Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 764 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Kador Fred Sergeant Battery B 212th Coast Artillery 1937 IV
Kadreskey Joseph M. Corporal 5th Separate Company 1900 IV
Kaeppel Arthur C. 2nd Lieutenant C. 1 Field Artillery 1915 IV
Kaeppel Arthur E. Major Field & Staff 1st Battalion 104th Field Artillery Regiment 1926 II
Kaeppel Arthur E. Lt. Colonel 104th Field Artillery 1941 Special (35 Year)
Kaeppel Arthur Edward Major 1st Batallion 104th Field Artillery 1931 I
Kafka Steven Chief Shipfitter [13th Separate Fleet Division ] 1935 III
Kahl Irwin N. Chief Warrant Officer Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1950 IV
Kahn Walton S. Master Sergeant Headquarters H & S Company 142nd Tank Battalion 1956 III
Kahn Walton S. Master Sergeant Headquarters H&S Company 142nd Tank Battalion 1956 IV
Kahn Arno Master Sergeant 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Kahn Walron S. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Medium Tank Battalion 142nd Armor Regiment 1963 II
Kain George H. Artificer H 10th Infantry 1917 IV
Kalish Sidney Sergeant B 102nd Engineers 1927 IV
Kalk Francis W. Sergeant A 108th Infantry 1937 IV
Kallman Howard J. Lieutenant Colonel Headquarters II Corps Artillery 1951 III
Kallmann Howard J. Colonel Headquarters & Headquarters Battery Second Corps Artillery 1955 II
Kallmann Howard J. Major 27th Infantry 104th Field Artillery Battalion 1946 IV
Kalloch Robert M. Ordinance Sergeant 7th Regiment 1898 III
Kalloch Robert M. Corporal H 7th Regiment 1894 IV
Kallock Robert M. Ordnance Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1903 II
Kamienski Stanley T. Lieutenant Cmdr Division 3-8 Naval Militia 1960 II
Kamienski Stanley T. LCDR Naval Reserve Flight Division 3-8(D) 1960 IV
Kammer Edwin C. Technical Sergeant Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV
Kamna Emanuel [Technical Sergeant] [Headquarters Detachment] 27th Division 1935 III
Kanalay Patrick Sergeant Company B 7th Separate Company 1903 IV
Kanalay Patrick J. Sergeant B 2nd Infantry Regiment 1913 II
Kanalay Patrick James Sergeant 7th Separate Company/ B 2nd Infantry 1910 III
Kanapke Rudolph C. Private 48th Separate Company 1894 IV
Kane Jasper T. Commander 2nd Battalion NM 1933 Special (35 Year)
Kane Jerome P. Captain 258th Field Artillery Battalion 1955 III
Kane Jerome P. Captain 258th Field Artillery Battalion 1955 IV
Kane John P. Specialist First Class Headquarters Company C Coast Artillery 27th Armored Division 1955 I
Kane John P. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1952 II
Kane John P. First Sergeant 105th Infantry 1947 III
Kane John P. Sergeant Headquarters Company 105th Infantry 1940 IV
Kane Joseph Musician 23rd Regiment 1905 I
Kane Joseph Private E 23rd Infantry Regiment 1897 II
Kane Joseph Private E 23rd Regiment 1894 III
Kane Joseph T. Lieutenant Commander 2nd Battalion Naval Militia 1918 II
Kane Matthew J. Private [27th] [8th Artillery Dist] 1909 IV
Kane Michael F. Private [M] 69th Infantry 1911 IV
Kane William A. Private 34th Separate Company 1899 IV
Kane Arthur J. Corporal H & S Company Band Section 102nd Engineers 1939 IV
Kane Dominic A. Sergeant [T & I.] Signal Corps 1916 IV
Kane Edward R. Master Sergeant D 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Kane George W. Sergeant C 10th Battalion 1900 IV
Kane Jasper T. Lt. Commander 2nd Battalion NMNY 1922 I
Kane Jasper T. Lieutenant, Engineer Officer 2nd Battalion NYNM 1913 III
Kane Jasper T. Lieutenant, Junior Grade 5 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Kanski Edward A. Private C 8th Battalion 1894 IV
Kanter Rubin E. Sergeant 244th Coastal Artillery 1946 IV
Kanz Philip Private 13th Regiment 1894 I
Karauagh (sp?)Kavanagh (sp?) George W. J. Sergeant Hospital Corps 23rd Infantry 1911 IV
Karboski Anthony Technical Sergeant Non-commissioned Staff 9th Regiment New York Guard 1947 II
Karboski Anthony Technical Sergeant 9th Infantry Regiment 1947 III
Kardos Robert H. Chief Warrant Officer 2 1st Howitzer Battalion 258th Artillery NYARNG 1959 IV
Karnath John Chief Warrant Officer 4 Service Company 174th Infantry NYNG 1953 Special (35 Year)
Karnath John I. Master Sergeant Military Police Board, U.S. Army 1942 I
Karnath John I. Master Sergeant Headquarters Company 174th Infantry Regiment 1938 II
Karnath John I. Master Sergeant Headquarters 174th Infantry 1934 III
Karoly Albert E. Master Sergeant B 642nd Transporation Battalion (Infantry Division) 1960 IV
Karp Max Sergeant 1st Battalion Headquarters Company 106th Infantry 1938 IV
Karsch Frederick W. Private C 7th Regiment 1904 IV
Kask Arnold D. Captain Headquarters/Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery NYARNG 1959 IV
Kasola Frederick Private K 47th Infantry 1913 IV
Kasprzak Stanley L. Staff Sergeant B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Kassel Sidney E. Quartermaster 1st Class 3rd Fl Division NYNM 1938 IV
Kastner Maximilian G. Technical Sergeant 22nd Regiment 1945 III
Katz Daniel M. Major Headquarters 1st Battle Group 71st Infantry Regiment 1963 II
Katz Daniel M. Captain 71st Infantry NYARNG 1959 III
Katz Daniel M. 1st Lieutenant C 71st Infantry NYNG 1953 IV
Kaualay? Patrick J. Supply Sergeant B 2nd Infantry 1918 I
Kaufman Eugene 2nd Batallion New York Naval Militia 1932 I
Kaufman Eugene Chief Commissary Steward 2nd Battalion Naval Militia 1931 II
Kaufman Eugene [CC STD] 2nd Battalion Naval Militia 1925 III
Kaufman Eugene [Chief -- Steward] 2nd Battalion Naval Militia 1916 IV
Kaupelis Benjamin Private First Class G 105th Infantry 1937 III
Kauser Richard G. Master Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Kavanaugh James P. Captain 245th Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Kavanaugh James P. 2nd Lieutenant 245th AAA Gun Battalion NYNG 1949 IV
Kavanaugh Richard W. SP5 Headquarters/Headquarters Company CC"A" 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Kawaksli Henry F. S C 2nd Class 12th Flight Division NMNY 1937 IV
Kay Harry Warrant Officer Junior Grade 71st Infantry 1948 III
Kay Harry R. Staff Sergeant Service 71st Infantry 1940 IV
Kayser Charles W. 1st Lieutenant C 23rd Regiment 1899 III
Kayser Charles W. 1st Lieutenant C 23rd Regiment 1894 IV
Kean Eugene V. First Class Sergeant 1st Company Signal Corps 1904 IV
Kean Thomas [Vincent] 1st Lieutenant G 74th Infantry 1913 IV
Kean Thomas V. Captain 74th Infantry 1919 III
Keane James F. Private 1st Class Service Company 105th Infantry 1939 IV
Kearney Bernard W. Brigadier General 53rd Brigade 1940 I
Kearney Bernard W. Colonel Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Kearney Bernard W. Lt. Colonel 105th Infantry 1929 III
Kearney Bernard W. Major 105th Infantry 1925 IV
Kearney Bernard William Major General Headquarters 27th Infantry Division NYNG 1950 Special (35 Year)
Kearney Patrick B. Corporal [22nd, L] 2nd Infantry 1912 IV
Kearney William H. 1st Lieutenant L 23rd Infantry 1916 IV
Keating Michael E. Sergeant M 3rd Infantry 1912 IV
Keats Harry J. Sergeant 12th Infantry 1920 IV
Keck Frank Captain K 71st Regiment 1897 III
Keck Frank Captain K 71st Regiment 1894 IV
Kedenburg George L. Private formerly 165th Infantry 1945 IV
Kedenburg Lucas J. Major Headquarters & Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion 1963 II
Kedenburg Lucas J. Captain Headquarters & Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion NYARNG 1959 III
Kedenburg Lucas J. Captain Headquarters/Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion NYARNG 1959 IV
Keefe Gordon A. 2nd Lieutenant 1st Battalion Hors. Company 174th Infantry 1937 III
Keefe John E. Lt. Colonel Headquarters 102nd Medical Battalion NYNG 1957 IV
Keefe Raymond E. Major Headquarters & Headquarters Detachment 3rd Battalion 3rd Regiment New York Guard 1946 II
Keefe Raymond E. Major Headquarters 3rd Battalion 3rd Infantry 1947 III
Keefe Raymond, E. Major 3rd Infantry, NYG 1946 I
Keegan Charles E. Lt. Colonel 557th Field Artillery Battallion 1943 I
Keegan Charles E. Captain Headquarters 105th Field Artillery Regiment 1939 II
Keegan John S. 2nd Lieutenant Troop K 1st Cavalry 1914 IV
Keegan Joseph J. First Sergeant E 69th Infantry 1912 IV
Keegan William G. First Sergeant K 14th Infantry 1914 IV
Keegan Charles [B] Captain [Regiment Headquarters] 105th Field Artillery 1933 III
Keegau Henry A., Jr. Trumpeter Troop []5 Squadron "C" 1910 IV
Keeh (sp?) Henry V. First Sergeant I 7th Regiment 1895 IV
Keeler Bernard J. First Sergeant E 22nd Regiment 1906 IV
Keeler Charles J. , 1st Class NYNM-USNR 1941 IV
Keeler Joseph A. Chief Carpenter's Mate 2nd Battalion NYNM 1935 I
Keeler Joseph M. Chief Carpenter's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1935 II
Keeler Joseph M. Chief Carpenters Mate 2nd Battalion Naval Militia 1920 III
Keeler Joseph M. Seaman [3rd Division] [2nd Battalion Naval Militia] 1913 IV
Keeler Joseph M. Chief C Mate 2nd Brigade NYNM 1938 Special (35 Year)
Keeler Patrick J. Captain 65th Infantry 1913 IV
Keenan James F. Sergeant B 165th Infantry 1939 IV
Keep Henry [W] 2nd Lieutenant [I] 7th Regiment 1901 III
Keep Oliver H. Jr. Sergeant I 7th Regiment 1900 IV
Keese George M. Major 106th Infantry 1924 I
Keese George M. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1920 II
Keese George M. Quartermaster Sergeant A 23rd Infantry 1912 III
Keese George M. Quartermaster Sergeant A 23rd Regiment 1907 IV
Keesler William F. First Sergeant B 23rd Regiment 1898 IV
Kehlbeck Harvard A. Captain 71st Infantry 1916 III
Kehlbeck (sp?) Harvard A 1st Lieutenant K 71st [Infantry] 1911 IV
Kehn Joseph A. Musician C 2nd Infantry 1913 IV
Keich David C. Private 115th Separate Company 1898 IV
Keith Julius Corporal Headquarters Battery 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Keleher Cornelius P. Sergeant [X 1st Calvalry] 1927 III
Keleher Cornelius P. Supply Sergeant B 1st Cavalry 1922 IV
Kellard Peter P. Sergeant D 165th Infantry 1938 IV
Kelleher John J. Jr. SP3 Battery A 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Keller Charles Musician L 47th Infantry 1914 IV
Keller Charles K. Captain 74th Infantry 1920 III
Keller Charles P. Major Field & Staff 74th Regiment New York Guard 1945 II
Keller Charles P. First Sergeant E 3rd Infantry 1914 IV
Keller Edward L. Musician 10th Separate Company 1907 III
Keller Edward L. 10th Separate Company 1907 IV
Keller Harold F. Master Sergeant 42nd Infantry Division 1956 I
Keller Michael [Guidon Sergeant] 1st Battery 1897 III
Keller Michael Guidon Sergeant 1st Battery 1894 IV
Keller Michael W. Major 106th Infantry 1951 I
Keller Michael W. Master Sergeant Non-commissioned Staff 106th Infantry Regiment 1939 II
Keller Michael W. Master Sergeant Service 106th Infantry 1934 III
Kellett William F. 1st Srgeant 6th 13th Art. Dist. 1909 IV
Kelley John H. Sergeant G 47th Regiment 1900 IV
Kelley John H. Color Sergeant 47th Infantry 1913 I
Kelley John J. First Sergeant 9th Separate Company 1907 IV
Kelley Walter J. First Sergeant I 47th Regiment 1894 IV
Kelley Charles H. Sergeant 30th Separate Company 1894 IV
Kelley Gerard W. Brigadier General Headquarters Detachment 1952 I
Kelley Gerard W. Colonel Headquarters & Headquarters Detachment 165th Infantry Regiment 1947 II
Kelley Gerard William Lt. Colonel Headquarters 27th Division 1937 IV
Kelley James H. Private Howitzer Company 105th Infantry 1937 III
Kelley John H. Color Sergeant Non-commissioned Staff 47th Infantry Regiment 1908 II
Kelley John H. [Quartermaster Sergeant] G 47th Regiment 1904 III
Kellner Ernest C. Gunner's Mate Missile Chief 11th Division 9th Battalion Naval Militia 1950 II
Kellner Ernest C. Gunner's Mate 2nd Class 11th Flotilla Division, 9th Battalion, NYNM 1939 IV
Kellogg Benjamin Private G 7th Infantry Regiment 1908 II
Kellogg Benjamin A. Private F 22nd Regiment 1899 IV
Kellogg Benjamin A. Private G 7th Regiment 1903 III
Kellogg Frank L. Ensign 4 1st Battalion [Naval Militia] 1907 IV
Kellogg Benjamin A. Private G 7th Infantry 1913 I
Kellum Herbert A. Chief Yeoman [Headquarters] 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Kelly John Sergeant G 47th Infantry Regiment 1900 II
Kelly William R. Corporal B 44 1st Infantry 1911 IV
Kelly John 1st Sergeant G 47th Regiment 1895 III
Kelly John A. Colonel 102nd Medical Battalion 1957 IV
Kelly John D. Sergeant First Class Battery C 156th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Kelly John E. Master Sergeant G 6th Regiment 1944 IV
Kelly John J. [Commy] Sergeant 2 Squadron A 1907 IV
Kelly John J. Sergeant 1st Class C 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Kelly John James 1st Lieutenant I 2nd Infantry 1912 III
Kelly John P. Private 1st Class Battery E 245th Coast Artillery 1936 IV
Kelly Joseph J. Private 1st Class G 165th Infantry 1940 IV
Kelly Michael A. 1st Lieutenant 69th Infantry 1914 IV
Kelly Michael Andrew Major 69th Infantry 1924 III
Kelly Michael F. Private 165th Infantry 1925 III
Kelly Alfred F. 2nd Lieutenant 71st Infantry & 23rd Pioneer Infantry 1941 IV
Kelly Michael H. Stable Sergeant 69th Infantry 1920 IV
Kelly Charles G. 1st Lieutenant M 174th Infantry 1938 IV
Kelly Michael J. Staff Sergeant Headquarters 22nd Engineers 1947 IV
Kelly Charles L. 1st Sergeant C 69th Infantry Battalion 1894 II
Kelly Preston Corporal 6th Separate Company 1907 IV
Kelly Francis M. Sergeant A 10th Infantry 1937 III
Kelly Robert P. Master Sergeant Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Kelly George E. Quartermaster Sergeant 2nd Battery 1900 II
Kelly Stephen D. Master Sergeant K 165th Infantry 1957 IV
Kelly George R. Color Bearer 22nd Regiment 1906 I
Kelly W. H. General TAGONY 1957 III
Kelly George R. Quartermaster Sergeant 2nd Battery 1896 III
Kelly W. H. General TAGONY 1957 IV
Kelly George R. Quartermaster Sergeant 2nd Battery 1894 IV
Kelly William H. Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment 1943 II
Kelly George R. Sergeant F 22nd [Engineers] 1912 Special (30 Year)
Kelly William H. Brigadier General 1948 I
Kelly Gerard M. C.B.M. (AA) 10th Fl . USNR 1937 III
Kelly William H. Brigadier General TAG, HQ. NYARNG 1958 Special (35 Year Clasp)
Kelly James A. Sergeant Battery F 106th Field Artillery 1938 IV
Kelly William H. Brigadier General HQ NYARNG 1958 Special (30 Year, New Style)
Kelly James R.L. Sergeant 9th C.A.C. [??? Dt] 1918 IV
Kelly William J. 1st Sergeant Company H 12th Regiment 1903 IV
Kelly John Sergeant G 47th Regiment 1902 I
Kelly William R. Major 165th Infantry 1936 III
Kelsey Arthur J. Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1921 II
Kelsey Arthur J. Chief Boatsman Mate 2nd Battalion 1915 III
Kelsey Arthur J. Boatswain's Mate 2nd Batt., Naval Militia, 4th Separate Company 1910 IV
Kelsey Arthur James Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion NMNY 1925 I
Kelsey Robert A. Captain Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Kelsey William Sergeant Troop I 121st Cavalry Regiment 1947 II
Kelsey William A. First Sergeant [Troop I] 121st Cavalry 1935 III
Kelso William S. Sergeant K 47th Infantry 1914 IV
Kember Charles A. Private [22nd Company 9th CDC] 1914 III
Kemble Gouveneur Corporal F 7th Infantry 1909 I
Kemble Gouverneur Corporal F 7th Infantry Regiment 1905 II
Kemble Gouverneur Jr. Private F 7th Regiment 1894 IV
Kemp William A. M. Quartermaster Sergeant E 74th Infantry Regiment 1915 II
Kemp William C. B. Private B 7th Regiment 1898 I
Kemp William C.B. Private B 7th Infantry Regiment 1894 II
Kemp Arthur Major 74th Infantry 1916 I
Kemp Arthur Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1911 II
Kemp Arthur Captain H 74th Regiment 1906 III
Kemp Edward J. [Commy] Sergeant [N. C. S.] 13th Regiment 1906 IV
Kemp Eugene Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Kemp F DeForest Captain D/21 2nd Infantry 1909 IV
Kemp George E.H. Captain L 13th Regiment 1900 III
Kemp George H. Major [F/S] [13th Artillery Division] 1910 I
Kemp George H. Captain L 13th Infantry Regiment 1905 II
Kemp George H. 2nd Lieutenant G 13th Regiment 1895 IV
Kemp Herbert F. Lieutenant Commander 2nd Division 1st Battalion Naval Militia 1950 II
Kemp Herbert F. Chief Machinists Mate 1st Fl Division 1st Battalion NYNM 1938 IV
Kenavan Edward A. [Chieft Boatswain] 1st Division 1st Battalion 1950 III
Kenavan Edward A. Boatswains Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion NMNY 1938 IV
Kendall Benjamin F. Com[y] Sergeant 74th Infantry, Supply Company 1916 IV
Kendall Charles A. Captain H 74th Infantry 1914 III
Kendall Charles A. 1st Lieutenant [F&S] 74th Infantry [1911] IV
Kendall Charles W. Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1919 II
Kendziora Carl A. Jr. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry 1926 IV
Kenerson Vertner Captain [F&S] 74th Regiment 1907 IV
Kenna Kenneth W. 2nd Lieutenant G 3rd Infantry 1948 IV
Kennedy John J. Master Sergeant Service 165th Infantry 1934 III
Kennedy Richard J. Captain Battery B 258th Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV
Kennedy Thomas J. Corporal E 13th 65th Infantry 1911 IV
Kennedy Alonzo H. Staff Sergeant A 3rd Infantry 1947 III
Kennedy Alonzo H. Sergeant M 174th Infantry 1927 IV
Kennedy Bernard H. Quartermaster Sergeant 23rd Separate Company 1894 IV
Kennedy Daniel F. Regimental Sergeant Major 1921 III
Kennedy Daniel F. Sergeant I 10th Infantry 1913 IV
Kennedy Edmund F. Captain Ordnance Department, US Army 1950 I
Kennedy Edmund F. 1st Lieutenant I 14th Infantry Regiment 1940 II
Kennedy Edmund F. 2nd Lieutenant I 14th Infantry 1935 III
Kennedy Edward T. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Troop 1st Recon Squadron 101st Armored NYARNG 1959 IV
Kennedy George F. Musician Band 47th Infantry Regiment 1899 II
Kennedy George F. Private K 47th Regiment 1894 III
Kennedy James F. Private K 71st Infantry 1917 IV
Kennedy John J. 1st Lieutenant 69th Regiment, NYG 1942 I
Kennedy John J. Master Sergeant Service Company 165th Infantry Regiment 1939 II
Kennellie Richard F. Private B Troop 7th Infantry 1908 III
Kennelly Daniel A. Sergeant 19th Company C A C 1908 IV
Kennelly William Sergeant F 7th Infantry 1916 IV
Kenney Frederick J. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1915 IV
Kenney Harry J Captain E 802nd Tank Destroyer Battalion 1943 IV
Kenney Harry J. Major 2nd Battalion 26th Infantry 1948 III
Kenney James J. 2nd Lieutenant AGC Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1955 IV
Kenney (sp?) James H. Private G 47th Regiment 1900 IV
Kenngott Charles F. Sergeant 9th C.D.C., 15th Separate Company 1916 IV
Kenny Edgar Captain 7th Infantry 1919 IV
Kenny Robert E. Jr. Master Sergeant L 71st Infantry 1958 IV
Kenny William A. Captain [F/S] Corps of Engineers 1910 I
Kenny William A. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1905 II
Kenny William A. 2nd Lieutenant E 22nd Regiment 1900 III
Kenny Michael E. Captian 165th Infantry 1943 IV
Kent Charles B. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1919 IV
Kent Dan E. Master Sergeant Headquarters 27th Division 1940 II
Kent Dan E. Master Sergeant [Headquarters] 27th Division 1935 III
Kent Douglas Corporal K 7th Infantry 1914 IV
Kent Edward H. Sergeant Major Jr. Grade 7th Infantry 1916 IV
Kent Perry E. Private 144th Separate Company 1898 IV
Kenworthy John First Sergeant E 22nd Regiment 1900 IV
Kenworthy John P. Captain A 22nd Infantry Regiment 1894 II
Kenyon Harold E. Captain E 9th Regiment 1906 IV
Kenz John 2nd Lieutenant F Battery 245th Coast Artillery 1939 IV
Keough John J. 2nd Lieutenant 20th IS Battaion, NYG 1960 I
Keough John J. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 187th Field Artillery Observation Battalion 1954 II
Keough John J. Sergeant Third Class 187th Field Artillery Observation Battalion 1950 III
Keough John J. Private 1st Class Service Company 14th Infantry 1939 IV
Keough (sp?) Frederic W. Private D 7th Infantry 1913 IV
Keppel Stanley K. Sergeant 1st Class D 1st Medical Tank Battalion 174th Armored NYARNG 1959 IV
Kerby Frank E. Captain 13th Coast Defence Command 1920 I
Kerby Frank E. Sergeant Major Junior Grade Non-commissioned Staff 13th Coast Defense Command 1915 II
Kerby Frank E. First Sergeant K 13th Regiment 1905 IV
Kerby John E. Major 8th Regiment 1898 IV
Kerby John Edward Major [F&S] 8th Regiment 1903 III
Kerby William Captain 13th Regiment 1901 I
Kerby William [Captain & Inspector of R.P.] 13th Regiment 1894 III
Kerby William Captain & Quartermaster Field & Staff 13th Infantry Regiment 1899 II
Kerchof William J. Private Howitzer Company 107th Infantry 1937 III
Keresey Raymond F. Lieutenant Colonel Field & Staff 14th Regiment New York Guard 1946 II
Kerley Eugene A. Sergeant 41st Separate Company 1899 IV
Kerley Eugene Anthony Sergeant 41st Separate Company 1904 III
Kern Herman Corporal H 8th Battalion 1907 IV
Kernan Harry Captain D 14th Infantry 1910 IV
Kerner Charles H. Sergeant K 47th Regiment 1907 IV
Kerner Charles H. Jr. Sergeant 1 Squadron A 1906 IV
Kerr Arthur G. Major 106th Infantry 1949 IV
Kerr Edward A. Sergeant DW M 1st Infantry 1916 III
Kerr Harry J. Sergeant M 1st Infantry 1917 IV
Kerr Thomas F. Corporal K 69th Infantry Regiment 1907 II
Kerr Thomas F. Corporal E 69th Regiment 1901 IV
Kerr Thomas F. Sergeant K 69th Infantry 1912 I
Kerr Thomas Francis Corporal E 69th Regiment 1901 III
Kerr [Edward] A. Sergeant [M/31st] 1st Infantry 1911 IV
Kessler Gustave Jr. Sergeant I 14th Infantry 1938 IV
Kesten Israel Staff Sergeant Headquarters Company 101st Signal Battalion 1945 II
Kesten Israel Sergeant Headquarters Company 101 Signal Battalion 1937 III
Keston Isreal Master Sergeant Ser.Co. 71st Infantry, NYG 1947 I
Ketcham Berkeley S. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1918 III
Ketcham Berkeley S. Ensign 1st Battalion Naval Militia 1913 IV
Ketcham Richard H. Private I 47th Regiment 1896 III
Ketcham Richard H. Sergeant I 47th Regiment 1894 IV
Ketcham Richard P. Captain D 47th Regiment 1908 IV
Ketley Charles H. Private 30th Separate Company 1899 III
Ketz M. Thomas Lt. Colonel 244th, Coast Artillery, AUS 1946 I
Ketz M. Thomas Captain Battery E 244th Coast Artillery Regiment 1940 II
Ketz M. Thomas Captain [Battery E] 244th Coastal Artillery 1935 III
Ketz M. Thomas Colonel Headquarters & Headquarters Detachment less Sep Det NYNG 1955 Special (35 Year)
Ketzer William D. Sergeant A 10th Infantry 1935 III
Keuf William Supply Sergeant 74th Infantry 1921 I
Keuhnle Frederick C. Major 71st Infantry 1922 I
Keuling Russell J. First Sergeant D 102nd Quartermaster Regiment 1941 III
Keup William A. M. Private E 74th Regiment 1905 IV
Keup William A. M. Master Sergeant Service Company 174th Infantry 1931 Special (35 Year)
Keup Milliam A.M. Quartermaster Sergeant E 74th Infantry 1910 III
Keup (sp?) Arthur 1st Lieutenant H 74th Regiment 1901 IV
Keup (sp?) Francis D. Brigadier General 3rd Brigade 1918 III
Keupp Peter Lt. Colonel 165th Infantry 1951 I
Keupp Peter Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment 1950 II
Keupp Peter Captain L 165th Infantry 1940 IV
Keupp Peter Major 165th Infantry [AUS] 1943 III
Keyes Carleton C. 2nd Lieutenant Headquarters 51st Cavalry Brigade 1941 III
Keyes Joseph Corporal 18th Battery 9th C D C 1914 IV
Keyes Leonhard A. Lt Colonel 9th Regiment 1944 IV
Keyes Travell Davis First Sergeant E 105th Infantry 1925 IV
Keymel Jacob 3633rd MAM Company NYNG 1949 IV
Keyser Ernest W. Captain 1st Battalion Headquarters 212th Artillery 1927 IV
Keyser (sp?) Ralph T. Private F 7th Regiment 1905 IV
Kidd [Ninian] S. Private G 10th Infantry 1914 I
Kidd [Nuiyan S.] Commissary Sergeant 11th Battalion 1899 IV
Kidd Colin R. Major Field & Staff 51st Air Service Group (Army of the Untied States) 1946 II
Kidd Colin Rankin Captain F 102nd Quartermaster Regiment 1942 III
Kidd Ninian S. Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 10th Infantry Regiment 1909 II
Kidd Ninian S. [Quartermaster Sergeant] 11th Separate Company 1904 III
Kidd Ninian Selkirk Corporal 1931 Special (35 Year)
Kidd Robert T. [Warrant Officer JG] E 174th Infantry NYNG 1951 IV
Kiefer Henry C. Captain Battery B 245th Coast Artillery 1926 IV
Kierg Frank Jr. 1st Lieutenant E 9th Regiment 1899 IV
Kiermaier George Musician C 22nd Regiment 1895 IV
Kiernan John Joseph Chief Trumpeter N C S 10th Battalion 1905 IV
Kiimball Cleaveland C. Lt. Colonel (Surgeon) 1st Battalion [] 1920 IV
Kilish Walter C. Captain 212th Coast Artillery 1937 III
Kilker William J. Staff Sergeant 102nd Ob Squadron 27th Division Avia. 1938 IV
Killeen Peter C. Private B 107th Infantry 1939 IV
Killen John E. Sergeant 3rd Battalion Headquarters Company 71st Infantry 1939 IV
Killian George, Jr. Musician M 47th Infantry 1916 IV
Killoran John C. 2nd Lieutenant E 71st Infantry 1937 IV
Kilpatrick Harry P. Master Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Kimball Cleveland C. Commander M C Headquarters Staff Naval Militia NY 1926 III
Kimball Henry G. Quartermaster Sergeant 30th Separate Company 1897 IV
Kimball Herbert W. Musician B 22 Corps of Engineers 1915 IV
Kimball Richard J. Sergeant 1st Class B 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Kimball Russell C. Major [Medical Corps] 13th Regiment 1945 IV
Kimball Stanley E. Sergeant First Class A 205th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Kimball (sp?) [Fredk] C. Sergeant H 74th Regiment 1901 IV
Kimber Frederick E. 1st Lieutenant [I] 13th Regiment 1907 IV
Kimber Richard G. Private I 47th Regiment 1894 IV
Kimberle Norman F. Sergeant Battery A 106th Field Artillery 1939 IV
Kimble [Gouvou] Private F 7th Regiment 1899 III
Kimble Daughton H. Quartermaster Sergeant L 10th Infantry Regiment 1916 II
Kimble Daughton H. Quartermaster Sergeant 49th Separate Company/ L 10th Infantry 1911 III
Kimble Daughton H. Private 11th Separate Company 1906 IV
Kincaid Francis B. Sr. Sergeant First Class Service Company 105th Infantry Regiment 1952 II
Kincaid James L. Colonel J A G D 1920 III
Kincaid Manfred D. Sergeant 32 Separate Company 1904 III
Kincaid Manfred D. Sergeant 32nd Separate Company 1904 IV
Kincaid William Private 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1909 III
Kincaid William Private 12th Separate Company 1905 IV
Kincaid Francis B. Corporal Service 105th Infantry 1948 III
Kincaid Francis B. Master Sergeant. 2nd Regiment 1941 IV
Kinciad Francis B. Sr. Sergeant First Class H & S Company 205th Technical Battalion, NYNG 1957 I
Kindgen William J. Private G 7th Infantry 1910 IV
Kindler Edwin J. Captain 11th Separate Company 1894 III
King Ira B. Private D 71st Infantry 1909 IV
King James S. Lieutenant (JG) & Assistant Surgeon Staff 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
King John C. Captain A 101st Signal Battalion 1937 III
King Leonard H. Sergeant C 174th Infantry 1938 IV
King Louis 2nd Lieutenant B 2nd Infantry 1913 IV
King Moses Jr. Major 1922 III
King Oswald O. Major Headquarters NYG 1956 IV
King Peter J. Sergeant 31st Separate Company 1897 IV
King Preston L. Sergeant 9th Separate Company 1908 II
King [Preston] L. 1st Sergeant I 2nd Infantry 1912 I
King Preston L. Private 9th Separate Company 1898 IV
King Alfred J. Master Sergeant B 165th Infantry 1955 IV
King Preston Lewis Sergeant 9th Separate Company 1903 III
King Alfred James Jr. 2nd Lieutenant E 165th Infantry NYNG 1956 IV
King Walter Sergeant I 65th Infantry 1911 IV
King Charles Henry Captain 2nd Field Artillery 1921 IV
King William F. Sergeant D 9th Regiment 1899 IV
King Clarence E. Sergeant 102nd Motorcycle 1937 III
King William T. Sergeant I 10th Infantry 1940 IV
King Clarence E. Sergeant 102nd Motorcylce Company Special Troops 1927 IV
King William V. Lieutenant Colonel 22nd Regiment 1894 III
King Donald M. Sergeant First Class Battery B 170th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
King William W. Sergeant E 102nd Engineers 1926 I
King Donald M. Sergeant 1st Class 170th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
King William W. Sergeant Non-commissioned Staff 22nd Engineer Regiment 1920 II
King Edward L. Warrant Officer (JG) Service 108th Infantry NYNG 1950 IV
King William W. Quartermaster Sergeant M 22nd Engineers 1913 III
King Elmer S. Corporal I 10th Infantry 1940 IV
King William W. Quartermaster Sergeant E 22nd Regiment 1905 IV
King Emanuel W. Quartermaster Sergeant 8th Separate Company 1907 III
King Emanuel W. Color Bearer [NCS] 2nd Battalion [N. G] 1902 IV
King Frederick L. Sergeant C 23rd Regiment 1908 IV
King Norman W. Captain 22nd IS Battalion NYG 1960 IV
King George W. Private E 1st Infantry 1913 IV
King Harry D. First Sergeant A 7th Infantry 1914 IV
King Henry W. Sergeant Battery C 212th Coast Artillery 1938 IV
King Howard J. Staff Sergeant K 5th Regiment 1943 III
King Howard J. Sergeant F 102nd Medical Regiment 1938 IV
Kingman Eugene Color Bearer Sergeant 14th Regiment 1899 IV
Kingsbury Howard T. Colonel [S.S.J.A.G.D.] 1934 III
Kingsbury Joseph J. Captain 65th Infantry 1920 III
Kingsbury Joseph J. Captain M 65th Infantry 1914 IV
Kingsfriway (sp?) Walter E. 1st Lieutenant CAC 13th [Arty Dist] 1911 IV
Kingsland Henry Charles SP5 Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Kingsland James O. Jr. First Sergeant 8th 13th [A. D] 1913 IV
Kingsley Theodore L. First Sergeant 144th Separate Company 1898 IV
Kingston Robert J. 1st Lieutenant 5th Separate Company 1901 IV
Kinney James T. Musician F 23rd Infantry Regiment 1897 II
Kinney James T. Musician F 23rd Regiment 1894 III
Kinney Martin J. Private 5th Separate Company 1894 IV
Kinney (sp?) James T. Private [7] 23rd Infantry 1912 Special (35 Year)
Kinsbury Howard T. Colonel J A G D 1927 IV
Kinsella Thomas J. Sergeant Battery F 245th Coast Artillery 1939 IV
Kinsett George F. Private 48th Separate Company 1897 IV
Kinskey Charles Edward Quartermaster-Sergeant Company C 65th Regiment 1903 IV
Kinsley George Musician A 14th Infantry 1914 IV
Kipp Burdett 1st Sergeant Company D 7th Regiment 1903 IV
Kipp Burdette 2nd Lieutenant D 7th Infantry 1909 III
Kipp William H. Major 7th Regiment 1894 I
Kirby Charles H. Sergeant E 7th Regiment 1900 IV
Kirby Charles W. Private E 7th Infantry 1907 III
Kirby Frank E. First Sergeant 10 13th Artillery District 1910 III
Kirby William M. Brigadier General & General Inspector of Rifle Practice Field & Staff NYNG Headquarters 1897 II
Kirby William M. 1902 I
Kirby William M. Captain 2nd Separate Company 1894 III
Kirchner Frederick J. Corporal E 47th Infantry 1912 IV
Kirk Augustus J. Sergeant Battery A 105th Field Artillery 1936 IV
Kirk Frederick Master Sergeant Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion 1955 III
Kirkham [George C.] Private C 22nd Regiment 1900 IV
Kirkham George A. Quartermaster Sergeant C 22nd Engineer Regiment 1912 II
Kirkham George A. [Quartermaster Sergeant] C 22nd Regiment 1904 III
Kirkland Eugene Captain K 7th Regiment 1894 IV
Kirkland Eugene T. Captain K 7th Regiment 1895 III
Kirkland Howard McKesson Private K 7th Regiment 1901 IV
Kirkman William T. Musician Band 47th Infantry Regiment 1915 II
Kirkman William J. Private 27th Division Train 1922 I
Kirkman William T. Musician I 47th Infantry 1911 III
Kirkpatrick Edward [W] 1st Lieutenant G 69th Infantry 1909 IV
Kirsch Robert J. Captain 209th AAA Group NYNG 1955 IV
Kirsch Robert J. Colonel 107th Tactical Fighter Wing 1960 IV
Kirshner James M. Sergeant 14th Company 9 C D C 1915 IV
Kissel Herman L. Private 26th 8th [Arty Dist] 1911 IV
Kissel Robert F. 1st Lieutenant 258th Field Artillery 1939 IV
Kitt Murray Lt. Colonel Headquarters 274th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Kittell John J. 1st Division, 1st Battalion 1928 III
Kittell John J. Chief Yeoman 1st Division 3rd Battalion 1922 IV
Kittell John Joseph Chief Yeoman 12th Fl Div NYNM 1937 I
Kitts Earle B. Major 107th Infantry 1941 III
Kivita Algard J. Master Sergeant C 642nd Transportation Battalion 1960 IV
Kivlen Charles H. Sergeant K 14th Regiment 1900 IV
Kjellander John H. Chief Machinist's Mate 5th division 2nd Battalion 1925 IV
Kjellander John H. Chief Machinist's Mate (PA) 6th Div 2nd Bn NYNM 1940 I
Kjellander John H. Chief Machinist's Mate (Permanent Appointment) 6th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1935 II
Kjellander John H. Chief Machinist's Mate [PA] 2nd[ Battalion ] 1933 III
Klatte William C. Private 1st Class I 174th Infantry 1939 IV
Klauser Henry R. Master Sergeant 1 Howitzer Battalion 187th Artillery 1960 I
Klauser Henry R. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 955th Field Artillery Battalion 1955 II
Klauser Henry R. Master Sergeant Headquarters Battery 955th Field Artillery Battalion 1953 III
Klauser Henry R. Master Sergeant Battery C 104th Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Klausner William P. Sergeant [Troop B] 101st Cavalry 1933 III
Klauz William Major Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry Regiment 1959 II
Klauz William Captain 165th Infantry NYNG 1949 IV
Klauz Wulliam Major Headquarters 2nd Battalion 165th Infantry NYNG 1954 III
Klein Bernard J. Sergeant E 105th Infantry 1939 IV
Klein Carl H. Major 1st Regiment 1947 III
Klein Carl H. Captain M 10th Infantry 1927 IV
Klein George M. Technical Sergeant 10th Infantry 1932 I
Klein George M. Technical Sergeant Headquarters Company 10th Infantry Regiment 1931 II
Klein George M. Sergeant M 10th Infantry 1923 III
Klein Harold R. Sergeant B 102nd Engineers 1937 IV
Klein John F. Captain Field & Staff 17th Separate Company 1905 II
Klein John F. Captain 17th Separate Company 1900 III
Klein John F. 1st Lieutenant 17th Separate Company 1895 IV
Klein John Frederick Major [FvS] 10th Infantry 1910 I
Klein Louis Sergeant B Battery 258th Field Artillery 1939 IV
Klein Milton E. Master Sergeant Headquarters Battery 209th Anti-aircraft Artillery Group 1955 II
Klein Robert J. SP2 Battery B 104th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Klein Robert M. Staff Sergeant Headquarters Troop 101st Cavalry 1938 IV
Klein (sp?) George M. 2nd Lieutenant F 23 10th Cavalry 1910 IV
Kleinlein Robert J. Master Sergeant Clr. Company 102nd Medical Battalion NYNG 1953 IV
Kleinmeier Eugene G. Chief Warrant Officer Service Company 71st Infantry NYNG 1954 IV
Klemm George J. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 71st Infantry 1939 IV
Klemyer John D. Captain G 47th Infantry 1908 IV
Klemyer John DeWitt Major 47th Infantry 1913 III
Kline Ardolph L. Colonel 14th Regiment 1901 I
Kline Ardolph L. Lieutenant Colonel Field & Staff 14th Infantry Regiment 1896 II
Kline Ardolph L. Major 14th Regiment 1894 III
Kling Charles T. Sergeant 1st Class 42nd Recon Company NYNG 1951 IV
Klingenberg Alexander Sergeant A 23rd Infantry 1912 IV
Klinger Eugene Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 105th Infantry 1940 IV
Klinger J. Joyce Captain Headquarters 51st Regiment 1946 IV
Klinger John S. Sergeant H 14th Infantry 1926 IV
Klintberg Julius Private E 47th Regiment 1902 IV
Klipper Robert J. Sergeant First Class Battery A 105th Field Artillery Battalion, NYNG 1955 I
Klipper Robert J. Private Battery D 105th Field Artillery 1941 III
Klock Percy S. First Sergeant H 7th Regiment 1896 IV
Kloer Karl B. Captain H 23rd Infantry 1914 III
Kloer Karl B. 1st Lieutenant H 23rd Infantry 1910 IV
Kloman Andrew L. 2nd Lieutenant M 7th Infantry 1947 IV
Klopfer Darl W. Captain 773rd Anti-Aircraft Artillery 1949 I
Klopfer Karl W. Captain G 12th Regiment New York Guard 1946 II
Klopfer Karl W. First Sergeant Headquarters Battery & CT1 Battalion 244th Coast Artillery 1941 III
Klopp Harvey Chief Gunner's Mate 3rd Bn, NYNM 1923 III
Klopp Harvey A. Chief Gunner's Mate Naval Militia NY 1922 III
Klopp Harvey A. Chief Gunner's Mate 3rd Battalion Naval Militia 1920 IV
Klossner John J. Sergeant M 10th Infantry 1937 IV
Klotz Edward H. Corporal C 7th Regiment 1906 IV
Kluchka John G. Sergeant Battery C 104th Field Artillery 1937 IV
Knapp Arthur Private 1st Class Band 9th Regiment New York Guard 1942 II
Knapp Arthur F. Private First Class Service Battery 212th Coast Artillery 1937 III
Knapp Bruce R. Sergeant 1st Class B 1st Armed Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Knapp John M. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant. Company F & S 12th Regiment 1903 IV
Knauer [Georgy] Sergeant 1st Battery 1896 IV
Knauer George Quartermaster Sergeant 1st Battery 1906 II
Knauer Ransom L. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia NY 1923 III
Knauer Ransom L. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1920 IV
Knauer (sp?) George [Imr] Sergeant 1st Battery 1901 III
Kneeland Stillman F. Brigadier General [Judge Advocate ] 1898 IV
Kneppar Stanley R. SP2 Battery B 104th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Knierim Ernest Chief Warrant Officer 226th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Knierim Ernest Chief Warrant Officer 226th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Kniffiin Edgar A. Major Headquarters 101st [ MCR Squadron] 1949 IV
Knight Charles Corporal C 10th Infantry, 38th Separate Company 1909 IV
Knight Frank M. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1909 II
Knight Frank M. Private E 7th Regiment 1904 III
Knight George C. Lt. Colonel 174th Infantry, AUS 1946 I
Knight George C. Captain Service Company 174th Infantry Regiment 1939 II
Knight George C. 1st Lieutenant F 174th Infantry 1933 III
Knight James B. Major 715th AAA Battalion NYNG 1954 III
Knight James Blair Captain 715th AAA Battalion NYNG 1953 IV
Knight (sp?) Frank M. [Post Imr Sergeant] 7th Infantry 1914 I
Knight (sp?) Frank M. Private E 7th Regiment 1899 IV
Knighton Amos Private 1st Class Headquarters Company 369th Infantry 1936 IV
Knishern Fred P. G 1st Infantry 1913 IV
Knochenhauer Rudolph F. Private G 12th Infantry 1913 IV
Knoll Edwin First Sergeant 16th Separate Company 1897 IV
Knoll Harry Ambrose Private L 74th Infantry 1911 IV
Knoll Lester Edward Musician L 74th Infantry 1911 IV
Knoll Oswald J. Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1937 IV
Knope Henry A. Gun Captain Second Class 2nd Separate Division Naval Militia 1908 IV
Knosp Jacob J. Chief Damage Controlman Carpenter Division 3-86 Naval Militia 1952 II
Knosp Jacob J. Chief Machinist First Class 15th Separate Divsion NYNM 1941 III
Knosp Jacob Jay DCWC Surface Division 3-86, NYNM, USNR 1955 I
Knowlton Floyd H. Sergeant Battery C 104th Field Artillery 1938 IV
Knox Harold H. Master Sergeant Headquarters 152nd Tactical Con Group 1960 IV
Knox Herbert H. Private A 7th Regiment 1894 IV
Knox Robert Storekeeper 1st Class 33rd Fl Division 1937 IV
Knuefel John Herman Captain [USA- 174th Infantry] 1922 IV
Knust Leo F. 1st Lieutenant 7th Infantry 1913 III
Knust Leo F. First Sergeant E 7th Infantry 1908 IV
Knye Francis J. Private 1st Class A 136th Ordnance Maintenance Battalion 1949 IV
Koch Edmund F. Master Sergeant Headquarters 27th Armored Division, NYNG 1958 I
Koch Edmund F. Specialist First Class Headquarters 27th Armored Division 1958 II
Koch Edmund F. Staff Sergeant Battery C 106th Field Artillery 1941 III
Koch Frank Quartermaster Sergeant E 7th Regiment 1898 III
Koch Frank Quartermaster Sergeant E 7th Regiment 1894 IV
Kochendorfer John Captain 106th Infantry 1922 IV
Koeberich Lawrence C. Staff Sergeant Medical Detachment 71st Infantry Regiment 1931 II
Koeberich Lawrence C. Staff Sergeant Medical Detachment 71st Infantry 1927 III
Koeberich Lawrence C. Sergeant C 71st Infantry 1917 IV
Koechig Julius C. Master Sergeant Non-commissioned Staff 17th Regiment New York Guard 1945 II
Koechig Julius C. [Staff] Sergeant Service 71st Infantry 1941 III
Koechig Julius C. Sergeant 71st Infantry, Band 1915 IV
Koelemeyer Cornelius P. Chief Warrant Officer 2 Headquarters C Command C 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Koenig George Sergeant F 47th Regiment 1896 III
Koenig Goerge Sergeant F 47th Regiment 1894 IV
Koenig Paul H. SP4 D 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Koeppel Arthur E. Captain B 104th Field Artillery 1922 III
Kohlberger Charles E. Captain I 9th Infantry Regiment 1894 II
Kohlberger (sp?) Charles E. Captain I 9th Regiment 1896 I
Kohler Frank F. Master Sergeant Howitzer Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry 1954 IV
Kohn Jack Master Sergeant Battery C 142nd AAA Battalion NYNG 1955 IV
Kohnle Walter R. Colonel 1st Brigade 251st Infantry, NYARNG 1961 I
Kohnle Walter R. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Company 101st Armored Cavalry Regiment 1955 II
Kohnle Walter R. Lieutenant Colonel 2nd Battalion 101st Armored Cavalry 1953 III
Kohnle Walter R. Lt. Colonel 2nd Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1952 IV
Koiner William S. Private 1st Class D 369th Infantry 1937 IV
Kolakoff Abram Technical Sergeant H 105th Infantry 1943 IV
Kolberg Eberhard G. O. Sergeant F 174th Infantry 1926 IV
Kolberg Eberhard O. First Sergeant F 174th Infantry 1932 III
Kolberg Eberhard Otto 1st Sergeant Company F 174th Infantry 1931 III
Kollian Charles H. Private 4th Field Hospital 1920 IV
Kolodziejczyk Edward J. SP5 HHC 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Komancsek [Alexander J.] Captain D 1937 III
Kominger (sp?) Henry A. Corporal B 12th Regiment 1902 IV
Kon Archie M. Sergeant M 3rd Infantry 1915 IV
Koob Frederick W. Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Koob William L. Lt. Colonel Headquarters 1608th ATW(M)ATLD-MATS USAF 1958 IV
Koolakian Edward G. Sergeant 108th Infantry 1939 IV
Koopman John H.W. Supply Sergeant L Company 14th Infantry 1931 I
Koopman John W. H. 1st Sergeant Howitzer Company 14th Infantry Regiment 1926 II
Koopmann John H. W. Sergeant M 14th Infantry 1920 IV
Koopmann John N. W. Sergeant M 14th Infantry 1921 III
Koops Charles L. Musician B 12th Regiment 1895 IV
Kopetzky Samuel J. Colonal 1943 IV
Kopf Carrol B. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1939 II
Kopf Carrol B. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1934 III
Kopp Joseph C. Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 9th Coast Defense Command 1916 II
Kopp Joseph C. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 9th Artillery District 1910 III
Kopp Joseph Charles Battalion Quartermaster Sergeant N C S 9th Regiment 1905 IV
Koran James F. Master Sergeant Battery C 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Kornblum Harry DKC 3-53 NYNM 1957 IV
Korschen John A. Lt. Colonel 156th Field Artillery 1924 IV
Korzeniowski Sigmund C. DK1 3-53rd Division 1958 IV
Koslowski Chester F. Captain Headquarters 27th Quartermaster Battalion 1963 II
Kost Joseph S. Master Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Kothe William H. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1917 IV
Kotz John C. Quartermaster Sergeant 136th Separate Company 1898 III
Kotz John C. Quartermaster Sergeant 36th Separate Company 1894 IV
Kotz (sp?) John C. Quatermaster Sergeant 36th Separate Company 1907 I
Kotze John C. Quartermaster Sergeant 36th Separate Company 1902 II
Kovacs Stephen L. 1st Lieutenant C 71st Infantry 1941 III
Koval John J. Sergeant B 105th Infantry 1951 I
Koval John J. 1st Lieutenant B 2nd Regiment New York Guard 1946 II
Koval John Joseph Sergeant B 2nd Regiment 1942 III
Kovolewitch Peter B. 106th Infantry 1948 IV
Kowaleski Peter J. Master Sergeant Headquarters New York Air National Guard 1959 IV
Kozak Nicholas M. Sergeant First Class Headquarters Battery 27th Division Artillery 1954 II
Kozak Nicholas M. First Sergeant Battery E 106th Field Artillery 1948 III
Kozlow Leo R. Sergeant I 174th Infantry Regiment 1939 II
Kozlow Leo R. Sergeant I 174th Infantry 1933 III
Kraemer [John] F. Private 42nd Separate Company 1896 IV
Kraft Edward J. Captain D 23rd Regiment 1894 III
Kraft George H. First Sergeant 14th 9th [Arty Dist] 1912 IV
Kraft John E. Captain M C 104th Coll Company 102nd MR 1936 III
Kraft Joseph G. 1st Lieutenant 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Kragel Elmer E. Private G 22nd Regiment 1899 IV
Krahe Otto C. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 42nd Infantry Division Trains & Band 1963 II
Krahe Otto C. Staff Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 III
Krahe Otto C. Master Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV
Kraissl Cornelius J. Lt. Colonel 52nd Fighter Wing 1949 IV
Kraissl Cornelius J. Colonel Headquarters, NYARNG 1962 I
Kraissl Cornelius J. Colonel Field & Staff 106th Tactical Hospital - Air National Guard 1958 II
Kraissl Cornelius J. Colonel Headquarters 106th Medical Group 1953 III
Kramer Frederick 1st Sergeant E 9th Infantry Regiment 1902 II
Kramer Frederick Private 9th Regiment 1897 III
Kramer Frederick Private E 9th Regiment 1894 IV
Kranz Justus W. Lt. Colonel 71st Infantry, AUS 1946 I
Kranz Justus W. Lieutenant Colonel Field & Staff 71st Infantry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Kranz Justus William Captain 71st Infantry 1937 III
Kraus Edward H. Corporal Battery C 245th Coast Artillery NYNG 1953 IV
Kraus William F. Lt. Colonel Headquarters II Corps Artillery NYNG 1957 IV
Krause Mack First Sergeant Battery A 244th Coast Artillery 1938 IV
Krayeski Leo E. Sergeant 1st Class Headquarters Company 3rd Battalion 165th Infantry 1949 IV
Krein Frank P. Master Sergeant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Krekel George F. Sergeant 199th Army Band 1960 IV
Krentkowski Lawrence E. Master Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Kreps Charles R. Private H 13th Regiment 1907 IV
Kress Cyril G. Colonel Assigned State NYNG, Attachment 21, Infantry 1947 I
Kress Cyril G. Lieutenant Colonel Field & Staff 209th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1943 II
Kress Cyril G. Captain 121st Cavalry 1937 III
Kretchman Frank O. Captain Headquarters Company 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Kretschman Daniel A. Captain Headquarters II Corps 1948 IV
Kretschman Emil Musician B 7th Regiment 1905 I
Kretz John W. Master Sergeant Headquarters Medical Detachment 27th Armored Division Artillery NYNG 1957 IV
Kreuscher Henry C. Musician C 23rd Regiment 1894 III
Krieger Leslie J. Major Headquarters 106th Fighter Intercept Wing NYANG 1957 IV
Kring Ralph R. Master Sergeant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Krinski Samuel P. Corporal Battery B 50th Coastal Artillery 1948 IV
Krokus Theodore J. Lt. Colonel 102nd Q.M. Regiment 1942 I
Krokus Theodore J. Lieutenant Colonel 102nd Quartermaster Regiment 1937 II
Krokus Theodore J. Captain A 14th Infantry 1933 III
Krokus Theodore J. Captain B 14th Infantry 1926 IV
Krone David Chief Boatswain's Mate 7th Fl 2nd Bn NYNM 1933 I
Krone David Chief Boatswain's Mate (Permanent Appointment) Squadron VN4RD3 (Naval Militia Aviation) 1931 II
Krone David Chief Boatswains Mate 4th Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1925 III
Krone David Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1920 IV
Krone David Chief Boatswains Mate Headquarters Division 2nd Battalion NYNM 1950 Special (35 Year)
Krooks Jacob L. Captain G 102nd Medical Regiment 1938 IV
Kropp William C. Sergeant F 102nd Engineers 1936 III
Kross Clement F. 1st Lieutenant B 22nd Regiment 1896 IV
Kruckel Michael R. Sergeant First Class Non-commissioned Staff 105th Field Artillery Regiment 1963 II
Kruckel Michael R. Stf. Sergeant F 105th Field Artillery 1941 IV
Kruder Edward F. Sergeant E 105th Infantry 1941 III
Krug Michael F. First Sergeant A 165th Infantry 1949 IV
Kruger Frank J. Sergeant E 65th Infantry 1913 III
Kruger Frank J. Sergeant 13th Separate Company 1908 IV
Kruger Henry [William] Master Sergeant Battery A 105th Field Artillery Battalion 1950 III
Kruger Henry W. Chief Warrant Officer 4 Headquarters and Headquarters Battery 42nd Division Artillery, NYARNG 1958 I
Kruger Henry W. Warrant Officer 1st Class Battery A 105th Field Artillery Battalion 1955 II
Kruger Henry W. Corporal D 105th Field Artillery 1941 IV
Krulder Henry 1st Sergeant L 69th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Kucmierz Thomas J. EMPCA Division 3-66 NYNM 1956 IV
Kuebler Frederick J. First Sergeant D 105th Infantry 1938 IV
Kuebler Frederick J. First Sergeant D 105th Infantry 1941 III
Kuehn Richard H. 2nd Lieutenant M 10th Infantry 1915 III
Kuehn Richard H. Sergeant M 14th 10th Infantry 1911 IV
Kuehnle Frederick C. 2nd Lieutenant, Battalion Quartermaster 71st Infantry 1912 III
Kuehnle Frederick C. 1st Lieutenant [F&S] 71st Regiment 1907 IV
Kuehule Frederick C. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1918 II
Kuhl Peter J. Master Sergeant Service Battery 104th Field Artillery 1951 I
Kuhn Herman J. Jr. Sergeant 1st Class B 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry 1960 IV
Kuhn Kenneth 1st Lieutenant 1st Battalion Headquarters Company 71st Infantry 1939 IV
Kuhn Lloyd R. Chief Warrant Officer Headquarters 105th Anti-Aircraft Artillery, NYNG 1953 I
Kuhn Lloyd R. Chief Warrant Officer Headquarters 898th Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1948 II
Kuhn Lloyd R. Chief Warrant Officer 898th Antiaircraft Artillery [SP] 1948 III
Kukman William T. Corporal I 47th Regiment 1899 IV
Kulbitsky Constantine M. SKGC 3-81 Division 3-20 Battalion NYNM 1958 IV
Kulik Michael Sergeant 1st Class Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1959 IV
Kummer Henry M. [Staff Sergeant] Battery A 105th Field Artillery Battalion 1943 IV
Kummes William Corporal B 47th Regiment 1896 IV
Kunner William 1st Sergeant B 47th Regiment 1901 III
Kunpal Leon Chief Boatswain Mate 6th Division 3rd Battalion 1922 IV
Kuntz Louis A. Corporal B 9th Regiment 1900 IV
Kunzwiler Ray Private 1st Class D 108th Infantry 1938 IV
Kurey Joseph Sergeant E 10th Infantry 1939 IV
Kurg Francis M. Master Sergeant B 165th Infantry 1953 III
Kurg Michael F. Master Sergeant I 165th Infantry Regiment 1959 II
Kurskey Charles E. Quartermaster Sergeant C 65th Infantry 1910 III
Kurz Theodore L. Lt. Colonel Headquarters 2nd Service Command NYG 1957 IV
Kutsher William J. Regimental Sergeant Major Headquarters & Service Company 56th Regiment New York Guard 1942 II
Kutsher William J. Regimental Sergeant Major Hq.Co. 56th Infantry, NYG 1947 I
Kutsher William J. Corporal Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 III
Kutzleb Frederick J. Specialist Fifth Class 127 Ordnance Company 106th Ordnance Battalion 1963 II
Kweble? Daughton H. Sergeant 102nd Ammunition Train 1922 I
Kyle James O. 2nd Lieutenant E 71st Infantry 1907 III
Kyle James Orr Sergeant E 71st Regiment 1902 IV
Kyle William H. Master Sergeant 10th Infantry 1932 I
Kyle William H. Master Sergeant Service Company 10th Infantry Regiment 1928 II
Kyle William H. Master Sergeant Service Company 10th Infantry 1929 III
Kyle William H. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Friday, 10-Nov-2017 14:33:40 EST