Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 1255 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
Wachob Ray T. CRM (AA)14th Division 9th Battalion 1940 IV
Waddell Archibald R. Sergeant 32nd Separate Company 1905 IV
Wade Alfred B. 2nd Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1915 II
Wade Alfred B. Sergeant K 7th Regiment 1905 IV
Wade Alfred Byers 2nd Lieutenant K 7th Infantry 1910 III
Wade Malachi Private F 69th Infantry 1909 IV
Wadhams Robert P. Lt. Colonel 102nd Medical Regiment 1929 III
Wadhams Robert P. Lt. Colonel 102nd Medical Regiment 27th Division 1927 IV
Wadhams Robert P. Lt. Colonel 102nd Medical 1939 I
Wadhams Robert P. Lieutenant Colonel Field & Staff 102nd Medical Regiment 1938 II
Wadsworth Clarence S. Captain 12th Infantry 1913 IV
Wadsworth Henry C. Major Staff 4th Brigade 1905 III
Wadsworth Henry C. Major Staff 4th Brigade 1900 IV
Waechter Godfrey Corporal 19th Separate Company 1894 III
Waelde George D. Staff Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Wager Burton G. Lt. Colonel Adjutant General Department 1922 I
Wager Burton G. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1918 II
Wager Burton G. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant 71st Infantry 1912 III
Wager Burton Gale 1st Lieutenant E 71st Regiment 1907 IV
Wager Chester G. Battalion Sergeant Major 2nd Regiment 1900 IV
Wager George H. Sergeant H 105th Infantry 1937 IV
Waggoner Edwin P. Jr. Colonel 106th Field Artillery Battalion 1955 I
Waggoner Edwin P. Jr. Colonel Field & Staff 106th Field Artillery Battalion 1955 II
Waggoner Edwin P. Jr. 1st Lieutenant Battery E 106th Field Artillery 1937 III
Waggoner Kenneth J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battalion 174th Infantry NYNG 1953 IV
Wagner Henry C. 1st Sergeant C 212th Artillery 1922 IV
Wagner Louis C. Jr. Sergeant Headquarters Detachment 7th Infantry 1914 IV
Wagner Philip 1st Sergeant 3rd Company 71st Infantry NYNG 1949 IV
Wagner Charles C. Chief Warrant Officer 242nd Signal Battalion 1960 IV
Wagner Eugene F. Private 1st Class E 1st Regiment New York Guard 1947 II
Wagner Eugene H. Private E 1st Regiment 1942 III
Wagner Frederick W. Sergeant First Class Battery B 142nd AAA Battalion NYNG 1958 IV
Wagner Frederick W. PSergeant C 642nd Transportation Battalion 1960 IV
Wagner Henry Private 43rd Separate Company 1899 IV
Wagner Henry C. First Sergeant C 212th Coast Artillery 1934 I
Wagner Henry C. 1st Sergeant Battery C 212th Coast Artillery Regiment 1930 II
Wagner Henry C. First Sergeant Battery C 212th Artillery 1925 III
Wahington (sp?)Washington (sp?) [Goerge J.][George J.] Master Sergeant Battery D 369th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Wahle Clarence W. Captain Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1937 II
Wahle Clarence W. Captain 212th Artillery 1926 IV
Wahle Clarence Washington Captain [212th Coastal Artillery ] 1932 III
Wahle William C. G. Captain 12th Company 13th CDC 1921 IV
Wahler William 47th Infantry 1913 I
Wahler William Drum Major Band 47th Infantry Regiment 1908 II
Wahler William N.C. S 71st Regiment 1905 III
Wahlstedt (sp?) Robert Color Bearer 65th Regiment 1896 IV
Wain Elmer A. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Wainwright [William P.] Private K 7th Regiment 1896 IV
Wainwright John [T] Private K 7th Regiment 1895 IV
Wainwright Jonathan M. Captain & Regimental Adjutant 12th Regiment 1899 IV
Wainwright Leslie E. 2nd Lieutenant 3rd Battalion Headquarters Company 369th Infantry 1938 IV
Wait John Francis Sergeant 1st Class B 727th Ordnance Battalion NYARNG 1959 IV
Wait Leon E. 2nd Lieutenant B 727th Armored Ordnance Battalion 1956 IV
Wait William B. Jr. Commander 1st Battalion Naval Militia 1917 II
Wait William B Jr. Ensign [2] 1st Battalion [Naval Militia] 1906 IV
Wait William B. Captain 1st Battalion NMNY 1922 I
Wait William B. Jr. Lieutenant 1st Battalion NYNM 1911 III
Waite Raymond Isaac Jr. Captain D 174th Infantry 1927 IV
Waite Rupert T. Captain Company I 7th Regiment, NYG 1944 I
Waite Rupert T. Sergeant I 107th Infantry Regiment 1939 II
Waite Rupert T. Sergeant I 107th Infantry 1934 III
Waite Raymond I. Jr. Captain D 174th Infantry Regiment 1938 II
Waite Raymond I. Jr. Captain D 174th Infantry 1937 III
Wakelee Arthur W. Sergeant 43rd Separate Company 1904 IV
Wakeling Joseph W. Quartermaster Sergeant 27th Company 8th Artillery District 1912 II
Wakeling Joseph W. Quartermaster Sergeant D 8th Battalion 1907 III
Wakeling Joseph W. Quartermaster-Sergeant Company D 8th Regiment 1903 IV
Walbridge Charles E., Jr. Major Quartermaster Corps1916 1916 IV
Walbridge Edward A. Lieutenant [2nd Separate Division N. M] 1906 III
Walbridge Edward N. Captain 3rd Battalion NMNY 1916 I
Walbridge Edward N. Lieutenant Commander 3d Battalion Naval Militia 1911 II
Walbridge Edward N. Lieutenant 2nd Separate Company 1901 IV
Walbridge John K. Captain 22nd Separate Company 1905 III
Walbridge (sp?) John K. Captain 22nd Separate Company 1901 IV
Walcez Stephen Senior Master Sergeant Non-commissioned Staff 106th Consolidated Aircraft Maintenance Squadron - Air National Guard 1963 II
Walcez Stephen Master Sergeant 102nd Bombadier Squadron NYANG 1955 III
Walcez Stephen Master Sergeant 102nd Bomb Squadron (L) NYANG 1954 IV
Walcott Arthur S. Sergeant K 7th Regiment 1904 IV
Walczykowski Edward B. Master Sergeant Headquarters 106th Fighter Intercept Wing NYANG 1957 IV
Wald Norman J. Captain Headquarters CC"C" 27th Armored Division 1960 IV
Waldraff George H. Sergeant I 65th Infantry 1911 IV
Waldron Arthur M. Sergeant 4th Company 13th Artillery District 1911 IV
Waldron Eustace R. Staff Sergeant C 15th Regiment 1946 IV
Waldron John E. SP5 B 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Waldron John F. Captain Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1957 IV
Waldstein Ernest Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 1st Brigade 165th Infantry NYARNG 1959 III
Waldstein Ernest Master Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 165th Infantry 1955 IV
Walker Alexander D. Sergeant Squadron A 1920 IV
Walker Alfred S. Cook B 7th Infantry 1911 IV
Walker Carl H. 1st Lieutenant Army Avn Section Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1960 IV
Walker Clarence J. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1916 II
Walker Clarence J. Captain 23rd Infantry 1911 III
Walker Clarence J. Battalion Quartermaster Sergeant 23rd Regiment 1906 IV
Walker Douglas P. Colonel Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1938 II
Walker Douglas P. Colonel 106th Field Artillery 1933 III
Walker Edward Private D 23rd Regiment 1900 I
Walker Edward Private D 23rd Infantry Regiment 1897 II
Walker Edward Private D 23rd Infantry 1912 Special (35 Year)
Walker Edward H. Supply Sergeant A [1st GOV] 1917 III
Walker Edward H. Guidon Sergeant Company 6 Squadron C 1906 IV
Walker Frank N. Sergeant C 369th Infantry 1938 IV
Walker George B. Sergeant 156th Field Artillery 1939 IV
Walker George J. Sergeant Supply Company 74th Infantry 1921 IV
Walker George M. Private 5th Separate Company 1896 IV
Walker George R. 1st Sergeant E 369th Infantry 1940 IV
Walker Gerald 1st Lieutenant Battery A 870th AAA AW Battalion NYNG 1949 IV
Walker Holsey S. Private F 23rd Regiment 1905 IV
Walker John K. Sergeant G 9th Regiment 1895 IV
Walker Thomas M. Master At Arms C P O 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Walker William E. 2nd Lieutenant, Battalion Quartermaster 2nd Infantry 1912 III
Walker William E. 1st Lieutenant [F&S] 2nd Regiment 1907 IV
Wall Francis A. Sergeant F 7th Infantry 1947 IV
Wall William H. Warrant Officer Field & Staff 104th Cavalry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Wall William F. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1909 II
Wall William Francisco 1st Lieutenant F&S 7th Regiment 1904 III
Wall William Francisco Battalion Sergeant Major 7th Regiment 1899 IV
Wall William H. Chief Warrant Officer Headquarters 102nd Anti-Aircraft Brigade 1952 I
Wall William H. First Sergeant Headquarters 258th Field Artillery 1941 III
Wall Kenneth E. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Wallace Newell G. Captain D 53rd IS Battalion NYG 1953 IV
Wallace Vincent J. 1st Lieutenant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Wallace William A. Private K 13th Regiment 1907 IV
Wallace Benjamin H. First Sergeant H 71st Regiment 1905 IV
Wallace Clarence C. Major Headquarters CC "C" 27th Armored Division 1960 IV
Wallace Edward A. Lieutenant 2nd Battalion, NYNM 1949 I
Wallace Edward A. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1949 II
Wallace Edward A. Lieutenant Ch C-V Headquarters 2nd Battalion NYNM 1941 III
Wallace Frank A. Captain K 174th Infantry Regiment 1924 II
Wallace Frank A. Captain 74th Infantry 1919 III
Wallace Frank A. First Sergeant K 74th Regiment 1908 IV
Wallace George B. Sergeant B 65th Regiment 1901 IV
Wallace George E. 2nd Lieutenant 24th Separate Company 1900 IV
Wallace James M. 2ndLieutenant L 1st Infantry 1916 IV
Wallace John A. Technical Sergeant Hq. Battery 14th Coast Artillery (ASU) 1943 I
Wallace John A. Master Sergeant Service Battery 212th Coast Artillery Regiment 1939 II
Wallace John Andrew Master Sergeant [Service Battery] 212th Coastal Artillery 1933 III
Wallace John M. H. Captain 174th Infantry 1928 III
Wallace Leo Master Sergeant Headquarters 3rd Engineers © 1949 IV
Wallace Lynn D. 1st Lieutenant 2nd Battalion Headquarters Detachment 174th Infantry 1940 IV
Wallach Carl D. 2nd Lieutenant Service Battery 104th Field Artillery 1937 IV
Walling Paul F. Chief Warrant Officer 2 Headquarters Headquarters & Service Company 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 III
Walling Paul F. Sergeant First Class 226th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Walsh John J. Private First Class 165th Infantry 69th Regiment III
Walsh John R. Captain 17th Boming Group (M) AAF 1942 I
Walsh John R. 1st Lieutenant E 105th Infantry Regiment 1938 II
Walsh John R. 1st Lieutenant E 105th Infantry 1933 III
Walsh John W. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 III
Walsh John William Post Quartermaster Sergeant NCS 8th Artillery District 1911 IV
Walsh Bernard Joseph 1st Lieutenant Company G 71st Regiment 1903 IV
Walsh Michael Corporal 48th Separate Company 1894 III
Walsh Charles E. Colonel 10th Infantry 1925 I
Walsh Michael J. Lt. Colonel HQ, 42nd Division Artillery, NYNG 1947 I
Walsh Charles E. Colonel 27th Division 1947 I
Walsh Michael J. Lieutenant Colonel Headquarters 42nd Infantry Division Artillery 1947 II
Walsh Charles E. Colonel Field & Staff 10th Infantry Regiment 1920 II
Walsh Michael J. 2nd Lieutenant Battery D 105th Field Artillery 1937 III
Walsh Charles E. Captain 45th Separate Company / D 10th Infantry 1909 III
Walsh Michael J. Major 2nd Company 165th Infantry NYNG 1949 IV
Walsh Charles E. 1st Lieutenant D 10th Battalion 1904 IV
Walsh Patrick Joseph Captain 22nd [Engineers] 1912 IV
Walsh Charles E.Jr. Lieutenant Colonel Service Company 10th Infantry Regiment 1943 II
Walsh Patrick J. Major 1st Batallion 102nd Engineers 1930 I
Walsh Edward F. Staff Sergeant Battery F 258th Field Artillery 1938 IV
Walsh Patrick J. Major Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1926 II
Walsh Edward J. Lieutenant 17th Fl Division 4th Battalion NYNM 1941 III
Walsh Patrick J. Captain 22nd Engineers 1921 III
Walsh Edward P Color Sergeant [1st Battalion] 1901 IV
Walsh Stephen P. 2nd Lieutenant E 14th Infantry 1914 IV
Walsh Edward P. Color Bearer N.C. S 1st Battalion 1906 III
Walsh Thomas F. Regimental Sergeant Major 47th Regiment 1900 IV
Walsh Frank J. P Sergeant Battery A 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery 1960 IV
Walsh Willard G. Technical Sergeant Hospital Batallion 102nd M.R. 1933 I
Walsh George F. Quartermaster Sergeant A 47th Regiment 1900 IV
Walsh Willard G. Tech Sgt Service Company 102nd Medical Regiment 1928 II
Walsh Harry First Sergeant Svc 105th Infantry 1940 I
Walsh Willard G. Technical Sergeant 106th Hospital Co. 2nd Medical Regiment 1923 III
Walsh Harry First Sergeant Service 108th infantry 1932 III
Walsh Willard G. 1st Class Sergeant 2nd Field Artillery 1919 IV
Walsh Harry A. 1st Sergeant Service Company 105th Infantry Regiment 1934 II
Walsh Willard G. Master Sergeant 69th Medical Regiment USA 1943 Special (35 Year)
Walsh James J. Captain Field & Staff 9th Coast Defense Command 1915 II
Walsh William E. Major Headquarters 3rd Brigade 1949 IV
Walsh James J. Captain 14 9th Artillery District 1913 III
Walsh William J. Major 44th Division 1937 IV
Walsh James J. 1st Lieutenant D 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Walsh James Joseph 1st Lieutenant & Battalion Adjutant F & S 9th Regiment 1904 IV
Walter Charles F. Captain Headquarters & Headquarters Service Battery 1st Howitzer Battalion 258th Field Artillery Regiment 1959 II
Walter Charles F. 1st Lieutenant Battery A 105th Field Artillery Battalion 1954 III
Walter Charles F. Sergeant Battery A 105th Field Artillery NYNG 1950 IV
Walter Ernest R. Staff Sergeant Battery D 106th Field Artillery 1939 IV
Walter Michael [Staff Sergeant] [2nd Battalion Headquarters 156th Field Artillery 1934 III
Walter Otto First Sergeant F 8th Regiment 1904 IV
Walter William E. Sergeant E 47th Infantry 1911 III
Walter Ernest R. Warrant Officer Junior Grade [61st Is. Battalion] 1951 III
Walters Benjamin W. Technical Sergeant Headquarters 17th Regiment 1945 III
Walters Benjamin W. Technical Sergeant Headquarters Company 71st Infantry 1937 IV
Walters John J. Boatswain's Mate First Class 1st Division, 3rd Battalion 1928 III
Walters Rudolph J. Chief Warrant Officer Headquarters & Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry Regiment 1963 II
Walters Rudolph J. Chief Warrant Officer 2 Headquarters & Service Company 174th Armored Infantry Battalion NYNG 1958 III
Walters Rudolph J. 2nd Lieutenant G 174th Infantry NYNG 1952 IV
Walters William E. Private E 47th Regiment 1906 IV
Walther Charles Post Quartermaster Sergeant 74th Infantry 1914 III
Walther Charles Post Quartermaster Sergeant N C S 74th Infantry 1909 IV
Walther Gustave T. Private K 23rd Regiment 1899 IV
Walton John D. Major 9th Regiment 1906 I
Walton John D. Captain D 9th Infantry Regiment 1900 II
Walton John D. Captain D [9th Regiment] 1896 III
Walton John D. Captain D 9th Regiment 1894 IV
Walton John D. Major 9th [Artillery Division ] 1912 Special (30 Year)
Walton Lester R. 1st Lieutenant 9th Artillery District 1914 IV
Walunas Edward P. Warrant Officer JG G 106th Infantry NYNG 1954 IV
Wangler George C. Private F 47th Regiment 1906 IV
Wanmaker John J. Private E 9th Regiment 1894 IV
Wannemacher Charles Musician F 22nd Infantry Regiment 1894 II
Wanty Edward Private B 7th Infantry Regiment 1909 II
Wanty Edward Private B 7th Regiment 1905 III
Ward Richard H. Master Sergeant C 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Ward S. L. H. Private A 7th Regiment 1894 I
Ward Theodore S. Corporal Service Battery 106th Field Artillery 1939 IV
Ward Albert Staff Sergeant 369th Coast Artillery 1941 IV
Ward Thomas J. Jr. Staff Sergeant A 369th Coast Artillery 1942 IV
Ward Alonzo Musician G 22nd Regiment 1894 IV
Ward Thomas J. Jr.. Master Sergeant Battery A 369th Infantry 1950 III
Ward Charles M. 2nd Lieutenant E 23rd Regiment 1905 IV
Ward Thomas J.Jr. Chief Warrant Officer 3rd Class Battery A 569th Field Artillery Battalion 1957 II
Ward Charles Miron 1st Lieutenant E 23rd Infantry 1910 III
Ward Thomas P. Lt. Colonel 105th Field Artillery, AUS 1946 I
Ward Dennis R. Captain Transportation Corps, AUS 1948 I
Ward Thomas P. Captain Service Battery 105th Field Artillery Regiment 1940 II
Ward Dennis R. 1st Lieutenant Field & Staff 244th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Ward Thomas P. 1st Lieutenant [2nd Battalion Headquarters, 105th [Field Artillery 1933 III
Ward Dennis R. First Sergeant 2nd Battalion Headquarters Battery 105th Field Artillery 1936 III
Ward Walter E. Private A 7th Regiment 1894 IV
Ward Earl E. Master Sergeant Headquarters & Service Company 142nd Tank Battalion NYNG 1952 IV
Ward Watson F. Private Company F 13th Regiment 1903 IV
Ward Edward [William] First Sergeant Service 165th Infantry 1949 III
Ward William C. Captain A 102nd Engineers [1947] IV
Ward Edward W. Master Sergeant Service Company 165th Infantry Regiment 1950 II
Ward Alonzo S. Captain Battery A 369th Coastal Artillery 1942 III
Ward Forrest E. Sergeant D 369th Infantry 1937 IV
Ward Edward Mortimer Captain 1 Squadron A 1902 IV
Ward Franklin W. Brigadier General 53rd Infantry Brigade 1923 I
Ward Edward W. Master Sergeant Service Company 165th Infantry 1952 I
Ward Franklin W. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1919 II
Ward Lawrence A. Private 5th Separate Company 1902 IV
Ward Franklin W. Lt. Colonel AG Dept, Division 1913 III
Ward Franklin W. Major C A C 9th Artillery District 1908 IV
Ward Franklin W. Major General The Adjutant General S N Y 1933 Special (35 Year)
Ward George G. Jr. Major & Surgeon 12th Regiment 1900 IV
Ward Harrison F. Captain A 102nd Medical Regiment 1937 IV
Ward James Joseph 1st Lieutenant & Quartermaster 69th Battalion 1894 III
Ward John F. Captain Quartermaster Corps S. S. 1941 III
Ward John Vincent Quartermaster Sergeant 6th Company 13th Artillery District 1911 IV
Ward Philip R. 1st Lieutenant 208th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Ward Reginald A. Colonel Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1950 IV
Wardell Norval H. Private D 23rd Regiment 1904 IV
Wardle Robert S. Sergeant A 245th Coast Artillery 1938 I
Wardle Robert S. Sergeant Battery A 245th Coast Artillery Regiment 1933 II
Wardle Robert S. Supply Sergeant Battery A 245th Coast Artillery 1928 III
Wardle Robert S. Jr. Supply Sergeant 357th Company 13th C D C 1923 IV
Ware Charles M. Captain E 23rd Infantry Regiment 1916 II
Ware Edward A. Private B 7th Infantry 1912 III
Ware Edward A. Private B 7th Regiment 1907 IV
Wares (sp?) Daniel A. Private C 8th Regiment 1901 IV
Waring Fred M. Master Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1941 III
Warmhout Albert H. Corporal C/41st 3rd Infantry 1909 IV
Warmuth John J. Sergeant Troop A 121st Cavalry 1937 III
Warner Alfred Wallace 1st Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Warner Charles L. Sergeant 31st Separate Company 1905 IV
Warner Earl J. Sergeant G 174th Infantry 1938 IV
Warner Ellsworth A. Sergeant Battery B 258th Field Artillery 1938 IV
Warner John W. Major Headquarters 1st Battalion/ 106th Infantry 1949 III
Warner Robert D. 1st Sergeant H 11 10th Infantry 1910 IV
Warren Charles Private B 12th Infantry 1912 IV
Warren Charles [Elliott] 12th Regiment 1896 IV
Warren Charles E. Brigadier General Reserve List 1930 II
Warren Charles E. Major Division 1917 III
Warren Edward S. Lt. Colonel & Assistant Adjutant General 4th Brigade 1895 III
Warren Edward S. Lt. Colonel, Assistant Adjutant General 4th Brigade 1894 IV
Warren George 1st Sergeant Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Warren George Master Sergeant Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion 1956 III
Warren George Sergeant Headquarters Battery170th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
Warren Harold Sergeant Headquarters & Service Company 102nd Medical Regiment 1939 IV
Warren Lawrence A. Sergeant Headquarters 15th Regiment 1945 IV
Warren William W. Quatermaster Sergeant 12th Regiment 1906 I
Warren William W. 1st Sergeant A 12th Infantry Regiment 1901 II
Warren William W. 1st Sergeant A 12th Regiment 1897 III
Warren William W. First Sergeant A 12th Regiment 1894 IV
Warren Eugene Private 6th Separate Company 1902 IV
Warrick William H. 1st Lieutenant Howitzer Company 107th Infantry 1939 IV
Wartonick Robert T. 1st Lieutenant Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Warwick Fred 1st Sergeant Battery G 212nd Coast Artillery 1939 IV
Washburn George W. Quartermaster Sergeant C 23rd Regiment 1897 IV
Washburn (sp?) William [I] Major Judge Advocate General Department [1911] IV
Washington Booker T. Private B 369th Infantry 1937 IV
Washington George J. Master Sergeant 721st Transportation Company NYARNG 1959 III
Washington Robert T. 1st Sergeant Service Company 369th Infantry 1936 IV
Wasser David Private Battery F 258th Field Artillery 1939 IV
Wasser Matt Private D 65th Regiment 1902 I
Wasser Matthew Private D 65th Infantry Regiment 1898 II
Wasson Glen Charles Captain 105th Infantry 1927 IV
Waterbury Frederick M. Major Ordnance Department 1918 I
Waterbury Frederick M. Major & Ordnance Officer Field & Staff 3rd Brigade 1913 II
Waterbury Frederick M. Captain, Ordnance Department 2nd Infantry 1908 III
Waterbury Frederick M. Lt. Colonel OD Hq 27th Division 1928 Special (35 Year)
Waterbury Fredrick M. Asst. Captain I.S.A.P Companies F & S 2nd Regiment 1903 IV
Waterbury William H. Battalion Sergeant-Major N.C.S 2nd Regiment 1903 IV
Waterman Alfred J. Supply Sergeant A 108th Infantry 1927 I
Waterman Alfred J. Sergeant A 108th Infantry Regiment 1922 II
Waterman Alfred J. Quartermaster Sergeant A 3rd Infantry 1917 III
Waterman Alfred J. [Imr] Sergeant [A/8th] 3rd Infantry 1912 IV
Waterman Henry Captain 23rd Separate Company 1894 III
Waters Charles E. Corporal 109th Separate Company 1898 IV
Waters Charles E. Private 9th Separate Company 1904 III
Watkins Samuel B. Captain [Regiment Headquarters] 102nd Engineers 1934 III
Watkins Samuel S. Captain Headquarters 102nd Engineer Regiment 1939 II
Watkins Edwin W. 1st Sergeant B 9th Regiment 1894 I
Watkinson George S. Sergeant Reg. HQ 107th Infantry 1925 I
Watkinson George S. Sergeant Headquarters Company 107th Infantry Regiment 1925 II
Watkinson George S. Sergeant Regimental Headquarter Company 109th Infantry 1925 III
Watkinson George S. Sergeant Regimental Headquarters Company 107th Infantry 1925 IV
Watson Edgar J. First Sergeant [F] 74th Infantry 1912 IV
Watson Clarence W. First Sergeant L Company 105th Infantry 1932 I
Watson Clarence W. 1st Sergeant L 105th Infantry Regiment 1927 II
Watson Clarence W. First Sergeant L 105th Infantry 1923 III
Watson Clarence W. Corporal L 2nd Infantry 1914 IV
Watson George T. Private 8th Separate Company 1900 IV
Watson George Thomas Sergeant 8th Separate Company 1905 III
Watson Herbert L. Captain 1st Signal Corps 1920 IV
Watson Leonard A. Sergeant Battery L 245th Coast Artillery 1940 IV
Watson Raymond W. 1st Lieutenant A 1st BG 251st Infantry NYARNG 1959 IV
Watson Robert B Sergeant 6th 13th [A. D] 1913 IV
Watson Wayne B. Captain 107th Infantry 1935 III
Watson Wiliam Le Roy General 13th Regiment 1896 I
Watson William H. 1st Sergeant Battery L 245th Coast Artillery 1940 IV
Watson William T. Private E 22nd Regiment 1899 IV
Watson Winsor H. Private E 7th Regiment 1904 IV
Watterson James J. Sergeant 27th Division 1922 IV
Watz Alexander A. 1st Lieutenant Combat Support Company 106th Infantry 1960 IV
Wau (sp?)ner Frederick L. Private H 23rd Infantry 1916 IV
Wauty (sp?) Edward Private B 7th Regiment 1899 IV
Wavly (sp?) Edward Private B 7th Infantry 1915 I
Way Edward Color Sergeant 2nd Regiment 1906 I
Way Edward Color Sergeant Non-commissioned Staff 2nd Infantry Regiment (12th?) 1901 II
Way Edward Private [] 21st Separate Company 1896 III
Way Edward Private 21st Separate Company 1894 IV
Weatherlow Kermit H. Merchants Mate, 2nd Class 17th Flotilla Division, 4th Battalion, NYNM 1939 IV
Weaver Arthur G. Master Sergeant 721st Transportation Company 1960 IV
Weaver Charles R. Sergeant Medical Department Detachment 10th Infantry 1939 IV
Weaver Douglas C. Captain Headquarters Battery 104th Field Artillery Regiment 1942 II
Weaver Douglas C. Captain 2nd Battalion Headquarters Battery & CT 104th Field Artillery 1937 III
Weaver George B. Private B 105th Infantry NYNG 1952 IV
Weaver George J. Captain & Regimental Adjutant 7th Regiment 1898 III
Weaver George J. 1st Lieutenant & Adjutant 7th Regiment 1894 IV
Weaver Joseph J. Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1939 IV
Weaver Leroy 1st Lieutenant L 108th Infantry Regiment 1935 II
Weaver Leroy 2nd Lieutenant Company L 108th Infantry 1931 III
Weaver Leroy 2nd Lieutenant 108th Infantry 1927 IV
Weaver Leroy 1st Lieutenant L 108th Infantry 1939 I
Webb Edward F. First Sergeant G 22nd Regiment 1906 IV
Webb Arnold S. Private [1st Field Hospital] 1913 IV
Webb Edmund L. Machinist Mate First Class 5th 3rd Battalion Naval Militia 1913 IV
Webb Edward F. Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Ambulance Company 1917 II
Webb Edward F. Private 1st Field Hospital 1911 III
Webb John J. Battalion Sergeant Major [N.C. S] 74th Infantry 1909 IV
Webb John Joseph 1st Lieutenant 29th Battalion Headquarters Company 174th Infantry 1926 III
Webb Stephen V. 1st Lieutenant C 74th Regiment 1905 IV
Webb Walter K. Major 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Webb (sp?) [Lyanan] S. Sergeant K 3rd Infantry 1913 IV
Webber Charles C. Colonel 27th Division Artillery 1951 I
Webber Charles C. Captain Battery B 106th Field Artillery 1938 IV
Webber Percy C. Captain 223nd Antiaircraft Artillery Group 1949 IV
Weber Albert J. Colonel Headquarters and Headquarters Detachment, NYNG 1955 I
Weber Albert J. Lieutenant Colonel Field & Staff Separate Detachment NYNG Headquarters 1950 II
Weber Albert J. Major Headquarters New York Guard 1946 III
Weber Albert J. Master Sergeant Headquarters Detachment 27th Division 1938 IV
Weber David L. Staff Sergeant 105th Air Base Squadron 1960 IV
Weber George F. Private 3rd Battery 1907 IV
Weber Henry H. Sergeant 43rd Separate Company 1899 IV
Weber Walter William S M 2nd Class 11th Flight Division 9th Battalion 1937 IV
Weber Wilfred H. Captain C 14th Infantry 1937 IV
Webster Albert B. 1st Sergeant G 1st Infantry Regiment 1916 II
Webster Albert B. First Sergeant 3rd Separate Company/ G 1st Infantry 1911 III
Webster Albert B. Sergeant 3rd Separate Company 1905 IV
Webster Carlos G. Colonel Headquarters and Headquarters Detachment (Less Sep Det), NYNG 1955 I
Webster Carlos G. Lt. Colonel 258th Field Artillery 1934 III
Webster Carlos G. Colonel Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
Webster Carlos G. Jr. Lieutenant Colonel Field & Staff 258th Field Artillery Battalion (Army of the United States) 1949 II
Webster John V. Captain Headquarters/Headquarters Company 1st Battalion 101st Armored Cavalry NYARNG 1959 IV
Webster Percy D. Sergeant E 10th Infantry 1939 IV
Webster Carlos G. Jr. Colonel [Cofs,] HQ NYARNG 1959 Special (30 Year, New Style)
Wedemeyer Louis A. Battalion Quartermaster Sergeant 22nd Engineers 1914 IV
Wedick James J. 1st Lieutenant H 106th Infantry 1938 IV
Weed Francis G. Musician K 9th Infantry Regiment 1894 II
Weed Francis G. Musician K 9th Regiment 1895 I
Weegar Bruce R. Staff Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Weeks Charles H. Quartermaster Sergeant H 22nd Regiment 1906 IV
Weeks Herbert B. Jr. Lt. Colonel Headquarters 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Weeks John W. , 2nd Class 11th Division, 9th Battalion, NYNM 1941 IV
Weeks Joseph F. Sergeant Battery D 870th Anti-aircraft Artillery Battalion 1954 II
Weeks Vernal C. Corporal D 369th Infantry 1938 IV
Wegbecher Frederick G. Master Sergeant Service 14th Infantry 1941 III
Wegeuer Walter F. 1st Sergeant E 74th Infantry 1911 IV
Wegner Fred E. 21st Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Wehr Nicholas Sergeant Battery F 104th Field Artillery 1940 IV
Wehr Nicholas G. Major 42nd Division Artillery, NYNG 1955 I
Wehr Nicholas G. Captain Field & Staff 104th Field Artillery Battalion 1950 II
Wehr Nicholas G. Major Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1952 II
Wehr Nicholas G. Captain Service Battery 104th Field Artillery Battalion 1948 III
Wehrlen Charles A. Sergeant B 12th Regiment 1908 IV
Wehrleu Charles Albert Sergeant B 12th Infantry 1915 III
Weierich Aquiline F. Staff Sergeant M D D 258th Field Artillery 1937 III
Weigand Charles B. Private 1st Class Battery D 105th Field Artillery 1940 IV
Weigel Charles F. Sergeant B 105th Field Artillery 1939 IV
Weigel Joseph A. Colonel Headquarters 27th Armored Division Trains 1958 II
Weigel Joseph A. Captain Headquarters- 3rd Battalion 174th Infantry 1954 III
Weigel Joseph A. Captain Headquarters 3rd Battalion 174th Infantry NYNG 1952 IV
Weihrich Jacob 2nd Lieutenant F 65th Infantry 1912 IV
Weimer Ferdinand O. Instr. Sergeant [ ] 65th Regiment 1910 IV
Weinecke Otto J. Sergeant Major-Jr. [Qr.] N.C.S. 8th Art. Dist. 1910 IV
Weiner Ferdinand O. [] Sergeant I 65th Infantry 1915 III
Weinheimer William Major Headquarters & Headquarters Company 101st Armored Cavalry 1955 III
Weinheimer William Major Headquarters & Headquarters Company 101st Armored Cavalry NYNG 1955 IV
Weinholtz Christian J. Jr. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 152nd Engineer Battalion (AD) NYARNG 1959 IV
Weise Richard E. Sergeant K 109th Regiment 1898 I
Weise Richard E. Quartermaster Sergeant H 9th Infantry Regiment 1894 II
Weise Theodore L. Master Sergeant Headquarters 2nd Battalion-106th Infantry Regiment 1953 III
Weise Theodore L. Master Sergeant A 106th Infantry NYNG 1950 IV
Weise Theodore L. Master Sergeant A 106th Infantry Regiment NYNG 1953 IV
Weisker Bernard H. Artificer E 7th Infantry 1911 III
Weisker Bernard H. Jr. Private E 7th Regiment 1905 IV
Weismantel Alfred Captain 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Weisner James E. Sergeant First Class Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Weiss Henry CSGC 3-51 dt Division NYNM 1956 IV
Weiss Louis Corporal Battery C 212th Coast Artillery 1939 IV
Weiss Max H. R. Mess Sergeant 212th Artillery 1922 IV
Weiss William F. First Sergeant A 71st Regiment 1899 IV
Weisse Henry B. Corporal K 7th Infantry 1910 IV
Weium? Paul Private F 9th Regiment 1894 IV
Welch John Carrington 1st Lieutenant 110th Battalion 1898 IV
Welch John J. 1st Lieutenant E 3rd Infantry 1915 III
Welch John J. Jr. Corporal E 42nd 3rd Infantry 1911 IV
Welch Samuel M Jr. Colonel Field & Staff 65th Infantry Regiment 1899 II
Welch Samuel M. Colonel 65th Regiment 1904 I
Welch Samuel M. Brigadier General 4th Brigade 1912 Special (30 Year)
Welch Samuel M. Jr. Colonel 65th Regiment 1894 III
Welch Seward L. Private First Class Troop I 121st Cavalry 1944 IV
Welch Bert A. Sergeant 1st Class D 2nd Armored Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Welch Harold E. 1st Sergeant Non-commissioned Staff 3646th Ordnance Medium Maintenance Company 1948 II
Welch Harold E. First Sergeant B 3rd Quartermaster Truck Battalion 1948 III
Welch Harold E. Sergeant Troop A 121st Cavalry 1938 IV
Weld Dewitt C. Jr. Brigadier General 52nd Field Artillery Brigade 1922 I
Weld DeWitt C. Jr. Brigadier General Field & Staff 52nd Field Artillery Brigade 1921 II
Weld Dewitt C. Jr. 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1897 IV
Weld Dewitt Clinton 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1902 III
Welker Edgar W. Private 19th Separate Company 1894 IV
Welker Maximilian Tech. Sergeant 107th Infantry 1941 IV
Well Hugo C. Sergeant 13th Company 13th C D C 1917 IV
Wella (sp?) James H. Captain F 71st Regiment 1901 IV
Weller Frederick Mechanic 2nd Field Artillery 1916 III
Welliver Earle Mathias First Sergeant F 74th Regiment 1904 IV
Wellman Robald 1st Lieutenant R & M Company 101st Signal Battalion NGUS 1953 IV
Wellman Ronald Captain 101st Signal Battalion (C) NYNG 1957 III
Wells Benjamin T. Commissary Steward 8th Separate Division Naval Militia 1923 IV
Wells Frederick A. Captain B 23rd Regiment 1901 I
Wells Frederick A. Captain B 23rd Infantry Regiment 1895 II
Wells Frederick A. Captain B 23rd Regiment 1894 III
Wells Henry Private 1st Class F 105th Infantry 1937 IV
Wells Howard F. Chief Warrant Officer HV Mortar Heavy Mortar Company 105th Infantry NYNG 1954 IV
Wells James H. Lieutenant Colonel Field & Staff 71st Infantry Regiment 1911 II
Wells James Hollis Lt. Colonel F&S 71st Regiment 1906 III
Wells Raymond R. Master Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Wells William C. Musician 29th Separate Company 1908 IV
Wells Arthur E. Major 71st Infantry 1919 I
Wells J. Hollis Lt. Colonel 71st Infantry 1916 I
Wells James J. [Battalion ] Sergeant Major [N. C. S.] 12th Regiment 1906 IV
Wells Albert Captain F 2nd Infantry Regiment 1910 II
Wells Albert 1st Lieutenant 37th Separate Company 1905 III
Wells Albert 2nd Lieutenant 37th Separate Company 1900 IV
Wells Arthur E. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1913 II
Wells Arthur E. Captain H 71st Infantry 1909 III
Wells Arthur E. Sergeant Company E 7th Regiment 1903 IV
Welsh Frank J. Lieutenant Commander 2nd Bn NYNM 1936 I
Welsh Frank J. Lieutenant Commander 2nd Battalion Naval Militia 1935 II
Welsh Frank J. Jr. Lieutenant J. G. 2nd Battalion Naval Militia NY 1923 III
Welsh Frank J., Jr. Lieutenant Junior Grade 2nd B{??] N{??,} 1918 IV
Welsh James Sergeant 1st Class Battery A 970th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Welte Arthur F. Chief Warrant Officer 2 Band 27th Armored Division NYNG 1957 III
Welte Arthur F. Warrant Officer JG 27th Infantry Division Band NYNG 1951 IV
Welte Eugene J. Lt. Colonel 4th Division, NYG 1946 I
Welte Eugene J. Lieutenant Colonel Field & Staff 4th Division New York Guard 1946 II
Welte Eugene J. 1st Lieutenant M G Troop 121st Cavalry 1937 III
Welte Eugene J. Colonel [9 AAA Group] 1956 Special (35 Year)
Welte Victor H. Corporal 1st Company 71st Infantry, State War Disaster Military Corp 1948 I
Wemeis Frank 1st Lieutenant 107th Infantry 1924 III
Wende Horatio S. Private 25th Separate Company 1901 IV
Wendel Frederick 1st Lieutenant Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1916 II
Wendel Frederick First Sergeant H 22nd Regiment 1905 IV
Wendel Frederick D. Captain 102nd Engineers 1922 I
Wendel Louis Captain 1st Battery 1906 I
Wendel Louis Captain 1st Battery 1901 II
Wendel Louis Captain [] 1st Battery 1896 III
Wendel Louis Captain 1st Battery 1894 IV
Wendelken Herbert Lt. Colonel Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1950 IV
Wendell Harry M. 1st Lieutenant 105th Field Artillery 1927 IV
Wenderlich Edmund A. Staff Sergeant H 102nd Medical Regiment 1939 IV
Wendt Alfred 1st Lieutenant I Squadron A 1910 III
Wendt Alfred First Sergeant Company 1 Squadron A 1905 IV
Wendt Alfred Captain & Aide de Camp Field & Staff NYNG Headquarters 1915 II
Wengenroth Louis F. First Sergeant 24th Separate Company/ I 1st Infantry 1910 III
Wengenroth Louis F. First Sergeant 24th Separate Company 1905 IV
Wengler Leonard M. Master Sergeant Headquarters Battery 955th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Wenige Oscar T. Private D 7th Regiment 1897 IV
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Infantry Regiment 1904 II
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Regiment 1900 III
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Regiment 1895 IV
Wenman Byrd W. 2nd Lieutenant, Battalion Adjutant 7th Infantry 1912 III
Wenman Byrd W. Battalion Sergeant Major [N. C. S.] 7th Regiment 1907 IV
Wenn George H. Lt. Colonel Headquarters 106th Bomb Wing Tactical 1956 I
Wenn George H. Lieutenant Colonel Headquarters 106th Bomb Wing (Tactical) - Air National Guard 1956 II
Wenneis Frank Captain 107th Infantry 1931 I
Wenneis (sp?) Frank Private E 7th Infantry 1912 IV
Wenners Frank 1st Lieutenant Field & Staff 107th Infantry Regiment 1925 II
Wentworth George L. 1st Lieutenant 8th Regiment 1898 I
Wentz Eric J. Private C 2nd Field Artillery 1917 IV
Wenzel Victor Warrant Officer 245th Anti-Aircraft Artillery 1949 I
Wenzel Victor Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 III
Wenzler Charles J. Technical Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Werbenz Joseph Captain Headquarters 1st Brigade 71st Infantry 1960 IV
Wernberg Jere A. 1st Lieutenant 13th Regiment 1896 IV
Werner Charles Captain Field & Staff 13th Artillery District 1909 II
Werner Charles 1st Lieutenant & Quartemaster 13th Regiment 1895 III
Werner Charles 1st Lieutenant, Quartermaster 13th Regiment 1894 IV
Werner Edward R. Captain A 174th Infantry Regiment 1926 II
Werner Edward R. 1st Lieutenant 74th Infantry 1921 III
Werner Edward R. 1st Sergeant E 3rd Infantry 1915 IV
Werner Edward Russell Captain A Company 174th Infantry 1932 I
Werner Ernest J. Chief Warrant Officer 4 Headquarters 42nd Infantry Division, NYNG 1957 I
Werner Ernest J. Chief Warrant Officer 4th Class Headquarters 42nd Infantry Division 1954 II
Werner Ernest J. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division 1948 III
Werner Frank R. Sergeant 11th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Werner Franklin P. Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1940 IV
Werner Valentine Quartermaster Sergeant 13th Regiment 1896 IV
Werner (sp?) Charles Captain H. 13th [CDC] 1914 I
Werrick Joseph J. Corporal H C 65th Regiment 1904 IV
Wertz Fred G. 1st Sergeant B. 74th Infantry 1915 IV
Wescott Edward J. Post Quartermaster Sergeant 3rd Brigade 1911 IV
Wesolek Michael Private I 65th Infantry Regiment 1914 II
Wesolek Michael Private I 65th Infantry 1908 III
Wesolek Michael Private Company I 65th Regiment 1903 IV
Wesolowski Casimer F. Private 1st Class Battery B 106th Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Wessell Fernando Private C 7th Regiment 1906 IV
Wessing Lawrence A. 2nd Lieutenant M 10th Infantry 1937 IV
West Edward N. Headquarters & Headquarters Company 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
West James S. Jr. Captain 569th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
West Walter W. 369th Infantry 1939 IV
Westbrook Charles B. Private 14th Separate Company 1900 IV
Westcott Edw. J. Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1921 II
Westcott Edward J. 2nd Lieutenant 10th Infantry 1916 III
Westermann Julius F. Captain [Medical Corps 71st Infantry] 1914 IV
Westervelt J. William Private E 10th 1st Infantry 1910 IV
Westfall William H. Musician C 71st Regiment 1897 I
Weston Albert T. Major [MC], NYG 1918 IV
Weston Albert W. First Sergeant [I] 22nd Regiment 1906 IV
Weston Henry C. Chief Warrant Officer 3 Service Company 107th Infantry NYNG 1958 III
Weston Henry G. Jr. Quartermaster Sergeant M 14th Regiment 1900 IV
Weston William J. Major State Detach., NYNG 1946 I
Weston William J. Captain Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1939 II
Weston William J. Captain 212th Coastal Artillery 1934 III
Weston William J. [Boatswain's Mate Shipboard First Class] 13th Division 1948 III
Westphal Frank C. 2nd Lieutenant F 65th Infantry 1908 IV
Westphal Frank C. Captain 65th Infantry 1913 III
Wetzelberg Bruno F. Captain 9th[ A. D.] [CAC] 1913 IV
Weuk (sp?) Augustus Post [Inr.] Sergeant A 12th Infantry 1910 I
Weyland Henry J. Staff Sergeant Battery A 106th Field Artillery 1937 III
Weyman Frederick H. 2nd Lieutenant B 71st Regiment 1899 IV
Weymann Arthur C. Captain 245th Coastal Artillery 1933 III
Weymann Arthur C. Captain 245th C A C 1927 IV
Weymouth George H. 2nd Lieutenant Company 5 Squadron C 1906 IV
Whalen Alexander Sergeant H 165th Infantry Regiment 1931 II
Whalen Alexander Color Sergeant Service Company 165th Infantry 1926 III
Whalen Alexander Sergeant B 165th Infantry 1922 IV
Whalen Charles F. Lieutenant Colonel Field & Staff 1st Medium Tank Battalion 208th Armored Regiment 1963 II
Whalen Charles F. Major Headquarters & Headquarters Company 105th Infantry NYNG 1950 IV
Whalen Daniel A. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1957 IV
Whalen Dennis Private F 12th Infantry 1910 IV
Whalen Edgar C. Captain I 6th Regiment [1944] IV
Whalen Richard C. SP3 A 175th Armored Infantry Battalion 1959 IV
Whalen Stanley M. Lt. Colonel Headquarters 152nd Tactical Con Group 1960 IV
Whalen Thomas J. Major National Guard Reserv e 1946 I
Whalen Thomas J. Captain Field & Staff 156th Field Artillery Regiment 1941 II
Whalen Thomas J. 1st Lieutenant [Battery C] 156th Field Artillery 1935 III
Whaley William E. Jr. Major Headquarters/Headquarters Detachment 140th Transportation Battalion NYARNG 1959 IV
Whan (sp?) William Private I 47th Regiment 1895 IV
Wheaton Van B. 2nd Lieutenant 46th Separate Company 1903 IV
Wheaton VanBeuscotteu Major 2nd Infantry 1919 III
Wheeler Charles E. Quartermaster Sergeant C 8th Regiment 1899 IV
Wheeler Donald A. Master Sergeant Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1956 IV
Wheeler Donald Arthur Master Sergeant [] 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 III
Wheeler E.G. Captain Troop B 1903 IV
Wheeler Frost M. Captain 107th Infantry 1922 III
Wheeler Frost M. Corporal H 7th Infantry 1911 IV
Wheeler Harry O. Quartermaster Sergeant 46th Separate Company 1899 IV
Wheeler Ralph A. Private First Class B 104th Field Artillery 1937 I
Wheeler Ralph E. Mechanic Battery B 104th Field Artillery Regiment 1932 II
Wheeler Ralph E. Private 1st Class [Battery B] 104th Field Artillery 1932 III
Wheeler Ralph E. Chief Mechanic Battery B 104th Field Artillery 1925 IV
Wheeler Ralph E. Private 1st Class Battery B 104th Field Artillery AUS 1945 Special (35 Year)
Wheeler Raymond G. Corporal C 174th Infantry 1938 IV
Wheeler Reginald T. Jr. Commander LD NYNM Headquarters Division Battalion 3-17 1956 III
Wheeler Reginald T. Jr. Commander LD NYNM 1955 IV
Wheeler William Private I 47th Regiment 1896 III
Wheeler William Private I 47th Regiment 1894 IV
Wheeler Albert J. Sergeant F 3rd Infantry 1920 IV
Wheelock William F. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1914 II
Wheelock William F. Major 10th Infantry 1920 I
Wheelock William F. 1st Lieutenant Staff 10th Infantry 1909 III
Wheelock William F. Captain D 10th Battalion 1904 IV
Whelan Charles T. 2nd Lieutenant M 3rd Infantry, 2nd Separate Company 1910 IV
Whelan Denis Corporal F 12th Infantry 1914 III
Whelan George J. Lt. Colonel Headquarters 1st Battalion 71st Infantry NYARNG 1959 IV
Whelan Thomas J. 13th 9th [Arty Dist] 1912 IV
Whelpley James H. Staff Sergeant L 12th Regiment 1945 IV
Whieside Edward Musician K 7th Regiment 1894 I
Whipple George C. 1st Lieutenant 42nd Admin Company 1960 IV
Whipple William B. Sergeant 6th Battery 1894 IV
Whitcomb James E. Captain G 3rd Infantry 1947 III
Whitcomb James E. Sergeant K 10th Infantry 1939 IV
White Frank [William] Sergeant Headquarters Battery 249th Field Artillery Battalion 1950 III
White Samuel E. 2nd Lieutenant 870th Gun Battalion NYNG 1951 IV
White Frank E. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 141st Transportation Battalion 1963 II
White William C. 2nd Lieutenant 13th CDC 1922 IV
White Frank E. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1955 III
White William Charles Captain 245th Artillery 1926 III
White Frank E. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1950 IV
White William H. Sergeant 18th Separate Company 1900 IV
White Frank W. Sergeant Headquarters Battery 249th Field Artillery Battalion 1950 II
White William Henry [I.M.] Sergeant 18th Separate Company 1906 III
White Frank William Corporal Battery A 104th Field Artillery 1937 IV
White Clarence 2nd Lieutenant 15th Infantry 1947 IV
White [Enrest R.][Ernest R.] Sergeant 1st Class Service Battery 1st Rkt Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
White Frederick C. 1st Sergeant G 1st Infantry NYG 1922 IV
White [George] C. Private D 74th Infantry 1909 IV
White George E. Master Sergeant Non-commissioned Staff Separate Detachment NYNG Headquarters 1958 II
White [Mafer A.] Regimental Quartermaster Sergeant 7th Regiment 1900 III
White George E. Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
White [Major] [Aubrose] 1st Lieutenant 7th Infantry 1911 I
White George E.K. 1st Sergeant D 10th Infantry 1941 IV
White Alan M. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1938 IV
White George N. Private H 7th Infantry 1914 IV
White Ansley G. Private F 7th Infantry 1910 IV
White Harry W. Sergeant K 47th Infantry 1916 III
White Anthony J. GMMC 3-66 Division, NYNM 1956 I
White Harry W. Sergeant K 47th Infantry 1911 IV
White Anthony J. Gunners Mate2nd Class 12th Division NYNM 1940 IV
White Hartley G. Lieutenant Colonel 127th Antiaircraft Artillery [Air Wing Battalion] 1951 III
White Arthur E. 2nd Lieutenant K 7th Regiment 1894 IV
White Hartley G. Lt. Colonel 127th AAA AW Battalion 1951 IV
White Charles J. 1st Lieutenant L 10th Infantry 1941 III
White Henry S. Private F 1st Infantry, 33rd Separate Company 1909 IV
White Clarence Major Headquarters 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1961 I
White James F. 1st Lieutenant 36th Separate Company 1896 II
White Clarence Captain Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion 1957 II
White James F. 1st Lieutenant 36th Separate Company 1894 IV
White Clarence Captain Headquarters 870th Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
White John F. Sergeant Chaplain Headquarters 102nd Medical Regiment 1936 IV
White Claude A. Jr. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1939 IV
White John G. Corporal Battery A 104th Field Artillery 1940 IV
White Claude A. Sr. Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coastal Artillery 1941 III
White John Jay Jr. First Sergeant K 7th Regiment 1894 IV
White David F. Corporel B 1st Infantry 1916 III
White Lester B. Corporal Service Battery 104th Field Artillery 1936 IV
White Earl L. Captain F 105th Infantry 1943 III
White Louis Sergeant Battery A 212th Coast Artillery 1941 III
White Earl L. Sergeant F 105th Infantry 1939 IV
White Major A. Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1905 II
White Edward J. Sergeant F 1938 IV
White Major A. Quartermaster Sergeant B 7th Regiment 1895 IV
White Francis David Sergeant B 44th 1st Infantry 1910 IV
White Oswald W. Corporal G 369th Infantry 1939 IV
Whitehead Lyman T Jr. Captain 101st Cavalry 1949 IV
Whitehead Theodore F. Corporal Band 13th Artillery Dist. 1908 IV
Whitehill (sp?) John E. Corporal 10th Separate Company 1895 IV
Whitehouse Arthur L. Corporal C 71st Infantry 1908 IV
Whiteman Walter J. Sergeant Headquarters Battery & CT 3rd Battalion 244th Coast Artillery 1940 IV
Whitford George A. Sergeant 105th Infantry 1939 IV
Whitford Will C. 1st Sergeant K 108th Infantry Regiment 1938 II
Whitford Will C. First Sergeant K 108th Infantry 1927 IV
Whitford Will C. First Sergeant C 108th infantry 1933 III
Whithorne George E. [T/3] Headquarters 101st Signal Battalion 1946 IV
Whitlatch Russell W. 2nd Lieutenant 3rd Battery 1905 IV
Whitley Frederic N. Major [Corps of Engineers Att] 2nd Brigade 1912 IV
Whitley Walter K. Major Field & Staff 4th Infantry Battalion New York Guard 1920 II
Whitley Walter K. 1st Lieutenant L 3rd Infantry 1915 III
Whitley Walter K. 1st Lieutenant [L] 3nd Infantry, 30th Separate Company] 1909 IV
Whitlock [Benj]M. Brigadier General [Department R.P] IV
Whitlock James P. Sergeant F 23rd Regiment 1899 IV
Whitlock Thomas W. [Comm.] Sergeant [N. C. S.] 23rd Regiment 1908 IV
Whitlock William W. Post Quartermaster Sergeant 23rd Regiment 1908 IV
Whitman Ellery A. Sergeant 8th Company 13th Artillery District 1912 II
Whitman Ellery A. Corporal H 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Whitman Ellery A. Private H 13th Regiment 1902 IV
Whitman George K. 2nd Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 105th Infantry Regiment 1940 II
Whitman George K. Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 105th Infantry 1936 III
Whitman Henry G. 1st Sergeant Battery C 105th Field Artillery 1937 IV
Whitman Woodrow W. Sergeant First Class E 174th Infantry NYNG 1951 IV
Whitmarsh Caryl L. Major 1948 I
Whitmarsh Caryl L. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 10th Infantry Regiment 1940 II
Whitmarsh Caryl L. 1st Lieutenant H 10th Infantry 1935 III
Whitmarsh Harry F. 1st Sergeant Service Battery 104th Field Artillery 1948 I
Whitmarsh Harry F. 1st Sergeant E 1st Regiment New York Guard 1942 II
Whitmarsh Harry F. First Sergeant H 10th Infantry 1941 III
Whitney Alfred R. Jr. Captain, Adjutant 1st Cavalry 1913 III
Whitney Alfred R. Jr. 2nd Lieutenant Company 4 Squadron A 1908 IV
Whitney Lionel F. 1st Separate Company 1906 IV
Whitney Nathaniel Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 369th Infantry 1941 III
Whitney Percy C. [IMR] Sergeant 22nd 9th [Arty Dist] 1913 IV
Whitney Stanton 1st Lieutenant M G Troops 1917 III
Whitney Stanton Sergeant Troop 3 Squadron A 1911 IV
Whittaker Frank G. Private 20th Separate Company 1897 IV
Whittaker Frederick Captain 106th Infantry 1941 III
Whittal William H. Corporal G 7th Regiment 1895 IV
Whittal William H. Captain Quartermaster 71st Regiment 1902 III
Whittle John H. Captain A 71st Regiment 1899 III
Whittle John H. Captain A 71st Regiment 1894 IV
Whittleton Alfred William Master Sergeant C 174th Infantry NYNG 1953 IV
Whitty David E. Colonel [Antiaircraft Command/Ft. Bliss] 1947 III
Whitty David E. 1st Lieutenant Headquarters Company 1st Battalion 107th Infantry 1938 IV
Wick Samuel E. Captain 2nd Battalion 106th Field Artillery 1937 III
Wickes Walter B. Sergeant B 13th Regiment 1897 IV
Wicks Arthur G. Private Hosp. Corps 2nd Infantry 1911 III
Wicks Arthur G. Private 37th Separate Company 1907 IV
Wieboldt Charles J. G 207th Coast Artillery 1941 IV
Wiegand Charles Master Sergeant Headquarters and Headquarters Servic Battery 3rd Howitzer Battalion 258th CAR, NYARNG 1959 I
Wiegand Charles Technician Fourth Grade [Headquarters Battery] 42nd Division [Artillery] 1948 III
Wiegand Charles B Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1953 II
Wieland George H. First Sergeant E 74th Infantry 1911 IV
Wieland William A. 1st Lieutenant 22nd 9th [Arty Dist] 1911 IV
Wieners Godfrey A. S. 1st Lieutenant 9th Regiment 1895 IV
Wiester William A. Sergeant C 71st Regiment 1899 IV
Wiggand Robert J. Sergeant 1st Class HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Wigham Reginald E. 2nd Lieutenant 1st Cavalry 1914 III
Wigham Reginald E. Corporal Troop 1 Squadron A 1909 IV
Wightman Frederick C. Private A 7th Regiment 1897 IV
Wigmore (sp?) James M. Private K 69th Infantry 1912 IV
Wiklicky Frank Sergeant M.D. 105th Field Artillery 1937 IV
Wiktorek John L. Master Sergeant Non-commissioned Staff 1st Battalion 104th Artillery Regiment 1963 II
Wiktorek John L. Master Sergeant Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion NYARNG 1959 III
Wiktorek John L. Master Sergeant Battery B 249th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Wilbur Harry A. 1st Lieutenant F 1st Infantry 1915 III
Wilbur Harry A. 1st Sergeant F 33rd 1st Infantry 1910 IV
Wilbur Harry A. Private 1st Class F 10th Infantry 1937 Special (35 Year)
Wilbur Howard C. Captain C 56th Regiment 1943 III
Wilbur Howard C. 1st Lieutenant 16th Separate Company 1907 IV
Wilbur Julian R. 1st Lieutenant H 1st Infantry Regiment 1916 II
Wilbur Julian R. 1st Lieutenant 20th Separate Company/ H 1st Infantry 1911 III
Wilbur Julian R. First Sergeant 20th Separate Company 1906 IV
Wilbur Robert L. Supply Sergeant F 10th Infantry Regiment 1924 II
Wilbur Robert L. Supply Sergeant I 10th Infantry 1920 III
Wilbur Robert L. Artificer F 1st Infantry 1914 IV
Wilbur Robert L. Sergeant F 10th Infantry 1940 Special (35 Year)
Wilbur Robert Lewis Supply Sergeant F Company 10th Infantry 1931 I
Wilbur Harry A. Private First Class F 10th Infantry 1926 I
Wilbur Harry A. Mechanic I 10th Infantry Regiment 1922 II
Wilburt James G. Cook A 1st Infantry 1916 IV
Wilcox Harry Private H 22nd Regiment 1896 IV
Wilcox Hugh B Musician I 65th Regiment 1896 IV
Wild Edward W. Sergeant Battery F 104th Field Artillery 1940 IV
Wild William Cook K 74th Infantry 1915 III
Wild William Private K 74th Infantry 1909 IV
Wilde Harry De Witt Private K 7th Infantry 1912 III
Wilde Harry DeW. Private K 7th Regiment 1908 IV
Wildey William H. Staff Sergeant Headquarters Troop 101st Cavalry 1924 IV
Wildnauer Frederick A. First Sergeant 9th C D C 1920 IV
Wilds Franklin P. Private 36th Separate Company 1907 IV
Wileau (sp?) Henry [C] Major CAC 8th [Arty Dist] 1912 IV
Wilkes [Nilliano] Jones 1st Lieutenant 10th Separate Company 1906 III
Wilkes William J. 1st Lieutenant E 1st Infantry Regiment 1910 II
Wilkes William J. 1st Lieutenant 10th Separate Company 1900 IV
Wilkiinson Stephen Staff Sergeant Headquarters 15th Regiment 1945 IV
Wilkinson Albert Color Bearer Non-commissioned Staff 22nd Infantry Regiment 1894 II
Wilkinson Edward H. 1st Lieutenant 8th [Arty Dist] 1912 IV
Wilkinson Floyd A. Private 71st Infantry, Mounted Orderly Section 1916 IV
Wilkinson Henry P. Regimental Sergeant Major Non-commissioned Staff 47th Infantry Regiment 1915 II
Wilkinson Henry P. Regimental Sergeant Major NCS [Non-Commissioned Staff?] 47th Infantry 1910 III
Wilkinson Henry P. Battalion Sergeant Major 47th Regiment 1905 IV
Wilkon Tyler P. Sergeant D 2nd Field Artillery 1915 IV
Wilks Samuel A. S. Private I 71st Regiment 1897 IV
Will John H. Staff Sergeant D 22nd Engineers 1947 IV
Willcocks Abraham L. 2nd Lieutenant G 9th Regiment 1900 III
Willcocks Thomas E. Private G 9th Regiment 1895 IV
Willcocks Washington Captain G 9th Regiment 1902 I
Willcocks Washington Captain G 9th Infantry Regiment 1897 II
Willcocks Washington Captain G 9th Regiment 1894 III
Willcocks (sp?) Abraham L. Sergeant Major 9th Regiment 1895 IV
Willenbaker William E. Chief Warrant Officer 2 A (Comd Opn) 227th Signal Battalion NYARNG 1960 IV
Willets Arthur Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Willett Marvin P. Sergeant F 108th Infantry 1939 IV
Willey Joseph T. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Infantry Division 1954 II
Willey Joseph T. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Infantry Division 1954 III
Willey Joseph T. Lt. Colonel Headquarters 27th Infantry Division NYNG 1954 IV
Willey Joseph Thornton Colonel Headquarters, NYNG 1958 I
William Charles C. Private Service Battery 106th Field Artillery Regiment 1938 II
William N. George Private A 13th Regiment 1899 IV
Williams Chauncey P. Captain 3rd Signal Corps 1895 IV
Williams George W. Lt. Colonel Hqtr. Det. NYNG 1945 I
Williams Robert O. Major 336th Antiaircraft Artillery [Gunnery] Battalion 1949 IV
Williams Chauncey Pratt Colonel & Assistant Adjutant General 1899 III
Williams Harold E. Master Sergeant Battery C 870th Anti-aircraft Artillery Automatic Weapons Battalion 1951 II
Williams Roy E. 1st Lieutenant Battery A 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Williams Clarence Quartermaster Sergeant 1st Separate Company 1900 IV
Williams Harold E. Sergeant M 369th Infantry 1938 IV
Williams [Stephen] [Captain] 4th Separate Company 1896 IV
Williams Sydney L. First Sergeant Headquarters 15th Infantry 1947 III
Williams Clarence N. Staff Sergeant 767th Transportation Company 1960 IV
Williams Harry A. Captain G 13th Regiment 1894 III
Williams Andrew C. Private Hospital Corps 8th Separate Company 1899 IV
Williams Walter P. Master Sergeant Headquarters Battery 569th Field Artillery Battalion, NYNG 1958 I
Williams Collin P. Headquarters 27th Armored Division 1958 IV
Williams Henry W. 1st Lieutenant Squadron A 1899 IV
Williams Arthur E. Master Sergeant Battery B 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Williams Walter P. Sergeant First Class Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1952 II
Williams Daniel S. Captain Battery G 212th Coast Artillery Regiment 1936 II
Williams Henry W. Private B Squad A 1916 IV
Williams Arthur E. Master Sergeant Battery B 870th AAA Gun Battalion NYNG 1952 IV
Williams Walter P. Sergeant First Class Headquarters Battery 369th Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1950 III
Williams Daniel S. Captain Battery G 212th Coast Artillery 1930 III
Williams Hugh B. Corporal 18th Company 9th Artillery District 1914 IV
Williams Arthur L. 1st Lieutenant A 101st Antitank Battalion 1941 IV
Williams Walter P. Sergeant K 369th Infantry 1938 IV
Williams Daniel S. Captain Battery G 212nd Artillery 1926 IV
Williams Hugh R. Private B 69th Infantry 1914 III
Williams Arthur R. Private E 2nd Infantry 1912 IV
Williams Warren H. Sergeant First Class Headquarters Battery 870th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Williams Donald P. Master Sergeant Battery C 249th Armored Field Artillery Battalion 1956 IV
Williams Hugh R. Private 2nd Battery 1904 IV
Williams Bruce B. Master Sergeant Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Williams William Private First Class Headquarters Battery & CT 3rd Battalion 106th Field Artillery 1941 III
Williams Edgar Mess Sergeant I 7th Infantry 1919 III
Williams Joe H. Sergeant First Class Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Williams Bruce B. Master Sergeant Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Williams William E. Sergeant Troop A 121st Cavalry 1938 IV
Williams Edward Jr. 1st Lieutenant 36th Separate Company 1907 IV
Williams John J. Lt. Colonel 716th Military Police Battallion, USA 1945 I
Williams Bruce Y. Major 2nd Brigade 1944 IV
Williams [Clair] S. Sergeant K 7th Regiment 1900 IV
Williams Emmitt R. Sergeant 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1960 IV
Williams John J. Lieutenant Colonel Field & Staff 716th Military Police Battalion US Army 1945 II
Williams Charles A. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1946 II
Williams Albert M. Sergeant M/31st 1st Infantry [1911] IV
Williams Francis E. Sergeant 31st Separate Company 1907 IV
Williams John J. Captain K 71st Infantry 1937 III
Williams Charles A. Sergeant B 13th Regiment 1903 III
Williams Edgar Private [I] 7th Regiment 1902 IV
Williams Frank S. Sergeant 377 9th Coast Defense Command 1923 I
Williams John J. Headquarters & Headquarters Company 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Williams Charles A. Captain L 369th Infantry 1934 III
Williams Frank S. 1st Sergeant 21st Company 9th Coast Defense Command 1916 II
Williams John R. Jr. Sergeant I 174th Infantry 1939 IV
Williams Charles A. Corporal B 13th Regiment 1898 IV
Williams Frank S. First Sergeant 21 9th Artillery District 1911 III
Williams Joseph Quatermaster Sergeant H 7th Regiment 1900 I
Williams Charles C. Sergeant [3rd Battalion Headquarters Battery] 106th Field Artillery 1934 III
Williams Frank S. First Sergeant [I] 9th Regiment 1907 IV
Williams Joseph Quartermaster Sergeant H 7th Infantry Regiment 1896 II
Williams Charles E. 1st Lieutenant 102nd Motorcycle Company 1924 III
Williams Fred Cook I 2nd Infantry 1914 IV
Williams Joseph Sergeant H 7th Regiment 1894 III
Williams Charles E. 2nd Lieutenant 1st Infantry 1920 IV
Williams Frederick Sergeant 377th Company 9th Coast Defense Command 1923 II
Williams Joseph W. Private B 13th Regiment 1897 IV
Williams Charles H. Sergeant H 2nd Infantry Regiment 1918 II
Williams Frederick Sergeant 21 9th CDC 1920 III
Williams Milton [Hospital Corps Private] 44th Separate Company 1904 IV
Williams Charles H. Captain 65th Infantry 1915 III
Williams Frederick Sergeant 21st 9th [Arty Dist] 1912 IV
Williams Raymond E. Major Field & Staff 3rd Battalion 245th Coast Artillery Regiment 1938 II
Williams Charles H. Private 46th Separate Company 1899 IV
Williams Frederick C. Captain 244th Coastal Artillery 1928 I
Williams Raymond E. Captain 245th Coast Artillery 1927 IV
Williams Charles H. Private 46th Separate Company 1904 III
Williams Gaylord F. Corporal M 31st 1st Infantry 1911 IV
Williams Raymond Eugene Major 3rd [Battalion] 245th Coastal Artillery 1933 III
Williams Charles Hoyt 2nd Lieutenant Battalion Quartermaster & Com. 65th Regiment 1910 IV
Williams George T. Private G 13th Regiment 1905 IV
Williams Robert Jr. SP3 Battery B 970th Field Artillery Battalion 1960 IV
Williams Chauncey P. Lt. Colonel , [HG, Dep] Division 1909 I
Williams George W. Major Field & Staff 2nd Battalion 156th Field Artillery Regiment 1939 II
Williams Robert O. Major Field & Staff NYNG Headquarters 1957 II
Williams Chauncey P. Colonel & Assistant Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1904 II
Williams George W. Captain 2nd [Battalion Headquarters ] [Battery C. T.] 156th Field Artillery 1934 III
Williams Robert O. Major 336th Antiaircraft [Gunnery Battalion] 1949 III
Williamson [William] Harold 1st Lieutenant Service 108th infantry 1932 III
Williamson Albert Color Bearer 22nd Regiment 1896 I
Williamson Earl D. Private B 1st Infantry 1913 IV
Williamson George [DeW] 3rd Squadron A 1909 IV
Williamson Robert E. Sergeant C 71st Infantry 1910 IV
Williamson William H. Private 1st Class Co. I 3rd Regiment, NYG 1942 I
Williamson William H. 1st Lieutenant Service Company 108th Infantry Regiment 1936 II
Williamson William H. 1st Lieutenant Service Company 108th Infantry 1927 IV
Willing George Sergeant C 71st Infantry 1909 IV
Willis Charles A. Lieutenant Colonel 104th Field Artillery Battalion 1949 III
Willis Charles A. Colonel HQ 42 Infantry Division 1960 Special (30 Year, New Style)
Willis Charles Colonel HQ. 42 Infantry Division 1960 Special (35 Year Clasp)
Willis Charles A. Lt. Colonel 104th Field Artillery 1949 I
Willis Charles A. Lieutenant Colonel Field & Staff 104th Field Artillery Battalion 1949 II
Willoughby Howard W. Major 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Wills Harry S. 1st Lieutenant Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1914 II
Wills Harry Sanford 2nd Lieutenant Troop B 1909 III
Wills Harry Sanford 2nd Lieutenant Troop B 1904 IV
Wills Robert W. Boatswain Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion 1914 IV
Willson Tyler P. Sergeant Service Battery 105th Field Artillery Regiment 1926 II
Willson Tyler P. First Sergeant D 2nd Field Artillery 1921 III
Willson Tyler Park Master Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1932 I
Willson Walter R. Captain 23rd Regiment 1894 III
Willson (sp?) Lewis [I] Sergeant 6th Battery 1900 IV
Willwerth Henry O. Master Sergeant Band 8th Regiment, NYG 1943 I
Willwerth Henry O. Technical Sergeant Non-commissioned Staff 212th Coast Artillery Regiment 1940 II
Willwerth Henry O. Private First Class [Service Battery] 212th Coastal Artillery 1935 III
Willwerth Henry R. Private 1st Company 71st Infantry Regiment State War-Disaster Military Corps 1948 II
Willwerth Henry R. Sergeant 212th Coast Artillery 1940 IV
Wilson James Private First Class [Headquarters Battery] 258th Field Artillery 1932 III
Wilson William Colonel 3rd Infantry 1912 Special (30 Year)
Wilson Charles G. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Wilson James Staff Sergeant Battery C 258th Field Artillery 1927 IV
Wilson William E. Chief Boatswain's Mate Shipboard Division 3-50 Battalion 3-14 Naval Militia 1955 II
Wilson Christopher W. Jr. 1st Lieutenant Troop 7 Squadron C 1910 IV
Wilson James Miller Sergeant Company D 22nd Regiment 1903 IV
Wilson William E. BMGC 3-50th NYNM 1954 III
Wilson David M. Captain 2nd Battery 1894 I
Wilson James O. Chaplain F & S 14th Regiment 1906 IV
Wilson William E. BMGC 7th Flt. Division 2nd Battalion NYNM 1954 IV
Wilson Edward A. 1st Lieutenant 107th Infantry 1922 IV
Wilson James W. 1st Lieutenant [Battalion Adjutant Staff] 3rd Infantry 1909 IV
Wilson William J. Sergeant Major 47th Regiment 1896 IV
Wilson Edward J. Major Quartermaster Corps 1919 III
Wilson John Sergeant C 47th Infantry 1911 I
Wilson William R. Master Sergeant Battery C 249th AFA Battalion NYARNG 1959 IV
Wilson Edward J. Corporal L 10th Infantry 1914 IV
Wilson John Sergeant E 47th Infantry Regiment 1906 II
Wilson Edward Q. Major 107th Infantry 1927 III
Wilson John Corporal E 47th Regiment 1901 III
Wilson Elliot F. Private 1st Class K 10th Infantry 1938 IV
Wilson John A. 1st Lieutenant Company E 23rd Regiment 1903 IV
Wilson Fred Horace Captain E 65th Infantry 1912 I
Wilson John R. Private E 47th Regiment 1896 IV
Wilson Fred Horace 1st Lieutenant 13th Separate Company 1903 III
Wilson John S. Captain 1st Regiment 1901 IV
Wilson Fred J. Private First Class D 108th Infantry 1937 III
Wilson Karl A. Master Sergeant 986th Coastal Artillery Battery 1950 III
Wilson Fred. H. Captain 13th Separate Company 1908 II
Wilson Karl A. Master Sergeant 986th Coast Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Wilson George A. [Qmr] Sergeant 8 13 CDC 1915 I
Wilson Matthew J. A. 2nd Lieutenant I 14th Infantry 1908 IV
Wilson George A. Quartermaster Sergeant 8th Company 13th Artillery District 1910 II
Wilson Matthew J.A. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1920 II
Wilson George A. 1st Lieutenant B 65th Regiment 1895 IV
Wilson Matthew J.A. Captain 14th Infantry 1913 III
Wilson George A. 1st Lieutenant N 47th Infantry 1910 IV
Wilson Randall A. Sergeant A 369th Infantry 1938 IV
Wilson George A. [Quartermaster Sergeant] H 13th Regiment 1905 III
Wilson Richard T. Captain 767th Transportation Company 1960 IV
Wilson [Alanson] B. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1915 I
Wilson George O. Quartermaster Sergeant H 13th Regiment 1901 IV
Wilson Samuel L. Private 5th Separate Company 1899 IV
Wilson [Almason] Bleecker [Battalion Quartermaster Sergeant] N.C. S 7th Regiment 1903 III
Wilson Grant H.C. Private 33rd Separate Company 1905 III
Wilson Thomas Sergeant First Class 1st Field Hospital 1913 IV
Wilson [Fred Hovaa] First Sergeant 13th Separate Company 1897 IV
Wilson Grant Private 33rd Separate Company 1900 IV
Wilson Walter G. 1st Lietenant 7th Regiment 1894 I
Wilson Alanson B. Regimental Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1908 II
Wilson Harold G. 2nd Lieutenant D 108th Infantry 1941 III
Wilson Walter S. Sergeant Company D 22nd Regiment 1903 IV
Wilson Alanson B. Quartermaster Sergeant F 7th Regiment 1898 IV
Wilson Henry O. [Post Comiy] Sergeant NCS Squadron C 1909 IV
Wilson William Major 2nd Battalion 1905 I
Wilson Albert L. Chief Quartermaster [Signal Division] 1st Battalion [Naval Militia] 1906 IV
Wilson Henry W. Captain D 7th Infantry 1918 III
Wilson William Major Field & Staff 2nd Infantry Battalion 1900 II
Wilson Alexander Quartermaster Sergeant D 47th Regiment 1906 IV
Wilson Henry W. Corporal Company D 7th Regiment 1903 IV
Wilson William Captain 34th Separate Company 1895 III
Wilson Arthur S. Acting Hospital Steward 1st Battalion Naval Militia 1908 IV
Wilson Herbert K. Sergeant 2nd Battery 1896 IV
Wilson William Captain 34th Separate Company 1894 IV
Wilson Charles G. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Wilt Alfred S. Technical Sergeant Headquarters Troop 101st Cavalry Regiment 1940 II
Wilt Alfred S. Corporal [Troop I] 101st Cavalry 1935 III
Wiltse Harrison E. 1st Lieutenant L 174th Infantry Regiment 1940 II
Wiltse Harrison E. First Sergeant L 174th Infantry 1935 III
Wilwerth Henry R. Sergeant 8th Regiment 1942 III
Winch Donald R. SP5 1st Howitzer Battalion186th Artillery 1960 IV
Winchester Henry C. Jr. Captain R L 1920 IV
Winckler Andrew C. Private F 47th Regiment 1894 I
Windsler Henry F. Sergeant 1st Class Service Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1959 IV
Wingate Charles G. Sergeant Major 23rd Regiment 1899 IV
Wingate George A. Colonel 3rd Field Artillery 1914 I
Wingate George A. Lieutenant Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1909 II
Wingate George Albert Lt. Colonel [A.A.G.,AG] S National Guard 1904 III
Wingate Philip E. Captain A 14th Regiment 1902 IV
Winham Frank A. 2nd Lieutenant Service Battery 244th Coast Artillery 1941 III
Winkelman Charles F. Private G 7th Regiment 1907 IV
Winkler Charles 1st Sergeant E 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Winkler William E. Master Sergeant C 642nd Transportation Battalion 1960 II
Winkler William E. Master Sergeant Battery B 142nd AAA Battalion NYNG 1954 III
Winkler William E. Sergeant Battery B 212th Coast Artillery 1941 IV
Winnie Michael L. Staff Sergeant A 1st Quartermaster Battalion [ 1948 IV
Winnie Michael L. First Sergeant 116th Tank Company 1948 III
Winquest Neil A. Chief Machinists Mate 5th Division 2nd Battalion Naval Militia 1918 II
Winquist Neil A Chief Machinist 5 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Winquist Neil A. Chief Machinist's Mate Eng. Div. 2nd Battalion NYNM 1913 III
Winseman Louis C. Corporal 16th 9th Artillery District 1910 IV
Winslow George J. Major Inspector General Department, 53rd Brigade 1922 I
Winslow George J. 1st Lieutenant 28th Separate Company/ A 1st Infantry 1910 III
Winslow George Jr. Major & Inspector General Field & Staff NYNG Headquarters 1918 II
Winslow George Justin 1st Lieutenant 28th Separate Company 1905 IV
Winter George Corporal Battery D 104th Field Artillery 1940 IV
Winter George J. First Sergeant Troop K 121st Cavalry 1941 III
Winter Manny Master Sergeant Service Company 71st Infantry, NYNG 1958 I
Winter Manny Master Sergeant Service Company 71st Infantry Regiment 1956 II
Winter Manny Sergeant First Class Service 71st Infantry 1954 III
Winterbottom Walter H. B. Machinist Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion NYNM 1939 IV
Winterle Jr. Max Sergeant 102nd Engineers 1935 III
Winterroth [Emil] Major [CAC] [QMR Dept] 1911 I
Winterroth Emil J. Captain and Quartermaster Field & Staff 9th Infantry Regiment 1906 II
Winterroth Emil John Captain [I.S.A. P.] Staff 9th Regiment 1901 III
Winterroth Emil John 1st Lieutenant & IRP 9th Regiment 1897 IV
Winthrop Henry R. Colonel 87th Infantry Brigade 1922 IV
Winthrop William E. Corporal 8[C].D.C., 26th Separate Company 1915 IV
Wippert George W. Private A 74th Regiment 1900 IV
Wirmusky Anthony J. Captain 27th Armored Division Headquarters CC"A" 1960 IV
Wirmusky Anthony J. Captain Headquarters & Headquarters Company Combat Command A 27th Armored Division 1963 II
Wise Fred Howell Sergeant R 30th 3rd Infantry 1911 IV
Wise Samuel G. Sergeant C 2nd Infantry 1917 IV
Wisely John J. Staff Sergeant A.G.D.S.S. 1941 III
Wisely John Joseph First Sergeant C 10th Infantry 1927 IV
Wisely Joseph A. Jr. Captain 44th Division 1926 IV
Wiston Henry G. Jr. 1st Sergeant M 14th Regiment 1905 III
Wiswall Thomas C. Major Field & Staff 107th Infantry Regiment 1922 II
Wiswall Thomas C. 1st Lieutenant F 7th Regiment 1904 III
Wiswall Thomas C. 2nd Lieutenant F 7th Regiment 1899 IV
Witbeck John Sergeant Headquarter Service 2nd Regiment 1942 III
Witbeck John J. Master Sergeant Service Company 105th Infantry 1950 I
Witbeck John J. Master Sergeant Headquarters Company 3rd Infantry Brigade New York Guard 1946 II
Witherbee Rex G. 1st Lieutenant 1st Infantry 1913 IV
Withers Charles W. Sergeant H 71st Infantry 1908 III
Withers Charles W. Private H 71st Regiment 1905 IV
Witherspoon James Sergeant H 7th Regiment 1894 IV
Witkowsky Raymond T. Sergeant Battery A 244th Coast Artillery NYNG 1953 IV
Witnier (sp?) Loren [T] Corporal 42nd Separate Company 1901 IV
Witschieben Adolph H. 2nd Lieutenant 13th Artillery District 1910 IV
Witter George T. 1st Lieutenant 42nd Recon Company NYNG 1955 IV
Wittich George W. Technical Sergeant 102nd [Observation Squadron] 1941 III
Wittman John Sergeant 5th Separate Company 1897 IV
Woellmer Harry Andrew First Sergeant 3rd Infantry 1947 IV
Wofsey Seymour Technical Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Wohlgemuth Stephen H. Chief Warrant Officer 4 Headquarters and Headquarters Battery TI Corps Artillery 1956 I
Wohlgemuth Stephen H. Warrant Officer Junior Grade Battery A 104th Field Artillery Battalion 1952 II
Wohlgemuth Stephen H. Master Sergeant 4th Infantry Regiment 1947 III
Wohlgemuth Edgar First Sergeant Battery B 212th Coastal Artillery 1944 III
Wolf Arthur B. Sergeant K 74th Infantry 1915 IV
Wolf Charles J. Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1907 II
Wolf Charles J. Colonel 74th Infantry 1912 I
Wolf Charles Joseph Major [F&S] 74th Regiment 1902 III
Wolf Charles Joseph Major 74th Regiment 1898 IV
Wolf George W. Sergeant L 174th Infantry 1933 III
Wolf George Winfield Sergeant L 174th Infantry 1927 IV
Wolf Geroge W. Sergeant L 174th Infantry 1940 I
Wolf Henry A 1st Lieutenant K 174th Infantry Regiment 1926 II
Wolf Henry A. 1st Lieutenant K Company 174th Infantry 1932 I
Wolf Henry A. Sergeant 74th Infantry 1920 III
Wolf Henry A. Sergeant K 74th Infantry 1915 IV
Wolf Herbert G. Captain K 74th Regiment 1942 III
Wolf Jacob Sergeant First Class 8th Coast Defence Command 1920 I
Wolf Jacob Post Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 8th Artillery District 1913 II
Wolf Jacob [Commy] Sergeant N.C. S 8th Regiment 1906 III
Wolf Jacob First Sergeant B 8th Regiment 1901 IV
Wolf Samuel B. Private 1st Class A 10th Infantry 1936 IV
Wolf Theodore Battn. Sergeant Major N.C.S. 47th Infantry 1909 IV
Wolf George W. Sergeant L 174th Infantry Regiment 1939 II
Wolf Norman R. Staff Sergeant 3rd Howitzer Battalion 258th Artillery 1960 IV
Wolfe Joseph P. Chief Warrant Officer Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Wolfe William H. Private 20th Separate Company 1900 IV
Wolfe George E. Captain Field & Staff 104th Field Artillery Regiment 1939 II
Wolfensberger Henry J. Lieutenant 20th IS Battalion NYG 1960 IV
Wolff Anthony W. Jr. Sergeant K 71st Regiment 1905 IV
Wolff Daniel Captain B Troop 22nd Engineers 1908 III
Wolff Daniel 1st Lieutenant Company B 22nd Regiment 1903 IV
Wolff (sp?) [Joha] First Sergeant A 7th Regiment 1900 IV
Wolfman Herman First Sergeant I 12th Regiment 1904 IV
Wollner Arthur Private F 71st Regiment 1902 IV
Wolters Robert H. Master Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1937 III
Woltman George R. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battalion 106th Infantry Regiment 1963 II
Woltman George R. Master Sergeant Service Company 106th Infantry NYARNG 1959 III
Woltman George R. Master Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 106th Infantry NYNG 1953 IV
Woltz George W. Major Field & Staff 107th Infantry Regiment 1939 II
Wood George Captain C 108th Infantry 1941 III
Wood George W. Colonel 108th Infantry 1948 I
Wood George W. Colonel Field & Staff 108th Infantry Regiment 1948 II
Wood James Allan 1st Lieutenant 14th Separate Company 1905 IV
Wood John H. Private 2nd Ambulance Company 1918 I
Wood John H. Sergeant 2nd Ambulance Company 1912 II
Wood John H. Quartermaster Sergeant 8th Separate Company 1908 III
Wood John Henry Hospital Corps Private 8th Separate Company 1903 IV
Wood Lyman A. Captain D 74th Infantry Regiment 1915 II
Wood Lyman A. Major 74th Infantry 1920 I
Wood Lyman A. Captain D 74th Infantry 1909 III
Wood Lyman Adelbert 1st Lieutenant D 74th Regiment 1904 IV
Wood Pearley A. Supply Sergeant 1926 III
Wood Peasley W. First Sergeant G 1st Infantry 1919 IV
Wood Allan B. Battalion Sergeant Major E 14th Infantry 1914 III
Wood Reginald H. Major 1st Squadron 121st Cavalry 1937 IV
Wood Allan B. First Sergeant K 14th Infantry 1909 IV
Wood Sammuel M. Private H 23rd Regiment 1895 I
Wood Arthur E. Sergeant E 7th Regiment 1895 IV
Wood Walter O. Jr. Captain 32nd Separate Company 1905 IV
Wood Charles E. Private 5th Separate Company 1900 IV
Wood William R. Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1937 IV
Wood Daniel R. Sergeant 19th Company 9th Artillery District 1914 IV
Wood Pearley A. First Sergeant G 10th Infantry 1937 I
Wood Donald N. D 12th Regiment 1895 IV
Wood Pearley A. Sergeant G 10th Infantry Regiment 1933 II
Wood Frank Private D 3rd Infantry 1916 III
Wood Frank Private D 48th 3rd Infantry 1911 IV
Wood Frank T. [Com. Of Sub.] [F&S] 4th Battalion 1903 III
Wood Franklin Thomas 2nd Lieutenant 44th Separate Company 1897 IV
Wood Frederick J. Major F&S 47th Regiment 1902 IV
Wood Frederick J.J. Major (Brevet Lt. Colonel) Med. Dept. 2nd Brigade 1909 III
Woodard Barton E. 1st Lieutenant F 108th Infantry 1935 I
Woodard Barton E. 1st Lieutenant 108th Infantry 1928 III
Woodard Barton E. 1st Lieutenant F 3rd Infantry 1921 IV
Woodcock Thomas S. Private B 13th Infantry Regiment 1894 II
Woodcock Thosmas S. Color Bearer 13th Regiment 1896 I
Woodhouse Joseph S. [Quartermaster Sergeant] F 7th Regiment 1903 III
Woodhouse Joseph S.. Private F 7th Regiment 1898 IV
Woodhouse C. O. Jr. Private F 7th Regiment 1897 IV
Woodley Forrest L. 2nd Lieutenant 1st N Headquarters B & C T 104th Field Artillery 1938 IV
Woodruff Charles C. Sergeant Band 71st Infantry 1912 III
Woodruff Charles C. Sergeant [F. M.] 71st Regiment 1907 IV
Woodruff Charles C. Corporal A 8 3rd Infantry 1910 IV
Woodruff George L. Private K 7th Regiment 1907 IV
Woodruff William B. Sergeant M 1st Infantry 1912 III
Woodruff William B. Sergeant 31st Separate Company 1907 IV
Woods Charles G. 1st Lieutenant Field & Staff NYNG Headquarters 1926 II
Woods Charles George 1st Lieutenant Department of State Staff 1932 I
Woods Frank R. Sergeant G 71st Regiment 1906 IV
Woods George H. W T First Class 15th Separate Division NYNM 1941 III
Woods Joseph A. Chief Warrant Officer E 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Woods Leon J. Sergeant First Class Battery C 1st Howitzer Battalion 186th Artillery Regiment 1963 II
Woods Leon J. Master Sergeant Battery C 186th Armored Field Artillery Battalion 1956 III
Woods Leon J. Sergeant Heavy Mortar Company 105th Infantry NYNG 1952 IV
Woods Walter Clayton Captain H CAC 8th Artillery District 1910 IV
Woodward Barton E. 1st Lieutenant F 108th Infantry Regiment 1931 II
Woodward Harold C. Captain 22nd Engineers 1916 IV
Woodward Van Lear Major 3rd Battalion 107th Infantry 1927 III
Woodward VanLear 1st Lieutenant 107th Infantry 1922 IV
Woodworth Leon H. Musician F 2nd Infantry 1914 IV
Woolf Louis C. Sergeant F 8th Regiment 1905 IV
Wooster James F. 2nd Lieutenant Troop K 121st Cavalry 1941 III
Wooster Elwin V. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Woram Herbert E. Staff Sergeant 106th Infantry 1948 III
Woram (sp?) Charles B. Private B 23rd Infantry 1913 IV
Workman Julius Lt. Colonel Air [Res] 1948 IV
Worsdale Charles H. R. Warrant Officer 1 B 187th Field Artillery Group NYNG 1955 IV
Worsdale Charles H.R. Chief Warrant Officer 2nd Class Field & Staff 955th Field Artillery Battalion 1956 II
Worsdale Charles H.R. Warrant Officer 1 187th Field Artillery Group NYNG 1955 III
Worsdale Charles R. H. Chief Warrant Officer 3 955th Field Artillery Battalion, NYARNG 1958 I
Worst Daniel J. Private D 65th Regiment 1906 III
Worst Daniel J. Private D 65th Regiment 1902 IV
Worthen William H. Corporal 23rd Regiment 1899 IV
Worthing Harry P. Captain 1st Separate Company 1905 II
Worthing Harry P. Captain 20th Separate Company 1900 III
Worthing Harry P. 2nd Lieutenant 20th Separate Company 1895 IV
Worthing (sp?) John H. Corporal H/20th 1st Infantry [1911] IV
Wotherspoon Henry H. Jr. Color Sergeant [N. C. S.] 7th Regiment 1906 IV
Wotherspoon James Captain H 7th Infantry Regiment 1903 II
Wotherspoon James 1st Lieutenant G 7th Regiment 1898 III
Wrenn George H. Lieutenant Colonel 52nd Fight Wing 1948 III
Wright William R. Major Field & Staff Squadron A 1917 II
Wright Eugene A. First Sergeant D 15th Infantry 1947 IV
Wright William H. Private C 7th Regiment 1905 III
Wright Frederick B. Jr. Sergeant [H] 7th Infantry 1912 IV
Wright William H. Private C 7th Regiment 1898 IV
Wright George G. Sergeant Battery C 105th Field Artillery Battalion 1954 I
Wright William P. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Battalion 1954 II
Wright George G. Sergeant First Class Battery C 105th Field Artillery Battalion 1954 II
Wright William P. Master Sergeant Service 369th Infantry 1942 III
Wright George G. Sergeant First Class Battery C 105th Field Artillery Battalion 1954 III
Wright William R. Lt. Colonel 29th Division 1922 I
Wright George G. Private 1st Class Headquarters Battery 105th Field Artillery 1936 IV
Wright William R. Captain 3 Squadron A 1911 III
Wright George W. Private [E/36th] 2nd Infantry 1912 IV
Wright William R. Colonel C of S Headquarters 27th Division 1932 Special (35 Year)
Wright Harold A. 2nd Lieutenant I 174th Infantry 1926 III
Wright William Runk 2nd Lieutenant 3 Squadron A 1906 IV
Wright Harold A. 2nd Lieutenant I 74th Infantry 1921 IV
Wright William N. Sergeant [11th Separate Company 1895 IV
Wright Harry M. 1st Lieutenant Field & Staff 13th Coast Defense Command 1914 II
Wright Harry M. 1st Lieutenant 4 13th Artillery District 1910 III
Wright Harry M. 2nd Lieutenant D 13th Regiment 1905 IV
Wright Harry McIndoe Captain 13th Coast Defence Command 1920 I
Wright Horman W. Private 9th C.D.C., 18th Separate Company 1916 IV
Wright Jas. F. Staff Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Wright John Private 15th Separate Company/ K 10th Infantry 1912 III
Wright John Private 15th Separate Company 1907 IV
Wright John W. Sergeant M 2nd Infantry 1913 IV
Wright Joseph C. 1st Lieutenant 569th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Wright Albert Sergeant 9th 13th [Arty Dist] 1911 IV
Wright Joseph H. Musician A 47th Infantry Regiment 1894 II
Wright Arthur M. 1st Lieutenant 31st Separate Company 1908 IV
Wright Robert J. Private [18th Separate Company] 1900 IV
Wright Charles Master Sergeant Service 369th Infantry 1933 III
Wright Sylvester W. 2nd Lieutenant 21st Separate Company 1897 II
Wright Clarence T. 2nd Lieutenant F & S 1st Infantry 1908 IV
Wright Sylvester W. 2nd Lieutenant 21st Separate Company 1894 III
Wright Eugene A. Staff Sergeant Battery A 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1961 I
Wright Wilbur F. Captain 2nd Field Artillery 1917 IV
Wright Eugene A. Chief Warrant Officer 2nd Class Battery A 970th Field Artillery Battalion 1956 II
Wright Wilbur T. Major US Retired 1955 III
Wright Eugene A. Chief Warrant Officer -2 Battery A 870th Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Wrigley Harold J. Captain Battery M 245th Coast Artillery Regiment 1939 II
Wrigley Harold J. Captain Battery M. 245th Coast Artillery 1937 III
Wrobleski Stephan J. Corporal E 108th Infantry 1939 IV
Wroblewski Boleslaw Private 1st Class M D 106th Field Artillery 1939 IV
Wrynn Vincent W. Staff Sergeant A 51st Regiment New York Guard 1946 II
Wrynn Vincent W. Sergeant Troop B 101st Cavalry 1937 III
Wuerz Oscar Private C 7th Infantry 1909 III
Wuerz Oscar Private C 7th Regiment 1905 IV
Wulff Charles A. Captain L 14th Infantry 1909 III
Wulff Charles A. Sergeant 3rd Battery 1904 IV
Wunder Harry W. Corporal F 7th Infantry 1908 IV
Wundler Frank J. Sergeant 1st Class Tank Company 71st Infantry NYARNG 1959 IV
Wurgate George A. Captain & Regimental Adjutant 23rd Regiment 1899 IV
Wurster Frederick W. Jr. 1st Lieutenant Squadron A Cavalry 1914 IV
Wustemann (sp?) Frederick W. Private I 13th Regiment 1897 IV
Wusterman Frederick William Sergeant C 70th Coast Artillery Command 1923 I
Wustermann Frederick W. Mechanic 8th Company 13th Coast Defense Command 1916 II
Wustermann Frederick W. Private 8 13th Artillery District 1909 III
Wylie Charles Major 9th Artillery [Dist] 1914 III
Wylie Charles Captain [C.A.C.] 16 9th Art. Dist. 1909 IV
Wylie David R. Lt. Colonel 5th Infantry, NYG 1948 I
Wylie David R. Lieutenant Colonel Headquarters 5th Regiment New York Guard 1948 II
Wylie David R. Major 105th Field Artillery 1937 III
Wyllie Helon A. Jr. Chief Warrant Officer 2 Headquarters & Headquarters Battery 715th Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV
Wyman Herbert D. Major 105th Field Artillery 1925 IV
Wynkoop [Hubert S.] Captain & [ ] D F & S 23rd Regiment 1904 IV
Wynkoop F. George Private Company H 12th Regiment 1903 IV
Wynn John J. Staff Sergeant 102nd Ob Squadron 27th Division Avia 1936 IV
Wynne James A. 1st Lieutenant H 165th Infantry 1935 III
Wynne James J. Chief Warrant Officer 1st Brigade 165th Infantry 1960 I
Wynne James J. Chief Warrant Officer 3rd Class Service Company 165th Infantry Regiment 1955 II
Wynne James J. Chief Warrant Officer-3 Service 165th Infantry 1952 III
Wynne James J. Chief Warrant Officer Service Company 165th Infantry NYNG 1949 IV
Wynne John J. Major 187th Field Artillery Observation Battalion 1949 IV

Resources

Boyce, Doug, Gary Hartman, and Nick McDowell. For merit, service, and valor : a history of some New York military decorations and awards and their recipients (1915 to 1983). 2 vols. San Ramon, CA: Orders and Medals Society of America, 2008.

Till, Paul H. The Military Awards of the Empire State. Ft. Myer, FL: Planchet Press, 1989.

Many thanks to all of the volunteers who have helped enter these thousands of names into spreadsheets:
Bruce and Bonita Scott, Greta Hamilton, Mike Mansir, Gary Mitchell, Tarraha (Tee) Branch, Michela Cecilia-Infantino, Manuelita Frederick, Betti O'Brian, Jim "Zak" Szakmary, Reyna Thomas, Sarah Tilevitz, and Gary Waters. Without them this project would not have happened.

© NYS DMNA: History Museum: State Decorations, Medals and Awards: Long and Faithful Service Decoration Recipients
Page Last Modified: Thursday, 21-Sep-2017 15:18:38 EDT