Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 997 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Gabaccia Louis A. Sergeant 1st Class F 71st Infantry NYNG 1949 IV
Gabel Frederick First Sergeant F 105th Infantry 1922 I
Gabel Frederick W. 1st Sergeant F 2nd Infantry Regiment 1916 II
Gabel Frederick W. First Sergeant 37th Separate Company 1906 IV
Gabertis Anthony A. Specialist First Class Headquarters 106th Infantry 1954 I
Gabertis Anthony A. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Company 106th Infantry Regiment 1952 II
Gabertis Anthony A. Sergeant K 23rd Regiment 1944 III
Gable Frederick W. First Sergeant 37th Separate Company / F 2nd Infantry 1911 III
Gabrielson Henry M. Chief Radioman 6th Division 2nd Batallion 1925 IV
Gaden Theodore H. Sergeant B 23rd Infantry 1916 I
Gaden Theodore H. Corporal B 23rd Regiment 1905 III
Gaden Theodore H. Sergeant Company C 106th Infantry 1929 Special (35 Year)
Gaden (sp?) Theo H. Private B 23nd Regiment 1901 IV
Gadler (sp?) [Shane] Private 15th Separate Company 1896 IV
Gaenssley (sp?) Frederick W. Mess Sergeant D 10th Infantry 1927 IV
Gaffigan William J. Captain B (FS) 727th Ordnance Battalion (Armored Division) 1959 IV
Gaffire (sp?)y Samuel A. 1st Sergeant E 44th Infantry 1916 IV
Gage Harlan L. [Chief Machinist's Mate] 12th Division New York Naval Militia 1947 III
Gage Harlan L. Machinist Mate 2nd Class 12th Division NYNM 1940 IV
Gage Homer Sergeant F 3rd Infantry 1917 IV
Gage Samuel E. Private Troop 2 Squadron A 1911 IV
Gager Henry C. Hospital Steward 9th Regiment 1894 IV
Gaines David A. 1st Lieutenant A 369th Infantry 1941 III
Gaise Charles D. Quartermaster Sergeant F 65th Regiment 1908 IV
Gaiser Frederic R. Jr. Technical Sergeant 274th Communications Squadron (OP) NYANG 1959 IV
Gaiser Herman J. Sergeant G 74th Infantry 1914 IV
Gajdusek Ernest A. Sergeant 27th Signal Company 1938 IV
Galambos Leslie L. Captain B 71st Infantry 1959 IV
Galbraith William A. Sergeant K 10th Infantry 1916 IV
Galbraith William J. Captain 21st Separate Company 1900 IV
Galea John Private 1st Class H 165th Infantry 1940 IV
Galiano Michael C. Lt. Colonel 71st Infantry 1950 I
Galiano Michael C. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1947 II
Galiano Michael C. 1st Lieutenant F 71st Infantry 1941 III
Galietta Salvatore J. 1st Lieutenant E 56th Infantry 1948 III
Galietta Salvatore J. 1st Lieutenant E 56th Regiment 1944 IV
Galladin Henry > 2nd Lieutenant 28th Separate Company 1895 IV
Gallagher Augustine G. Corporal Headquarters Company 1st Battalion, 105th Infantry 1939 IV
Gallagher Frederick [T] First Sergeant D 3rd Infantry 1913 IV
Gallagher Frederick T. 1st Sergeant D 108th Infantry Regiment 1926 II
Gallagher James H. L. 1st Lieutenant F 74th Regiment 1899 IV
Gallagher John Corporal 5th Separate Company 1897 IV
Gallagher John P. Private F 69th Infantry 1917 IV
Gallagher John T. [Battalion Quartermaster] Sergeant N.C. S 47th Regiment 1902 III
Gallagher John T. Battalion Quartermaster Sergeant 47th Regiment 1899 IV
Gallagher John V. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1963 II
Gallagher John V. Major Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYnG 1955 IV
Gallagher Richard C. Captain Headquarters 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Gallagher William Edward 1st Lieutenant C 71st Regiment 1902 IV
Gallaway John Macy 1st Lieutenant & Quartermaster F & S Squadron A 1905 IV
Galliker Charles H. Private G 71st Infantry 1912 III
Galliker Charles H. Private G 71st Regiment 1908 IV
Gallo Charles F. Corporal F 156th Field Artillery 1939 IV
Gallo Joesph Staff Sergeant D 258th Field Artillery 1942 IV
Galloway James R. T M 3rd Class 15th Separate Flight Division NMNY 1937 IV
Galmore James R. Jr. Sergeant First Class Service 210th [ ASU] 1951 III
Galmore Raymond J. Sergeant B 369th Infantry 1939 IV
Galvin James J. 1st Lieutenant Battery G 212th Coast Artillery Regiment 1940 II
Galvin James J. 1st Lieutenant [Battery G] 212th Coastal Artillery 1935 III
Galvin John Musician G 69th Infantry 1909 IV
Galvin Thomas J. Captain Headquarters & Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV
Galvin Thomas P. Master Sergeant B 101st AT Battalion 1956 IV
Gamar Thomas Sergeant Battery B 244th Coast Artillery 1941 III
Gambee James J. Colonel Field & Staff 187th Field Artillery Group 1948 II
Gambee James J. Colonel 14th Infantry 1947 III
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D 142nd Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D. 142nd Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D AAA AW Battalion NYNG 1949 IV
Gamble Frank H. First Sergeant 1st Company 13th C D 1914 IV
Gamble Samuel B. Private E 3rd Infantry 1914 IV
Gandrow Leland J. Private F 105th Infantry 1937 IV
Gange Vincent 1st Sergeant G 71st Infantry 1940 IV
Ganger Charles A. 1st Sergeant G 65th Infantry Regiment 1914 II
Ganger Charles A. First Sergeant G 65th Infantry 1909 III
Ganger Charles A. First Sergeant G 65th Regiment 1900 IV
Ganghan (sp?) Charles A. Machinist Mate 2nd Class 6th Division 2nd Battalion Naval Militia 1924 IV
Ganley William P. Captain 106th Infantry 1929 III
Ganley William P. 1st Lieutenant H 106th Infantry 1924 IV
Gannon Thomas F. Jr. Master Sergeant CC 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Gannon Thomas J. Major Headquarters 42nd Infantry Division, NYARNG 1958 I
Gannon Thomas J. Major Headquarters 71st Infantry Regiment 1954 II
Gannon Thomas J. Major 71st Infantry 1948 IV
Gannon Thomas J. Major 71st Infantry 1950 III
Gannon Raymond J. 1st Sergeant Co. E. 5th Infantry, NYG 1946 I
Gannon Raymond J. 1st Sergeant E 5th Regiment New York Guard 1942 II
Gannon Raymond J. First Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1937 III
Gantner Harold L. Chief Storekeeper 1st Battalion 1942 III
Gantt Richard E. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 870th AAA Battalion NYNG 1955 III
Gantt Richard E. 2nd Lieutenant Battery B 870 AAA AW Battalion 1950 IV
Ganun Michael H. Artificer 61st Battery 1895 I
Ganun Michael H. Private 6th Battery 1894 II
Garb Carl A. Sergeant 1st Class A 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Garbarini Joseph Chief Warrant Officer 2 Service Company 107th RCT NYNG 1955 IV
Garcia Alexander L. Staff Sergeant 12th Regiment 1947 IV
Garcia John V. Captain 245th AAA SW-DMC 1949 IV
Garcia William A. 1st Sergeant L 30 3rd Infantry 1910 IV
Garcia William L. Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1906 II
Garcia William L. Major F&S 14th Regiment 1902 III
Garcia William L. Captain D 14th Regiment 1897 IV
Gardiner Charles W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 727th Armored Ordnance Battalion NYNG 1957 IV
Gardino Guy Private First Class E 105th Infantry 1941 III
Gardner [Andrew] First Sergeant 5th Separate Company 1896 IV
Gardner Andrew P. 1st Sergeant 5 [Sep.Co.] 1901 III
Gardner Charles W. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Gardner Harvie S. 1st Lieutenant Service Company 105th Infantry 1922 IV
Gardner Jacob P. Regimental Quartermaster Sergeant [NCS] 71st Regiment 1902 IV
Gardner James W. Jr. Private Service Company 369th Infantry 1938 IV
Gardner Richard I. SP2 Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Garfein Theodora I. Chief Machinist First Class 1941 III
Garfein Theodore I. Chief Carpenter's Mate 31st Division Naval Militia 1948 II
Garland Donald E. Staff Sergeant Battery C 2nd Missile Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
Garman John B. Corporal Headquarters Company 65th Infantry Regiment 1907 II
Garman John B. Corporal Hospital Corps 65th Regiment 1897 IV
Garman John B. 1st Class Sergeant [H.C] 65th Infantry 1912 I
Garman John B. Corporal H. C. 65th Regiment 1902 III
Garnjost Paul H. Sergeant 102nd Motorcycle Company 27th Division Special Troops 1932 II
Garnjost Paul H. Supply Sergeant 102nd Motorcycle Company 1922 IV
Garnjost (sp?) Paul H. Sergeant [102nd M C Company 27th Special] 1927 III
Garofolo Thomas F. Staff Sergeant C 12th Infantry 1947 IV
Garrabrant Walter W. Musician Band 9th Infantry Regiment 1906 II
Garrabraut (sp?) Walter W. Private D 9th Regiment 1896 IV
Garrath John M. Ordnance Sergeant 74th Regiment 1894 IV
Garratt John M. Ordinance Sergeant 74th Regiment 1898 III
Garretson Mitchell P. Private D 7th Regiment 1905 IV
Garrett Eugene J. Captain C 174th Infantry 1954 III
Garrett Eugene J. Captain C 174th Infantry NYNG 1954 IV
Garrett Joseph C. Private 1st Class A 102nd Medical Regiment 1940 IV
Garrett Nathaniel Battalion Quartermaster Sergeant [N. C. S.] 14th Regiment 1907 IV
Garrison Leroy Supply Sergeant HQ 10th Infantry 1940 I
Garrison Leroy Supply Sergeant Headquarters Company 10th Infantry Regiment 1934 II
Garrison LeRoy Supply Sergeant Headquarters 10th Infantry 1932 III
Garrison Leroy Supply Sergeant M 10th Infantry 1925 IV
Garrison Robert H. Staff Sergeant C 102nd Medical Regiment 1940 II
Garrison Robert H. [Staff Sergeant] 106th [Col.] 102nd [Medical Regiment] 1935 III
Garrison Frederick R. Captian 2nd Brigade, N.Y. Guard 1941 IV
Garrison Harvey Captain K 22nd Engineer Regiment 1914 II
Garrison Harvey 1st Lieutenant C 22nd Engineers 1907 III
Garrison Harvey 1st Lieutenant C 22nd Regiment 1906 IV
Garrity Charles S. Private 7th Separate Company 1905 IV
Garry William J. 1st Sergeant A 102nd Engineers 1939 IV
Garstark Irving Master Sergeant Headquarters Company 42nd Infantry Division 1958 IV
Garthwaite C First Sergeant F 71st Regiment 1894 IV
Garthwaite William C. 2nd Lieutenant F 71st Regiment 1899 III
Garuskis Joseph C. Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion, 10th Infantry 1939 IV
Garvey John A. Sergeant K 12th Infantry 1914 IV
Gaska Chester H. SP5 Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Gasper George E. 2nd Lieutenant 34th Separate Company 1905 I
Gasper George E. 2nd Lieutenant 34th Separate Company 1900 II
Gasper George E. 1st Sergeant 34th Separate Company 1895 III
Gasper George E. Captain/[Cousig] 3rd Infantry 1912 Special (30 Year)
Gaspes George E.B. First Sergeant 34th Separate Company 1894 IV
Gassi Otto J. A. 1st Lieutenant 1st Battalion Signal Corps 1918 III
Gassner Millard L. 1st Sergeant Battery C 106th Field Artillery 1937 IV
Gasson George D. Private H 74th Infantry 1913 III
Gasson George D. Private H 74th Infantry 1908 IV
Gates Joseph Captain 369th Antiaircraft Artillery Gun Battalion 1948 III
Gates Joseph Captain formerly [How] 369th Infantry 1948 IV
Gates George U. 2nd Lieutenant 13th Art. Dist., 8th Separate Company 1910 IV
Gates George W. 1st Lieutenant 13 CDC 1915 III
Gates George William First Sergeant I 105th Infantry 1939 III
Gatley George E. Captain 1942 III
Gatley George Edward 1st Lieutenant 65th Regiment 1902 IV
Gattie Joseph D. 1st Lieutenant 165th Infantry 1943 IV
Gauche Edward E. Colonel 212th Coast Artillery 1938 IV
Gaudue William L. Color Bearer Non-commissioned Staff 47th Infantry Regiment 1911 II
Gaudue William L. Color Sergeant N.C. S 47th Regiment 1906 III
Gaudue William L. Color Bearer [NCS] 47th Regiment 1901 IV
Gaughan Robert A. Major 108th AC & W Flight NYANG 1960 IV
Gaus Charles H. Major 3rd Brigade 1907 I
Gaus Charles H. Major & Inspector of Small Arms Practice & Ordnance Officer Field & Staff 3rd Brigade 1902 II
Gaus Charles H. Major & Inspector Rifle Practice 3rd Brigade 1897 III
Gaus Charles H. Major & Inspector of Rifle Practice 3rd Brigade 1894 IV
Gaus Louis H. Colonel State Staff 1940 I
Gaus Louis H. Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1941 II
Gaus Louis H. Colonel State Staff 1942 III
Gaus Louis H. Major 1941 IV
Gavcia (sp?) William L. Lt. Colonel 14th Infantry 1911 I
Gavin Joseph D. Staff Sergeant B 22nd Engineers 1947 IV
Gavin Vincent M. Sergeant Battery C 105th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Gavit Joseph First Sergeant 26th Separate Company 1908 IV
Gay Ira G. Quartermaster Sergeant 16th Separate Company 1895 IV
Gayer Bernard Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Gaylor Samuel W. Jr. Sergeant D [1st Field Artillery] 1913 IV
Gaylord Melvin S. Captain B 108th Infantry 1933 I
Gaylord Melvin S. Captain B 10th Infantry Regiment 1932 II
Gaylord Melvin S. 2nd Lieutenant 3rd Infantry 1918 IV
Gaylord Melvin Snow Captain B 108th Infantry 1924 III
Gaynor John J. Battery C 258th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Gayton Edward L. Private D 71st Infantry Regiment 1897 II
Gayton Edward L. Private D 71st Regiment 1894 III
Gazew Adolphe A. Color Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Ge (sp?)nna Edward V. Corporal I 14th Infantry 1916 IV
Gearon James J. Major Headquarters 102nd Engineer Battalion 1958 II
Gearon James J. Major 102nd Engineer Battalion NYNG 1955 III
Gearon James J. Major 102nd Engineering Battalion NYNG 1955 IV
Geary Clifford Stf. Sergeant 174th Infantry 1939 IV
Geary David First Sergeant D 22nd Regiment 1900 IV
Geary Lawrence [William] 1st Lieutenant B 174th Infantry 1935 III
Geary Robert James 1st Lieutenant 104th Field Artillery 1924 IV
Geary William H. Private G 47th Regiment 1895 IV
Gebhardt Theodore C. Batt. Sergeant Major 2nd Regiment 1910 IV
Geddes Eugene R. 2nd Lieutenant E 23rd Infantry 1909 IV
Geddes John P. Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battery (Army of the United States) 1947 II
Geddes John P. Technical Sergeant Headquarters Battalion 245th Coastal Artillery 1941 III
Gee Theophilus H. Corporal I 7th Infantry 1914 IV
Geer Frederick Lewis Sergeant A 110th Battalion 1898 IV
Geerlings William 1st Lieutenant C 71st Infantry NYNG 1949 IV
Geery Alfred Sergeant B 7th Regiment 1901 IV
Geesler LeRoy Sergeant 46th Separate Company 1906 IV
Geesler Le Roy 1st Lieutenant 46th Separate Company/ H 2nd Infantry 1911 III
Gehring Charles Jr. 1st Lieutenant Headquarters Company 1st Battalion 106th Infantry 1926 III
Gehweiler Louis Trumpeter 1st Battery 1898 IV
Geib William D. [Technical Sergeant] III
Geib William D. Staff Sergeant Band 121st Cavalry 1938 IV
Geier Benjamin First Sergeant B 12th Infantry 1911 IV
Geiger Charles B. Sergeant Battery F 245th Coast Artillery 1937 III
Geis Robert J. Major 17th Regiment 1951 III
Geiser Albert Captain Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1942 II
Geisler William J. Sergeant Company 30 8th Artillery District 1913 IV
Gekoski Stanley S. Sergeant L 108th Infantry 1939 IV
Gelhardt John H. Jr. Quartermaster Sergeant Troop 6 Squadron C 1911 IV
Gelpa-Vega Edward SP2 Battery B 970th Field Artillery Battaion NYARNG 1959 IV
Gemeiner Samuel Musician 29th Company C A C 1908 IV
Geminiani Mario Lt. Colonel 9th Infantry 1947 III
Geminiani Mario Lt. Colonel 244th Coastal Artillery 1947 IV
Gemmill Walter D. Captain F 8th Regiment 1944 IV
Gemunder Oscar A. First Sergeant D 22nd Engineers 1906 III
Gemunder Oscar A. Sergeant D 23rd Regiment 1901 IV
Gena John M. Cook I 65th Infantry 1919 III
Gena John M. I 3rd Infantry 1913 IV
Genaway John W. Captain A 5th Battalion 1919 IV
Gendar William S. 1st Sergeant B 13th Regiment 1894 I
Gendrou Philos Sergeant D 74th Infantry 1910 IV
Gensinger Herman A. Master Sergeant Headquarters 11 Corps Artillery NYNG 1949 IV
Gensinger Herman A. Chief Warrant Officer Field & Staff 1st Howitzer Battalion 187th Artillery Regiment 1960 II
Gensinger Herman A. Chief Warrant Officer Battery C 955th Field Artillery Battalion 1954 III
Gensway John W. Captain 105th Infantry 1922 III
Gentile Patrick A. Sergeant 1st Class Headquarters/Headquarters Battery 187th Field Artillery Group NYARNG 1959 IV
Gentiner George Philip Private Company C 65th Regiment 1903 IV
George David J. Sergeant F 71st Infantry 1913 IV
George Frank A. Lt. Colonel 390th AAAW Bn., Aus 1946 I
George Frank A. Captain Headquarters Battery & Combat Train 2nd Battalion 212th Coast Artillery Regiment 1942 II
George Frank A. 1st Lieutenant Battery H 212th Coast Artillery 1936 III
George Frederick B. Private A 13th Regiment 1900 IV
George James H. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1930 II
George James H. Jr. Corporal G 71st Infantry 1912 IV
George James Hill 1st Lieutenant 71st Infantry 1923 III
George Louis H. Sergeant 23rd Separate Company 1898 II
George Louis H. Sergeant 23rd Separate Company 1894 III
Georgi Ernest F. Master Sergeant Headquarters/Headquarters (less separate detachment) NYARNG 1959 IV
Gerard Dorris N. 2nd Lieutenant Battery D 105th Field Artillery 1940 IV
Gerbino Joseph F. 1st Sergeant B 102nd Quartermaster Regiment 1939 IV
Gere James Belden 1st Lieutenant Medical Corps 7th Infantry 1912 IV
Gerety Thomas L. First Sergeant I 7th Regiment 1945 IV
Gerhard Lawrence G. Captain Service Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Gerhardt Christian Sergeant Major [NCS] 71st Regiment 1901 IV
Gerhardt Christian 2nd Lieutenant F 71st Infantry Regiment 1911 II
Gerhardt Christian 1st Sergeant F 71st Regiment 1906 III
Gerhardt Frederick A. Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 1st Battalion 56th Regiment New York Guard 1946 II
Gerhardt Frederick A. Sergeant Battery B 156th Field Artillery 1928 III
Gerhardt Frederick A. Sergeant I [132nd Armored Transporation] 1922 IV
Gerks (sp?) Wilbur Private D 13th Regiment 1896 IV
Germain William F. Sergeant Major 8th Battalion 1895 IV
Germaine Austin H. Lt. Commander 3-53 Division, 3-15 Battalion, NYNM 1954 I
Germaine Austin H. Lieutenant Division 3-53 Brigade 3-2 Naval Militia 1952 II
Germaine Austin H. CBM 7th Fl Division 2nd Battalion NMNY 1937 III
German (sp?) Walter B. Private D 74th Regiment 1901 IV
Gernon Robert Sergeant E 108th Infantry 1937 III
Geron Jeremiah Private 1st Class Headquarters Company 10th Infantry 1938 IV
Gerrity James J. Master Sergeant 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1962 I
Gerrity James J. Master Sergeant Non-commissioned Staff 104th Artillery Battalion 1959 II
Gerrity James J. Master Sergeant Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion 1956 III
Gerrity James J. Sergeant 1st Class Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Gershensom Louis N. [Warrant Officer] Service 14th Infantry 1934 III
Gershenson Louis N. Warrant Officer Service Company 14th Infantry Regiment 1939 II
Gerst Frederick 2nd Lieutenant A 7th Infantry 1911 IV
Gertsmann Alfred J. Staff Sergeant Hq.&Ser Btry. 281st Field Artillery 1946 I
Gertz Karl Julius Lieutenant M 174th Infantry 1941 III
Gesse George F. Sergeant 1st Class HHC 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Gesuele Salvatore Sergeant Battery C 212th Coast Artillery 1938 IV
Getjen-Gerdes Emil H. Captain Battery A 991st Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Getler Frederick E. Captain Headquarters 102nd Engineer Battalion 1963 II
Getler Frederick E. Captain C 102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV
Geyer Ernest B. 1st Lieutenant Battery C 105th Field Artillery 1937 III
Ghear Claud E. Sergeant K 10th Infantry 1016 IV
Gherzo Hector E. Staff Sergeant 102nd Ob Squadron 27th Division Avia 1936 IV
Gialloreto Anthony Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Giamarino Michael P. 1st Sergeant D 106th Infantry 1937 IV
Giancarlo Nicholas R. BMGC 3-79 NYNM 1957 IV
Gianella Stanley A. 2nd Lieutenant A 106th Infantry 1939 IV
Giani Joseph Sergeant Service Battery 244th Coast Artillery 1938 IV
Giannetto Samuel S. Sergeant M 14th Infantry 1940 IV
Giardina Charles V. Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Giardina Joseph P. Sergeant H 212th Coast Artillery 1937 I
Giardina Joseph P. Sergeant Battery H 212th Coast Artillery Regiment 1932 II
Giardina Joseph P. Sergeant Battery H 212th Artillery 1927 III
Giardina Joseph P. Sergeant 212th Artillery 1923 IV
Gibb Harold C. 1st Lieutenant L 107th Infantry 1927 IV
Gibbons Frank Sergeant Company H 74th Regiment 1903 IV
Gibbons Joseph P. Master Sergeant ABRON 106th 1962 I
Gibbons Joseph P. Master Sergeant Non-commissioned Staff 106th Air Base Squadron - Air National Guard 1960 II
Gibbons Joseph P. Master Sergeant 106th Main Supply Group 1954 III
Gibbons Joseph P. Master Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Gibbons Timothy A. Private, 1st Class A 369th Infantry 1941 IV
Gibbs Albert U. 1st Lieutenant 102nd Engineers 1920 IV
Gibbs Albert W. Captain 22nd Regiment, NYG 1945 I
Gibbs Albert W. Captain Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1928 II
Gibbs Albert W. Captain F 102nd Engineers 1923 III
Gibbs Harold C. Captain L 107th Infantry 1933 III
Gibbs Mark R. Jr. Corporal Troop K 121st Cavalry 1940 IV
Gibiser Rudolph Master Sergeant B 107th Infantry NYNG 1955 IV
Giblin Francis P. Corporal Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Gibson Andrew F. Chief Yeoman 1st Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Gibson Kasson C. [Captain & Inspector R.P.] 9th Regiment 1894 III
Gibson Kenneth M. Lt. Colonel 7th Regiment, NYG 1944 I
Gibson Kenneth M. Major Field & Staff 107th Infantry Regiment 1938 II
Gibson Kenneth M. Captain 107th Infantry 1933 III
Gibson Robert [William] Technical Sergeant [Engineering] Detachment 206th Air Service Group 1950 III
Gibson Robert [William] Staff Sergeant 102nd [Observation Squadron] 1948 IV
Gibson Robert W. Master Sergeant Headquarters 106th Maintenance & Supply Group 1955 II
Gibson Walter F. Major Quartermaster Corps 1916 IV
Gibson Walter H. Sergeant 27th 1st Infantry 1912 IV
Gibson Walter L. Captain Field & Staff 13th Coast Defense Command 1921 II
Gibson Walter L. 1st Lieutenant 1st Company 13 CDC 1915 III
Gibson Walter L. 1st Lieutenant I 13th Artillery District 1910 IV
Giddings Emanuel Lt. Colonel 22nd Engineer 1920 III
Gidora Edward [William] First Sergeant Headquarters and Headquarters Battery 281st Field Artillery Battalion 1944 IV
Gieck Jacob Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1939 III
Giegler Edwin G. 1st Lieutenant 74th Infantry 1917 III
Giesser Edward Quartermaster Sergeant F 65th Regiment 1900 IV
Gifford William B. Sergeant 13th Separate Company 1905 IV
Gift Thomas E. Captain F 71st Infantry 1947 IV
Giggles Daniel Staff Sergeant 22nd Regiment 1945 III
Gilbert Albert Jr. 1st Lieutenant 13th Separate Company 1897 IV
Gilbert Edward C. Sergeant 45th Separate Company / D 10th Infantry 1908 III
Gilbert Joseph M. Sergeant 102nd Motorcycle Company 1922 IV
Gilbert Edward C Jr. Sergeant D 10th Battalion 1903 IV
Gilbertson William Private G 9th Regiment 1902 IV
Gilchrist Edward J. 2nd Lieutenant Field & Staff 106th Infantry Regiment 1949 II
Gilchrist Edward J. Captain Howitzer Co 106th Infantry 1925 III
Gilchrist Edward J. Private 23rd Infantry 1920 IV
Gilder Rodina[u] 1st Sergeant C. Squad A 1916 IV
Giles Burton F. Headquarters Battery 156th Field Artillery Battalion, NYNG 1957 I
Giles Burton F. First Sergeant Headquarters Battery & C T 1st Battalion 156th Field Artillery 1938 IV
Giles Harry First Sergeant [Battery A} 156th Field Artillery 1933 III
Giles Harry S. Sergeant 6th Separate Company 1903 IV
Gilfillan Andrew B. Captain Field & Staff 3rd Field Artillery Regiment 1917 II
Gilfillan Andrew B. 1st Lieutenant H 65th Infantry 1908 IV
Gilfillan Andrew J. 1st Lieutenant H 65th Infantry 1912 III
Gilford John P. Private K 7th Regiment 1900 IV
Gilford Thomas Buchanan Private Hospital Corps Squadron A 1899 IV
Gilholm George R. Sergeant Headquarters & Service Company 102nd Engineer Battalion 1955 II
Gilholm George R. Master Sergeant Headquarters 22nd Engineers 1947 III
Gilholm George R. 1st Sergeant F 22nd Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Gill Edward 1st Sergeant 32nd [Sep Co] 1901 III
Gill Edward Sergeant 32 Separate Company 1896 IV
Gill Edward F. 1st Sergeant 32nd Separate Company 1906 II
Gill Frank B. Commander Battery 3-15 NYNM 1954 III
Gill Frank B. Commander 3-14 Org Sur Battalion USNR 1952 IV
Gill Frank J. Sergeant 48th Separate Company 1899 IV
Gill John M. Lieutenant Commander 15th Separate Fleet Division Naval Militia 1937 II
Gill John Malachi Lieutenant Commander [15th Fleet Division [3rd Battalion] 1932 III
Gill John Malachi Lieutenant Commander 9th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
Gillard Edward J. 1st Lieutenant 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Gillen James B. Corporal I 47th Regiment 1905 IV
Gillen James C. Lieutenant Colonel D 14th Regiment New York Guard 1949 II
Gillen James C. Captain D 14th Infantry 1941 III
Gillen John J. SP2 Battery B 991st Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Gillespie Frederick J. Corporal [I] 23rd Regiment 1902 IV
Gillespie James J. Private HQ 107th Infantry 1922 I
Gillespie James J. Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1915 II
Gillespie James J. [I] 7th Regiment 1907 IV
Gillespie James Joseph Sergeant Band 7th Infantry 1911 III
Gillespie Samuel H. 1st Lieutenant Squadron A 1917 III
Gillespie Samuel H. First Sergeant Troop 1 Squadron A 1911 IV
Gillet Ransom H. Captain A 6th 2nd Infantry 1910 IV
Gillett Ransom H. Colonel Field & Staff 105th Infantry Regiment 1925 II
Gillett Ransom H. Colonel 2nd Infantry 1921 III
Gillett Ransom Hooker Brigadier General 53rd Infantry Brigade 1931 I
Gillette Frederick A. Captain F 23rd Regiment New York Guard 1942 II
Gillette Frederick A. Captain 106th Infantry 1929 III
Gillette Frederick A. Captain B 106th Infantry 1927 IV
Gilliam Richard T. Staff Sergeant K 74th Regiment 1945 IV
Gillies Robert C. 1st Lieutenant K 107th Infantry 1940 IV
Gillies James A. Quartermaster Sergeant E 23rd Regiment 1894 IV
Gillies Louis A. Commander 1st Battalion, NMNY 1947 I
Gillies Louis A. Lieutenant Naval Militia (Active Duty) 1942 II
Gillies Louis A. Lieutenant J.G. 4th Flt Divison 1st Battalion NYNM 1939 III
Gillies Louis A. Captain LD NYNM 1956 Special (35 Year)
Gillig Alex. D. Captain Field & Staff 74th Infantry Regiment 1919 II
Gillig Alexander L. Captain 74th Infantry 1913 III
Gillig Alexander L. 1st Lieutenant F & S 74th Infantry 1908 IV
Gillig Alexander L. Lt. Colonel 174th Infantry 1934 Special (35 Year)
Gillig Alexander Lorenz Major 174th Infantry 1924 I
Gilligan Earl B. Major 27th Armored Division Headquarters CC"A" 1960 IV
Gilliland Foster A. First Sergeant 34th Separate Company 1907 IV
Gilliland William J. Quartermaster Sergeant B 12th Regiment 1899 IV
Gillin Lewis H. Private A 22nd Regiment 1905 IV
Gillin Lewis S. private A 22nd Engineers 1908 III
Gillmann Joseph L. 1st Lieutenant G 14th Infantry 1916 IV
Gillon George L. Captain D 23rd Regiment 1900 IV
Gillon John Quartermaster Sergeant 16 9th Artillery District 1913 III
Gillon John Private 16th Company C A C 9th 1908 IV
Gilman Edward 1st Lieutenant 42nd Quartermaster Company (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Gilman George H. Corporal B 7th Regiment 1905 III
Gilmartin James A. Supply Sergeant 1st Marine Battalion 1937 IV
Gilmartin James Jr. First Sergeant 212th Coastal Artillery 1946 IV
Gilmor Harry E. Quartermaster Sergeant K 9th Regiment 1894 III
Gilpin William J. First Sergeant E 7th Regiment 1895 IV
Gimpel Herbert T. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1958 IV
Ginna John F. Lieutenant 3d Fleet Division 1st Battalion Naval Militia 1938 II
Ginsdlach Francis K. Lieutenant J G 7th Separate Division Naval Militia 1924 IV
Ginter Richard S. Master Sergeant A 152nd Engineer 1960 IV
Ginty Charles B. Private D 71st Regiment 1904 III
Ginty Charles B. Private D 71st Regiment 1899 IV
Ginty Charles B. Private D. 71st Infantry 1914 I
Ginty Charles B. Private D 71st Infantry Regiment 1909 II
Giordano Rocco Paul First Sergeant G 14th Infantry 1937 III
Giordano Santo J. 1st Sergeant F 14th Infantry 1937 IV
Gioscia Salvatore Private First Class Service 10th Infantry 1935 III
Gipson Joseph W. Master Sergeant Service Battery 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1960 IV
Gipson Llewellyn Captain Headquarters 715th AAA Battalion NYNG 1955 III
Gipson Llewellyn Captain 715th AAA Battalion NYNG 1955 IV
Girard Raymond J. Warrant Officer 1 Headquarters 27th Armored Division 1958 IV
Gistedt Carl Sergeant A 101st Signal Battalion 1940 IV
Gistedt Carl G. Sergeant 1947 III
Gittens George N. Chief Warrant Officer 735th Trans Co 141st Transportation Battalion 1963 II
Gittens George N. Chief Warrant Officer 2 Battery B 970th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Gittens George N. Warrant Officer JG-1 Battery B 870th AAA Gun Battalion NYNG 1952 IV
Gittens Lloyd William Sergeant First Class Battery D 870th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Giubbardo [Micael A.] Sergeant First Class 102nd Ordinance Company (DS) NYNG 1957 III
Giubbardo Michael A. Sergeant First Class 102nd Ordnance Company 102nd Anti-aircraft Artillery Brigade 1957 II
Giubbardo Michael A. Sergeant First Class 102nd Ordnance Company (DS) 1956 IV
Givney John Joseph 1st Lieutenant 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1909 III
Givney John Joseph 2nd Lieutenant 12th Separate Company 1904 IV
Glass William C. Captain 32nd I S Battalion NYG 1951 IV
Glatt Arthur J. First Sergeant D 1st Infantry 1919 IV
Glatt Ralph A. Captain A 101st Antitank Battalion 1941 II
Glatt Ralph A. Captain [Troop A] 121st Cavalry 1935 III
Glatz Alexander Corporal 104th Field Artillery 1934 III
Glearou (sp?) Charles E. Private E 7th Infantry 1911 I
Gleason [Charles] E. Private E 7th Regiment 1896 IV
Gleason Charles E. Private E 7th Infantry Regiment 1906 II
Gleason John Sergeant 69th Battalion 1894 I
Gleason Wilfred W. Corporal 8th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Gleason William S. Quartermaster Sergeant H 71st Infantry Regiment 1895 II
Gleason William E. Captain M 71st Infantry 1941 III
Gleason William L. Quartermaster Sergeant H 7th Regiment 1894 III
Gleason Chas E. Private E 7th Regiment 1901 III
Gleck George C. Sergeant A 71st Infantry 1908 IV
Gleed James W. 1st Lieutenant 131st Separate Company 1898 II
Gleed James W. 1st Sergeant 31st Separate Company 1894 III
Gleeson Thomas H. Colonel ING (NYC SSvc) (Headquarters & Headquarters Detachment) 1960 IV
Gleim Charles S. Colonel 245th Coast Artillery 1939 I
Gleim Charles S. Major Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1933 II
Gleim Charles S. Major 245th Coast Artillery 1928 III
Gleim Charles S. Major 13th C D C 1924 IV
Glenn Charles W. Sergeant First Class Battery A 870th AAAA Battalion NYNG 1954 IV
Glenn Thomas S. Staff Sergeant MDD 101st Cavalry 1936 III
Glennon George L. Master Sergeant Headquarters Battery 212th Costal Artillery 1930 I
Glennon George L. Mechanic 12th Infantry Regiment 1920 II
Glennon George L. Mechanic 12th Regiment 1920 IV
Glennon Patrick J. Sergeant 32nd 8th Artillery District 1911 IV
Glespen (sp?) William T Private 18th 9th [A. D] 1913 IV
Glover James J. Sergeant First Class Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 369th Artillery Regiment 1963 II
Glover James J. Chief Warrant Officer 2 Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion 1956 III
Glover James J. Warrant Officer (JG) Headquarters Battery 870th AAA AW Battalion NYNG 1951 IV
Glover Ralph M. Major 10th Infantry 1914 I
Glover Ralph M. Captain L 10th Infantry Regiment 1910 II
Glover Ralph M. 2nd Lieutenant 11th Separate Company 1899 III
Glover Ralph M. Sergeant 11th Separate Company 1894 IV
Glover George B. Private H 23rd Regiment 1896 IV
Glynn Bernard J. Captain Field & Staff 69th Infantry Regiment 1915 II
Glynn Bernard J. Captain &[Com of Sub.] F & S 69th Regiment 1905 IV
Glynn Gernard Joseph Captain Staff 69th Infantry 1910 III
Glynn Williiam R. Technical Sergeant R Headquarters Company 369th Infantry 1937 IV
Gmelch Howard R. Lt. Colonel Headquarters & Headquarters Detachment less Separate Detachment NYNG 1957 IV
Goddard [Henry] W. [Imr] Sergeant A 1st Cavalry 1913 IV
Godden Lawrence F. Chief Gunner's Mate (AA) 12th Fl Div NYNM 1940 I
Godden Lawrence F. Chief Gunner's Mate (Acting Appointment) 12th Fleet Division Naval Militia 1938 II
Godden Lawrence F. Turret Captain First Class 1st Division, 3rd Battalion 1928 III
Godet Henry 1st Lieutenant 1st Company Signal Corps 1905 IV
Godin Rolin E. Corporal D 102nd Medical Regiment 1939 IV
Godissart Emil Private 212th Artillery 1922 IV
Godwin Robert W. Technical Sergeant D 102nd Medical Regiment 1941 III
Goebel Charles E.P. Sergeant D 12th Regiment 1894 IV
Goetz Christian Corporal Service 10th Infantry 1935 III
Goetz Harry H. Sergeant F 74th Regiment 1907 IV
Goff John W. Jr. Sergeant I 7th Infantry 1910 IV
Goglas Peter Jr. Master Sergeant Combat Support Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Golden James W. Color Bearer NCS [Non-Commissioned Staff?] 9th Infantry 1908 III
Golden James W. Sergeant Company G 7th Regiment 1903 IV
Golden William H. Private K 47th Regiment 1894 IV
Golden James W. Sergeant 12 13th Coast Artillery Corps 1918 I
Golden James W. Sergeant Major Junior Grade Non-commissioned Staff 9th Artillery District 1912 II
Golder Eugene C. 1st Lieutenant D 1st BG 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Goldfield Bernard Captian 105th Field Artillery 1939 IV
Golding Ward E. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Company 227th Signal Battalion NYARNG 1959 IV
Goldman Herbert J. Staff Sergeant Headquarters and Service 8th Regiment 1943 IV
Goldner Irving Sergeant Headquarters Battery 105th Field Artillery 1947 IV
Goldrick Francis T. First Sergeant A 68th Infantry 1947 IV
Goldrick James Private 1/c Band 69th Regiment, NYG 1944 I
Goldrick James Private 1st Class Service Company 165th Infantry Regiment 1939 II
Goldrick James Private First Class Service 165th Infantry 1933 III
Goldrick James E. Captain Headquarters 69th Regiment 1947 III
Goldrick James E. Captain A 69th Regiment 1944 IV
Goldstein Emanuel Sergeant [Att] 22nd [Engineers] 1912 IV
Goldstein Jack Sergeant 2nd Battalion Headquarters Battery & CT 104th Field Artillery 1937 IV
Goldstein Martin B. Staff Sergeant Headquarters Company 1st Brigade 71st Infantry 1960 IV
Goldstein Michael 1st Lieutenant 42nd Admin Company New York Air National Guard 1960 IV
Goldstein Philip Colonel Field & Staff 105th Field Artillery (Army of the United States) 1950 II
Goldstein Philip Captain M D 105th Field Artillery 1938 IV
Goldstein Philip Colonel 105th Field Artillery Battalion 1950 III
Golinkin Joseph W. Captain NYNM 1950 I
Golinkin Joseph W. Captain United States Naval Reserve 1946 II
Golinkin Joseph W. Lieutenant Commander 33rd Division 1942 III
Goller John J. Captain Headquarters Naval Militia 1951 II
Goller John J. Captain [Medical Corps Headquarters Staff] 1950 III
Goller John J. Lieutenant Commander 33rd Division, NYNM 1941 IV
Golman (sp?) George [H] Corporal B 7th Regiment 1900 IV
Golsh Alfred L. 1st Sergeant D 7th Infantry Regiment 1909 II
Golsh Alfred L. Sergeant D 7th Regiment 1904 III
Golsh Athed L. Sergeant D 7th Regiment 1899 IV
Golsh (sp?) Alfred L. 1st Lieutenant 7th Infantry 1915 I
Gombers Alexander J. Quatermaster Sergeant 23rd Regiment 1894 I
Gomersall Joseph Quartermaster Sergeant B 47th Infantry 1916 IV
Gomph John P. 1st Lieutenant [F&S] 1st Regiment 1907 IV
Gomph John Philip 1st Lieutenant, Battalion Adjutant 1st Infantry 1912 III
Gonia Daniel J. Sergeant Battery C 156th Field Artillery Regiment 1941 II
Gonia Daniel J. Corporal Battery C 156th Field Artillery 1936 III
Gontaryk John M. Captain Headquarters & Headquarters Battery 212th Anti-aircraft Artillery Group 1958 II
Gontaryk John M. Captain Headquarters Battery 212th Antiaircraft Artillery Group 1953 III
Gontaryk John M. 1st Lieutenant 12th Infantry 1948 IV
Gonzales Fernando P. Staff Sergeant Company B 15th Regiment, NYG 1945 I
Gonzales Fernando P. Sergeant I 369th Infantry 1934 III
Gonzalez Fernando Sergeant I 369th Infantry Regiment 1939 II
Good Clifton H. 1st Lieutenant A 108th Infantry 1937 IV
Goodale Frank E. 2nd Lieutenant C 22nd Regiment 1901 IV
Goodale Julian H. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 108th Infantry 1938 IV
Goodall William D. Sergeant G 12th Infantry 1918 III
Goodall William D. Hospital Steward 12th Regiment 1900 IV
Goode Edward Branch Jr. 1st Sergeant H 7th Infantry 1910 IV
Goodier Lewis Edward Captain 44th Separate Company 1897 IV
Goodliffe Lindsay G. Staff Sergeant 105th Material Squadron NYANG 1959 IV
Goodman Augustus L. Sergeant A 105th Field Artillery 1940 I
Goodman Augustus L. Private Battery A 105th Field Artillery Regiment 1935 II
Goodman Isidor Sergeant Headquarters Battery 1 Battalion, 105th Field Artillery 1941 III
Goodnow Henri D. 1st Lieutenant 1st Infantry 1917 III
Goodnow (sp?) Henri D 2nd Lieutenant D 1st Infantry 1912 IV
Goodrich George M. Captain Headquarters Company 108th Infantry Regiment 1938 II
Goodrich George M. Captain Headquarters 108th infantry 1935 III
Goodsell Kenneth J. Private F 108th Infantry 1939 III
Goodson Moses Jr. Sergeant F 369th Infantry 1937 IV
Goodspeed Benjamin F. Private F 7th Regiment 1896 IV
Goodspeed Benjamin F. Private F 7th Regiment 1901 III
Goodspeed Willard C. Private C 2nd Infantry 1915 III
Goodspeed Willard C. Private C 2nd Infantry 1913 IV
Goodwater Cornelius Sergeant D 369th Infantry 1938 IV
Goodwater Cornelius F. Master Sergeant Non-commissioned Staff 2466th ASU (Reserve Officer Training Corps) 1948 II
Goodwater Cornelius F. Jr. Warrant Officer Junior Grade 1947 III
Goodwin Bernard Corporal E 14th Regiment 1896 IV
Goodwin Courter F. Private K 13th Regiment 1907 IV
Goodwin Lawrence Fred Major 42nd ISB 4th Regimental Command 1960 IV
Goot John J. Sergeant First Class B 727th Ordnance Battalion 1963 II
Goot John J. Sergeant First Class B 727th Armored Ordinance Battalion NYNG 1957 III
Goot John J. Master Sergeant B 105th Infantry NYNG 1952 IV
Goottlieb William L. Sergeant I 71st Infantry 1914 IV
Gordon Charles G. First Sergeant B 71st Infantry 1917 I
Gordon Charles G. 1st Sergeant B 71st Infantry Regiment 1912 II
Gordon Charles G. First Sergeant B 71st Infantry 1907 III
Gordon Charles G. Sergeant B 71st Regiment 1901 IV
Gordon Frank H. 2nd Lieutenant 1st Battalion 1943 IV
Gordon John Private 1st Class M D D 101st Signal Battalion 1939 IV
Gordon John H. Master Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 106th Infantry NYNG 1949 IV
Gordon John J. 2nd Lieutenant Headquarters Troop 101st Cavalry 1937 IV
Gordon John J. Sergeant M 105th Infantry 1938 IV
Gordon Leslie A. Private G 7th Infantry 1915 III
Gordon Leslie A. Private G 7th Infantry 1910 IV
Gordon Lester R. SP2 B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Gordon Malcolm D. Lt. Colonel 107th Infantry 1947 IV
Gordon William H. Sergeant R Headquarters Company 165th Infantry 1937 IV
Gordon William J. First Sergeant A 47th Regiment 1895 IV
Gore [Edwon B.][Edwin B Colonel Separate Detachment Headquarters & Headquarters Company NYG 1952 IV
Gore Edwin B. Colonel [Separate Detachment- Headquarters Detachment 1952 III
Gorju Alfred Corporal B 12th Infantry 1913 IV
Gorman Joseph J. Private I 165th Infantry 1939 IV
Gorman Laurence G. Major 187th Field Artillery 1948 I
Gorman Laurence G. Captain B 14th Infantry Regiment 1940 II
Gorman Laurence J. Captain 27th [Signal] Company 27th Supply Train 1928 III
Gorman Lawrence G. Captain [How. Co.] 14th Infantry 1934 III
Gorman Lawrence J. Captain Signal Corps 101st Battaliion 1924 IV
Gorman Charles A. 1st Sergeant K 56th Regiment New York Guard 1946 II
Gorman Charles A. Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Gorman David Bagley 1st Lieutenant 187th Field Artillery 1942 III
Gorman Frank [Edward] 1st Lieutenant Headquarter Battery 186th Field Artillery 1942 III
Gorman Harold F. Captain B 102nd Engineers 1933 III
Gorman John J. Musician K 47th Infantry Regiment 1908 II
Gorman John J. F. M. 47th Regiment 1905 III
Gorman John J. Sergeant K [47th Infantry] 1913 I
Gormlay (sp?) Everett M. Private K 47th Infantry 1912 IV
Gormley Richard J. 2nd Lieutenant Headquarters & Headquarters Co. 165th Infantry 1954 IV
Gormsen Harold F. Captain B 102nd Engineer Regiment 1939 II
Gorsch Rudolph V. Captain Field & Staff 107th Infantry Regiment 1935 II
Gosley George McM. Quartermaster Sergeant Troop E 1st Cavalry 1913 IV
Gosling Ellsworth D. Sergeant 5th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Gosman Harry G. Sergeant Company E 23rd Regiment 1903 IV
Gosman Richard H. Private Company D 23rd Regiment 1903 IV
Goss Herbert E. Quartermaster Sergeant G 74th Infantry Regiment 1914 II
Goss Herbert E. Quartermaster Sergeant G 74th Infantry 1909 III
Goss Herbert E. Private A 74th Regiment 1905 IV
Goss Herbert Edward Master Sergeant Service Company 174th Infantry 1932 Special (35 Year)
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry 1926 I
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry Regiment 1926 II
Gossett Benjamin E. First Sergeant E 65th Infantry 1918 III
Gossett Benjamin E. Sergeant E 13 65th Infantry 1911 IV
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry 1935 Special (35 Year)
Gott Charles C. D. Corporal E 7th Regiment 1901 IV
Gottleib John S. Sergeant First Class Battery C 1st Battalion 156th Artillery Regiment 1963 II
Gottlieb George H. [CCS (PA)] Headquarter Division [2nd Battalion] NYNM 1932 III
Gottlieb George H. CCSTD 6th Division 2nd Batallion 1925 IV
Gottlieb Gustav Sergeant F 8th Regiment 1905 IV
Gottlieb John S. Battery A 1st Howitzer Battalion 170th Artillery NYARNG 1960 III
Gottlieb John S. Warrant Officer JG Battery A 170th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Gottlieb George H. Chief Commissary Steward 2nd Battalion Naval Militia 1934 II
Gottsch Frederick G. Sergeant First Class 2nd Signal Corp 1912 IV
Goudinoff Alexis Sergeant Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1939 IV
Gouge Edward H. 1st Sergeant G 7th Regiment 1894 III
Gould Charles A. Master Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1925 IV
Gould Francs L. Sergeant I 7th Infantry 1916 IV
Gould George H. 2nd Lieutenant I 7th Regiment 1894 III
Gould Le Grand A. Private B 7th Infantry 1916 IV
Gouverneur Joseph M. G. Captain D 102nd Engineers 1927 IV
Gowan McWilliam Private C 22nd Regiment 1900 IV
Gowen (sp?) [George] B. Sergeant 36th Separate Company 1896 IV
Gower Leonard G. First Sergeant Service Company 108th Infantry 1936 III
Goyette Noah Noel Private A 65th Regiment 1900 IV
Grabau John C. Major & Medical Corps Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1939 II
Grabau John C. Major [Medical Department] 106th Field Artillery 1934 III
Grabau John F. Sergeant E 74th Infantry 1913 IV
Grace Thomas A. Master Sergeant Separate Detachment Headquarters Detachment 1954 III
Grace Thomas A. Corporal 7th AAA Company SW-DMC NYG 1949 IV
Gracie William B. 1st Lieutenant D 10th Battalion 1895 IV
Gracie William Benjamin 1st Lieutenant D 10th Battalion 1899 III
Graczyk James E. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1960 IV
Grady Joseph F. Sergeant A 71st Regiment 1902 IV
Graf Frederick J. Captain [] 1922 IV
Graff Edwin D. Private Company D 8th Regiment 1903 IV
Gragen William H. Boatswain's Mate 2nd Separate [Division Naval Militia] 1902 IV
Graham William J. Lieutenant 2nd Division 3rd Battalion Naval Militia 1912 II
Graham William J. Commander 3rd Battalion NMNY 1918 I
Graham William J. Lieutenant (J.G.) 2nd Separate Division NYNM 1908 III
Graham William J. Lieutenant, Junior Grade 2nd Separate Division [Naval Militia] 1906 IV
Graham Chauncey B. Quatermaster Sergeant A 13th Regiment 1903 I
Graham William J. Captain 3rd Battery Naval Militia 1928 Special (35 Year)
Graham Chauncey B. Private A 13th Regiment 1896 III
Graham William T. First Sergeant D 22nd [Engineers] 1911 IV
Graham Chauncey B. Post [IMR] Sergeant 13th [Artillery Division ] 1912 Special (30 Year)
Graham Wilmot [Cormish] Battalion [R. M.] Staff 1st Regiment 1901 III
Graham Chauncy B. Sergeant A 13th Infantry Regiment 1899 II
Graham Wilmot C. Sergeant 19th Separate Company 1895 IV
Graham Clifford T. Private First Class Service Troop 101st Cavalry 1924 IV
Graham George A. 1st Sergeant Service Company 71st Infantry 1939 IV
Graham Harold W Sergeant G 71st Infantry 1912 IV
Graham Harold W. Sergeant G 71st Infantry 1917 III
Graham Howard G. Sergeant Service Company 14th Infantry 1939 IV
Graham John F. Lt. Colonel Battery G 212th Coast Artillery 1954 I
Graham John F. Lieutenant Colonel Field & Staff 212th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment (Army of the United States) 1954 II
Graham John F. 1st Lieutenant 212th Coast Artillery 1941 III
Graham Richard B. Sergeant 1st Class Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Graham Samuel H. Sergeant A 108th Infantry 1950 I
Graham Samuel H. Sergeant A 108th Infantry Regiment 1939 II
Graham Samuel H. Master Sergeant D 208th Tank Battalion 1957 Special (35 Year)
Graham Samuel M. Sergeant A 108th Infantry 1937 III
Graham Thomas [RMR] Sergeant K 47th Infantry 1909 I
Graham Thomas Quartermaster Sergeant K 47th Infantry Regiment 1905 II
Graham Thomas [Imr] Sergeant K 47th Regiment 1900 III
Graham Thomas Quartermaster Sergeant K 47th Regiment 1895 IV
Graham Walter D. 1st Lieutenant F 13th Regiment 1900 IV
Graham-Rogers Charles T. Captain 27th Division 1935 III
Gramlich Ernest F. 2nd Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 14th Infantry 1939 IV
Gramling William John Sergeant 199th Army Band 1960 IV
Granados Armand R. Chief Machinist Mate 1949 IV
Granat Alexander Captain 71st Infantry 1922 IV
Grancs (sp?) Robert F. Sergeant Troop 7 Squadron [C] 1911 IV
Grandy Harvey L. 1st Lieutenant C 65th Infantry 1915 III
Grandy Harvey L. 1st Lieutenant C 65th Infantry 1914 IV
Granger Harold M. 1st Sergeant F 21st Regiment 1942 IV
Granger (sp?) George W. First Sergeant C 14th Regiment 1895 IV
Grannis Charles N. Quartermaster Sergeant I 12th Regiment 1904 IV
Grannis Pierrepont E. Private K 7th Infantry 1913 IV
Grant John N. Lt. Colonel (Ret.) AGD State Detachment NYNG 1958 III
Grant Joseph H. First Sergeant D 174th Infantry 1948 III
Grant Milton L. Quartermaster 1st Class 14th Flight Divison 9th Battalion NMNY 1937 IV
Grant Sidney Captain D 13th Regiment 1896 III
Grant Sydney Captain D 13th Infantry Regiment 1901 II
Grant Sydney Private D 13th Regiment 1894 IV
Grant Sydney Major 13th [Arty Dist] 1912 Special (30 Year)
Grant Sydney Brigadier General Line NYNG 1931 Special (35 Year)
Grant William John Private H 74th Infantry 1911 IV
Grant Sydney Captain D 13th Regiment 1906 I
Grant Arthur B. Captain L 71st Infantry 1941 III
Grant Arthur D. Sergeant Major 74th Regiment 1897 IV
Grant Gordon H. 2nd Lieutenant Quartermaster Corps 1918 IV
Grant Harry E. Color Sergeant 7th Infantry 1916 IV
Grant John N. Major & Finance Officer Field & Staff NYNG Headquarters 1946 II
Grapel Julius A. Private K 23rd Regiment 1899 IV
Grass George N. Private Company C 7th Regiment 1903 IV
Grassi Otto J.A. Captain 101st Signal Batallion 1929 I
Grassi Otto J.A. Captain Headquarters Company 101st Signal Battalion 1923 II
Grassi (sp?) Otto J. A. Sergeant First Class 1st Signal Corps 1913 IV
Grathlein John Commissary Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 65th Infantry 1908 III
Grathlein John Commissary Sergeant N C S 65th Regiment 1904 IV
Gratton James P. Corporal K 174th Infantry 1936 IV
Graver Frederick M. Captain 14th Infantry 1936 III
Graves Norman E. Major 138th Tactical Fighter Squadron 1960 IV
Grawunder Lester W. Major D 174th Infantry 1948 IV
Gray George H. Corporal 8th Separate Company 1895 IV
Gray Ivan H. Private First Class K 108th Infantry [AUS] 1948 IV
Gray John A. First Sergeant Battery H 245th Cost Artillery 1937 IV
Gray John C. 1st Lieutenant 13th [Arty Dist] 1911 IV
Gray John Francis 1st Sergeant C 69th Infantry 1909 IV
Gray Kenneth S. 1st Lieutenant Battery F 245th Coastal Artillery 1941 III
Gray Richard J. 1st Lieutenant Headquarters & Service Company 142nd Tank Battalion 1956 IV
Gray Robert H. First Class Sergeant 1st Signal Corps [1911] IV
Gray Walter C. Private First Class F 10th Infantry 1939 III
Gray William Captain [CAC] 1915 III
Gray William 2nd Lieutenant C.A.C. C. Art. Dist., 8th Separate Company 1910 IV
Gray William F. Captain 3rd Division 1947 IV
Gray William H. Musician B 22nd Regiment 1899 IV
Gray William H. H. D 7th Regiment 1906 III
Gray William H. H. Sergeant 7th Infantry 1915 I
Gray William H.H. Sergeant Band 7th Infantry Regiment 1910 II
Gray Arthur E. Private First Class F 10th Infantry 1941 III
Gray Charles Perley Captain 107th Infantry 1926 IV
Gray Daniel Joseph Sergeant 1st Class A 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Gray David L. Sergeant Company G 7th Regiment 1903 IV
Gray Emmett J. 1st Lieutenant 9th Separate Company 1898 IV
Greany Vincent F. Master Sergeant [CVC] Battery 258th Field Artillery Battalion 1953 III
Greany Vincent F. First Sergeant Battery F 258th Field Artillery 1938 IV
Greeley William B. Private C 7th Regiment 1900 IV
Green Ethelbert Major 23rd Infantry 1918 III
Green Ethelbert First Sergeant E 23rd Regiment 1907 IV
Green George M. Private 1st Class A 102nd Medical Regiment 1939 IV
Green Griswald 1st Lieutenant 3rd Brigade 1912 III
Green Griswold 1st Lieutenant & Aide de Camp Field & Staff 3rd Brigade 1917 II
Green Griswold Captain Staff 3rd Brigade 1907 IV
Green James F. Corporal M 369th Infantry 1941 III
Green John J. Private K 71st Regiment 1906 IV
Green John K. Private A 7th Regiment 1900 I
Green John K. Private A 7th Infantry Regiment 1895 II
Green John K. Private A 7th Regiment 1894 III
Green John O. Major Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1935 II
Green John Ottmer Captain Regimantal Headquarters 106th Infantry 1931 III
Green John Ottmer Captain H 106th Infantry 1926 IV
Green Joseph A. Corporal 29th Separate Company 1908 III
Green Landsdale B. Major, Engineer Staff 3rd Brigade 1907 III
Green Lansdale B. Major & Quartermaster Field & Staff 3rd Brigade 1914 II
Green Lansdale B. F&S 2nd Regiment 1902 IV
Green Lee Stable Sergeant C 1st Field Artillery 1916 III
Green John O. Major 186th Field Artillery 1940 I
Green Lee Corporal C 1st Field Artillery 1913 IV
Green Alexander Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1952 II
Green Oscar Private 36th Separate Company 1894 IV
Green Alexander Captain C 71st Infantry [1947] IV
Green William Sergeant H 12th Infantry 1912 IV
Green Benjamin [K] Sergeant 7th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Green Alexander Captain 1947 III
Green Charles O. 1st Lieutenant, Assistant Surgeon 47th Separate Company 1907 III
Green Charles Oliver 47th Separate Company 1901 IV
Green Churchill W. Jr. Master Sergeant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Green Daniel C. Boatswain Mate 1st Class 2nd Division 2nd Battalion 1914 IV
Green (sp?) John Kneeland Captain Division 1913 Special (35 Year)
Green (sp?) Adrian E. Sergeant B 22nd [Engineers] 1913 IV
Greenauer Carl E. Corporal A 102nd Medical Regiment 1938 IV
Greenberg Bernard H. Major 102nd Medical Battalion (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Greenberger Edward Master Sergeant [Service Battery] 258th Field Artillery 1933 III
Greenberger Edward First Sergeant 3rd Battalion Headquarters Battery 258th Field Artillery 1927 IV
Greene Marshall W. Private G 7th Regiment 1899 IV
Greene William H. Cook 74th Infantry 1914 III
Greene William H.O. Corporal D 14th Regiment 1894 IV
Greene William Henry Private E 74th Infantry 1909 IV
Greene William J. First Sergeant M [12th Infantry] 1913 IV
Greene Carleton Captain & Adjutant F & S 71st Infantry 1908 IV
Greene Clarence Private First Class Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Greene David W. Private D 14th Regiment 1895 IV
Greene Francis H. Captain Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1938 II
Greene Francis H. Captain 244th Coastal Artillery 1933 III
Greene Frank H. [First Sergeant] H 74th Regiment 1901 IV
Greene Frederic S. 1st Lieutenant F 23rd Infantry Regiment 1909 II
Greene Frederic S. 2nd Lieutenant F 23rd Regiment 1904 III
Greene Frederick S. Sergeant F 23rd Regiment 1899 IV
Greene George H. Sergeant C 22nd Regiment 1905 IV
Greene Goodman James Captain B 10th Battalion 1894 IV
Greene Harold Sergeant H 1st Infantry 1916 IV
Greene Henry E. Captain 2nd Infantry 1920 IV
Greene James B. Ordnance Sergeant Non-commissioned Staff 10th Infantry Regiment 1914 II
Greene James B. Sergeant 38th Separate Company/ C 10th Infantry 1909 III
Greene James B. Corporal C 10th Battalion 1904 IV
Greene John M. Captain Headquarters & Headquarters Co 102nd Medical Battalion 1955 II
Greene John M. Captain Headquarters 102nd Medical Battalion 1954 III
Greene John M. 1st Lieutenant Headquarters 102nd [Medical] Battalion 1949 IV
Greene Lewis N. [Corp] Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion 1942 III
Greene Lewis N. Private 1st Class 2nd Battalion Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Greenfield Daniel J. 1st Lieutenant B 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Greenough Ernest A. Captain 9th Separate Company 1897 III
Greenough Ernest A. Captain 9th Separate Company 1894 IV
Greenough Fred M. 1st Sergeant 109th Separate Company 1898 III
Greenough Fred M. First Sergeant 9th Separate Company 1894 IV
Greenough Frederick M. Quartermaster Sergeant 9th Separate Company 1903 II
Greer Andrew E. First Sergeant 11th Company 13th C D C 1917 IV
Greer Louis M. Captain & Aide de Camp Field & Staff NYNG Headquarters 1911 II
Greer Louis M. Major, Aide-de-Camp HQ, NG Staff of Major General 1907 III
Greer Louis Morris A. D. C. , Major Staff Major General Comdg 1903 IV
Grefrath Max R. Color Bearer N C S 8th Regiment 1905 IV
Gregg Freddie Sergeant M 369th Infantry 1938 IV
Greglish Martin P. 1st Lieutenant A 69th Battalion 1894 IV
Grego (sp?) Floyd S. Lieutenant Colonel Staff 4th Brigade 1901 IV
Gregory Alexander J. Corporal Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 105th Field Artillery 1941 III
Gregory Alexander R. Private 1st Class 2nd Battalion Headquarters Battery 105th Field Artillery 1936 IV
Gregory Goerge H 7th Regiment 1894 I
Gregory Richard Sergeant Hospital Corps 9th [Arty Dist] 1912 IV
Gregory William W. First Sergeant F 134th Medical Regiment 1942 III
Gregson Montruvila E. Corporal G 71st Regiment 1907 IV
Gregware Roy J. Sergeant Service Company 105th Infantry 1938 IV
Grehn (sp?) Henry J. Sergeant 2nd Infantry 1909 IV
Greiner Frederick W. Corporal H 65th Infantry 1913 IV
Greiner John C. Staff Sergeant 645th M. M. [Ambulance Company] [Not Received] IV
Greir Harold F. Colonel Headquarters 1st Division 1947 III
Greis Emil F. Corporal B 71st Regiment 1904 IV
Grella [Michael J.][Micahel J.] Private 1st Class Battery M 245th Coast Artillery 1938 IV
Gremer Frederick U. First Sergeant 65th Field Artillery 1920 III
Grence Albert R. Chief Warrant Officer 2 B 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored NYARNG 1959 IV
Grenville George A. First Sergeant [1st Separate Company] 1896 IV
Grenville George A. 1st Sergeant 1st [Sep Co] 1900 III
Gresham Christopher 1st Lieutenant C 10th Infantry Battalion 1904 II
Gresham Christopher First Sergeant C 10th Battalion 1894 IV
Greshaw Christopher 1st Lieutenant C 10th Infantry 1909 I
Grey Walter L. GMC Division 3-102, NYNM 1961 I
Grey Walter L. Chief Gunner's Mate Division 3-102 Battalion 3-31 Naval Militia 1963 II
Grey Walter L. [Gunner's Mate Mounts Chief] 13th Division 1948 III
Grey William F. First Sergeant A 108th Infantry 1937 III
Gribbrock Edward G. Gun Captain, First Class 2nd Separate Division Naval Militia 1908 IV
Grieco Alfred N. Sergeant First Class Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Grieco Alfred N. Sergeant First Class Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYARNG II Corps Artillery 1959 III
Grief Louis H. First Sergeant K 22nd Regiment 1904 IV
Grief Louis Herbert 1st Lieutenant K 22nd Engineers 1909 III
Grier Milton E. Sergeant First Class Battery C 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Grier Harold F. Colonel Headquarters 1st Service Command & 1st Regional Command New York Guard 1958 II
Grier Milton E. Sergeant First Class Non-commissioned Staff 569th Field Artillery Battalion 1958 II
Grier Milton E. Sergeant First Class Battery C 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Grierson John M. Chief Machinist's Mate Division 3-90 Battalion 3-9 Naval Militia 1963 II
Grierson John M. MMC Division 3-90 1960 IV
Grieve (sp?) Alexander [C.] Private G 10th Infantry 1913 IV
Griffin James R. Jr. First Sergeant D 369th Infantry 1941 III
Griffin Stephen Private 69th Infantry Supply Company 1915 III
Griffin Stephen Private D 69th Regiment 1910 IV
Griffin William J Master Sergeant C 205th Tank Battalion 1957 II
Griffin William J. Master Sergeant Company C 1st MTB 205th Armored 1962 I
Griffin William J. Staff Sergeant C 2nd Regiment 1943 III
Griffin William J. Stf. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion, 105th Infantry 1939 IV
Griffin William R. Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 III
Griffin William Robert Corporal E 7th Infantry 1914 IV
Griffin William Roland Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1957 IV
Griffin Joesph T. 1st Lieutenant 9th Junior Infantry, N.Y. Guard 1942 IV
Griffith Adam Sergeant H 105th Infantry 1939 IV
Griffith Lindsay J. Lt. Colonel 71st Infantry, AUS 1946 I
Griffith Walter R. Lieutenant 1 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Griffiths Charles R. Trumpeter Sergeant 74th Infantry 1916 IV
Griffiths John E. Sergeant Major Unknown Unknown 1923 II
Griffiths John E. Sergeant Major, Junior Grade 9th Artillery District 1913 III
Griffiths John E. Sergeant 16th Company Coast Artillery Corps 1908 IV
Griffiths William S. Private B 1st Infantry 1914 IV
Grigsby Walter B. Captain 14th Infantry 1937 IV
Grimes Joseph J. , 3rd Class 1st Division, 1st Battalion, NYNM 1941 IV
Grimley John G. Colonel 369th Infantry 1936 III
Grimm John A. Staff Sergeant Headquarters B & CT 1st Battalion 105th Field Artillery 1938 IV
Grimmer John W Private I 71st Infantry 1913 III
Grimmer John W. Sergeant I 71st Infantry Regiment 1921 II
Grimmer John W. Private I 71st Infantry 1908 IV
Grimmer William G. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 10th Infantry 1938 IV
Griswold Leon E. Sergeant First Class Clearance Company 134th Medical Battalion 1953 II
Griswold Leon E. Sergeant First Class [Ckr] 134th Medical Battalion-27th Infantry 1953 III
Griswold William B. Specialist Fifth Class Troop B 1st Squadron 121st Cavalry Regiment 1963 II
Griusui (sp?) Frank B. Private D 74th Regiment 1897 IV
Grizzell William G. 1st Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1940 IV
Groat Adelbert L. 1st Lieutenant G 108th Infantry 1938 IV
Groen Louis Private Company E 47th Regiment 1903 IV
Groesbeck Herbert Color Sergeant 7th Regiment 1898 IV
Groff Frank F. Captain 71st Infantry 1919 IV
Groff Frank Fisher Captain 71st Infantry 1923 III
Grogan Roy V. Master Sergeant Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Grogan Roy V.R. Jr. Master Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Grogan Roy VanRensselear Jr. Master Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Grogan Whiting M. Musician 5th Separate Company 1899 IV
Grombach John V. Colonel 1947 III
Gross James W. Private G 7th Regiment 1907 IV
Gross John H. 2nd Lieutenant 6th Battery 1905 I
Gross John H. 2nd Lieutenant Field & Staff 6th Battery 1899 II
Gross John H. 2nd Lieutenant 6th Battery 1894 III
Gross Albert L. Master Sergeant 336th Antiaircraft Artillery 1948 IV
Gross Francis C. Master Sergeant A [1st BG 106th Infantry NYARNG][1st Battalion 106th Infantry NYARNG] 1959 IV
Gross Herbert E. First Sergeant HQ 174th Infantry 1922 I
Gross James S. Corporal B 7th Infantry 1909 III
Gross James S. Corporal B 7th Regiment 1905 IV
Gross (sp?) [Clement] F. Captain Staff 22nd Regiment 1901 III
Grosskopf Andrew Sergeant C 212th Coast Artillery 1933 I
Grosskopf Andrew Sergeant Battery C 212th Coast Artillery Regiment 1928 II
Grosskopf Andrew Private First Class 212th Artillery 1924 III
Grosskopf Andrew Sergeant C 212th Artillery 1922 IV
Grossman Alexander [William] Captain 71st Infantry 1933 III
Grossman Edward T. III Master Sergeant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Grosso Nicholas J. Chief Gunner's Mate Division 3-70 Battalion 3-31 Naval Militia 1955 II
Grosso Nicholas J. [Chief Gunner's Mate] Division 3-69 1951 III
Grosso Nicholas J. Chief Gunner's Mate 31st Division 1949 IV
Grosvenor George H. Private K 3rd infantry 1916 I
Grosvenor George H. Quartermaster Sergeant K 3rd Infantry Regiment 1911 II
Grosvenor George H. Quartermaster Sergeant 47th Separate Company 1907 III
Grosvenor George Humphrey Quartermaster Sergeant 47th Separate Company 1901 IV
Groth Henry H. Master Sergeant Headquarters 152nd Tactical Con Group 1960 IV
Groth Theodore Sergeant A 14th Regiment 1899 IV
Groth (sp?) Theodore Sergeant A 14th Regiment 1904 III
Grotheer Aloysius F. Staff Sergeant Battery B 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battalion (Army of the United States) 1946 II
Grotheer Aloysius F. Staff Sergeant Battery B 245th Coastal Artillery 1942 III
Grotta Henry W. Sergeant [22nd Regiment] 1901 IV
Grout Paul Captain Company 6 Squadron C 1906 IV
Grout Edward M. Major Staff 2nd Brigade 1903 III
Grout Edward M. Major & Judge Advocate 2nd Brigade 1899 IV
Grover Clayton Robbins SP5 Headquarters & Headquarters Company 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored 1960 IV
Grubner Vensel J. Staff Sergeant C 6th Regiment 1944 IV
Grugan Owen P. Major Headquarters 127th AAA Battalion (AW)(SP), NYNG 1956 I
Grugan Owen P. Staff Sergeant I 102nd Medical Regiment 1940 IV
Grzyboski Walter O. Staff Sergeant 1st Battalion, 9th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Guadagno Joseph Technical Sergeant G 106th Infantry 1948 III
Guadagno Joseph Sergeant G 106th Infantry Rifle, NYNG 1940 IV
Guadagno Louis E. 2nd Lieutenant G 23rd Regiment 1944 IV
Guardineer Theodore Quatermaster Sergeant C 10th Battalion 1904 I
Guardineer Theodore Quartermaster Sergeant C 10th Infantry Battalion 1899 II
Guardineer Theodore Private C 10th Battalion 1894 III
Guarino Carmine D. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry Regiment 1950 II
Guarino Carmine D. Captain Headquarters 2nd Battalion/101st Armored Calvary 1950 III
Guarino Carmine D. Sergeant 27th Tank Company Special Troops 27th Division 1939 IV
Guarino Stephen Lieutenant Division 3-97 Battalion 3-29 NYNM 1955 IV
Guenthrer Edward H. Plumber & Fitter Naval Militia 1921 IV
Guerra Theodore Sergeant C 7th Infantry Regiment 1900 II
Guerra Theodore Sergeant C 7th Regiment 1895 III
Guerra Theodore Sergeant C 7th Regiment 1894 IV
Guerra Theodore Private C 7th Infantry 1912 Special (30 Year)
Guerra Theodore Sergeant C 7th Regiment 1905 I
Guerriero Frank J. Master Sergeant Battery B 105th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Guggenheim Robert Lieutenant Colonel Headquarters 27th Division 1953 III
Guglielmo James L. 2nd Lieutenant G 106th Infantry NYNG 1957 IV
Guhl Robert C. Captain Headquarters 245th Coast Artillery Regiment 1940 II
Guhl Robert C. Captain Battery H 245th Coast Artillery 1935 III
Guida Maria Sergeant 289th [Quartermaster] 1949 III
Guida Mario Sergeant E 102nd Quartermaster Regiment 1938 IV
Guida Mario Sr. Specialist Fifth Class 42nd Quartermaster Battalion 1963 II
Guilbardo Michael A. Sergeant First Class 102nd Ordinance Company, NYARNG 1958 I
Guillan Alfred W. Musician A 47th Regiment 1894 IV
Guion Hobart Lieutenant 2 1st Battalion NYNM 1907 III
Guion Hobart Lieutenant Junior Grade 1st Battalion [Naval Militia 1902 IV
Guirty Carlos Private Service Company 369th Infantry 1938 IV
Guirty Carlos M. Sergeant First Class Headquarters Battery 369th Field Artillery Group, NYNG 1958 I
Guirty Carlos M. Master Sergeant Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Group 1954 II
Guirty Carlos M. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1954 III
Guis Nicholas Private 1st Class D 174th Infantry 1939 IV
Guisinger Richard D. Master Sergeant Tank Company 3rd Battalion 101st Armored Cavalry 1956 IV
Gully Harry H. Private First Class Headquarters Company 105th Infantry 1937 III
Gunderson William H. First Sergeant D 23rd Infantry 1914 IV
Gundlach F. Kenneth Lt. Commander 31st Div NYNM 1939 I
Gundlach F. Kenneth Lieutenant Commander 31st Fleet Division Naval Militia 1933 II
Gundlach Francis K Lt. Commander 31st Fleet Division 1930 III
Gunn Andrew J. Sergeant Service Company 71st Infantry 1940 IV
Gunn Harry H. Sergeant A 102nd Medical Regiment 1941 III
Gunn James R. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 156th Artillery NYARNG 1959 IV
Gunning Joseph F. 1st Lieutenant MG Troop 121st Cavalry 1936 III
Gunter Charles Musician G 12th Infantry 1915 III
Gunther Charles Private Service Battery 258th Field Artillery Regiment 1924 II
Gunther Charles Musician C 47th Infantry 1911 IV
Gunther Charles Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1928 I
Guntzel Clarence Private Headquaters and Service Company 102nd Engineers 1939 IV
Gurimer Joseph M. Captain 106th Field Artillery 1925 III
Gurney Joseph L. 1st Sergeant D 108th Infantry Regiment 1938 II
Gurney Joseph L. First Sergeant D 108th Infantry 1936 III
Gurock Donald G. 1st Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 71st Infantry NYNG 1958 IV
Gurzny Joseph L. 2nd Lieutenant Battery A 104th Field Artillery 1936 III
Gustafson Hugo R. First Sergeant Headquarters Company 93rd Infantry Brigade 1938 IV
Gustafson Karl A. 1st Lieutenant D 1st Medical Tank Battalion 174th Armor NYARNG 1960 IV
Guth Frederick W. Captain E 5th Infantry 1947 III
Guth Frederick W. 2nd Lieutenant 5th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Guy George E. Private 9 13th Artillery District 1910 IV
Guydam Bernard Private G 23rd Regiment 1897 IV
Guzy Nicholas Staff Sergeant 101st Signal Battalion SW-DMC 1949 IV
Guzzo Louis M. Water Tender 2nd Class 8th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV
Gwinner Joseph M. Captain HQ 106th Field Artillery 1935 I
Gwinner Joseph M. Captain Headquarters Company 106th Field Artillery Regiment 1930 II
Gwinner Joseph M. Captain 65th Field Artillery 1919 IV
Gwitt Harry T. Master Sergeant Headquarters Headquarters & Service Company 274th Tank Battalion 1958 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST