Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 722 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Taaffe John F. Captian E 9th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Taber Gerald H. 2nd Lieutenant K 7th Regiment 1944 IV
Taddie Anthony P. [P/Sergeant] D 1st Medical Tank Battalion 174th Armored NYARNG 1959 IV
Taft Merton U. Sergeant E 2nd Infantry 1914 IV
Taggart Charles J. 1st Lieutenant 74th Infantry 1915 III
Taggart Joseph W. 2nd Lieutenant 39th Separate Company 1894 IV
Taggart Robert F. Warrant Officer Headquarters 101st Signal Battalion 1960 II
Taggart Robert F. Master Sergeant E 101st Signal Battalion C NYNG 1955 III
Taggart Robert F. Sergeant Headquarters & Headquarters Company 101st Signal Battalion 1949 IV
Taggart William E. First Sergeant H 74th Infantry 1915 III
Taggart William E. 1st Sergeant H 74th Infantry 1910 IV
Taggert [Charles] J. Sergeant H 74th Infantry 1909 IV
Tague Peter F. Sergeant Headquarters Company 87th Infantry Brigade 1937 IV
Taintor Starr Lieutenant 1st Battalion, NYNM 1909 III
Taintor Starr Ensign Company 4 1st Battalion , N.M 1903 IV
Taintor Starr Lieutenant Commander 1st Battalion Naval Militia 1913 II
Takajy Thomas Master Sergeant Headquarters Detachment 1949 III
Takajy Thomas Master Sergeant Battery D 244th Coastal Artillery [1947] IV
Talbot Robert F. PSGT Company E 1st Brigade 106th Infantry 1962 I
Talbot Robert F. Chief Warrant Officer 3rd Class Service Company 165th Infantry Regiment 1956 II
Talbot Robert F. Warrant Officer Junior Grade Service 165th Infantry 1952 III
Talbot Robert F. Technical Sergeant B 165th Infantry 1949 IV
Talcott Edward [A]. Private C. 3rd Infantry 1915 IV
Talle (sp?) DeWitt C Captain 7th Infantry 1911 I
Taller Charles E. Captain 8th Artillery District 1912 III
Taller Charles E. Corporal B 71st Regiment 1897 IV
Tallon Edward Private D 69th Infantry Regiment 1902 II
Tallon Edward Private I 69th Regiment 1900 III
Tallon Edward Private D 69th Regiment 1895 IV
Taluto Philip C. Unknown Unknown 727th Armored Ordnance Battalion 1958 II
Taluto Philip C. Warrant Officer Junior Grade Headquarters Detachment 727th Ordinance Battalion 1953 III
Taluto Philip C. Technical Sergeant Headquarters Battery 898th [AAAAW] Battalion [Not Received] IV
Tambone Vito A. Master Sergeant Headquarters Company 42nd Infantry Division 1960 IV
Tamburello Frank 1st Sergeant F 174th Infantry 1941 IV
Tamenbaum Julius Captain 29th [8th Artillery Dist] 1909 IV
Tannenbaum Julius Captain 258th Field Artillery 1924 I
Tannenbaum Julius Captain Field & Staff 8th Coast Defense Command 1920 II
Tannenbaum Julius Captain 8th Artillery Division 1914 III
Tanner Herbert R. 1st Sergeant M 1st Infantry Regiment 1916 II
Tanner Herbert R. First Sergeant 31st Separate Company/ M 1st Infantry 1911 III
Tanner Herbert R. First Sergeant Company I 10th Infantry 1931 Special (35 Year)
Tanner Herbert R. First Sergeant 31st Separate Company 1906 IV
Tanner Normand R. Sergeant 1st Class B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Tanner Robert C. Captain 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Tanner Herbert R. First Sergeant I 10th Infantry 1921 I
Tarbox Glenn E. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Tarpey Andews J. Corporal D 69th Regiment 1910 IV
Tarpey Andrew J. 1st Lieutenant 69th Infantry 1915 III
Tarr Joseph E. Private D 104th Field Artillery 1940 IV
Tarvin Cleo E. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Tase William F. QMC Division 3-81 Battalion 3-20 NYNM 1957 IV
Tasetano Joseph L. 1st Lieutenant C 106th Infantry 1941 III
Tashjy Sam K. Chief Warrant Officer Field & Staff 8579th DU 1955 II
Tashjy Sam K. Warrant Officer Junior Grade A 14th Engineering Battalion 1952 III
Tashjy Sam K. First Sergeant D 17th Infantry 1947 IV
Tashjy Sam K. Warrant Officer JG A 14th Engineers NYNG 1952 IV
Tate John G. Musician 19th Company 9th Artillery District 1911 IV
Tattersall Philip Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1942 I
Tattersall Philip Sergeant Battery D 104th Field Artillery Regiment 1935 II
Tattersall Philip Master Sergeant Service Battery 104th Field Artillery 1924 IV
Tauriello James C. Staff Sergeant Hq. Co. 74th Infantry, NYG 1946 I
Tauriello James C. Sergeant D 165th Infantry Regiment 1937 II
Tauriello James C. Sergeant D 174th Infantry 1935 III
Taussig Edwin F. Captain G 22nd Regiment 1906 III
Tavano Francis J. 1st Lieutenant D 101st Signal Battalion (C) NYARNG 1959 IV
Taverna Felix L. Master Sergeant Headquarters Battery 955th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Taylor Matthew J. Private 2 8th Coast Artillery Corps 1919 I
Taylor Herbert C. Captain 9th Regiment 1896 IV
Taylor Matthew J. Private 27th Company 8th Artillery District 1913 II
Taylor Alexander F. Sergeant A 10th Battalion 1900 IV
Taylor Herman Private 1st Class M 369th Infantry 1936 IV
Taylor Matthew J. Private 27 8th Artillery District 1910 III
Taylor Alexander W. Corporal H 7th Infantry 1909 IV
Taylor Hiram W. Lieutenant Colonel Field & Staff Headquarters 27th Division 1925 II
Taylor Matthew J. Private D 8th Regiment 1905 IV
Taylor Allen R. Sergeant [27th Military Police Company 27th Special x] 1927 III
Taylor Hiram W. Color Sergeant 7th Infantry 1915 IV
Taylor Merton E. Staff Sergeant Band 108th Infantry 1940 IV
Taylor Allen R. Corporal 27th Military Police Company 1922 IV
Taylor Hiram W. Colonel State Staff NYG 1944 Special (35 Year)
Taylor Oscar M. Staff Sergeant Battery C 244th Coast Artillery 1938 IV
Taylor Charles E. Sergeant Battery D 106th Field Artillery 1936 IV
Taylor Hiram Wilson Byron Lt. Colonel 27th Division 1930 I
Taylor W. Irving Lt. Colonel Coast Artillery Corps 1917 I
Taylor Clayton [W] H 1st Infantry 1913 IV
Taylor Howard W. Sergeant G 1st Cavalry 1916 IV
Taylor W. Irving Captain, Inspector of Small Arms Practice Field & Staff 13th Infantry 1907 III
Taylor Donald J. 1960 IV
Taylor James I. Sergeant First Class Quartermaster Corps 1920 III
Taylor W. Irving Captain F&S 13th Regiment 1902 IV
Taylor Frederick Private 32nd Separate Company 1907 III
Taylor James I. 1st Lieutenant 17th Company 9th Artillery District 1914 IV
Taylor Walter Quatermaster Sergeant 9th Artillery District 1909 I
Taylor Frederick H. 1st Sergeant K 71st Regiment 1906 III
Taylor James O. 1st Lieutenant G 7th Regiment New York Guard 1943 II
Taylor Walter Color Bearer Non-commissioned Staff 9th Infantry Regiment 1906 II
Taylor Frederick W. First Sergeant K 71st Infantry 1916 I
Taylor James O. Sergeant G 107th Infantry 1941 III
Taylor Walter 1st Sergeant E 9th Regiment 1899 III
Taylor Frederick W. 1st Sergeant K 71st Infantry Regiment 1911 II
Taylor John H. Lance Corporal G 7th Infantry 1911 IV
Taylor Walter F. First Sergeant E 9th Regiment 1894 IV
Taylor Frederick W. Sergeant K 71st Regiment 1902 IV
Taylor John J. First Sergeant B 14th Infantry 1948 IV
Taylor Washington I. Lieutenant Colonel & Assistant to Chief of Coast Artillery Field & Staff NYNG Headquarters 1912 II
Taylor Fredrick Private 32nd Separate Company 1903 IV
Taylor John M. Warrant Officer Junior Grade Service Company 107th Infantry Regiment 1954 II
Taylor Washington I. Colonel CAC Asst. 1928 Special (35 Year)
Taylor Garrett L. Sergeant 369th Infantry 1940 IV
Taylor John M. Master Sergeant Service 107th Infantry 1949 III
Taylor William Sergeant A 369th Infantry 1941 III
Taylor George Private 8th Separate Company 1895 IV
Taylor John M. Sergeant Headquarters 1st Battalion 107th Infantry 1940 IV
Taylor William Staff Sergeant Headquarters Company 15th Regiment New York Guard 1945 II
Taylor George Corporal 20th Separate Company 1907 IV
Taylor John Morden Chief Warrant Officer Service Company 107th Infantry, NYNG 1957 I
Taylor William A. Colonel 369th infantry 1928 I
Taylor George H. 2nd Lieutenant F 23rd Regiment 1899 III
Taylor John W. Sergeant F 9th Regiment 1900 III
Taylor William A. Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1922 II
Taylor George Hanley 2nd Lieutenant F 23rd Regiment 1894 IV
Taylor John W. Private F 9th Regiment 1899 IV
Taylor William A. Major 2nd Infantry 1915 III
Taylor George N. Private C 7th Infantry 1909 III
Taylor Joseph B. Sergeant 1947 III
Taylor William A. 2nd Lieutenant 2nd Regiment 1910 IV
Taylor George W. Private C 7th Infantry Regiment 1915 II
Taylor Joseph C. [Comiy] Sergeant N.C. S 2nd Regiment 1905 III
Taylor William A. Colonel Quartermaster Corps S S 1939 Special (35 Year)
Taylor George W. Private C 7th Regiment 1905 IV
Taylor Joseph C. [Commissary Sergeant] [NCS] 2nd Regiment 1900 IV
Taylor William H> 1st Sergeant 13thArt. Dist., [9th Co.] 1910 IV
Taylor Harry G. Captain B 1st Cavalry 1922 I
Taylor Joseph H. N. 1st Lieutenant 2nd Infantry 1919 III
Taylor William R. Battalion Supply Sergeant 14th Infantry 1919 IV
Taylor Harry G. Sergeant Troop B 1st Cavalry Regiment 1917 II
Taylor Joseph H. W. Sergeant F 2nd Infantry 1914 IV
Taylor Joseph B. Private, 1st Class G 245th Coast Artillery 1939 IV
Taylor Harry G. Private B 1st Cavalry 1912 III
Taylor Louis M. 1st Sergeant A 51st M G Squadron 1922 IV
Taylor Harry G. Musician Troop B 1904 IV
Teator Surletty L. Private Hospital C 15th Regiment 1899 IV
Teator Courtney L. Private 15th Separate Company 1907 II
Teator (sp?) Courtney L. [Quartermaster Sergeant] 15th [Sep. Co.] 1902 III
Teator (sp?) Courtney L. [Imr] Sergeant K 10th Infantry 1912 I
Tecarr Anthony H. Sergeant 1st Class E 106th Infantry NYNG 1949 IV
Tecarr Frank J. Master Sergeant A 106th Infantry 1956 III
Tecarr Frank J. Sergeant 1st Class A 105th Infantry NYNG 1951 IV
Teeter Martin L. Master Sergeant A (Supply) 27th Armored Quartermaster Battalion NYARNG 1959 III
Teeter Martin L. Sergeant First Class 27th Quartermaster Company 27th Infantry Division NYNG 1954 IV
Teetsel William J. Captain Field & Staff 106th Infantry Regiment (Army of the United States) 1947 II
Teetsel William J. 2nd Lieutenant F 10th Infantry 1941 III
Teitler Harry Captain Field & Staff 9th Regiment New York Guard 1947 II
Teitler Harry 2nd Lieutenant 9th Regiment 1943 III
Teitler Harry J. Warrant Office Service Battery 244th Coast Artillery 1938 IV
Tempany Edward W. Private D 14th Regiment 1894 IV
Templeton Richard H. Major 74th Infantry 1914 III
Templeton Richard H. Captain E 74th Infantry 1909 IV
Ten Brock William R. Private 30th Separate Company 1900 I
Tenamere Mark F. Staff Sergeant D 1st Medical Tank Battalion 174th Armored NYARNG 1959 IV
TenBroeck Edward B. Colonel & Assistant Paymaster General Field & Staff NYNG Headquarters 1896 II
TenBroeck William R. Private 30th Separate Company 1894 II
TenEyck Joseph G. 1st Lieutenant 13th Artillery District 1914 IV
Terigan (sp?) William [J. ] Chief Boatswain Mate [1st Battalion] 1901 IV
Terino Clement Jr. 1st Lieutenant A 1st Medical Tank Battalion 208th Armor NYARNG 1959 IV
Terleski Jack Sergeant G 71st Infantry 1939 IV
Terriberry (sp?) William S. Major [Medical Corps] [1st Hospital] 1912 IV
Terry Ford M. Sergeant B 107th Infantry Regiment 1926 II
Terry Ford Morris Private B Company 107th Infantry 1932 I
Terry Ford Morris Captain 7th Infantry 1921 III
Terry Ford Morris Lance Corporal B 7th Infantry 1914 IV
Terry George F. Colonel Field & Staff 71st Infantry Regiment 1939 II
Terry George Francis Captain 71st Infantry 1923 IV
Terry George G. Lt. Colonel 71st Infantry 1929 III
Terry John K. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Terry Joseph E. First Sergeant 8th Artillery [Dist] 30th Company 1914 III
Terry Joseph E. 1st Sergeant 30 8th Artillery District 1910 IV
Terry Robert A. Platoon Sergeant B 1st Marine Battalion NYNM 1940 IV
Terry Robert P. Technical Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Terry Roderick Chaplain 12th Regiment 1899 IV
Teski Richard L. Musician D 47th Infantry 1915 III
Test (sp?)era Joseph A. Sergeant E 69th Infantry 1916 IV
Tetamore Frank L.R. Major & Surgeon 14th Regiment 1894 III
Tettemer Frank J. Major 71st Infantry NYNG 1958 IV
Teu Eick (sp?) Arthur R. Private G 7th Infantry 1912 IV
Thal Martin Corporal Battery E 105th Field Artillery 1941 III
Thayer Fred T. First Sergeant S 2nd Infantry 1917 IV
Thayer Guy Sergeant Company I 11th Infantry 1928 III
Thayer Guy Sergeant F 10th Infantry 1926 IV
The American Numismatic Society, New York, Specimen for Collection 1926 IV
Theall Maurice V. Captain I 14th Regiment 1906 IV
Thees John D. Jr. Private B 7th Regiment 1905 III
Thees John D. Private B 7th Infantry Regiment 1910 II
Thees John D. Private B 7th Infantry 1915 I
Thees? John D. Private B 7th Infantry 1916 I
Theide Walter W. Colonel Headquarters Company 65th Regiment New York Guard 1959 II
Theissen William H. Staff Sergeant Service Company 105th Infantry Regiment 1933 II
Therien George E. Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1926 IV
Thessen Chester F. , 3rd Class 11th Division, 9th Battalion, NYNM 1939 IV
Thetaz Marius H. Chief Warrant Officer 2 Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry 1957 IV
Thibault Ross McC 2nd Lieutenant L 10th Infantry 1948 IV
Thickett William E. Private 17th Separate Company 1901 IV
Thiede Otto Captain Battery F 156th Field Artillery 1931 I
Thiede Otto Captain Battery F 156th Field Artillery Regiment 1927 II
Thiede Otto Captain H 1st Infantry 1920 III
Thiede Otto Sergeant H 10th Infantry 1914 IV
Thiede Otto Colonel 156th Field Artillery 1940 Special (35 Year)
Thiel Frederick H. Chief Warrant Officer 2 Service Company 71st Infantry 1956 IV
Thierfelder (sp?) Charles Private A 12th Regiment 1896 IV
Thiery Lewis M. Major Field & Staff 9th Coast Defense Command 1915 II
Thiery Lewis Marie Lt. Colonel 9th Coast Defence Command 1920 I
Thiery Lewis Marie Captain 9th Artillery District 1910 III
Thiery Lewis Marie Captain & Regimental Adjutant 9th Regiment 1905 IV
Thiery Lewis Marie Colonel 244th 244th Coast Artillery 1930 Special (35 Year)
Thiessen William H. Staff Sergeant 1st Company 105th Infantry 1949 I
Thiessen William Hans Staff Sergeant Service 105th Infantry 1933 III
Thiessen William Hans Staff Sergeant Service Company 105th Infantry 1925 IV
Thiessen Fred A. Major 105th Infantry 1928 I
Thiessen Frederick A. Captain Field & Staff 105th Infantry Regiment 1925 II
Thiessen Frederick A. 1st Lieutenant [Battalion Adjutant] 2nd Infantry 1913 IV
Thiessen Frederick A. Headquarters 105th Infantry 1938 Special (35 Year)
Thiessen William Staff Sergeant 258th Field Artillery 1927 IV
Thiesseu Frederick A. Captain 2nd Infantry 1921 III
Thoman Alfred R. Private C 7th Infantry Regiment 1916 II
Thoman Alfred R. Private C 7th Regiment 1906 IV
Thomas George H. Color Bearer 23rd Regiment 1894 IV
Thomas Harry F. 2nd Lieutenant Company L 22nd Separate Company 1903 IV
Thomas James [Orrin] Corporal 2nd Separate Company 1903 III
Thomas James O. M 3rd Infantry 1913 I
Thomas James O. Private M 3rd Infantry Regiment 1908 II
Thomas James O. Jr. Corporal 2nd Separate Company 1898 IV
Thomas John V. Lieutenant, Junior Grade 3rd Naval Militia 1928 I
Thomas Alfred P. [Battn Elec.] Sergeant N.C. S 13th Regiment 1906 III
Thomas John V. Ensign 5th Division 3rd Battalion Naval Militia 1923 II
Thomas Alfred Master Electrician Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1911 II
Thomas John V. [Chief M Mate][machinist or mechanic?] 3rd Battalion 1916 III
Thomas Alfred P. Master Electrician 13th Coast Defence Command 1916 I
Thomas John V. Chief Machinist's Mate 3rd Battalion, 5th Div. 1915 IV
Thomas Alfred P. Sergeant F. M. 13th Regiment 1902 IV
Thomas Jordayne B. Lieutenant Colonel Headquarters 42nd Infantry Division 1963 II
Thomas Angelo B. Private K 23rd Regiment 1895 IV
Thomas Jordayne B. Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 III
Thomas Anthony P. Jr. Sergeant 1st Class A 1st Medical Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Thomas Jordayne Butler Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division 1960 IV
Thomas Cecil E. Staff Sergeant Company K 3rd Regiment, NYG 1945 I
Thomas Joseph Warrant Officer 1 Headquarters Battery 259th AAA Battalion 1956 III
Thomas Cecil E. Sergeant B 108th Infantry 1937 III
Thomas Joseph Warrant Officer Headquarters Battery 259th AAA Battalion 1956 III
Thomas Charles A. Sergeant B 74th Infantry 1908 IV
Thomas Joseph Master Sergeant G 106th Infantry NYNG 1951 IV
Thomas David M. Sergeant B 369th Infantry 1940 IV
Thomas Samuel K. Captain E 7th Infantry 1912 III
Thomas Edward C. O. Major A G Department 1922 IV
Thomas Samuel K. 2nd Lieutenant E 7th Regiment 1907 IV
Thomas Edward N. Sergeant M 71st Infantry 1923 IV
Thomas Thomas Warrant Officer Service Company 106th Infantry Regiment 1958 II
Thomas Frank A. Artificer E 65th Infantry Regiment 1911 II
Thomas William H. Private 37th Separate Company 1906 IV
Thomas Frank A. Private 13th Separate Company 1901 IV
Thomas Frederick C. Major, Commissary Staff 1st Brigade 1908 III
Thomas Frank Albert Private 13th Separate Company 1906 III
Thomas Frederic C. Major & Commissary Field & Staff Headquarters Coast Artillery 1912 II
Thomas Frederick C. S 5th Brigade 1902 IV
Thomas George H. Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1901 II
Thomas George H. 23rd Regiment 1896 III
Thomau Alfred R. Private C 7th Infantry 1911 III
Thompson James P. Master Sergeant Regimental Headquarters Company 165th Infantry 1940 IV
Thompson William M. Chief Musician 2nd Battalion NMNY 1916 I
Thompson Andrew Quartermaster Sergeant C 74th Infantry 1914 IV
Thompson James W. Captain Headquarters & Headquarters Service Company 102nd Engineer Battalion NYANG 1959 III
Thompson William M. Chief Machinist Engineering Division 2nd Battalion Naval Militia 1910 II
Thompson Angus Musician Band 12th Infantry Regiment 1905 II
Thompson James W. Captain Headquarters/Headquarters Service Company 102nd Engineering Battalion NYARNG 1959 IV
Thompson William M. Chief Machinist 2nd Battalion NYNM 1907 III
Thompson Angus J. Private C 12th Regiment 1900 III
Thompson John M. Captain 1st Artillery District 1913 IV
Thompson William Moore [2nd Battalion , Naval Militia 1902 IV
Thompson Angus J. C 12th Regiment 1895 IV
Thompson John S. Colonel Field & Staff 3d Infantry Regiment 1920 II
Thompson Augus J L 23rd Infantry 1911 I
Thompson John S. Captain F 3rd Infantry 1915 III
Thompson Charles H. Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Thompson John S. 2nd Lieutenant F 3rd Infantry, 29th Separate Company 1910 IV
Thompson Charles N. Sergeant Major 9th Regiment 1898 IV
Thompson John S. Brigadier General Headquarters 54th Infantry Brigade 1936 Special (35 Year)
Thompson David W. Sergeant B 65th Regiment 1905 III
Thompson John Sylvester Colonel 108th Infantry 1925 I
Thompson David Wilby Sergeant B 65th Regiment 1902 IV
Thompson Kenneth J. Captain 106th Infantry 1941 III
Thompson Duncan D. Major 61st IS Battalion, NYG 1962 I
Thompson Lynn W. 1st Lieutenant 71st Infantry 1912 III
Thompson Duncan D. 1st Lieutenant Headquarters Company 56th Regiment New York Guard 1947 II
Thompson Lynn W. 1st Lieutenant [F&S] 71st Regiment 1907 IV
Thompson Duncan D. 1st Lieutenant Headquarters 56th Infantry 1948 III
Thompson Nelson W. Captain 14th Infantry 1917 IV
Thompson Duncan D. Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Thompson Nick Sergeant Headquarters Company 71st Infantry 1937 IV
Thompson Edward N. Sergeant Company F 108th Infantry 1930 III
Thompson Reginald Sergeant Headquarters Battery & CT 1st Battalion 244th Coast Artillery 1936 IV
Thompson Edward T. Colonel Headquarters and Headquarters Battery 105th AAA Brigade, NYARNG 1958 I
Thompson Richard A. Sergeant 1st Ambulance Company 1914 IV
Thompson Edwin F. 1st Lieutenant M 14th Infantry 1912 IV
Thompson Walter F. Master Sergeant Headquarters Headquarters Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Thompson Edwin F. Sergeant E 14th Infantry 1910 IV
Thompson Ward B. Quartermaster Sergeant 33rd Separate Company 1900 IV
Thompson George D. Private D 13th Regiment 1894 IV
Thompson William B. 2nd Lieutenant 4th Separate Company 1894 IV
Thompson George W. Corporal Battery B 132nd Armored Transportation 1924 IV
Thompson William Bryan 2nd Lieutenant 4th Separate Company 1897 III
Thompson Gillard First Sergeant Service Company 369th Infantry 1927 IV
Thompson William F. Sergeant 8th Separate Company 1901 IV
Thompson Harold [William] 1st Lieutenant 27th Division 1935 III
Thompson William F. 1st Sergeant 8th Separate Company 1906 III
Thompson James F. Sergeant 156th Field Artillery 1939 IV
Thompson William L. Captain 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1911 III
Thompson [Charles M.] Artificer F [---- 1st Infantry] 1910 IV
Thompson James H. Musician Band 23rd Infantry Regiment 1906 II
Thompson William L. Colonel 3rd Zone Service Command NYG 1955 III
Thompson [William] L. Jr. Lt Colonel Headquarters 3rd Brigade 1944 IV
Thompson James H. F. M. 23rd Regiment 1905 III
Thompson William L. Captain 12th Separate Company 1907 IV
Thompson Albert M. Private I 10th Infantry 1909 III
Thompson James H. Musician G 23rd Regiment 1897 IV
Thompson William L.Jr. Colonel Headquarters 3rd Regional Command New York Guard 1959 II
Thompson Albert M. Lance Corporal 17th Separate Company 1903 IV
Thoms Christian F. Private A 14th Regiment 1899 IV
Thomsen Purroy E. 1st Lieutenant K 14th Infantry 1938 IV
Thomson Burnett Gunners Mate 3rd Class 31st Division NYNM 1940 IV
Thomson Edward N. Sergeant M 71st Infantry 1939 I
Thomson Edward N. Sergeant M 71st Infantry Regiment 1933 II
Thomson Paul G. 1st Lieutenant 991st Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Thorn Britton C. Captain F 23rd Infantry Regiment 1896 II
Thorn Britton C. Captain F 23rd Regiment 1894 III
Thorn Frederick G. Sergeant A 13th Regiment 1899 IV
Thorn Frederick G. 1st Sergeant A 13th Regiment 1903 III
Thorn Walter S. Private [I] 23rd Regiment 1902 IV
Thorne David C. Sergeant C 14th Regiment 1902 IV
Thorne Edward R. Captain 35th Separate Company/ B 10th Infantry 1912 III
Thorne Edward r. 2nd Lieutenant 35th Separate Company 1907 IV
Thornton Floyd C. First Sergeant K 4th Infantry 1947 IV
Thornton Frank P. Major 71st Infantry 1935 III
Thornton James D. Private E 7th Regiment 1894 IV
Thorp George O. 1st Lieutenant 105th Field Artillery 1925 IV
Thum Hugo F. Commissary Sergeant 2nd Battery 1904 IV
Thuman Joseph J. C Y Staff 9th Battalion NMNY 1937 III
Thuman Joseph J. YNSC 9th Battalion 1950 I
Thuman Joseph J. Chief Yeoman (Permanent Appointment) 9th Battalion Naval Militia 1940 II
Thuman Joseph J. Chief Yeoman Stenographer Headquarters 9th Battalion Naval Militia 1950 II
Thunem Vernon L. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Company 107th Infantry 1957 IV
Thurber Charles A. Mess Sergeant 13th Coast Defence Command 1924 I
Thurber Charles A. Sergeant Supply Company 13th Coast Defense Command 1919 II
Thurber Charles A. Quartermaster Sergeant 11th Company 13 CDC 1916 III
Thurber Charles A. Sergeant 11th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Thurber Elliot B. Sergeant A 23rd Regiment 1895 IV
Thurber Lawrence W. Major 13th Regiment 1947 III
Thurber Lawrence W. Captian 13th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Thurston Charles D. Corporal 1st Battery 1906 IV
Thurston Nathaniel Lt. Colonel 1902 I
Thurston Nathaniel B Lt. Colonel [Inesion] 1912 Special (30 Year)
Thurston Nathaniel B. Major Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1897 II
Thurston Nathaniel B. Captain E 22nd Regiment 1894 III
Thurston Nathaniel B. Lt. Colonel [Ord. Department] 1912 Special (35 Year)
Thuyselius John G. Staff Sergeant 1st 71st Infantry 1948 III
Thyselius John G. Staff Sergeant 17th Regiment 1943 IV
Tibbitts William S. Sergeant 45th Separate Company 1907 IV
Tice Charles B. Sergeant G 108th Infantry 1937 III
Ticken Henry Edwards Signal Sergeant A Squadron 1897 IV
Tiebout James M. Sergeant F 23rd Regiment 1897 IV
Tiernan Bartholomew T. Captain 101st Armored Cavalry NYNG 1955 III
Tiernan Bartholomew T. Captain 101st Armored Cavalry NYNG 1955 IV
Tierney Matthew S. Master Sergeant Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Tierney Augustine J. Private E 23rd Regiment 1908 IV
Tierney Matthew S. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Tiffany Stephen R. Captain B 47th Infantry 1916 IV
Tiffany Stewart D. Captain 2nd Infantry 1917 IV
Tifft Charles A. Quartermaster Sergeant 48th Separate Company 1899 IV
Tifft DeSolvo 1st Lieutenant 48th Separate Company 1898 I
Tifft DeSolvo 1st Lieutenant 48th Separate Company 1894 II
Tifft Edward S. Corporal 21st Separate Company 1905 IV
Tighe Donald J. Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Tighe George F. Captain G 9th Regiment 1908 IV
Tilden L. Royce Sergeant 23rd Separate Company 1894 IV
Tilker George J. Major 1946 IV
Tillinghart Charles Whitney 2nd [Adjutant General ???] 22nd Regiment 1897 III
Tillinghast (sp?) [Benj]A. Private I 47th Regiment 1895 IV
Tillman Fred C. Private [F/29] 3rd Infantry 1909 IV
Tillman William Private First Class A 369th Infantry 1936 III
Tillotson George H. Private 10th Infantry 1909 I
Tillotson George H. Battalion Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 1st Infantry Regiment 1903 II
Tillotson George H. Quartermaster Sergeant 4th Separate Company 1898 III
Tillotson George H. Quartermaster Sergeant 4th Separate Company 1894 IV
Tillott James W. Private A 14th Infantry 1908 IV
Tilton Edgar Jr. Chaplain 71st Infantry 1910 IV
Tilton Ernest B. Captain A 12th Regiment 1899 IV
Tilyou Earl J. Captain Ordinance Department State Staff 1937 III
Timeson Earl Captain & Medical Corps Field & Staff 105th Infantry Regiment 1939 II
Timeson Karl Captain [Medical Detachment] 105th Infantry 1934 III
Timfrson Thomas W. Captain G 71st Regiment 1895 IV
Timican (sp?) John T. Private 9th Separate Company 1899 IV
Timmerman Louis F. Private 1st Battery 1st Battalion 1911 IV
Timmerman William F. Captian E 13th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Timmerman William F. Colonel 13th Infantry 1947 III
Timmins William H. 1st Sergeant 1st Company 108th Infantry Regiment State War-Disaster Military Corps 1949 II
Tingle John H. Private D 107th Infantry 1922 IV
Tinsley Jesse M. Staff Sergeant A 369th Coast Artillery 1941 IV
Tirelli Raymond T. Captain E 4th Infantry 1947 IV
Tirloni Robert L. Sergeant A 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Tirone Thomas J. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Company 27th A D Trains NYNG 1955 IV
Tisdel Willard S. Corporal H 7th Infantry 1911 IV
Titkanick Michael Private, 1st Class Headquarters Battery 2nd Battalion 1939 IV
Titorenko Michael Staff Sergeant Battery C 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery 1960 IV
Titterington Walter J. Sr. Master Sergeant B 27th Armored Quartermaster Battalion 1958 II
Titterington Walter J. Sr. Master Sergeant L 105th Infantry 1953 III
Titterington Walter J. Sr. Master Sergeant L 105th Infantry NYNG 1953 IV
Titton Edmund J. [Quartermaster Sergeant] 34th Separate Company 1905 III
Tittrington Bernard P. Corporal Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1941 III
Tittrington James J. Private 105th Field Artillery 1937 III
Titus Arthur W. Corporal 108th Infantry 1922 IV
Titus Edmund D. Private D 13th Regiment 1899 IV
Titus Frank L. Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1951 IV
Titus George F. 1st Lieutenant L 71st Infantry 1940 IV
Tobey Bennett H. Major 14th Regiment 1900 IV
Tobie Louis J. Staff Sergeant Service Company 14th Infantry 1941 III
Tobie Louis J. Unknown Service Battery 187th Field Artillery Battalion 1957 II
Tobin Clifford V. Stf. Sergeant A 134th 1942 IV
Tobin Ernest J. 1st Lieutenant Battery C 1st Howitzer Battalion 186th Field Artillery Regiment 1963 II
Tobin Ernest J. 1st Lieutenant Battery C 186th Armored Field Artillery Battalion 1956 III
Tobin Ernest J. 1st Lieutenant Heavy Mortar Company 105th Infantry NYNG 1952 IV
Tobin Ralph C. Colonel 107th Infantry 1933 III
Tobin Ralph Clifford Major 107th Infantry 1927 IV
Tobin William J. Master Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Tocouer (sp?)Towner (sp?) Clifford Sergeant A 23rd Infantry 1910 IV
Todd Ambrose G. 1st Lieutenant G 7th Regiment 1898 IV
Todd Charles G. Lt. Colonel 23rd Regiment 1905 I
Todd Charles G. Captain K 23rd Infantry Regiment 1900 II
Todd Charles G. Captain K 23rd Regiment 1895 III
Todd Charles G. 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1894 IV
Todd Hiram C. Captain Staff 3rd Brigade 1907 IV
Todd James D. Sergeant First Class Company B 27th Quartermaster Battalion, NYARNG 1958 I
Todd James D. Sergeant L 105th Infantry Regiment 1954 II
Todd James D. Sergeant L 105th Infantry 1953 III
Todd James Donald Sergeant L 2nd Regiment 1944 IV
Todd Kenneth T. Sergeant First Class B 27th Armored Quartermaster Battalion 1957 II
Todd Kenneth T. Master Sergeant L 105th Infantry 1953 III
Todd Kenneth T. Sergeant L 105th Infantry NYNG 1949 IV
Todd Sylvanus K. Sergeant G 10th Infantry 1938 IV
Tofte Olaf T. Sergeant B 105th Infantry 1941 III
Tofte Rudolph M. Corporal K 105th Infantry 1938 IV
Tofte Rudolph N. Sergeant K 105th Infantry 1948 III
Tokach John 2nd Lieutenant F 9th Regiment New York Guard 1942 II
Tokach John Sergeant 244th Coast Artillery 1937 III
Tokarczyk Jacob M. Sergeant Medical Detachment 174th Infantry 1941 III
Toker Stephen J. Captain 242nd Signal Battalion 1960 IV
Tolhurst Fay M. Supply Sergeant I 105th Infantry Regiment 1937 II
Tolhurst Fay M. Sergeant Company I 105th Infantry 1930 III
Tollinger Charles E. Sergeant A 3rd Infantry 1914 IV
Tollner William Private B 23rd Infantry 1915 IV
Tomablue Frank Captain L 14th Infantry 1927 IV
Tomanek Joseph J. 2nd Lieutenant Battery B 104th Field Artillery 1938 IV
Tomaselli Leorenzo G. Color Sergeant 47th Infantry 1915 III
Tomaselli Lorenzo G. Sergeant K 47th Infantry 1910 IV
Tomer Arthur C. Major Headquarters & Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Tomer Arthur C. Captain Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Tomer Arthur C. 1st Lieutenant 170th Field Artillery Battalion 27th Division NYNG 1952 IV
Tomes (sp?) Francis P. [Imr] Sergeant 12th 13th [Arty Dist] 1913 IV
Tompkins Arthur F. 2nd Lieutenant H 369th Infantry 1939 IV
Tompkins Arthur M. Captain 69th Infantry 1919 I
Tompkins Arthur M. Captain B 9th Infantry Regiment 1906 II
Tompkins Arthur M. Captain B 9th Regiment 1896 IV
Tompkins David Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Tompkins Robert F. Captain 14th Separate Company 1894 IV
Tompkins Rowland 1st Lieutenant 7th Infantry 1917 IV
Tompkins William L. Ensign 1 [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Tompson Frederick B. Captain C 22nd [Engineers] 1912 IV
Toms Raymond W. Lieutenant Colonel 258th Field Artillery 1948 III
Toms Raymond H. Captain 258th Field Artillery 1940 IV
Toohig James J. Captain Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 165th Infantry 1956 III
Toohig James J. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry 1955 IV
Tooker Alfred J. Color Sergeant 10th Infantry 1917 I
Tooker Alfred J. Color Sergeant Non-commissioned Staff 10th Infantry Regiment 1912 II
Tooker Alfred J. Private 17th Separate Company 1907 III
Tooker Alfred J. 1st Sergeant 17th Separate Company 1903 IV
Tooker Lester G. Sergeant 6th Company 13th Artillery District 1910 IV
Toole John C. Sergeant Troop K 121st Cavalry 1938 IV
Toole Richard J. Captain 121st Cavalry 1936 III
Toole William F. Jr. Captain 27th Signal Company 27th Infantry Division 1949 IV
Toole William F.Jr. Major Headquarters 1st Medium Tank Battalion 210th Armor Regiment 1963 II
Toppin Joseph D. 2nd Lieutenant 15th Infantry 1947 IV
Torale (sp?) George Sibell Captain [M] 7th Infantry 1911 I
Torchio John Corporal Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 IV
Tornabene Frank Major Field & Staff 2nd Battalion 14th Infantry Regiment 1938 II
Tornabene Frank Captain G 14th Infantry 1933 III
Torrance Norman F. Private A 23rd Regiment 1899 IV
Torregrossa Edward F. Chief Warrant Office 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Torregrossa Edward F. Chief Warrant Officer Headquarters 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Toth Louis A. Master Sergeant Headquarters Battery 258th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Totino William P. Lieutenant Colonel Field & Staff 242nd Signal Battalion 1960 II
Totino William P. 242nd Signal Battalion NYARNG 1960 III
Totino William P. Lt. Colonel 242nd Signal Battalion NYARNG 1959 IV
Totten Leslie A. Corporal D 369th Infantry 1938 IV
Totten Charles C. [Quartermaster Sergeant] B 12th Regiment 1905 III
Tough Charles C. Private I 23rd Regiment 1898 IV
Toughy Francois H. Major Headquarters 42nd Infantry Division 1959 II
Touipkous (sp?) Arthur W. Captain B 9th Regiment 1901 III
Toussaint C. Otto Sergeant K 7th Regiment 1895 IV
Toussaint Charles O. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1905 II
Toussaint Charles Otis 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 7th Regiment 1899 III
Toussaint Charles Otto Captain 7th Infantry 1919 I
Towle George S. 1st Lieutenant D 7th Infantry Regiment 1907 II
Towle George S. 2nd Lieutenant D 7th Regiment 1897 IV
Towle George S. 2nd Lieutenant D 7th Regiment 1901 III
Town William F. 1st Lieutenant 22nd Separate Company 1908 II
Town William F. Private 22nd Separate Company 1898 IV
Town William F. Sergeant 22nd Separate Company 1903 III
Town (sp?) Merritt S. Sergeant L 2nd Infantry 1915 IV
Towne Paul Ransome 1st Lieutenant A 7th Regiment 1901 IV
Towner Albert N. Major 102nd [Medical Regiment] 1933 III
Towner Albert N. Major 102nd Medical Regiment 1927 IV
Townes Uly L. 2nd Lieutenant Headquarters 15th Regiment 1946 IV
Townsend Charles Harrison Jr. Corporal G 23rd Regiment 1904 IV
Townsend Chester A. Jr. 2nd Lieutenant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1940 IV
Townsend Edward [T] 2nd Lieutenant 10th Infantry 1917 IV
Townsend G. B. Lieutenant, Signal Officer Staff Naval Militia 1903 IV
Townsend Gerard B. Lieutenant, Signal Officer Staff NYNM 1909 III
Townsend Harold W. Chief Machinist's Mate 13th Fleet Division Naval Militia 1938 II
Townsend John Private G 7th Regiment 1903 IV
Townsend John H. Captain & Assistant Inspector Field & Staff 1st Brigade 1904 II
Townsend John H. Captain A 7th Regiment 1900 III
Townsend John H. 1st Lieutenant & Adjutant 7th Regiment 1895 IV
Townsend Reynolds K. Captain 10th Infantry 1920 IV
Townsend Rufus M. 1st Lieutenant 12th Separate Company 1894 IV
Townsend Rufus Martin 1st Lieutenant 12th Separate Company 1896 III
Townsend William J. 1st Lieutenant B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Townsend Arthur F. Colonel & Quartermaster Field & Staff NYNG Headquarters 1915 II
Townsend Arthur F. Captain I Squadron A 1910 III
Townsend Arthur F. Sergeant Major N C S Squadron A 1906 IV
Townsend Charles Coe 1st Lieutenant D Squadron A 1914 IV
Townsend Charles H. First Sergeant L 23rd Infantry 1920 I
Townsend Charles H. Sergeant G 23rd Infantry Regiment 1913 II
Townsend Charles H. Jr. Sergeant G 23rd Infantry 1909 III
Townson Kenneth C. Unknown Unknown 102nd Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Brigade 1946 II
Townson Kenneth C. Colonel 121st Cavalry 1934 III
Townson Kenneth C. Major 101st Cavalry 1927 IV
Towsley Richard Private, 1st Class A 108th Infantry 1939 IV
Tracey Joseph J. Master Sergeant Service Company 106th Infantry 1947 I
Tracey Joseph J. Master Sergeant Headquarters Company 106th Infantry Regiment 1938 II
Tracey Joseph J. Sergeant C 106th Infantry [1934] III
Tracey Laurence Musician F 69th Infantry 1915 III
Trachta John J. Sergeant 1st Class Troop B 1st Rec Squadron 101st Armor 1960 IV
Tracy Frank L. 2nd Lieutenant Battery D 244th Coast Artillery 1938 IV
Tracy Gerald M. 1st Lieutenant Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Tracy James F. Private D 8th Regiment 1899 IV
Tracy William H. Master Sergeant HQ & Svc 102nd Medical 1938 I
Tracy William H. Sergeant 1st Class 1st Field Hospital 1916 IV
Tracy Edwin H. Captain 6th Battery Field Artillery 1908 III
Tracy Edwin H. Captain 6th Battery 1906 IV
Trager Harry P. Sergeant M 105th Infantry Regiment 1940 II
Trager Harry P. Sergeant H 105th Infantry 1935 III
Trainer George [William] First Sergeant Battery C 245th Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1950 III
Trainer George W. Master Sergeant HHB 1st Missile Battalion 245th Artillery 1962 I
Trainer George W. Master Sergeant Battery C 245th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1955 II
Trainer George W. First Sergeant L 13th Regiment 1945 IV
Trainer John J. Sergeant 1st Class HHC 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Tramontano Anthony J. 1st Lieutenant A 71st Infantry NYNG 1949 IV
Traphagen Edmund L. Private B 9th Regiment 1899 IV
Trattner Edward Sergeant K 22nd Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Trattner Edward A Staff Sergeant 102nd Engineers [SW-DMG] 1948 III
Traube Martin H. Chief Warrant Officer II Corps Artillery 1949 I
Traube Martin H. Chief Warrant Officer Field & Staff 5th Brigade New York Guard 1946 II
Traube Martin H. First Sergeant Headquarters Battery 104th Field Artillery 1941 III
Traugott Edward R. Quartermaster Sergeant 12th Regiment 1894 IV
Travers John H. Jr. Brigadier General Line Reserve List Headquarters and Headquarters Detachment, NYNG 1957 I
Travers John H. Jr. Captain [S. S. Ordinance Department] 1944 III
Travers John H.Jr. Lieutenant Colonel & Ordnance Officer Field & Staff NYNG Headquarters 1945 II
Travers William H. Corporal E 69th Regiment 1906 IV
Travers (sp?) William G. Private 21st [9th Artillery Dist] 1909 IV
Travis George W. Color Sergeant 47th Regiment 1899 IV
Travis Ira Underhill Jr. 1st Sergeant I 17 10th Infantry 1910 IV
Travis Ira V. Jr. 2nd Lieutenant I 10th Infantry 1916 III
Travis William J. 1st Lieutenant 23rd Regiment 1903 I
Travis William J. 2nd Lieutenant K 23rd Infantry Regiment 1900 II
Travis William J. 1st Sergeant K 23rd Regiment 1894 III
Travis George C. Sergeant K 69th Regiment 1895 IV
Traynier Reuben H. Private L 10th Infantry 1917 IV
Treadway Timothy Private Headquarters Company 3rd Battalion 369th Infantry 1938 IV
Treadwell George Curtis Major Mil Secy to Gov. 1909 IV
Treadwell Harry H. Lt. Colonel 22nd Regiment 1902 I
Treadwell Harry H. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1897 II
Treadwell Harry H. 1st Lieutenant & Adjutant 22nd Regiment 1894 III
Treadwell William B. Sergeant B 22nd Regiment 1894 IV
Treanor John P. Major & Inspector General Field & Staff 3rd Brigade 1908 II
Treanor John P. Captain 12th Separate Company 1898 IV
Treanor (sp?) John P. Lt. Colonel [Asst. A. G.] 1913 I
Treanor (sp?) John P. Major Staff 3rd Brigade 1903 III
Tregustha [Bertwill A.] Corporal 33rd Separate Company 1900 IV
Trejderowski Alfons Sergeant G 105th Infantry 1937 III
Tremann Herman N. Private E 7th Regiment 1898 IV
Trembley George O. Sergeant Band 121st Cavalry 1938 IV
Trenner Frederick Musician Band 71st Infantry Regiment 1907 II
Trenner Frederick Musician D [71st Regiment] 1896 IV
Trequrtha Bistwell A. 1st Sergeant 33rd Separate Company 1905 III
Tresham Edward V. Major 106th Infantry 1947 I
Tresham Edward V. Major Field & Staff 571st Self-propelled Automatic Weapons Battalion (formerly of 106th Infantry Regiment) 1943 II
Treulieb Fred A. Private Battery E 105th Infantry 1937 IV
Trick Thomas R. Chief Warrant Officer 2 Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1960 IV
Trickler Robert H. Cook A 1st Cavalry 1915 III
Trickler Robert H. Cook Squadron C., 5th Separate Company 1910 IV
Triggs Frederick Corporal 47th Regiment 1907 IV
Trilling Murray Chief B Mate 3rd Fl Division 1st Battalion NMNY 1937 III
Trimble Louis C. Captain G 3rd Infantry 1912 IV
Trimble Thomas Sergeant K 165th Infantry 1938 IV
Trimble Thomas J. 69th Infantry Regiment 1947 III
Trimingham Clarence E. Sergeant First Class Battery A 870th AAA Battalion Gun NYNG 1954 IV
Trimmer Daniel M. First Sergeant E 14th Infantry 1913 III
Trimmer Daniel M. First Sergeant E 14th Infantry 1908 IV
Tripi Anthony P. I 5th Regiment 1943 IV
Tripler [Thomas E.] Jr Corporal G 7th Regiment 1896 IV
Tripler George M. Major 106th Fincept Ron NYANG 1957 IV
Tripler John H. Private G 7th Regiment 1894 IV
Trippe John Sergeant Service Company 14th Infantry 1926 IV
Trito Libio Sergeant L 10th Infantry 1939 IV
Trotman George A. Private I 10th Infantry 1910 IV
Trottier John E. Master Sergeant Battery A 212th Coast Artillery Regiment 1936 II
Trottier John E. Master Sergeant Battery A 212th Coast Artillery 1927 IV
Trottier John S. Master Sergeant [Battery] A 212th Coastal Artillery 1933 III
Trout Harry C. Corporal Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 III
Troy John E. Private 1st Class Headquarters Troop 121st Cavalry 1940 IV
True Clarence F. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1913 II
True Clarence F. Captain, Commissary Field & Staff 71st Infantry 1908 III
True Clarence F. Captain, Com. Of Sub Company F & S 71st Regiment 1903 IV
True Herbert H. 1st Lieutenant L 71st Regiment 1899 IV
True Clarence F. Captain 71st Infantry 1919 I
Truesdale Thomas M. Sergeant A 174th Infantry 1924 IV
Trull William E. Major 8th CDC 1920 III
Trull William E. Captain 8th C.D.C., 27th Separate Company 1917 IV
Trumble Roscoe B. Captain 2nd Infantry 1915 III
Trumble Roscoe B. 1st Sergeant G 2nd Infantry 1910 IV
Tubbert John D. Master Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Tucci Caesar S. Jr. Headquarters 174th Infantry Battalion NYNG 1958 IV
Tuccitto Mario J. Master Sergeant B 742nd Ordnance Battalion 1963 II
Tuchewicz Thaddeus G. Staff Sergeant Headquarters Battery & C Tn 1st Battalion 104th Field Artillery 1940 IV
Tuchy Francis H. 1st Lieutenant 165th Infantry 1943 IV
Tuck Charles A. Major 1st Squadron 51st Cavalry 1947 III
Tuck John B. Major 3rd Infantry 1917 III
Tuck (sp?) John B. Captain [C, 41st] 3rd Infantry 1911 IV
Tucker Herman A. 1st Lieutenant 3rd Separate Company 1898 IV
Tucker James L. First Sergeant C 106th Infantry 1938 IV
Tucker Albert H. Sergeant, Medical Department 3rd Infantry 1908 III
Tucker Carl E. 2nd Lieutenant 41st Separate Company/ E 3rd Infantry 1909 III
Tucker Carl Efferenn 2nd Lieutenant 42nd Separate Company 1905 IV
Tucker Cornelius J. 1st Lieutenant I 47th Infantry 1913 IV
Tucker Edward M. Color Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1909 II
Tucker Edward M. Color Bearer N.C. S 23rd Regiment 1904 III
Tucker Edward M. Color Sergeant 23rd Regiment 1899 IV
Tucker Fred A. Jr. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Medium Tank Battalion 174th Armored Regiment 1963 II
Tucker Guy H. Jr. 1st Lieutenant Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Tudale (sp?) [Leaven W.] Sergeant B 71st Regiment 1901 IV
Tugman (sp?) Edward J. Sergeant D 14th Regiment 1895 IV
Tuite Eugene A. Captain 13th Infantry [1948] IV
Tullock Kenneth J. Corporal F 105th Infantry 1940 IV
Tully Arthur W. Jr. Captain 212th Antiaircraft Artillery 1949 IV
Tully Francis X. Major Headquarters & Headquarters Battery 187th Field Artillery Group NYNG 1955 IV
Tumbridge John W. Major Ordinance Division 2nd Battalion 1917 III
Tumbridge John W. Major, Corps of Engineers Att 2nd Brigade 1908 IV
Tumbridge Stanley S. 1st Lieutenant 1st Cavalry 1915 IV
Tumeyer August Henry Corporal C 7th Infantry 1910 IV
Tuohy Francis H. Major Headquarters 42nd Infantry Division 1959 I
Tuohy Francis H. Major Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Tuohy (sp?) Francis H. Major Headquarters 42nd Infantry Division 1959 III
Tupper Charles F. Captain 12th Separate Company 1899 III
Turchiano John C. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 106th Infantry NYNG 1951 IV
Turchiano John Charles Chief Warrant Officer 2 Combat Support Company 1st Brigade 106th Infantry 1959 III
Turchiano Joseph R. Sergeant First Class 106th Infantry NYNG 1954 IV
Turgeon Clement D. SP4 1960 IV
Turgeon Ford W. Colonel Field & Staff 5th Area Command New York Guard 1963 II
Turgeon Ford W. Lt. Colonel Headquarters New York Guard 1959 IV
Turgeon Ford Wesley Headquarters NYG 1959 III
Turgeon Newton E. Major 74th Infantry 1911 III
Turgeon Newton Ernest Major [F&S] 74th Regiment 1907 IV
Turk Ralph G. Corporal F 108th Infantry NYG 1949 IV
Turnbull Raymond A. Captain M.C. 3rd Infantry 1915 IV
Turnbull William A. Captain 3rd Infantry 1917 III
Turnbull William A Captain [L, 30] 3rd Infantry 1911 IV
Turner Alonzo A. Corporal K 47th Infantry 1911 III
Turner Alonzo A. Captain Headquarters 13th Regiment NYG [] III
Turner Alonzo A. Private K 47th Regiment 1906 IV
Turner Charles P. 1st Lieutenant E 71st Infantry 1912 III
Turner Charles P. Sergeant E 71st Infantry 1908 IV
Turner Henry B Jr. First Sergeant [T] 7th Regiment 1901 IV
Turner Hiram L. Captain 121st Cavalry 1935 III
Turner John M. Private 369th Coastal Artillery 1947 IV
Turner Joseph A. 1st Sergeant F 22nd Infantry Regiment 1898 II
Turner Joseph F. Quartermaster First Class 2nd Battalion [] 1916 III
Turner Joseph F. Seaman 2nd Division 2nd Battalion 1910 IV
Turner Robert John Quartermaster Sergeant Hospital Corps 23rd Infantry 1911 IV
Turner Uldric Major 369th Infantry 1936 IV
Turner William J. Sergeant G 23rd Infantry 1909 III
Turner William J. Corporal Company G 23rd Regiment 1903 IV
Turner Wilmot G. Chief Warrant Officer D 1 ARB 174th Infantry 1960 IV
Turner (sp?) Frederick 71st Infantry 1911 I
Turney Joseph A. 2nd Lieutenant F 22nd Regiment 1903 I
Turney Joseph A. 1st Sergeant F 22nd Regiment 1894 III
Turney Paschal W. Private D 13th Regiment 1897 IV
Turpin William A. Major 13th Artillery District 1908 III
Turpin William Addison Major F&S 13th Regiment 1902 IV
Tuska David S. Private A 7th Regiment 1894 IV
Tuska (sp?) David S. Private A 7th Regiment 1899 III
Tutein Constantine D. Tech. Sergeant I 102nd 1939 IV
Tuting Henry Sergeant First Class Headquarters Battery 245th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Tutsehulte Fredrick Jr. Private 3rd Battery 1903 IV
Tuttle George A. Cook L 5th 1st Infantry 1911 IV
Tuzzonino Ciro M. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Twiggs Charles A. Major 142nd AAA AW Battalion S P NYNG 1953 IV
Twiss Harold L. 1st Lieutenant Headquarters/Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Twist (sp?) Samuel L. Private 33rd Separate Company 1900 IV
Tygart George Jr. [F. M.] 10th Regiment 1907 IV
Tyler Harry E. Lt. Colonel A 106th Infantry 1948 IV
Tyler Walter Corporal Battery C 244th Coast Artillery 1939 IV
Tymeson [William] H. Captain A 105th Infantry 1952 III
Tymeson William H. Major Headquarters CC"C" 27th Armored Division 1962 I
Tymeson William H. Unknown Headquarters 205th Tank Battalion 1957 II
Tymeson William H. 1st Lieutenant B 3rd Quartermaster Battalion [1947] IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Thursday, 21-Sep-2017 15:18:38 EDT