Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 374 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Nacht Alexander Major Headquarters 106th Fighter Intercept Wing NYANG 1957 IV
Naclerio John J. Captain Headquarters & Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Naclerio John J. Captain Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Naclerio John J. 1st Lieutenant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Nader Joseph T. Captain 1452nd Signal LCT Company 1949 IV
Nadzam George J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Troop 1st Squadron 101st Cavalry Regiment 1963 II
Nadzam George J. Sergeant 71st Infantry NYNG 1953 IV
Nagel Arthur D. Captain 42nd Quartermaster Company NYNG 1955 IV
Nagle James F. 1st Lieutenant 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Nagle Percival E. Lieutenant Colonel Reserve List 1922 II
Nagle Percival E. Lt. Colonel Field Artillery 1919 III
Nagle Percival E. 2nd Lieutenant Battn. Q.H.. F 69th Infantry, 4th Separate Company 1910 IV
Nagle Thomas E. Private 7th Separate Company 1900 IV
Nagorka Joseph W. Master Sergeant Battery A 258th Field Artillery Battalion 1956 IV
Naimoli John Sergeant 14th Regiment 1944 III
Naimoli Theodore R. Major Headquarters 165th Infantry Regiment 1958 II
Naimoli Theodore R. Major Headquarters 165th Infantry 1954 III
Naimoli Theodore R. Captain Headquarters 165th Infantry NYNG 1952 IV
Nainor Dennis F. Staff Sergeant 5th Truck 1945 IV
Naisawald Horace L. 2nd Lieutenant A 7th Regiment 1906 IV
Nance Robert C. Major Headquarters Company 71st Infantry Regiment NYARNG 1959 IV
Nants J. Stanley Jr. Commander NYNM Battalion 3-20 1960 IV
Napier Charles D. Captain M 47th Infantry 1911 I
Napier Charles D. Captain & Assistant Surgeon Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1906 II
Napier Charles D. Assistant Surgeon, Captain 23rd Regiment 1898 IV
Napier Charles Dwight Captain F &S 23rd Regiment 1901 III
Napoleon Eli J. Sergeant 1st Class Battery B 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Narwood Edward H. Sergeant G 13th Infantry Regiment 1894 II
Nash Ambrose L. Sergeant A 105th Infantry 1939 IV
Nash Edward A. 1st Lieutenant F 47th Regiment 1902 IV
Nash Frederick W. 1st Sergeant G 13th Regiment 1897 III
Nash Frederick W. Private G 13th Regiment 1894 IV
Nash Henry C. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Company 102nd Medical Battalion NYARNG 1959 IV
Nash John W. First Sergeant K 13th Regiment 1904 IV
Nast Charles C. Brigadier General Headquarters 42nd Infantry Division 1956 I
Nast Charles C. Brigadier General Headquarters 42nd Infantry Division 1955 II
Nast Charles C. Brigadier General Retired NYNG 1955 IV
Nast Charles C. Lt. Colonel 1947 III
Natale Joseph F. PSergeant C 642nd Transportation Battalion 1960 IV
Nathan Ernest First Sergeant Service 106th Infantry 1948 III
Natina Anthony A. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 2nd Battalion 71st Infantry NYNG 1953 IV
National Guard Bureau National Guard Bureau For Display Board 1955 Special (35 Year)
National Guard Bureau National Guard Bureau For Display Board III
Naugle Alvin G. 1st Lieutenant 42nd Recon Company NYARNG 1959 IV
Nautel Bernard J. Sergeant HHB 1AW Battalion 210th Artillery 1960 I
Nautel Bernard J. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 1st Automatic Weapons Battalion 210th Artillery Regiment 1960 II
Nautel Bernard J. Sergeant First Class Headquarters Battery 127th AAA Battalion NYNG 1957 III
Nautel Bernard J. Staff Sergeant HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Navetta Anthony A. Sergeant Service 71st Infantry 1948 IV
Navin William P. Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Naylor Alexander M. Master Sergeant Troop B 1 Rec Mr Squadron 121st Armored 1962 I
Naylor Alexander M. Master Sergeant B 27th Reconnaissance Battalion 1958 II
Naylor Alexander M. Master Sergeant [Clr] 134th Medical Battalion 1953 III
Naylor Alexander M. Technical Sergeant 102nd Medical Battalion 1948 IV
Naylor Charles Chief Machinist Mate Naval Militia 1920 IV
Neal Edgar C. Private B 74th Regiment 1896 IV
Neal Louie R. Sergeant F 108th Infantry Regiment 1935 II
Neal Louie R. Sergeant Company F 108th Infantry 1930 III
Neal Louie R. Sergeant F 108th Infantry 1924 IV
Neal Louis R. Sergeant F 108th Infantry 1939 I
Nealand Karl F. Major Headquarters 1st Medium Tank Battalion 205th Armored Regiment 1963 II
Nealand Karl F. Major Headquarters 205th Tank Battalion NYARNG 1959 III
Nealand Karl Francis Captain Headquarters & Headquarters Company 1st Battalion 105th Infantry 1950 IV
Neals Joseph R. Sergeant Field Music 2nd Infantry 1907 III
Neals Joseph R. Musician F.M 2nd Regiment 1903 IV
Nearon Leo F. Major [Medical Detachment] 369th Infantry 1934 III
Neary Martin L. Jr. Major Headquarters (less Separate Detachment) NYNG 1958 III
Neary Martin L. Jr. Captain 127th Tank Battalion NYNG 1951 IV
Nedrick Frank Swinton Captain F 33 1st Cavalry 1910 IV
Needle Morris J. SP4 Battery B 1st Howitzer Battalion 186th Artillery 1960 IV
Neeser John G. Sergeant K 7th Regiment 1902 IV
Neeson Robert D. Private B 7th Regiment 1897 IV
Neff Lewis Knode Surgeon, Major Companies F & S 8th Regiment 1903 IV
Neftel Knight Lt. Colonel 8th Regiment 1897 IV
Neger Herman M. Captain Battery D 212th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Neger Herman M. Captain 212th Coast Artillery 1936 III
Neidlinger Rudolph G. Corporal Company C 7th Regiment 1903 IV
Neidrauer William Sergeant Service 174th Infantry 1933 III
Neidrauer William N. Sergeant 174th Infantry 1952 I
Neiland Thomas G. Private 1st Class 1st Field Hospital 1911 IV
Neill Raymond A. 1st Lieutenant 174th Infantry 1925 IV
Neioman Charles H. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1914 II
Nelback Arthur G. 2nd Lieutenant I.N.G. assigned Troop A 121st Cavalry 1941 III
Nelfer Frederick Mechanic 1st Battery 1st Battalion Field Artillery 1911 IV
Nelling Paul W. Private B 47th Infantry 1910 IV
Nellis George W. 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1898 III
Nellis George W. 2nd Lieutenant 2nd Separate Company 1894 IV
Nellist William H. Sergeant Service Company 174th Infantry Regiment 1934 II
Nellist William H. Sergeant Service Company 174th Infantry 1929 III
Nellist William H. Sergeant L 74th Infantry 1921 IV
Nelson Henry S. GMTC 3-53rd Division 1956 IV
Nelson John A. Captain 14th Infantry 1938 I
Nelson John A. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1933 II
Nelson John A. Captain 14th Infantry 1928 III
Nelson John A. Captain 14th Infantry 1923 IV
Nelson Theodore Captain 1st Battalion NYNM 1936 I
Nelson Theodore Captain 1st Battalion Naval Militia 1931 II
Nelson Theodore Lieutenant Commander 2nd Battalion Naval Militia 1926 III
Nelson Theodore Lt. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1922 IV
Nelson Victor E. Captian 102nd 27th Division 1939 IV
Nelson William H. Chief Yeoman 2nd Batallion New York Naval Militia 1933 I
Nelson William H. Chief Yeoman 2nd Battalion Naval Militia 1932 II
Nelson William H. Chief Yeoman 2nd Battalion Naval Militia 1923 III
Nelson William H. Chief Yeoman 2nd Battalion [N.M.] 2nd Separate Division 1917 IV
Nelson Albert J. Captain 106th Infantry 1932 III
Nelson Albert James Captain Regimental Headquarters 106th Infantry 1927 IV
Nelson Carleton First Sergeant Troop I 101st Cavalry 1941 III
Nelson Carlton Captain C 51st Regiment New York Guard 1946 II
Nelson Dean 1st Lieutenant 2nd Field Artillery 1917 IV
Nelson Edmund P. Private G 12th Regiment 1894 IV
Nelson Frank G. First Sergeant [Battery A] 245th Coastal Artillery 1935 III
Nelson Frank R. M. Captain 13th C.D.C., 9th Company 1916 IV
Nelson Guy L. Captain K 10th Infantry 1908 IV
Nemige (sp?) Arthur E. 1st Lieutenant Battalion Adjutant 14th Infantry 1909 IV
Nenno Laurence J. Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Nero Anthony C. Warrant Officer 1 Battery C 106th Missile Battalion NYARNG 1959 IV
Nero Louis A. SP5 B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Nersinger Richard [William] Captain A 21st Regiment 1947 III
Nesbit Maxwell B. Captain G 7th Infantry 1915 I
Nesbitt Maxwell D. 2nd Lieutenant G 7th Regiment 1901 IV
Nesbitt Sterling R. Lieutenant Colonel Headquarters 186th Field Artillery Group 1963 II
Nesbitt Sterling R. Lt. Colonel Headquarters 186th Armored field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Nesbitt Sterling R. Major Headquarters 186th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Nesbitt Daniel A. Captain 7th Regiment 1894 I
Nesbitt Harry M. 1st Lieutenant B 7th Infantry Regiment 1895 II
Nesbitt Harry M. 1st Lieutenant B 7th Regiment 1894 III
Nesbitt Maxwell B. 1st Lieutenant G 7th Infantry Regiment 1910 II
Nesbitt Maxwell B. 2nd Lieutenant G 7th Regiment 1906 III
Nethercott Walter Musician Band 12th Infantry Regiment 1905 II
Nethercott Walter Private I 12th Regiment 1900 III
Nethercott Walter Musician I 12th Regiment 1894 IV
Netheway Milton Sergeant G 105th Infantry 1935 III
Neubauer Ignatius J. Lt. Colonel 6th Infantry [1948] IV
Neuberger [Ralph F.] SP5 Headquarters Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Neuberger Ralph F. SP5 HH&S Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Neudel Frederick Sergeant K 22nd Engineers 1911 III
Neuman [Dagfin R.] First Sergeant Battery E 258th Field Artillery 1926 IV
Neuman Fred K. Corporal D 47th Regiment 1901 IV
Neumann Albert G. Sergeant First Class Headquarters H&S Company 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Neumann Dagfin Rolf 1st Sergeant Battery E 258th Field Artillery 1931 III
Neumann John E. CEM (AA) 31st Fl. Division NYNM 1937 III
Neumann Joseph Jr. Corporal Band 71st Infantry Regiment 1914 II
Neumann Joseph Jr. Musician C 71st Infantry 1908 III
Neumann Joseph Jr. Musician F M 71st Regiment 1905 IV
Neville Thomas A. Sergeant Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1940 II
Neville Thomas A. Private First Class Headquarters Troop 51st Cavalry 1937 III
Neville Walter L. 1st Lieutenant Headquarters Company 369th Infantry 1939 IV
Nevins Charles M Supply Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Infantry Regiment 1919 II
Nevins Thomas F. Lt. Colonel 5th Division, HQ, NYG 1947 I
Nevins William V. Private H 23rd Regiment 1894 III
Nevius Charles M. Master Sergeant Svc 108th Infantry 1923 I
Nevius Charles M. Cook M 3rd Infantry 1912 III
Nevius Charles M. Private 2nd Separate Company 1907 IV
Newcomb Thomas J. Staff Sergeant HHD 102nd Medical Battalion 1960 IV
Newell Arthur F. Corporal I 12th Infantry 1912 IV
Newell Emerson R. 2nd Lieutenant 4th Squadron A 1909 IV
Newell John H. Private H 14th Regiment 1897 III
Newell John H. Private H 14th Regiment 1894 IV
Newell Samuel Quatermaster Sergeant H 14th Regiment 1905 I
Newell Samuel Private H 14th Infantry Regiment 1901 II
Newell Samuel Jr. Private H 14th Regiment 1894 III
Newell (sp?) Samuel Post [IMR] Sergeant 14th Infantry 1912 Special (30 Year)
Newert Floyd Corporal Service Company 108th Infantry 1936 III
Newert Wenzel F. Private 1st Class Service Company 108th Infantry 1936 IV
Newkirk Charles D. [Chap] Major 3rd Infantry 1948 IV
Newman [Hymian] Private [D] [12th Regiment] 1900 IV
Newman Charles H. Major 2nd Brigade 1920 I
Newman Charles Howard 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Company F & S 23rd Regiment 1903 IV
Newman Charles N. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 23rd Infantry 1909 III
Newman Clarence E. Quartermaster Sergeant B Troop 1906 IV
Newman George W. Sergeant Hospital Corps Att 3rd Infantry 1908 IV
Newman Louis Private A 65th Regiment 1905 IV
Newman Richard B. Private F 12th Regiment 1894 III
Newman William A. Private H 71st Infantry 1913 III
Newman William A. Private H 71st Infantry 1908 IV
Newmane Philip Private Service Company 165th Infantry 1924 IV
Newsome Terence Captain 132nd Ammunition Train 1924 I
Newsome Terence Sergeant B 71st Infantry 1913 III
Newsome Terence Sergeant B 71st Infantry 1908 IV
Newsome Terence Major 156th Field Artillery 1933 Special (35 Year)
Newsome Terrence 2nd Lieutenant Field & Staff 1st Infantry Regiment 1918 II
Newstead Harold F. Gunner's Mate 1st Class 15th Separate Fleet Division Naval Militia 1937 II
Newstead Harold F. Gunner Mate First Class 15th Fleet, [3rd Battalion 1932 III
Newstead Harold Frederick Gunner's Mate First Class 9th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
Newtown Francis J. Master Sergeant HHD 102nd Medical Battalion 1960 IV
Nexsen Randolph Lieutenant 2nd Battalion Naval Militia 1921 IV
Nexsen Randolph H. Lieutenant Commander 2nd Bn NYNM 1935 I
Nexsen Randolph H. Lieutenant Commander 2nd Battalion Naval Militia 1931 II
Nexson Randolph H. Lieutenant 2nd Battalion Naval Militia 1926 III
Neyen Richard C. Staff Sergeant A 101st Signal Battalion 1942 III
Nial Daniel F. Major Adjutant General Department 1919 I
Nial Daniel F. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1910 II
Nial Daniel F. 1st Lieutenant 2nd Regiment 1905 III
Nial (sp?) David F. 2nd Lieutenant 21st Separate Company 1901 IV
Nice Alonzo M. Sergeant B 12th Infantry 1909 IV
Nicholas Conrad J. Sergeant G 8th Battalion 1907 IV
Nicholas Farrell, Jr. Sergeant 12th Infantry, Band 1917 IV
Nicholas Frank J. Sergeant K 18 2nd Infantry 1909 IV
Nicholas Frank James Quartermaster Sergeant K 2nd Infantry 1915 III
Nicholas Ridgely Private Troop C Squadron A 1914 IV
Nicholo (sp?) Harry P. Corporal D 7th Regiment 1901 IV
Nichols Acosta First Sergeant K 7th Regiment 1904 IV
Nichols Ami W. Master Sergeant 4th Truck 1947 III
Nichols Ami W. Staff Sergeant Battery A 106th Field Artillery 1939 IV
Nichols Charles A. 2nd Lieutenant F 7th Regiment 1899 IV
Nichols Charles G. Corporal G 10th Infantry 1938 IV
Nichols Charles M. Private 13th Separate Company 1899 IV
Nichols Chester G. [Quartermaster Quartermaster Chief] 3rd Battalion 9th Division 1950 III
Nichols Edward C. Sergeant 34th Separate Company 1897 IV
Nichols Erickson N. Corporal 15th Separate Company 1894 IV
Nichols George P. 1st Lieutenant 1st Infantry 1917 III
Nichols George P. First Sergeant I 7th Infantry 1912 IV
Nichols Harry P. Sergeant D 7th Infantry Regiment 1911 II
Nichols Harry P. Sergeant D 7th Regiment 1906 III
Nichols John M. 2nd Lieutenant I 10th Infantry 1938 IV
Nichols Mark F. Private Service 10th Infantry 1935 III
Nichols Stephen H. Private E 14th Regiment 1894 IV
Nicholson Charles E. Staff Sergeant Headquarters Detachment 1st Battalion 6th Infantry 1947 III
Nicholson Charles E. Corporal 121st 1939 IV
Nicholson John J. Private 21st Separate Company 1902 IV
Nicholson William E. Master Sergeant Battery A 105th Field Artillery Battalion 1958 IV
Nickerson Lorenzo M. 2nd Lieutenant 3rd Battery 1903 III
Nickerson Lorenzo M. 2nd Lieutenant 3rd Battery 1898 IV
Nicol Charles F. Major [Medical Corps] 23rd Regiment [1944] IV
Nicolai John P. Sergeant E 106th Infantry 1939 IV
Nicoll Edward L. Corporal H 7th Separate Company 1894 III
Nicoll Fancher 2nd Lieutenant H 7th Infantry 1910 IV
Nicoll [Fancher] Captain 7th Infantry 1915 III
Nicoll Edward L. Color Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1901 II
Nicoll (sp?) B. Herndon Sergeant I 7th Regiment 1899 IV
Nicosia Joseph A. Master Sergeant Battery A NYNG 1953 IV
Nidasio Joseph P. Captain 65th Infantry 1947 IV
Niddrie Frederick William 1st Lieutenant Headquarters 87th Brigade 1941 III
Nieder Joseph P. [Gy Sergeant] A 1st Mar Bm NYNM 1938 IV
Niedrauer William N. Sergeant Service Company 174th Infantry Regiment 1938 II
Nielsen Viggo A. F. Sergeant Company E 47th Regiment 1903 IV
Nielson David J. Captain M 14th Infantry 1941 III
Nigro Joseph J. 1st Lieutenant Headquarters 14th Infantry 1947 IV
Niles Jesse C. 1st Lieutenant M 2nd Infantry 1920 III
Niles Jesse Clarence Sergeant M 32nd 2nd Infantry 1910 IV
Nimgenbach (sp?) Julius F. Captain 1st Infantry 1911 IV
Nimmo William H. D. Jr. [Quartermaster Sergeant] 17th Separate Company 1905 III
Nimmo William H.D.Jr. Quartermaster Sergeant I 10th Infantry Regiment 1908 II
Nimmo William Henry [Hickson] [Imr] Sergeant I 10th Infantry 1912 I
Nimmo (sp?) [W H D Jr.] Quartermaster Sergeant 17th Separate Company 1897 IV
Nimphius Harry F. Captain 105th Field Artillery & Inactive N. G. 1937 III
Nims H. Miles Regimental Sergeant Major Non-commissioned Staff 2nd Infantry Regiment 1915 II
Nims Henry [Hiles] Private 6th Separate Company 1906 IV
Nims Henry Miles Lance Coporal 6th Separate Company/ A 2nd Infantry 1910 III
Nisbet Robert M. Corporal Headquarters Company 54th Brigade 1937 IV
Niver Norman F. Lieutenant Colonel Field & Staff 22nd Regiment New York Guard 1952 II
Niver Norman F. 2nd Lieutenant 107th Infantry 1935 III
Nix Patrick E. SRC Naval Militia Division 3-98 1960 IV
Nixdorff Boyce G. Lieutenant Colonel Headquarters 42nd Infantry Division 1953 II
Nixdorff Royce G. Lt. Colonel State Detachment New York National Guard 1947 III
Nixon Howard C. Private 7th Infantry 1916 IV
Nobbs William L. 1st Lieutenant 74th Infantry 1920 III
Nobbs William L. Sergeant E 65th Infantry 1915 IV
Nobile John Private F 9th Regiment 1899 IV
Noble Floyd C. Sergeant K 7th Infantry 1913 IV
Noble Harry L. Private 18 9th Artillery District 1911 III
Noble Harry L., Jr. Private 9th Art. Dist., 18th Separate Company 1910 IV
Noble John Sergeant C 14th Infantry 1921 I
Noble John 1st Sergeant C 14th Infantry Regiment 1914 II
Noble John Sergeant C 14th Regiment 1900 IV
Noble John N. Sergeant 39th Separate Company 1895 IV
Noble John R. Chief Engineman Diesel Division 3-90 Battalion 3-9 Naval Militia 1955 II
Noble John R. [Engineman Diesel] 3-90 1952 III
Noble John R. ENCD 3rd Battalion 10th Division NYNM 1950 IV
Noble Samuel R. 1st Lieutenant [A.I.S.A.P.] F&S 74th Regiment 1905 III
Noble Samuel R. 2nd Lieutenant H 74th Regiment 1900 IV
Noble William C. Captain A 14th Infantry Regiment 1899 II
Noble William C. Captain A 14th Regiment 1895 III
Noble (sp?) John Battalion Sergeant Major N.C. S 14th Regiment 1904 III
Nobles Lester B. Sergeant H 108th Infantry 1941 III
Nocera Gerard S. Sergeant First Class Battery A 773rd Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Nocera Gerard S. Sergeant First Class Battery C 245 Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1953 III
Nocera Gerard S. Sergeant B 14th Infantry 1947 IV
Nodelman William L. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1957 IV
Noding Henry J. Master Sergeant Headquarters/ Service Company 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Noeth Karl G. SP5 HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Nofi Anthony P. Sergeant First Class Headquarters Battery 187th Field Artillery Group 1956 IV
Nolan Bernard H. First Sergeant A 116th [Truck] Battalion 1949 IV
Nolan Edward J. A. Sergeant F M 8th Regiment 1905 IV
Nolan Edward J.A. Corporal 258th Field Artillery 1922 I
Nolan Edward J.H. Principal Musician Band 8th Artillery District 1910 III
Nolan James J. 2nd Lieutenant Headquarters Company 93rd Brigade 1939 IV
Nolan James L. Sergeant A 10th Infantry, 26th Separate Companyth 10th Infantry 1909 IV
Nolan John J. Stf. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1939 IV
Nolan Thomas F. Sergeant C 9th Regiment 1901 IV
Nolan William F. Supply Sergeant L 165th Infantry 1922 IV
Nolan Edward J.A. Sergeant Band 8th Coast Defense Command 1916 II
Noll Charles P. Sergeant 245th Coast Artillery 1937 IV
Noll Henry A. Major 13th Regiment 1945 III
Noonan Frank W. Corporal Antitank Platoon Headquarters 105th Infantry Regiment 1941 II
Noonan Frank W. Private Howitzer Company 105th Infantry 1935 III
Noonan Martin Private E 69th Infantry 1912 IV
Nordstrom Ernest A. Lieutenant Colonel 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1947 III
Nordstrom Ernst A. Colonel & Inspector General Field & Staff NYNG Headquarters 1952 II
Norelius Theodore SP2 Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Norford Alfred E. Sergeant First Class Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Norgord Alfred Ernest Sergeant First Class Battery B 569th Filed Artillery Battalion NYARNG 1959 III
Norman Alfred William 2nd Lieutenant 22nd Regiment 1945 III
Norman Abraham Captain Medical Department Detachment S P 27th Division 1939 IV
Norman Alfred W. Private 102nd Engineers 1937 IV
Normandia Michael J. 1st Lieutenant 242nd Signal Battalion 1960 IV
Norris Arthur H. Captain 10th Infantry 1933 I
Norris Arthur H. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1929 II
Norris Arthur H. 1st Sergeant B 10th Infantry 1916 IV
Norris Aurther H. Captain 10th Infantry 1929 III
Norris Frederick C. 1st Lieutenant 27th Separate Company 1894 IV
Norris Howard I. Private Company G 7th Regiment 1903 IV
North Horace E. 1st Lieutenant 33rd Separate Company 1899 IV
Northridge Smye C. Private E 23rd Infantry 1913 IV
Northrup Howard N. Sergeant 1st Class D ARB 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Northrup Milton F. Master Sergeant D 2nd Armored Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Northuk (sp?) James U. Sergeant Hospital Corps 10th Infantry 1910 IV
Northup James N. Quartermaster Sergeant A 10th Infantry 1915 III
Norton George H. Captain F 65th Regiment 1904 III
Norton George H. Captain F 65th Regiment 1899 IV
Norton Gerald W. Sergeant 1st Class Headquarters/Headquarters Service Company 175th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Norton Matthew F. 1st Lieutenant Field & Staff 101st Signal Battalion 1930 II
Norton Matthew F. 1st Lieutenant B 101st Signal Battalion 1927 III
Norton Matthew F. Sergeant 1st Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 IV
Norton Robert L. Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Norton Thomas Corporal F 23rd Regiment 1897 IV
Norton William T. Sergeant K 9th Regiment 1905 IV
Norton William V. Lt. Colonel 101st Signal Battalion 1954 I
Norton William V. Major Field & Staff 101st Signal Battalion 1948 II
Norton William V. 1st Lieutenant 27th Signal Corps 1938 IV
Norton Albert F. Technical Sergeant 27th Division 1929 I
Norton Albert F. Technical Sergeant Headquarters Detachment 27th Division Train 1923 II
Norton Albert F. Artificer E 47th Infantry 1912 III
Norton Albert F. Sergeant E 47th Regiment 1907 IV
Norton Frank H. Colonel 23rd Infantry 1911 I
Norton Frank H. Major Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1906 II
Norton Frank H. Sergeant F 23rd Regiment 1895 IV
Norton Frank Hastings 1st Lieutenant F 23rd Regiment 1901 III
Norton Fred W. MMLC 3-53rd Division 3-15th Battalion NYNM 1958 IV
Norton George H. Captain [A. R.] 65th Infantry 1915 I
Norton George H. Captain & Ordnance Officer Field & Staff 65th Infantry Regiment 1910 II
Norwood Abraham Lt. Colonel 142nd AAA Battalion NYNG 1958 IV
Norwood Edward G. Color Bearer 13th Regiment 1899 I
Nostrand Stephen S. First Sergeant G 23rd Regiment 1899 IV
NOT USED III
Novelli Anthony b. Sergeant B 1st Quartermaster Battalion [(Trk)] 1947 IV
Nowicki Joseph E. 2nd Lieutenant C 65th Regiment 1945 IV
Nowicki Leonard M. Master Sergeant Battery C 249th Field Artillery Battalion NYG 1953 IV
Noyes George P. Musician 9th Separate Company 1894 IV
Nuccio Biagio 1st Sergeant Company H 165th Infantry Regiment 1942 II
Nuccio Biagio First Sergeant H 165th Infantry 1937 III
Nugent Charles F. Captain 4th Separate Company 1904 II
Nugent Charles F. 1st Lieutenant 4th Separate Company 1899 III
Nugent Charles F. First Sergeant 4th Separate Company 1894 IV
Nugent Charles F. Captain 8th Artillery [Dist] 1911 I
Nugent Francis J. Lieutenant Junior Grade 2nd Division 3rd Battalion Naval Militia 1911 II
Nugent Francis J. Ensign 2nd Separate Division [Naval Militia] 1901 IV
Nugent Francis J. Ensign [2nd Separate Division N. M] 1906 III
Nugent Arthur W. Captain 10th Infantry 1910 I
Nugent Arthur W. 1st Lieutenant 4th Separate Company 1905 II
Nugent Arthur W. 2nd Lieutenant 4th [Sep. Co.] 1901 III
Nugent Arthur W. Sergeant 4th Separate Company 1895 IV
Nunn John A. Chief Electrician's Mate Power and Light Division 3-59 Battalion 3-17 Naval Militia 1957 II
Nunn John A. [Electrician's Mate Power and Light] Division 3-59 1952 III
Nunn John A. EMP1 14th Division 9th Battalion NYNM 1950 IV
Nurzey Walter F. Regimental Adjutant 65th Regiment 1896 III
Nurzey Walter F. 1st Lieutenant & Adjutant 65th Regiment 1894 IV
Nurzy Walter F. Captain & Adjutant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1901 II
Nutt Hassell 1st Lieutenant 14th Regiment 1899 I
Nutt Hassell 1st Lieutenant & Adjutant Field & Staff 14th Infantry Regiment 1894 II
Nutt John W. Captain & Regimental Adjutant 14th Regiment 1899 IV
Nutt Stanley B. [P/Sergeant] A 1st BG 251st Infantry NYARNG 1959 IV
Nuwer Roman J. Chaplain 106th Field Artillery 1952 I
Nuwer Roman J. Major Chaplain 106th Field Artillery 1937 III

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST