Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 367 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Eagen Francis J. Private I 69th Infantry 1912 III
Eagen Francis J. Private [I] 69th Regiment 1907 IV
Eager William D. First Sergeant Battery E 156th Field Artillery 1937 III
Eagles Thomas F. Artificer [G] or [Y] 65th Regiment 1910 IV
Eakin Joseph Stuart Private I 7th Infantry 1914 IV
Earhart Howard C. Boatswain's Mate, First Class [Division 3-86] 1952 III
Earhart Howard C. BMG 1st Class Division 3-86 NYNM 1951 IV
Earl Estace J. First Sergeant D 1st Infantry 1916 III
Earl Robert Sergeant H 14th Regiment 1905 IV
Earl William H. Private 6th Company 13 CDC 1915 III
Earl William H. Private 6th 13th Artillery District 1910 IV
Earle Arthur Sergeant [K] 14th Infantry 1912 IV
Earle Ferdinand P. Brigadier General & Chief of Artillery Field & Staff NYNG Headquarters 1894 II
Earle Herbert E. Corporal 2nd Battery Field Artillery 1909 I
Earle Herbert E. Private 2nd Battery 1904 II
Earle Herbert E. Private C 9th Regiment 1900 III
Earle Herbert E. First Sergeant C 9th Regiment 1894 IV
Earle Leo J. Master Sergeant B Battery 187th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Earley Charles H. Sergeant Service Company 108th Infantry 1937 III
Earlyman William G. Sergeant Troop K 121st Cavalry 1938 IV
Easson Alfred [I] Quartermaster Sergeant G 13th Regiment 1896 IV
Easson Alfred I. [Post Imr Sergeant] [CAC] 1913 I
Easson Alfred J. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1909 II
Easson Alfred I. [Regimental] Q. M. Sergeant N.C. S 13th Regiment 1901 III
Eastman Robert Merle Sergeant 1st Class Battery C 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery 1960 IV
Eastmead Franklin S. 1st Lieutenant 15th Separate Company 1894 III
Eastmond Theodore L. Lieutenant Colonel formerly 101st Calvary 1951 III
Eastmond Theodore L. Lt. Colonel RA formerly 101st Cavalry NYNG 1951 IV
Easton Roland J. Captain 10th Infantry 1928 I
Easton Roland J. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1923 II
Easton Roland J. 1st Lieutenant 3rd Brigade 1919 III
Easton (sp?) Roland J. Sergeant Troop B [I] 18th Regimental [Cav] 1912 IV
Eaton Clyde M. Assistant Band Leader [] 1922 IV
Eben Felix J. Band Leader 71st Regiment 1896 I
Eben James Captain 71st Infantry 1917 I
Eben James 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 71st Infantry 1907 III
Eben James 1st Lieutenant B 71st Regiment 1902 IV
Eben James Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1912 II
Eben Lambert L. Warrant Officer 71st Infantry 1928 I
Eben Lambert L. Chief Musician B 71st Infantry 1914 III
Eben Lambert L. Warrant Officer 71st Infantry 1934 Special (35 Year)
Eben Lambert L. Jr. Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Eben Leon Arthur 1st Lieutenant 71st Infantry 1919 IV
Eben Siegfried Corporal I 71st [Infantry] 1911 IV
Eberhardt Elmer E. Sergeant [Service ] 107th Infantry 1933 III
Eberhardt Elmer E. Sergeant Service Company 107th Infantry 1927 IV
Eberhardt Matthew Jr. Sergeant 4th Company 13th C D C 1917 IV
Ebert Robert J. HMI Marine Company NYNM 1960 IV
Ebeueter (sp?) [Mas] Private 5th [Sch Co] 1900 III
Ebneter Max Private 5th Separate Company 1905 II
Ebneter (sp?) Max Private 5th Separate Company 1896 IV
Ebripler (sp?) Charles H. Private G 7th Regiment 1901 IV
Eccles Andrew J. 1st Lieutenant A 7th Regiment 1895 III
Eccles Andrew J. 1st Lieutenant A 7th Regiment 1894 IV
Ecclestone Robert S. Sergeant B 71st Infantry Regiment 1909 II
Ecclestone Robert S. Corporal B 71st Regiment 1905 III
Ecclestone Robert Samuel Sergeant B 71st Infantry 1914 I
Ecclestone Robert Samuel Private B 71st Regiment 1902 IV
Ecke Albert D. Captain A 47th Infantry 1909 IV
Ecke Richard Drummer D 47th Infantry 1910 IV
Eckenfelder William First Sergeant C 8th Battalion 1895 IV
Eckert Abram D. Corporal 5th Separate Company 1899 IV
Eckert Abram d. Sergeant 5th Separate Company 1903 III
Eckert Arthur G. Lt. Colonel Headquarters CCC 27th Armored Division, NYNG 1958 I
Eckert Arthur G. Major Headquarters 27th Division Artillery 1954 II
Eckert Arthur G. Major 65th Infantry 1947 IV
Eddington Henry A. Sergeant 21st Separate Company 1899 IV
Eddy John G. Colonel Field & Staff 47th Infantry Regiment 1896 II
Eddy John G. Colonel 47th Regiment 1894 III
Eddy John G. Brigadier General 2nd Brigade 1912 Special (35 Year)
Eddy Wilbur Captain 31st Separate Company 1907 II
Eddy Wilbur 2nd Lieutenant 31st Separate Company 1897 IV
Eddy William H. Major Field & Staff 47th Infantry Regiment 1896 II
Eddy William H. Major 47th Regiment 1900 I
Eddy William H. Major 47th Regiment 1894 III
Eddy Wilbur 31st [Sep. Co] 1902 III
Eddy (sp?) John G. Colonel 47th Regiment 1900 I
Edgerton Benjamin M. 1st Lieutenant 13th CDC 1920 IV
Edick John D. Captain 174th Infantry 1954 III
Edick John D. 1st Lieutenant 174th Infantry NYNG 1951 IV
Edick John D. Captain Headquarters 174th Armored Infantry Battalion 1959 II
Edie Arthur Captain G 13th Regiment 1904 IV
Edmonds Charles E. Sergeant I 14th Infantry 1941 III
Edsall Alfred H. Sergeant E 3rd Infantry Regiment 1914 II
Edsall Alfred Henry Corporal 42nd Separate Company/ E 3rd Infantry 1909 III
Edsall Alfred Henry Corporal 42nd Separate Company 1903 IV
Edwards Roland L. Private 1st Class L 108th Infantry 1933 Special (35 Year)
Edwards Theodore R. Warrant Officer JG-1 Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1952 IV
Edwards Wilburforce D. Private F 7th Regiment 1900 IV
Edwards William H. L. Sergeant 2nd Squadron A 1909 IV
Edwards William S. 1st Lieutenant I 22nd Engineers 1910 IV
Edwards Archibald C. 2nd Lieutenant 13th Company 13 CDC 1915 III
Edwards Archibald C. Corporal 2nd Company 13th Artillery District 1911 IV
Edwards Earl Sergeant B 44 1st Infantry 1910 IV
Edwards Jacob V. Private 26th 8th Artillery District 1910 IV
Edwards James H. Corporal C 10th Battalion 1897 IV
Edwards John E. Lieutenant Colonel Headquarters 4th Area Command New York Guard 1960 II
Edwards John E. Lt. Colonel 4th Area Command NYG 1960 IV
Edwards Joseph Private 30th Separate Company 1901 I
Edwards Joseph Private 30th Separate Company 1895 II
Edwards Joseph Private 30th Separte Company 1894 III
Edwards Leonard Sergeant Headquarters Battery 1st Battalion, 369th Infantry 1941 IV
Edwards Raoul D. 1st Lieutenant Headquarters New York Air National Guard 1959 IV
Edwards Robert Jr. Major F&S 8th Regiment 1905 III
Edwards Robert Jr. Major 8th Regiment 1900 IV
Edwards Robert O. SP3 Headquarters Company Ccommand C 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Edwards Roland D. Supply Sergeant Non-commissioned Staff 4th Infantry Battalion New York Guard 1920 II
Edwards Roland L. Sergeant L 108th Infantry 1923 I
Edwards Roland L. Quartermaster Sergeant L 3rd Infantry 1913 III
Edwards Roland L. Private 30th Separate Company 1908 IV
Egan John James 1st Lieutenant B 8th Regiment 1902 IV
Egan John J. 1st Lieutenant 26 8th Artillery District 1908 III
Egan Stuart P. Master Sergeant 138th Tactical Fighter Squadron 1960 IV
Egan Thomas F. Sergeant Major 1st Cavalry 1915 III
Egan Thomas F. Sergeant Major Squadron C 1910 IV
Egerton Jerome W. Major Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Eggers Louis F. Sergeant 7th Infantry 1920 I
Eggers Louis F. Sergeant C 7th Infantry Regiment 1909 II
Eggers Louis F. Sergeant C 7th Regiment 1903 III
Eggers Louis Francis Private C 7th Regiment 1898 IV
Eggler Emil David Private E 74th Infantry 1910 IV
Eggleston Frederick W. Private E 74th Infantry 1914 IV
Eglestine Charles P. Mess Sergeant G 10th Infantry 1936 III
Egleston Nathaniel H. Major Field & Staff 51st Machine Gun Squadron 1928 II
Egleston Nathaniel H. Major [51st MG Squadron] 1923 III
Egleston Nathaniel H. Major Squadron A 1920 IV
Eglit William F. Lieutenant 4th Division, 1st Battalion, NYNM 1941 IV
Egloff William J. Captain C 108th Infantry Regiment 1930 II
Egloff William J. Captain C 108th Infantry 1926 III
Ehler William L. Private First Class F 174th Infantry 1924 III
Ehler William L. Cook I 3rd Infantry 1919 IV
Ehler William L. Private First Class I 174th Infantry 1934 I
Ehler William L. Private 1st Class I 174th Infantry Regiment 1930 II
Ehmann Oscar 1st Lieutenant D 8th Regiment 1900 IV
Ehmann Rudolph Quartermaster Sergeant D 8th Regiment 1900 IV
Ehrhart Arthur W. Major 1st Howitzer Battalion 258th Artillery 1962 I
Ehrhart William Captain Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion 1957 II
Ehrhart William A. Captain Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion 1957 III
Ehrhart William A. 1st Lieutenant Battery B 991st Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Ehrlich Oscar F. SErgeant G 2nd Infantry 1915 IV
Ehrmann Ferdinand Private A 10th Battalion 1894 IV
Eich Stephen C. Technical Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1937 III
Eigabroadt Fred T. 2nd Lieutenant 8th Separate Company 1900 III
Eigabrvadt (sp?) Fred F. 2nd Lieutenant 8th Separate Company 1895 IV
Eighmey Douglas J. 1st Lieutenant Service 105th Infantry 1942 III
Eighmey Douglas J. 2nd Lieutenant L 105th Infantry 1938 IV
Eimer John J. Coporal 27 MP 1924 I
Eimer John J. Private G 1st Infantry Regiment 1920 II
Eimer John J. Private G 10th Infantry 1914 III
Eimer John J. Private 27th Military Police Company 1934 Special (35 Year)
Eimer (sp?) John J. Sergeant G/H 10th Infantry 1909 IV
Eisele Frederick R. 1st Sergeant M 71st Infantry 1936 IV
Eiseman John S. Captain 10th Company 13th Artillery District 1910 IV
Ekakiadis William M. Captain B 102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV
Ekman Charles G. First Sergeant G 14th Infantry 1913 IV
Ekwurzel (sp?)Kwurzel (sp?) Lars Major Headquarters & Headquarters Battery 244th AAA Group NYNG 1958 IV
Elbe Max H. Major 174th Infantry 1922 I
Elbe Max H. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1912 II
Elbe Max Henry [I. S.A.P.] F&S 1st Battalion 1902 IV
Elbe Max Henry Major 174th Infantry 1932 Special (35 Year)
Elbe Max Henry 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 3rd Infantry 1907 III
Elder Harold R. 1st Lieutenant M 108th Infantry 1941 III
Elder Harold R. 1st Lieutenant M 108th Infantry 1936 IV
Eldred Hubert W. Captain L 47th Infantry 1944 IV
Eldredge Arthur Sergeant 9th C D C 1920 IV
Eldridge George P. 1st Sergeant C 14th Infantry Regiment 1905 II
Eldridge George P. 1st Sergeant C 14th Regiment 1900 III
Eldridge George P. Sergeant C 14th Regiment 1895 IV
Eldridge Preston [W.] Jr. Corporal D 7th Infantry 1912 IV
Eldridge Preston W. Mess Sergeant 7th Infantry 1918 III
Eldridge Robert L. Private D 7th Regiment 1901 IV
Eldridge Wilfred G. Sergeant M.D.D.369th Infantry 1941 III
Eldridge (sp?) Janus R. First Sergeant 20th Separate Company 1896 IV
Elfelt Alfred A. Chief Bosun's Mate 1st Battalion 1915 III
Elfelt Alfred A. Boatswain's Mate 4 1st Battalion NM 1910 IV
Elford Charles E.P. Sergeant E 23rd Regiment 1894 IV
Elford Edward C. Post Quartermaster Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Elg George [William] Corporal 102nd Engineers 1948 IV
Elkan Harry Fred Colonel 3rd Engineering Group 1948 Special (35 Year)
Elkan Harry Major 1st Battalion 102nd Engineers 1935 I
Elkan Harry Major Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1930 II
Elkan Harry Captain Headquarters 102nd Engineers 1925 III
Elkan Harry Master Engineer 22nd Engineers 1920 IV
Ellard Charles H. Lieutenant Colonel Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1938 II
Ellard Charles H. Major 244th Coastal Artillery 1933 III
Ellard Charles H. Major 244th Coast Artillery 1927 IV
Eller Louis H. Captain C 65th Infantry Regiment 1906 II
Eller Louis H. Captain [C] 65th Regiment 1901 III
Eller Louis H. First Sergeant F 65th Regiment 1896 IV
Eller Louis Henry Captain C 65th Infantry 1911 I
Ellery James O. Jr. Sergeant G 13th Regiment 1908 IV
Elliot George Albert Major 108th Infantry 1931 I
Elliot Maurice Sergeant 22nd Regiment 1945 IV
Elliott George A. Major Field & Staff 108th Infantry Regiment 1926 II
Elliott George A. Captain 3rd Infantry 1919 III
Elliott George A. 1st Lieutenant [Battalion Adjutant] 3rd Infantry 1913 IV
Elliott George A. Lt. Colonel 108th Infantry 1940 Special (35 Year)
Elliott Michael J. Master Sergeant Service 108th infantry 1935 III
Elliott Pater F. Private 104th [Collect] Company 103rd Medical Regiment 1929 III
Elliott Peter F. Corporal A 3rd Infantry 1917 IV
Ellis Frederick W. Captain NYNG 1946 I
Ellis Frederick W. Captain E 174th Infantry Regiment 1939 II
Ellis Frederick W. 1st Lieutenant E 174th Infantry 1934 III
Elliss Herman F. Private D 109th Regiment 1898 I
Elliss Herman F.C. Private D 9th Infantry Regiment 1894 II
Ellsworth George T. Corporal L 22 2nd Infantry 1910 IV
Ellsworth James J. Chief Warrant Officer 2 Battery B 127th AAA Battalion NYNG 1957 IV
Elmes John W. Captain [I.S.A.P.] 69th Infantry 1915 IV
Elsaesser Louis Musician 65th Regiment 1899 IV
Elter John E. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division 1948 II
Elter John E. Master Sergeant Headquarters Company 87th Brigade 1941 III
Elwin Lionel E. 1st Lieutenant 105th Field Artillery 1926 IV
Ely Selden B. 2nd Lieutenant Service Battery 106th Field Artillery 1938 IV
Ely William A. H. 1st Lieutenant C 71st Infantry 1909 IV
Ely William A.H. Captain 71st Infantry 1913 III
Elzey Leonard W. Sergeant A" 569th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Elzey Leonard W. Staff Sergeant B 15th Infantry [1948] IV
Emath Alfred G. Private 1st Class G 102nd Medical Regiment 1940 IV
Embleton (sp?) John S. 1st Lieutenant 74th Regiment 1900 IV
Emde Raymond Master Sergeant Service Company 107th Infantry 1954 I
Emde Raymond J. Technical Sergeant Non-commissioned Staff Special Troops 21st Cavalry Division 1946 II
Emde Raymond J. Sergeant 21st [Sig. Tr. S. T.] 21st Cavalry Division 1941 III
Emerson James Private I 23rd Regiment 1899 IV
Emery Alfred D. Private G 7th Regiment 1900 IV
Emery Elmer E. First Sergeant E 22nd [Engineers] 1913 IV
Emmerich Oscar W T 1st Class 1st Fl division NYNM 1938 IV
Emmet John Duncan Lt. Colonel [F&S] 69th Regiment 1906 IV
Emond Daniel L. Captain Battery E 258th Field Artillery 1941 III
Emrich Gordon Charles Captain 23rd Regiment 1944 IV
Enbank Robert V. Private 47th Infantry 1916 IV
Encahliato Ralph Sergeant E 106th Infantry 1937 IV
Enderle Charles C. 2nd Lieutenant F 23rd Infantry 1913 III
Enderle Charles C. Sergeant F 23rd Regiment 1908 IV
Endres Albert L. Captain Battery D 106th Field Artillery 1938 IV
Endress Theodore F. Staff Sergeant A [--- Battalion S C] 1922 IV
Engel Edwin A. 1st Sergeant HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Engel James E. Private C 7th Infantry 1910 IV
Engel Nicholas Captain C 7th Infantry 1915 I
Engel Nicholas Captain C 7th Infantry Regiment 1910 II
Engel Nicholas 1st Lieutenant C 7th Regiment 1905 III
Engel Nicholas 2nd Lieutenant C 7th Regiment 1900 IV
Engelmann Adolph J. First Sergeant Headquarters Battery & C T 1st Battalion 105th Field Artillery 1941 III
Engelmann Herbert A. Captain Headquarters 3rd Howitzer Battalion 258th Artillery Regiment 1960 II
Engelmann Herbert A. Captain 226th Field Artillery Battalion 1955 III
Engelmann Herbert A. Captain 226th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Englert Robert V. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 727th Armored Ordinance Battalion 1956 III
Englert Robert V. Master Sergeant 133rd Ordnance Company NGUS 1953 IV
Engleston Nathaniel H. Major 2nd Squadron 101st Cavalry 1932 I
English Delman E. Corpseman F Company 105th Infantry 1932 I
English Delman E. Corporal F 105th Infantry Regiment 1926 II
English Delmar E. Corporel F 2nd Infantry 1920 III
English Delmar E. Private 2nd Infantry 1910 IV
English James Technical Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Ennis William E. Major Headquarters 42nd Infantry Division Artillery 1963 II
Ennis William E. Major 991st Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Ennis [William] E. Major Headquarters/ [Howitzer Battery] 991st Field Artillery Battalion 1951 III
Ennis Bartholemew W. Private I 13th Regiment 1894 IV
Ennis Charles W. Private 1st Class Troop K 121st Cavalry Regiment 1939 II
Ennis Charles W. Private First Class Troop K 121st Cavalry 1936 III
Ennis Edgar L. Sergeant G 12th Infantry 1908 IV
Ennis Henry M. Sergeant G 12th Regiment 1905 IV
Ennous Dana Private First Class H 22nd [Engineers] 1912 IV
Enright Denis J. Private C 69th Regiment 1902 IV
Enright Dennis J. Private C 69th Infantry 1908 III
Entwistle Adolph R. Sergeant K 107th Infantry 1937 IV
Epter Ernest Corporal Band 13th C D C 1917 IV
Erganian John K. H.C. Seaman H.C. 2nd Battn., N.M. 1909 IV
Erichs Louis Jr. Captain D 106th Infantry 1933 III
Erickson Andrew Master Sergeant E 1st Brigade 165th Infantry NYARNG 1959 III
Erickson Andrew Sergeant First Class M 165th Infantry NYNG 1954 IV
Erickson N. Nichols Sergeant [Squadron A] 1898 III
Ericson Oscar W. G. Major 244th Coastal Artillery 1933 III
Erikson Alfred J. Captain L 65th Regiment 1899 IV
Eriole Carl J. Sergeant Battery A 127th AAA Battalion NYARNG 1959 IV
Erlandsen Oscar Major Signal Corps, 1st Brigade 1910 III
Erlandsen Oscar Captain 1st Company Signal Corps 1905 IV
Erlandson Walter E. Master Sergeant E 174th Infantry NYNG 1955 III
Erlandson Walter R. Sergeant 1st Class E 2nd Battalion 174th Infantry NYNG 1949 IV
Ernst George Private D 65th Regiment 1902 IV
Ernstmeyer Herbert J. Master Sergeant New York Air National Guard 1959 IV
Ersly Charles M. First Sergeant 26th Separate Company 1894 IV
Ersly Fred B. 2nd Lieutenant L 108th Infantry Regiment 1938 II
Ersly Fred B. 2nd Lieutenant L 108th infantry 1933 III
Ertz John H. Lieutenant 71st Infantry 1922 IV
Esbach Edward B. Captain Field & Staff 27th Signal Company 1926 II
Esbach Edward B. Captain B 1st Signal Corps 1921 III
Esbach Edward B. Sergeant B Company B 1st Battalion Signal Corps 1914 IV
Eschenbrenner John J. Corporal B 12th Infantry 1914 IV
Esfey (sp?) Spencer J. Private G 23rd Regiment 1896 IV
Esposito Alfonso G. 1st Lieutenant 9th Infantry 1948 III
Esposito Alfonso G. Sergeant C 9th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Esposito Edward D. Sergeant 1st Class 71st Regiment 42nd Division NYARNG 1959 IV
Esposito Frank E. Master Sergeant B 101st Signal Battalion NYNG 1949 IV
Esselborn Ehenry J. Sergeant First Class Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Esselborn Henry J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Essig Otto C. Corporal Battery F 156th Field Artillery 1939 IV
Estabrook Charles E.P. First Sergeant E 23rd Regiment 1894 IV
Estabrook Edwin H. Private E 23rd Regiment 1896 IV
Estace (sp?) John Sergeant D 40th 1st Infantry 1911 IV
Etherington John F. P Major 138th Tactical Fighter Squadron 1960 IV
Ettinger Arthur Captain Headquarters Battery 2nd Battalion 258th Field Artillery 1942 III
Eugler Ferdinand B. Sergeant Major NCS 1st Battn. F.A. 1909 IV
Eustace Lester J. Specialist 3 Headquarters and Headquarters Detachment 27th Armored Quartermaster Battalion, NYNG 1958 I
Eustace Lester J. 1st Lieutenant A 2nd Regiment New York Guard 1946 II
Eustace Lester J. Sergeant A 105th Infantry 1941 III
Evan William H. Sergeant G 7th Regiment 1902 IV
Evans Andrew J. Sergeant G 105th Infantry 1939 IV
Evans Archibald M. Battalion [Imr] Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 22 Regiment 1900 III
Evans Archibald M. Private E 22nd Regiment 1895 IV
Evans Augustin Angelo Sergeant 41st Separate Company 1902 IV
Evans Augustine A. Sergeant C 3rd infantry 1917 I
Evans Augustine A. Sergeant C 3rd Infantry Regiment 1912 II
Evans Augustine A. Sergeant 41st Separate Company 1907 III
Evans Charles G. Sergeant Troop A 121st Cavalry 1938 IV
Evans Charles W. 1st Lieutenant 87th brigadeers 1930 I
Evans Charles W. 1st Lieutenant Field & Staff 87th Infantry Brigade 1924 II
Evans Charles W. Private B 12th Infantry 1915 IV
Evans Clifford J. Staff Sergeant Battery A 336th Antiaircraft Artillery [Gunnery] Battalion 1949 IV
Evans Edward W. SP3 C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Evans Frank Frederick Corporal C 23rd Regiment 1899 IV
Evans George S. Staff Sergeant A 134th 1942 IV
Evans Harold Davis Captain Combat Support Company 1st Brigade 107th Infantry 1960 IV
Evans Henry E. Captain, Ordnance Department 9th Artillery District 1912 III
Evans Henry E. Captain [F&S] 9th Regiment 1907 IV
Evans James E. Captian 222nd Field Artillery Battalion 1943 IV
Evans James Elsa Captain 65th Infantry 1948 III
Evans Luther Sr. 1st Lieutenant Headquarters 15th Regiment 1945 III
Evans Richard J. Corporal L 108th Infantry 1940 IV
Evans [Charles U.] Sergeant 1st Brigade 1920 III
Evans Roberts Sergeant C 102nd 1939 IV
Evans Alfred E. Chief Machinist's Mate General Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1954 II
Evans William H. 1st Sergeant G 7th Regiment 1906 III
Evans Andrew J. Sergeant First Class Battery C 369th Antiaircraft Artillery [Gunnery Battalion] 1950 III
Evans Andrew J. Sergeant Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Group 1954 II
Evarts William M. Sergeant HQ 23rd Infantry 1907 III
Evarts William M. Sergeant Hospital Corps 23rd Infantry Regiment 1911 II
Evarts (sp?) William W. Sergeant [H. C.] 23rd Regiment 1901 IV
Evelich Peter J. Master Sergeant Service Company 165th Infantry 1953 I
Evelich Peter J. Master Sergeant Non-commissioned Staff 165th Infantry Regiment 1948 II
Evelich Peter J. Master Sergeant 69th Regiment 1946 III
Evelich Peter J. Sergeant Service Company 165th Infantry 1939 IV
Evelyn Leslie A. Sergeant A 102nd Engineers 1937 IV
Everall George H. Private 7th Infantry 1914 III
Everall (sp?) James R. Private A 7th Infantry 1913 IV
Everdell Franklin E. Corporal D 7th Infantry 1911 IV
Everdell Henry Quatermaster Sergeant D 7th Regiment 1901 I
Everdell Henry Quartermaster Sergeant D 7th Infantry Regiment 1895 II
Everdell Henry Quartermaster Sergeant D 7th Regiment 1894 III
Everdell Henry C. Captain A 23rd Regiment 1894 III
Everett Charles E. Corporal M 10th Infantry 1914 III
Everett Charles E. Private M 14 10th Infantry 1908 IV
Everett Charles Frederick First [Class] Sergeant A 1st Battalion Signal Corps 1914 III
Everett Edward E. Private First Class Battery D 105th Field Artillery 1926 IV
Everett Edwin H. Sergeant 1 [Arm] Company 1915 IV
Everett John P. Major 69th Infantry 1915 IV
Everitt Charles F. Corporal Signal Corps, 1st Separate Company 1909 IV
Everitt David A. Master Sergeant Battery C 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Evers William Band Corporel 165th Infantry 1922 III
Evers William Corporal Band 69th Infantry 1919 IV
Evers William W. Private Service Company 165th Infantry Regiment 1929 II
Ewald (sp?) William Private G 71st Infantry 1913 IV
Ewell Henry S. Staff Sergeant Band 15th Regiment, NYG 1943 I
Ewing John C. Musician 2nd Regiment 1900 IV
Eyland Kenneth M. Corporal A 23rd Regiment 1906 IV
Eyre Frank R. Colonel Headquarters 27th Armored Division 1963 II
Eyre Frank R. Lt. Colonel Headquarters CC'B' 27th Armored Division NYNG 1957 III
Eyre Frank R. Lt. Colonel 108th Infantry NYNG 1953 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Thursday, 21-Sep-2017 15:18:38 EDT