Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 474 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Jack Justin M. 2nd Lieutenant D 71st Infantry 1914 III
Jackson Thomas J. Sergeant C 2nd Infantry 1920 III
Jackson Thomas J. Quartermaster Sergeant C 2nd Infantry 1913 IV
Jackson Thorne W. 1st Lieutenant 13th Artillery [Dist] 1914 III
Jackson Welford 369th C A A not in service 1951 IV
Jackson [Thorne W.] 1st Lieutenant 6th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Jackson William R. Lt. Colonel 14th Infantry 1925 I
Jackson Alexander McLeod Captain E 2nd Infantry 1914 IV
Jackson William R. Captain and Adjutant 14th Infantry 1914 III
Jackson Charles A. Captain State Detachment +-I20219 III
Jackson William R. Captain, Adjutant 14th Infantry 1911 IV
Jackson Francis L. 1st Lieutenant 1921 III
Jackson William R. Colonel 14th Infantry 1935 Special (35 Year)
Jackson Francis L. Sergeant B 10th Infantry 1914 IV
Jackson Wm. R. Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1920 II
Jackson Fred M. H. 1st Lieutenant 3rd Separate Company 1904 III
Jackson Fred M. H. Captain G 10th Infantry Regiment 1918 II
Jackson Fred M. H. First Sergeant 3rd Separate Company 1899 IV
Jackson Rupert C. Master Sergeant, RA (Prior 102 Engr.) 1959 Special (35 Year Clasp)
Jackson John E. Brigadier General Headquarters 4th Area Command 1960 I
Jackson John E. Brigadier General Headquarters 4th Area Command New York Guard 1960 II
Jackson Pearsall B. Sergeant K 71st Infantry 1908 III
Jackson Pearsall B. Corporal Company K 7th Regiment 1903 IV
Jackson Robert H. Private [F] 7th Infantry 1912 IV
Jackson Rupert C. Captain 27th Engineers Equipment Company 1948 I
Jackson Rupert C. 1st Lieutenant Engineers (Army of the United States) 1946 II
Jackson Rupert C. Staff Sergeant B 102nd Regimental Engineers 1941 III
Jackson Rupert C. Major [RA] Prior 102 Engineers 1959 Special (30 Year, New Style)
Jackson Thomas Sergeant Service Company 105th Infantry 1932 I
Jackson Thomas [Edward] Major I 47th Infantry 1910 I
Jackson Thomas E. Major Field & Staff 47th Infantry Regiment 1905 II
Jackson Thomas E. 1st Lieutenant A 47th Regiment 1895 IV
Jackson Thomas E. Captain G 47th Regiment 1901 III
Jackson Thomas J. Sergeant Service Company 105th Field Artillery Regiment 1925 II
Jackson (sp?) Sidney SP 4 Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery NYARNG 1959 III
Jacobie Charles W. Private K 105th Infantry 1923 I
Jacobie Charles W. Private K 2nd Infantry Regiment 1920 II
Jacobie Charles W. Private 18th Separate Company 1908 IV
Jacobie Charles William Artificer K 2nd Infantry 1913 III
Jacobs [Benj] D 1st Lieutenant F 8th Regiment 1906 IV
Jacobs Arnold J. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Jacobs Charles E. Major Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1938 II
Jacobs Charles E. Captain 212th Coastal Artillery 1933 III
Jacobs Charles E. Captain 212th Coast Artillery 1927 IV
Jacobs Robert E. 1st Lieutenant 2nd Field Artillery 1919 IV
Jacobsen Charles R. Lieutenant Commander 33rd Fleet Division Naval Militia 1933 II
Jacobsen Charles R. Lieutenant 11th Separate Division 1929 III
Jacobsen Charles Reginald Lieutenant 11th Separate Division Naval Militia NY 1925 IV
Jacobson Abraham 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 8th Regiment 1899 III
Jacobson Abraham Quartermaster Sergeant 8th Battalion 1894 IV
Jacobson Arthur H. Corporal Battery F 104th Field Artillery 1937 IV
Jacobson Henry T. Sergeant 1st Class A 1st BG 251st Infantry NYARNG 1959 IV
Jacobson Sidney SP3 Battery A 105th Field Artillery Battalion 1956 IV
Jacobson Abraham 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 8th Infantry Regiment 1904 II
Jacobus Arthur M. 2nd Lieutenant 2nd Battery 1900 IV
Jacoby Charles R. Machinist Mate 1st Class 32nd Division, NYNM 1939 IV
Jacoby Harry W. Warrant Officer Service Battery 156th Field Artillery 1941 III
Jacoby Harry W. Staff Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1939 IV
Jacoby Zachariah R. Cook H 2nd Infantry 1913 III
Jacocks William B. Sergeant C 106th Field Artillery 1923 IV
Jacques Adrian J. 1st Sergeant Service Battery 104th Field Artillery 1948 I
Jacques Adrian J. 1st Sergeant Battery F 104th Field Artillery Regiment 1938 II
Jaden Theodore H. Sergeant B 23rd Infantry Regiment 1911 II
Jadofsky Samuel Sergeant Battery B 106th Field Artillery 1937 IV
Jaeger Edward Musician g 23RD iNFANTRY 1910 IV
Jaeger Edward Corporal H [71st Infantry] 1913 IV
Jaegle Paul Chief Mechanic 2nd Battery Field Artillery 1911 III
Jaegle Paul 2nd Battery 1906 IV
Jager Ralph E. SP5 Troop B 1 Rec Squadron 101st Armor 1960 IV
Jagger David W. Quatermaster Sergeant 1st Infantry 1909 I
Jagger David W. Quartermaster Sergeant 10th Separate Company 1904 II
Jagger David W. Quartermaster Sergeant [19th Separate Company] 1899 III
Jagger David W. Quartermaster Sergeant 10th Separate Company 1894 IV
Jagoe Robert J. Sergeant H 106th Infantry 1936 IV
Jahn Karl F. Sergeant First Class 108th AIB, NYNG 1955 I
Jahn Karl F. Sergeant Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 108th Infantry Regiment 1951 II
Jahn Karl F. Corporal Headquarters Detachment 3rd Regiment 1946 III
Jahn Karl F. Sergeant Service Company 108th Infantry 1940 IV
Jahnsen Arthur B. Sergeant First Class Tank Company 108th Infantry NYNG 1953 IV
Jahnsen Arthur R. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 2nd Brigade 27th Armored Division 1963 II
Jahnsen Arthur R. Master Sergeant Headquarters Headquarters & Service Company 208th Tank Battalion NYARNG 1959 III
Jakubics William J. SP5 Headquarters Headquarters Company CC"A" 27th Armored Division 1960 IV
Jakubowski Joseph A. Battery C 105th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Jakubowski Joseph A. Staff Sergeant Battery A 105th Field Artillery 1947 IV
Jakubowski Joseph A. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Jallade Louis E. Colonel 12th Regiment 1943 IV
James Jules M. Sergeant B 108th Infantry NYnG 1949 IV
James Lowell F. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1949 IV
James Nicholas H. Private K 47th Infantry 1910 IV
James Stephen R. Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 14th Infantry Regiment 1914 II
James Stephen R. Regimental Supply Sergeant 14th Infantry 1920 I
James Stephen Robert Commissary Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 14th Infantry 1909 III
James Stephen Robert Battalion Quartermaster Sergeant N C S 14th Regiment 1905 IV
James Stephen Robert Master Sergeant 14th Infantry 1931 Special (35 Year)
James William F. Private H 14th Infantry 1914 III
James William F. Private H 14th Regiment 1906 IV
James William J. Captain 1st 1949 IV
James William L. Sergeant C 23rd Regiment 1900 IV
Jamieson Robert Captain 2nd Battalion Headquarters Battery & C T 156th Field Artillery 1938 IV
Jamieson William F. First Sergeant 2nd Battalion Headquarters Battery CT 156th Field Artillery 1941 III
Jamieson J. Paul Battalion Sergeant Major N C S 12th Infantry 1908 IV
Jamieson John P. Post Commissary Sergeant 1st Brigade 1913 III
Janasco Joseph M. Master Sergeant 42nd Aviation Company NYAPNG 1959 III
Janes Eugene C. 1st Lieutenant Headquarters Battery 245th Coast Artillery Regiment 1930 II
Janne Louis D. Sergeant B 104th Field Artillery 1935 I
Janne Louis D. Sergeant Battery B 104th Field Artillery Regiment 1934 II
Janne Louis D. First Sergeant C 1st Field Artillery 1916 III
Janne Louis D. Sergeant 6th Battery [Field Artillery] 1911 IV
Jannicky [Ernest] E. Colonel 47th Infantry 1914 I
Jannicky Ernest E. Lieutenant Colonel Field & Staff 47th Infantry Regiment 1909 II
Jannicky Ernest E. 1st Lieutenant A 47th Regiment 1899 IV
Jannicky Ernest E. Captain B 14th Regiment 1904 III
Janota Frank BMGC Division 3-97, Battalion 3-29, NYNM 1958 I
Janota Frank Chief Boatswain's Mate Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1954 II
Jansen John A. C. 1st Lieutenant Troop C 1st Cavalry 1915 IV
Jansen John G. 1st Sergeant 1st Battery 1896 II
Jansen John G. 1st Sergeant 1st Battery 1894 III
Jansen (sp?) John G. 1st Sergeant 1st Battery 1901 I
Janson Frederick N. Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1928 III
Janson Frederick N. First Sergeant 29th Company 8th Artillery District 1909 IV
Janssen Frederick W. Private A 7th Regiment 1895 IV
Janssen Harry W. Captain A 7th Regiment 1896 IV
Janssen John Chief Musician 1st Battalion [Naval Militia] 1912 IV
Jantzen William J. 1st Lieutenant H 14th Infantry 1941 III
Japha Solomon E. Major Field & Staff 9th Infantry Regiment 1894 II
Japha Ephraim Sergeant Major 9th Artillery District 1908 III
Japha Ephraim Battalion Sergeant-Major N.C.S 9th Regiment 1903 IV
Jaques Thomas L. Private G 7th Regiment 1905 IV
Jaques Washington L. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1919 I
Jaques Washington L. Jr. Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1914 II
Jaques Washington L. Jr. Commissary Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 7th Infantry 1909 III
Jaques Washington L. Jr. Commissary Sergeant N C S 7th Regiment 1904 IV
Jardine Joshua I. Captain 1894 I
Jarrett Arthur R. Captain 13th Regiment 1900 I
Jarrett Arthur R. Captain & Assistant Surgeon Field & Staff 13th Infantry Regiment 1895 II
Jarrett Arthur R. Captain & Assistant Surgeon 13th Regiment 1894 III
Jarvis James M. Colonel Field & Staff 8th Infantry Regiment 1903 II
Jarvis James M. Lt. Colonel 8th Regiment 1898 III
Jarvis James M. Captain D 8th Battalion 1894 IV
Jarvis Nathan S. Major Med. Dept. 1st Brig. 1909 IV
Jaschke Frederick C. Sergeant E 14th Regiment 1904 IV
Jaschke Henry L. Battalion Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 14th Infantry Regiment 1907 II
Jaschke Henry L. [Quartermaster Sergeant] F. M. 14th Regiment 1905 III
Jaschke Henry L. Musician F 14th Regiment 1898 IV
Jaszezerski John T. First Sergeant F 14th Infantry 1914 IV
Jaworski John M. 1st Lieutenant I 108th Infantry 1942 IV
Jaycox Charles R. Major Headquarters 2nd Regional Command NYG 1957 IV
Jaynes Sidney C. Sergeant L 108th Infantry 1941 III
Jazzo Joseph E. Staff Sergeant 27th Signal Company 1939 IV
Jeannot Paul A. Quartermaster Sergeant A 7th Regiment 1894 IV
Jeckel Charles H. Sergeant I 71st Infantry 1914 IV
Jeckel (sp?) Herbert L. Sergeant C 7th Infantry 1914 IV
Jefferson James C. Private 1st Class B 369th Infantry 1939 IV
Jefferson John E. Private Hospital C 71st Regiment 1899 IV
Jefferson John E. Corporal H. C. 71st Regiment 1904 III
Jeffes Millard T. Private 1st Class M 105th Infantry 1937 IV
Jekel Russell Private Battery E 245th Coast Artillery 1938 IV
Jellweger Frederick C. [Gun Captain, 26] 2nd Separate Division [Naval Militia] 1906 IV
Jencls William J. Sergeant I 47th Infantry 1913 IV
Jenik John Major Headquarters 42nd Infantry Division 1962 I
Jenik John Major Headquarters 1st Battalion 165th Infantry Regiment 1957 II
Jenik John Major Headquarters 1st Battalion 165th Infantry 1952 III
Jenik John Captain 165th Infantry 1947 IV
Jenkens Guy R. Lance Corporal G 7th Regiment 1899 IV
Jenkens John S. First Sergeant A 13th Regiment 1899 IV
Jenkins Edward W. Private Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Jenkins Frank M. Private 22nd Separate Company 1894 IV
Jenkins Frank W. Private 22nd Separate Company 1899 III
Jenkins John F. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1923 II
Jenkins John F. Captain C 71st Infantry 1909 III
Jenkins John F. 2nd Lieutenant Company C 71st Regiment 1903 IV
Jenkins John S. Battalion Sergeant Major N.C. S 13th Regiment 1904 III
Jenkins Sidney Sergeant G 19 2nd Infantry 1911 IV
Jenkinson George H. Staff Sergeant Headquarters Company 108th Infantry 1928 I
Jenkinson George H. Staff Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 108th Infantry Regiment 1926 II
Jenkinson George H. Regimental [Imr] Sergeant 3rd Infantry 1911 IV
Jenks Nathaniel T [Imr] Sergeant [Band/I] 9th [Arty Dist] 1912 IV
Jenks Nathaniel T. [] Sergeant 9 CDC 1915 III
Jenks Addison Elmore 2nd Lieutenant G 1st Infantry 1914 IV
Jennings [Joseph J.] Chief Water Tender 5th Division 2nd Battalion 1922 IV
Jennings Charles W. First Sergeant Troop A 1894 IV
Jennings Edgar S. Colonel 3rd infantry 1916 I
Jennings Edgar S. Captain M 3rd Infantry Regiment 1911 II
Jennings Edgar S. Captain 2nd Separate Company 1906 III
Jennings Edgar S. 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1901 IV
Jennings Edgar S. Brigadier General 54th Brigade 1928 Special (35 Year)
Jennings Ephraim J. Battalion Quartermaster Sergeant 13th Regiment 1899 IV
Jennings Ephriam J. Private B 13th Regiment 1900 III
Jennings John D. Captain Unassigned 1921 I
Jennings John D. Captain 2nd Company 13th Coast Defense Command 1915 II
Jennings John D. 1st Lieutenant 2 13th Artillery District 1910 III
Jennings John D. Sergeant B 13th Regiment 1905 IV
Jennings John T. Captain B 13th Infantry Regiment 1901 II
Jennings John T. Captain B 13th Regiment 1896 III
Jennings John T. Captain B 13th Regiment 1894 IV
Jennings Joseph J. [Chief Water Tender] 2nd [Battalion ] 1937 III
Jennings Joseph J. Chief Water Tender 6th Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1924 IV
Jennings William Sergeant D 14th Regiment 1900 IV
Jennis Stanley J. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Jenny Alexander D. Sergeant K 121st Cavalry 1938 IV
Jensen Harry F. Warrant Officer Junior Grade Battery B 226th Field Artillery Battalion 1953 II
Jensen Harry F. Corporal Battery B 226th Field Artillery Battalion 1949 III
Jensen Harry F. Corporal C 105th Field Artillery 1939 IV
Jensen Harry P. First Sergeant L 14th Infantry 1941 III
Jensen James C. Major Headquarters and Headquarters Company 2nd Reg Command, NYG 1960 I
Jensen James C. Major Field & Staff 2nd Regional Command New York Guard 1959 II
Jensen James C. Major 2nd Regional Command NYG 1959 III
Jensen James C. Sergeant L 14th Infantry 1937 IV
Jensen Leslie M. Lt. Colonel 105th Infantry, 27th Division, AUS 1945 I
Jensen Leslie M. Captain F 105th Infantry Regiment 1937 II
Jensen Leslie M. F 105th Infantry 1932 III
Jensen Robert M. 2nd Lieutenant Headquarters Company 42nd Infantry Division 1955 IV
Jensen William J. First Sergeant H 108th infantry 1935 III
Jensen Arthur Gunner's Mate 2nd Class 8th Fl Division 2nd Battalion NYNM 1938 IV
Jensen Harry F. Chief Warrant Officer 3 Battery B 226th Field Artillery Battalion 1956 I
Jentzer Jack C. Major Headquarters & Headquarters Battery 187th Field Artillery Group NYNG 1958 IV
Jessup [Edward] P. Private F 7th Regiment 1896 IV
Jewell Dana L. Captain I 3rd Infantry 1913 III
Jewell Dana L. Captain 43rd Separate Company 1908 IV
Jewett Sherman S. Captain C 74th Infantry 1912 III
Jewett Sherman s. Captain C 74th Regiment 1907 IV
Jicha Frank J. Gunners Mate 3rd Class 17th Division 4th Battalion NYNM 1940 IV
Jillon (sp?) Clarence A. Private [I] 2nd Infantry 1911 I
Jillson Clarence A. Private 9th Separate Company 1906 II
Jimenez Juan J. Sergeant First Class K 106th Infantry NYNG 1958 IV
Jo (sp?)nI (sp?)s Nelson A. Sergeant K 10th Infantry 1916 IV
Jochum Clarence C. Major Field & Staff 101st Armored Cavalry Regiment 1955 II
Jochym Andrew H. CBM Division 3-98 Battalion 3-29 NYNM 1955 III
Jochyn Andrew H. Chief Boatswain's Mate Shipboard Div 3-98 Battalion 3-29 Naval Militia 1960 II
Jocoby Zachariah R. Private 46th H 2nd Infantry 1908 IV
Johanes Frank Corporal D 102nd Medical Regiment 1940 IV
Johannes Jacob Jr. Commissary Sergeant 1st Battery 1901 IV
Johanns Frederick L. Quartermaster Sesrgeant [Squadron C], [Tn. 7] 1909 IV
Johansen Neil B. Private 1st Class Battery E 104th Field Artillery 1938 IV
John Augustus Private 36th Separate Company 1903 IV
John George H. Private H 13th Regiment 1900 IV
John Augustus Private 36th Separate Company 1905 III
Johnrs William Foulke 2nd Lieutenant Company B 71st Regiment 1903 IV
Johnson Kenneth L. Master Sergeant Company C 27th Reconnaissance Battalion 1956 I
Johnson William P.E. Private B 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Johnson Ernest H. Private, 1st Class I 14th Infantry 1941 IV
Johnson Kenneth L. Master Sergeant E 174th Infantry Regiment 1952 II
Johnson William R. Captain 1st Cavalry 1914 IV
Johnson Frank A. 1st Lieutenant 13th Separate Company 1905 I
Johnson Kenneth L. Sergeant C 174th Infantry 1939 IV
Johnson William R. Captain 74th Regiment 1946 IV
Johnson Frank A. 2nd Lieutenant Field & Staff 13th Separate Company 1901 II
Johnson Leland E Captain Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion 1958 II
Johnson William T. Fireman First Class 31st Division NYNM 1941 III
Johnson Frank Abirt 2nd Lieutenant 13th Separate Company 1894 IV
Johnson Leland E. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
Johnson Ernest H. Master Sergeant I 165th Infantry III
Johnson Frederick C. Sergeant 1st Class Headquarters Company 106th Infantry NYNG 1949 IV
Johnson Leland E. 2nd Lieutenant Headquarters Battery 170th Field Artillery NYNG 1952 IV
Johnson Frederick C. Chief Warrant Officer -2 Service 106th Infantry 1954 III
Johnson George H. Major Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1921 II
Johnson Morris E. Captain Battery A 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Johnson Kenneth L. Sergeant E 2nd Battalion/174th Infantry 1950 III
Johnson George H. Captain, Ordnance Officer 22nd Engineers 1913 III
Johnson Orvel Jay Corporal 3rd Separate Company 1905 IV
Johnson Raymond T. First Sergeant C 21st Infantry 1948 III
Johnson George H. First Sergeant H 22nd Regiment 1907 IV
Johnson Raymond T. 1st Sergeant I 134th 1942 IV
Johnson Stanley D. Sergeant First Class Battery C 870th Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1953 III
Johnson George H. Lt. Colonel 102nd Engineers 1933 Special (35 Year)
Johnson Reginald M First Sergeant K 7th Infantry 1912 IV
Johnson George Howard Lt. Colonel 102nd Engineers 1924 I
Johnson Robert A. 1st Lieutenant 274th Communications Squadron (OP) NYANG 1959 IV
Johnson [Frank Abirt] 2nd Lieutenant 13th Separate Company 1896 III
Johnson Godfrey Corporal 5th Separate Company 1907 IV
Johnson Robert L. Tech. Sergeant 369th Coast Artillery 1941 IV
Johnson Albert J. Master Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1947 IV
Johnson Harry Sergeant B 69th Infantry 1914 IV
Johnson Roy Everard Ensign Staff 3rd Battalion NY Naval Militia 1927 IV
Johnson Archie W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 102nd Medical Battalion 1960 II
Johnson Henry H. Captain Headquarters Battery 245th Coast Artillery Regiment 1937 II
Johnson Russell H. Sergeant Service Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Johnson Archie W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 102nd Medical Battalion NYNG 1950 IV
Johnson Henry R. Captain, Supply Officer 245th Coast Artillery 1941 I
Johnson Stanley D. Sergeant Battery B 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Johnson Archie William Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 102nd Medical Battalion NYNG 1954 III
Johnson Henry Roland 1st Lieutenant [245th Coastal Artillery] 1932 III
Johnson Stover M. Private 21st Separate Company 1894 III
Johnson Benjamin T. Sergeant 2nd Separate Company 1904 IV
Johnson Henry Roland 1st Lieutenant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1926 IV
Johnson Thomas O. Captain [D.C. Medical Detachment] 369th Infantry 1934 III
Johnson Charles E. Private 2nd 3rd Infantry 1912 IV
Johnson Henry W. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon M D 23rd Separate Company 1908 IV
Johnson Victor F. Private 6th Company 13th Artillery District 1911 IV
Johnson Charles M. Corporal K 47th Regiment 1896 IV
Johnson Henry W. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Johnson Walter A. Sergeant & Gun Commander 3rd Company 13 C D C 1915 IV
Johnson Cletus E. Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Johnson Hjalmar Private 1st Class M D D 212th Coast Artillery 1940 IV
Johnson Walter J. Musician 5th Separate Company 1903 I
Johnson Earl M. 11st Division, 9th Battailion, NYNM 1941 IV
Johnson James R. Private E 65th Infantry 1912 IV
Johnson Walter J. Musician 5th Separate Company 1899 II
Johnson Edwin K. Captain 186th Field Artillery 1941 I
Johnson James William Captain Regimental Headquarters Company 369th Infantry 1939 IV
Johnson Walter J. Private 5th Separate Company 1894 III
Johnson Edwin K. Captain M 106th Field Artillery Regiment 1936 II
Johnson John A. Captain 23rd Infantry 1918 IV
Johnson William G. Private E 65th Infantry 1914 IV
Johnson Edwin Kimball Captain [How. Co.] 106th Infantry 1932 III
Johnson Joseph F. Quartermaster Sergeant D 69th Regiment 1895 IV
Johnson William H. Quartermaster Sergeant I 9th Regiment 1899 IV
Johnson Edwin Kimball Captain 106th Infantry 1926 IV
Johnson Joseph E. Sergeant Q [9400 TSU Signal C STR Fort Nonmouth] 1951 IV
Johnson William H. First Sergeant G 369th Infantry 1938 IV
Johnson Elmer S. Major 14th Regiment, NYG 1945 I
Johnson Joseph H. Captain 107th CAMRON 1960 IV
Johnson William P. E. Private B 13th Regiment 1902 IV
Johnson Ernest H. Sergeant First Class I 165th Infantry Regiment 1957 II
Johnston George Ellis Master Sergeant Service Company 108th Infantry 1932 I
Johnston George F. Lt. Colonel 29th S. T. Bn. S.C.R.T.C. 1943 I
Johnston George F. Captain D 107th Infantry Regiment 1938 II
Johnston George F. Captain D 107th Infantry 1933 III
Johnston George W. Captain 3rd Company 13th Coast Defense Command 1915 II
Johnston George W. Captain 3 13th Artillery District 1911 III
Johnston George William Captain M 13th Regiment 1904 IV
Johnston Harry T. First Sergeant C 10th Battalion 1901 IV
Johnston John B 14th Infantry 1914 I
Johnston John [Quartermaster Sergeant] F. M. 23 Regiment 1905 III
Johnston [George ]E. Private 2 3rd Infantry 1911 IV
Johnston John Musician B 14th Infantry Regiment 1909 II
Johnston Alan Sergeant Troop K [121st] Cavalry 1941 III
Johnston John J. Sergeant E 9th Regiment 1899 IV
Johnston Albert T. Jr. Captain B 13th Regiment 1904 IV
Johnston Lloyd B. Captain C 174th Infantry 1927 IV
Johnston Charles O. Sergeant I 105th Infantry 1937 III
Johnston Samuel [F. M.] 14th Regiment 1906 IV
Johnston Francis E. Chief Master Sergeant Headquarters 106th Air Transport Group - Air National Guard 1963 II
Johnston Thomas P. Private 1st Class G 14th Infantry 1940 IV
Johnston Francis E. Master Sergeant 102nd Bomb Squadron NYNG 1953 IV
Johnston William Drum Major 14th Infantry 1916 I
Johnston Frank H. Private 15th Separate Company 1907 IV
Johnston William Musician F M 23rd Regiment 1905 IV
Johnston Fred H. Quartermaster Sergeant M 3rd Infantry, 2nd Separate Company 1910 IV
Johnston William Drum Major Band 14th Infantry Regiment 1914 II
Johnston Fred S. Major Field & Staff 3d Infantry Regiment 1920 II
Johnston William E. Musician 10th Separate Company 1905 IV
Johnston Fred S. Captain M 3rd Infantry 1915 III
Johnston Frederick S. Major 108th Infantry 1925 I
Johnston Frederick S. Lt. Colonel 108th Infantry 1936 Special (35 Year)
Johnston George Musician D 14th Infantry Regiment 1910 II
Johnston George Corporal F. M. 23rd Regiment 1905 III
Johnston George E. 1st Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1928 II
Johnston George E. First Sergeant Service Company 108th Infantry 1927 III
Johnston (sp?) William T. First Sergeant B 47th Regiment 1896 IV
Johnstone Edward J. Lieutenant 4th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Jokl Alexander Captain 74th Infantry 1920 IV
Jolly Louis E. Private 3rd Battery 1895 IV
Jonak Joseph R. 1st Lieutenant 174th Armored Infantry Battalion 1955 IV
Jonas Matthew Master Sergeant 245th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Jondrrau (sp?) Albert S. Corporal H. C. 12th Regiment 1901 IV
Jones William A. Private 1st Class 369th Infantry 1938 IV
Jones Albert Private 105th Infantry 1941 IV
Jones Harry P. Captain Headquarters Company 53rd Infantry Brigade 1940 IV
Jones William F. Staff Sergeant A 369th Coast Artillery 1941 IV
Jones Alonzo D. 2nd Lieutenant 7th Separate Company 1894 III
Jones Henry G. Private First Class Headquarters Company 10th Infantry 1941 III
Jones William J. First Sergeant G 65th Regiment 1907 IV
Jones Arthur W. Private 1st Class Troop A 121st Cavalry 1937 IV
Jones Herbert A. Lieutenant Colonel Field & Staff 1st Battalion 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1947 II
Jones Charles Strorekeeper Second Class 7th Division 2nd Battalion 1941 III
Jones Ira D. Sergeant 8th Company 13 CDC 1915 III
Jones Charles L. Sergeant B 2nd Infantry, 7th Separate Company 1910 IV
Jones Ira D. Private 8 13th Artillery District 1910 IV
Jones Charles S. Jr. 1st Lieutenant 721st Transportation Company 1960 IV
Jones James [William] Major 15th Regiment 1942 III
Jones Clyde S. Captain Field & Staff 569th Field Artillery Battalion 1958 II
Jones James E. 1st Lieutenant 107th Infantry 1941 III
Jones Clyde S. Captain 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Jones James W. Lieutenant Colonel Field & Staff 15th Infantry Regiment New York Guard 1952 II
Jones Clyde S. Captain Battery C 369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Jones John M. Sergeant B 7th Regiment 1896 IV
Jones David Arthur Corporal B 71st Infantry 1925 IV
Jones John R. Master Sergeant Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Jones E. Searles 1st Lieutenant 144th Separate Company 1899 IV
Jones John R. Master Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Jones Ellis T. Sergeant F 10th Infantry 1937 IV
Jones John R. Master Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Jones Ernest W. Major 22nd Engineers III
Jones John S. 2nd Lieutenant Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Jones Ernest W. Major 22nd Engineers [1947] IV
Jones Louis Gunner's Mate I 1st Division Naval Militia 1st Battalion 1904 IV
Jones Eugene C. 2nd Lieutenant 245th Artillery 1926 III
Jones Milton Master Sergeant Headquarters Battery369th AAA Group NYNG 1954 IV
Jones Eugene C. First Sergeant 13th C D C 1920 IV
Jones Milton L. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1954 III
Jones Frederick A. Corporal I 14th Infantry 1922 IV
Jones Paul R. Major Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Jones Frederick J. Ordnance Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Infantry Battalion 1905 II
Jones Raphael Sergeant 9th Artillery [Dist] 13th Company 1914 III
Jones Frederick J. Private 30th Separate Company 1900 III
Jones Raphael Sergeant 13th [9th Artillery Dist] 1909 IV
Jones Frederick J. 1st Lieutenant 26th Separate Company 1895 IV
Jones Robert J. Staff Sergeant 258th Field Artillery (155mm) 1941 IV
Jones Frederick J. [Artificer] 3rd Regiment 1910 I
Jones Samuel C. Major & Medical Corps Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1910 II
Jones George A. 1st Lieutenant Battery C 369th AAA Gun Battalion 1950 IV
Jones Samuel C. Captain & Assistant Surgeon 2nd Battalion 1900 IV
Jones George J. Sergeant C 1st Marine Battalion NYNM 1941 III
Jones Samuel Case Captain F&S 2nd Battalion 1905 III
Jones Hamilton L. Sergeant M D D 101st Cavalry 1938 IV
Jones Sylvester Jr. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1952 IV
Jones Harold H. Sergeant L 108th Infantry 1927 IV
Jones William Private A 74th Regiment 1894 IV
Jones Harry P. Colonel Field & Staff 53rd Infantry Brigade & NYNG Headquarters 1956 II
Joos Joseph J. Jr. [Private] I [71st Regiment] 1896 IV
Jordan [Gilbert Everson] Corporal 23rd Separate Company 1904 IV
Jordan [Joseph A.] Sergeant 1st Class Headquarters Company 1st Battalion 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Jordan George R. Sergeant D 12th Infantry 1913 IV
Jordan Herbert F. Sergeant A 174th Infantry 1942 III
Jordan Mort L. Sergeant 1st Class Battery A 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Jordan Samuel H. Master Sergeant Service Company 105th Infantry 1940 IV
Jordan Thomas V. Captain 71st Infantry 1954 III
Jordan Thomas V. Captain D 71st Infantry NYNG 1949 IV
Jordan William H. Sergeant Battery B 156th Field Artillery 1927 IV
Jordon Robert C. Sergeant 14th Company 9th Artillery District 1913 IV
Joscelyn Louis J. Captain H 7th Infantry 1909 I
Joscelyn Louis J. 1st Lieutenant H 7th Infantry Regiment 1904 II
Joscelyn Louis J. Sergeant H 7th Regiment 1894 IV
Joscelyn Louis James 2nd Lieutenant H 7th Regiment 1899 III
Joseph Micah C. Sergeant Non-commissioned Staff 870th Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion (Self Propelled) 1948 II
Joseph Micah C. Sergeant E 369th Infantry 1941 III
Josephthal Lewis M. Ensign [1st Battalion] 1901 IV
Josephthal Louis M. Lt. Commander NMNY 1916 I
Josephthal Louis M. Lieutenant & Paymaster 1st Battalion Naval Militia 1911 II
Josephthal Louis M. Commanding Naval Militia 1928 Special (35 Year)
Josephthal Louis Maurice [Lieutenant J. G] F&S 1st Battalion [N. Mc] 1906 III
Joslin Chester J. Sergeant G 105th Infantry 1939 IV
Joueneay William H. Corporal C 7th Regiment 1894 IV
Jourmay William H. Corporal C 7th Regiment 1898 III
Jous (sp?) Gustav J. Private 8th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Joy Edward M. Major Headquarters 56th Regiment New York Guard 1947 II
Joy Edward Mc G. Captain Headquarters 56th Regiment 1943 III
Joy Edward McGlynn Master Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 III
Joyce Francis P. Private 1st Battalion H Battery & CT 156th Field Artillery 1937 IV
Joyce Harold D. Major 138 Evacuation Hospital Company, AUS 1945 I
Joyce Harold D. Captain Headquarters 2nd Battalion 102nd Medical Regiment 1940 II
Joyce Harold D. 2nd Lieutenant [Headquarters Am. Battalion] 102nd [Medical Regiment] 1935 III
Joyce Harold D. Lt. Colonel Quartermaster Corps Headquarters 27 Infantry Division NYNG 1954 Special (35 Year)
Joyce Raymond F. Jr. Major Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Joye Paul Musician D 22nd Regiment 1895 IV
Jubox Nicholas Captain 137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV
Juch (sp?) Justin M. Sergeant D 71st Infantry 1909 IV
Judd William J. Jr. Sergeant H 65th Infantry 1911 IV
Judge Lawrence P. Staff Sergeant 102nd Ordnance Company 106th Ordnance Battalion 1963 II
Judge Lawrence P. Master Sergeant L 71st Infantry 1956 III
Judge Lawrence P. Master Sergeant L 71st Infantry NYNG 1954 IV
Judson Frank S. Quartermaster Sergeant Unknown Unknown 1916 II
Judson Frank S. Post Quartermaster Sergeant Div., NG 1912 III
Judson Frank S. First Sergeant H 22nd Regiment 1901 IV
Judson William D. Captain 2 Squadron A 1909 III
Judson William David 1st Lieutenant 2nd Company Squadron A 1904 IV
Judson William Francis Lieutenant Colonel F&S 12th Regiment 1902 IV
Judson Albert L. Captain A 10th Battalion 1894 IV
Judson Charles H Colonel 101st 1950 I
Judson Charles H. Captain B 101st Signal Battalion 1939 II
Judson Charles H. Captain B 101st [Sug Battalion] 1934 III
Judson Edmund L. Colonel 1895 IV
Judson Frank S. 2nd Lieutenant 1st Infantry 1920 I
Julaskee (sp?) Nicholas Private [I] 65th Regiment 1906 IV
Juliano Gerald Captain MP Detachment HHC 42nd Infantry Division 1960 IV
Julier Charles Staff Sergeant 71st Infantry, State War Disaster Military Corp 1948 I
Junghans Charles C. Sergeant 1st Class Battery D 2nd Missile Battalion 106th Artillery 1960 IV
Junquet Arthur R. Unknown Medical Detachment 212th Coast Artillery Regiment 1940 II
Junquet Arthur R. [Staff Sergeant] [M Department] 212th Coastal Artillery 1935 III
Jurgens Karl Sr. Supply Sergeant Headquarters 156th Field Artillery 1925 IV
Jurgensen Julius F. Supply Sergeant 71st Infantry 1920 IV
Jury (sp?) Thomas F. Sergeant 1st Class Battery B 2nd Howitzer 104th Artillery 1960 IV
Just (sp?) Harry Keyes Sergeant D 23rd Regiment 1902 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST