant A 10th Battalion 1903 III
Coats William G. Sergeant H 7th Regiment 1899 IV
Cobb William B. Musician C 23rd Regiment 1894 IV
Cobb Frederick W. 2nd Lieutenant L 10th Infantry 1912 IV
Cobb Edward C. 1st Lieutenant B 107th Infantry 1940 IV
Cobb Frederick W. Captain L 10th Infantry 1917 III
Cobb John L. 1st Lieutenant USAR 1956 IV
Cobb William Captain 43 Separate Company 1906 III
Cobb William 1st Lieutenant 43rd Separate Company 1901 IV
Coburn Peter Private D 45 10th Infantry 1908 IV
Coburn Wilbur Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1960 IV
Coccia Edward A. Staff Sergeant Battery B 244th Coast Artillery 1937 IV
Cochhrane Adam William [Hues] First Sergeant [H] 7th Regiment 1901 IV
Cochran George G. Major 13th Regiment 1896 IV
Cochran George G. Major , attached F&S 13th Regiment 1905 III
Cochran Henry L. Surgeon Major 23rd Regiment 1906 I
Cochran Henry L. Surgeon Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1901 II
Cochran Henry L. Captain & Assistant Surgeon 23rd Regiment 1894 IV
Cochran William H.A. Lt. Colonel & Assistant JAG 1894 IV
Cochrane Henry D. Jr. Captain 27th Division Headquarters Company 1926 IV
Cockran Henry L. Captain & Assistant Surgeon 23rd Regiment 1898 III
Cockran John A. [Surgeon XXX] 13th Regiment 1899 IV
Codet Edwin Captain K 23rd Infantry Regiment 1910 II
Codet Edwin 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1905 III
Codet (sp?) Edwin First Sergeant K 23rd Regiment 1900 IV
Codington Charles R. First Sergeant B 3rd Infantry 1918 III
Codington Charles R. Private B 34 3rd Infantry 1910 IV
Coe Fred L. Private I 65th Infantry Regiment 1913 II
Coe Fred L. Private I 65th Infantry 1908 III
Coe Fred Lewellyn Private I 65th Regiment 1904 IV
Coe Herbert E. Private E 65th Infantry 1913 IV
Coen James P. 1st Lieutenant 102nd Medical Battalion (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Coene Edgar T. Lieutenant 2nd Divsion 1st Battalion NYNM 1939 IV
Coffey Fank P. Musician, 3rd Class 13th C.D.C., Band 1917 IV
Coffey John A. Major & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1940 II
Coffey John A. Major 1935 III
Coffey Thomas F. Sergeant HQ & Svc 102nd Engineer 1934 I
Coffey Thomas F. Private Headquarters & Service Company 102nd Engineer Regiment 1930 II
Coffey Thomas F. Musician E 22nd Corps of Engineers 1915 III
Coffey Thomas F. Musician E 22nd Engineers 1909 IV
Coffin Charles R. Captain 47th Infantry 1917 III
Coffin E.H. Jr. Sergeant Major 13th Regiment 1894 IV
Coffin (sp?) Charles R. 1st Lieutenant C 23rd Infantry 1911 IV
Coggswell Edward D. Seaman 4th Division 2nd Battalion 1914 IV
Cogswell Edward D. Carpenter's Mate 4th Division 2nd Battalion Naval Militia 1925 II
Cogswell Edward D. Carpenters Mate First Class 2nd Battalion Naval Militia 1920 III
Cogswell Edward De Wolf 2nd Batallion New York Naval Militia 1931 I
Cohen Arthur W. Ensign Company 1 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Cohen Bernard Private A 8th Regiment 1906 IV
Cohen Herbert 1st Lieutenant 1st BG 106th Infantry 1960 IV
Cohen Herman C. Major Co. C. 22nd Engineers 1946 I
Cohen Herman C. Captain K 22nd Regiment New York Guard 1942 II
Cohen Herman C. 2nd Lieutenant 102nd Ordinance 1933 III
Cohen Jacob S. PSergeant A 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Cohen Joseph Sergeant Hospital Corps 74th Infantry 1911 IV
Cohen Mac Mely Corporal 1938 IV
Cohen William Private Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 71st Infantry NYNG 1954 IV
Cohn Bernard R. Sergeant M 108th Infantry 1940 IV
Cohn Bernard R. Major [2267 Recruit Training Command] 1949 III
Colacicco Dominick C. Sergeant M 10th Infantry 1941 III
Colangelo Louis Chief Warrant Officer 2 102nd Ordnance Company NYNG 1958 IV
Colavecchis Frank Staff Sergeant Battery C 2nd Missile Battalion 106th Artillery 1960 IV
Colberg Richard G. Captain Headquarters 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery Group NYARNG 1959 IV
Colberg William Master Sergeant 242nd Signal Battalion 1960 IV
Colburn Arthur D. Gunner's mate, 1st Class 3rd Division 3rd Battalion NYNM 1911 III
Colburn Arthur D. Corporal H 65th Regiment 1906 IV
Colby William C. Ordinance Sergeant Squadron A 1899 IV
Cole [David] Private I 23rd Regiment 1900 III
Cole Arthur Captain 870th AAA AW Battalion NYNG 1948 IV
Cole Arthur Captain [Headquarters Battery] 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Cole Chauncey D. Lieutenant Colonel Headquarters 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry Regiment 1960 II
Cole Chauncey D. Major 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 III
Cole Chauncey D. Major 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Cole David B. Private D 23rd Regiment 1894 IV
Cole Gorden T. Major 270th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Cole Gordon T. Major 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV
Cole Jacob R. 1st Lieutenant 10th Infantry 1930 III
Cole James A. Sergeant A 12th Infantry 1914 IV
Cole Raymond Sergeant 1st Class B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Coleman Frank L. 1st Lieutenant Battery C 245th Coast Artillery 1937 IV
Coleman Gerald T. 1st Lieutenant 165th Infantry 1948 IV
Coleman Leighton P Corporal Company A 23rd Regiment 1903 IV
Coleman Neptune Private Howitzer Company 369th Infantry 1941 III
Coleman Obed M. 2nd Lieutenant 22nd Separate Company 1898 II
Coleman Obed M. 2nd Lieutenant 22nd Separate Company 1894 III
Coleman Qilliam J. Captain Ordinance D. SS 1937 III
Coleman Richard L. Private 9th Separate Company 1899 IV
Coleman Thomas C. 1st Sergeant L 2nd Infantry Regiment 1914 II
Coleman Thomas C. Sergeant 22nd Separate Company/ L 2nd Infantry 1909 III
Coleman Thomas C. Corporal 22nd Separate Company 1904 IV
Coleman Thomas F. Sergeant C 69th Infantry 1915 III
Coleman Thomas F. Sergeant C 69th Infantry 1910 IV
Coleman Thomas J. Captain 165th Infantry 1950 III
Coleman Thomas J. First Sergeant A 69th Battalion 1894 IV
Coleman William J. Captain & Ordnance Officer Field & Staff NYNG Headquarters 1941 II
Coleman Arthur J. S. Corporal 5th Separate Company 1902 IV
Coleman C. Adelbert Sergeant 48th Separate Company 1897 IV
Coleman Charles W. Sergeant Troop E 1st Cavalry 1912 IV
Coleman Daniel E. S. Major 212st Coastal Artillery 1937 III
Coles William J. E. Master Sergeant [Service] 107th Infantry 1937 III
Coles William J. E. Master Sergeant Service Company 107th Infantry 1927 IV
Coles William J.E. Master Sergeant Non-commissioned Staff 107th Infantry Regiment 1940 II
Coleton John M. Private 1st Class Service Company 105th Infantry 1938 IV
Coletti Eugene N. Sergeant Pigeon Detachment 829th Signal Battalion 1943 IV
Coley Dominick A. Private 1st Class F 102nd Medical Regiment 1938 IV
Coley James Private 1st Class F 102nd Medical Regiment 1938 IV
Coley James C. Sergeant First Class Battery C 186th Armored Field Artillery Battalion 1956 I
Coley James C. Sergeant First Class Heavy Mortar Company 105th Infantry Regiment 1952 II
Colgate Austin Veterinary Sergeant Squadron A 1899 IV
Coliins Louis Dell Captain, Quartermaster Field & Staff 3rd Infantry 1910 III
Collado Octaviano Technical Sergeant 102nd Engineers 1948 IV
Collard Edson Private B 65th Infantry 1914 IV
Collard Edward Private 5th Separate Company 1903 IV
Colles Christopher J. Major & Surgeon Field & Staff 7th Infantry Regiment 1907 II
Colles Christopher J. Assistant Surgeon 7th Regiment 1897 IV
Colles Christopher John Major F&S 7th Regiment 1902 III
Collier Charles H. Private 21st Separate Company 1904 IV
Colligan Michael J. Captain F 47th Regiment 1895 IV
Collin Thomas C. Captain 7th Separate Company 1902 I
Collin Thomas C. Captain 7th Separate Company 1897 II
Collin Thomas C. Captain 7th Separate Company 1894 III
Collins Joseph R. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Collins Louis D. Captain & Quartermaster Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1915 II
Collins Louis Dell 1st Lieutenant & Battalion Quartermaster F & S 2nd Battalion 1905 IV
Collins Thomas J. Master Sergeant Headquarters and Service Battery 187th Field Artillery Observation Battalion, NYNG 1958 I
Collins Thomas J. Sergeant First Class Battery B 187th Field Artillery Battalion 1954 II
Collins Thomas J. 1st Lieutenant D 14th Infantry 1948 III
Collins Thomas J. 1st Lieutenant 14th Regiment 1947 IV
Collins William S. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1915 II
Collins William F. Private 4th Separate Company 1903 IV
Collins William R Sergeant G 47th Regiment 1895 IV
Collins William R. 1st Sergeant G 47th Infantry Regiment 1906 II
Collins William R. 1st Sergeant G 47th Regiment 1901 III
Collins [George] W. 69th Regiment 1896 IV
Collins William S. Sergeant H 7th Infantry 1910 III
Collins [Lou L. ] Private 42nd [Sep Co] 1901 III
Collins William S. Corporal H 7th Regiment 1905 IV
Collins Charles C. Sergeant F 105th Field Artillery 1941 IV
Collins Charles N. Private E 3rd Infantry 1913 III
Collins Charles N. Corporal Hospital Corps Att 3rd Infantry 1908 IV
Collins Don C. Private 42nd Separate Company 1896 IV
Collins Frederick W. Master Sergeant Service Company 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Collins George A. Trumpeter Troop B 1st Cavalry 1914 IV
Collins George F. Captain Howitzer Company 174th Infantry Regiment 1939 II
Collins George F. Captain [Headquarters] 174th Infantry 1933 III
Collins James J. Corporal C 65th Regiment 1906 IV
Collins James V. Lt. Colonel Headquarters 174th Armored Infantry Battalion NYNG 1958 IV
Collins Jesse Sergeant Major 8th Regiment 1896 IV
Collins Joseph A. Master Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion Artillery 1960 IV
Colloton Francis T. Captain I 102nd Medical 1939 I
Colloton Francis T. Captain 106th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1934 II
Colloton Francis T. Captain 106th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1930 III
Colloton Francis Thomas 1st Lieutenant 106th Hospital Corps 1923 IV
Collyer Ernest Battalion Supply Sergeant 13th Coast Artillery Corps 1919 I
Collyer Ernest Quartermaster Sergeant I 12th Infantry Regiment 1912 II
Collyer Ernest Quartermaster Sergeant A 22nd Engineers 1907 III
Collyer Ernest Private F 22nd Regiment 1901 IV
Colvin Theodore R. Master Sergeant 106th Infantry NYNG 1949 IV
Colvin Eugene T.H. Lieutenant Colonel Headquarters 244th Coast Artillery Regiment 1940 II
Colvin Stanley N. Sergeant Battery A 156th Field Artillery 1938 IV
Colvin Theodore R. Master Sergeant 106th Infantry 1954 III
Colwell John F. Musician I 1st Infantry Regiment 1911 II
Colwell John F. 24th Separate Company 1906 III
Colwell John F. 24th Separate Company 1901 IV
Colyer A. Lincoln Musician C 7th Infantry Regiment 1909 II
Colyer Abraham L. C 7th Regiment 1906 III
Colyer George Musician A 7th Regiment 1905 I
Colyer George Musician A 7th Regiment 1895 III
Colyer George Musician A 7th Regiment 1894 IV
Colyer George 7th Infantry 1913 Special (30 Year)
Combes Abbot C. [Assistant Surgeon 1st] 17th Separate Company 1899 IV
Combes Abbott C. 1st Lieutenant & Medical Department I 10th Infantry Regiment 1908 II
Combes Abbott C. 17th Separate Company 1903 III
Combs Joseph L. Sergeant M D D 258th Field Artillery 1939 IV
Comella Vincent J. 1st Lieutenant A 105th Infantry NYNG 1949 IV
Comer Richard C. Private B 7th Regiment 1896 IV
Comery John Private 21st 9th [Arty Dist] 1912 IV
Comfort Charles L. Sergeant F 7th Regiment 1897 III
Comfort Charles L. Sergeant F 7th Regiment 1894 IV
Comiskey Frank J. 1st Lieutenant Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1939 II
Comiskey Frank J. 1st Lieutenant [Headquarters Battery] [3rd Battalion]244th Coastal Artillery 1934 III
Comlish Harry W. Staff Sergeant 102nd Ob Squadron 27th Division Avia 1936 IV
Commer William [J] [Quartermaster Sergeant] A 74th Regiment 1905 III
Commer William J. Sergeant C 74th Regiment 1900 IV
Compton Carl S. 2nd Lieutenant Service Battery 106th Field Artillery 1939 IV
Comstock Albert E. Corporal C 71st Infantry 1908 IV
Comstock Frederick T. Sergeant K 105th Infantry 1937 IV
Comstock George S. Captain 13th Coast Defense Command 1923 II
Comstock George S. 1st Lieutenant 13 Coast Artillery Corps 1913 III
Comstock George S. 1st Lieutenant Staff 13th Artillery District 1909 IV
Comstock William W. Chief Electrician 5th Division 1st Battalion Naval Militia 1921 II
Comstock William W. Chief Electrician 1st Battalion 5th Division 1916 III
Comstock William W. Gun Captain 2ndClass 4th Division 1st Battalion 1911 IV
Comstock Albert E. Sergeant C 71st Infantry 1913 III
Concklin Henry L. Jr. Sergeant Major 22nd Regiment 1900 IV
Condery (sp?) Don W. Sergeant 22nd Separate Company 1895 IV
Condon John P. Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment 1947 II
Condon John P. Major 69th Regiment 1942 III
Condon Richard Commander 1st Battalion Naval Militia 1925 II
Condon Richard Lieutenant Naval Militia 1921 III
Condon Richard Lieutenant, J.G. 1st Battalion, [6th Div.] 1916 IV
Condon Edward J. 1st Lieutenant 165th Infantry 1943 IV
Condrat Tobias A. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1963 II
Condrat Tobias A. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 105th AAA Brigade NYNG 1957 III
Condrat Tobias A. Warrant Officer JG Headquarters Battery 105th AAA Brigade NYNG 1952 IV
Condrey John J. Captain 8 CDC 1916 III
Conefrey Frank A. Major 106th Infantry 1932 III
Conefrey Frank A. Captain Regimental Headquarters Company 106th Infantry 1927 IV
Confessore Clement J. Master Sergeant Service Battery 281st Field Artillery Battalion 1944 IV
Congdon Herbert N. Captain 23rd Infantry 1918 III
Conklin Albert L. Jr. [Battalion] Quartermaster Sergeant [NCS] 13th Regiment 1901 IV
Conklin Albert Lewis Jr. 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Field & Staff 13th Infantry 1906 III
Conklin Albert R. 1st Lieutenant A 102nd Engineers 1937 IV
Conklin Albert T. Major Headquarters 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1960 II
Conklin Albert T. Major Service 71st Infantry 1953 III
Conklin Albert T. Captain L 71st Infantry NYNG 1952 IV
Conklin Dewitt C. Jr. Private 43rd Separate Company 1898 IV
Conklin Frederick D. 1st Lieutenant 7th Infantry 1915 IV
Conklin Heman D. Private G 23rd Regiment 1897 IV
Conklin Mark [McD] Private M/2nd 3rd Infantry 1909 IV
Conklin Albert L. 2nd Lieutenant Quartermaster & Commissary Field & Staff 13th Artillery District 1912 II
Conkling (sp?) John W. Corporal 24th Separate Company 1897 IV
Conklyn George Private 4th Separate Company 1894 IV
Conley John Joseph Private I 12th Regiment 1902 IV
Conley Louis D. Colonel 69th Infantry 1915 III
Conley Louis D. Colonel F&S 69th Infantry 1910 IV
Conley William J. [Quartermaster Sergeant] E 9th Regiment 1903 III
Conley William J. Sergeant E 9th Regiment 1899 IV
Conlon [William] W. Jr. First Sergeant E 69th Regiment 1943 IV
Connaughton Charles P. Sergeant D 14th Regiment 1897 IV
Connaughton James E. Regimental Sergeant Major 71st Infantry 1914 III
Connaughton James E. Battalion Sergeant Major [N.C. S] 71st Infantry 1909 IV
Connell Andrew J. Sergeant F 165th Infantry 1941 III
Connell Fairman Major 495th Air Base Squadron 1949 I
Connell Fairman Captain Field & Staff 107th Infantry Regiment 1940 II
Connell Fairman 1st Lieutenant 107th Infantry 1937 III
Connell Francis J. Corporal 1st Battery 1903 IV
Connelly Henry Sergeant K 69th Regiment 1904 IV
Connelly James J. Mess Sergeant F 10th Infantry 1924 I
Connelly James J. Mess Sergeant I 10th Infantry Regiment 1920 II
Connelly James J. First Sergeant F 1st Infantry 1914 III
Connelly James J. Sergeant F 10th Infantry 1933 Special (35 Year)
Connelly Maurice F. First Sergeant F 2nd Infantry 1947 IV
Connelly James J. Sergeant F/33rd 1st Infantry [1911] IV
Conner Charles A. Sergeant First Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 III
Conner Charles A. Private First Class 1st Signal Corps 1913 IV
Conner James Private G 12th Infantry 1912 IV
Conners Charles J. Sr. Chief Warrant Officer Battery C 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Conners James A. Master Sergeant A 1st Medical Tank Battalion 208th Armor NYARNG 1959 IV
Conners John J. Colonel Hq. 3rd Brigade, NYG 1946 I
Connery Daniel A. Corporal I 69th Regiment 1908 IV
Connery Edmond L. Private B 2nd Infantry 1916 IV
Connery Martin A. Private B 2nd Infantry 1914 IV
Connery Michael H. Captain B 105th Infantry 1923 I
Connery Michael H. [Regimental Company Sergeant] 2nd Infantry 1916 III
Connery Richard F. Colonel Field & Staff 107th Infantry Regiment 1947 II
Connery Thomas J. First Sergeant B 2nd Infantry 1916 I
Connery Thomas J. 2nd Lieutenant B 2nd Infantry Regiment 1911 II
Connery Thomas J. 2nd Lieutenant 7th Separate Company 1907 III
Connery Thomas Jr. Sergeant 7th Separate Company 1899 IV
Connery Thomas R. Sergeant B 105th Infantry 1937 III
Connolly Charles M. Private A 12th Regiment 1897 III
Connolly James N. Major & Chaplain Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1922 II
Connolly James N. Chaplain 12th Infantry 1917 III
Connolly James N. Chaplain 12th Infantry 1911 IV
Connolly John J. 1st Sergeant L 69th Infantry Regiment 1914 II
Connolly John J. Sergeant D 69th Infantry 1909 III
Connolly John J. Corporal D 69th Regiment 1905 IV
Connolly Phillip D. Private I 2nd Infantry 1913 IV
Connolly Thomas Jr. Sergeant E 47th Regiment 1907 IV
Connolly Charles Private A 12th Regiment 1894 IV
Connolly Charles J. Sergeant G 69th Infantry 1914 IV
Connor Charles H. Private C 7th Regiment 1907 IV
Connor Charles H. Private C 7th Infantry 1911 III
Connor Charles J. Private 9th C.D.C., 22nd Separate Company 1916 IV
Connors Edward S. Master Sergeant B 106th Infantry NYNG 1953 IV
Connors Frank H. Jr. Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion 156th Artillery NYARNG 1959 IV
Connors James Staff Sergeant HQ 212th Coast Artillery 1927 I
Connors James Staff Sergeant Non-commissioned Staff 212th Coast Artillery Regiment 1925 II
Connors John F. Private C 7th Infantry 1916 III
Connors John F. Private C 7th Infantry 1910 IV
Conover [Arlie] Corporal [K] 3rd Infantry 1913 IV
Conover Allen Private G 7th Regiment 1902 IV
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry 1940 I
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry Regiment 1940 II
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry 1939 III
Conover Augustus W. Captain A 7th Regiment 1895 I
Conover Augustus W. Captain A 7th Infantry Regiment 1894 II
Conovis Gustavis A. Gun Captain, 1st Class Company 4 1st Battin N.M. 1903 IV
Conradt Edward Joseph Major 165th Infantry 1927 IV
Conroo (sp?)y Harry L. 1st Lieutenant 71st Infantry 1918 IV
Conrow Arthur Sergeant Company C 22nd Regiment 1903 IV
Conrow Robert W. Sergeant Company 2 Squadron A 1908 IV
Conrow William S. Captain H 22nd Engineer Regiment 1914 II
Conrow William S. Lt. Colonel 22nd Engineer 1919 I
Conrow William S. Captain H 22nd Engineers 1908 III
Conrow William S. Sergeant C 22nd Regiment 1898 IV
Conroy James G. Colonel 165th Infantry 1943 I
Conroy James G. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Division 1939 II
Conroy James Gardiner Major Infantry [R. L.] 1932 III
Conroy Richard A. 1st Lieutenant C 102nd Engineers 1949 IV
Conroy Richard T. Corporal L 174th Infantry 1939 IV
Conroy Robert E. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Conroy Thomas J. Quartermaster Sergeant A 7th Regiment 1899 IV
Consedine Francis Joseph 1st Lieutenant I 3rd Infantry 1914 IV
Consiglio Joseph C. Chief Boatswain's Mate Shipboard Division 3-59 Battalion 3-17 Naval Militia 1955 II
Consiglio Joseph C. [Boatswain's Mate Shipboard Chief] 9th Battalion 1950 III
Consiglio Joseph C. BMGC 14th Division 9th Battalion NYNM 1950 IV
Consiglio Salvatore Warrant Officer Battery C 259th Anti-Aircraft Artillery 1954 I
Consiglio Salvatore Master Sergeant 985th Coast Artillery Battery 244th Coast Artillery Group 1949 II
Consiglio Salvatore Master Sergeant E 9th Regiment NYG III
Consiglio Salvatore Private 1st Class Battery F 244th Coast Artillery 1939 IV
Constantine Louis R. Sergeant 3rd Battalion Headquarters Company 71st Infantry 1939 IV
Contens Washington Captain H 12th Regiment 1896 III
Content Washington Major Field & Staff 12th Infantry Regiment 1900 II
Content Washington Captain H 12th Regiment 1894 IV
Conterno Louis Bandmaster Band 14th Infantry Regiment 1906 II
Conterno Louis N.C. S 14th Regiment 1906 III
Conterno Louis Jr. Band Leader 14th Regiment 1897 IV
Conterno (sp?) Luciano Band Leader 9th Regiment 1895 I
Contillo Michael J. Sergeant D 165th Infantry 1941 III
Conway John H. Quartermaster Sergeant 18th Separate Company 1899 III
Conway John H. Quartermaster Sergeant 18th Separate Company 1894 IV
Conway Thomas J. 1st Lieutenant A 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Cooey Samuel 1st Sergeant F 22nd Engineer Regiment 1912 II
Cooey Samuel First Sergeant F 22nd Engineers 1907 III
Cooey Samuel Corporal F 22nd Regiment 1902 IV
Coogan Harry H. Master Sergeant Battery D 1st Missile Battalion 244th Artillery 1960 IV
Coogan Jack E. Chief Warrant Officer Headquarters Headquarters Company 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Coogan Victor Albert Drum Major 110th Battalion 1898 IV
Cook William H. Private 19th Separate Company 1894 II
Cook William G. Captain 174th Infantry 1937 IV
Cook Douglas T. Private E 7th [Infantry] 1911 IV
Cook Merritt H. First Sergeant A 74th Regiment 1906 IV
Cook Elmer E. Private 1st Class Service Company 105th Infantry 1936 IV
Cook George E. Sergeant First Class Hospital Corps 14th Infantry 1913 IV
Cook Harold A. W. Chief Radioman 31st Division New York Naval Militia 1941 III
Cook Harold A. W. CRM (AA) 31st Fl Division USNR 1938 IV
Cook Henry Private H 13th Regiment 1905 IV
Cook James Dawson 1st Lieutenant & Battalion Quartermaster 47th Regiment 1904 IV
Cook Millard F. Sergeant K 23rd Regiment 1901 I
Cook Ralph J. Sergeant 105th Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Cook Willard F. Corporal K 23rd Infantry Regiment 1897 II
Cooke Alexander 1st Lieutenant Battery D 245th Artillery 1925 III
Cooke Alexander 1st Lieutenant 13th CDC 1922 IV
Cooke Carleton S. Captain Troop F 101st Cavalry Regiment 1931 II
Cooke Carleton S. 1st Lieutenant 51st M G Squadron 1925 III
Cooke Carllton S. 1st Lieutenant Squadron A 1920 IV
Cooke Charles Herbrt 1st Sergeant M 23rd Regiment 1910 IV
Cooke James F. Lieutenant Colonel Reserve List 1930 II
Cooke James J. Lt. Colonel AGD, State Det., NYNG & AUS 1946 I
Cooke James J. Captain & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1941 II
Cooke James J. 2nd Lieutenant A G Department SS 1936 III
Cooke James J. Colonel Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1956 Special (35 Year)
Cooke James P. First Sergeant H 23rd Infantry 1912 IV
Cooke John H. Quartermaster-Sergeant Company E 47th Regiment 1903 IV
Cooke Oliver D. Seaman 2nd Battn., N.M.., 4th Separate Company 1909 IV
Cooke Robert S. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1913 II
Cooke Robert S. Jr 1st Sergeant Company E 23rd Regiment 1903 IV
Cooke Robert S. Jr. Captain E 23rd Infantry 1908 III
Cookingham Russell A. Jr. Captain 1st Battalion Headquarters 71st Infantry [Not Received] IV
Cookingham Russell J. Jr. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1958 II
Cookingham Russell Jr. Major Headquarters 3rd Battalion 71st Infantry 1954 III
Cookinham Henry J. Jr. Major 1st Infantry 1911 III
Cookinham Henry J. Jr. Major [F&S] 1st Regiment 1906 IV
Cookinham Henry J. Jr. Lt. Colonel Adjutant General Department 1922 I
Cookinham Henry J. Jr. Major Field & Staff 1st Infantry Regiment 1916 II
Cookson William T. Private Service Company 369th Infantry Regiment 1938 II
Cookson William T. Sergeant [1st Battalion Headquarters] 369th Infantry 1993 III
Coon William E. Master Sergeant Public Information Office 1st US Army, Ft. Jay 1960 IV
Coonradt Howard W. Sergeant L 105th Infantry 1941 III
Cooper Charles W. Captain K 13th Infantry [1948] IV
Cooper Clifford R. Sergeant K 2nd Infantry 1917 IV
Cooper Frank C. Private G 23rd Regiment 1899 IV
Cooper Gustavus A. Warrant Officer Junior Grade 15th Coastal Artillery [AUS] 1943 III
Cooper Gustavus A. Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 IV
Cooper Harold T. Corporal 371st Infantry Battalion NYNG 1949 IV
Cooper James F. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 13th Infantry Regiment 1905 II
Cooper James F. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 13th Regiment 1899 IV
Cooper James F. Sergeant C 105th Infantry 1939 IV
Cooper John Battalion Sergeant Major 14th Regiment 1895 IV
Cooper Joseph Technical 5 106th Field Artillery 1948 III
Cooper Joseph Private 1st Class Battery D 106th Field Artillery 1939 IV
Cooper Joseph H. Master Sergeant 4th Truck, Quartermaster Corps 1945 III
Cooper M. Angelo [Battalion ] Sergeant Major [N. C. S.] 1st Regiment 1906 IV
Cooper Robert C. Sergeant 1st Class C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Cooper William S. Battalion Sergeant Major 71st Infantry 1916 IV
Cooper [Jasveuuone] 1st Lieutenant 13th Regiment 1900 III
Copeland Neil H. 1st Sergeant Non-commissioned Staff Service Command & 101st Cavalry Regiment 1943 II
Copeland Neil Henderson First Sergeant Troop E 101st Cavalry 1942 III
Copp LeRoy S. 2nd Lieutenant Battery C 104th Field Artillery 1937 III
Copp Williard E. Jr. 2nd Lieutenant Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Copp LeRoy S. Colonel (Retired) Battery B 104th Field Artillery Regiment 1963 II
Copping Edward Charles C E M 8th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV
Coppins Edward Charles [C.E.M] [14th FL. Division , 3rd Battalion] 1932 III
Coppins Edward C. Chief Electrician's Mate 14th Fleet Division 9th Battalion Naval Militia 1937 II
Coppola James Sergeant Headquarters Battery & C T Gun Battalion 212th Coast Artillery 1940 IV
Corbet John G. 1st Sergeant B Medical Department 47th Infantry 1910 IV
Corbett Clarence J 1st Lieutenant [Headquarters Battery] 105th Field Artillery 1933 III
Corbett Merlyne B. 2nd Lieutenant K 108th Infantry 1941 III
Corbin Lloyd McM. Sergeant First Class Battery B 870th AAA Battalion NYNG 1955 IV
Corbitt Harold J. First Sergeant Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 104th Field Artillery 1941 III
Corbusier Charles C. Private F 8th Regiment 1905 IV
Corcoran James M. Private 19th Separate Company 1895 IV
Corcoran John Corporal D 105th Infantry 1941 III
Corcoran John 1st Sergeant Headquarters Company 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Corcoran John D. Master Sergeant Quartermaster Company 27th Division 1953 I
Corcoran John D. 2nd Lieutenant A 2nd Regiment New York Guard 1945 II
Corcoran John M. [Master Sergeant] 289th [Quartermaster] 1949 III
Corcoran William K. Headquarters 27th Armored Division 1956 I
Corcoran William K. Major Headquarters 106th Field Artillery Battalion 1951 II
Corcoran William K. Captain Regimental Headquarters 35th Infantry 1948 III
Corcoran William K. Captain Regiment Headquarters 65th Infantry 1947 IV
Cordano Joseph Private 1st Class Band 9th Regiment New York Guard 1948 II
Cordero Joseph B. Sergeant B 102nd Engineer Battalion 1960 IV
Cordicarr (sp?) Frank H. Quatermaster Sergeant E 23rd Regiment 1894 I
Corenin? Walter E. Major 27th Division Train 1926 I
Corey George L. [Ch] Quartermaster 1st Division 1st Battalion NYNM 1941 III
Corey Walter J. Sergeant G 19th 2nd Infantry 1911 IV
Corism (sp?) Walter E. Major 7th Infantry 1915 III
Corley John P. Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Cornee Victor Sergeant F 9th Regiment 1907 I
Cornee Victor Sergeant F 9th Infantry Regiment 1902 II
Cornee Victor Corporal F 9th Regiment 1894 IV
Cornell Floyd E. Sergeant C 104th Field Artillery 1938 I
Cornell Floyd E. Sergeant Battery C 104th Field Artillery Regiment 1933 II
Cornell Floyd E. 1st Sergeant Battery B 104th Field Artillery 1928 III
Cornell Floyd E. 1st Sergeant B 104th Field Artillery 1923 IV
Cornell Francis Musician I 14th Regiment 1897 IV
Cornell Frank E. Private K 23rd Infantry 1914 IV
Cornell Frank E. Sergeant C 23rd Regiment 1907 IV
Cornell John J. Major Headquarters 105th AAA Brigade 1956 III
Cornell John J. Captain 105th AAA Operartions Detachment 1953 IV
Cornell Reuben L. Drum Major 14th Regiment 1897 I
Cornell Reuben L. Drum Major Band 14th Infantry Regiment 1894 II
Cornell Robert [G] [Imr] Sergeant D 7th Infantry 1912 IV
Cornell Thomas E. Chief Warrant Officer Headquarters & Headquarters Battery 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1958 II
Cornell Thomas E. Chief Warrant Officer -2 Headquarters 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1954 III
Cornell Thomas E. Warrant Officer (JG) Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade NYNG 1950 IV
Corner L. Harry Private 30th Separate Company 1899 IV
Corner Everett M. Private H 7th Infantry 1909 IV
Corner Harry L. Private L [30th Separate Company 1903 III
Corner John Private H 7th Regiment 1897 IV
Cornett John J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Corning Arthur Wellsley 1st Lieutenant Squadron A 1899 IV
Corning Thomas W. G. Private [I] 7th Regiment 1907 IV
Cornish Harry A. [10th/C] 18th Infantry 1912 IV
Corr Francis J. Sergeant B 1st Cavalry 1919 I
Corr Francis J. Blacksmith B 1st Cavalry Regiment 1914 II
Corr Francis J. Blacksmith Troop B Cavalry 1911 III
Corr Francis J. First Sergeant 21th Separate Company 1900 IV
Corr Francis J. Sergeant Troop B 121st Cavalry 1930 Special (35 Year)
Corrado Sylvester E. 1st Lieutenant 13th Infantry 1947 IV
Correll Floyd A. Master Sergeant Headquarters & Service Company 175th Armored Infantry Battalion 1955 IV
Corrice George A. Corporal M 108th Infantry 1940 IV
Corrie John Sergeant 4 8th Coast Artillery Corps 1918 I
Corrie John Musician H 22nd Engineer Regiment 1914 II
Corrie John Private C 12th Regiment 1905 III
Corrie John Ordinance Sergeant 12th Regiment 1900 IV
Corrie William R. Corporal Svc 212th Coast Artillery 1927 I
Corrie William R. Private 212th Coast Artillery Regiment 1922 II
Corrie William R. Private B 12th Infantry 1915 III
Corrie William R. Private B 12th Infantry 1910 IV
Corrigan John B. First Sergeant A 12th Infantry 1908 IV
Corrigan Francis C. Specialist First Class Service Battery 104th Field Artillery 1951 I
Corrigan Francis C. Corporal Battery D 104th Field Artillery Regiment 1939 II
Corrigan Francis C. Private First Class Battery D 104th Field Artillery 1936 III
Corrigan George F. Major Service Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Corry Frank B. Lieutenant Colonel 4th Division 1948 III
Corson Sommers W. Sergeant I 74th Infantry 1947 IV
Cortelyou William H. Captain D 22nd Regiment 1894 III
Cortese John J. Stf. Sergeant Battery A 212nd Coast Artillery 1939 IV
Cortesi Richard N. Specialist 5 HHC 242nd Signal Battalion 1961 I
Cortesi Richard N. Major 42nd Signal Company 42nd Infantry Division 1958 II
Cortesi Richard N. Master Sergeant 42nd Signal Corp 1950 III
Cortesi Richard N. Technical Sergeant 101st Signal Battalion 1946 IV
Corwin George W. Captain Ord. Dept. 71st Infantry 1911 III
Corwin George Wood Captain [I.S. A. P] [F&S] 71st Regiment 1906 IV
Corwin Isaac Little Sergeant [Battery A 132nd Armored Transportation] 1923 IV
Corwin Walter E. Captain F 47th Infantry 1910 IV
Corwin Wilbur A. 1st Lieutenant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Corydon W. Clark First Sergeant B 3rd Infantry 1916 IV
Cosandier Henry L. First Sergeant F 65th Infantry 1909 III
Cosandier Henry Louis First Sergeant F 65th Regiment 1904 IV
Coscia John C. Major 242nd Signal Battalion 1960 IV
Cosell William S. Captain F 7th Infantry Regiment 1912 II
Cosgrave Austin B. Sergeant I 22nd Corps Engineers 1908 IV
Cosner Walter 2nd Lieutenant Battery D 156th Field Artillery 1936 IV
Cosner Walter L. 2nd Lieutenant Battery D 156th Field Artillery 1937 III
Coss John H. Private 37th [Sep Co] 1901 III
Coss John H. Private 37th Separate Company 1900 IV
Costa Estevan F. Jr. Private D 23rd Infantry 1911 IV
Costabile Anthony M. Sergeant 42nd [Military Police] 42nd Infantry III
Costabile Anthony M. Sergeant I 56th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Costabile Anthony M. Unknown 42 Military Police Company 42nd Infantry Division 1953 II
Costello Edward Sergeant H 65th Infantry Regiment 1916 II
Costello Edward Sergeant H 65th Infantry 1911 III
Costello Edward Sergeant H 65th Regiment 1906 IV
Costello John L. Quartermaster Sergeant 6th Battery 1909 IV
Costello Joseph P. Sergeant C. 74th Infantry ### IV
Costello Thomas M. Master Sergeant HQ 52nd Field Artillery Brigade 1938 I
Costello Thomas M. Master Sergeant Headquarters Battery 52nd Field Artillery Brigade 1932 II
Costello Thomas M. Sergeant Headquarters Battery 52nd Field Artillery Brigade 1927 III
Costello Thomas M. Sergeant Headquarters Battery 52nd Field Artillery Brigade 1924 IV
Costigan William J. Captain K 69th Infantry Regiment 1915 II
Costigan William J. Lt. Colonel 69th Infantry 1921 I
Costigan William J. Captain K 69th Infantry 1910 III
Costigan William J. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant F & S 69th Regiment 1905 IV
Costigan William J. Colonel 165th Infantry 1930 Special (35 Year)
Coston Spencer W. Sergeant K 12th Infantry 1915 IV
Cothington Charles R. Staff Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1923 II
Cotter John J. Major [Medical Corps] 1st Field Artillery 1913 IV
Cottet Oris E. Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Cottle Edmund P. Lieutenant Colonel Field & Staff 74th Infantry Regiment 1906 II
Cottle Edmund Petrie Lt. Colonel F &S 74th Regiment 1902 III
Cottle Edmund Petrie Lt. Colonel 74th Regiment 1896 IV
Cotton Henry R. Captain Headquarters 1st Battalion104th Field Artillery Regiment 1939 II
Cotton Henry R. Captain 104th Field Artillery 1934 III
Cottrell Frank G. Sergeant [Headquarters Company][3rd Battalion] 108th infantry 1934 III
Couch William G. Lieutenant (J.G.) DC 13th Fl NYNM 1937 III
Couchman Frederick S. Captain A 3rd Infantry Regiment 1915 II
Couchman Frederick S. Captain 8th Separate Company/ A 3rd Infantry 1910 III
Couchman Frederick S. 1st Lieutenant 8th Separate Company 1905 IV
Cougdon Herbert W. 1st Lieutenant A 23rd Infantry 1913 IV
Coughlan Daniel J. Quartermaster-Sergeant Company B 12th Regiment 1903 IV
Coughlen William Sergeant 104th Ambulance Company 102nd Medical Regiment 1937 IV
Coughlin Charles B. Lieutenant Junior Grade 13th Fleet Division Naval Militia 1936 II
Coughlin Charles B. Chief Yeoman 4th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
Coughlin Frank J. Major Field & Staff NYNG Headquarters 1947 II
Coughlin James William Captain B 107th Infantry 1939 IV
Coughlin John F. Major Field & Staff Separate Detachment NYNG Headquarters 1958 II
Coughlin John F. Major [Separate Detachment- Headquarters Detachment 1953 III
Coughlin John F. Captain Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1950 IV
Coulbourn (sp?) Hugh A. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1925 IV
Coulin Francis P. Musician E tth Infantry 1910 IV
Coultas William L. Battalion Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 47th Infantry Regiment 1909 II
Coultas William L. Battalion Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 47th Infantry 1907 III
Coultas William L. Ordnance Sergeant 47th Regiment 1895 IV
Coulter William D. First Sergeant M 74th Infantry 1913 IV
Councilman Ira Washington Quartermaster Sergeant 43rd Separate Company 1897 IV
Counery (sp?) Henry S. Commissary Sergeant 2nd Infantry 1911 IV
Coupe Frank H. Corporal 7th Infantry, Band 1915 IV
Coursey Thomas J. 1st Lieutenant B 3rd Infantry 1917 III
Coursey Thomas J. 2nd Lieutenant B 3rd Infantry 1912 IV
Courtemanche Frank G. Sergeant First Class Service Company 105th Infantry Regiment 1954 II
Courtemanche Frank G. Staff Sergeant Headquarters 3rd Infantry 1947 IV
Courtmanche Frank G. Sergeant Service 105th Infantry 1950 III
Courtney Cornelius Sergeant F 165th Infantry 1942 III
Courtney Cornelius Sergeant F 165th Infantry 1939 IV
Courtney Francis V. 2nd Lieutenant D 174th Infantry 1936 III
Courtney Ralph F. J. Ph Mate 2nd Class Staff 9th Battalion NYNM 1939 IV
Couture Roy A. 1st Lieutenant Medical Detachment 27th Armored Quartermaster Battalion NRARNG 1959 IV
Covell Joseph H. Private F 7th Regiment 1904 IV
Covell William S. 1st Lieutenant F 7th Infantry 1907 III
Covell (sp?) William Simpson Sergeant F 7th Regiment 1902 IV
Coverage John J. Sergeant Battery E 156th Field Artillery 1937 IV
Covey (sp?)Corry Frank B. 1st Lieutenant H 108th Infantry 1925 IV
Coviello Frank A. Warrant Officer JG Service Company 107th Infantry NYNG 1954 IV
Coviello Vincent C. Sergeant A 101st Signal Battalion 1941 III
Coviello Vincent C. Corporal A 101st Signal Battalion 1937 IV
Cowan Stuart J. SP5 Headquarters Headquarters Company 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored 1960 IV
Cowdrey John Jay Private 31st Company 8th Artillery District 1911 IV
Cowen George W. Captain F 13th Regiment 1895 IV
Cowen John J. Private Service Company 165th Infantry Regiment 1940 II
Cowen John J. Private Service Company 165th Infantry 1936 III
Cowles Darius L. Private First Class K 105th Infantry 1927 IV
Cowperthwait Walter B. Sergeant I 7th Regiment 1904 IV
Cowperthwait Howard M. Captain Squadron A Cavalry 1917 I
Cowperthwait Howard M. Captain Troop A Squadron A 1914 II
Cowperthwait Howard M. 2nd Lieutenant I Squadron A 1911 III
Cowperthwait Howard M. Corporal 1 Squadron A 1902 IV
Cox Henry W. G. Captain 5th Regiment 1944 III
Cox Henry W. G. 1st Lieutenant 2nd Field Artillery 1917 IV
Cox Henry W.G. Lieutenant Colonel (Retired) Retired Retired 1955 II
Cox Hugh J. Brigadier General Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1952 I
Cox Hugh J. Brigadier General Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1952 II
Cox Hugh J. Brigadier General Headquarters Battery 42nd Division [Artillery] 1952 III
Cox Hugh J. Brigadier General Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery NYNG 1952 IV
Cox Hugh J. Brigadier General Headquarters & Headquarters Battery 43rd Division Artillery NYNG 1954 Special (35 Year)
Cox Hugh J. Brigadier General [Cofs,] HQ NYARNG 1959 Special (30 Year)
Cox Hugh J. Brigadier General Cofs, HQ. NYARNG 1959 Special (35 Year)
Cox Hugh J. Brigadier General Cofs HQ NYARNG 1959 Special (40 Year)
Cox Joseph A. Colonel Field & Staff Headquarters New York Guard 1963 II
Cox Joseph A. Colonel Headquarters & Headquarters Company NYG (less Separate Detachment) 1957 III
Cox Joseph A. Lt. Colonel 42nd Division Artillery 1949 IV
Coxhead Homer L. Private 19th Separate Company 1895 IV
Coxhead John F. Private 19th Separate Company 1894 II
Coy Edwin S. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1913 II
Coy Edwin S. 2nd Lieutenant D 7th Infantry 1909 III
Coy Edwin Seymour Battalion Sergeant-Major N.C.S 7th Regiment 1903 IV
Coyne John B. Sergeant D 105th Infantry 1939 IV
Coyne John P. Master Sergeant Battery C 991st Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Crabtree Ulysses G. Sergeant 6th Company 13th C D C 1914 IV
Cracolici Salvatore Sergeant 27th Division 1935 III
Cracolici Salvatore Corporal 289th QMG 1949 I
Cracolici Salvatore Sergeant F 102nd Quartermaster Regiment 1940 II
Cragg James W. Master Sergeant Headquarters Battery 27th Armored Division 1961 I
Cragg James W. Master Sergeant Headquarters Battery 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1956 II
Cragg James W. Master Sergeant Battery 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1951 III
Cragg James W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1950 IV
Cragin Arthur S. Private I 7th Infantry 1910 IV
Cragin Calhoun Sergeant [I] 7th Regiment 1906 IV
Cragin William B. Jr. Private [I] 7th Regiment 1907 IV
Craig Clarence A. Sergeant First Class Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1955 IV
Craig William A. Staff Sergeant 105th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1936 IV
Craig William B. Musician H 10th Infantry 1915 III
Craig William B. Musician H 10th Infantry, 11th Separate Company 1909 IV
Crall Howard E. Captain 7th Infantry 1916 I
Crall Howard E. Private G 7th Infantry Regiment 1911 II
Crall Howard E. 1st Lieutenant G 7th Regiment 1906 III
Crall Howard E. 1st Lieutenant 7th Regiment 1901 IV
Cram Harward W. First Sergeant Troop 2 Squadron A 1909 IV
Cramer Frederick Private [F] 71st Infantry 1914 I
Cramer Morris P. Corporal B 10th Infantry 1914 IV
Crandall Albert M. First Sergeant D 10th Infantry 1916 III
Crandall William M. Captain L 174th Infantry Regiment 1938 II
Crandall William M. 1st Lieutenant 3rd [Battalion] 174th Infantry 1933 III
Crandell (sp?) Albert M. First Sergeant 17th 10th Infantry 1912 IV
Crane Charles B. 1st Sergeant K 7th Infantry 1909 IV
Crane James L. Lt. Colonel Headquarters 209th AAA Group NYNG 1951 IV
Crane John F. Sergeant Service 71st Infantry 1947 III
Crane Munroe Jr. 2nd Lieutenant C 7th Regiment 1896 IV
Crane Theodore Captain Headquarters 27th Division 1924 III
Crane Theodore Sergeant B Squadron A 1917 IV
Crane Austin O. Lieutenant Colonel Field & Staff 14th Infantry Regiment 1894 II
Crane Charles B. Captain Field & Staff 107th Infantry Regiment 1926 II
Crane Charles B. 1st Lieutenant 7th Infantry 1915 III
Cranston William J. Captain [ 10th Infantry} 1915 IV
Crary Frederic H. Corporal H 7th Regiment 1894 IV
Crary Frederick H. Sergeant H 7th Regiment 1899 III
Craver Filmore M. W T 1st Class 10th Fl Division 3rd Battalion NYNM 1938 IV
Crawford Alfred C. Quartermaster 2nd Class 7th Division 1st Battalion 1926 IV
Crawford Edwin Chief Boatswain's Mate 1st Battalion Naval Militia 1915 II
Crawford Edwin Boatswain's Mate, 1st Class 2nd Div, 1st Battalion NYNM 1910 III
Crawford Edwin Gun Captain First Class Company 2 1st Battalion Naval Militia 1904 IV
Crawford Frederic C. 1st Lieutenant [F&S] 14th Regiment 1907 IV
Crawford John D. Major Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1958 II
Crawford John D. Major Battalion Headquarters 102nd Engineering Battalion 1953 III
Crawford John D. Major 102nd Engineer 42nd Division NYNG 1949 IV
Crawford William Private H 14th Regiment 1894 IV
Crawford William F. Sergeant 1st Class Medical Company 106th Infantry 1950 IV
Creco Ralph D. Corporal M 105th Infantry 1937 IV
Creech John H. Captain Battery C 245th Coast Artillery 1930 III
Creech John H. 1st Lieutenant 245th Coast Artillery 1925 IV
Creedon Austin W. Captain B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Crego Ernest R. 1st Lieutenant Headquarters 2nd Battalion, 105th Infantry 1935 III
Crego Floyd Stranahan Lt. Colonel Staff 4th Brigade 1904 III
Crego Ernest R. Major Selective Service 1945 I
Crego Ernest R. Captain E 105th Infantry Regiment 1940 II
Creighton John W. 1st Lieutenant F 14th Infantry 1907 III
Creighton John W. 1st Lieutenant F 14th Regiment 1905 IV
Creighton Valentine L. Sergeant Major 8th CDC 1917 III
Creighton Valentine L. Sergeant Major Junior Grade 8th [Arty Dist] 1912 IV
Cremona Carle V. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Creney Johnson S. Private I 23rd Regiment 1904 IV
Crier Albert J. Master Sergeant Medical Company 105th Infantry NYNG 1951 IV
Crier Douglas R. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1946 II
Crippen George W. 1st Lieutenant 37th Separate Company 1899 IV
Crippen George William 1st Lieutenant 37th Separate Company 1904 III
Crisafulli Charles C. Gunners Mate, 3nd Class 15th Division, NYNM 1941 IV
Crisafulli Cossino J. [Yeoman Second Class] 15th Division NYNM 1941 III
Criscione George M. Sergeant A 27th Quartermaster Battalion 1963 II
Criscione George M. Master Sergeant D 205th Tank Battalion 1956 IV
Criscione George Michael Master Sergeant D 1st Medical Tank Battalion 105 Car NYARNG 1959 III
Criscuolo Andrew F. Master Sergeant Service Battery 105th Field Artillery Battalion 1956 IV
Crispell Charles W. Captain 10th Infantry 1908 I
Crispell Charles W. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 14th Separate Company 1904 II
Crispell Charles W. 1st Lieutenant & Assietant Surgeon 14th Separate Company 1894 IV
Crissey Charles P. Lt. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1920 IV
Crist James A. Colonel Headquarters NYNG 1958 IV
Cristiao Frederick F. Chief Machinist's Mate 31st Division 1949 IV
Cristman Franklin H. Battalion Quartermaster Sergeant N.C.S 2nd Regiment 1903 IV
Crittenden A. Whitman Major Headquarters 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1949 II
Crittenden A. Whitman 2nd Lieutenant Headquarters & Service 21st Regiment 1942 III
Crittenden Whitman A. Corporal E 108th Infantry 1937 IV
Crocker David Major & Inspector of Rifle Practice 1st Brigade 1894 IV
Crocker Frank H. Major Field & Staff 4th Regiment New York Guard 1945 II
Crocker Frank H. Sergeant 14th Infantry 1941 III
Crocker Frank H. Paymaster's Yeoman C P O 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Crockett Arthur J. First Sergeant L 22 Corps of Engineers 1915 IV
Crockett Robert A. First Sergeant A 71st Regiment 1905 IV
Croft Harry R. Private Company D 7th Regiment 1903 IV
Croft Kenneth J. Corporal Service Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Croft Ulysses S. G. Color Sergeant 9th Regiment 1899 IV
Croissant Charles Quartermaster Sergeant 26th Separate Company 1906 IV
Croke John E. Sergeant L 105th Infantry 1937 IV
Croker (sp?) Richard Van J. 1st Lieutenant K 12th Regiment 1896 IV
Cromie Sidney First Sergeant F 105th Infantry 1926 IV
Cromley [Ransour] C. Sergeant E/42nd 3rd Infantry [1911] IV
Cromley Patrick J. Battalion Sergeant Major D 68th Infantry 1914 III
Cromwell James H. First Sergeant 29th Separate Company 1908 IV
Cromwell John L. [Post Conig Sergeant] 4th Brigade 1914 I
Cromwell John L. Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 74th Infantry Regiment 1909 II
Cromwell John L. Regimental Quartermaster Sergeant 74th Regiment 1899 IV
Cromwell John Loring Commissary Sergeant N.C. S 74th Regiment 1904 III
Cronin Eugene D. 1st Lieutenant 165th Infantry [AUS] 1943 IV
Cronk Edwin E. Sergeant A 74th Infantry Regiment 1906 II
Cronk (sp?) Edwin E. Sergeant C 65th Regiment 1895 IV
Crook Evan J. Major Btry A. 105th Field Artillery 1946 I
Crook Evan J. 1st Lieutenant Battery A 105th Field Artillery 1941 III
Crook Melvin J. 2nd Lieutenant K 71st Infantry Division NYARNG 1959 IV
Crooke George W. Captain 27th Separate Company 1899 II
Crooks George W. Captain 27th Separate Company 1894 III
Crosby Harry E. Battalion Sergeant Major 74th Infantry 1913 IV
Croscup (sp?) Homer Cecil Captain H 14th Regiment 1902 IV
Cross Robert J. Chief Gunner's Mate 8th Separate Division Naval Militia 1923 IV
Cross Robert James Chief Gunners Mate 8th Separate Division Naval Militia NY 1927 III
Crossett Frederick M. Major Military Secretary to the Governor 1910 III
Crossett Frederick M. Private F 7th Regiment 1905 IV
Crossing Samuel L. Lieutenant Company 1 2nd Battalion Naval Militia 1906 IV
Crossman William J. Private C 74th Regiment 1905 IV
Crossmand (sp?) George N. Sergeant G 7th Regiment 1901 IV
Crouch (sp?) John D. [Commissary Sergeant] [NCS] 7th Regiment 1900 IV
Crouk (sp?) Ediour E. Sergeant A 74th Infantry 1910 I
Crouk (sp?) Edwin E. Corporal [C] 65th Regiment 1901 III
Crounse (sp?) Herbert D. 2nd Lieutenant F 2nd Infantry 1913 IV
Crowley Joseph P. 1st Lieutenant D 165th Infantry 1941 III
Crowley Patrick J. Sergeant D 69th Infantry 1908 IV
Crowley Charles J. Chief Musician 8th Artillery District 1908 III
Crowley Charles J. [NCS] 8th Regiment 1903 IV
Crowley Jerome B. Lt. Colonel Financial Detatchment, 44th Division 1939 I
Crowley Jerome B. Major Field & Staff 165th Infantry Regiment 1935 II
Crowley Jerome B. Captain 165th Infantry 1924 IV
Crowley Jerome B. F. Major 165th Infantry 1930 III
Crowley John J. Sergeant M 1st Infantry 1917 IV
Croxton William N. Corporal G 7th Regiment 1905 IV
Crugan Owen P. Major Headquarters 127th Anti-aircraft Artillery Battalion 1954 II
Cruger William H. Warrant Officer 1 Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery NYNG 1955 IV
Cruikshank James K. MMLC NYNM-USNR 3-22-76 1954 IV
Cruikshank James K. Jr. [Machinist's Mate, First Class] 1954 III
Cruirston? Leon R. First Sergeant E 108th Infantry 1923 I
Crum William K. Private H 13th Regiment 1904 IV
Crum William P. Captain L Headquarters Battery & C T 2nd Battalion 105th Field Artillery 1941 III
Cubert Burleigh M. 1st Lieutenant 205th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Cuderdon (sp?) John D. 1st Lieutenant B 23rd Regiment 1901 I
Cudney Harry J. Captian 174th Infantry 1943 IV
Cuffe James P. Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment 1955 II
Cuffe James P. Major Headquarters 3rd Battalion, 165th Infantry 1950 III
Cuffe James P. Captain 3rd Battalion, 165th Infantry 1947 IV
Culkin Francis Dugan Captain D 48 3rd Infantry 1908 IV
Culkin John W. Warrant Officer Headquarters 1st Medical Tank Battalion 208th Armor 1960 IV
Cullen Thomas [William] 1st Lieutenant Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion 1953 III
Cullen Thomas W. Captain Field & Staff 991st Field Artillery Battalion 1958 II
Cullen Thomas William 1st Lieutenant Service Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Culler Luke H. 2nd Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1913 II
Culligan Ernest M. 258th Field Artillery 1942 IV
Culver Edward H. Sergeant F 3rd Infantry Regiment 1913 II
Culver Fred Cook B 3rd Infantry 1913 III
Culver Fred J. Private 34th Sep B 3rd Infantry 1908 IV
Culver Edward Sergeant 29th Separate Company/ F 3rd Infantry 1909 III
Culver Edward Corporal 29th Separate Company 1908 IV
Culver Edward H. Private F 3rd infantry 1920 I
Cumming William J. Trumpeter Sergeant 3rd Infantry 1913 III
Cumming William J. Musician B 34th Separate Company 1908 IV
Cummings Bernard F. Major 69th Infantry 1921 I
Cummings Bernard F. Captain G 69th Infantry Regiment 1915 II
Cummings Bernard F. Captain G 69th Infantry 1910 III
Cummings Bernard F. Jr. Captain G 69th Regiment 1905 IV
Cummings John R. 1st Sergeant A 7th Regiment 1897 III
Cummings John R. Sergeant A 7th Regiment 1894 IV
Cummings Lawrence E. Captain B 107th Infantry 1941 III
Cuneo Anthony Artificer G 47th Infantry 1916 IV
Cunliffe George W. Musician Band 23rd Infantry Regiment 1905 II
Cunliffe George W. Master Sergeant Service Company 106th Infantry 1928 Special (35 Year)
Cunliffe (sp?) George W. Private B 23rd Regiment 1895 IV
Cunliffe (sp?) George W. Musician A [23rd Infantry] 1910 I
Cunniff James E. Corporal 7th Separate Company 1902 IV
Cunningham Eugene M. Major Selective Service New York City 1945 II
Cunningham Eugene M. Captain I 106th Infantry 1941 III
Cunningham Eugene M. Captain Regimental Headquarters 106th Infantry 1938 IV
Cunningham Kenneth K. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Cunnion James Malick 1st Lieutenant Company K 8th Regiment 1903 IV
Cunnious (sp?) William H. First Sergeant C 9th Regiment 1901 IV
Curcio Leonard A. Lieutenant Headquarters 101st Signal Battalion 1960 IV
Curcio Edward Sergeant 107th [CATD] 1947 III
Curcio Edward Sergeant Battery E 186th Field Artillery AUS 1951 IV
Curie Charles Captain Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1915 II
Curie Charles Jr. 1st Lieutenant & Squadron Adjutant F & S Squadron C 1906 IV
Curie Charles Jr. 1st Lieutenant Staff Squadron C 1910 III
Curley William H. Master Sergeant Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion 1957 II
Curley William H. Master Sergeant Service 105th Infantry 1953 III
Curley William Henry Master Sergeant Service Company 105th Infantry NYNG 1953 IV
Curley William J. Sergeant First Class Medical Detachment 42nd Division Artillery 1955 IV
Curran Arthur E. Private 1st Class M 107th Infantry 1937 IV
Curran Clarence P. Captain Headquarters 165th Infantry Regiment 1958 II
Curran Clarence P. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 165th Infantry NYNG 1954 III
Curran Clarence P. 2nd Lieutenant 165th Infantry NYNG 1949 IV
Curran Edward G. Sergeant 101st 1939 IV
Curran Frederick M. Lieutenant Commander US Naval Reserve (active duty) 1943 II
Curran Frederick M. Lieutenant 1st Fl Division 1st Battalion NYNM 1941 III
Curran Joseph B. Captain Battery D 244th Coast Artillery Group 1950 II
Curran Louis Regimental Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 65th Infantry Regiment 1916 II
Curran Louis Sergeant C 65th Regiment 1904 IV
Curran Patrick J. 2nd Lieutenant Battery B 245th Missile Battalion (NIKE) NYARNG 1959 IV
Curran Philip J. Master Sergeant Headquarters Battery 258th Field Artillery Regiment 1941 II
Curran Philip J. First Sergeant 2nd Battalion Headquarters Battery CT 258th Field Artillery 1936 III
Curran Raymond P. Private 1st Class Battery D 105th Field Artillery Regiment 1933 II
Curran Raymond P. Private Battery D 105th Field Artillery 1929 III
Curran Raymond Patrick First Sergeant Headquarters Battery 105th Field Artillery 1923 IV
Curren Louis Sergeant I 65th Infantry 1910 III
Curry Daniel J. Captain Headquarters & Headquarters Detachment (LSD) NYNG 1958 IV
Curry John Master Sergeant Battery B 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Curry John Master Sergeant Battery B 870th AAA Gun Battalion 1952 IV
Curry John E. Private K 47th Infantry 1912 IV
Curti Nicholas F. Major Headquarters 42nd Infantry Division 1961 I
Curtin James Francis 1st Lieutenant C 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Curtin James J. Color Sergeant [NCS] 47th Regiment 1900 IV
Curtin John J. Major 65th Field Artillery 1920 IV
Curtin Joseph P. Master Sergeant Headquarters Battery 212th Anti-aircraft Artillery Group 1955 II
Curtin Joseph P. Sergeant [Headquarters Battery] 219th Coastal Artillery 1935 III
Curtin Sumnerfield S. 2nd Lieutenant 47th Infantry 1914 III
Curtin William J. Sergeant Band 165th Infantry Regiment 1940 II
Curtin William Joseph Private First Class Service 165th Infantry 1935 III
Curtis Charles G. Hospital Steward 13th Regiment 1897 I
Curtis Charles G. Hospital Steward Hospital Corps 13th Infantry Regiment 1894 II
Curtis Clarence S. Private L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Curtis Frank R. Captain H 8th Regiment 1899 IV
Curtis Frederick W. [1st Lieutenant] 10 13th CDC 1915 I
Curtis Frederick W. 2nd Lieutenant Field & Staff 13th Artillery District 1910 II
Curtis Frederick W. [Quartermaster Sergeant] K 13th Regiment 1905 III
Curtis Frederick W., Jr. Sergeant 13th C.A.C., Band 1918 IV
Curtis George DeC. Private K 7th Regiment 1905 IV
Curtis Lewis A. Major Headquarters New York Air National Guard 1959 IV
Curtis Ronald E. Private Squadron A 1914 IV
Curtis Royal A. Battalion Sergeant Major 23rd Infantry 1913 IV
Curtiss Stanley B. Staff Sergeant G 3rd Regiment New York Guard 1945 II
Curtiss Stanley B. Sergeant K 10th Infantry 1941 III
Curtiss Summerfield S. Sergeant K 47th Infantry 1909 IV
Curtiss Royal Adrian 1st Lieutenant 3rd Battalion 23rd Regiment 1944 III
Cusack Joseph W. Machinist Mate 2nd Class 7th Fl Division NYNM 1938 IV
Cushman Harry C. Lieutenant Colonel Field & Staff 3rd Brigade 1903 II
Cushman Harry C. Lt. Colonel & Assistant Adjutant General 3rd Brigade 1898 III
Cushman Harry C. Lt. Colonel & Assistant Adjutant General 3rd Brigade 1894 IV
Cusick Martin J. Private L Company 165th Infantry 1932 I
Cusick Martin J. Private 1st Class I 165th Infantry Regiment 1926 II
Cusick Martin J. Sergeant F 69th Infantry 1915 III
Cusick Martin J. Private F 69th Infantry 1908 IV
Custer Mahlon P. Sergeant E 69th Infantry 1916 III
Custer (sp?) [Mahlon] P. Private E 69th Infantry 1912 IV
Cuthbert John ergeant K 14th Infantry 1916 IV
Cuthbertson Harry A. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1940 II
Cuthbertson Harry A. 1st Lieutenant [How. Co.] 71st Infantry 1935 III
Cutjens William E. Private 1st Company Signal Corps 1904 IV
Cutler Albert [William] Technical Sergeant 3rd Battalion Headquarters Detachment 174th Infantry 1942 III
Cutter Luke H. Sergeant D 7th Infantry 1909 III
Cutter Luke H. Corporal Company D 7th Regiment 1903 IV
Cyphers George C. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Battery 106th Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Cyphers George C. Sergeant First Class Headquarters Battery 336th AAA Battalion NYNG 1955 III
Cyphers George C. Sergeant 1st Class A 174th Infantry NYNG 1950 IV
Czachorowski Edward J. Sergeant F 106th Field Artillery 1940 IV
Czekanski Felix Water Tender 1st Class 12th Flight Division NMNY 1937 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST