Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 991 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Raab William C. Master Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Rabbage Lewis H. Lt. Commander 3rd Div 1st Bn NYNM 1941 I
Rabbage Lewis H. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1936 II
Rabbage Lewis H. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Rabbage Lewis Henry Lieutenant [1st Battalion N. Y. N. M.] 1932 III
Rach Carl W. 1st Lieutenant 102nd Photo S 27th Division Aviation 1940 IV
Racka 40391 Mechanic 12th Company 13 C D C 1915 IV
Racka John Mechanic 13 C.D.C., 12th Separate Company 1915 IV
Radcliffe Joseph Sergeant First Class Service Battery 1st Howitzer Battalion 369th Field Artillery Regiment 1959 II
Radcliffe Joseph Sergeant First Class Headquarters 870th Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Radcliffe Joseph Sergeant 1st Class Headquarters Battery 870th AAA AW Battalion NYNG 1951 IV
Rader Louis B. Private C 7th Regiment 1902 III
Rader Louis B. Private C 7th Regiment 1894 IV
Radzinsky Charles F [J/24th] 1st Infantry 1911 IV
Radzinsky Charles F. Master Sergeant Non-commissioned Staff 132d Ammunition Train 1922 II
Radzinsky Charles F. Quartermaster Sergeant I 1st Infantry 1916 III
Radzinsky Charles F. Sergeant Battery D 156th Field Artillery 1938 Special (35 Year)
Radzinsky Charles Francis Sergeant D 156th Field Artillery 1927 I
Rae Giles 2nd Lieutenant G 22nd Regiment 1894 IV
Raecke Louis C. 2nd Lieutenant C 7th Infantry Regiment 1915 II
Raecke Louis C. 2nd Lieutenant C 7th Infantry 1910 III
Raecke Louis C. Corporal C 7th Regiment 1906 IV
Raff Lemuel E. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1914 III
Raff Lemuel E. Ensign 1st Battalion [Naval Militia] 1907 IV
Rafferty Michael D. H.C. Private 14th Separate Company/ M 10th Infantry 1910 III
Rafferty Michael D. Sergeant 14th Separate Company 1905 IV
Rafos George 1st Sergeant D 14th Infantry 1939 IV
Rafter Edwin J. Major 2nd Battalion 71st Infantry 1941 III
Raftes James T. Sergeant A 22nd Engineers 1912 III
Raftis James F. Sergeant A 22nd Regiment 1907 IV
Raihgeber (sp?) John E. Private 14th 9th [Arty Dist] 1911 IV
Raismes (sp?) Francis E. Private I 7th Infantry 1913 IV
Raldiris Edward J. L. 2nd Lieutenant K 1st Cavalry 1916 IV
Ralph Karl Reuben Sergeant E 65th Infantry 1913 III
Ralph Karl R. Corporal E 13th 65th Infantry 1908 IV
Ralston Byron B. Lieutenant Commander Brigade Headquarters Staff 1938 IV
Rame' William Musician K 9th Infantry Regiment 1894 II
Ramon Adolph L. 1st Lieutenant Battery D 212th Coast Artillery 1937 IV
Ramsaur Ernest B. Sergeant I 23rd Regiment 1905 IV
Ramsay Edward L. Private G 71st Infantry 1914 IV
Ramsey George E. Captain 2nd Infantry 1920 I
Ramsey George E. 2nd Lieutenant E 2nd Infantry Regiment 1915 II
Ramsey George E. First Sergeant 36th Separate Company/ E 2nd Infantry 1911 III
Ramsey George E. Sergeant 36th Separate Company 1906 IV
Ramsey John P. Corporal Company H 12th Regiment 1903 IV
Ramus Carl Gerhard 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1903 III
Rand George W. Captain F 7th Regiment 1895 I
Rand George W. Captain F 7th Infantry Regiment 1894 II
Rand Thomas B. Lt. Colonel 9th Regiment 1898 III
Rand Thomas B. Lieutenant Colonel 9th Regiment 1894 IV
Randall George W. Color Bearer N C S Squadron C 1906 IV
Randall William H. 1st Lieutenant 3rd [Battalion] 106th Infantry 1935 III
Randorf Charles A. Sergeant G 65th Infantry 1909 IV
Rangls (sp?) John F. 2nd Lieutenant 71st Infantry 1912 IV
Ranken Warner C. 21st Separate Company 1906 IV
Rankin David J. 2nd Lieutenant F 69th Regiment 1944 IV
Rankin Henry G. Master Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 165th Infantry NYNG 1954 IV
Rankin Thomas H. Corporal 6th Separate Company 1907 IV
Rankin William G. Major 60th Battalion I. S. C. NYG 1952 IV
Rankin Alexander S. Water Tender 2nd Class 5th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV
Rankin Andrew Corporal 32nd Separate Company 1906 IV
Rankin David J. Master Sergeant Service Company 165th Infantry, NYARNG 1959 I
Rankin David J. Master Sergeant F 165th Infantry Regiment 1955 II
Rankin David J. Master Sergeant F 165th Infantry 1951 III
Ranlet Donald J. 1st Lieutenant D 71st Infantry 1941 III
Ranlet Robert Jr. Major 52nd Fight Wing 1948 III
Ranlet Robert Jr. Lt. Colonel Cavalry NYNG 1950 IV
Ranlet (sp?) Daniel M. Sergeant B 9th Regiment 1906 IV
Ransom Charles M. Lt. Colonel, Assistant Adjutant General Staff 4th Brigade 1907 III
Ransom Charles M. 4th Brigade 1902 IV
Raphael Irving A. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Battery 258th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Raphael Samuel B 47th Regiment 1895 IV
Rapisardi Charles J. Chief Warrant Officer 145th Ordnance Company 106th Ordnance Battalion 1963 II
Rapisardi Charles J. Warrant Officer 102nd Ordinance Battalion NYNG 1958 III
Rapisardi Charles J. Warrant Officer 1 102nd Ordnance Company (DS) 1957 IV
Rapp Albert J. Master Sergeant B 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Rapp Samuel S. First Sergeant I 23rd Infantry 1911 IV
Rappe Charles G. Sergeant, 1st Class H.C. 10th Infantry 1909 IV
Rasmus [Earl] Lt. Colonel 23rd Infantry 1913 I
Rasmus Carl G. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1908 II
Rasmus Carl G. 2nd Lieutenant A 23rd Regiment 1898 IV
Rasquin Henry S. Captain 3rd Battery 1902 I
Rasquin Henry S. Captain 3rd Battery 1897 II
Rasquin Henry S. Captain 3rd Battery 1894 III
Rates Charles L. 2nd Lieutenant A 105th Field Artillery 1939 IV
Rathbone Richard Loper Corporal [H. C.] 23rd Regiment 1901 IV
Ratigan James F. Private B 14th Infantry 1917 IV
Ratigan John J. Colonel 69th Regiment, NYG 1946 I
Ratigan John J. 1st Lieutenant H 165th Infantry 1926 III
Ratigan John J. Corporal [M, Y] 69th Infantry 1917 IV
Ratthe Frederick Sergeant [I] 65th Regiment 1904 III
Rattke Frederick Sergeant I 65th Regiment 1899 IV
Rau Frank G. Sergeant C 65th Regiment 1904 IV
Rauber William J. Gunner's Mate 1st Class 6th Division 3rd Battalion 1914 IV
Rauch Adolph E. Private E 7th Regiment 1898 IV
Rauch Adolph Edward Private E 7th Regiment 1902 III
Rauchi (sp?) Otto 1st Lieutenant B 10th Infantry 1927 IV
Rauschkolb Frederick Musician 9th C.D.C., 21st Separate Company 1916 IV
Rauschkolb Louis 9th [A.D.] 1913 I
Rauschkolb Louis Private 22nd Company 9th Artillery District 1908 II
Rauschkolb Louis Corporal F. M. 9th Regiment 1906 III
Rauschkolt Fredeerick Musician 9 C.D.C., 21st Separate Company 1915 IV
Ravis (sp?) William Musician K 9th Regiment 1895 I
Rawlins William Private K 69th Infantry 1914 IV
Raymond William A. Technical Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Raymond William O. Corporel G 7th Infantry 1914 III
Raymond William O. Corporal G 7th Infantry 1909 IV
Raymond Arnot 1st Sergeant G 9th Regiment 1895 I
Raymond Charles Private 1st Class G 10th Infantry 1938 IV
Raymond Edward Denton 2nd Lieutenant Company C 14th Regiment 1903 IV
Raymond John H. Corporal 8th Separate Company 1907 IV
Raymond Richard A. Private 2nd Ambulance Company NYG 1918 III
Raymond Richard A. Sergeant First Class 2nd Ambulance [Company] 1912 IV
Raymond Scott S. Private First Class Battery A 1937 III
Raynor Russell Commander 1st Battalion Naval Militia 1912 II
Raynor Russell Lieutenant 1st Battalion NYNM 1907 III
Raynor Russell Lieutenant Junior Grade Staff [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Raynor William 2nd Lieutenant C 23rd Regiment 1898 IV
Razza Salvatore Sergeant 107th Infantry 1941 III
Rchardson Samuel M. First Sergeant H 7th Regiment 1906 IV
Read Robert E. Sergeant K 71st Infantry 1938 IV
Read Theodore F. Private A 23rd Infantry Regiment 1904 II
Read Theodore F. Private Company A 23rd Regiment 1903 IV
Reader William Quartermaster Sergeant [I] 14th Regiment 1906 IV
Reader William A. Sergeant 27th Signal Company 1927 II
Reader William A. Sergeant 2 1st Signal Corp 1922 III
Reagan Michael J. 2d Lieutenant [F & S] 10th Infantry 1909 IV
Reagan Allan L. Lieutenant Colonel and Inspector General Headquarters Detachment 27th Division 1926 II
Reagan Allan L. Major A G Dept. 1920 III
Reagan Allan L. Lt. Colonel Assistant Adjutant General 1910 IV
Reagan Allen L. Lt. Colonel Headquarters, 27 Division 1928 I
Reagan James H. 1st Sergeant 22nd Separate Company 1896 II
Reagan James H. 1st Sergeant 22nd Separate Company 1894 III
Reagan John Corporal C 12th Infantry 1910 I
Reagan John Private C 12th Infantry Regiment 1905 II
Reagan John Private C 12th Regiment 1900 III
Reagan Michael J. 2nd Lieutenant Qm. Corps 10th Infantry 1911 III
Reagen John Private C 12th Regiment 1895 IV
Reals George C. Staff Sergeant Non-commissioned Staff NYNG Headquarters 1927 II
Reals George C. Private First Class A 104th Field Artillery 1922 III
Reals George C. Sergeant A 1st Field Artillery 1917 IV
Reardon Frank D. Master Sergeant Non-commissioned Staff 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery Regiment 1960 II
Reardon Frank D. Master Sergeant Battery A 106th Armored Field Artillery Battalion 1956 III
Reardon Frank D. Sergeant 1st Class Battery A 106th Field Artillery Battalioon NYNG 1950 IV
Reardon Joseph A. Stf. Sergeant 107th Infantry 1939 IV
Reddan Christopher K. Private 74th Infantry 1917 IV
Reddin Patrick Private Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1937 III
Redeke Henry Chief Mechanic B 1st Field Artillery 1916 III
Redeke Henry Corporal 1st Battery 1st Battalion Field Artillery 1911 IV
Redfern Alexander G. Quartermaster Sergeant B 2nd Infantry 1913 III
Redfield Richard J. Private 32nd Separate Company 1900 III
Redfield Richard J. Corporal 32nd Separate Company 1895 IV
Redington George O. 1st Lieutenant 1st Cavalry 1912 III
Redington George O. Sergeant 3 Squadron A 1907 IV
Redline Edward J. Corporal F 14th Infantry 1938 IV
Redmond August J. Sergeant A 9th Regiment 1904 IV
Redmond Francis P. First Sergeant 39th Separate Company 1904 IV
Redmond James Henry Sergeant 28th Separate Company 1905 IV
Redmore Robert L. Sergeant Battery A 170th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Reeb Edward A. Sergeant H 174th Infantry 1937 III
Reed Frank [William] 2nd Lieutenant [Battery B] 105th Field Artillery 1933 III
Reed George W. Private 3rd Signal Corps 1899 III
Reed George W. Quartermaster Sergeant C 10th Battalion 1894 IV
Reed John J. Major Field & Staff 170th Field Artillery Battalion 1951 II
Reed John J. 1st Lieutenant 2nd Battalion, 156 Field Artillery 1939 IV
Reed Joseph B. Sergeant D 22nd Regiment 1907 IV
Reed Latham G. Captain Squadron A 1899 IV
Reed Latham R. Lieutenant Colonel 69th Infantry 1917 IV
Reed Philip Captain M 15th Regiment New York Guard 1945 II
Reed Phillp 2nd Lieutenant F 369th Infantry 1933 III
Reed Robert J. Captain 108th AC & W Flight 1960 IV
Reed Walter H. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant F & S 74th Regiment 1905 IV
Reed Eber R. Corporal C 10th Battalion 1904 IV
Reed Edward M. Sergeant [N. C. S.] Squadron C 1907 IV
Reelly (sp?) Edward J. 1st Lieutenant D 13th Regiment 1901 IV
Reep Fred F. Private 1st Class H 134th Medical Regiment 1940 IV
Rees Thomas E. Corporal Svc 106th Infantry 1927 I
Rees Thomas E. Field Musician Band 106th Field Artillery Regiment 1922 II
Rees Thomas E. Sergeant 23rd Infantry 1921 III
Rees Thomas E. Field Musician 13th Regiment 1901 IV
Reese Allen C. Master Sergeant Headquarters 107th Tactical Fighter Wing 1960 IV
Reeve Ernest H. Private 102nd Ordinance Company Sp Troops 27th Division 1941 III
Reeve Theodore E. Sergeant 1st 13th Artilley District 1910 IV
Refern Allexander G. Sergeant B 2ND Infantry, 7th Separate Company 1910 IV
Reffiy? Robert C. Private First Class B 3rd infantry 1917 I
Regan John J. Sergeant E 7th Infantry 1916 III
Regan John J. Corporal E 7th Infantry 1911 IV
Regan John Joseph 2nd Lieutenant E 107th Infantry 1927 I
Regan James J. Private C 71st Infantry 1913 III
Regan James J. Private C 71st Infantry 1909 IV
Regan John J. 1st Sergeant E 107th Infantry Regiment 1924 II
Rego Curtis G. Sergeant A 1st Infantry 1916 IV
Regus Abra, 1st Sergeant K 9th Regiment 1895 I
Regus Abram 1st Sergeant K 9th Infantry Regiment 1894 II
Rehberg Harry Private 258th Field Artillery 1927 IV
Rehm John Sergeant A 12th Regiment 1901 IV
Rehm Michael J. Master Sergeant B 165th Infantry Regiment NYNG 1954 IV
Rei (sp?)sner Rudolph L. 1st Sergeant 1st Field Artilery, Supply 1917 IV
Reich Edward E. Private, 1st Class Battery E 258th Field Artillery 1939 IV
Reichelt Eugene L. Sergeant 71st Infantry 1938 IV
Reid Charles 1st Lietenant L 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Reid Charles M. 1st Lieutenant L 13th Regiment 1902 IV
Reid James D.S. Captain 30th Separate Company 1907 III
Reid James David Scott First Sergeant L 30th Separate Company 1902 IV
Reid Vincent De P. Captain Headquarters 2nd Battalion, 14th Infantry 1947 IV
Reid Walter Jr. Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 7th Infantry 1907 III
Reid Walter Jr. Corporal G 7th Regiment 1903 IV
Reid James J. Major 955 Field Artillery Battalion 1948 III
Reidpath Charles D. Captain [Troop E] 121st Cavalry 1934 III
Reidy Michael E. 2nd Lieutenant 69th Infantry 1918 III
Reidy (sp?) Michael E. [IMR} Sergeant D 69th Infantry 1911 IV
Reif Allan F. Colonel Field & Staff 74th Regiment New York Guard 1945 II
Reif Allan F. Captain E 174th Infantry 1935 III
Reilly Carroll Major Field & Staff 258th Field Artillery Regiment 1940 II
Reilly Philip E. First Sergeant D 69th Regiment 1905 IV
Reilly Carroll J. Captain 258th Field Artillery 1936 III
Reilly Phillip E. First Sergeant D 69th Infantry 1909 III
Reilly Edward J. Captain 13th Coast Defence Command 1916 I
Reilly Thomas H. 1st Sergeant 33rd Company 8th Coast Defense Command 1917 II
Reilly Edward J. Captain Field & Staff 13th Artillery District 1911 II
Reilly Thomas H. S. Battalion Sergeant Major N C S 8th Regiment 1905 IV
Reilly Edward J. Captain C 71st Infantry 1937 III
Reilly Thomas J. Sergeant 51st Regiment 1946 IV
Reilly Edward J. Major 245th Coast Artillery 1928 Special (35 Year)
Reilly Thomas N.S. First Sergeant 33 8th Artillery District 1912 III
Reilly Edward James Captain F 13th Regiment 1906 III
Reilly William E. Artificer H 47th Infantry 1915 IV
Reilly Edward W. Staff Sergeant 199th Army Band 1960 IV
Reilly Francis P. Captain 51st Regiment 1947 IV
Reilly George J. Private, 1st Class I 74th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Reilly James J. Quartermaster Sergeant E 69th Infantry 1909 III
Reilly James J. Private E 69th Regiment 1906 IV
Reilly John Sergeant F 12th Regiment 1901 IV
Reilly John J. Sergeant F 12th Infantry Regiment 1912 II
Reilly John J. Sergeant F 12th Infantry 1907 III
Reilly John R. Staff Sergeant Headquarter Troop 51st Cavelry Brigade 1940 IV
Reilly Leo J. Lieutenant Colonel Headquarters 102nd Antiaircraft Artillery Brigade 1949 III
Reilly Leo J. Captian L 8th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Reilly Michael J. Lt. Colonel 212th Coast Artillery, AUS 1946 I
Reilly Michael J. 1st Lieutenant Battery B 212th Coast Artillery Regiment 1940 II
Reilly Michael J. 1st Lieutenant [Battery B] 212th Coastal Artillery 1935 III
Reilly Miles A. Staff Sergeant Heaquarters & Service Company 102nd Engineers 1924 IV
Reilly Patrick J. Corporal E 69th Infantry 1912 IV
Reilly Philip C. Captain Company A 20th IS Battalion, NYG 1962 I
Reilly Philip C. Master Sergeant Service Company 14th Infantry 1937 III
Reilly Philip E. 1st Sergeant D 69th Infantry Regiment 1914 II
Reinack Herman W. Private H 71st Regiment 1897 IV
Reinberg Einar Lt. Colonel Headquarters 71st Infantry 1956 I
Reinberg Einar Major Headquarters 1st Battalion 71st Infantry Regiment 1953 II
Reinberg Einar 2nd Lieutenant E 71st Infantry 1940 IV
Reinbothe Alfred H. Major 245th Coast Artillery 1948 I
Reinbothe Alfred H. Captain Battery D 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1942 II
Reinbothe Alfred H. 1st Lieutenant 245th Coast Artillery 1937 III
Reinhard John First Sergeant L 65th Infantry 1913 III
Reinhard John Sergeant I 65th Infantry 1908 IV
Reinhardt Edward Sergeant H C 22nd Corps Engineers 1908 IV
Reinhardt John C. Corporal C 7th Infantry 1917 IV
Reinhardt Otto Sergeant K 245th Coast Artillery 1939 I
Reinhardt Otto Sergeant Non-commissioned Staff 245th Coast Artillery Regiment 1933 II
Reinhardt Otto Sergeant Battery K 245th Coast Artillery 1929 III
Reinhardt Otto Private 10th Company 13th C D C 1926 IV
Reinhold E. V. C. 1st Lieutenant 71st Infantry 1920 IV
Reino Napoleon Private 9th Separate Company 1899 IV
Reis Joseph W. 2nd Lieutenant Battery C 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Reisig [Charles] H. Private E 7th Regiment 1896 IV
Reisig Charles H. Quartermaster Sergeant E 7th Infantry Regiment 1906 II
Reisig Charles H. J. M. Sergeant E 7th Infantry 1911 I
Reisig Charles H. [Imr] Sergeant E 7th Regiment 1901 III
Relyea Elwood Charles Staff Sergeant Headquarters Battery 106th Field Artillery 1944 IV
Relyea William C. 1st Lieutenant H 7th Infantry 1920 III
Relyea William C. Sergeant H 7th Regiment 1906 IV
Remauro Nicholas V. Sergeant Service Company 14th Infantry 1938 IV
Remer John W. Corporal E 7th Regiment 1907 IV
Remington [George W.] Sergeant A 108th Infantry 1939 IV
Remmer Joseph H. Captain 28th Separate Company 1894 I
Remmer William H. 1st Lieutenant 28th Separate Company 1898 IV
Remmer William M. 1st Sergeant 28th Separate Company 1908 II
Remmer William M. 1st Sergeant A 1st Infantry 1912 I
Remmer William M. 1st Sergeant 28th Separate Company 1905 III
Remond Edward F. Captain Service [Battery] 258th Field Artillery 1933 III
Renard Louis J. Chief Warrant Officer Non-commissioned Staff 42nd Supply & Transportation Battalion 1963 II
Renard Louis J. Chief Warrant Officer Headquarters 142nd AAA Battalion NYNG 1958 III
Renard Louis J. Chief Warrant Officer Headquarters 142nd AAA AW Battalion (SP) NYNG 1952 IV
Renilk? Bertrand A. Staff Sergeant HQ 27th Division 1926 I
Renker Harold C. Sergeant M 4th Infantry 1948 IV
Renna William Master Sergeant Battery B 773 AAA Gun Battalion, NYNG 1955 I
Renna William Master Sergeant Battery B 142nd Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1949 II
Renna William Master Sergeant Battery B 142nd Antiaircraft Artillery [Air Wing Battalion] 1949 III
Renna William First Sergeant Battery C 212th Coast Artillery 1937 IV
Renne Otto H. Private G 23rd Regiment 1894 III
Rennoyer (sp?) Charles [H/N] Private G 23 Infantry 1913 Special (45 Year)
Renois Frank Private 109th Separate Company 1898 IV
Renwich Bubber Private 1st Class E 369th Infantry 1938 IV
Resille Philip E. Major Field & Staff 69th Infantry Regiment 1912 II
Reubel Harry B. Captain F 369th Infantry 1936 IV
Reuling William C. First Sergeant E 74th Regiment 1905 IV
Reuluig? William C. Regimental Sergeant Major 74th Infantry 1910 III
Reutershan Alfred D. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Division 1938 II
Reutershan Alfred D. Colonel Hq. 27th Infantry Division, AUS 1946 I
Reutershan Alfred D. Major Headquarters 27th Division 1933 III
Reutershan Alfred D. Major [A G D Headquarters 27th Division] 1927 IV
Reutershan Alfred D. Colonel Headquarters & Headquarters Company 71st Infantry NYNG 1952 Special (35 Year)
Reville Bertrand A. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 27th Division Train 1922 II
Reville Bertrand A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1917 III
Reville Bertrand A. 1st Sergeant F 69th Infantry 1911 IV
Reville Bertrand A. 1st Sergeant Headquarters Company 102nd Medical Regiment 1937 Special (35 Year)
Reville Philip E. Captain D 69th Regiment 1902 IV
Reville Phillip E. Major Field & Staff 69th Infantry 1909 III
Rexer Daniel [William] Staff Sergeant 102nd Engineers 1946 IV
Reybert (sp?) Harry A. Sergeant C 23rd Infantry 1913 IV
Reyer Albert ). Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1930 III
Reyer Albert O. Private 1st Class Service Battery 258th Field Artillery Regiment 1933 II
Reyer Albert O. Private 258th Field Artillery 1924 IV
Reyer Albert O. Private First Class Svc 258th Field Artillery 1939 I
Reynolds Alfred Smith Ensign 2nd Division 3rd Battalion NMNY 1914 III
Reynolds Augustus 1st Sergeant Company D 47th Regiment 1903 IV
Reynolds Charles Corporal 22nd Regiment 1904 IV
Reynolds Charles J. Supply Sergeant A 22nd Engineer 1919 I
Reynolds Charles J. Quartermaster Sergeant A 22nd Engineer Regiment 1915 II
Reynolds Charles J. Corporal A 22nd Engineers 1910 III
Reynolds Charles T. 2nd Lieutenant L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Reynolds Clarence J. Sergeant Service Company 14th Infantry 1926 IV
Reynolds Edie Private E 23rd Regiment 1894 IV
Reynolds Frank P. Private I 23rd Regiment 1899 IV
Reynolds Frederick H. 1st Lieutenant Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Reynolds George First Sergeant F 14th Regiment 1904 IV
Reynolds Harold R. Boatswain Mate 2nd Class 4th Division 2nd Battalion 1922 IV
Reynolds James T. Captain Battery F 186th Field Artillery Regiment 1941 II
Reynolds James T. 1st Lieutenant L 106th Infantry 1935 III
Reynolds John Lt. Colonel Headquarters 27th Division,Asst. C. of S.A. 1945 I
Reynolds La Verne H. [Pharmacist's Mate, Third Class] 12th Division New York Naval Militia 1941 III
Reynolds Laverne H. H A 1st Class 12th Flight Division NMNY 1937 IV
Reynolds Samuel H. 2nd Lieutenant 101st Cavalry 1948 IV
Reynolds Walter V. Sergeant G 7th Infantry 1919 IV
Reynolds William L. Sergeant Battery B 104th Field Artillery 1936 IV
Reynolds Alfred S. Lieutenant 2nd Division 3rd Battalion Naval Militia 1920 II
Reynolds Alfred S. Gun Captain, 2nd C. [d ]Sep. Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Rezzemini Louis J. First Sergeant B 10th Battalion 1902 IV
Rheinheimer Charles F. Sergeant M 107th Infantry 1939 IV
Rhine William C. Private Company C 8th Regiment 1903 IV
Rhinelander Philip Private K 7th Infantry 1914 IV
Rhinelander T.J. Oakley Color Sergeant 9th CAC 1919 III
Rhinelander T.J. Oakley Private K 7th Regiment 1895 IV
Rhinelander Philip Color Sergeant 7th Infantry 1920 III
Rhoades William C.P. Chaplain Staff 13th Artillery District 1910 IV
Rhoads George B. Captain E 7th Regiment 1894 I
Rhodebeck Charles R. Musician A 14th Infantry 1914 III
Rhodebeck Charles R. Musician A 14th Infantry 1908 IV
Riano Anthony Staff Sergent H 105th Infantry 1943 IV
Rice Edward J. 2nd Lieutenant 22nd Engineers 1908 III
Rice Edward Jerome Battalion Quartermaster Company F & S 22nd Regiment 1903 IV
Rice Eugene U. Corporal D 12th Regiment 1902 IV
Rice Frederick S. Private G 9th Regiment 1899 III
Rice Homer M. Lieutenant 13th Division NYNM 1940 IV
Rice Marcus H. Major 1st Infantry 1912 III
Rice Marcus H. Captain 39th Separate Company 1907 IV
Rice Robert L. Mess Sergeant M 10th Infantry 1919 III
Rice Robert L. M 10th Infantry 1913 IV
Rice Wilbur Doan 1st Lieutenant A 106th Infantry 1941 III
Rich [Gaius] Barrett Jr. 1st Lieutenant B 74th Infantry 1911 IV
Rich Amos C. Sergeant 22nd Regiment 1895 IV
Rich Anthony J. Corporal K 105th Infantry 1939 IV
Rich Charles Sergeant E 71st Infantry 1935 III
Rich Charles A. Sergeant E 71st Infantry Regiment 1940 II
Rich Lynn R. Corporal 22nd Separate Company 1895 IV
Richard Charles Roy Chief Porter 4th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Richards Charles S. Captain [F&S] 12th Regiment 1906 IV
Richards Edward J. Colonel 13th Infantry 1947 I
Richards Edward J. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1947 II
Richards Edward J. Captain Battery F. 245th Coast Artillery 1935 III
Richards Eugene R. Corporal D 7th Infantry 1911 III
Richards Euguene R. Private D 7th Regiment 1907 IV
Richards Francis E. Sergeant 1st Class B 1st MTB 205th Armor 1960 IV
Richards George B. Chaplain 65th Regiment 1910 IV
Richards John J. Sergeant First Class Battery A 258th Field Artillery Battalion 1957 IV
Richards William Sergeant E 105th Infantry 1935 I
Richards William Sergeant E 105th Infantry Regiment 1932 II
Richards William Private F 2nd Infantry 1915 IV
Richards [William] Sergeant E 105th Infantry 1932 III
Richardson William O. Captain 2nd Field Artillery 1913 III
Richardson William O. 1st Lieutenant Company 2 1st Battalion Field Artillery 1908 IV
Richardson Wm. O. Brigadier General Field & Staff 52nd Field Artillery Brigade 1925 II
Richardson Amos Master Sergeant Battery B 870th AAA Battalion 1955 I
Richardson Amos 1st Sergeant Non-commissioned Staff 15th Regiment New York Guard 1947 II
Richardson Edward L. First Sergeant B 15th Infantry 1947 IV
Richardson Frederick Sergeant 6th Regiment 1901 IV
Richardson Frederick F. Sergeant 2nd Battery 1902 IV
Richardson James B. Captain 2nd Field Artillery 1915 III
Richardson James B. 2nd Lieutenant 2nd Battery 1st Battalion Field Artillery 1910 IV
Richardson Samual M. 1st Lieutenant H 7th Infantry 1911 III
Richardson Samuel M. Captain Field & Staff 7th Infantry Regiment 1920 II
Richardson Wayne L. QMQC 3-86 NYNM 1952 I
Richardson Wayne L. Chief Quartermaster Division 3-86 Naval Militia 1952 II
Richardson Wayne L. [Quartermaster Quartermaster Chief] [Division 3-86] 1951 III
Richardson Wayne L. Quartermaster 2nd Class 15th Separate Flight Division 1936 IV
Riche John V. Major Headquarters 1st Brigade 106th Infantry 1962 I
Riche John V. Captain Headquarters 1st Battalion 71st Infantry Regiment 1956 II
Riche John V. Captain A 71st Infantry 1951 III
Riche John V. Captain A 71st Infantry NYNG 1949 IV
Richert Herman H. J. Sergeant Major 13th C D C 1917 IV
Richetti Joseph C. Master Sergeant Service Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Richichi Salvatore Sergeant K 106th Infantry 1940 IV
Richmond Harry S. Major Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1913 II
Richmond Harry S. Captain B Troop 1908 III
Richmond Harry S. 1st Lieutenant Troop B 1903 IV
Richmond Paul A. Chief Warrant Officer 3 Headquarters/Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion NYARNG 1959 IV
Richtmeyer Frank Howard Sergeant 1st Class Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Rickard Charles Roy [Chief Printer] 13th Division [3rd Battalion] 1933 III
Rickard John H. Master Sergeant K 105th Infantry NYNG 1954 IV
Rickert George J. Battalion Sergeant Major 3rd Infantry 1912 III
Rickert George J. Battalion Sergeant Major N C S 3rd Regiment 1908 IV
Rickert Wendell R. Chief Warrant Officer Headquarters 27th Armored Division 1960 IV
Ridablock Francis A. First Sergeant G 7th Infantry 1910 III
Ridabock Francis A. Corporal G 7th Regiment 1905 IV
Ridabock Henry G. Lt. Colonel [F&S] 8th Regiment 1903 III
Ridabock Henry G. Major 8th Regiment 1898 IV
Riddick Thomas Arthur Captain B (Armored Carrier) 642nd Transportation Battalion NYARNG 1959 III
Riddick Thomas A. Captain Field & Staff 642nd Transportation Battalion 1963 II
Riddick Thomas A. Captain Battery A 142nd AAA Battalion NYNG 1955 IV
Rider Charles F. Private 23rd Separate Company 1901 IV
Riebling Peter C. PSergeant 242nd Signal Battalion 1960 IV
Ried Edward M. Post Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] Squadron C 1909 III
Riefenstahl William C. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 14th Infantry Regiment 1906 II
Riefenstahl William Charles Battalion Adjutant F&S 14th Regiment 1902 III
Rieger Nichilas R. Sergeant Battery B 212th Coast Artillery 1937 IV
Rienow Robert Colonel Separate Detachment Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Riffe James Major 108th Infantry 1932 I
Riffe James Major Headquarters Company 108th Infantry Regiment 1932 II
Riffe James Major 108th infantry 1932 III
Riffe James P. Sergeant L 108th Infantry 1938 IV
Riffe (sp?) James 2nd Lieutenant L 3rd Infantry 1913 IV
Rigby Philip Corporal Hospital Corps 14th Infantry 1913 IV
Rigby Raymond S. Private Battery D 258th Field Artillery NYNG 1949 IV
Riggs Roland R. Lt. Commander Naval Militia 1922 IV
Rignel Charles H. 2nd Lieutenant H 74th Infantry 1913 IV
Rigney Alden E. Sergeant First Class B 727th Armored Ordnance Battalion 1957 IV
Rigney Stanley Corporal B 105th Infantry 1940 IV
Rigney Stanley L. Sergeant First Class HH6 27th Signal Battalion 1961 I
Rigney Stanley L. Chief Warrant Officer 3rd Class Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion 1956 II
Rigney Stanley L. Sergeant [Service] 105th Infantry 1949 III
Riker Ira E. Private A 14th Infantry 1912 IV
Riker Raymond K. 9th Division, 3rd Battalion, NYNM 1941 IV
Riker Robert A. Sergeant 14th Regiment 1904 IV
Riker William C. K. Supply Sergeant 14th Infantry 1919 IV
Riley Frank J. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1938 II
Riley Frank J. 1st Lieutenant [Headquarters] 51st Cavalry Brigade 1934 III
Riley Frank J. 1st Lieutenant 51st Cavalry Brigade 1927 IV
Riley Frank L. Private First Class [How. Co.] 105th Infantry 1935 III
Riley George Henry 1st Lieutenant Company I 22nd Regiment 1903 IV
Riley James J. 2nd Lieutenant A 1st MTB 205th Armor 1960 IV
Riley John P. Master Sergeant C 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Riley William Sergeant Howitzer Company 14th Infantry 1938 IV
Rilling Charles F. Private, 2nd Class B 22nd Engineers 1909 III
Rilling Charles F. Private B 22nd Regiment 1902 IV
Rind (sp?) Ernest First Sergeant 8th C D C 1920 IV
Ringel Harold L. 1st Lieutenant [1st Quartermaster Depot] 1947 IV
Ringer Ernest E. Chief Warrant Officer Service Battery 1st Howitzer Battalion 186th Artillery 1960 IV
Ringer Frederick C. Captain 22nd Regiment 1905 I
Ringer Frederick C. 1st Lieutenant & Battalion Quartermaster Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1900 II
Ringer Frederick C. 2nd Lieutenant B 22nd Regiment 1895 III
Ringer Frederick C. 2nd Lieutenant B 22nd Regiment 1894 IV
Ringer (sp?) Frederick C. Captain [Regimental IMR] 1912 Special (30 Year)
Ringwald Charles M. Musician M 14th 10th Infantry 1908 IV
Riordan James L. Sergeant I 74th Infantry 1947 III
Riordan James L. Sergeant Service 10th Armored Division 1943 IV
Riordan Bartholemew P. Supply Sergeant Supply 69th Infantry 1921 I
Riordan Bartholomew Corporel D 69th Infantry 1915 III
Riordan Bartholomew Sergeant A 69th Infantry 1908 IV
Riordan Bartholomew P. Mechanic D 69th Infantry Regiment 1917 II
Riordan James L. Master Sergeant Company B 174th AIB, NYNG 1958 I
Riordan James L. Master Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion 1955 II
Riphey (sp?) Robert C. Quartermaster Sergeant 34th Separate Company 1902 IV
Ripley John C. First Sergeant Battery C 245th Artillery 1924 IV
Ripp John [F. M.] 47th Regiment 1906 IV
Rippey Robert C. Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Infantry Regiment 1912 II
Rippey Robert C. Commissary Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 2nd Battalion 1907 III
Risch Reuben H. Sergeant Headquarters Company 10th Infantry 1937 IV
Risley Arthur B. Private C 7th Regiment 1894 IV
Ritch Amos M. Captain 14th Infantry 1912 III
Ritch Amos M. Sergeant K 23rd Regiment 1907 IV
Ritchie Robert Warrant Officer JG Service Company 71st Infantry NYNG 1954 IV
Ritter George J. Chief Machinist's Mate 10th Fl 3rd Bn NYNM 1933 I
Ritter George J. Chief Machinist's Mate 7th Division 3rd Battalion Naval Militia 1930 II
Ritter George J. Chief Machinist Mate Naval Militia 1920 IV
Ritter George John Chief Machinists Mate 7th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1924 III
Ritter Harry W. Sergeant 1st Class Hospital Corps 47th Infantry Regiment 1911 II
Ritter Harry W. [Assistant Hospital Steward] N.C. S 47th Regiment 1906 III
Ritter Harry W. Sergeant [NCS] 47th Regiment 1901 IV
Ritter Perry A. Major 102nd Medical Battalion (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Ritter William E. Major 69th Regiment 1944 III
Ritzinger August J. Corporal Band 12th Infantry Regiment 1913 II
Ritzinger August J. Private F 12th Infantry 1911 III
Ritzinger August J. Private F M 12th Regiment 1905 IV
Rivisto Michael A. 2nd Lieutenant G 71st Infantry 1938 IV
Rizza John J. Captain 5th Regiment 1945 IV
Rizza John J. Lieutenant Colonel II Zone Command 1953 III
Rizzetta Nicholas A. Master Sergeant MP Detachment 42nd Infantry Division 1960 IV
Rizzo Charles J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
Rizzo Charles J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Rizzo Rosario S. Captain 71st Infantry 1947 IV
Ro (sp?)se Clarence C. Corporal K 10th Infantry 1916 IV
Roach Bernard V. Sergeant M 1st Infantry 1921 IV
Roach James Private 36th Separate Company 1899 IV
Roach James E. Captain C 10th Infantry Battalion 1904 II
Roach James E. Captain C 10th Battalion 1899 III
Roach James Edward 2nd Lieutenant C 10th Battalion 1895 IV
Robb James Brigadier General 2nd Brigade 1920 III
Robb James Captain C 23rd Infantry 1910 IV
Robbins Edward James Corporal M 23rd Regiment 1910 IV
Robbins Willard Giles Sergeant 44th Separate Company 1904 IV
Robbins William F. Major 56th Infantry 1949 IV
Robbins (sp?) Edward J. Captain M 23rd Infantry 1915 III
Roberson William C. Colonel Headquarters 1st Army (Army of the United States) 1945 II
Roberson William C. Colonel 101st Amd. Cavalry 1953 I
Roberson William C. Captain Troop F 101st Cavalry 1941 III
Robert Allan L. Master Sergeant A 175th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Robert Louis T. Sergeant 1st Class B 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored NYARNG 1959 IV
Roberto Daniel R. Sergeant First Class G 106th Infantry NYNG 1953 IV
Roberto Daniel Richard Master Sergeant C 71st Infantry Regiment NYARNG 1959 III
Roberto Vincent J. Technical Sergeant 274th Communications Squadron (OP) NYANG 1959 IV
Roberts Alfred I. Sergeant Major 71st Regiment 1894 IV
Roberts William 2nd Lieutenant Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1909 II
Roberts Charles [P.] Private [Hospital] 1st Infantry 1909 IV
Roberts William Sergeant B 22nd Regiment 1899 IV
Roberts Edward A. 1st Lieutenant B 1st Infantry 1914 IV
Roberts William A. 2nd Lieutenant Field & Staff 9th Regiment New York Guard 1942 II
Roberts Edward B. Jr. 1st Lieutenant I 7th Regiment 1945 IV
Roberts William A. Captain 9th Regiment, NYG 1947 I
Roberts Edwin L. Musician Company F & M 13th Regiment 1903 IV
Roberts William A. Staff Sergeant Battery D 244th Coast Artillery 1937 III
Roberts Edwin M. 1st Lieutenant M 3rd Infantry Regiment 1920 II
Roberts William Sergeant B 22nd Regiment 1904 III
Roberts Edwin M. Corporal M 3rd Regiment, 2nd Separate Company 1910 IV
Roberts Edwin Morris Captain A 108th Infantry 1924 I
Roberts Edwin Morris First Sergeant M 3rd Infantry 1914 III
Roberts Ernest F. 1st Sergeant Battery D 245th Coast Artillery Regiment 1925 II
Roberts Ernest F. First Sergeant 4th Co 13th CDC 1920 III
Roberts Ernest F. Sergeant 11th Company C A C 1915 IV
Roberts Ernest Fulton First Sergeant Battery D 245th Costal Artillery 1931 I
Roberts Frank H. Private G 9th Regiment 1896 IV
Roberts George Henry Musician E 47th Regiment 1894 IV
Roberts Gordon M 1st Lieutenant I 105th Infantry Regiment 1948 II
Roberts Gordon M. Lt. Colonel 47th Bomb Group 1948 I
Roberts Gordon M. 2nd Lieutenant I 105th Infantry 1937 III
Roberts James C. Captan 74th Infantry 1915 IV
Roberts John Color Bearer 9th Regiment 1894 IV
Roberts Littleton A. Captian 27th Tank 27th 1939 IV
Roberts Royal R. Master Sergeant [Headquarters Detachment] 27th Division 1933 III
Roberts Walter J. Master Sergeant Headquarters Battery 127th AAA Battalion NYNG 1957 III
Roberts Walter J. Jr. Master Sergeant Headquarters Battery AAA Battalion NYNG 1954 IV
Roberts Warner Private D 107th Infantry 1939 IV
Roberts William 2nd Lieutenant 22nd Regiment 1914 I
Robertson Alexander R. Captain, Adjutant 74th Infantry 1913 III
Robertson Alexander R. Captain D 74th Regiment 1900 IV
Robertson Alfred C. Corporal C 71st Regiment 1907 IV
Robertson Arthur Leslie Captain C 71st Regiment 1904 III
Robertson Arthur Lester Captain C 71st Regiment 1899 IV
Robertson Charles W. 1st Sergeant C 74th Infantry 1910 IV
Robertson Ellis A. Major 71st Infantry 1924 I
Robertson Ellis A. Captain K 71st Infantry Regiment 1922 II
Robertson Ellis A. 2nd Lieutenant G 71st Infantry 1914 III
Robertson Ellis A. 2nd Lieutenant G 71st Infantry 1910 IV
Robertson George H. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1016 IV
Robertson James L. First Sergeant I 22nd Regiment 1945 III
Robertson James LeaSalle Sergeant L 23rd Infantry 1913 IV
Robertson Ralph K. Colonel 174th Infantry 1933 I
Robertson Ralph K. Lieutenant Colonel Field & Staff 174th Infantry Regiment 1930 II
Robertson Ralph K. Captain 74th Infantry 1917 IV
Robertson Ralph K. Brigadier General A U S 1944 Special (35 Year)
Robertson William F. Sergeant Company D 7th Regiment 1903 IV
Robertson William J. First Sergeant E 74th Infantry 1908 IV
Robins George V. Sergeant C 107th Infantry 1926 IV
Robinson Otto A. [Shipboard boilerman Chief] 13th Division 1948 III
Robinson Albert Sergeant D 369th Infantry 1937 IV
Robinson Perry Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 IV
Robinson Albert H. Sergeant A 65th Infantry Regiment 1914 II
Robinson Raymond L. Staff Sergeant E 1st Infantry NYNG 1949 IV
Robinson Clark M. Sergeant 36th Separate Company 1899 IV
Robinson Raymond S. Private Service Company 369th Infantry 1938 IV
Robinson Earl [T] Corporal F 74th Infantry 1909 IV
Robinson Robert G. 2nd Lieutenant Field & Staff 10th Infantry 1910 III
Robinson Edward [C] First Sergeant C 7th Regiment 1900 IV
Robinson Robert G. Battalion Quartermaster Sergeant [N. C. S.] 10th Regiment 1906 IV
Robinson Edward A. 2nd Lieutenant 120th Separate Company 1899 IV
Robinson Russell B. Private Battery B 244th Coast Artillery 1939 IV
Robinson Edward C. Private C 7th Infantry 1908 III
Robinson Walter G. Colonel 105th Infantry 1934 I
Robinson Emmett Private 1st Class Service Company 369th Infantry 1938 IV
Robinson Walter G. Colonel Field & Staff 105th Infantry Regiment 1929 II
Robinson Ernest F. Major 22nd Engineer 1921 IV
Robinson Walter G. Lt. Colonel 105th Infantry 1926 III
Robinson Eugene [N.] Lieutenant [H] [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Robinson Walter G. Lt. Colonel 105th Infantry 1926 IV
Robinson Frederick C. Sergeant H 7th Infantry 1920 III
Robinson William A. 1st Sergeant D 23rd Regiment 1907 I
Robinson Fredrick Clayton Corporal Company G 7th Regiment 1903 IV
Robinson William A. Sergeant D 23rd Infantry Regiment 1902 II
Robinson George H. Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Robinson William A. Corporal D 23rd Regiment 1897 III
Robinson Harry E. Sergeant 23rd Regiment 1899 IV
Robinson William A. Private D 23rd Regiment 1896 IV
Robinson Jesse Grant Sergeant B 10th Battalion 1899 IV
Robinson William H. Corporal [K/47th ] 3rd Infantry 1911 IV
Robinson John Sergeant 1st Class Battery C 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1960 IV
Robinson William R. Hospital Steward N C S 7th Regiment 1905 IV
Robinson John J. Corporal 5th Separate Company 1897 IV
Robinson Joseph W. Private E 47th Regiment 1901 III
Robinson John J. Corporal 71st Infantry 1917 IV
Robinson Joseph H. Captain H 174th Infantry Regiment 1922 II
Robinson Joseph H. Sergeant D 74th Infantry 1909 IV
Robinson Joseph Harry Major 174th Infantry 1927 I
Robinson Joseph Henry Sergeant D 74th Infantry 1914 III
Robinson Joseph W. Private E 47th Infantry Regiment 1905 II
Robinson Joseph W. Private E 47th Regiment 1896 IV
Robinson Lester H. Sergeant 24th Separate Company 1907 IV
Robischon John H. Lt. Colonel 107th ABRON 1960 IV
Robischon Robert E. Major 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Robison James F. First Sergeant I 14th Infantry 1933 III
Roblee William H. Staff Sergeant Headquarters Battery 258th Field Artillery 1936 III
Roblin Walter Kinberley Captain Headquarters CC A 27th Armored Division 1960 IV
Roby [Robert Jr.] Private C 71st Infantry 1908 IV
Roby Edward F. Sergeant 27th Tank Company Special Troops 27th Division 1940 IV
Rocchi Herbert J. Master Sergeant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV
Roche John J. Lt. Colonel 1923 III
Roche John J. Private D 14th Regiment 1894 IV
Roche John Joseph Captain 69th Infantry 1919 IV
Rock Francis X. BMGC 3-53rd Division 3-15 Battalion 1959 IV
Rock Manford F. Sergeant Ordnance Dec Company of SS & Det NYNG 1939 IV
Rockafeller Edward Wade 1st Lieutenant B 47th Regiment 1900 IV
Rockafellow Joseph L. Sergeant 1st Class Battery B 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Rockdashil Willard J. Master Sergeant Battery A 249th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Rockefeller Cheser W. Mechanic 13 C.D.C., 1st Separate Company 1916 IV
Rockefeller Frank A. Musician A 23rd Regiment 1894 IV
Rockefeller Frank E. Musician 22nd Regiment 1896 III
Rockerfeller George R. Corporal M 1st Infantry 1911 IV
Rockwell James W.B. Sergeant G 7th Regiment 1896 III
Rockwell James W.B. Sergeant G 7th Regiment 1894 IV
Rodd Edgar R. Private K 23rd Regiment 1907 IV
Roddy Francis G. Captain 2nd Infantry 1919 IV
Roddy George T. 2nd Lieutenant C 2nd Infantry Regiment 1915 II
Roddy George T. 2nd Lieutenant 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1911 III
Roddy George T. 2nd Lieutenant 12th Separate Company 1905 IV
Rodgers George W. Captain K 13th Regiment 1894 IV
Rodgers George W. Captain K 13th Regiment 1904 III
Rodgers Richard D. Sergeant 8th C.D.C., 27th Separate Company 1916 IV
Rodgers Richard Emil First Sergeant F 165th Infantry 1925 III
Rodgers William R. Sergeant 24th Separate Company 1897 IV
Rodgers Edgar J Captain I 14th Infantry 1933 III
Rodgers Franklin H. 1st Lieutenant Field & Staff 13th Artillery District 1909 II
Rodgers Franklin H. 2nd Lieutenant K 13th Regiment 1900 IV
Rodgers Franklin Howard 1st Lieutenant K 13th Regiment 1905 III
Rodgers George W. Major 13th Artillery District 1909 I
Rodgers George W. Captain K 13th Infantry Regiment 1904 II
Rodrick Patrick J. 1st Lieutenant Combat Support Company 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Rodriguez Angel H. Master Sergeant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV
Rodriquez Angel C. Sergeant B 106th Infantry 1949 III
Rodriquez Angel C. 2nd Lieutenant B 23rd Regiment 1944 IV
Rodwanner (sp?) Wilfred A Sergeant 17th 9th [Arty Dist] 1912 IV
Roe Charles F. Major General Field & Staff NYNG Headquarters 1909 II
Roe Charles F. Major General [Cdg] National Guard 1904 III
Roe Charles F. Major General National Guard 1899 IV
Roe Clarence W. 1st Lieutenant A 14th Infantry Regiment 1924 II
Roe Clarence W. Sergeant 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1911 III
Roe Clarence W. Sergeant 17th Separate Company 1906 IV
Roe Edward Mortimer Corporal I 17th 10th Infantry 1910 IV
Roe Frederick W. [Captain & X] 23rd Regiment 1900 IV
Roe Percy H. First Sergeant How 10th Infantry 1936 I
Roe Percy H. Sergeant Howitzer Company 10th Infantry Regiment 1934 II
Roe Percy H. Sergeant [How. Co.] 10th Infantry 1933 III
Roe Percy Howard Staff Sergeant C 56th Regiment NYG 1946 Special (35 Year)
Roe Walter E. J. Master Sergeant H 101st Armored Cavalry NYNG 1951 IV
Roe Walter E. Jr. Master Sergeant D 175th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 III
Roe Walter E.Jr. Master Sergeant A 2nd Battalion 108th Infantry Regiment 1963 II
Roeder Charles W. Captain Chaplain 245th Coast Artillery 1937 III
Roehsler Otto F. Captain 5th Quartermaster Battalion 1947 III
Roehsler Otto F. Sergeant G 107th Infantry 1939 IV
Roelker Alfred Jr. Corporal Troop 1 Squadron A 1911 IV
Roelly Julius A. Sergeant, 1st Class [H.C. Att] 22nd Engineers 1909 IV
Roeper Edward J. Major Headquarters 105th Infantry 1952 I
Roeper Edward J. Captain Headquarters 209th Anti-aircraft Artillery Group 1947 II
Roeper Edward J. Technical Sergeant Band 121st Cavalry 1941 III
Roese Julius C. Major Headquarters 174th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Roeser Frederick Valentine Captain 107th Infantry 1927 IV
Roeske Leonard W. Sergeant First Class Headquarters Battery 106th AAA Battalion 1956 IV
Roesser Millard H. Major Headquarters 4th Infantry Division 1947 III
Roesser Millard H. Major Headquarters 4th Infantry 1947 IV
Roessli (sp?) E. O. Major 3rd Brigade 1896 IV
Rogers Peters J. 1st Lieutenant G 105th Infantry 1935 III
Rogers Samuel B. Corporal F 7th Regiment 1905 IV
Rogers William C. Corporal 33rd Separate Company 1896 IV
Rogers James C. 1st Sergeant C 71st Regiment 1903 III
Rogers Nelson G Jr. Sergeant F 23rd Regiment 1904 III
Rogers Charles P. Sergeant A 22nd Corps Engineers 1909 IV
Rogers Harold T. Staff Sergeant 104th Hospital Company 102nd M R 1937 III
Rogers Herbert J. Private F 1st Infantry, 33rd Separate Company 1909 IV
Rogers Hiram C. Captain 20th Separate Company 1894 IV
Rogers Hiram D. Jr. 1st Lieutenant L 49th 10th Infantry 1910 IV
Rogers James C. 1st Sergeant C 71st Infantry 1913 I
Rogers James C. 1st Sergeant C 71st Infantry Regiment 1908 II
Rogers James Clark Sergeant C 71st Regiment 1899 IV
Rogers Louis Sergeant D 12th Infantry 1914 IV
Rogers Nelson G Jr. [Battn] Sergeant Major 23rd Infantry 1914 I
Rogers Nelson G. Jr. Battalion Sergeant Major Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1909 II
Rogers Nelson G. Jr. Corporal F 23rd Regiment 1899 IV
Rogers Peter J. Captain 165th Infantry 1934 III
Rogers (sp?) Frank Private A 47th Regiment 1901 III
Rohe Albert F. Private Company A 7th Regiment 1903 IV
Rohlsen Carl E. Master Sergeant 721st Transportation Company 141 Transportation Battalion 1960 I
Rohlsen Carl E. Master Sergeant 721st Transportation Company 141st Transportation Battalion 1963 II
Roll John K. Sergeant 1st Company Signal Corps 1910 IV
Rollins Adolph C Private Troop A 2nd Cavalry 1912 IV
Rollins Frank O. 2nd Lieutenant G 3rd Separate Company 1902 IV
Rollins Frank Orrin 2nd Lieutenant 3rd Separate Company 1906 III
Rollins George A. Lt. Colonel Headquarters and Headquarters Battery 42 Division Artillery, NYNG 1958 I
Rollins George A. Major Headquarters 226th Field Artillery Battalion 1953 II
Rollins George A. Major Headquarters [Spl. Trps] 42nd Infantry Division 1949 IV
Rollins George A. Major Headquarters [SP. Trps] 42nd Infantry 1949 III
Rollins La Roy 2nd Lieutenant 212th Coastal Artillery 1934 III
Rollman Clyde F. Staff Sergeant B Field Service 27th Quartermaster Battalion 1960 IV
Rollock Elton E. Sergeant Battery A 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Roma Salvatore C. Corporal I 14th Infantry 1937 III
Romaine Michael C. R M 3rd Class 5th Fl Division 2nd Battalion NYNM 1938 IV
Roman Stephen 1st Sergeant E 165th Infantry 1937 IV
Roman Stephen J. Warrant Officer Junior Grade G 165th Infantry 1953 III
Romaniello Rocco V. Captain 187th Field Artillery Group 1960 IV
Romanowski John W. Headquarters Battery 106th Field Artillery 1930 I
Romanowski John W. Private 1st Class Headquarters Battery and Combat Train 2nd Battalion 106th Field Artillery Regiment 1928 II
Romanowski John W. Private I 65th Infantry 1915 III
Romanowski John W. Private I 65th Infantry 1910 IV
Romanowski Vincent Private 1st Class Headquarters Battery 106th Field Artillery 1939 Special (35 Year)
Romanowski Vincent P. Staff Sergeant Headquarters Battery 106th Field Artillery 1931 I
Romanowski Vincent P. Sergeant Battery E 106th Field Artillery Regiment 1924 II
Romanowski Vincent P. Private I 65th Infantry 1919 III
Romanowski (sp?) [Vincent] P. Private I 65th Infantry 1912 IV
Romeo Anthony First Sergeant I 6th Regiment 1942 III
Romeo Frank Private, 1st Class 105th Infantry 1939 IV
Ronald Sidney C. Jr. 1st Lieutenant Battery A 106th Field Artillery 1941 III
Ronan Joseph J. 2nd Lieutenant M 106th Infantry 1939 IV
Ronnau Harry K. 2nd Lieutenant Battery B 105th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Rook George [F] 1st Lieutenant E 74th Infantry 1909 IV
Rooke Frank A. Private H 7th Regiment 1899 IV
Rooney Edward J. First Sergeant 12th Separate Company 1902 IV
Rooney James F. Major & Medical Corps Field & Staff 102nd Medical Regiment 1938 II
Rooney James F. Major 102nd [Medical Regiment] 1933 III
Rooney James F. Major Headquarters Hospital Battalion 102nd Medical Regiment 1927 IV
Roos Sylvain V. Sergeant B 22nd Corps 1916 IV
Roosa Philip G. Captain & Ordnance Officer Field & Staff 10th Infantry Regiment 1911 II
Roosa Philip G. Sergeant 26th Separate Company 1906 III
Roosa (sp?) Philip G Private A 10th Battalion 1901 IV
Roosevelt [W. Eurleu] Major & Quartermaster 1st Brigade 1897 III
Roosevelt W. Emlen Captain & ADC 1st Brigade 1894 IV
Root George F. Captain E 74th Infantry 1914 III
Root William F. S. 2nd Lieutenant 2nd Infantry 1917 IV
Root William L. Corporal A 101st Signal Battalion 1939 IV
Root William L. Jr. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1949 II
Root William L. Jr. 1st Lieutenant A 1st Separate Battalion 1941 III
Roper William Private Howitzer Company 369th Infantry 1938 IV
Rorke Raymond A. Captain 2nd Field Artillery 1921 IV
Rorvig Andrew Mechanic 14th Infantry 1921 IV
Rosa Jess J. Private 33rd Separate Company 1897 IV
Rosboro Herbert G. Sergeant B 1st Cavalry 1916 IV
Rose William G. 1st Lieutenant 69th Infantry 1921 I
Rose William G. Sergeant Major, Junior Grade 9th Artillery District 1911 III
Rose William George Battalion Sergeant Major N C S 8th Regiment 1906 IV
Rose Emerson H. Quartermaster Sergeant 24th Separate Company 1908 II
Rose Emerson H. Private 24th Separate Company 1903 III
Rose Emerson H. Private 24th Separate Company 1898 IV
Rose Emerson H. [Imr] Sergeant I 1st Infantry 1913 I
Rose Frank G. Private A 23rd Infantry 1908 IV
Rose Frank S. Private C 10th Infantry 1909 IV
Rose James [Quartermaster Sergeant] 15th Separate Company 1896 IV
Rose Joshua R. Sergeant Battery C 156th Field Artillery 1926 IV
Rose Michael Water Tender 1st Class 6th Division 2nd Battalion NYNM 1939 IV
Rose Stanley H. Captain F 7th Regiment New York Guard 1947 II
Rose Stanley H. 1st Lieutenant E 7th Regiment 1942 III
Rose Vincent T. Captain Battery C 258th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Rose Vincent Thomas Major Headquarters 742nd Ordinance Battalion NYARNG 1959 III
Rose William G. Sergeant Major Junior Grade Non-commissioned Staff 9th Coast Defense Command 1916 II
Rose William F. Sergeant Service Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Rosefelt Philip Sergeant A 101st Signal Battalion 1940 IV
Rosekrans Charles E. Corporal Regimental Headquarters Company 105th Infantry 1937 IV
Rosekrans Frederick B. Chief Warrant Officer Headquarters 105th Infantry 1951 I
Rosekrans Frederick B. Chief Warrant Officer Headquarters 3rd Infantry Brigade New York Guard 1946 II
Rosekrans Frederick B. Warrant Officer Junior Grade Headquarters 105th Infantry 1943 III
Rosekrans Frederick B. Sergeant Headquarters Company 105th Infantry 1937 IV
Rosen Marks Stf. Sergeant 212th Coast Artillery 1941 IV
Rosen Murray D. Sergeant First Class 42nd Quartermaster Company 1955 IV
Rosen Reuben M. Captain 155th Field Artillery 1933 III
Rosenberg Harry Sergeant Major 1st Calvalry 1919 IV
Rosenberg Harry J. Master Sergeant HQ 121st Cavalry 1934 I
Rosenberg Harry J. Master Sergeant Headquarters Troop 121st Cavalry Regiment 1930 II
Rosenberg Harry J. First Sergeant [] 101st Cavalry 1924 III
Rosenthal Arnold Sergeant Tank Company 71st Infantry NYNG 1954 IV
Rosenthal Hans Private 1st Class Band 22nd Engineer Regiment New York Guard 1947 II
Rosenthal Hans Private 22nd Engineers 1948 III
Rosenthal Mark L. Sergeant [F/23rd] 10th Infantry 1911 IV
Roser Frederick M. Mechanic 6 CAC 1916 III
Roser Frederick M. Mechanic 6th 13th Artillery District 1910 IV
Rosetti Sally J. Captain 9th Regiment 1947 III
Rosetti Sally J. Sergeant 9th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Rosevelt George W. Jr. Sergeant A 7th Infantry Regiment 1894 II
Rosfjord Torleiv 2nd Lieutenant E 106th Infantry 1938 IV
Rosie Gilbert L. Private First Class K 74th Infantry 1947 III
Ross Anthony Private 1st Class D 108th Infantry 1940 IV
Ross Frank W. 1st Sergeant 1st Company 13th Artillery District 1910 IV
Ross Garret M. Corpral F 7th Infantry 1915 IV
Ross Henry F. Lieutenant Colonel Field & Staff 106th Infantry Regiment 1946 II
Ross Henry F. 1st Lieutenant L 165th Infantry 1941 III
Ross James Private I 369th Infantry 1937 III
Ross James M. 2nd Lieutenant 1st Company 13th C D C 1917 IV
Ross Ogden G. Captain 105th Infantry 1926 III
Ross Ogden J. Lt. Colonel 105th Infantry 1936 I
Ross Ogden J. Major Field & Staff 105th Infantry Regiment 1931 II
Ross Ogden J. Brigadier General 53rd Infantry Brigade AUS 1946 Special (35 Year)
Ross Ogden J. Brigadier General of the Line State Detachment NYNG 1953 Special (35 Year)
Ross Sanderson A. Lt. Colonel 3rd infantry 1917 I
Ross Sanderson A. Lieutenant Colonel Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1912 II
Ross Sanderson A. Lt. Colonel Field & Staff 3rd Infantry 1908 III
Ross Sanderson A. Captain 29th Separate Company 1903 IV
Ross William [Jmr. Sergeant] B 2nd Infantry 1911 I
Ross William Quartermaster Sergeant 7th Separate Company 1906 II
Ross William [R. M. ] Sergeant 37th [Sep Co] 1901 III
Ross William Technical Sergeant 106th Infantry 1949 IV
Ross William A. Captain Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1919 II
Ross William A. Captain Corps of Engineers 1914 III
Ross William A. 1st Lieutenant F 22nd Corps Engineers 1908 IV
Ross Ogden J. Captain A 2nd Infantry 1921 IV
Ross (sp?) William Quartermaster Sergeant 7th Separate Company 1896 IV
Rossbach William A. 1st Lieutenant D 107th Infantry 1941 III
Rosse Charles G. Staff Sergeant Headquarters 2nd Battalion 105th Infantry 1941 III
Rossell William H. 2nd Lieutenant Company B 14th Regiment 1903 IV
Rossi Angelo P. Staff Sergeant 527th Administrative Company, NYARNG 1962 I
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service Company 174th Infantry Regiment 1952 II
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service 174th Infantry 1952 III
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service Company 174th Infantry NYNG 1952 IV
Rossi Ernest W. Master Sergeant A 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Rossi William Corporal Non-commissioned Staff 9th Regiment New York Guard 1948 II
Rossi William [Corporal] 9th Regiment 1942 III
Rossi William Private, 1st Class 1st Battalion, 9th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Rossire Charles C. Jr. Captain Infantry 1920 IV
Roswell George Sergeant A 7th Regiment 1899 I
Rote Frederick J. Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1939 IV
Rote Louis Captain 23rd Separate Company 1905 III
Rote Louis 2nd Lieutenant 23rd Separate Company 1900 IV
Rothing Thomas Corporal 4th Separate Company 1903 IV
Rothschild Donald J. Sr. Master Sergeant Headquarters Company 1 BG 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Rothwell Alfred J. Captain Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion 1956 III
Rothwell Alfred J. Captain Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Rotnour Harlon K. Staff Sergeant Service Battery 1st Howitzer Battalion 104th Artillery Regiment 1963 II
Rotnour Harlon K. Sergeant First Class Service Battery 249th Field Artillery Battalion 27th Armored Division NYNG 1958 III
Rotnour harlon K. Warrant Officer JG Service Company 108th Infantry NYNG 1953 IV
Rourke Leo F. Private 1st Class Battery A 104th Field Artillery Regiment 1938 II
Rourke Leo F. Private First Class [Battery A] 104th Field Artillery 1935 III
Rouse Percy G. First Sergeant Company 26, C A C 1908 IV
Roussey George P. Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Rovelli Louis F. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 244th AAA Group NYNG 1958 IV
Rovelli Louis F. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 244th AAA Group NYARNG 1959 IV
Rovelli Michael A. Sergeant 1st Class B 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Rowe Chester A. Sergeant 137th Separate Company 1898 IV
Rowe Chester A. Private F 2nd Infantry 1914 I
Rowe Chester Arthur Private 37th Separate Company 1904 III
Rowe Edward E. Sergeant Howitzer Company 10th Infantry 1937 III
Rowe Herbert Sergeant F 10th Infantry 1917 III
Rowe Herbert Private [F/23rd] 10th Infantry 1911 IV
Rowe James E. Sergeant L 14th Infantry 1911 IV
Rowe James H. Private L 2nd Infantry 1914 III
Rowe James H. Ordnance Sergeant Att 2nd Infantry 1909 IV
Rowe Leonard C. Corporal F 105th Infantry 1940 IV
Rowe William Private I 9th Regiment 1895 IV
Rowland Harry H. [Hospital Corps] Private 31st Separate Company 1907 IV
Rowland Lawrence O. Major Headquarters 870th Anti-Aircraft Artillery Battalion 1954 I
Rowland Lawrence O. Major Headquarters 870th Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1950 II
Rowland Lawrence O. Major 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Rowland Lawrence O. 1st Lieutenant D 369th Infantry 1939 IV
Rowley Chester Unknown Division 3-7 Battalion 3-9 Naval Militia 1960 II
Rowley Chester C. ENDC Division 3-7 NYNM 1960 IV
Roxtrew Harry W. Private 32nd Separate Company 1897 IV
Roy Evariste Private Service Company 10th Infantry 1928 III
Roy John K. Sergeant 5th Company 13th Artillery District 1910 IV
Roy Edward F. 2nd Lieutenant 6th Separate Company 1899 IV
Roy Edwards F. Captain 6th Separate Company 1904 III
Royce Frederick C. Corporal K 23rd Regiment 1901 IV
Royce Henry H. Captain I 13th Infantry Regiment 1905 II
Royce Henry H. 1st Lieutenant 3rd Battery 1898 III
Royce Henry H. 1st Lieutenant 3rd Battery 1894 IV
Royce Henry H. Captain [13th Artillery Division ] 1910 I
Rozell Joseph A. Lieutenant Colonel & Quartermaster Field & Staff NYNG Headquarters 1946 II
Rozell Joseph A. Major 102nd Quartermaster Regiment 1937 III
Rube Walter A. Technical Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1936 III
Rublee Edward [Dek] Sergeant 2nd Separate Company 1907 IV
Ruby Rudolph Private 1st Class Battery C 212th Coast Artillery 1940 IV
Ruckel John B. Private F 74th Regiment 1898 IV
Ruddy Daniel A. Major State Staff 1940 I
Ruddy Daniel A. Captain Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Ruddy Daniel A. Captain 105th Infantry 1930 III
Ruddy Daniel A. 1st Lieutenant Service Company 105th Infantry 1925 IV
Ruddy Walter Captain Battery F 106th Field Artillery Regiment 1937 II
Ruddy Walter Captain [Battery F] [106th Field Artillery ] 1932 III
Ruddy Walter J. Lt.Colonel 106th Field Artillery 1941 I
Rudge William J. Airman 1st Class 105th Air Base Squadron 1960 IV
Rudolph Marshall K. Major Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1938 II
Rudolph Marshall K. Major 106th Field Artillery 1933 III
Rudolph Marshall K. Brigadier General Line (RL) 1956 Special (35 Year)
Rudolph Elmer M. Lt. Colonel Hq. 4th Division, NYG 1946 I
Rudolph Elmer M. Lieutenant Colonel Field & Staff 4th Division New York Guard 1946 II
Rudolph Elmer M. Captain Headquarters 54th Infantry Brigade 1934 III
Rudolph Marshall K. Colonel Headquarters Detachment 1949 I
Rufenstahl (sp?) [William] C. 1st Lieutenant 14th Regiment 1896 IV
Ruffle Harry M. Corporal 19th Separate Company 1894 IV
Rugge George F. Captain A 1st Regiment New York Guard 1943 II
Rugge George F. Captain Quartermaster Corps 1919 III
Rugge George F. 2nd Lieutenant 2nd Infantry 1914 IV
Ruggeri James Corporal 212th Coastal Artillery 1947 III
Ruggeri James Private 1st Class Service Battery 212th Coast Artillery 1938 IV
Ruggiero Bernard P. Master Sergeant Service Battery 955th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
Ruggiero Bernard P. Sergeant 289th QMGS Company NYNG 1949 IV
Ruhl Harold J. Lt. Colonel Headquarters 1st Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1957 IV
Ruhland George Private K 12th Infantry Regiment 1895 II
Ruland Frederick C. Chief Water Tender (A A) 16th Flight 4th Battalion NMNY 1936 IV
Rulison George W. 1st Lieutenant 22nd Engineers 1913 III
Rulison George W. Sergeant I 22nd Corps Engineers 1908 IV
Ruller Leroy P. Captain 6th Infantry 1947 IV
Rumsey Charles M. Lieutenant 61st IS Battalion NYG 1960 IV
Rundle Frederick W. Private C 7th Regiment 1897 IV
Runnells Quentin R. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1957 IV
Rupp Joseph W. 2nd Lieutenant F 174th Infantry 1939 IV
Ruppe Theodore W T 2nd Class 17th Fl Division NYNM 1938 IV
Rushton Charles H. Captain A 174th Infantry Regiment 1938 II
Rushton Charles H. 1st Lieutenant A 174th Infantry 1933 III
Russell George D. Lt. Colonel 13th Regiment 1904 I
Russell George D. Lieutenant Colonel Field & Staff 13th Infantry Regiment 1899 II
Russell George D. Captain C 13th Regiment 1895 III
Russell James J. Chief Warrant Officer 4 42nd Division Artillery 1955 I
Russell James J. Unknown Headquarters 42nd Division Artillery 1951 II
Russell James J. Warrant Officer Junior Grade Headquarters Battery 42nd Division [Artillery] 1950 III
Russell James J. Corporal Headquarters B & C T 1st Battalion 105th Field Artillery 1938 IV
Russell John C. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 870th AAA Battalion NYNG 1955 IV
Russell Lester G. Corporal G 5th Regiment 1944 IV
Russell Nelson G. Major Med. Corps 65th Infantry 1912 III
Russell Nelson Gorham Captain & Assistant Surgeon Medical Dep. 65th Regiment 1908 IV
Russell Ramond C. First Sergeant I 108th Infantry 1941 III
Russell Raymond C. Specialist First Class I 108th Infantry 1952 I
Russell Raymond C. Sergeant First Class I 108th Infantry Regiment 1952 II
Russell Robert L. Major 104th Field Artillery 1936 I
Russell Walter Belden [Chief Radioman] 11th Division 9th Battalion 1942 III
Russell Carl A. Sergeant 1st [Battalion Headquarters] 105th Infantry 1934 III
Russo Anthony A. Staff Sergeant Detachment A 206th Air Service Group 1949 IV
Russo Arthur E. Captain 106th Infantry NYNG 1950 IV
Russo Charles W. Master Sergeant Service Battery 226th Field Artillery Battalion 1952 II
Russo Charles W. [Corporal] I 5th Regiment 1943 III
Russo Charles William Private Battery A 105th Field Artillery 1938 IV
Russo Enrico A. Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1937 IV
Russo Vincent J. Warrant Officer (JG) Headquarters & Headquarters Battery A 245th AAA Gun Battalion NYNG 1949 IV
Rust Charles R. Sergeant 105th M G Battalion 1922 IV
Rust George E. Sergeant 19th Separate Company 1895 IV
Rutan Jay S. First Sergeant H 102nd Medical Regiment 1941 III
Rutan Charles H. Sergeant 13th C.D.C., 1st Separate Company 1915 IV
Ruth Walter L. Sergeant Band 74th Infantry 1913 III
Ruth Walter L. Sergeant Band 74th Infantry 1910 IV
Rux Marvin E. 1st Lieutenant 715th Gun Battalion NYNG 1952 IV
Ruzzi Ralph Private First Class Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Ryall (sp?) Charles Private [31st C.A. C.] 8th [A. D] 1909 IV
Ryan Thomas F. Captain 102nd Engineering Battalion NYNG 1955 IV
Ryan Thomas P. Quartermaster Sergeant B 23rd Regiment 1908 IV
Ryan William E. Sergeant B 2nd ?? A.Field Artillery IV
Ryan Daniel F. Private Company H 12th Regiment 1903 IV
Ryan Frank J. Captain C 23rd Infantry 1947 IV
Ryan James A. Lieutenant 4th Battalion Naval Militia 1936 II
Ryan James Aloysius Lieutenant Headquarters Division 4th [Battalion] 1932 III
Ryan James Aloysius Lieutenant ( J. G.) S. C. 6th Separate Division Naval Militia 1927 IV
Ryan James F. A. 1st Sergeant D 105th Infantry Regiment 1930 II
Ryan James F. A. Sergeant D 105th Infantry 1925 III
Ryan James F. A. Sergeant D 2nd Infantry 1917 IV
Ryan James F.A. First Sergeant D 105th Infantry 1935 I
Ryan John H. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Ryan John P. [Master Sergeant] Headquarters Headquarters Battery Field Artillery Group 1949 III
Ryan Joseph J. Staff Sergeant Ordinance Section Company SS Detachment 1941 III
Ryan Joseph J. Staff Sergeant Ordinance Department SS 1938 IV
Ryan Martin Jay Battalion Sergeant Major 12th Infantry 1917 IV
Ryan Michael J. Sergeant F 12th Regiment 1899 IV
Ryan Patrick F. Master Sergeant C 101st Signal Battalion 1949 IV
Ryan Richard John Captain L 3rd Infantry 1921 IV
Ryan Thomas F. Captain Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1958 II
Ryan Thomas F. Captain 102nd Engineer Battalion NYNG 1955 III
Rydberg George 2nd Lieutenant G 14th Regiment 1899 IV
Rydell John H. Sergeant Battery C 156th Field Artillery 1926 IV
Ryer Charles H. Sergeant C 71st Regiment 1899 IV
Rzewuski Stefan B. Captain Field & Staff 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery Regiment 1963 II
Rzewuski Stefan B. 1st Lieutenant Headquarters 106th AFA 1956 III
Rzewuski Stefan Benedict 2nd Lieutenant Headquarters Battery 106th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
Rzonca Stanley F. Corporal E 106th Infantry 1939 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Monday, 27-Nov-2017 16:30:34 EST