New York State Military Museum and Veterans Research Center - Research
    Research  
  Home
  About the Museum
  Contact Us
  Articles
  Armories & Arsenals
  Events
  Education
  Flags
  Forts
  Heraldry
  Links
  Pictures
  Press
  Research
  Unit History Project
  Veteran's Oral History
  Search
   
  DMNA Homepage
  NYARNG
  NYANG
  NYG
  NY Naval Militia
  Friends
 

Long and Faithful Service Decoration
Alphabetical Listing
Names beginning with letter s

LAST NAME FIRST NAME RANK COMPANY REGIMENT DATE CLASS NUMBER SUBSEQUENT MANUFACTURER ORDER# NOTES
Saalfield Arthur J. Corporal D 7th Regiment 1894 IV 344        
Sabberton Edward Sergeant B 71st Infantry 1911 IV 4269     261  
Sabedra Andrew F. Sergeant G 10th Infantry, NYNG 1940 IV 10270   Gleason & Co. 320 32  
Sabert Robert J. Master Sergeant   107th Air Base Squadron 1960 IV 12647        
Sabol Michael Staff Sergeant 2nd Company  108th Infantry Regiment State War-Disaster Military Corps 1948 II 2259        
Sabol Michael Sergeant G 1st Regiment 1943 III 4171     262  
Sabol Michael Sergeant   Battery C 104th Field Artillery 1938 IV 9497   Gleason Company (300) 2  
Sadler John Private   15th Separate Company 1906 II 473     203  
Sadler John Private 15 37th [Sep Co] 1901 III 603     99  
Sadler John J. Captain   30th Separate Company 1897 I 130        
Sadler John T. 1st Lieutenant   30th Separate Company 1895 II 109        
Sadler John T. 1st Lieutenant   30th Separate Company 1894 III 13 [Class II No. 109]      
Sadler John T.  Major   3rd Infantry 1912 Special (40 Year) 1     275  
Sadowsky Abraham Captain K 22nd  Regiment 1945 IV 10657     591  
Saelzer Francis J. Master Sergeant Headquarters 27th Division 1953 I 1581        
Saelzler Francis J. Captain Headquarters Company 4th Division New York Guard 1948 II 2273        
Saelzler Francis J. Captain E 65th Regiment 1943 III 4192     380  
Saemenes Peter J. Chief Warrant Officer 4   Headquarters 209th AAA Group, NYNG 1957 I 1682        
Saemenes Peter J. Chief Warrant Officer - 4th Class Field & Staff 105th Anti-aircraft Artillery Brigade  1952 II 2411        
Saemenes Peter James First Sergeant Service  106th Field Artillery 1941 III 4052     6049  
Sage John R. Technical Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12862        
Sagerbom Ira M. Sergeant 1st Class B 27th Recon Battalion NYARNG 1959 IV 12189        
Sagona Anthony R. Sergeant I 14th Infantry 1913 IV 4834     291  
Sague John K. Major   1st Regiment 1900 IV 1647     49  
Sakell Edward J. Sergeant   28th Separate Company 1901 IV 1879     97  
Sakolish George A. Sergeant First Class   Headquarters Company CCC 27th Armored Division NYNG 1958 IV 12043        
Saladin Raymond B. Sergeant First Class   Tank Company 105th Infantry NYNG 1952 IV 11279        
Salemmio Thomas A. Sergeant 1st Class   1st BG 106th Infantry NYARNG 1959 IV 12391        
Salerno Leo  Staff Sergeant Headquarters 69th Regiment 1945 IV 10641     542  
Salisbury Lucius A. Colonel   102nd Medical 1935 I 10642   Tiffany & Co. 3222  
Salisbury Lucius A. Colonel & Medical Corps Field & Staff 102nd Medical Regiment 1931 II 1469        
Salisbury Lucius A. Colonel   102 M Regiment 1926 III 2606        
Salisbury Lucius A. Colonel   Medical Corps 102nd Medical Regiment 1922 IV 5915     3  
Salisbury Lucius A. Colonel   MC & IGD AUS 1945 Special (35 Year) 119   Dieges & Clust (3) 725  
Salisch Charles Private 1st Class   Headquarters Battery & C T 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1938 IV 9402   Gleason Company (300) 2  
Salladin Henry L. 1st Lieutenant   28th Separate Company 1906 II 472     202  
Salladin Henry L. 1st Lieutenant   28th [Sep Co] 1901 III 599     97  
Salladin Henry L.  Captain   1st Infantry 1911 I 453     270  
Sally [Alvan] [Corporal] B 8th Regiment 1896 IV 835        
Salmon Harold R. Major Headquarters Second Corps Artillery  1954 II 2481        
Salmon Harold R. Major   102nd Quartermaster Group NYNG 1949 IV 10983   Dieges & Clust(100) 464-3  
Salmon Harold R.  Major   102nd Quartermaster Group 1949 III 4483     1294  
Salmon James J. Warrant Officer JG   Headquarters & Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV 11583        
Salmons Frank D. Corporal   Howitzer Company 105th Infantry 1926 IV 6299     382  
Salom William Sergeant H C 9th CDC 1916 III 2141     312  
Salom William Sergeant   Hospital Corps 9th Artillery District 1911 IV 4225     260  
Salter John H. Corporal H 7th Regiment 1901 III 561     76  
Salter John W. Jr. Private H 7th Regiment 1896 IV 726        
Saltus Charles H. Corporal G 369th Infantry 1938 IV 9539   Gleason Company (300) 2  
Salvio Salvatore Technical Sergeant Band 8th Infantry, NYG 1946 I 1350        
Salvio Salvatore Private 1st Class Band 8th Regiment New York Guard 1941 II 2017        
Salvio Salvatore Sergeant   258th Field Artillery 1936 III 3312   Dieges & Clust 201  
Salzarulo Peter Corporal  B 8th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV 10400        
Sammis Harold I. Ensign   2nd Battalion Naval Militia 1916 IV 5494     319  
Sammis Harold T. Lieutenant   2nd Div 2nd Battalion Naval Militia 1922 III 2465     3  
Samo (sp?) George Private B 12th Infantry 1913 IV 4678     284 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Sampere Jerome S. Sergeant   Battery C 156th Field Artillery 1941 III 3833   Gleason & Company 19  
Sampson George F. Captain   Headquarters 27th Armored Division 1955 IV 11665        
Sampson Henry Jr. [Imr] Sergeant C 18th [Cavalry ] 1912 IV 4557     277 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Sampson William R. [Staff Sergeant] [2nd Battalion Headquarters Detachment] 212th Coastal Artillery  1933 III 3037     2188  
Sampson William R. E. Sergeant K 71st Infantry 1919 IV 5731     339  
Samson Edward First Sergeant   Signal Corps 1898 IV 1121        
Samuelsen Lewis N. 2nd Lieutenant   Headquarters Company 1st Marine Battalion 1939 IV 9946   Gleason & Co.(300) 71  
Samuelson Herman W. Staff Sergeant 2nd [Battalion ]  165th  Infantry 1934 III 2919     1785  
Samuelson Herman W. Staff Sergeant   3rd Battalion Headquarters Company 165th Infantry 1927 IV 6401        
Sanborn William J. Sergeant [F, 29th] 3rd Infantry 1912 IV 4443     272  
Sanchez Ralph Sergeant     Headquarters/Headquarters & Service Battery 1st Howitzer Battalion 105th Artilley NYARNG 1960 IV 12485        
Sandburg Charles A. Sergeant E/13 65th Infantry 1909 IV 3636     242  
Sandel Samuel  Stf. Sergeant M 105th Infantry 1943 IV 10457        
Sander William A. First Sergeant   18th Company 9 CDC 1915 III 2084     308  
Sander William A. Sergeant   Company 18 9th Artillery District 1910 IV 3955     252  
Sanderson Clinton B. Lt. Colonel   457th Quartermaster Depot 1949 I 1474        
Sanderson Clinton E. Major Field & Staff 102nd Quartermaster Regiment 1940 II 1935        
Sands [Thomas P.] Mr.     1960 IV 12701        
Sands Ernest B. Sergeant B 7th Regiment 1899 IV 1441        
Sands Irving Quartermaster Sergeant B 7th Infantry 1910 IV 4066     255  
Sands Louis First Sergeant B 7th Regiment 1898 IV 1167        
Sands Thomas Musician D 69th Regiment 1895 IV 472        
Sands William  D. Private A 7th Infantry Regiment 1917 II 1133     324  
Sands William D. Private A 7th Infantry 1912 III 1718        
Sands William D. Private A 7th Regiment 1907 IV 3137     214  
Sanford Henry Private   47th Regiment 1899 IV 1338        
Sanford L. Hurd Private B 7th Infantry 1912 IV 4427     271  
Sanger William Cary Colonel Staff National Guard 1902 III 641     108 Inspector
Sangiorgio Angelo Private First Class   Battery F 258th Field Artillery 1941 III 3929   Gleason & Company 19  
Santamorena Michael A. Sergeant 1st Class B 101st Signal Battalion NYNG 1949 IV 11071   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Santana Andrew Sergeant [Headquarters Battery] 245th Coastal Artillery  1935 III 3223     3130  
Santanello Carl V. Master Sergeant B 71st Infantry NYNG 1951 IV 11250   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Santee Bert Sergeant 47th Separate Company/ K 3rd Infantry 1911 III 1639        
Santee Bert Sergeant   47th Separate Company 1905 IV 2773        
Santeramo Vincent Chief Warrant Officer   Headquarters Headquarters Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV 12805        
Santomauro Anthony J. Master Sergeant   II Corps Artillery NYNG 1957 IV 11811        
Santorelli Frank A. Technical Sergeant   Headquarters NYANG Perm Training Site Detachment 1960 IV 12878        
Santovasco Charles   Sergeant   Battery B 245th Coast Artillery 1939 IV 9902        
Sanvan (sp?) Frank O. Captain D 8th Regiment 1897 III 297        
Sanzone Joseph Sergeant   Battery D 245th Coast Artillery 1941 III 3905   Gleason & Company 19  
Sapko Charles Sergeant   Medical Detachment 14th Infantry 1938 IV 9479   Gleason Company (300) 2  
Sapp Fred Y. Corporal C 38th 10th Infantry 1911 IV 4280     262  
Sarazen James F. Chief Warrant Officer 4   249th Armored Field Artillery Battalion 1955 I 1638        
Sarazen James F. Chief Warrant Officer Field & Staff 249th Field Artillery Battalion 1950 II 2349        
Sarazen James F. First Sergeant Battery A 104th Field Artillery  1941 III 3999     5996  
Sarcona Gasper Lt. Colonel   2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV 12327        
Sardo Roger F. Sergeant   Service Company 165th Infantry NYNG 1949 IV 11090   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Sargent Howard J. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1955 IV 11661        
Sargent Simon S. Sergeant First Class D 108th Infantry Regiment  1954 II 2498        
Sargent Simon S. Sergeant First Class 108th Infantry 1954 III 4736     1294  
Sargent Simon S. Sergeant M 108th Infantry 1938 IV 9526   Gleason Company (300) 2  
Sargent Walter S. Boatswain's Mate   2nd Battn., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV 3835     248  
Sarnicola Michael Corporal I 108th Infantry 1939 IV 9793 Class IV #9793      
Sass Maxwell S. First Sergeant A 102nd Engineers 1923 IV 6067        
Sasso David M. First Sergeant B 369th Infantry 1937 III 3427   Gleason & Wallace Co. 204  
Satterlee George R. Assistant Hospital Steward   7th Regiment 1905 IV 2758        
Satterlee George Reese Captain Medical Corps 7th Infantry 1911 III 1542        
Sattig John H. Chaplain   14th Infantry 1916 IV 5491     319  
Saudburg Charles A. 2nd Lieutenant E 65th Infantry 1914 III 2002     303  
Saugor (sp?) William Cary Colonel       IV 867       Assistant Chief of Artillery  [SNY]
Saul Bernard Lt. Colonel   Headquarters 152nd Tactical Con Group New York Air National Guard 1959 IV 12357        
Saulpaugh Albert Lieutenant Colonel Field & Staff 10th Infantry Regiment 1917 II 1134     324  
Saulpaugh Albert Lt. Colonel   10th Infantry 1911 III 1644        
Saulpaugh Albert   Captain   16th Separate Company 1906 IV 3006     205  
Saunders Charles T.     Formerly 970th Field Artillery Battalion 1960 I 1773        
Saunders Charles T. Master Sergeant Non-commissioned Staff 870th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion  1954 II 2483        
Saunders Charles T. [Master Sergeant] [Headquarters Battery] 870th  Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III 4451     1294  
Saunders Charles T. Master Sergeant Headquarters Battery 870th  Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV 10963     1324  
Saunders George A. Private First Class M 105th Infantry 1941 III 3959   Gleason & Company 19  
Saunders Robert Captain   12th Infantry 1919 I 3960        
Saunders Robert Captain & Quartermaster Field & Staff 12th Infantry Regiment 1913 II 898     291  
Saunders Robert Captain   12th Infantry 1911 III 1624        
Saunders Robert Captain   212th Coast Artillery 1930 Special (35 Year) 29   Tiffany & Co. 839  
Saunders Robert    1st Sergeant Company G 12th Regiment 1903 IV 2341     171  
Saunders Robert S. Lieutenant Commander   1st Battalion Naval Militia 1934 II 1593        
Saunders Robert S. Lt. Commander   1st Battalion 1930 III 2740   Dieges & Clust 169 NM (After Division)
Saunders Robert S. Lieutenant   1st Battalion Naval Militia NY 1924 IV 6138        
Sauvan Frank O. Captain D 8th Infantry Regiment 1902 II 291     109  
Sauvan Frank O. 1st Lieutenant D 8th Battalion 1894 IV 124        
Sauvan (sp?) Frank O. Captain D 8th Regiment 1906 I 296   204    
Sauve George J. Corporal Headquarters Battery   105th Field Artillery 1941 III 4007     6004  
Sauvigne Emil E. Captain Field & Staff Separate Detachment NYNG Headquarters 1954 II 2482        
Sauvigne Emil E. Master Sergeant   Headquarters Detachment 27th Division 1938 IV 9403   Gleason Company (300) 2  
Savage John A. Jr. Ordinance Sergeant   8th C D C 1914 IV 5107     302  
Savin John   Sergeant First Class   Service Company 106th Infantry NYNG 1951 IV 11271        
Savtore (sp?) Henri A Captain [Medical Corps] 2nd Company Signal Corps 1912 IV 4548     276 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Sawicki Peter A. Sergeant First Class Battery B  1st Howitzer Battalion 104th Artillery Regiment 1963 II 2955        
Sawicki Peter A. Sergeant First Class   Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 III 5034   Gleason Co. Inc. P-288  
Sawicki Peter A. Sergeant First Class   Battery B 249th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV 11381        
Sawyer George A. Lt. Colonel   II Corps Artillery  1948 III 4382     1176  
Sawyer John R. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1915 II 983     303  
Sawyer John R. 1st Lieutenant G 23rd Infantry 1909 III 1412        
Sawyer John R. First Sergeant G 23rd Regiment 1904 IV 2561     191  
Sawyer John Richard Lt. Colonel   No unit specified 1927 I 2562        
Sawyer Warren L. Lt. Commander   NMNY 1920 I 2563        
Sawyer Warren L. Lieutenant Commander & Judge Advocate   Headquarters Naval Militia 1915 II 1028     309  
Sawyer Warren L. Lieutenant (JG), Paymaster   2nd Battalion NYNM 1910 III 1538        
Sawyer Warren L. Lieutenant JG Assistant Paymaster   Staff 2nd Battalion Naval Militia 1906 IV 2859        
Saxe Frank Captain   M.D.D. 106th Infantry 1941 III 3757   Gleason & Company 19  
Sayer John G. Sergeant C 1st Field Artillery 1914 III 1980     301  
Sayer John G. Sergeant   6th Battery, F.A. 1910 IV 3862     249  
Sayer John M. Sergeant   Battery C 104th Field Artillery 1937 III 3634   Gleason & Wallace Co. 63  
Sayers Charles J. Private   32nd Separate Company 1899 IV 1265        
Sayers Frederick W. Captain   Headquarters & Headquarters Detachment 102nd MP Battalion NYARNG 1959 III 5064   Gleason Co. Inc. P-288  
Sayers Frederick William 1st Lieutenant C 108th Infantry NYNG 1953 IV 11431        
Sayles F.H. First Sergeant   31st Separate Company 1894 IV 23        
Sayles Frederick H. 1st Sergeant   31st Separate Company 1895 III 191        
Sayles Jay H. Private G 7th Infantry 1912 IV 4489     273  
Sayles Philip A. Captain B 14th Infantry Regiment 1917 II 1137     324  
Sayles Philip A. 1st Lieutenant Ord. Dept. 14th Infantry 1912 III 1725        
Sayles Philip Allen 1st Lieutenant [I] 22nd Regiment 1906 IV 2931     199  
Sayre Reginald H. Captain & Ordnance Officer Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1913 II 895     291  
Sayre Reginald H. 1st Lieutenant Ordnance Dept Squadron A 1908 III 1284        
Sayre Reginald H. 1st   Lieutenant I.S.A.P Company F & S Squadron A 1903 IV 2334     171  
Sayyeau George H. Private A 108th Infantry 1937 III 3635   Gleason & Wallace Co. 63  
Sazzman Teddy 2nd Lieutenant   22nd Regiment, N.Y. Guard 1942 IV 10448        
Scally Anthony V. Major   105th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV 11899        
Scammaacca Peter J. Sergeant L 106th Infantry 1937 III 3428   Gleason & Wallace Co. 204  
Scammaca Peter J. 1st Sergeant L 106th Infantry Regiment  1952 II 2403        
Scanlon John  J. Captain E 69th Infantry Regiment 1909 II 618     243  
Scanlon John J. Captain E 69th Regiment  1905 III 913     175  
Scanlon John J. Captain Company E 69th Regiment 1903 IV 2183     154  
Scanlon Phillip Ensign   2nd Battalion Naval Militia 1921 IV 5889     351  
Scattergood [Albert ] H. Sergeant Major [NCS] 10th Battalion  1901 IV 1819     85  
Scattergood Albert H. Captain I.S.A.P [F&S] 10th Regiment 1906 III 998     193  
Scauzfillo James L. Sergeant   Service Company 71st Infantry 1937 IV 9282   Gleason Wallace Co. 135 8  
Schaefer [Arthir F.][Arthur F.] 1st Lieutenant   245th Coast Artillery 1937 IV 9228   Gleason Wallace Co. 135 8  
Schaefer Charles A. 2nd Lieutenant Battery E 105th Field Artillery Regiment 1938 II 1778        
Schaefer Charles A. 2nd Lieutenant  [Battery E] 105th  Field Artillery 1933 III 3009     2105  
Schaefer Henry Supply Sergeant Battery E 1st Field Artillery Regiment 1920 II 1195     341  
Schaefer Henry Chief Mechanic E 1st Field Artillery 1915 III 2041     306  
Schaefer Henry Sergeant G 22nd Regiment 1899 IV 1486        
Schaefer Henry Sergeant   Battery F.A., 1st Separate Company 1910 IV 3888     250  
Schaefer Robert G. Captain   22nd Engineer 1919 III 2332     339  
Schaefer Robert G. Sergeant F 22nd [Engineers] 1913 IV 4734     286 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Schaeffer John C. Private B 7th Infantry 1916 IV 5388     314  
Schafer Frank L. Staff Sergeant HQ 105th Field Artillery 1939 I 5389   Tiffany & Co. 5514  
Schafer Frank L. Staff Sergeant Headquarters Battery 105th Field Artillery Regiment 1937 II 1671        
Schafer Frank L. [Staff Sergeant] Headquarters  105th Field Artillery  1935 III 3224     3132  
Schafer Frank L. Stable Sergeant   2nd Field Artillery 1920 IV 5807     343  
Schaffer A. Edward 1st Lieutenant [HW] 3rd Squadron 51st Cavalry 1947 IV 10817     1053  
Schaffner Samuel Post Quartermaster Sergeant?   Quartemaster Corps 1915 I 10818       Rank; Unit?
Schaffner Samuel Private I 65th Regiment 1900 IV 1638     44  
Schaffner Samuel   Private [I] 65th Regiment 1905 III 936     181  
Schaffuer Samuel Private I 65th Infantry Regiment 1910 II 686     253  
Schafran Herman J. Sergeant   Headquarters & Headquarters Company 108th Infantry NYNG 1953 IV 11451        
Schafsteck Frank Chief Warrant Officer 4   Headquarters 127th Technical Battalion, NYNG 1957 I 1687        
Schafsteck Frank Chief Warrant Officer 4th Class Headquarters 127th Tank Battalion  1957 II 2644        
Schafsteck Frank Chief Warrant Officer 4   Headquarters 127th Tank Battalion NYNG 1957 III 4980   Gleason Co. Inc. P-288  
Schafsteck Frank Staff Sergeant   Battery B 106th Field Artillery 1940 IV 10130 Gleason & Co. 320   32  
Schafsteck Robert Frank SP4   Battery B 106th Ms 1st Battalion (NIKE)ADA NYARNG 1959 IV 12263        
Schalkhammer John J. Sergeant   MDD 104th Field Artillery 1940 IV 10311   Gleason & Co. 320 32  
Schaller Martin K. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Company 101st Armored Cavalry NYNG 1958 IV 12011        
Schaming Frederick J. Specialist Second Class 42nd Reconnaissance Company 42nd Infantry Division 1956 II 2599        
Schaming Frederick J. Sergeant 42nd Reconnaissance Co   1952 III 4628     1294  
Schaming Frederick J. Sergeant   42nd Reconnaisance Company NYNG 1952 IV 11300   Div of Standards & Purchase P-4784 1000  
Schaming Peter Cook C Squadron C., 5th Separate Company 1910 IV 3934     251  
Schapp Joseph L. Private E 47th Infantry  1911 IV 4366     268  
Scharmach Carl A. Master Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1950 II 2330        
Scharmach Karl   Master Sergeant   Service Company 108th Infantry NYNG 1949 IV 11006   Dieges & Clust(100) 464-3  
Scharmach Karl A. [Master Sergeant] Service 108th Infantry 1949 III 4467     1294  
Scharpes George   Private Company G 22nd  Regiment 1903 IV 2316     169  
Schartner Albert V. Jr. Sergeant 1st Class   Headquarters Headquarters Service Battery 2nd Howitzer Battalion 258th Artillery 1960 IV 12519        
Schastey George A. 1st Lieutenant A 9th Regiment 1900 IV 1540     26  
Schastey George Alfred Captain A 7th Regiment 1903 III 760     148  
Schastey (sp?) William E. Private A 7th Regiment 1901 IV 1771     78  
Schatz George B. Lt. Colonel   2nd Service Command NYG 1956 IV 11779        
Schaub John F. 1st Lieutenant E 106th Infantry (NGUS) 1938 IV 9592   Gleason Company (300) 2  
Schauberger George Quartermaster Sergeant   1st Battery 1894 IV 280        
Schaue Edson M. Sergeant M 174th Infantry 1941 III 3707   Gleason & Company 19  
Schaufelberger Eugene Sergeant E 105th Infantry 1926 III 2594        
Schaufelberger Eugene Sergeant E 105th Infantry 1926 IV 6223     382  
Schaup Charles A. Private   Headquarters Company102nd Quartermaster Regiment NYARNG 1959 IV 12197        
Scheffler Arthur E. Chief Electrician's Mate 7th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1938 II 1758        
Scheffler Arthur E.   [C.E. M. Headquarters] [2nd Battalion] 1934 III 3089     2307  
Scheibner Maurice M. 2nd Lieutenant   Headquarters Company 3rd Battalion 165th Infantry 1940 IV 10118 Gleason & Co. 320   32  
Scheirer Theodore A. Master Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12702        
Scheiterle Charles M. Jr. 1st Lieutenant I 174th Infantry 1933 I 1051   Tiffany & Co. 2276  
Scheiterle Charles M. Jr. 1st Lieutenant I 174 Infantry 1922 III 2480        
Scheiterle Charles M., Jr. 1st Sergeant I 3rd Infantry 1916 IV 5436     316  
Scheiterle Charles M.Jr. 1st Lieutenant I 174th Infantry Regiment 1928 II 1407        
Scheitlin Edward Private H 7th Infantry Regiment 1920 II 1227     347  
Scheitlin Edward Private H 7th Regiment 1903 III 749     146  
Scheitlin Edward Private H 7th Regiment 1898 IV 1170        
Schell Adolph G. Sergeant G 14th Infantry 1939 IV 9851 Class IV #9851      
Schell George H. Captain E 165th Infantry 1941 III 3755   Gleason & Company 19  
Schenck Edward [William] Lieutenant Colonel   Headquarters II Corps Artillery  1952 III 4638     1294  
Schenck Edward William Major   Headquarters II Corps Artillery NYNG 1950 IV 11154   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Schenck Gilbert V. Captain Adjutant   10th Infantry 1916 III 2158     314  
Schenck William T. S. Chief Mechanic   6th Battery [Field Artillery] 1911 IV 4319     264  
Schenk Edward W. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Battery 187th Field Artillery Group  1958 II 2666        
Schenk George E. Captain 2nd    Signal Corps 1913 IV 4807     290 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Scherer Eugene W. Master Sergeant D 101st Signal Battalion (Corps) 1956 III 4881        
Scherer Eugene W. Master Sergeant C 101st Signal Battalion NYNG 1950 IV 11128   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Schermerhorn Arthur F. Lt. Colonel   112th Regiment 1899 IV 1477        
Scherr Henry A. Sergeant  Battery A 104th Field Artillery Regiment 1938 II 1759        
Scherr Henry A. Sergeant [Battery A] 104th Field Artillery 1935 III 3232     3140  
Scherr Henry A. Sergeant   Battery A 104th Field Artillery 1926 IV 6231     382  
Scheu Albert Artificer A 65th Infantry 1913 IV 4893     293  
Scheu Henry Sergeant A 65th Infantry 1914 III 1888     293  
Scheuck Gilbert VanEvera 1st Lieutenant, Battalion Adjutant   10th Infantry 1911 IV 4230     260  
Scheurer Charles T. 1st Sergeant C 10th Infantry Regiment 1909 II 592     240  
Scheurer Charles T. Private C 10th Battalion 1899 IV 1244        
Scheurer (sp?) Charles  1st Sergeant C 10th Infantry 1913 I 521     292 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Scheurich Robert K. Sergeant 1st Class   Battery B 245th AAA Battalion NYARNG 1959 IV 12186        
Schew Henry Sergeant A 65th Infantry 1909 IV 3697     244  
Scheyer Daniel Captain   42nd Admin Company   1960 IV 12579        
Schiavi Amedeo Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Detachment less Separate Detachment NYNG 1957 IV 11900        
Schick Frederick Chief Gunner's Mate (PA)   6th Div 2nd Bn NYNM 1940 I 11901   Tiffany & Co. 6292  
Schick Frederick F. Chief Gunner's Mate 6th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1935 II 1610        
Schick Frederick F. Gunner Mate First Class   7th Fleet  Division , 2nd Battalion  NYNM   III 2870     1573  
Schick Frederick F. Gunner's Mate 3rd Class   4th Division 2nd Battalion 1925 IV 6199        
Schick Henry J. 1st Sergeant H 65th Infantry Regiment 1907 II 510     215  
Schick Henry J. First Sergeant H 65th Regiment 1897 IV 962        
Schick Henry J.  1st Sergeant H 65th Infantry 1912 I 463     274  
Schiebel Henry Musician   71st Regiment 1905 I 277   189    
Schiebel Henry Drummer G 71st Infantry Regiment 1896 II 129        
Schiebler Joseph P.D. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 23rd Infantry 1908 III 1211        
Schieffer William J. Master Sergeant Headquarters [27th  I. S.  Battalion ] 1952 III 4624     1294  
Schieffer William J. 1st Sergeant C 8th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV 10493        
Schieflier (sp?) Schuyler Major  Staff [1st Regiment] 1901 IV 1814     85  
Schiff Eugene J. Private [T] 7th Regiment 1901 IV 1837     90  
Schildinachter (sp?) George P. Sergeant B 23rd Infantry 1913 IV 4687     284 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Schilling Ralph A. Sergeant   Headquarters Battery 258th Field Artillery 1938 IV 9513   Gleason Company (300) 2  
Schimpf (sp?) Alfred F. 1st Lieutenant   Troop B 1st Cavalry 1924 IV 6129        
Schipper Paul B. Captain   Headquarters 105th Fighter Squadron NYANG 1959 IV 12093        
Schirm Ralph F. Colonel   5th Artillery Brigade 1946 I 1351   Dieges & Clust    
Schirm Ralph F. Captain   Headquarters 93rd Brigade 1941 III 3708   Gleason & Company 19  
Schirm Ralph F. Brigadier General   Commanding II Corps Artillery 1956 Special (35 Year) 180   Division of Standards P-4784  
Schisgall Leo Captain Battery C 212th Coast Artillery Regiment 1938 II 1782        
Schisgall Leo Lt. Colonel   Headquarters 212th AAA Group NYNG 1954 Special (35 Year) 160   Division of Standards P-4784  
Schisgall Leo  Captain   212th Coastal Artillery  1933 III 3008     2104  
Schisgall  Leo Lt. Colonel   212th Coast Artillery, AUS 1946 I 1352   Dieges & Clust    
Schisler Grenville W. Sergeant   M G Troop 121st Cavalry 1939 IV 9952   Gleason Co (133) 636  
Schivarz Victor Private   1st Company 13th Artillery District 1914 IV 5054     299  
Schlaefer William H. M. Sergeant A 1st Battalion Signal Corps 1914 IV 5003     297  
Schlecht Edwin C. Battalion Sergeant Major   22nd Regiment 1904 IV 2444     178  
Schleicher John Private C 10th Infantry 1916 IV 5489     319  
Schlenker Clifton A. Chief Machinists Mate   (PA) 9th Division 3rd Battalion NYNM 1940 IV 10175 Gleason & Co. 320   32  
Schlesier Herman   Private E 47th Infantry  1911 IV 4365     268  
Schlesinger Rudolph [IMR] Sergeant 27th 8th [A. D.] 1913 IV 4794     289 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Schlessinger Rudolph Mechanic   27th Company 8th CDC 1917 III 2230     321  
Schlette Louis  [Private] C [71st Regiment] 1896 IV 788        
Schlichtig Francis Herman 1st Sergeant K 14th Infantry 1937 IV 9168   Gleason Wallace Co. (135) 8  
Schlick Henry J.  1st Sergeant H 65th Regiment 1902 III 657     113  
Schliesser James Corporal  Battery C 258th Field Artillery 1941 IV 10343        
Schlossareck Emil F. Captain Headquarters 7th Regiment [1946] III 4244     671  
Schmanke George W. Major   107th ABRON 1960 IV 12806        
Schmeider William A. DK2 Storekeeper 2nd Class   3-97 B 3-29 NYNM 1957 IV 11901        
Schmeiske Lester R. Staff Sergeant Headquarters 2nd Battalion 10th Infantry Regiment 1939 II 1884        
Schmeiske Lester R. Sergeant [Headquarters 2nd Battalion ] 10th Infantry 1934 III 3146     2617  
Schmeltz Raymond W. Staff Sergeant I 102nd Medical Regiment 1939 IV 9940   Gleason & Co.(300) 71  
Schmer Philip M. Captain   Battery D 1st Missile Battalion 244th Artillery NYARNG 1959 IV 12398        
Schmesike Lester R. Captain   NGUS, formerly 106 NYNG 1945 I 1294   Dieges & Clust    
Schmid Ernest E. 1st Class Sergeant   [T & T.D.] 1st Battalion 1915 IV 5283     309  
Schmid Frederick W. 1st Sergeant E 2nd Infantry 1918 IV 5654     327  
Schmidt Andrew F. 2nd Lieutenant   Battery A 105th Field Artillery 1941 III 3906   Gleason & Company 19  
Schmidt Carl Adolph Sergeant B 10th Battalion  1902 IV 2091     122  
Schmidt Carl L. Battalion Sergeant Major NCS [Non-Commissioned Staff?] 10th Infantry 1907 III 1162        
Schmidt Charles F. Private K 10th Infantry 1920 I 1163        
Schmidt Charles F. Quartermaster Sergeant A 1st Infantry Regiment 1914 II 971     302  
Schmidt Charles F. Quartermaster Sergeant 28th Separate Company/ A 1st Infantry 1909 III 1414        
Schmidt Charles F. Sergeant   28th Separate Company 1907 IV 3146     214 Quartermaster
Schmidt Clarence G.C. First Sergeant B 174th Infantry 1938 IV 9524   Gleason Company (300) 2  
Schmidt George First Sergeant 22nd Separate Company/ L 2nd Infantry 1911 III 1548        
Schmidt George Sergeant   22nd Separate Company 1906 IV 2857        
Schmidt George H. Captain   1st Brigade 106th Infantry 1960 IV 13035        
Schmidt Herbert Eugene Oscar Private Company F 65th Regiment 1903 IV 2350     171  
Schmidt Herman F. Private 1st Class Headquarters Company 10th Infantry Regiment 1935 II 1647        
Schmidt Herman F. Mess Sergeant Headquarters 10th Infantry 1932 III 2823     1115  
Schmidt Herman F. Private First Class M 10th Infantry 1925 IV 6203     382  
Schmidt John  A. Ordnance Sergeant Non-commissioned Staff 65th Infantry Regiment 1912 II 797     271  
Schmidt John A. Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 65th Infantry 1908 III 1209        
Schmidt John A. Private Company F 65th Regiment 1903 IV 2313     169  
Schmidt John H. Quartermaster-Sergeant Company F 65th Regiment 1903 IV 2249     161  
Schmidt John H.  [Quartermaster Sergeant] F 65th Regiment 1904 III 785     152  
Schmidt John Henry Private H 71st Regiment 1897 IV 978        
Schmidt Joseph E. Captain   (RL) 1956 IV 11730        
Schmidt Louis H. Color Bearer [N. C. S.] 74th Regiment 1907 IV 3242     223  
Schmidt Peter 1st Lieutenant Band 1st Infantry, NYG 1947 I 1404        
Schmidt Peter H. 1st Sergeant Company C 8th Regiment 1903 IV 2231     158  
Schmidt Rufus H. Machinists Mate 1st Class   14th Fl Division 9th Battalion 1938 IV 9439   Gleason Company (300) 2  
Schmidt Theodore F. 1st Lieutenant   1st Battery 1898 III 395        
Schmidt Theodore F. 2nd Lieutenant   1st Battery 1894 IV 268        
Schmitt August Sergeant Battery A 1st Field Artillery  1912 IV 4646     282 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Schmitt Frank R. Fireman 1st Class   8th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV 10157 Gleason & Co. 320   32  
Schmitt Joseph M. Technical Sergeant   A.G.D.E.D.S.S. NYNG 1937 III 3636   Gleason & Wallace Co. 63  
Schnaars Diedrich J. Master Sergeant   105th Camron NYANG 1959 IV 12216        
Schneider Arthur T. Master Sergeant Battery A 1st Missile Battalion 244th Artillery Regiment 1960 II 2767        
Schneider Arthur T. Master Sergeant   Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1956 III 4866        
Schneider Arthur T. Master Sergeant   Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV 11222   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Schneider August Drum Major Band 74th Infantry 1909 I 362     245  
Schneider August Drum Major   74th Regiment 1894 IV 451        
Schneider Ferederick 1st Lieutenant   11th Separate Company 1894 IV 19        
Schneider Frederick Private   5th Battery 1894 I 34        
Schneider Frederick Captain   11th Separate Company 1900 II 221     26  
Schneider Frederick Captain   11th Separate Company 1895 III 188        
Schneider Herbert   1st Lieutenant   74th Regiment 1945 IV 10642     543  
Schneider Jacob D. Sergeant A 104th Field Artillery 1935 I 10643   Tiffany & Co. 3213  
Schneider Jacob D. Sergeant Battery A 104th Field Artillery Regiment 1930 II 1433        
Schneider Jacob D. Sergeant A 104th Field Artillery 1922 III 2461     3  
Schneider Jacob D. Sergeant A 1st Field Artillery 1917 IV 5552     323  
Schneider William  L. 1st Sergeant Non-commissioned Staff 101st Signal Battalion 1946 II 2122        
Schneider William L. First Sergeant A 101st Signal Battalion 1941 III 3727   Gleason & Company 19  
Schnell Henry F. Staff Sergeant C 1st MTB 127th Armor 1960 IV 12914        
Schnurr Robert S. Major Headquarters Battery  1st Howitzer Battalion 104th Field Artillery Regiment 1960 II 2756        
Schnurr Robert S. Captain   249th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV 11129   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Schnurr Robert Stephen Captain   Headquarters 249th Armored Field Artillery Battalion NYARNG 1959 III 5052   Gleason Co. Inc. P-288  
Schocket Donald Technical Sergeant   106th ABRON 1960 IV 12915        
Schoen August Private Service Company 71st Infantry  Regiment 1941 II 2015        
Schoen August Private  Service  71st Infantry 1941 III 4083     6241  
Schoenhardt Philip J. Private   25th Company 8th C D C 1917 IV 5518     321  
Schoenthaler Phillip [F.] Staff Sergeant   104th Hospital Corps 1922 IV 5971     3  
Schoenthaler Phillip J. Technical Sergeant G 102nd Medical 1937 I 5972   Tiffany & Co. 4323  
Schoenthaler Phillip J. Technical Sergeant 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1932 II 1510        
Schoenthaler Phillip J. Technical Sergeant   104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1927 III 2630        
Schofield Warren Private B 2nd Infantry 1913 IV 4855     292  
Schohl William F. Brigadier General   52nd Field Artillery Brigade 1937 I 4856   Tiffany & Co. 4331  
Schohl William F. Brigadier General Headquarters  52nd Field Artillery Brigade 1932 II 1518        
Schohl William F. Colonel   106th Field Artillery 1928 III 2655   Dieges & Clust 164  
Schohl William F. Colonel   106th Field Artiller 1922 IV 5986        
Schoonmaker D. Dewitt Quartermaster Sergeant   24th Separate Company 1897 IV 1014        
Schoonmaker Edward C. Private D 74th Regiment 1906 I 302   206    
Schoonmaker Edward C. Private D 7th Infantry Regiment 1902 II 287     105  
Schoonmaker Edward C. Private K 7th Regiment 1897 III 296        
Schoonmaker Edward S. Private D 7th Regiment 1894 IV 48        
Schoonover Barden R. Ensign 2 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV 3265     225  
Schopp Joseph L. Private E 245th Coast Artillery 1937 I 3266   Tiffany & Co. 4327  
Schopp Joseph L. Private 1st Class Battery E 245th Coast Artillery Regiment 1934 II 1567        
Schopp Joseph L. Private E 47th Infantry 1916 III 2174     315  
Schor Ben Major Headquarters   1949 IV 10758     898  
Schotte William Musician A 71st Infantry 1915 IV 5201     306  
Schouten Frank 1st Sergeant A 74th Regiment 1897 III 332        
Schouten Frank First Sergeant A 74th Regiment 1894 IV 195        
Schrader Fred W. Private   142nd Separate Company 1898 IV 1165        
Schramm William Quartermaster-Sergeant Company G 22nd  Regiment 1903 IV 2252     161  
Schrank Jacob A. Private K 9th Regiment 1898 IV 1077        
Schrank William H. Quartermaster Sergeant G 47th Infantry 1916 III 2199     317  
Schreck Ernest J. Chief Warrant Officer Headquarters & Headquarters Detachment 102nd Military Police Battalion 1963 II 2919        
Schreck Richard C. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1963 II 2904        
Schreckenberger Francis E. Major   209th AAA Group NYNG 1955 IV 11648        
Schreiber Nathan Sergeant   Headquarters Detachment 13th C D C 1923 IV 6056        
Schriver George A. First Sergeant C 13th Regiment 1899 IV 1402        
Schroder Otto H. Private A 74th Regiment 1905 IV 2615     193  
Schroeder Otto H. Supply Sergeant A 74th Infantry 1920 I 2616        
Schroeder Otto H. Quartermaster Sergeant A 74th Infantry Regiment 1914 II 956     298  
Schroeder Otto H. Quartermaster Sergeant A 74th Infantry 1909 III 1369        
Schroeder William K. 1st Lieutenant   Headquarters 27th Division 1938 IV 9358   Gleason Company (300) 2  
Schrot Joseph C. Sergeant F 105th Infantry 1926 IV 6262     382  
Schrowang Edward Jr. Captain   Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 156th Artillery  1960 IV 12807        
Schuck Walter D. Lieutenant   CS CG 1st Brigade 71st Infantry 1960 IV 13020        
Schuetz George L. Master Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12703        
Schug Fremont H. Master Sergeant   107th USAF Dispensary 1960 IV 12646        
Schuler Frederick [C.] Guidon Sergeant   1st Battery 1906 IV 3016     206  

 

LAST NAME FIRST NAME RANK COMPANY REGIMENT DATE CLASS NUMBER SUBSEQUENT MANUFACTURER ORDER# NOTES
Schultheis Charles G. 1st Lieutenant A 71st Infantry 1938 IV 9440   Gleason Company (300) 2  
Schultz Edward   1st Sergeant E 106th Infantry   1939 IV 9912        
Schultz Frank M. Chief Boatswain's Mate   3rd Battalion Naval Militia 1924 II 1305        
Schultz Howard A. Sergeant E 156th Field Artillery 1927 I 1306        
Schultz Howard A. Sergeant G 132nd Ammunition Train 1922 II 1255     2  
Schultz Howard A. Sergeant E 1st Infantry 1917 III 2220     320  
Schultz Howard Allen Sergeant E 18th Infantry 1912 IV 4490     273  
Schultz Leon M. Major Headquarters 27th Division Artillery  1954 II 2484        
Schultz Leon M. Captain   106th Field Artillery [AUS]  1950 III 4533     1294  
Schultz Leon M. Captian   2nd Battalion, 106th Field Artillery 1942 IV 10450       Hq.?
Schultz Oscar E. Captain Company I 10th Infantry 1943 I 1253   Dieges & Clust    
Schultz Oscar E. 1st Lieutenant I 10th Infantry 1933 III 2991     2034  
Schultz Williem F. Private E 9th Regiment 1894 IV 323        
Schulz Herman C. First Sergeant B 3rd Infantry 1913 III 1834        
Schulz Herman C. Corporal   34th Sep B 3rd Infantry 1908 IV 3430     233  
Schulze Edward 1st Sergeant E 106th Infantry Regiment  1951 II 2385        
Schulze Edward Sergeant Battery E 106th Infantry 1948 III 4386     1189  
Schulze Edward NMI Master Sergeant   Company E 106th Infantry 1956 I 1658        
Schumacher Charles A. 1st Lieutenant D Battery A 212th Coast Artillery 1941 III 3834   Gleason & Company 19  
Schumacher William A. Captain A 71st Infantry 1912 III 1691        
Schumacher William A. 2nd Lieutenant A 71st Regiment 1907 IV 3096     211  
Schussler Anthony 1st Lieutenant Field & Staff 9th Regiment New York Guard 1947 II 2201        
Schussler Anthony First Sergeant K 9th Regiment 1942 III 4132     90  
Schussler Anthony First Sergeant D 12th Infantry 1913 IV 4702     285 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Schussler Ferdinand C. Captain   32nd Company 8th CDC 1915 III 2062     307  
Schussler Ferdinand C. Sergeant K 71st Infantry 1908 IV 3497     237  
Schutrum Oswald M. Captain   65th Regiment 1943 III 4194     382  
Schutt Frederick J. Private Hospital Corps   21st Separate Company 1897 IV 1010        
Schutt Herman H. Staff Sergeant   106th Field Artillery 1941 III 3958   Gleason & Company 19  
Schutt John C. Private   21st Separate Company 1897 III 340        
Schutt John C. Private   21st Separate Company 1894 IV 172        
Schuyler Fred C. Corporal   29th Separate Company 1899 IV 1284        
Schuyler James E. Captain B 7th Regiment 1903 I 233   146    
Schuyler James E. Captain B 7th Infantry Regiment 1899 II 202       39000
Schuyler James E. 2nd Lieutenant B 7th Regiment 1894 III 114        
Schuyler James E.  Major   7th Infantry 1912 Special (30 Year) 14     277  
Schuyler Robert A. [Imr] Sergeant   42nd [Sep Co] 1900 III 543     67  
Schuyler Robert A. Quartermaster Sergeant   42nd Separate Company 1896 IV 823        
Schuyler Walter G. Regimental Quartermaster   7th Regiment 1896 I 99        
Schuyler Walter G. 1st Lieutenant & Commissary of Subsistence Field & Staff 7th Infantry Regiment 1894 II 35 Class I # 94      
Schwab Clarence Master Sergeant I 165th Infantry 1956 III 4908        
Schwab Clarence Master Sergeant I 165th Infantry 1956 IV 11767        
Schwab Ernest Master Sergeant B 175[AIB] 1959 Special (30 Year, New Style) 3       Medal issued as 35 year Class
Schwab Ernest H. Master Sergeant B 175 AIB 1958 Special (35 Year Clasp) 3        
Schwab Ernest H. W. Sergeant L 108th Infantry 1937 III 3637   Gleason & Wallace Co. 63  
Schwab Ernest H.W. 1st Lieutenant Co. L Third Infantry, NYG 1946 I 1353   Dieges & Clust    
Schwab Ernest H.W. Sergeant L 108th Infantry Regiment 1940 II 1976        
Schwab William F. Staff Sergeant   Service Battery 106th Field Artillery 1940 IV 10193 Gleason & Co. 320   32  
Schwabe Gustave J. Major   226th Field Artillery Battalion, NYNG 1957 I 1675        
Schwabe Gustave J. Major Field & Staff 226th Field Artillery Battalion  1952 II 2412        
Schwabe Gustave J. Major   226th Field Artillery Battalion  1949 III 4500     1294  
Schwabeland Christian First Sergeant E 22nd Regiment 1899 IV 1209        
Schwan Charles  Sergeant 1st Class   Headquarters Headquarters Service Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV 12723        
Schwank (sp?) William H. Private G 47th Infantry  1911 IV 4367     268  
Schwartz Anthony J. Staff Sergeant   Service Company 10th Infantry 1937 III 3638   Gleason & Wallace Co. 63  
Schwartz Charles J. Private 1st Class 104 Hospital Company 102nd Medical Regiment 1934 II 1574        
Schwartz Charles J. Private First Class 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1929 III 2704   Dieges & Clust 308  
Schwartz Charles Joseph Private First Class   104th Hospital Corps 102nd Medical Regiment 1924 IV 6078        
Schwartz Henry L. Captain Field & Staff 102nd Medical Battalion New York Guard 1948 II 2251        
Schwartz Henry L. Captain   102nd Medical Regiment 1948 III 4387     1190  
Schwartz Henry L. Staff Sergeant G 102nd Medical Regiment 1938 IV 9441   Gleason Company (300) 2  
Schwartz James A. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Detachment 1960 IV 12704        
Schwartz Richard R. Tech. Sergeant   121st 1939 IV 9742 Class IV #9742     102d Ob. Sq.? Cav.
Schwartz William L. Private A 14th Regiment 1904 III 822     157  
Schwartz William L. Private A 14th Regiment 1899 IV 1480        
Schwarz Frederick J. Private   21st Separate Company 1898 IV 1138        
Schwarz Henry A. [Quartermaster Sergeant]   4th Company 13th CDC 1915 III 2049     306  
Schwarz Henry A., Jr. Private   13th Art. Dist.,  [4th Co.] 1910 IV 3925     251  
Schwarz Herbert F. First Sergeant   Squadron A 1920 IV 5813     343  
Schwecke Harry J. Colonel   213th Communications Constron, NYANG 1958 I 1737        
Schwecke Harry J. Master Sergeant Non-commissioned Staff 213th Communications Construction Squadron - Air National Guard 1957 II 2645        
Schwecke Harry J. Master Sergeant   213 CommConRon NYANG 1957 III 4981   Gleason Co. Inc. P-288  
Schweickhard Leo H. Private First Class H 108th infantry 1935 III 3283     3191  
Schweiker William  C. Sergeant 102nd Quartermaster Regiment 1941 II 1988        
Schweiker William C. Sergeant   27th Division Quartermaster Train MTC 105 1936 III 3313   Dieges & Clust 201  
Schweitzer Nathan Master Sergeant E 102nd Engineer Battalion Infantry Division NYARNG 1959 III 5121   Gleason Co. Inc. P-288  
Schweitzer Nathan (Norman) Master Sergeant   42nd Quartermaster Company NYNG 1954 IV 11533        
Schweizer Arthur C. SP2 B 142nd Tank Battalion 1958 IV 11976        
Schwikert Charles O.  Seaman 2nd Division  3rd Battery 1913 IV 4746     286 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Schwindler George H. Sergeant F 106th Field Artillery 1939 IV 9825 Class IV #9825      
Schwob George G. Jr. 1st Lieutenant C 27th Recon Battalion NYARNG 1959 IV 12274        
Schwoerer Frank R. Sergeant G 12th Infantry 1920 IV 5773     342  
Sciancalepre Mauro J. Sergeant C 108th Infantry 1938 IV 9504   Gleason Company (300) 2  
Sciancalipre Mauro J. Staff Sergeant Headquarters Detachment 2nd Battalion   3rd Infantry 1948 III 4358     1119  
Scism Ralph G. Master Sergeant   Service Battery 1st Howitzer 156th Artillery 1962 I 1807        
Scism Ralph G. Unknown Service Battery 156th Field Artillery Battalion  1957 II 2618        
Scism Ralph G.     Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III 4943   Gleason Co. Inc. P-288  
Scism Ralph G. Sergeant First Class   Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV 11807        
Sclafani Salvatore Chief Warrant Officer Field & Staff 4th Rocket Howitzer Battalion 258th Artillery Regiment 1960 II 2774        
Sclafani Salvatore Chief Warrant Officer 2   Battery A 258th Field Artillery Battalion 1956 III 4916        
Sclafani Salvatore Chief Warrant Officer 2   Battery A 258th Field Artillery Battalion 1956 IV 11770        
Scobie Andrew J. Musician D 1st Infantry Regiment 1908 II 568     233  
Scobie Andrew J.    [D] 18th Infantry 1914 I 553     297 *Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913*Musician
Scoble Thomas D. Corporal C 7th Regiment 1898 IV 1057        
Scofield [Caryl] L. First Sergeant H 23rd Regiment 1896 IV 761        
Scofield [Clifford]  G. 2nd Lieutenant H 23rd Regiment 1896 IV 759        
Scofield Russell E. 1st Lieutenant L 56th Regiment 1946 IV 10676     666  
Scoltic Thomas William Sergeant F 74th Infantry 1914 IV 5101     302  
Scontrino Saverio J. Sergeant 1st Class C 642nd Transportation Battalion 1960 IV 12954        
Scott Bernard V. Sergeant A 174th Infantry 1942 III 4113     26  
Scott Frank Private C 65th Infantry 1908 III 1210        
Scott Frank H. Lance Corporal   18th Separate Company 1900 IV 1658     51  
Scott Frank J. Private F 65th Infantry 1919 I 1659        
Scott Frank J. Artificer C 65th Infantry Regiment 1914 II 931     296  
Scott Frank J. Private C 65th Regiment 1906 IV 2854        
Scott Frank P. Sergeant C 65th Infantry 1915 IV 5191     305  
Scott Frederick W. Corporal   E 42 3rd Infantry 1909 IV 3567     240  
Scott George D. Colonel   8th Regiment 1899 I 157        
Scott James M. First Sergeant K 174th Infantry 1923 I 158        
Scott James M. 1st Sergeant K 74th Infantry Regiment 1918 II 1152     330  
Scott James M. First Sergeant K 74th Infantry 1913 III 1794        
Scott James M. Sergeant   25th Separate Company 1908 IV 3334     229  
Scott Johhn W. Private C 7th Regiment 1894 IV 168        
Scott John H. Captain Battery B 104th Field Artillery Regiment 1939 II 1860        
Scott John N. 1st Lieutenant   104th Field Artillery  1934 III 3111     2428  
Scott John W. Private C 7th Infantry 1908 I 339   239    
Scott John W. Private C 7th Infantry Regiment 1904 II 348     154  
Scott John W. Private C 7th Regiment 1897 III 290        
Scott Lester C. Lieutenant   1st Division, 1st Battalion, NYNM 1939 IV 9711 Class IV #9711      
Scott Thomas E. Musician G 23rd Infantry 1911 IV 4217     260  
Scott Walter Captain [] [] 1896 III 261        
Scott Walter Sergeant   E 42 3rd Infantry 1909 IV 3570     240  
Scott Walter A. Captain & Medical Corps Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1914 II 913     294  
Scott Walter Albert Captain Med. Corps 3rd Infantry 1913 III 1789        
Scott Walter Albert 1st    Lieutenant, Asst. Surgeon   42nd Separate Company 1903 IV 2374     173  
Scott Walter E. Private 21st Company 9th Coast Defense Command 1915 II 1006     306  
Scott Walter E. Private 21 9th Artillery District 1910 III 1475        
Scott Walter E. Private I 9th Regiment 1905 IV 2782        
Scott Walter F. Captain   3rd Separate Company 1894 IV 81        
Scott William A. Private First Class   Hospital Corps 2nd Infantry 1916 IV 5483     319  
Scott William J. First Sergeant E 10th Infantry 1915 III 2014     304  
Scott William J. Sergeant E 10th Infantry, 16th Separate Company 1909 IV 3778     246  
Scott William S. Captain & Aide de Camp Field & Staff 1st Brigade 1908 II 545     228  
Scott William Sherman 1st Lieutenant K 7th Regiment 1900 IV 1530     20  
Scouten Raymond First Sergeant   Headquarters Troop 121st Cavalry 1937 III 3639   Gleason & Wallace Co. 63  
Scrabo Paul J. Unknown Unknown 212th Anti-aircraft Artillery Group  1958 II 2703        
Scrabo Paul J. Chief Warrant Officer -2 Headquarters 212th  Antiaircraft Artillery  Group 1954 III 4722     1294  
Scrabo Paul J. 1st Sergeant   1st Battalion Headquarters Detachment & CT 212th Coast Artillery 1939 IV 9870        
Scrimgeour (sp?) [Jno] Jr. First Sergeant A 13th Regiment 1896 IV 747        
Scriven Marshall W. Private A 7th Infantry Regiment 1895 II 106        
Scriven Marshall W. Private A 7th Regiment 1894 III 11 Class II No. 106      
Scriver Marshall H. Quatermaster Sergeant A 7th Regiment 1900 I 170   47    
Scrivew William W. 1st Sergeant A 74th Infantry 1921 IV 5865     350  
Scudder Philip J. Private 1st Class K 7th Infantry 1917 IV 5580     323  
Scuderi Julius A. Private   Battery C 104th Field Artillery NYNG 1952 IV 11337        
Scully James E. Corporal   9th C.D.C., 19th Separate Company 1917 IV 5636     324  
Scully William H. Private [18] 9th [Artly Dist] 1914 I 558     299 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Scully William H. Private 18th Company 9th Artillery District 1909 II 615     243  
Scully William H.   F. M. 9th Regiment 1906 III 1023     196 Musician
Scully William J. P. Sergeant   60th Explosive Ordnance Dis Squadron 1952 IV 11365        
Seager Donald R. Corporal   Headquarters Battery & C Tn 1 Battalion 104th Field Artillery 1937 IV 9291   Gleason Wallace Co. 135 8  
Seaman Frank V. Post Commissary Sergeant   1st Brigade 1912 IV 4419     271  
Seaman John B. 1st Lieutenant   1st Battalion 105th Infantry 1937 IV 9167   Gleason Wallace Co. (135) 8  
Seaman Stephen J. Staff Sergeant   2nd Battalion Headquarters& C T 156th Field Artillery 1938 IV 9442   Gleason Company (300) 2  
Seaman Valentine pRIVATE A 1st Cavalry 1910 IV 5242     309  
Seanlan Joseph A. Artificer   1st Battery 1905 IV 2629     195  
Searchfield Charles E. Chief Distribution Clerk Division 3-90 Battalion 3-9 Naval Militia 1960 II 2768        
Searchfield Charles E. DKC   Division 3-92 Battalion 3-9 NYNM 1955 III 4838        
Searchfield Charles E. SKC   Division 3-92 Battalion 3-9 NYNM 1955 IV 11649        
Searchfield Harold J. Yeoman 2nd Class 9th Division 3rd Battalion Naval Militia 1941 II 1989        
Searchfield Harold J. Physicians Mate 2nd Class   3rd Battalion NMNY 1936 III 3354   Dieges & Clust 216  
Searle Henry H. Sergeant C USMCR NY 1937 III 3429   Gleason & Wallace Co. 204  
Sears Frank W. Captain   1st Ambulance Company 1917 I 3430        
Sears Frank W. Captain   1st Ambulance Company 1912 II 822     276 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Sears Frank W. Captain, Medical Department   1st Infantry 1908 III 1270        
Sears Frank W. [1st Lieutenant]   6th Battery 1901 IV 1788     79  
Seaton David M. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 69th Infantry Regiment 1908 II 562     232  
Seaton David W. [Ordinance Sergeant] [NCS] 69th Regiment 1901 IV 1811     84  
Seaward George W. Private Troop 7 Squadron C 1911 II 778     270  
Seaward Geroge W. Saddler C 1st Cavalry 1916 I 779        
Secontall (sp?) Arthur H. 1st Lieutenant F 47th Infantry 1910 IV 4122     257  
Secor George H. Sergeant   Battery D 105th Field Artillery 1937 IV 9086   Dieges & Clust (69) 89  
Sedley (sp?)Sealey (sp?) Harry A. Jr. Private E 23rd Infantry 1910 IV 4120     257  
See Charles E. Sergeant H 23rd Regiment 1896 IV 762        
See 5892 (sp?)           IV 5944        
See 5920 (sp?)           IV 5943        
Seeland Elias Lt. Colonel   11th IS Battalion, NYG 1960 I 1770        
Seeland Elias Lt. Colonel   7th Internal Security Battalion NYG 1959 III 5090   Gleason Co. Inc. P-288  
Seeland Elias Captain A 107th Infantry 1937 IV 9087   Dieges & Clust (69) 89  
Seeley Ralph N. CEM(PA)   10th Fl Division3rd Battalion NYNM 1941 III 3709   Gleason & Company 19  
Seeley William H. Quartermaster Sergeant   20th Separate Company 1908 II 541     227  
Seeley William H. First Sergeant   20th Separate Company 1899 IV 1473        
Seery Patrick J. Private   21 9th Artillery District 1910 IV 3981     253  
Seff Nathan I. Private First Class Band 1st Infantry, NYG 1950 I 1502        
Seff Nathan I. Private 1st Class   1st Regiment New York Guard 1950 II 2350        
Seff Nathan I. Private First Class   1st Regiment 1950 III 4548     1294 Band
Seff Nathan I. Private 1st Class   1st Infantry NYG 1950 IV 11155   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Seheurer Charles T.  Sergeant C 10th  Battalion  1903 III 742     145  
Seibold Charles Corporal   165th Infantry 1937 III 3430   Gleason & Wallace Co. 204  
Seibold George A. First Sergeant   4th Infantry 1947 IV 10757     897  
Seifert Paul F. Major   Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV 12540        
Seiter Charles J. Captain C 12th Regiment 1894 III 90        
Seitz Frederick J. Major   10th Infantry Security Battalion 1953 III 4687     1294  
Seitz Frederick J. 1st Lieutenant A 1st Quartermaster Battalion , Truck 1948 IV 10850     1128  
Seiwell Raymond H. Master Sergeant   Headquarters 105th Material Squadron NYANG 1959 IV 12084        
Seixas Alfred D. Sergeant F 244th Coast Artillery 1939 IV 9763 Class IV #9763      
Seland Benjamin  Louis Private First Class [Battery F] 106th Field Artillery 1932 III 2824     1116  
Seland Benjamin L. Sergeant F 65th Infantry 1913 IV 4857     292  
Selinger Edward J. Master Sergeant   HHC 42nd Infantry Division 1963 I 1841        
Selinger Edward J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 42nd Infantry Division  1958 II 2679        
Selinger Edward J. Master Sergeant   Headquarters 42nd Infantry Division 1953 III 4664     1294  
Selinger Edward J.L. 1st Sergeant   Headquarters Company 42nd Infantry Divison NYNG 1949 IV 11067   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Selkirk Frank E. 1st Sergeant Company A 10th Battalion 1903 IV 2285     166  
Selsky Alexander Corporal   Service Battey 258th Field Artillery 1939 IV 9939   Gleason & Co.(300) 71  
Selsley Alex Sergeant   258th Field Artillery  1947 III 4264     835  
Semenza August E. Chief Warrant Officer 2 B 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV 12046        
Semenza (sp?) August E. Chief Warrant Officer 2 B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 III 5042   Gleason Co. Inc. P-288  
Seney William F. Sergeant Company I 10th Infantry 1928 III 2667   Dieges & Clust 164  
Seney William F. Sergeant I 10th Infantry 1926 IV 6244     382  
Senfeld Samuel Captain   112th Medical Battalion  1946 IV 10681     661 [AUS]  (71st)]
Senfeld Samuel   Major   71st Infantry 1947 III 4349     1090  
Senft Frank H. Technical Sergeant   137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV 12103        
Senger Philip L. SP5 A 1st Medical Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV 12231        
Senior Solomon E. Colonel   NYC SSVC SEC Headquarters and Headquarters Detachment, NYARNG 1962 I 1836        
Senior Solomon E. Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1960 II 2806        
Senno Harold E. Private First Class   Headquarters Detachment 27th Division 1941 III 3710   Gleason & Company 19  
Sent Whitman S. Private I 7th Regiment 1894 I 14        
Seon Jack D. Captain   Battery A 569th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV 12076        
Serena Frank R. Color Bearer   8th Battalion 1894 IV 137        
Serley (sp?) William H.  2nd Lieutenant   20th Separate Company  1903 III 711     132  
Serra Thomas Staff Sergeant B 101st Signal Battalion 1939 IV 9994   Gleason Co (133) 636  
Serrelli Edward Paul Captain Company B 22nd  Regiment 1903 IV 2335     171  
Servatius Robert J. 2nd Lieutenant L 10th Infantry 1939 IV 9712 Class IV #9712      
Servino Anthony I. Technical Sergeant [Medical Detachment 105th Infantry 1943 IV 10523     345  
Servis John H. Private F 7th Infantry 1911 IV 4156     258  
Sesselberg Arthur W. Lieutenant Commander   2nd Batallion, New York Naval Militia 1932 I 1010   Tiffany & Co. 132  
Sesselberg Arthur W. Lieutenant 1st Division 2nd Battalion Naval Militia 1926 II 1362        
Sesselberg Arthur W. Lieutenant J.G.     1921 III 2439     351  
Sesselberg Arthur W. Ensign   22nd Battalion 1916 IV 5433     315  
Sesselberg Arthur W. Captain   U S Nav. Res. 1946 Special (35 Year) 125   Dieges & Clust (10) 2425-10  
Sessions William A. Commander   2nd Battalion, NYNM 1947 I 1416        
Sessions William A. Lieutenant Junior Grade   2nd Battalion Naval Militia 1937 II 1689        
Sessions William A. Lieutenant Junior Grade   8th Fleet, 2nd [Battalion] 1937 III 2917     1783  
Sessions William A. Captain   Headquarters NYNM 1953 Special (35 Year) 155   Division of Standards P-4784  
Severance Charles A. Corporel   9th CDC 1925 III 2553        
Severance Charles A. Corporal   Band 9th C D C 1924 IV 6119        
Severino Albert Chief Boatswain's Mate 16th Fleet Division 4th Battalion Naval Militia 1938 II 1757        
Severino Albert Chief Boatswain's Mate   6th Separate Division Naval Militia 1927 IV 6392        
Severino Albert      4th [Battalion] 1933 III 2890     1683  
Severino Fred J. Captain Headquarters  2nd Battalion 101st Armored Cavalry Regiment  1958 II 2667        
Severino Fred J. Captain A 742nd Ordinance Battalion 1953 III 4688     1294  
Severino Fred J. Captain   Medical Company 71st Infantry NYNG 1950 IV 11142   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Severn Clarence N. 2nd Lieutenant   13th CDC 1922 IV 5930     3  
Severson George William 2nd Lieutenant   2nd Separate Company 1902 IV 2024     111  
Severson Robert F. 1st Lieutenant   Medical Detachment 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV 11926        
Severson Vaun G. Corporal  K 74th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV 10402        
Seward William Captain   9th Regiment 1894 I 9        
Seward (sp?) [Samuel] I. Corporal B 47th Regiment 1896 IV 773        
Sewis Leo W. Private I 7th Regiment 1894 I 15        
Sexton Carnington Ward 1st Lieutenant A 23rd Infantry 1910 IV 4110     257  
Sexton George T. G. First Sergeant   17th Separate Company 1900 IV 1566     29  
Sexton Louis E. Private Company K 18th Separate Company 1903 IV 2281     165  
Seyferth Konrad R. Staff Sergeant Headquarter Battery 222nd Field Artillery Battalion 1943 IV 10498        
Seyfried Maxmilian 2nd Lieutenant   1st Battery  1902 IV 2080     121  
Seymour Arthur E.  Corporal   6th Battery 1901 IV 1909     100  
Seymour Charles R. Captain Battery C  1st Field Artillery Regiment 1913 II 860     284 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Seymour Charles R. Captain, Ordnance Department   1st Infantry 1908 III 1242        
Seymour Charles R.  Captain C 18th Field Artillery  1914 I 527     294 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Seymour Ernest 1st Lieutenant H 23rd Infantry 1915 III 2093     309  
Seymour Ernest 2nd Lieutenant H 23rd Infantry 1910 IV 4013     253  
Seymour John R. Captain Headquarters & Service Battery 4th Rocket Howitzer Battalion 258th Artillery Regiment 1960 II 2789        
Seymour John R. Captain   Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III 4926        
Seymour John R. 1st Lieutenant   Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV 11280        
Seymour Lewis Captain   1st Infantry 1913 III 1798        
Seymour Lewis Captain & Adjutant   F & S 1st Regiment 1908 IV 3351     230  
Seymour William Sergeant   Headquarters Battery 212 Coast Artillery 1937 IV 9136   Gleason Wallace Co. 204  
Seymour (sp?) Charles R. 1st Lieutenant   20th Separate Company 1901 IV 1846     91  
Sgorrano Peter L. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 105th Infantry NYNG 1953 IV 11452        
Shackelford George R. P. Private   22nd Separate Company 1902 IV 2038     112  
Shafer Clarence Battalion Sergeant Major   1st Regiment 1904 IV 2491     185  
Shafer George N. 2nd Lieutenant C 23rd Regiment 1905 IV 2787        
Shafer Russell H. Warrant Officer   2nd Service Command NYG 1956 IV 11780        
Shafer Zuinglius F. Sergeant   F M 10th Battalion 1905 IV 2683        
Shamburgh John Private   19th Separate Company 1894 III 94        
Shanahan Thomas F. Sergeant   105th Infantry 1939 IV 9713 Class IV #9713     Ser. Co?
Shanaphy Raymond J. Sergeant   21st Battalion, 17th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV 10399       Hqr. Det.?
Shangnessy (sp?) James F. Corporal   2nd Separate Company 1898 IV 1127        
Shanley John T. Private E 14th Regiment 1895 IV 490        
Shanley Leonard A. Sergeant 1st Class C 142nd Tank Battalion NYNG 1951 IV 11239   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Shannahan Edward C. Lt Colonel [CMP] Battery G 207th Coastal Artillery  1947 IV 10713     763 [AUS]
Shannahan Leo F. First Sergeant C 2nd Regiment 1944 III 4204     407  
Shannahan Leo F. Corporal Headquarters Company 1st Battalion, 105th Infantry 1939 IV 9778 Class IV #9778      
Shannon Bernard J. Sr. Sergeant First Class   Tank Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1954 IV 11518        
Shannon Charles P. Sergeant 16 9th Artillery District 1910 III 1455        
Shannon Charles P. Sergeant D 9th Regiment 1905 IV 2630     195  
Shannon James A. Private E 14th Infantry Regiment 1905 II 403     177  
Shannon James A. Private E 14th Regiment 1896 III 242        
Shannon Thomas F. Chief Musician   23rd Infantry 1912 III 1672        
Shannon Thomas F.   [N. C. S.] 23rd Regiment 1907 IV 3066     209 Bandmaster
Shanton Thomas H. 1st Lieutenant C 69th Infantry 1913 IV 4637     287 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Shanton (sp?) T. Harry Major   Military Police 1917 III 2271     325  
Sharkey James E. Chief Water Tender   2nd Bn NYNM 1933 I 1041   Tiffany & Co. 2130  
Sharkey James E. Chief Water Tender  7th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1932 II 1511        
Sharkey James E. Chief Water Tender   6th Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1925 III 2548        
Sharkey James E. Water Tender First Class   2nd Battalion Naval Militia 1923 IV 6027        
Sharpe John G. 1st Lieutenant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV 12666        
Sharpe Vincent Private K 69th Infantry 1914 IV 4947     295  
Shattuck Harry W. Private E 22nd Regiment 1900 IV 1602     37  
Shattuck Howard J. Private   45th Separate Company 1906 IV 2838        
Shattuck James M. Sergeant Company D 10th Battin 1903 IV 2314     169  
Shattuck Leslie C. Captain Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1940 II 1924        
Shattuck Leslie C. Captain   244th Coast Artillery 1937 III 3431   Gleason & Wallace Co. 204  
Shaughnessy Francis Joseph Quartermaster Sergeant F 71st Infantry 1914 III 1970     301  
Shaughnessy Frank J. [Imr] Sergeant F 71st Infantry 1911 IV 4371     269  
Shaver Edwin A. Master Sergeant D 205th Tank Battalion 1956 III 4913        
Shaver Edwin A. Sergeant First Class   Headquarters & Headquarters Company 105th Infantry NYNG 1954 IV 11466        
Shaver Frank Private C 12th 2nd Infantry 1911 IV 4264     261  
Shaver Frank A. Corporel C 2nd Infantry 1915 III 2065     307  
Shaver Lewis A. Sergeant (E-5)   (Deceased) Given to widow 1959 I 1747        
Shaver Lewis A. Supply Sergeant Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1951 II 2393        
Shaver Lewis A. Sergeant   Regimental Headquarters Company 105th Infantry 1937 III 3640   Gleason & Wallace Co. 63  
Shaver Walter W. Sergeant   Headquarters 3rd Battalion 102nd Medical Regiment 1941 III 3916   Gleason & Company 19  
Shaw Albert E. Captain   13th C A C 1919 IV 5704     337  
Shaw Arthur J. Sergeant K 105th Infantry 1927 IV 6434        
Shaw Charles R.  Private C 7th Regiment 1903 III 702     130  
Shaw Charles Read Private C 7th Regiment 1898 IV 1061        
Shaw James H. Captain   Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV 12826        
Shaw Joseph Sergeant Band 9th Regiment New York Guard 1948 II 2252        
Shaw Lyman A. Captain Field & Staff 174th Infantry Regiment 1933 II 1563        
Shaw Lyman Alrich 1st Lieutenant   174th Infantry 1924 IV 6079        
Shaw Richard G. Sergeant First Class   Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1957 IV 11933        
Shaw William  S. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Brigade 1915 II 1000     306  
Shaw William S. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 2nd Infantry 1910 III 1444        
Shaw William S. Private   21st Separate Company 1905 IV 2650     196  
Shaw  Joseph Sergeant   9th Regiment 1942 III 4173     278  
Shay John A. Sergeant First Class C 27th Recon Battalion 1956 IV 11709        
Shay Richard T. Supply Sergeant   3rd Infantry 1920 III 2395     343  
Shay Richard T. Artificer [G/50th] 3rd Infantry 1912 IV 4540     276 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Shayer Peter First Sergeant   9CDC 1916 III 2146     313  
Shayer Peter   Sergeant   20th Company 9th Artillery District 1911 IV 4249     261  
Shea [William] Patrick Lieutenant Junior Grade   2nd [Battery] NMNY 1932 III 2825     1117  
Shea John Private A 9th Regiment 1900 III 521     57  
Shea John Private H 9th Regiment 1895 IV 538        
Shea John H. Sergeant   H 46 2nd Infantry 1908 IV 3469     235  
Shea John P. Sergeant   Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 IV 9137   Gleason Wallace Co. 204  
Shea William P. Lieutenant (SC)   2nd Bn NYNM 1938 I 9138   Tiffany & Co. 4771  
Shea William P. Lieutenant   2nd Battalion Naval Militia 1934 II 1564        
Shea William P. Ensign (SC)   2nd Battalion Naval Militia NY 1923 IV 6053        
Shea William P. Commander   2nd Battalion NYNM 1951 Special (35 Year) 144   Division of Standards P-4784  
Sheard Kevin C. Captain [CAC] 244th Coastal Artillery 1946 IV 10671     651  
Shearer James W. Captain 20th Separate Company/ H 1st Infantry 1912 III 1705        
Shearery (sp?) Brandon H. Ca[ptain   ??3 [Amt] Company 1916 IV 5303     313  
Shearman John H. Private H 23rd Regiment 1894 IV 100        
Shears Broc Rathburn 1st Lieutenant   27th Separate Company 1902 IV 1954     105  
Sheary Michael F. Private   6th Separate Company  1901 IV 1870     96  
Shedden George A. Captain   Regimental Headquarters 105th Field Artillery 1927 IV 6326     382  
Sheehan Edward F. Chief Water Tender   9th Division 1st Battalion 1922 IV 5974     3  
Sheehan James F. Captain   5th Separate Company 1907 II 525     222  
Sheehan James F. 1st Lieutenant   5th Separate Company 1897 IV 991        
Sheehan John T. 2nd Lieutenant L 1st Infantry 1916 IV 5471     317  
Sheehan Patrick M. Corporal Service Battery 258th Field Artillery Regiment 1938 II 1762        
Sheehan Patrick M. Corporal [Service Battery] 258th Field Artillery  1934 III 3067     2261  
Sheehan Vincent J. Sergeant 1st Class   Combat Support Company 1st Brigade 305th Infantry 77 Division USAR 1960 IV 12966        
Sheehan William F. Lt. Colonel   27th Armored Division (B) NYARNG 1959 IV 12108        
Sheehan  James Francis Captain L. 5th [Sep. Co.] 1902 III 662     120  
Sheeran James J. Sergeant First Class   Headquarters & Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV 11651        
Sheeran Michael J. Water Tender 2nd Class   7th Flight Division 2nd Battalion NMNY 1937 IV 9169   Gleason Wallace Co. (135) 8  
Sheeran (sp?) James J. Master Sergeant   H H & S Battery 2nd Howitzer B 104th Artillery 1959 III 5038   Gleason Co. Inc. P-288  
Sheffield Floyd M. Lt. Colonel Headquarters 1st Brigade 1949 III 4225     554  
Sheffield Floyd M. Corporal K 1st Cavalry 1916 IV 5404     314  
Sheldon Henry Captain   [Machine Gunnary Tr] 1916 III 2151     313  
Sheldon Henry Sergeant   Troop 3 Squadron A 1910 IV 4112     257  
Sheldon Richard Color Sergeant   NCS 7th Infantry 1911 IV 4192     259  
Sheldon Theodore B. Major & Inspector Field & Staff 4th Brigade 1906 II 453     194  
Sheldon Theodore Butler Major   4th Brigade 1911 I 418     259 [Adjutant]
Sheldon Wray B. Sergeant D 3rd Infantry 1914 IV 5015     298  
Sheldon  Theodore B.  Captain   4th Brigade 1901 III 580     85  
Shele (sp?)Soule (sp?) John W. Corporal   Howitzer Company 107th Infantry 1926 IV 6243     382  
Shenton George E. Staff Sergeant   Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV 12863        
Sheon Jesse P. Sergeant K 108th Infantry 1939 IV 9941   Gleason & Co.(300) 71  
Shepard Arthur St. John Private Hospital Corps   71st Regiment 1898 IV 1101        
Shepard Augustus D. Jr. Veterinary Sergeant   N C S Squadron A 1905 IV 2657        
Shepard Charles T. 2nd Lieutenant Staff 3rd Infantry 1908 III 1291        
Shepard Charles T. 1st Lieutenant & Battalion Quartermaster   F & S 1st Battalion 1906 IV 2798        
Shepard George G. Captain E 3rd Infantry Regiment 1908 II 570     237  
Shepard George G. Captain   42nd Separate Company 1898 IV 1150        
Shepard George G.  Major   3rd Infantry 1913 I 512     291 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Shepard George Gibson Captain   42nd Separate Company  1903 III 764     148  
Shephard Arthur E. Major   87th Brigade 1929 III 2708   Dieges & Clust 25  
Shephard Arthur E. Captain   Headquarters 87th Infantry Brigade 1923 IV 6068        
Shepherd Frederick R. Private [Hospital Corps] 47th Regiment 1906 IV 2986     204  
Shepman Albert K. Sergeant   4th Separate Company 1897 IV 990        
Sheppard Hubert C. Master Sergeant   767th Transportation Company 1960 IV 12808        
Sheridan Edward J. First Sergeant A 22nd Regiment 1898 IV 1085        
Sheridan Edward J.  2nd Lieutenant A 22nd Regiment 1904 III 833     160  
Sheridan Fred  Major   Headquarters 42nd Infantry Division 1960 IV 12603        
Sheridan James J. Mechanic   3rd Battery 1910 IV 4032     253  
Sheridan James P. Corporal   44th Separate Company 1897 IV 1035        
Sheridan James T. Chief Boatswain's Mate 15th Separate Fleet Division Naval Militia 1938 II 1763        
Sheridan James T. Chief Boatswain's Mate   15th [Separate] Fleet Division   1932 III 2912     1778  
Sheridan James Thomas Boatswain's Mate First Class   9th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV 6343     382  
Sheridan William P. Sergeant A 102nd Engineers 1936 I 6344   Tiffany & Co. 3844  
Sheridan William P. 1st Sergeant A 102nd Engineer Regiment 1931 II 1492        
Sheridan William P. First Sergeant   102 Engineers 1926 III 2607        
Sheridan William P. Sergeant A 102nd Engineer 1922 IV 5925     3  
Sherman Charles E.  1st Lieutenant G 22nd  Regiment 1945 IV 10643     544  
Sherman Donald P. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1938 II 1764        
Sherman Donald P. Captain   71st Infantry 1933 III 2910     1776  
Sherman Frank J. Captain   105th Air Base Squadron 1960 IV 12534        
Sherman Henry P. 1st Lieutenant   6th Separate Company  1903 III 718     134  
Sherman Irving P Sergeant C 7th Regiment 1905 III 956     186  
Sherman Irving P. Sergeant C 7th Infantry Regiment 1910 II 697     255  
Sherman Logan Staff Sergeant   870th  Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV 10957     1318  
Sherman Robert G. Corporal C 7th Regiment 1902 III 683     126  
Sherman Robert G. Corporal C 7th Regiment 1898 IV 1056        
Sherman Thomas M. Major   Headquarters 53rd Infantry Brigade 1924 III 2539        
Sherman Thomas M. Captain   1st Infantry 1917 IV 5495     320  
Sherrerd John M. 2nd Lieutenant   6th Separate Company 1894 IV 383        
Sherry Christopher  Private   19th Separate Company 1894 IV 402        
Sherry Langsford F. First Sergeant   2nd Battery 1894 IV 421        

 

LAST NAME FIRST NAME RANK COMPANY REGIMENT DATE CLASS NUMBER SUBSEQUENT MANUFACTURER ORDER# NOTES
Sherry Lansford F. 1st Lieutenant   2nd Battery 1904 II 373     165  
Sherry Lansford T. 1st Lieutenant   2nd Battery 1899 III 437        
Sherry (sp?) Lansford F.  Captain 2nd Battery , F. A. [2nd Battery F. A ] 1910 I 380     250 [2nd Battery F. A ]
Sherwood Herbert N. Technical Sergeant   105th Camron NYANG 1959 IV 12211        
Sherwood James Tyler 2nd Lieutenant F 33rd 1st Infantry 1910 IV 4116     257  
Sherwood, J (sp?) Frank Captain   22nd Regiment 1901 IV 1816     85  
Shiebler Arthur M. First Sergeant A 23rd Regiment 1905 IV 2604     193  
Shiebler Joseph P. D. 2nd  Lieutenant                                      Company H 23rd  Regiment 1903 IV 2213     157  
Shiebler Joseph P.D. Major   23rd Infantry 1919 I 2214        
Shiebler Joseph P.D. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1913 II 855     283 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Shields Edward J. GMMC   Surface Division 3-79 (L), USNR 1962 I 1814        
Shields Edward J. Chief Gunner's Mate Mounts Division 3-73 Battalion 3-20 Naval Militia 1957 II 2615        
Shields Edward J. Chief Gunners Mate   Division 3-73 NYNM 1955 III 4851        
Shields Edward J. Chief Gunner's Mate   US Prairie State Division 3-70 Battalion 3-20 NYNM 1950 IV 11188   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Shields Francis J. Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1963 II 2970        
Shields Francis J. Sergeant   Combat Support Squadron 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV 12770        
Shields George R. First Sergeant   3rd Company 13 C D C 1915 IV 5200     306  
Shields George W. Captain Headquarters  101st Signal Battalion  1935 III 3173     2717  
Shields William F. Captain   Battery D 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery 1960 IV 12809        
Shields William H. 1st Lieutenant   106th Separate Company 1898 III 382        
Shine Alphonsus Corporal C 69th Regiment 1949 IV 10954     1315  
Shinn Charles P. 1st Lieutenant C 13th Regiment 1900 IV 1689     59  
Shinners John T. 1st Lieutenant Battery C 1st Field Artillery Regiment 1914 II 955     298  
Shinners John T. 2nd Lieutenant 6th Battery Field Artillery 1909 III 1404        
Shinners John Thomas 2nd Lieutenant   6th Battery 1902 IV 2082     121  
Shipley Leon  Sergeant Headquarters Battery 870th  Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion [Not Received] IV 10964     1325  
Shipley Leon  E. Chief Warrant Officer Headquarters  1st Howitzer Battalion 369th Artillery Regiment 1960 II 2799        
Shipley Leon E. Chief Warrant Officer -2  Headquarters Battery 870th  Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1953 III 4705     1294  
Shipman [Fredk]  E. 1st Lieutenant   14th Regiment 1895 IV 594       Quartermaster
Shipman Edward T. 1st Lieutenant   13th CDC 1922 IV 5933     3  
Shire Lawrence C. Sergeant K 22nd Engineers 1910 IV 3951     252  
Shirley Charles R. [Civilian] Battery B Was in 104th Field Artillery Battalion 1955 I 1640        
Shirley Charles R. First Sergeant   Battery B 104th Field Artillery 1937 III 3432   Gleason & Wallace Co. 204  
Shivell William T. 1st Lieutenant   Squadron C 1919 IV 5684     335  
Shoemaker Edward C. First Sergeant E 74th Regiment 1897 IV 987        
Shoemaker Richard Jr. Band Leader   Band 13th CDC 1917 III 2240     323  
Shoemaker Richard Jr. Sergeant Band 13th    1912 IV 4517     275 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Short Leroy W. Lt. Colonel   108th Infantry 1949 I 1478        
Short Leroy W. Major 319th Fighter Squadron 325th Fighter Group 1946 II 2164        
Short Leroy W. Sergeant K 10th Infantry 1941 III 3880   Gleason & Company 19  
Short Martin T. Private C 102nd Quartermaster Regiment 1941 III 3733   Gleason & Company 19  
Short William  B. Captain Field & Staff 2nd Field Artillery Regiment 1916 II 1065     313  
Short William B. 1st Lieutenant Ord. Dept. 1st Battalion. Field Artillery 1911 III 1572        
Short William B. Sergeant D 7th Regiment 1906 IV 2819        
Shoucair Edmund E. 1st Lieutenant F 106th Infantry 1937 III 3433   Gleason & Wallace Co. 204  
Shoucair Edward T. Sergeant F 106th Infantry   1939 IV 10033   Gleason Co (133) 636  
Shouman (sp?) Henry P. 2nd Lieutenant   6th Separate Company 1897 IV 997        
Showers Edward D. First Sergeant C 15th Regiment 1946 IV 10693     690  
Shuart Joseph W. Sergeant   Service Company 174th Infantry 1937 IV 9139   Gleason Wallace Co. 204  
Shuhan James F. Captain L 1st Infantry 1914 I 533     295 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Shults Addison H. Color Sergeant   N C S 74th Infantry 1908 IV 3546     239  
Shults Cameron W. Jr. 2nd Lieutenant A 101st Signal Battalion 1941 IV 10344        
Shults Cassius C. Sergeant 1st Class   Hospital Corps 3rd Infantry 1917 IV 5573     323  
Shultz Frank M.     3rd Naval Militia 1930 I 963   Tiffany & Co. 179  
Shultz Frank M. Chief Master At Arms   3rd Battalion Naval Militia 1920 III 2372     342  
Shultz Frank M. Chief Quartermaster   3rd Battalion Naval Militia 1913 IV 4849     292  
Shumway Albert Private H 7th Regiment 1905 I 257   175    
Shumway Albert J. Private H 7th Infantry Regiment 1899 II 201       38997
Shumway Albert Jr. Private H 7th Regiment 1895 III 178        
Shunk Le Roy W. 1st Sergeant B 170th Field Artillery 1943 IV 10459   Dieges & Clust (50) 269  
Shurnway Albert Jr. Private H 7th Regiment 1894 IV 54        
Shuttleton  John Private A 14th Infantry 1909 IV 3628     2423  
Sichel Eugene Private A 9th Regiment 1895 IV 476        
Siciliano Peter Major   Headquarters 106th Aero Medical Transportation Group 1960 IV 12843        
Sicklick Joseph Captain   Headquarters 102nd Engineer Battalion 1960 IV 12810        
Siddle Longsden H. Major Field & Staff 8th Regiment New York Guard 1946 II 2128        
Siddle Longsden H. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Company 6th Regional Command New York Guard 1959 II 2733        
Siddle Longsden H. Captain Headquarters 8th Regiment 1942 III 4129     77  
Sidway Frank St. John Colonel   74th Infantry 1920 IV 5782     342  
Siebert Thomas F. 1st Lieutenant   Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1960 IV 12512        
Siefert Albert W. Sergeeant   13 C.D.C., Band 1915 IV 5248     309  
Siefken Frederick A. Battalion Sergeant Major   23rd Regiment 1899 IV 1467        
Siefken Frederick A.  Sergeant Major N.C. S 23rd Regiment 1904 III 858     165  
Siefts Fred L. Private   19th Separate Company 1894 IV 173        
Siegel Allen I. Master Sergeant   105th Camron NYANG 1959 IV 12215        
Siegle Daniel Private H 2nd Infantry 1913 IV 4798     290 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Siegler Henry C. Private K 71st Regiment 1895 IV 617        
Siegrust Paul W. Lieutenant   2nd Divistion, 1st Battalion, NYNM 1939 IV 9802 Class IV #9802      
Siiebold William O. Sergeant H 65th Regiment 1903 III 724     135  
Sike Carwin H. Musician E 12th Regiment 1894 IV 241        
Sikora Chester A. Master Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12705        
Sikora Joseph Technical Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12706        
Silberquit Rudolph Master Sergeant   Headquarters 101st Signal Battalion 1960 IV 13021        
Silham George Richard     Headquarters and Service Company 1958 I 1724        
Silkman Charles R. Captain G 23rd Regiment 1894 IV 147        
Silkman Charles Ransom Captain G 23rd Regiment 1897 III 314        
Silkworth Andrew W.  Sergeant   17th Separate Company 1906 IV 2969     203  
Sillcocks Theodore W.     23rd Regiment 1896 III 247        
Sillcocks Theodore W. 1st Lieutenant & Adjutant   23rd Regiment 1894 IV 63        
Silleck Henry G. 3rd 1st Lieutenant   102nd Ob Squadron 27th Division Aviation 1939 IV 10074   Gleason Co (133) 636  
Silliman Clayton E. Sergeant A 1st Infantry, 28th Separate Company 1910 IV 3892     250  
Silliman Leo F. 1st Sergeant I 165th Infantry 1936 IV 9009   Dieges & Clust (69) 24  
Silliman Leo Francis Captain   3rd Battalion  Headquarters Detachment 69th Regiment 1947 III 4308     888  
Sills John H. Private   36th Separate Company 1894 IV 58        
Silsby Jerome B. Captain H 9th Regiment 1894 IV 438        
Silver Elias Captain E 102nd Quartermaster 1938 I 439   Tiffany & Co. 4766  
Silver Elias 1st Lieutenant Field & Staff 27th Division Quartermaster Train 1934 II 1595        
Silver Elias 1st Lieutenant   27th Division  1933 III 2869     1572 [Quartermaster] Train
Sim Frank J. Lt. Colonel 42nd Quarter Master 42nd Quartermaster Company, NYNG 1955 I 1616        
Sim Frank J. Major Field & Staff 42nd Infantry Division  1954 II 2485        
Sim Frank James Major 42nd Quartermasters   1953 III 4677     1294  
Sim  Frank J. 1st Sergeant F 102nd Quartermaster Regiment 1939 IV 10028   Gleason Co (133) 636  
Simborski John J. Sergeant I 10th Infantry 1938 IV 9522   Gleason Company (300) 2  
Simes Frank L. 2nd Lieutenant H 3rd Infantry 1914 III 1962     301  
Simes Frank L. Sergeant H/1st 3rd Infantry 1909 IV 3730     245  
Simmons Charles Alonzo Captain, Adjutant   3rd Infantry 1910 III 1438        
Simmons Charles Alonzo Captain   8th Separate Company 1905 IV 2597     192  
Simmons Conrad C. Major   12th Infantry 1943 IV 10480       A US?
Simmons John H. Private First Class I 14th Infantry 1939 I 10481   Tiffany & Co. 5658  
Simmons John H. Private 1st Class I 14th Infantry Regiment 1934 II 1596        
Simmons John H. Private First Class Company I 14th Infantry 1930 III 2737   Dieges & Clust 169  
Simmons John H. [First Class Private] I 14th Infantry 1925 IV 6165        
Simmons Robert M. First Sergeant   Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1937 III 3525   Gleason & Wallace Co. 63  
Simmons Van Antwerp Captain I 174th Infantry 1939 I 3526   Tiffany & Co. 5502  
Simmons Van Antwerp Captain   174th Infantry 1928 III 2676   Dieges & Clust 30  
Simmons VanAntwerp Captain I 174th Infantry Regiment 1933 II 1559        
Simmons VanAntwerp Captain [F] 174th Infantry 1923 IV 6069        
Simmons William H. Master Sergeant B 742nd Ordnance Battalion NYARNG 1959 IV 12167        
Simms Martin J. Master Sergeant B 71st Infantry NYNG 1955 IV 11634        
Simms Thomas J. Staff Sergeant Combat Support Company 1st Battle Group 165th Infantry Regiment 1960 II 2775        
Simon James F. Sergeant   Battery B 369th Infantry 1940 IV 10318   Gleason & Co. 320 32  
Simon Jerome Staff Sergeant   1st Marine Battalion NYNM 1950 IV 11170   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Simon Robert L. Corporal K 14th Infantry 1912 IV 4520     275 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Simonds Grant H. Captain & Medical Corps Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1915 II 1027     309  
Simonds Grant H. Captain Medical Corps 3rd Infantry 1910 III 1516        
Simonds Grant H. 1st Lieutenant   29th Separate Company 1908 IV 3285     227 [Assistant Surgeon]
Simonds Robert C. Technical Sergeant   106th ABRON 1960 IV 12916        
Simone Redento J. Technical Sergeant   Permanent Training Site Detachment Headquarters NY Air National Guard 1960 IV 12544        
Simonello John N. Captain B 14th Regiment 1947 III 4250     821  
Simonello John N. 1st Sergeant   Service Company 14th Infantry 1939 IV 9949   Gleason & Co.(300) 71  
Simonello Peter Private   187th Artillery 1943 IV 10490       Med. Det.?
Simons Andrew J. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 2nd Infantry Regiment 1908 II 585     239  
Simons Andrew J. Quartermaster Sergeant   18th Separate Company 1898 IV 1174        
Simons J. G. Battalion Sergeant Major   N C S 12th Infantry 1908 IV 3365     230  
Simons J. George Battalion Sergeant Major   12th Infantry 1913 III 1806        
Simons  Andrew J.  [Post Imr Sergeant]   2nd Infantry  1913 I 520     292 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Simons  Andrew Jackson [Battalion Quartermaster] Sergeant N.C. S 2nd Regiment 1903 III 765     148  
Simonsen William Private F 12th Infantry 1916 I 766        
Simonson George L. 2nd Lieutenant B 23rd Infantry 1913 IV 4689     284 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Simonson William  H. Private F 12th Infantry Regiment 1912 II 839     281 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Simonson William F. 1st Lieutenant B 23rd Infantry 1915 III 2100     309  
Simonson William F. First Sergeant B 23rd Infantry 1908 IV 3400     232  
Simonson William H. Private F 12th Infantry 1907 III 1107        
Simonson  Joesph W. Private, 1st Class Headquarters Battery 369th Coast Artillery 1941 IV 10350        
Simpson Alex M. Private E 7th Regiment 1895 IV 639        
Simpson Alexander Corporal [E] 7th Regiment 1900 III 529     62  
Simpson George A. Sergeant B 23rd Regiment 1897 IV 945        
Simpson John R. Private   19th Company 9 C D C 1916 IV 5457     317  
Simpson Montague  T. Private 2nd Class D 22nd Engineer Regiment 1910 II 696     255  
Simpson Montague T. Sergeant B 22nd Regiment 1894 IV 456        
Simpson Montaque         III 1031        
Simpson Thomas 1st SErgeant D 7th Infantry 1917 IV 5606     324  
Simpson  Reid C. Jr. 1st Lieutenant Headquarters Detachment 1st Battalion, 105th  Infantry 1941 III 4054     6051  
Sinclair Allan T. Staff Sergeant Company L. 65th Regiment, NYG 1944 I 1282   Dieges & Clust    
Sinclair Allan T. Corporal F 108th Infantry Regiment 1935 II 1612        
Sinclair Allan T. Corporal Company F 108th Infantry 1930 III 2734   Dieges & Clust 169  
Sinclair Allan T. Corporal F 108th Infantry 1925 IV 6155        
Singer Herman First Sergeant Headquarters and Service 8th Regiment 1943 III 4184     325  
Singer Herman Sergeant   Battery C 258th Field Artillery 1937 IV 9266   Gleason Wallace Co. 135 8  
Singleton Frederick W. Captain L 23rd Infantry 1910 III 1457        
Singleton Frederick W. Captain L 23rd Infantry 1908 IV 3381     231  
Singleton William M. Private B 7th 2nd Infantry 1911 IV 4228     260  
Sinnock Albert J. Staff Sergeant HQ & CT 1st Bn 104th Field Artillery 1937 I 4229   Tiffany & Co. 4318  
Sinnock Albert J. Staff Sergeant Headquarters Battery & Combat Train 104th Field Artillery Regiment 1931 II 1496        
Sinnock Albert J. Sergeant Major   104th Field Artillery 1922 IV 5982        
Sipello Carmen L. Master Sergeant B 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV 11860        
Siracusano Richard A. Sergeant 1st Class I 165th Infantry NYARNG 1959 IV 12125        
Sirdevan Walter J. 2nd Lieutenant I 74th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV 10462        
Sirrine James A. Private 1st Class   258th Field Artillery Regiment 1930 II 1435        
Sirrine James A. Private   Service Battery 258th Field Artillery 1925 III 2574        
Sisson Edward A. Jr. Major   Headquarters 209th Artillery Group (AD) NYARNG 1959 III 5103   Gleason Co. Inc. P-288  
Sisson Edward A. Jr. Captain   105th AAA Brigade Headquarters 1956 IV 11711        
Sitler Walter J. 1st Lieutenant   Tank Company 165th Infantry 1956 IV 11710        
Siwirski Ronald B. Staff Sergeant   Headquarters/Headquarters 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV 12208        
Skelly Edward W. 1st Lieutenant   121st 1939 IV 9826 Class IV #9826     Trp. B.? Cav.?
Skelly John J. First Sergeant Headquarters Battery 212th [Coastal Artillery] 1941 III 4058     6216  
Skelton William H. Sergeant Major  Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1909 II 603     242  
Skelton William H. 1st Sergeant B 13th Regiment 1904 III 798     155  
Skelton William H. First Sergeant B 13th Regiment 1899 IV 1331        
Skelton William H.  Sergeant Major, [Senior Grade] [UCS] [13 Qrty Dist] 1913 I 526     293 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Skernick Max Private 1st Class   Headquarters Battery 1st Battalion 244th Coast Artillery 1940 IV 10190 Gleason & Co. 320   32  
Skibitski John F. Master Sergeant   Tank Company 3rd Battalion 101st Armored Cavalry 1956 IV 11741        
Skidmore Stephen D. Drum Major   1st Field Artillery 1915 IV 5273     312  
Skiffington John J. Sergeant Hospital Corps 69th Infantry 1912 IV 4546     276 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Skimin Jacob Vincent Lieutenant [14th Fleet Division ] 3rd [Battery] 1932 III 2826     1118  
Skimiw Jacob Vincint Lieutenant ( J. G.)   8th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV 6366        
Skinner Alexander R. Private I 1st Infantry Regiment 1909 II 614     243  
Skinner Alexander R. Private   24th Separate Company 1904 III 788     153  
Skinner Alexander R. Lance Corporal   24th Separate Company 1899 IV 1311        
Skinner Le Roy J. Captain   29th Separate Company 1908 III 1221        
Skinner LeRoy J. Captain F 3rd Infantry Regiment 1912 II 809     274  
Skinner LeRoy J. 2nd Lieutenant   29th Separate Company 1903 IV 2181     154  
Skinner Marcus J. Private First Class E 3rd infantry 1917 I 2182        
Skinner Marcus J. Private F 3rd Infantry Regiment 1913 II 890     289  
Skinner Marcus J. Private   29th Separate Company 1908 III 1220        
Skinner Marcus J. Private   29th Separate Company 1903 IV 2176     153  
Skinner Ralph M Specialist Battery C 249th Field Artillery Battalion  1958 II 2668        
Skinner Ralph M. Sergeant First Class Battery C 249th Field Artillery Battalion 1953 III 4656     1294  
Skinner Ralph M. Sergeant   Battery C 104th Field Artillery 1939 IV 10057   Gleason Co (133) 636  
Skinner Thomas W. Sergeant K 10th Infantry 1941 III 3857   Gleason & Company 19  
Skinney James T. Sergeant   23rd Regiment 1905 I 270   185    
Skog Carl Private M 14th Infantry 1913 III 1821        
Skog Carl E. Quartermaster Sergeant G 14th Regiment 1908 IV 3356     230  
Skokan Charles E. Sergeant F 105th Infantry 1940 IV 10178 Gleason & Co. 320   32  
Skonieczka John , 1st Class   11th Division, 9th Battalion, NYNM 1939 IV 9714 Class IV #9714     F1c?
Skoog Charles W. [Imr] Sergeant D 71st Infantry 1912 IV 4542     276 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Skrobecki Stanley S. 1st Sergeant K 106th Infantry 1936 IV 9010   Dieges & Clust (69) 24  
Skrocki Leo   Captain Headquarters Detachment 102nd Quartermaster Group 1949 III 4513     1294  
Skrocki Leo  P. Captain Field & Staff 102nd Quartermaster Group 1950 II 2362        
Skrocki Leo P. Major   42nd Quartermaster Company 1960 I 1780        
Skrocki Leo P. Captain   102nd Quartermaster Group NYNG 1949 IV 10987   Dieges & Clust(100) 464-3  
Slaby Francis X. 2nd Lieutenant   Battery C 106th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV 11434        
Slack Frederick T. First Sergeant B 23rd Infantry 1916 III 2181     315  
Slack Frederick T. Sergeant B 23rd Infantry 1911 IV 4216     260  
Slack Hawley C. Private B 23rd Infantry 1911 IV 4215     260  
Slade Walter D. Corporal K 23rd Regiment 1907 IV 3111     212  
Slaght George H. Jr. Private C 65th Infantry 1914 IV 4966     296  
Slane Terence J. 1st Lieutenant   Headquarters 142nd AAA Battalion NYNG 1958 IV 11958        
Slattery Cornelius P. Sergeant   22nd Engineers 1913 IV 4865     293  
Slattery James J. Master Sergeant   Battery A 259th AAA Battalion NYNG 1955 IV 11616        
Slattery William E. Technical Sergeant   107th Air Base Squadron 1960 IV 12642        
Slavik George J. Captain   Headquarters 249th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 III 4982   Gleason Co. Inc. P-288  
Slavik George J. 1st Lieutenant   Battery C 249th Field Artillery Battalion NYG 1953 IV 11382        
Slavin [George F. Major 773rd Antiaircraft Artillery   1948 III 4411     1231  
Slavin George F. Lt. Colonel   773rd Anti-Aircraft Artillery 1953 I 1582        
Slavin George F. Lieutenant Colonel Field & Staff 773rd Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1949 II 2325        
Slavin George F. 2nd Lieutenant   Battery A 212th Coast Artillery 1937 IV 9259   Gleason Wallace Co. 135 8  
Slazenger-Moss Marcus Color Bearer N.C. S 22nd Regiment 1905 III 934     180  
Slazinger-Maes (sp?) Marcus S. Color Bearer   22nd Regiment 1900 IV 1615     40  
Slee Arthur W. Major   Medical Corps 12th Infantry 1919 IV 5702     337  
Sleeger James Orville Corporal   46th Separate Company 1903 IV 2365     173  
Sleezer James O. Sergeant 46th Separate Company/ H 2nd Infantry 1908 III 1283        
Slezer James O. 2nd Lieutenant H 2nd Infantry Regiment 1918 II 1144     327  
Slingerland Harry C. Private Troop B 1st Cavalry Regiment 1916 II 1110     319  
Slingerland Harry C. Post Commissary Sergeant Troop B Cavalry 1911 III 1590        
Slingerland Harry C. [Commy] Sergeant   B Troop 1906 IV 2944     200  
Sliter John J. Corporal   24th Separate Company 1901 IV 1924     101  
Sloan Bernard Private   104th Field Artillery 1922 IV 5927     3  
Sloan James D. Private F 47th Regiment 1900 IV 1728     69  
Sloane James P. Sergeant 1st Class   Battery A 991st Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV 12190        
Sloane John Lt Colonel   Headquarters 1st Division  [1947] IV 10711     761  
Sloane Robert F. SP5   Battery B 1st Howitzer Battalion 187th Artillery 1960 IV 12955        
Sloboda Henry P. 2nd Lieutenant   170th Field Artillery  Battalion Infantry  [SW-DMC] 1949 III 4468     1294  
Sloboda Henry P. Tech. Sergeant Headquarters Battery 107th Field Artillery Battalion 1942 IV 10437        
Slock Hawley C. 1st Lieutenant   23rd Infantry 1919 III 2338     339  
Slocum Arthur F. Captain   Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV 12864        
Slominski Lucas J. QMQC   Division 3-66 NYNM 1956 III 4871        
Slosson Edward Private I 7th Infantry 1909 IV 3565     240  
Slover Walter LeRoy Private F 2nd Infantry 1914 IV 4986     296  
Slover William J. Sergeant 1st Class   Battery A 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV 12205        
Small Elmer P. [Staff Sergeant]   174th Infantry 1935 III 3168     3168  
Small James E. Sergeant   Battery A 104th Field Artillery 1937 III 3641   Gleason & Wallace Co. 63  
Small Joseph W. Sergeant First Class   Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV 12041        
Smallman Robert F. 1st Lieutenant   Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV 12956        
Smart Ferris P.   16th [Fleet Division  4th [Battalion] 1934 III 3142     2613 [C. Q. M.] [(A.A.)]
Smart (sp?) George A. Private   22nd Separate Company 1895 IV 568        
Smedley Frederick M. Corporal D 7th Regiment 1906 IV 2817        
Smelt Thomas J. Major Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1963 II 2905        
Smelt Thomas J. Captain   270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 III 4959   Gleason Co. Inc. P-288  
Smelt Thomas J. Captain   Headquarters 105th AAA Gun Brigade NYNG 1953 IV 11406        
Smeltzer Charles M. [Imr] Sergeant H 23rd Infantry 1912 IV 4659     282 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Smidt Allen C. Sergeant A Squadron A 1916 IV 5455     316  
Smist (sp?) Eugene Alfred [Captain & Inspector R.P.]   65th Regiment 1897 III 326        
Smith [James MsK.] Corporal C 71st Infantry 1910 IV 4067     255  
Smith Abel I Jr. Post Quartermaster Sergeant [N.C. S] Squadron A 1909 IV 3701     244  
Smith Adrian W. 1st Lieutenant   Battery C 1st Howitzer Battalion 369th Artillery NYARNG 1960 IV 12478        
Smith Albert Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Battery AAA Group 1950 IV 11175   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Smith Albert  Sergeant   Medical Company 165th Infantry NYNG 1954 IV 11467        
Smith Albert F. 1st Lieutenant   1st Separate Company 1900 IV 1619     40  
Smith Albert R. First Sergeant   25th Separate Company 1901 IV 1921     101  
Smith Alexander   Musician H 23rd Infantry 1911 IV 4236     260  
Smith Alexis C. Colonel   23rd Regiment 1894 III 33 Class II No. 139      
Smith Alvin C. Colonel Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1896 II 139        
Smith Andrew L. Captain B 21st Regiment [1946] IV 10659     597  
Smith Arlington A. Master Sergeant K 174th Infantry Regiment  1954 II 2486        
Smith Arlington A. Sergeant First Class K 174th Infantry 1950 III 4556     1294  
Smith Arlington A. Sergeant K 174th Infantry 1939 IV 9758 Class IV #9758      
Smith Arthur A. Mess Sergeant E 10th Infantry Regiment 1922 II 1277        
Smith Arthur A. Mess Sergeant H 4th Infantry 1919 III 2321     337  
Smith Arthur A. Captain B 71st Infantry 1937 III 3453   Gleason & Wallace Co. 204  
Smith Arthur A. Private   H 20 1st Infantry 1908 IV 3465     235  
Smith Arthur M. 2nd Lieutenant F 7th Infantry 1916 IV 5381     313  
Smith Arthur T. Major HQ 2nd Bn 108th Infantry 1938 I 5382   Tiffany & Co. 4767  
Smith Arthur T. Major Field & Staff 2nd Battalion 108th Infantry Regiment 1932 II 1517        
Smith Arthur T. Major I 3rd Battalion 108th Infantry 1922 IV 5998        
Smith Arthur Thomas Major   108th Infantry 1927 III 2638        
Smith Augustus C. Artificer [3] Squadron A 1901 IV 1857     93  
Smith Augustus H. Staff Sergeant   165th Infantry 1933 III 2973     1966  
Smith Bernard R. Major   138th Tactical Fighter Squadron 1960 IV 12771        
Smith Brainard M. Lieutenant Col Headquarters 1st Medium Tank Battalion 174th Armored Regiment 1960 II 2800        
Smith Brainard M. Captain   Headquarters Battery 27th Division Artillery NYNG 1953 IV 11383        
Smith Brainard M. Major   Headquarters 27th Armored Division 1955 IV 11664        
Smith Calvin D. Corporal Company A 107th Infantry 1930 III 2735   Dieges & Clust 169  
Smith Calvin D. Corporal A 107th Infantry 1925 IV 6156        
Smith Charles A. 1st Sergeant Headquarters 71st Field Artillery Brigade 1941 II 1990        
Smith Charles A. Private First Class   87th Brigade Headquarters 1937 III 3523   Gleason & Wallace Co. 63  
Smith Charles E. Corporal A 10th Infantry Regiment 1909 II 602     241  
Smith Charles E. Sergeant C 10th Battalion 1899 IV 1238        
Smith Charles E. Private 1st Class Company C 10th Infantry 1930 Special (35 Year) 23   Tiffany & Co. 615  
Smith Charles E.  Sergeant C 10th Infantry 1914 I 541     296 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Smith Charles E.  Private A 10th  Battalion  1904 III 807     156  
Smith Charles F. Musician E 2nd Infantry 1919 III 2307     335  
Smith Charles F. Musician   36th Separate Company 1894 IV 423        
Smith Charles F. Sergeant   Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV 9272   Gleason Wallace Co. 135 8  
Smith Charles H. 2nd Lieutenant Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1912 II 843     281 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Smith Charles H. 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Field & Staff 22nd Engineers 1907 III 1178        
Smith Charles H. Private First Class A 174th Infantry 1941 III 3711   Gleason & Company 19  
Smith Charles H. 2nd Lieutenant [I] 22nd Regiment 1902 IV 2124     124  
Smith Charles H. Captain   Headquarters & Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV 12003        
Smith Charles M. Battalion Sergeant Major Non-commissioned Staff 12th Infantry Regiment 1911 II 727     260  
Smith Charles M. 1st Sergeant B 12th Regiment 1906 III 1015     195  
Smith Charles W. [Com of Sub] Captain [F&S] 12th Regiment 1902 III 652     112  
Smith Charles W. 1st Lieutenant I 12th Regiment 1897 IV 927        
Smith Clarence  Corporal [G] 12th Infantry 1912 IV 4459     272  
Smith Clarence W. Captain & Assistant Inspector Field & Staff 2nd Brigade 1906 II 490     205  
Smith Clarence W. 1st Lieutenant B 13th Regiment 1896 IV 744        
Smith Clarence W.  Major   2nd Brigade 1911 I 441     267 Inspector General
Smith Clarence Wilbur Major F &S 13th Regiment 1901 III 622     102  
Smith Clinton  H. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1903 II 334     142  
Smith Clinton H. Major   71st Regiment 1896 III 258        
Smith Clinton H. Captain B 71st Regiment 1894 IV 107        
Smith Copeland E. Captain Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1917 II 1125     323  
Smith Copeland E. 1st Lieutenant 43rd Separate Company/ I 3rd Infantry 1912 III 1694        
Smith Copeland E. Sergeant   43rd Separate Company 1906 IV 2935     200  
Smith David A. Private D 7th Regiment 1895 IV 487        
Smith David J. Corporal   E-4 Headquarters Company 27th Infantry Division NYNG 1952 IV 11290        
Smith David M. Sergeant   31st Company 8th C D C 1917 IV 5519     321  
Smith Dewitt W. Quartermaster Sergeant G 47th Regiment 1895 IV 542        
Smith Earl H. Chief B Mate   9th Fl Division 3rd Battalion NYNM 1937 III 3642   Gleason & Wallace Co. 63  
Smith Edward Sergeant E 105th Infantry 1939 IV 10031   Gleason Co (133) 636  
Smith Edward C. Captain A 12th Regiment 1894 IV 139        
Smith Edward H.  Private B 47th Regiment 1902 IV 2133     125  
Smith Edward J. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1960 II 2769        
Smith Edward J. Major   Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade NYNG 1954 III 4789        
Smith Edward J. Captain   Headquarters 105th AAA Brigade 1949 IV 10989   Dieges & Clust(100) 464-3  
Smith Edward M. First Sergeant C 105th Infantry 1941 III 3907   Gleason & Company 19  
Smith Edwin C. J. Sergeant   40th Separate Company 1899 IV 1325        
Smith Elbert C. Captain   Adjutant 245th Coast Artillery 1926 IV 6309     382  
Smith Elmer W. 1st Lieutenant Headquarters & Service 56th Regiment 1944 III 4219     468  
Smith Elmer W. Sergeant   2nd Battalion Headquarters B & C T 156th Field Artillery 1938 IV 9443   Gleason Company (300) 2  
Smith Ernest W. Seaman   3rd Battalion Naval Militia 1917 IV 5543     322  
Smith Eugene A. Lieutenant Colonel & Surgeon Field & Staff 4th Brigade 1907 II 516     217  
Smith Eugene A. Captain B 65th Regiment 1894 IV 130        
Smith Ferederick C. Quartermaster Sergeant 31st Separate Company/ M 1st Infantry 1909 III 1316        
Smith Francis William Staff Sergeant B 101st Signal Battalion 1949 IV 11038   Dieges & Clust(100) 464-3  
Smith Frank C. Captain E 108th Infantry 1938 IV 9444   Gleason Company (300) 2  
Smith Frank C. Corporal   Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1938 IV 9485   Gleason Company (2) 313  
Smith Frank E. 1st Lieutenant   3rd Regiment 1908 I 328   229    
Smith Frank E. 2nd Lieutenant   30th Separate Company 1903 II 324     134  
Smith Frank E. First Sergeant   30th Separate Company 1894 IV 234        
Smith Frank G. Captain   1st Separate Company  1905 III 931     180  
Smith Frank G. Captain   1st Separate Company 1900 IV 1618     40  
Smith Frank H. Private   5th Separate Company  1901 IV 1802     83  
Smith Frank J. Jr. Captain   M A C S S 1938 IV 9445   Gleason Company (300) 2  
Smith Frederick C. Supply Sergeant M 10th Infantry 1919 I 9446        
Smith Frederick C. Quartermaster Sergeant 1st Infantry Regiment 1914 II 918     294  
Smith Frederick W. [First Class Sergeant]   2nd Company Signal Corps 1908 IV 3377     231  
Smith Fredrick Charles Quartermaster-Sergeant   31st Separate Company 1903 IV 2404     175  
Smith Georg V. Corporal   Battery E 156th Field Artillery 1925 IV 6164        
Smith George B. Major & Quartermaster   NYNG Headquarters 1932 II 1529        
Smith George B. Captain [Quarter Master Company]   1928 III 2669   Dieges & Clust 164 QMC SS (After Captain)
Smith George E. Private First Class I 10th Infantry 1941 III 3994     5991  
Smith George E. Captain   [Quartermaster Company Arsenal] 1922 IV 6005        
Smith George Moore Lt. Colonel   7th Regiment 1894 I 12        
Smith George W. Musician D 7th Regiment 1894 I 65        
Smith H. Eugene Captain & Assistant Surgeon   F & S 1st Regiment 1904 IV 2549     190  
Smith Harold A. Master Sergeant   245th Coast Artillery 1942 I 1232   Dieges & Clust    
Smith Harold A. Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery Regiment 1938 II 1765        
Smith Harold A. First Sergeant   Company 4 13th C D C 1919 IV 5726     339  
Smith Harold Anthony Master Sergeant   245th Coastal Artillery  1933 III 2884     1677  
Smith Harrie Eugene Major, Medical Corps   10th Infantry 1910 III 1443        
Smith Harry C. Private 1st Class D 369th Infantry 1938 IV 9534   Gleason Company (300) 2  
Smith Henry C. 2nd Lieutenant   Troop G 1st Cavalry 1913 IV 4878     293  
Smith Hobart H. Corporal F 7th Regiment 1898 IV 1068        
Smith Jacob A., Jr. Private G 7th Infantry 1910 IV 3942     252  
Smith James   Staff Sergeant Headquarters 71st Infantry 1948 III 4420     1255  
Smith James B. Private D 65th Infantry 1909 IV 3631     242  
Smith James Ezra 1st Lieutenant & IRP   10th Battalion 1897 IV 915        
Smith James M. Private M 10th Infantry 1936 IV 9011   Dieges & Clust (69) 24  
Smith John Master Sergeant   Headquarters Company 54th Infantry Brigade 1937 III 3524   Gleason & Wallace Co. 63  
Smith John  Richard Private   2nd Signal Corps 1902 IV 2100     122  
Smith John C. Sergeant   18th Separate Company 1906 I 287   197    
Smith John C. Corporal   18th Separate Company 1901 II 261     82  
Smith John C. Corporal   18th Separate Company 1896 III 265        
Smith John C. Corporal   18th Separate Company 1894 IV 90        
Smith John H. Private   36th Separate Company 1900 II 231     42  
Smith John H. 1st Sergeant   36th Separate Company 1895 III 199        
Smith John H. First Sergeant   36th Separate Company 1894 IV 35        
Smith John I. Private   3rd Company 13th C D C 1914 IV 5134     303  
Smith John J. Sergeant Battery B 105th Field Artillery Regiment 1934 II 1588        
Smith John J. Sergeant Battery B 105th Field Artillery 1930 III 2732   Dieges & Clust 169  
Smith John J. Private C 71st Regiment 1906 IV 2965     203  
Smith John J.  Private First Class [Battery D] 212th Coastal Artillery  1934 III 3132     2485  
Smith John M. Drum Major   7th Regiment 1894 I 62        
Smith John R. Sergeant 1st Class   2nd Company Signal Corps 1912 II 835     280 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Smith John R. Sergeant 2 Signal Corps 1907 III 1170        
Smith John S. Sergeant C 14th Infantry 1939 IV 9841 Class IV #9841      
Smith Joseph B. Sergeant C 1st Field Artillery 1913 IV 4830     291  
Smith Joseph M. Regimental Commissary Sergeant Non-commissioned Staff 22nd Infantry Regiment 1897 II 152        
Smith Joseph P. Captain B 106th Infantry 1934 III 3117     2460  
Smith Julian Cowley 1st Lieutenant & Assistant Surgeon   3rd Separate Company 1904 IV 2538     188  
Smith Julius G. Master Sergeant HQ 54th Infantry Brigade 1934 I 1055   Tiffany & Co. 2441  
Smith Julius G. Master Sergeant Headquarters Company 54th Infantry Brigade 1934 II 1575        
Smith Julius G. Post Quartermaster Sergeant   Hospital Corps 4th Brigade 1914 IV 5012     297  
Smith Julius G.  Master Sergeant [Headquarters] 54th Brigade 1934 III 3116     2433  
Smith King Battalion Sergeant Major   7th Infantry 1915 IV 5340     311  
Smith Lawrence N. Captain G 108th Infantry 1922 IV 5899     3  
Smith Lee H. Major & Ordnance Officer Field & Staff 4th Brigade 1910 II 707     256  
Smith Lee H. Major [I. S.A.P.O.O.] Staff 4th Brigade 1905 III 904     175  
Smith Lee H. Captain & ISAP   74th Regiment 1900 IV 1588     35  

 

LAST NAME FIRST NAME RANK COMPANY REGIMENT DATE CLASS NUMBER SUBSEQUENT MANUFACTURER ORDER# NOTES
Smith Leonard B. 1st Lieutenant   Ordinance Department 1st Field Artillery 1913 IV 4883     293  
Smith Leslie C. 1st Lieutenant G 107th Infantry 1941 III 3712   Gleason & Company 19  
Smith Lou H. Major   4th Brigade 1915 I 595     308 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Smith Martin De F. Colonel [Medical Corps] 1st Division  [Not Received] IV 10951     1312  
Smith Merritt [Haviland] 1st Lieutenant 1 Squadron A 1904 III 838     161  
Smith Merritt H. Colonel   1st Field Artillery 1918 I 839        
Smith Merritt H. Lieutenant Colonel Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1913 II 858     284 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Smith Merritt H. Sergeant I Squadron A 1900 IV 1532     20  
Smith Minard G. Private  E 1st Regiment 1942 III 4122     66  
Smith Nathaniel Sergeant D 369th Infantry 1939 IV 10025   Gleason Co (133) 636  
Smith Otis A. Private C 2nd Infantry 1912 III 1744        
Smith Otis A. Private C/12 2nd Infantry 1909 IV 3686     243  
Smith Otis A. Private C 12th 2nd Infantry 1911 IV 4265     261  
Smith Paul [William] Master Sergeant F 174th Infantry 1950 III 4521     1294  
Smith Paul A. Master Sergeant Headquarters 53rd Brigade 1941 III 4085     6243  
Smith Paul W. Master Sergeant F 174th Infantry 1953 I 1579        
Smith Paul W. Master Sergeant F 174th Infantry Regiment 1950 II 2331        
Smith Paul W. Sergeant   Service Company 174th Infantry 1937 IV 9140   Gleason Wallace Co. 204  
Smith Peter E. Master Sergeant   727th Ordance Company 1950 I 1516        
Smith Peter E. Staff Sergeant C 6th Regiment New York Guard 1947 II 2205        
Smith Peter J. Artificer H 1st Separate 3rd Infantry 1911 IV 4172     259  
Smith Philip 1st Sergeant   16th Separate Company 1895 III 175        
Smith Philip First Sergeant   16th Separate Company 1894 IV 3        
Smith Philip E. 1st Lieutenant C 105th Infantry 1936 III 3344   Dieges & Clust 216  
Smith Philip J. Sergeant C 165th Infantry 1941 III 3957   Gleason & Company 19  
Smith Raymond F. First Sergeant A 174th Infantry 1936 III 3314   Dieges & Clust 201  
Smith Raymond T. Sergeant A 7th Regiment 1899 IV 1427        
Smith Richard A. not specified   107th Infantry 1927 I 1428        
Smith Richard A. Corporal Band 7th Infantry 1913 III 1780        
Smith Richard A.   K 7th Regiment 1907 IV 3227     222 Musician 
Smith Richard C. 2nd Lieutenant B 69th Regiment 1945 IV 10644     545  
Smith Richard H. Corporal F 7th Infantry 1912 IV 4561     277 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Smith Richard S. Private K 23rd Infantry 1916 IV 5362     312  
Smith Sanford E. 1st Sergeant A 71st Regiment 1910 IV 3855     249  
Smith St. Clair Jr. Captain   31st Company 8th CDC 1917 III 2254     324  
Smith St. Clair Jr.  2nd Lieutenant 22nd 9th [Arty Dist] 1912 IV 4558     277 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Smith Sylvester S. Private   [2nd Company 13th CDC] 1914 III 1989     302  
Smith Sylvester S. Corporal B 47th Regiment 1907 IV 3250     224  
Smith Thomas B. Private A 14th Regiment 1894 IV 228        
Smith Thomas F. Sergeant D 69th Infantry 1913 IV 4900     293  
Smith Walter George 1st   Lieutenant, Battalion Adjutant. Company F & S 74th Regiment 1903 IV 2338     171  
Smith Wesley F.  [Quartermaster Sergeant] C 7th Regiment 1903 III 700     130  
Smith Wesley Fisk Quartermaster Sergeant C 7th Regiment 1898 IV 1054        
Smith William  B. Captain F 22nd Infantry Regiment 1895 II 105        
Smith William  F. 1st Lieutenant Headquarters & Service Company 14th Regiment New York Guard 1945 II 2083        
Smith William  H. Major & Quartermaster Field & Staff NYNG Headquarters 1946 II 2178        
Smith William A. Sergeant   25th Separate Company 1901 IV 1922     101  
Smith William B. Captain F 22nd Regiment 1894 III 10 Class II No. 105      
Smith William E. F. Corporal 7th Regiment 1897 IV 898        
Smith William F. Master Sergeant Headquarters Observation Battalion 1949 I 1492        
Smith William F. First Sergeant   Howitzer Company 14th Infantry 1941 III 3887   Gleason & Company 19  
Smith William H. Major      1947 I 1427        
Smith William H. First Sergeant   45th Separate Company 1907 IV 3164     215  
Smith William H. Corporal A 22nd Corps of Engineers 1916 IV 5432     315  
Smith William H. Private Troop I 121st Cavalry 1944 IV 10583     459  
Smith William J. Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1957 II 2650        
Smith William J. Captain [I] [8th Regiment] 1905 III 943     183  
Smith William J. Lieutenant Colonel   Headquarters Detachment 1953 III 4657     1294  
Smith William J. Captain I 8th Regiment 1900 IV 1656     50  
Smith William J. Lieutenant   156th Field Artillery 1925 IV 6178        
Smith William J. Captain Headquarters 42nd Infantry Division 1948 IV 10891     1211  
Smith Wilson Fitch Sergeant   Company 1 Squadron A 1905 IV 2732        
Smith Wilson S. Quartermaster Sergeant   Troop A 1st Cavalry 1913 IV 4875     293  
Smith  Charles A. 1st Lieutenant Headquarters Co. 2nd Brigade, NYG 1946 I 1321   Dieges & Clust    
Smith  John J. Private B 105th Field Artillery 1939 I 1322   Tiffany & Co. 5764  
Smith  John R. Sergeant First Class B 1st Signal Corps 1919 I 1323        
Smith  Joseph M. [1st Lieutenant & Com. of Sub.]   22nd Regiment 1894 III 58        
Smith (sp?) George W. Sergeant Major   13th Regiment 1899 I 148        
Smoczynski John S. Chief Torpedoman's Mate   12th Division [Not Received] IV 10941     1302  
Smura Bronislaw B. 1st Lieutenant   Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV 12922        
Smylie Charles A. Captain B 12th Regiment 1900 IV 1526     20  
Smyth Samuel B. Private   6th Separate Company 1898 IV 1130        
Sneedow (sp?) Theodore Butler     74th Regiment 1896 IV 792       Battalion Adjutant
Snell Harvey D. Supply Sergeant F 3rd Infantry 1920 IV 5769     342  
Sniffin Elisha Major   R L 1920 IV 5798     343  
Sniffin (sp?) Willard T. Sergeant H 23rd Regiment 1895 IV 659        
Snook Herbert Aaron Machinist's Mate 1st Class   8th Separate Division Naval Militia 1927 IV 6393        
Snyder Edward H. Major   47th Infantry 1915 III 2096     309  
Snyder Edward H. Major   47th Infantry 1910 IV 4025     253  
Snyder Harry R. Sergeant M 10th Infantry 1913 IV 4752     286 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Snyder John L. Sergeant K 47th Infantry Regiment 1917 II 1121     321  
Snyder John L. First Sergeant K 47th Infantry 1912 III 1673        
Snyder John L. Sergeant K 47th Regiment 1907 IV 3089     211  
Snyder Louis V. 1st Lieutenant   10th Infantry 1917 IV 5608     324  
Snyder Stephen J. Master Sergeant   552nd AF Band NYANG 1955 IV 11650        
Sobolewski Harry W. Sergeant 1st Class   Headquarters & Headquarters Detachment Trains & Ban 27th Armored Division 1960 IV 12567        
Sodano Gaetano Sergeant 1st Class   Battery C 226th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV 11223   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Sodano Robert L. SP1   Battery D 106th AAA Battalion NYNG 1958 IV 12033        
Soderstrom Charles O. Private I 23rd Infantry 1914 IV 4920     294  
Soich Raymond A. Corporal Company D 7th  Regiment 1903 IV 2194     155  
Solan James D. Sergeant I 69th Infantry 1911 IV 4224     260  
Solan (sp?) James D. Color Sergeant   69th Infantry 1916 III 2136     312  
Solaw (sp?) Patrick F. Sergeant I 69th Infantry 1911 IV 4339     266  
Solomon Arthur Sergeant   1st Brigade 71st Infantry 1960 IV 13045        
Solomon Joseph H. Private E 47th Regiment 1896 IV 779        
Solowin (sp?) Joseph H. Private E 47th Regiment 1901 III 597     95  
Soluri Dominick J. Sergeant L 164th Infantry 1941 III 3930   Gleason & Company 19  
Somers William J. Quartermaster Sergeant   25th Separate Company 1901 IV 1932     102  
Somerville Harry C. Quartermaster Sergeant F 3rd Infantry 1914 III 1975     301  
Somerville Harry C. Quartermaster Sergeant F 3rd Infantry, 29th Separate Company 1909 IV 3767     245  
Sommers Nathan M. Lt. Colonel   Headquarters/Headquarters Company 1st Regional Command NYG 1959 IV 12062        
Sommor John A. Private   6th Battery 1897 IV 881        
Sontag George J. Private G 7th Infantry Regiment 1899 II 209       39036
Sontag George J. Quartermaster Sergeant G 7th Regiment 1894 III 123        
Sontag William C. Sergeant First Class Battery A 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1960 II 2770        
Sontag William C. Sergeant   Battery A 170th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III 4817        
Sontag William C. Sergeant A 170th Field Artillery Battalion 1942 IV 10431   Dieges & Clust (50) 161  
Sorensen Edward W T 2nd Class   33rd Fl Division NMNY 1938 IV 9643   Gleason & Company (53) 125  
Soscia Louis J. Captain   Headquarters 106th Aero Transporation Group 1960 IV 12879        
Soslow Leon H. Sergeant B 3rd Regiment, N.Y. Guard 1941 IV 10405        
Sottile Christopher Chief Gunners Mate Mounts Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1958 II 2669        
Sottile Christopher GMMC   Division 3-97 Battery 3-29 NYNM 1954 III 4784        
Sottolano Charles A. Specialist Fifth Class B 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1963 II 2935        
Soule John W. Private Howitzer Company 107th Infantry 1928 III 2686   Dieges & Clust 30  
Soutag George J. Private G 7th Regiment 1904 I 245   161    
Southall Copeland S. Major Headquarters 2nd Brigade 1942 III 4128     76  
Southwork Louis R. Private G 7th Infantry 1908 IV 3547     239  
Southworth Emery F. 1st Sergeant Company F 65th Regiment 1903 IV 2305     168  
Southworth Kenneth A. Quartermaster Sergeant A 23rd Regiment 1898 IV 1184        
Soutter James T. Jr. 1st Lieutenant F 107th Infantry 1938 IV 9359   Gleason Company (300) 2  
Sova Charles F. Chief Motor Machinist's Mate   7th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV 6340     382  
Spada Peter P. First Sergeant F 47th Infantry 1913 IV 4891     293  
Spalenski Stephen E. Corporal K 174th Infantry 1939 IV 10063   Gleason Co (133) 636  
Spang Raymond P.     NYNM 1939 IV 9827 Class IV #9827     Coxswain 15 Sep. Div.?
Spano Paul Sergeant Band 1st Infantry 1949 I 1481        
Spano Paul Sergeant Band 1st Regiment New York Guard 1949 II 2312        
Spano Paul Private Service 10th Infantry 1935 III 3215     3088  
Spatol Thomas G. Master Sergeant D 6th Infantry 1948 III 4373     1153  
Spatol Thomas G. Sergeant   Medical Detachment 10th Infantry 1936 IV 9012   Dieges & Clust (69) 24  
Spear William [D] Captain 28th 8th [Arty Dist] 1912 IV 4498     274  
Spear William D. Captain   28th Company 8th CDC 1917 III 2253     324  
Speares Herbert W. 1st Lieutenant   Squadron B 1919 IV 5685     335  
Spears LeRoy B. Private 3rd 174th Infantry 1949 III 4498     1294  
Spears Leroy B. Private 1st Class I 174th Infantry 1939 IV 9894        
Speary John A. Private 1st Class   102nd Combat Engineers 1938 IV 9446   Gleason Company (300) 2  
Speidel Benjamin Van Raden 2nd  Lieutenant                                    Company A 23rd   Regiment 1903 IV 2348     171  
Speidel William Captain Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1926 II 1370        
Speidel William Captain   65th Field Artillery 1920 III 2385     342  
Speidel William 1st Lieutenant   Staff 65th Infantry 1910 IV 3991     253  
Speidel Wm. Captain   106th Field Artillery 1932 I 1003   Tiffany & Co. 120  
Spellane Joseph G. Sergeant   1st Brigade 1920 IV 5753     341  
Spellman Harry Private   14th Company 9th Artillery District 1914 IV 5039     299  
Spellman Joseph R. First Sergeant K 8th Regiment 1900 IV 1676     54  
Spence Arthur A. Musician   8th Company C A C 1908 IV 3343     230  
Spencer Arnold F. 2nd Lieutenant   [Battery H 132nd Armored ] 1924 III 2533        
Spencer Arthur Sergeant M 31st 1st Infantry 1911 IV 4179     259  
Spencer Charles M. Corporal   Medical Department 3rd Infantry 1908 IV 3414     232  
Spencer Frank E. Master Sergeant   Headquarters Company 369th Infantry 1926 IV 6290     382  
Spencer Frederick A. Master Sergeant   136th Fighter Intercept Squadron NYANG 1956 IV 11691        
Spencer H.D. Tiffany Private D 7th Regiment 1904 IV 2521     187  
Spencer Harry H. Major Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1926 II 1357        
Spencer Harry H. Captain   Ist NY 1918 III 2277     327  
Spencer Harry H. 1st Lieutenant [B] [2nd Cavalry 1913 IV 4801     290 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Spencer Harvey H. Private B 47th Regiment 1895 IV 468        
Spencer James A. 2nd Lieutenant   1st Infantry 1917 IV 5508     321  
Spencer James C. [Ex-Sergeant] D 108th infantry 1932 III 2833     1340  
Spencer James C. Cook D 3rd Infantry 1916 IV 5470     317  
Spencer Lovillord 1st Lieutenant   8th C D C 1914 IV 5131     302  
Spencer Martin L. Sergeant M 10th Infantry 1914 III 1969     301  
Spencer Martin L. Sesrgeant M 10th Infantry 1910 IV 3850     249  
Spencer William E. Major & Surgeon   23rd Regiment 1894 III 144        
Spenson Henry E. Chief Master at Arms   2nd Battalion 1914 IV 5143     303  
Sperb Charles Private C 7th Infantry 1915 III 2028     304  
Sperb Charles Private [D] or [C] 7th Infantry 1910 IV 3887     250  
Sperman (sp?) Irving P Sergeant C 7th Regiment 1900 IV 1695     60  
Spicer C. H. Major [Retired List]     1959 Special (35 Year Clasp) 9        
Spicer C. H.  Major [Retired list]     1959 Special (30 Year, New Style) 9       Medal issued as 40 year Class
Spicer Claude H. Captain Co. I 108th Infantry 1942 I 1226   Dieges & Clust    
Spicer Claude H. Captain I 108th Infantry Regiment 1937 II 1690        
Spicer Claude H. Captain I 108th infantry 1933 III 2871     1574  
Spicer Claude Henry 1st Lieutenant F 108th Infantry 1926 IV 6264     382  
Spicer Everett E. Sergeant Battery B 991st Field Artillery Battalion 1949 I 1490        
Spicer Everett E. Staff Sergeant C 8th Regiment New York Guard 1946 II 2139        
Spicer Everett R. Sergeant Battery D  258th Field Artillery  1942 III 4114     27  
Spicer John H. Master Sergeant   Battery B 991st Field Artillery Battalion 1956 III 4864        
Spicer John H. Master Sergeant   Battery B 991st Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV 11181   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Spies (sp?) Francis F. Private K 7th Regiment 1901 IV 1881     98  
Spike Herbert W. Private Company D 13th Regiment 1903 IV 2236     158  
Splint Fred W. Major   Headquarters 102nd Medical Regiment 1941 III 3940   Gleason & Company 19  
Splint Fred W. Major   Headquarters 102nd Medical Regiment 1936 IV 8991   Dieges & Clust (69) 24  
Spokony Herbert Chief Warrant Officer 2 M 71st Infantry NYARNG 1959 III 5047   Gleason Co. Inc. P-288  
Spokony Herbert Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Company 71st Infantry NYNG 1952 IV 11289        
Spor Frank X. Sergeant First Class   Headquarters Battery 105th Field Artillery Battalion 1958 IV 12042        
Sprague Robert L. Private 1st Class A 108th Infantry 1940 IV 10153 Gleason & Co. 320   32  
Sprague Waldo Captain I 71st Regiment 1894 I 48        
Spraker Albert J. Master Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12707        
Spring William H. Captain Field & Staff 1st Battalion 104th Field Artillery Regiment 1932 II 1526        
Spring William H. Captain Headquarters Battery 1st Battalion, 104th Field Artillery 1930 III 2726   Dieges & Clust 169 "& CT" (After Battery)
Spring William H. Captain C 104th Field Artillery 1923 IV 6015        
Springhorn Donald O Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division [Artillery] 1953 III 4672     1294  
Springhorn Donald O. Master Sergeant   Headquarters and Headquarters Battery 42nd Division Artillery, NYARNG 1958 I 1727        
Springhorn Donald O. Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division Artillery  1953 II 2454        
Springhorn Donald O. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery NYNG 1952 IV 11331        
Springhorn William Sergeant E 2nd Field Artillery 1920 IV 5754     341  
Springsteen Oscar H. Quartermaster-Sergeant Company B 47th  Regiment 1903 IV 2319     170  
Springsteen Walter F. Sergeant K 23rd Infantry 1912 IV 4568     278 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Sproat Clarence D. Warrant Officer Junior Grade Field & Staff 289th Engineer Combat Battalion 1946 II 2165        
Sproat Clarence D. [Staff] Sergeant I 102nd[ Medical Regiment] 1941 III 3986     5983  
Squire John M. Sergeant 33rd 1st Infantry 1912 IV 4526     275 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Squires William A. Sergeant   14th Infantry 1936 IV 8992   Dieges & Clust (69) 24  
Sramski George S. Corporal   23rd Separate Company 1906 IV 2870        
Sramski Stanley G. Quartermaster Sergeant 23rd Separate Company/ F 10th Infantry 1911 III 1563        
St. John Julius W. Captain   33rd Separate Company 1896 IV 812        
Staab Henry A. Sergeant A 22nd [Engineers] 1912 IV 4621     281 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Staats Charles B  2nd Lieutenant B 10th Battalion  1895 IV 536        
Staats Charles B. Major Field & Staff 10th Infantry Regiment 1911 II 761     266  
Staats Harry Caleb Sergeant B 10th Battalion 1897 IV 919        
Staats  Charles B. Captain F&S 10th Regiment 1906 III 1059     203 Adjutant
Stabler John P. Lieutenant   1st Fl Division 1st Battalion NYNM 1941 III 3753   Gleason & Company 19  
Stacey James G. Captain   34th Separate Company 1907 II 511     215  
Stacey James G.  Captain   34th [Sep Co] 1901 III 592     92  
Stacey James George Jr. 1st Lieutenant   34th Separate Company 1896 IV 815        
Stacey  James G.  Captain B 3rd Infantry 1912 I 464     274  
Stachole Haratio P. Major   10th Battalion 1895 I 85        
Stackfield Charles First Sergeant M 369th Infantry 1941 III 3864   Gleason & Company 19  
Stacom William B. Captain B 69th Infantry 1916 IV 5356     312  
Stacpole Horatio P. Major Field & Staff 10th Infantry Battalion 1894 II 26 Class I # 85      
Stadtmiller Henry Quartermaster Sergeant A 12th Regiment 1897 IV 925        
Stafford Archibald S. Sergeant 14th 9th [A. D] 1913 IV 4770     287 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stagg Vincent G. Chief Warrant Officer   Headquarters Headquarters Company 42nd Infantry Division 1960 IV 12811        
Stahl Rudolph J. Sergeant   16th Separate Company 1898 IV 1173        
Staley Schuyler D. Quartermaster Sergeant D 65th Regiment 1905 IV 2599     193  
Stalker Henry J. Musician 27 8th Coast Defense Command 1921 I 2600        
Stalker Henry J. Musician 25th Company  8th Coast Defense Command 1915 II 1009     307  
Stalker Henry J. Musician 26 8th Artillery District 1910 III 1500        
Stalker Henry J.   [F. M.] 8th Regiment 1906 IV 2960     203 Musician 
Stallman Benjamin S. Seaman   [d] Sep.Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV 3841     248  
Stanger James A. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Battery 187th Field Artillery Group NYNG 1955 IV 11636        
Stangle Anthony J. First Sergeant A 10th Infantry 1934 III 3091     2309  
Stangle Frank A. Lt. Colonel   6th Armored Division 1943 I 1259   Dieges & Clust    
Stangle Frank A. Captain A 10th Infantry Regiment 1935 II 1601        
Stangle Frank A. Captain Company A 10th Infantry 1930 III 2748   Dieges & Clust 253  
Stanke Louis A. Master Sergeant B 101st Signal Battalion 1949 IV 11039   Dieges & Clust(100) 464-3  
Stanley Guy C. Sergeant Headquarters  Detachment 2nd Battalion  1944 IV 10574     445  
Stanley John P. Captain   42nd Recon Company NYNG 1955 IV 11657        
Stanley Joseph P. Private 1st Class D 369th Infantry 1939 IV 10075   Gleason Co (133) 636  
Stanton Charles F. Captain A 104th Field Artillery 1935 I 10076   Tiffany & Co. 3212  
Stanton Charles F. Brigadier General   Retired State Staff 1950 Special (35 Year) 136   Dieges & Clust (10) 63-1  
Stanton Francis J. Post Quartermaster Sergeant   2nd Infantry 1914 IV 5032     299  
Stanton Thomas H. Sergeant H 108th Infantry 1924 IV 6115        
Stanton Walter X. Colonel   8th Regiment 1943 IV 10540     369  
Stanz William F. Major   187th Field Artillery, NYNG 1946 I 1316   Dieges & Clust    
Stanz William F. Captain E 14th Infantry Regiment 1939 II 1861        
Stanz William F.  1st Lieutenant [Headquarters 3rd Battalion] 14th Infantry 1934 III 3072     2290  
Starbuck Edgar D. Jr. Captain   105th Infantry 1927 IV 6432        
Starbuck Richard M. Private A 6th Separate 2nd Infantry 1911 IV 4166     258  
Stark John Sergeant H/46 2nd Infantry 1909 IV 3710     244  
Stark Roger L.   B 174th Armored Infantry NYNG 1958 III 5004   Gleason Co. Inc. P-288  
Stark Roger Lee 1st Lieutenant I 174th Infantry NYNG 1953 IV 11415        
Starks Charles L. Private Hospital Corps 2nd Infantry Regiment 1914 II 941     297  
Starks Charles L. H.C. Private   22nd Separate Company 1906 III 1057     202  
Starks Charles L. Private   22nd Separate Company 1901 IV 1934     103  
Starr George H. Quartermaster Sergeant K 47th Regiment 1894 III 48        
Starr William  E. Private H 7th Infantry Regiment 1894 II 19 Class I #109      
Starr William E. Private H 7th Regiment 1896 I 109        
Starrett Harry [ C.] Battalion Sergeant Major   14th Infantry 1911 IV 4389     269  
Starrett Harry C. Captain L 14th Infantry 1916 III 2208     319  
Starrett Howard S. Commissary Sergeant   3rd Battery 1905 II 415     182  
Starrett Howard S. [Company Sergeant   3rd Battery 1900 III 506     50  
Starrett Howard S. Private   3rd Battery  1895 IV 655        
Start Edward C. Staff Sergeant Hq.Co. 4th Regiment, AUS 1946 I 1329   Dieges & Clust    
Start Edward C. Sergeant Headquarters & Service Company 4th Regiment New York Guard 1941 II 2011        
Start Edward C. Corporal   Service Battery 104th Field Artillery 1937 III 3526   Gleason & Wallace Co. 63  
Stattes James Private   19th Separate Company 1894 IV 213        
Staubach Charles P. Captain Company H 8th Regiment 1903 IV 2300     168  
Stauect/Starrect (sp?) Hainard S.  Cook   1st[ Battalion] F. A. 1910 I 403     255 Organization Illegible
Stayskill William J. Corporal   29th Company 8th Artillery District 1908 IV 3492     237  
Steakin Gerald F. Staff Sergeant D 1st BG 165th Infantry NYARNG 1959 IV 12439        
Stearns Dana L. Captain   Headquarters 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV 12334        
Stearns John N Jr. Lieutenant Colonel & Quartermaster Field & Staff NYNG Headquarters 1906 II 481     204  
Stearns John N. Jr. Corporal   Troop 3 Squadron A 1898 IV 1182        
Stearns John Noble Lt. Colonel   [Inr Dept] 1911 I 438     267  
Stearns John Noble Jr. Lt. Colonel Staff National Guard 1903 III 722     135 Quartermaster
Stebbens Samuel S. Captain & ISAP   12th Regiment 1900 IV 1640     46  
Stebbins Ernest Vail Lieutenant Commander   Naval Militia 1921 IV 5859     349  
Stebbins Howard D. Master Sergeant 102nd [Medical Regiment]   1948 III 4423     1258  
Stebbins Howard D. Private, 1st Class A 134th  1941 IV 10345       Med. Regt.?
Steedman Harry L. 1st Lieutenant I 1st Infantry Regiment 1914 II 950     298  
Steedman Harry L. Sergeant 24th Separate Company/ I 1st Infantry 1909 III 1361        
Steedman Harry L. Sergeant   24th Separate Company 1904 IV 2479     184  
Steele Dudley S. Ordinance Sergeant   7th Infantry 1919 IV 5678     332  
Steele Willard R. Private F 2nd Infantry 1914 IV 5030     298  
Steenwerth Charles F. Drum Major Band 23rd Infantry 1909 III 1327        
Steers Alfred E. Major & Quartermaster Field & Staff 2nd Brigade 1908 II 588     239  
Steers Alfred E. 1st Lieutenant & ASAP   14th Regiment 1899 IV 1291        
Steers Alfred Ernst Captain [Com of Sub] [F&S] 14th Regiment 1904 III 783     152  
Steers (sp?) Alfred E. Major   2nd Brigade 1914 I 532     294 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Steerwerth Charles H. Regimental Supply Sergeant   23rd Infantry 1920 I 533        
Steeves Frederick M. Sergeant First Class 1st Signal Corps 1913 IV 4789     289 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Steffens Charles M. 2nd Lieutenant   Service Battery 244th Coast Artillery NYARNG 1959 III 5057   Gleason Co. Inc. P-288  
Steffens Edward R. Corporal G 102nd Medical Regiment 1938 IV 9447   Gleason Company (300) 2  
Steffens Julius F. Sergeant 1st Class   242nd  Signal Battalion 1960 IV 12980        
Steffins Charles M. First Sergeant   244th Coast Artillery 1926 IV 6281     382  
Steffins Emil 1st Lieutenant E 14th Infantry 1908 IV 3388     231  
Steger Charles F. 1st Sergeant A 65th Infantry Regiment 1914 II 949     298  
Steger Charles F. First Sergeant A 65th Infantry 1911 III 1592        
Steger Charles F. First Sergeant A 65th Regiment 1905 IV 2651     196  
Stegle Peter J. Staff Sergeant   242nd  Signal Battalion 1960 IV 12981        
Stehn Howard J. 2nd Lieutenant   3rd Battalion Headquarters 245th Coast Artillery 1939 IV 9950   Gleason & Co.(300) 71  
Steidler Charles Sergeant K 12th Infantry 1912 IV 4477     273  
Steiger Ernest Jr. Captain K 8th Regiment 1906 IV 3025     207  
Steiger Howard  A. Lieutenant Colonel Field & Staff 71st Field Artillery Brigade 1941 II 1987        
Steiger Howard A. Captain I 71st Infantry 1936 III 3356   Dieges & Clust 261  
Steiger Robert E. Master Sergeant   Headquarters Detachment 134th Medical Battalion 1960 IV 12957        
Stein Bernhard Sergeant   Battery B 212th Coast Artillery 1941 III 3713   Gleason & Company 19  
Stein Conrad Private C 7th Infantry 1912 IV 4648     282 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stein John C. Sergeant G 47th Regiment 1906 IV 2864        
Steinberg William J. Private M 71st Infantry 1913 IV 4661     283 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Steinborn Peter Private D 74th Infantry 1918 IV 5659     328  
Steinbuegl Joseph Captain Field & Staff 9th Regiment New York Guard 1948 II 2253        
Steinbuegl Joseph 2nd Lieutenant L 9th Regiment 1942 III 4160     202  
Steinbuegl Joseph Sergeant   Battery F 244th Coast Artillery 1938 IV 9449   Gleason Company (300) 2  
Steiner John M. Sergeant   42nd Reconnaisance Company NYNG 1955 IV 11596        
Steinmeyer Henry G. Major   9th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV 10460        
Steinmeyer (sp?) William   Private B 71st [Infantry] 1911 IV 4311     264  
Steinwerth Charles Drum Major Band 23rd Infantry Regiment 1913 II 867     292 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Steivart Samuel Townsend 1st Lieutenant   8th C D C 1915 IV 5155     304  
Stelle Morton B Captain 7th Infantry Regiment 1900 II 233     45  
Stelle Morton B. Captain F 7th Regiment 1905 I 264   182    
Stelle Morton B. 1st Lieutenant F 7th Regiment 1895 III 211        
Stelle Morton B. 1st Lieutenant F 7th Regiment 1894 IV 45        
Stelljes Arthur R. Captain   137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV 12089        
Stenbergen (sp?) Henry S. Captain   22nd Regiment 1905 III 944     183 [Com of Sub]
Stenhouse James M. Sergeant   Headquarters Company 1st Mar Battalion NYNM 1938 IV 9448   Gleason Company (300) 2  
Stenzier George Master Sergeant   Headquarters 106th Air Base Group NYANG 1957 IV 11940        
Stephan John C. Sergeant 46th Separate Company/ H 2nd Infantry 1912 III 1708        
Stephan John C. Corporal   46th Separate Company 1907 IV 3196     217  
Stephen Ernest A. Master Sergeant   Service Company 107th Infantry 1941 III 3888   Gleason & Company 19  
Stephens Donald M. R M Second Class   10th Fl Division 3rd Battalion NYNM 1941 III 3714   Gleason & Company 19  
Stephens Felix Quartermaster Sergeant H 2nd Infantry 1915 III 2092     309  
Stephens Felix 1st Sergeant H 46 2nd Cavalry 1910 IV 4004     253  
Stephens Harry Jr. Chief Warrant Officer 2   Battery B 715th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III 4828        
Stephens Harry Jr. Master Sergeant   771st Gun Battalion NYNG 1950 IV 11130   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Stephens John J. 1st Lieutenant 2nd Battery Field Artillery 1910 III 1454        
Stephens John J. Jr. Captain Battery E 2nd Field Arty 1915 II 1002     306  
Stephens John J. Jr. Sergeant   2nd Battery 1905 IV 2644     196  
Stephens Robert M. Sergeant M 108th Infantry 1938 IV 9548   Gleason Company (300) 2  
Stephenson Raymond H. Sergeant K 105th Infantry 1933 III 2974     1967  
Stephenson Raymond H. Private First Class K 105th Infantry 1927 IV 6435        
Sterbenz Joseph L. Major   259th AAA Battalion NYARNG 1959 III 5046   Gleason Co. Inc. P-288  
Sterbenz Joseph L. Major   259th AAA Battalion NYNG 1958 IV 12029        
Steres Edward J. Staff Sergeant   244th Coast Artillery 1926 IV 6280     382  
Sterh (sp?) George [Jom] First Class Sergeant 1st Signal Corps [1911] IV 3746     245  
Stern Arnold Battalion [Imr] Sergeant   22nd [Engineers] 1913 IV 4686     284 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stern Nathan M. Battalion Sergeant Major [NCS] 8th Regiment 1902 IV 2120     124  
Sternberger Henry S. Captain & Commissary Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1910 II 691     254  
Sternberger Henry S. Commissary   22nd Regiment 1900 IV 1645     49  
Sternbirger Henry S. Lt. Colonel   Quartermaster  Corps 1915 I 1646        
Sternewerth Charles F. Drum Major   N C S 23rd Regiment 1905 IV 2742        
Sterry Frank First Sergeant D 10th Battalion 1894 IV 296        
Stetson Paul H.  Chief Master-At-Arms   1st Battn., N.M. 1909 IV 3832     248  
Stetson Webster W. Saddler   A Cavalry, A Squad 1916 IV 5454     316 [Skips from 5454 to 5595]
Steuck Henry Private A 14th Regiment 1904 IV 2499     186  
Steuding Ernest A.  Major 373rd Field Artillery Battalion  100th Infantry 1943 III 4180     320  
Steuding Ernest A. 1st Lieutenant   Battery A 156th Field Artillery 1938 IV 9450   Gleason Company (300) 2  
Steurer William 1st Lieutenant   14th Infantry 1919 III 2298     332  
Stevens [William] [Color Sergeant]   12th Infantry 1912 Special (30 Year) 17     279  
Stevens Alexander Sergeant F 7th Regiment 1900 IV 1572     32  
Stevens Alexander  Private C 7th Regiment 1906 III 1037     199  
Stevens Frank L. Captain   32nd Separate Company 1900 III 484     34  
Stevens Frank S. Captain   32 Separate Company  1895 IV 573        
Stevens Fred  O. 1st Sergeant K 2nd Regiment New York Guard 1942 II 2046        
Stevens Fred O. 1st Sergeant K 105th Infantry 1948 I 1450        
Stevens Fred O. Sergeant K 105th Infantry 1937 III 3643   Gleason & Wallace Co. 63  
Stevens Frederick Staff Sergeant Medical Detachment 369th Infantry Regiment 1939 II 1862        
Stevens Frederick [Staff Sergeant]   369th Infantry 1933 III 3015     2111  
Stevens Howard B. Lieutenant   6th Division, 2nd Battalion, NYNM 1941 IV 10346        
Stevens Howard D. 1st Lieutenant 2 Sig. Corps 1909 IV 3809     247  
Stevens James A. Master Sergeant   Headquarters Company 105th Infantry NYNG 1952 IV 11323        
Stevens Jas. E. Jr. Staff Sergeant B Field Service 27th Quartermaster Battalion  1960 IV 12566        
Stevens Milton E. Staff Sergeant Headquarters Company 14th Regiment New York Guard 1947 II 2238        
Stevens Milton E. Corporal Service 14th Infantry 1933 III 3013     2109  
Stevens Vancito 1st Sergeant   369th Infantry 1939 IV 9764 Class IV #9764      
Stevens William B. Color Bearer   2nd Regiment 1905 I 267   184    
Stevens William B. Quartermaster Sergeant   18th Separate Company 1900 II 236     48  
Stevens William B. Sergeant   18th Separate Company 1895 III 215        
Stevens William B. Sergeant   18th Separate Company 1894 IV 53        
Stevens William L. Corporal   18th Separate Company 1906 IV 2861        
Stevens  Theodore F. Jr. 1st Lieutenant C 22nd Regiment 1902 IV 2155     128  
Stevens (sp?) William Sergeant 14th Infantry [1911] IV 3741     245  
Stevenson Charles G. Colonel   JAGC Headquarters and Headquarters Detachment, NYARNG 1958 I 1726        
Stevenson Charles G. Colonel   Field & Staff NYNG Headquarters 1953 II 2461        
Stevenson Charles G. Captain G 8th Infantry 1906 III 1084        
Stevenson Charles G. Colonel   Headquarters 1049 III 4464     1294  
Stevenson Charles G. Captain   14th Infantry 1937 IV 9269   Gleason Wallace Co. 135 8  
Stevenson Charles Goldsmith Captain G 8th Regiment 1901 IV 1941     104  
Stevenson Clinton Captain & Assistant Surgeon   Medical Detachment 8th Artillery District 1908 IV 3531     238  
Stevenson Frederick H. Major   14th Infantry 1908 I 337   239    
Stevenson Frederick H. Captain & Regimental Quartermaster Field & Staff 14th Infantry Regiment 1904 II 346     151  
Stevenson Frederick H. Captain & Regimental Quartermaster   14th Regiment 1899 III 408        
Stevenson Frederick H. Quartermaster Sergeant   14th Regiment 1894 IV 335        
Stever William H. Musician H 7th Infantry 1913 III 1879     292  
Stever William H. Musician H 7th Infantry 1909 IV 3581     241  
Steward Samuel 1st Sergeant B 258th Field Artillery 1922 IV 5948     3  
Steward William Private L 14th Infantry 1913 IV 4837     291  
Steward William L. Technical Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12708        
Stewart Charles P. First Sergeant M 7th Infantry 1916 III 2165     315  
Stewart Charles P. Private E 7th Infantry 1911 IV 4212     260  
Stewart Clifford W. Master Sergeant   715th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV 11981        
Stewart Curtis E. Sergeant First Class K 108th Infantry Regiment  1963 II 2936        
Stewart Curtis E. [Tech 5] F 21st Regiment 1947 III 4291     862  
Stewart Curtis E. Corporal K 108th Infantry 1939 IV 9942   Gleason & Co.(300) 71  
Stewart Ernest C. Corporal  M 369th Infantry 1939 IV 9738 Class IV #9738      
Stewart J. Rutherford 1st Sergeant B 7th Regiment 1899 III 443        
Stewart James R. 2nd Lieutenant B 7th Infantry Regiment 1905 II 398     175  
Stewart James R. Private B 7th Regiment 1894 IV 454        
Stewart James Rutherford 1st Lieutenant B 7th Infantry  1909 I 365     245  
Stewart James W. Colonel Field & Staff 1st Battle Group 107th Infantry (Regimental Combat Team) 1959 II 2746        
Stewart James w. Captain A 13th Regiment 1904 III 794     154  
Stewart James W. 1st Lieutenant A 13th Regiment 1899 IV 1383        

 

LAST NAME FIRST NAME RANK COMPANY REGIMENT DATE CLASS NUMBER SUBSEQUENT MANUFACTURER ORDER# NOTES
Stewart John Sergeant   12th Infantry 1914 IV 4991     297  
Stewart Leslie M. Colonel Headquarters First United States Army 1960 II 2780        
Stewart Leslie M. Captain   107th Infantry (Staff) 1938 IV 9593   Gleason Company (300) 2  
Stewart Robert A. Corporal C 7th Regiment 1905 IV 2573     192  
Stewart Samuel Sergeant Headquarters Battery 258th Field Artillery  1933 I 1034   Tiffany & Co. 164  
Stewart Samuel 1st Sergeant Battery B 258th Field Artillery Regiment 1928 II 1400        
Stewart Samuel First Sergeant B 258th Field Artillery 1922 III 2477        
Stewart Samuel Musician C 74th Infantry 1911 IV 4241     261  
Stewart William  B. Musician H 7th Infantry Regiment 1894 II 84        
Stewart William C. Corporal L 22nd [Engineers] 1913 IV 4787     289 Changed to Class 4 by C.R. No. 6 - June 9, 1913
Stewart William D. Corporal I 7th Regiment 1899 IV 1416        
Stewart William D.  1st Lieutenant [I] 71st Regiment 1905 III 895     173  
Stewart William J. Staff Sergeant   106th Infantry 1936 IV 8942   Dieges & Clust (59) 19  
Stezard William A. 1st Lieutenant   270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV 12018        
Sticht Anthony W. First Sergeant [I] 8th Battalion  1907 IV 3116     212  
Stickney Edward P. Regimental Quatermaster Sergeant    2nd Infantry 1910 III 1540        
Stickney Edward P. Corporal   6th Separate Company 1905 IV 2649     196  
Stidd Lewis P. Sergeant F 105th Infantry 1939 I 2650   Tiffany & Co. 5509  
Stidd Lewis P. Private First Class Company F 10th Infantry 1930 III 2759   Dieges & Clust 253  
Stidd Lewis P. Private First Class F 10th Infantry 1924 IV 6116        
Stidd Louis P. Sergeant F 10th Infantry Regiment 1937 II 1691        
Stierly Edward S. First Sergeant A 108th Infantry 1925 I 1692        
Stierly Edward S. 1st Sergeant A 108th Infantry Regiment 1922 II 1266     3  
Stierly Edward S. Sergeant A/8th 3rd Infantry 1909 IV 3732     245  
Stieve Earl J. Master Sergeant Headquarters Battery 105th Anti-aircraft Artillery Brigade  1955 II 2560        
Stieve Earl J. Master Sergeant Headquarters Battery 105th Antiaircraft Artillery  Brigade 1952 III 4613     1294  
Stieve Earl J. 1st Lieutenant L 21st Infantry [1948] IV 10785     981  
Stiker Amos G. Captian H 102nd 1939 IV 9803 Class IV #9803     Med. Regt.?
Stiles Frank C. Jr. Corporal   6th Separate Company 1899 IV 1223        
Stiles Frank O. Jr. Sergeant   6th Separate Company  1904 III 813     157  
Stiles Richard Quartermaster Sergeant L 30th 3rd Infantry 1911 IV 4282     262  
Still George W. Drum Major   9th Regiment 1894 I 56        
Stilling John A.B. Sergeant C 7th Regiment 1894 IV 425        
Stillman Philip T. 1st Lieutenant   1st Squadron, Cavalry 1913 III 1768        
Stillman Philip Tracy Sergeant   Company 4 Squadron A 1908 IV 3314     228  
Stillman Wait H. Captain   6th Separate Company 1897 II 162        
Stillman Wait H. Captain   6th Separate Company 1894 III 57        
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer Headquarters 170th Field Artillery Battalion  1958 II 2701        
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer-3 Headquarters Battery  170th  Field Artillery  Battalion 1952 III 4652     1294  
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer   170th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV 11182   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Stillwell William F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company  1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1960 II 2784        
Stillwell William F. Sergeant 1st Class   Medical Company 106th Infantry 42nd Division 1949 IV 11068   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Stilwell [William] Moore Private G 7th Regiment 1902 IV 1995     109  
Stimson Daniel M. Major & Surgeon   7th Regiment 1894 III 28        
Stimson Henry Nartlett Major [Judge Advocate] 5th Brigade 1943 IV 10524     346  
Stines Raphael B. Sergeant   1st Battery 1903 IV 2379     173  
Sting Moses Jr. Corporal H 7th Infantry 1915 IV 5150     303  
Stires Edward J. Staff Sergeant [Headquarters Battery] [C.T. 244] 1932 III 2851     1451  
Stirling Andrew Private   46th Separate Company 1906 IV 2927     198  
Stivers John D. 2nd Lieutenant   24th Separate Company 1897 IV 1012        
Stivers Lewis S. 1st Lieutenant   24th Separate Company 1897 IV 1011        
Stivers Moses A. Captain & Medical Corps Field & Staff 1st Infantry Regiment 1916 II 1099     317  
Stivers Moses A. Captain   1st Infantry 1914 III 1894     294  
Stivers Moses A.  1st Lieutenant   24th Separate Company 1906 IV 3043     207 [Assistant Surgeon]
Stobie Harry D. 1st Lieutenant A 1st Medical Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV 12336        
Stobie James H. QMQC   Division 3-59 Battalion 3-17 1956 III 4878        
Stobie James H. QMQCA   Division 3-59 Battalion 3-17 NYNM 1952 IV 11347        
Stockham Joseph G. 1nd Lieutenant C. 23rd Infantry 1916 IV 5337     311  
Stockhammer John Chief Boatswain's Mate (Permanent Appointment) 31st Fleet Division Naval Militia 1938 II 1760        
Stockhammer John Chief Boatswain's Mate   31st [Fleet Division] 1937 III 2918     1784  
Stockhammer Stanley F. Captian   165th Infantry 1939 IV 9715 Class IV #9715     M.D.D?
Stockman William J. Sergeant K 71st Regiment 1895 IV 630        
Stockwell Elias H. Boatswain's Mate   Company 2 1st Battalion Naval Militia 1908 IV 3325     229  
Stockwell Fred Isaac Musician K 1st Infantry 1913 IV 4853     292  
Stockwell Norris P. Major Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1926 II 1353        
Stockwell Norris P. Captain   22nd Engineer 1920 III 2381     342  
Stockwell Norris P. First Sergeant K 22nd Engineers 1914 IV 4972     296  
Stocum Clifford D. Master Sergeant D 1 ARB 174th Infantry 1960 IV 12923        
Stoddard Charles H. Captain E 71st Regiment 1898 IV 1176        
Stoddard Francis K. Jr. Lt. Colonel   ORCNSA 1920 IV 5829     345  
Stoebe William A. First Sergeant   Headquarters Battery 52nd Field Artillery Brigade 1938 IV 9451   Gleason Company (300) 2  
Stoeber Harold W. Chief Water Tender   10th Div NYNM 1940 I 9452   Tiffany & Co. 6299  
Stoeber Harold W. Chief Water Tender  10th Fleet Division  3rd Battalion Naval Militia 1935 II 1646        
Stoeber Harold W. [CWT]   10th Division  1932 III 2832     1339  
Stoerzinger Louis W. Private 1st Class C 102nd Medical Regiment 1938 IV 9507   Gleason Company (300) 2  
Stofer John A. PNRC   3-57D 3-17B NYNM 1957 IV 11902        
Stoffregren Lester E. 2nd Lieutenant   213th Infantry 1917 IV 5504     320  
Stohlberg Evert L. Captain   69th Regiment 1941 III 4044     6041  
Stohlmann Theodore Private E 23rd Regiment 1899 IV 1228        
Stokes James Graham Phelps Captain   9th CDC 1922 IV 5978        
Stokes Julian C. B 1st Lieutenant Battery B [2nd Field Artillery  1912 IV 4570     278 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stokes Richard Jr. Private A 71st Infantry Regiment 1903 II 343     149  
Stokes Richard Jr. Private A 71st Regiment 1895 IV 673        
Stokes Thomas C. Jr. Sergeant   3rd Battery 1904 IV 2417     176  
Stokes Thomas L. Jr. Private 1st Class G 369th Infantry 1938 IV 9644   Gleason & Company (53) 125  
Stokes William A. Colonel   23rd Infantry 1909 I 352   243    
Stokes William A. Lieutenant Colonel Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1904 II 361     158  
Stokes William A. Major   23rd Regiment 1899 III 413        
Stokes William A. Captain H 23rd Regiment 1894 IV 377        
Stokes William H. 1st Sergeant C 23rd Regiment 1906 III 1017     196  
Stokes William H. Sergeant C 23rd Regiment 1901 IV 1749     72  
Stokes (sp?) Richard Jr. [Imr] Sergeant A 71st Infantry 1913 I 505     288 Changed to Class V by General Order 19 April 8, 1912
Stolber harold Webster Chief Water Tender   7th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV 6364        
Stoll George M. Captain K 3rd Infantry 1916 III 2203     317  
Stoll George M. Captain K 23rd Infantry 1911 IV 4291     262  
Stolpa Frederick 2nd Lieutenant 27 8th Artillery District 1910 III 1488        
Stolpa Frederick First Sergeant D 8th Regiment 1905 IV 2680        
Stolpa Louis Sergeant D 8th Regiment 1906 IV 2929     199  
Stoltz Carl J. Sergeant H 10th Infantry Regiment 1929 II 1428        
Stoltz Carl J. Sergeant Company H 10th Infantry 1928 III 2672   Dieges & Clust 13  
Stoltz Carl J. Private H 10th Infantry 1936 Special (35 Year) 82   Tiffany & Co.(3) 58  
Stoltz John C. Color Sergeant   1st Infantry 1917 IV 5567     323  
Stoltz John Carl Sergeant Headquarters Company 10th Infantry 1930 I 972   Tiffany & Co. 121  
Stoltzenau LeWeldon H. Sergeant   Battery A 249th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV 11131   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Stolz Alfred A. Captain   1225th Army Service Unit 1949 III 4507     1294 Ft. Hancock
Stolz Alfred A. Captain   105th Field Artillery Battalion  1943 IV 10512     334  
Stolzenberger Sylvester   Staff Sergeant   Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1940 IV 10255   Gleason & Co. 320 32  
Stone [Hawley] [Electrician Sergeant First Class] N. C. S  13th [Arty Dist] 1912 IV 4479     273  
Stone Abraham Corporal   Service Battery 244th Coast Artillery 1939 IV 9968   Gleason Co (133) 636  
Stone Arthur J. Technical Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12865        
Stone Charles B. 2nd Lieutenant G 65th Infantry 1912 IV 4653     282 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stone Charles Francis Jr. Sergeant A Squadron A 1921 IV 5847     349  
Stone Howard E. Tech Sergeant   Service Company 108th Infantry 1938 IV 9555   Gleason Company (300) 2  
Stone Ithiel 1st Sergeant 9th Infantry Regiment 1899 II 213       39049
Stone Ithiel 1st Sergeant I 9th Regiment 1894 III 136        
Stone Joseph M. Technical Sergeant   Headquarters Troop 121st Cavalry 1939 IV 10065   Gleason Co (133) 636  
Stone Ronald G. Sergeant   Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1960 IV 12844        
Stone Sherman J. Sergeant G 1st Infantry 1913 III 1764        
Stone Sherman J. Private, Hospital Corps   3rd Separate Company 1908 IV 3303     228  
Stonebridge William E. Major   5th Regiment, NYG 1944 I 1280   Dieges & Clust    
Stonehouse Roger H. Captain   Personnel Division 1948 IV 10865     1159 [AGO]
Stopford William A. 2nd Lieutenant L 23rd Regiment 1902 IV 2034     112  
Storey Walter E. Battalion Sergeant Major   [19 E High St, Springfiled, Ohio] 1921 IV 5880     351  
Storms John J. Jr. Private E 7th Infantry 1913 III 1761        
Storms John J. Jr. Private E 7th Regiment 1908 IV 3281     226  
Storms Robert W. SP2   102nd Ordnance Company (DS) NYARNG 1959 IV 12142        
Story Henry G. [Battalion Sergeant Major] N.C. S 23rd Regiment 1904 III 859     165  
Story Henry G. Sergeant A 23rd Regiment 1899 IV 1468        
Story Joseph G.  Colonel Retired   [AAG] 1913 Special (45 Year) 2     283  
Story (sp?) Joshua G.       1894 I 17        
Stotesbury Louis  W. 2nd Lieutenant F 7th Regiment 1903 IV 2163     129  
Stotesbury Louis H. Captain F 7th Infantry 1907 III 1168        
Stotesbury Louis W. Lieutenant Colonel & Inspector General Field & Staff NYNG Headquarters 1914 II 923     295  
Stott Frank I. Captain I 22nd Regiment 1900 IV 1639     44  
Stout [Abra] Private H 7th Regiment 1900 III 511     52  
Stout Abraham W.  Private H 7th Infantry  1910 I 386     252  
Stout Abram W. Private H 7th Infantry Regiment 1905 II 402     177  
Stout Abram W. Private H 7th Regiment 1895 IV 584        
Stout Harry W. Private   15th Infantry 1947 III 4293     864 Band
Stout Joseph S. Jr. Corporal K 7th Regiment 1905 IV 2575     192  
Stout (sp?) Allen [S.] First Sergeant M 3rd Infantry 1913 IV 4782     288 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Stover Ebenezer Sergeant B 23rd Regiment 1895 IV 624        
Stover Walter A. 1st Lieutenant   105th Field Artillery 1922 IV 5983        
Stover William H. Private D 14th Infantry 1917 IV 5623     324  
Stow William W. Sergeant   120th Separate Company 1898 III 380        
Stow William W. Sergeant   20th Separate Company 1894 IV 272        
Strack Edward C. 2nd Lieutenant   1st Infantry 1914 III 1903     294  
Strack Edward C. Sergeant   27th Separate Company 1897 IV 1015        
Straight George A. Staff Sergeant Company F 21st Regiment, NYG 1944 I 1269   Dieges & Clust    
Straight George A. Sergeant  A 108th Infantry Regiment 1939 II 1863        
Straight George A. Sergeant K 108th infantry 1934 III 3101     2418  
Straight George A. Master Sergeant K 108th Infantry NYNG 1954 Special (35 Year) 159   Division of Standards P-4784  
Strait Donald W. Staff Sergeant   107th CAMRON 1960 IV 12709        
Straka Stephen J.     107th Infantry Regiment NYNG 1957 III 4989   Gleason Co. Inc. P-288  
Straka Stephen J.     107th Infantry NYNG 1957 IV 11923        
Stranch Albert T. Private E 7th Regiment 1898 IV 1067        
Strasser George   Headquarters Battery 2nd Battalion, 105th Field Artillery 1939 IV 9807 Class IV #9807     Cpl.? & C.T.
Stratton Gerald Major   7th Infantry 1920 I 9808        
Stratton Gerald 1st Lieutenant G 7th Infantry Regiment 1915 II 1012     307  
Stratton Gerald 2nd Lieutenant G 7th Infantry 1910 III 1494        
Stratton Gerald Sergeant G 7th Regiment 1905 IV 2686        
Stratton Harry L. Captain   7th Infantry 1913 III 1781        
Stratton Harry L. Sergeant [I] 7th Regiment 1907 IV 3219     221  
Straub Louis Drum Major   13th Company C D C 1916 IV 5475     318  
Straub William P. Sergeant   74th Infantry 1909 IV 3714     244 Band
Strauch George H. Warrant Officer 1   Headquarters 105th AAA Brigade 1956 IV 11701        
Strauch William E. Corporal E 7th Regiment 1899 IV 1419        
Straus Jacob 1st Sergeant Battery F 258th Field Artillery Regiment 1922 II 1274        
Straus Jacob First Sergeant   8th Artillery Detachment 32nd Company 1914 III 1899     294  
Straus (sp?) Jacob First Sergeant 32 [8th Artillery  Dist] 1909 IV 3605     241  
Strauss Edward Sergeant A 12th Infantry [1911] IV 3740     245  
Strauss Kenneth A. FPGC   Batt 3-9 Division 3-90 NYNM 1955 IV 11654        
Strauss Morton J. Lt. Colonel   Headquarters 42nd Infantry Division 1956 I 1666        
Strauss Morton J. Major Headquarters 42nd Infantry Division    III 4377     1171  
Straussner Thomas F. Sergeant 1st Class   HHD 102nd Medical Battalion 1960 IV 12900        
Strevell Clarence Major Field & Staff 10th Infantry Battalion 1904 II 364     161  
Strevell Clarence 1st Lieutenant B 10th Battalion 1899 III 422        
Strevell Clarence 1st Lieutenant B 10th Battalion 1894 IV 400        
Strickland [Roy] W. Private 13th 65th Infantry 1912 IV 4533     275 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Strickland Robert L. Colonel   Headquarters NAC 1954 I 1595        
Striebel Charles B. Corporal   1st Field Hospital 1919 II 1183     339  
Striebel Charles B. Private   1st Field Hospital 1915 III 2128     311  
Striebel Charles B. Private   1st Battery 1905 IV 2743        
Stringham Ralph L. Private  Headquarters Company 3rd Battalion,  105th Infantry 1943 IV 10456        
Stritzky Edward G. Captain   Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1953 IV 11384        
Strohecker Edward A. Sergeant   1st Field Artillery 1919 I 11385        
Strohecker Edward A. Corporal Battery B 1st Field Artillery Regiment 1914 II 969     302  
Strohecker Edward H. Corporal 1st Battery Field Artillery 1909 III 1333        
Strohecker Edward H. Private D 22nd Regiment 1904 IV 2438     178  
Stroke Oscar G. Sergeant D 2nd Infantry, 21st Separate Company 1910 IV 3896     250  
Stromdahl Charles A. Sergeant E 74th Infantry 1917 III 2219     320  
Stromdahl Charles A. Corporal 13th 65th Infantry 1912 IV 4466     272  
Strong Edward J. Colonel   Headquarters 1st Brigade 106th Infantry 1960 I 1764        
Strong Edward J. Colonel Headquarters 106th Infantry (Regimental Combat Team) 1959 II 2729        
Strong Edward J. Colonel   Headquarters 1st Brigade 106th Infantry NYARNG 1959 III 5104   Gleason Co. Inc. P-288  
Strong Edward J. Colonel   Headquarters 106th RCT NYARNG 1959 IV 12326        
Strong Ernest W. Sergeant G 71st Infantry 1914 IV 5094     301  
Strong John J. Private G 9th Regiment 1895 IV 680        
Strong Lyman J. Captain & Medical Corps Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1940 II 1983        
Strong Lyman J. Captain   Medical Corps 106th Field Artillery 1937 III 3508   Gleason & Wallace Co. 204  
Strong Prentice 1st Lieutenant   D. B. 1st Field Artillery 1917 IV 5506     320  
Strong Theron R. Captain   Field Artillery 1916 IV 5318     313  
Strope Oscar G. Private D 2nd Infantry Regiment 1933 II 1549        
Strope Oscar G. 1st Lieutenant D 2nd Infantry 1915 III 2037     305  
Strothkamp Charles C. Sergeant   42nd Infantry Division Band NYNG 1955 III 4816        
Strothkamp Charles C. Sergeant   42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV 11613        
Stroud Oswald Private L 369th Infantry 1936 IV 8993   Dieges & Clust (69) 24  
Struck Victor R. Sergeant   Battery B 104th Field Artillery 1936 III 3375   Dieges & Clust 261  
Struncious Frederick William Private   Battery D 244th Coast Artillery NYNG 1951 IV 11240   Standard & Purchase (1000) P-4784  
Struve Eric A. Colonel   106th Air Base Squadron, NYANG 1958 I 1733        
Stuart David First Sergeant   1st Cavalry 1914 III 1884     293 Troop A
Stuart David Sergeant   Company 1 Squadron A 1908 IV 3513     238  
Stuart Donald C. Colonel   Headquarters FR 108th Infantry 1956 I 1650        
Stuart Donald C. Colonel & Chaplain Headquarters Detachment 108th Infantry Regiment  1956 II 2597        
Stuart Donald C. Major - Chaplain   108th Infantry 1937 III 3644   Gleason & Wallace Co. 63  
Stuart Francis J. Private G 71st Regiment 1895 III 172        
Stubbe Frederick  H. Sergeant C 22nd Engineer Regiment 1912 II 796     271  
Stubbe Frederick H. Battalion Supply Sergeant   22nd Engineer 1919 I 797        
Stubbe Frederick H. Sergeant C 22nd Regiment 1904 III 878     169  
Stubbe Frederick H. Corporal C 22nd Regiment 1900 IV 1527     20  
Stubbins Francis J. 2nd Lieutenant F 21st Regiment New York Guard 1945 II 2096        
Stubbins Francis J. Sergeant K 108th Infantry 1937 III 3645   Gleason & Wallace Co. 63  
Stubing Louis First Sergeant H 10th Infantry 1914 IV 5010     297  
Stumpf Edward Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1963 II 2971        
Stumpf Edward Chief Warrant Officer 2 K 165th Infantry NYNG 1956 III 4917        
Stumpf Edward Master Sergeant K 106th Infantry NYNG 1951 IV 11272        
Stumpf Thomas F. Sergeant First Class A 165th Infantry NYNG 1954 IV 11554        
Stupp Frank J. 1st Sergeant   2nd Separate Company 1894 II 32 Class I # 108      
Stupp (sp?) Frank J. 1st Sergeant   2nd Separate Company 1896 I 108        
Sturcy Harold G. Sergeant   Battery A 212th Coast Artillery 1937 IV 9288   Gleason Wallace Co. 135 8  
Sturgis Danford [N. B] Lieutenant 4th Division  [1st Battalion] 1901 IV 1863     94  
Sturly Edward S. First Sergeant A 3rd Infantry 1914 III 1941     298  
Sturner Joseph Supply Sergeant   29th Company 8th CDC 1917 III 2255     324  
Sturner Joseph Sergeant   29th Company 8th Artillery District 1913 IV 4828     291  
Sturtevant George W. Captain & Commissary Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1910 II 663     250  
Sturtevant George W. 1st Lieutenant Battalion Quartermaster   2nd Regiment 1899 IV 1522     17  
Sturtevant George W.  Captain F&S 2nd Regiment 1904 III 874     168 [Com Sub]
Stuve Eric A. Colonel   Field & Staff 106th Air Base Group - Air National Guard 1954 II 2487        
Stuve Eric A. Major Headquarters Detachment 206th Air  Service 1948 III 4440     1294  
Stuve Eric A. Major Detachment A 206th  Air Service Group [Not Received] IV 10928     1279  
Styles William H. Corporal   2nd Separate Company 1907 III 1179        
Styles William Henry Private   2nd Separate Company 1903 IV 2205     156  
Suaret Henry E. Major   Ordinance Department S C & D 1926 IV 6291     382  
Suave George J. Specialist First Class Service Battery 105th Field Artillery Battalion 1954 I 1609        
Suavet Henry E. Lt. Colonel   HQ Div 1939 I 1610   Tiffany & Co. 5503  
Suavet Henry E. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Division 1934 II 1594        
Suavet Henry E. Lt. Colonel   27th Division 1930 III 2719   Dieges & Clust 25  
Suavet Henry E. Colonel   SS NYNG 1950 Special (35 Year) 140   Dieges & Clust (10) 63-1  
Subold (sp?) William O. Sergeant H 65th Regiment 1901 IV 1738     71  
Suchminski John C. Captain   Battery D 104th Field Artillery 1937 IV 9254   Gleason Wallace Co. 135 8  
Suder Frederick G., Jr. Private   71st Infantry 1915 IV 5232     308  
Suffel Karl H. CQM (AA)   13th Fl division 1937 III 3646   Gleason & Wallace Co. 63  
Sugrum? Edward W. Private 13 9th Coast Artillery Corps 1920 I 3647       Name?
Suiset (sp?) Frank E. 2nd Lieutenant   30th Separate Company 1898 III 376        
Sul (sp?)ger Joseph F. Corporal D 7th Infantry 1916 IV 5300     310  
Sulger Arthur F. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1960 II 2757        
Sulger Arthur F. Major   Headquarters 244th AAA Group NYNG 1957 III 4932        
Sulger Arthur F. Major   244th AAA Group NYNG 1954 IV 11517        
Sulger Joseph F. Major   9th Regiment, NYG 1942 I 1224   Dieges & Clust    
Sulger Joseph F. Captain Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1924 II 1319        
Sulger Joseph F. 1st Lieutenant   9th CAC 1919 III 2316     337  
Suling Charles A Jr. Sergeant M 107th Infantry 1937 IV 9138   Gleason Wallace Co. 204  
Sullivan Cornelius Private A 2nd Field Artillery 1918 I 9139        
Sullivan Cornelius Mechanic Battery B 1st Battalion Field Artillery 1912 II 803     273  
Sullivan Cornelius      3rd Battery 1906 III 1083     206 Artificer
Sullivan Daniel Private   8th CDC 1921 III 2430     351  
Sullivan Daniel Private 30th [CAC] 1913 IV 4736     286 Changed to Class 8 by G. O. 19 April 8, 1912
Sullivan Daniel C. Captain E 47th Regiment 1895 III 194        
Sullivan Daniel C. Captain E 47th Regiment 1894 IV 31        
Sullivan Daniel W. Captain A 71st Infantry 1934 III 3150     2621  
Sullivan Edward 1st Sergeant Non-commissioned Staff 258th Field Artillery Battalion 1949 II 2303        
Sullivan Edward First Sergeant   1st Battalion Headquarters Battery & C. 1937 III 3527   Gleason & Wallace Co. 63  
Sullivan Edward M. 1st Lieutenant   7th Regiment 1946 III 4245     672  
Sullivan Edward M. Sergeant   Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry 1938 IV 9474   Gleason Company (300) 2  
Sullivan Eugene Corporal K 69th Infantry 1911 IV 4186     259  
Sullivan George D. Corporal Headquarters [Detachment] 4th Regiment 1948 IV 10854     1132  
Sullivan Howard E. Captain   2nd Field Artillery 1920 IV 5747     340  
Sullivan James J. Sergeant   Battery A 258th Field Artillery 1937 IV 9281   Gleason Wallace Co. 135 8  
Sullivan James T. Boatswains Mate 2nd Class   17th Fl Division 4th Battalion NYNM 1938 IV 9452   Gleason Company (300) 2  
Sullivan Jas. J. Jr. Master Sergeant   Headquarters & Headquarters Company 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV 12597        
Sullivan Jerome B. 1st Lieutenant   1st Signal Corps 1917 IV 5545     323  
Sullivan John E. Sergeant First Class   Headquarters & Headquarters Company CCB 27th Armored Division NYNG 1958 IV 11985        
Sullivan John J. Private 2nd Class B 22nd Engineers 1912 Special (45 Year) 1     277  
Sullivan John L. 2nd Lieutenant   Battery F 156th Field Artillery 1937 III 3511   Gleason & Wallace Co. 204  
Sullivan John P. E M 2nd Class   5th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV 10115 Gleason & Co. 320   32  
Sullivan John V. Jr. Staff Sergeant 1st   1949 IV 10859     1138 [S.W.D.M.C.]
Sullivan Joshua J. Private B 22h Regiment 1894 I 25        
Sullivan Michael 1st Sergeant   21st Separate Company 1898 III 391        
Sullivan Michael T. Captain   Headquarters/Headquarters Company 1st Medical Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV 12337        
Sullivan Philip Gunners Mate, 3rd Class   33rd Division, NYNM 1939 IV 9755 Class IV #9755      
Sullivan Thomas H. Captain   165th Infantry 1941 III 3977   Gleason & Company 19  
Sullivan Thomas H. Captain D 69th Infantry 1921 IV 5878     351  
Sullivan  Cornelius Private   3rd Battery 1902 IV 2005     110  
Sullivan  John L. Major   AUS 1947 I 1393   Dieges & Clust    
Sullivan (sp?) John W. L. Private 1st Class   Medical Corps 8th C D C 1915 IV 5195     305  
Summer (sp?) John T.B. Musician   17th Separate Company 1897 III 336        
Summerfold Reuben R. 1st Sergeant Battery B 186th Field Artillery 1941 IV 10347        
Summerhayes John W. 1st Lieutenant Company E 102nd Engineers 1930 III 2750   Dieges & Clust 253  
Summerhayes John W. 2nd Lieutenant   102nd Engineers 1926 IV 6249     382  
Summerhays John W. Captain C 22nd Regiment New York Guard 1945 II 2092        
Summers Herbert A. Captain   14th Infantry 1914 IV 5028     298  
Summers Hugh Sergeant C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV 12203        
Summers William M. Private E 23rd Regiment 1907 I 306   210    
Summers William M. Private E 23rd Infantry Regiment 1901 II 257     77  
Summers William M. Quartermaster Sergeant D 23rd Regiment 1895 III 209        
Summers William M.  Private E 23rd Infantry 1913 Special (30 Year) 29     285  
Summerville Joseph Mr.   Battery C 1st Howitzer 369th Artillery 1960 IV 12724        
Sundell Theodore Private   13th Separate Company 1905 IV 2754        
Sunderlin Frank E. Sergeant   30th Separate Company 1903 IV 2352     172  
Sundermeyer Henry W. Private G 12th Infantry Regiment 1913 II 878     287 Changed to Class VI by G.O. 19, April 8, 1912
Sundermeyer Henry W. First Sergeant G 12th Infantry 1908 III 1244        
Sundermeyer Henry W. Sergeant Company G 12th Regiment 1903 IV 2342     171  
Sundstrom Edward J. Private E 47th Regiment 1906 IV 3014     206  
Sundstrom Walter E. Sergeant E 47th Infantry 1908 IV 3540     238  
Suplee Lorin K. 1st Lieutenant   42nd Recon Company NYNG 1957 IV 11903        
Supple Michael C. Sergeant A 69th Regiment 1900 III 526     60  
Surfv (sp?) Fred R. Private   74th Infantry 1917 IV 5591     323  
Surhoff [Jon] Sergeant D 47th Regiment 1900 III 514     53  
Surhoff (sp?) [Jfless] Corporal D 47th Regiment 1896 IV 774        
Susse John E. Colonel   Headquarters and Headquarters Detachment, NYNG 1957 I 1683        
Susse John E. Lieutenant Colonel Field & Staff 101st Signal Battalion  1949 II 2311        
Sussman Henry Private H 71st Infantry 1909 IV 3706     244  
Sussmann Henry Private H 71st Infantry 1914 III 1952     299  
Suter Frank Chief Engineman Division 3-90 Battalion 3-9 Naval Militia 1963 II 2978        
Suter William H. Private H 14th Infantry 1915 IV 5253     309  
Sutherland Francis W. Captain   Asgd Res 107th Infantry 1937 III 3512   Gleason & Wallace Co. 204  
Sutherland Leslie F. 1st Lieutenant   106th Infantry 1928 III 2657   Dieges & Clust 164  
Sutherland Leslie F. 2nd Lieutenant C 106th Infantry 1923 IV 6038        
Sutherland Rand W. Major   106th Infantry NYNG 1955 IV 11639        
Sutherland Vincent Sergeant   Battery H 245th Coast Artillery 1937 IV 9147   Gleason Wallace Co. 315  
Sutliff Ambrose Supply Sergeant M 69th Infantry 1919 IV 5711     337  
Sutphin William S. Sergeant B 22nd Regiment 1909 IV 3630     242  
Sutter Robert H. Sergeant   Medical Company 165th Infantry NYNG 1954 IV 11521        
Sutter William K.   2 1st Battalion Field Artillery 1909 IV 3721     244 Mechanic
Suttle Andrew B. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1924 II 1320        
Suttle Andrew B. 1st Lieutenant   4th Infantry 1919 III 2336     339  
Suttle Andrew Burton Sergeant H 1st Infantry 1914 IV 5098     302  
Sutton Arthur E. 1st Lieutenant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV 12499        
Suydam Harry L. Sergeant G 7th Infantry 1907 III 1134        
Suydam Harry L. Corporal Company G 7th  Regiment 1903 IV 2192     155  
Svenson Henry E. Chief Master At Arms   2nd Battalion Naval Militia 1920 III 2373     342  
Swain George  W. Private H 7th Regiment 1902 IV 1967     106  
Swain Henry C. Corporal H 107th Infantry 1940 I 1968   Tiffany & Co. 6287  
Swain Henry C. Corporal H 107th Infantry Regiment 1935 II 1626        
Swain  Henry  C. [Corporal] H 107th Infantry 1932 III 2827     1119  
Swan Henry T. Colonel   Headquarters Detachment 1954 I 1587        
Swan Henry T. Jr. Captain Field & Staff 156th Field Artillery New York Guard 1946 II 2131        
Swan Henry T. Jr. Captain   Headquarters 156th Field Artillery 1941 III 3875   Gleason & Company 19  
Swan William A. Captain F 102nd Engineers 1937 III 3434   Gleason & Wallace Co. 204  
Swanson Gustaf A. Musician   13th Separate Company 1894 IV 11        
Swanson Leonard C. Musician E 65th Infantry, 13th Separate Company 1910 IV 3877     249  
Swanson Vernon G. Sergeant First Class Battery C 1st Howitzer Battalion 186th Field Artillery Regiment 1963 II 2859        
Swanson Vernon G.     Battery C 186th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1957 III 4947   Gleason Co. Inc. P-288  
Swanson Vernon G. Sergeant First Class   Heavy Mortar Company 105th Infantry NYNG 1952 IV 11314        
Swarkowski Walter J. Corporal   Headquarters Company 101st Signal Battalion 1938 IV 9453   Gleason Company (300) 2  
Swart Wallace L. Technical Sergeant [Adjutant General Department   1952 III 4631     1294  
Swarthout Charles F. Sergeant   107th Infantry 1943 I 1254   Dieges & Clust    
Swarthout Charles F. [Sergeant Bugler]   Service Company 107th Infantry 1925 IV 6168        
Swarthout Warren H. Chief Warrant Officer 2   Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III 4994   Gleason Co. Inc. P-288  
Swarthout Warren H. Chief Warrant Officer 2   Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV 11812        
Swayne James  A. Quartermaster Sergeant H 7th Infantry Regiment 1909 II 633     245  
Swayne James A. [Imr] Sergeant H. 7th Infantry  1914 I 564     301 Changed from Class V to Class I by C. R. No. 6  June 9. 1913
Swayne James A. Private H 7th Regiment 1905 III 887     171  
Swayne James A. Private H 7th Regiment 1899 IV 1417        
Swedermeyer Harry W. 2nd Lieutenant   212th Artillery (AA) 1922 I 1418       Name?
Sweekberuer (sp?) Charles A. J.  Private A 7th Infantry  1911 I 424     260  
Sweeney Charles E. Battalion Sergeant Major   47th Infantry 1915 I 425        
Sweeney Charles E. 1st Sergeant F 47th Infantry Regiment 1910 II 701     256  
Sweeney Charles E. Private F 47th Regiment 1902 IV 2109     123  
Sweeney Charles E.  Sergeant F 47th Regiment 1905 III 965     187  
Sweeney Edward J. Private D 71st Infantry 1916 IV 5434     315  
Sweeney James J. Captain   102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV 12283        
Sweeney John F. Con. First Sergeant   Company 3 13th Cavalry 1919 IV 5677     332  
Sweeney Lawrence A. [Staff Sergeant]   102nd[COM] Engineers 1934 III 3088     2306 [M.D. D]
Sweeney Lawrence W. Staff Sergeant Medical Detachment 102nd Engineer Regiment 1939 II 1864        
Sweeney William H. Private Company G 13th Regiment 1903 IV 2243     160  
Sweeney  John W. Private D 23rd Regiment 1894 I 44        
Sweeny Lawrence  A. Captain, Battalion Adjutant R 22 Corps of Engineers 1909 IV 3755     245  
Sweeny Lawrence A. Captain E 22nd Engineers 1914 III 1973     301  
Sweeny William S. Colonel   165th Infantry 1949 III 4389     1192  
Sweet Charles A. Sergeant First Class   Tank Company 105th Infantry NYNG 1952 IV 11340        
Sweet Frank E. Captain H 14th Regiment 1897 III 308        
Sweet Frank E. Corporal K 23rd Regiment 1894 IV 202        
Sweet Raymond Corporal B 2nd Infantry 1913 IV 4854     292  
Sweets (sp?) James E.  1st Lieutenant Staff 10th  Battalion  1901 III 586     88  
Sweezey Edmond E. Chief Warrant  Officer- 2 B 108th Infantry Regiment 1952 III 4614     1294  
Sweezey Edward E. Chief Warrant Officer   106th Infantry 1947 IV 10750     800  
Swensen Martin O. 1st Sergeant K 71st Infantry 1939 IV 10004   Gleason Co (133) 636  
Swenson Henry George Warrant Officer JG-1   27th Quartermaster Company 27th Infantry Division NYNG 1954 IV 11522        
Sweny Frederick [William] Sergeant Service 105th Field Artillery 1932 III 2831     1338  
Sweny Frederick W. Sergeant  Service Battery 105th Field Artillery Regiment 1938 II 1761        
Sweny Frederick W. Sergeant   Service Battery 105th Field Artillery 1927 IV 6327     382  
Swift George E. 2nd Lieutenant   23rd Separate Company 1894 IV 422        
Swift Raymond E. Staff Sergeant   Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV 12958        
Swinnetton (sp?) James A.  Corporal A 7th Regiment 1901 IV 1768     78  
Swinto (sp?) George C. Sergeant D 22nd Regiment 1901 IV 1798     81  
Swisler William Private   4 13th Artillery District 1910 IV 3976     252  
Swist James F. Major   Headquarters 209th AAA Group NYNG 1957 IV 11831        
Swits (sp?) Charles W. First Sergeant B 12th Regiment 1901 IV 1791     80  
Syckoff Peter Jr. Private D 47th Regiment 1898 III 369        
Symansky Harry  Sergeant D 105th Infantry NYNG 1955 IV 11622        
Symes David First Sergeant I 12th Regiment 1894 IV 351        
Sypher William H. Corporal   13th C.D.C., Band 1916 IV 5384     314  
Sypniewski Alexander B. Private 1st Class   Battery E 106th Field Artillery 1937 IV 9148   Gleason Wallace Co. 315  
Sythoff Peter Jr. Private D 47th Regiment 1894 IV 143        
Sziklay Eugene [Ex-Chief Ph Mate]   1st Battalion NMNY 1941 III 3849   Gleason & Company 19  
Szurnicki William P. Staff Sergeant   Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1938 IV 9594   Gleason Company (300) 2  
Szwarckop Alphonse J. Chief Warrant Officer 2   816th Sta. Hospital USAR 1960 IV 12459       dupe medal engraved by error
Stewart James w. Captain A 13th Regiment 1904 III 794     154  
Stewart James W. 1st Lieutenant A 13th Regiment 1899 IV 1383        

 

 

New York State Division of Military and Naval Affairs: Military History
Last modified: December 6, 2010
URL: http://www.dmna.state.ny.us/historic/research/decorations/LongAndFaithful/LF_B.htm

Valid HTML 4.01!

 
Home | About the Museum | Contact Us | Articles | Events | Education | Flags | Heraldry
Links | Pictures | Press | Research | Unit History Project | Veteran's Oral History | Search