New York State Military Museum and Veterans Research Center - Unit History Project
     Unit History Project  
  Home
  About the Museum
  Contact Us
  Articles
  Armories & Arsenals
  Events
  Education
  Flags
  Forts
  Heraldry
  Links
  Pictures
  Press
  Research
  Unit History Project
    Conflict:
   - Revolution
   - Civil
   - Spanish American
   - Mex. Border, 1916
   - WWI
   - WWII
   - Korean
  Veteran's Oral History
  Search
   
  DMNA Homepage
  NYARNG
  NYANG
  NYG
  NY Naval Militia
  Friends

Maj. Gen. Henry E. Davies, Jr.
Company C and Field & Staff
5th New York Infantry
Civil War

Maj. Gen. Henry E. Davies, Jr. Maj. Gen. Henry E. Davies, Jr.-back view
Front view Back view

Henry Eugene Davies, Jr
Residence was not listed; 25 years old.
Enlisted on 4/25/1861 at New York City, NY as a Captain.
On 5/9/1861 he was commissioned into "C" Co. NY 5th Infantry
He was discharged for promotion on 8/1/1861
On 8/1/1861 he was commissioned into Field & Staff NY 2nd Cavalry
He was discharged for promotion on 9/16/1863
On 9/16/1863 he was commissioned into
US Volunteers General Staff
He Resigned on 1/1/1866
Promotions:
* Major 8/1/1861 (As of 2nd NY Cav.)
* Lt Colonel 12/6/1862
* Colonel 6/16/1863
* Brig-General 9/16/1863
* Major-Gen 10/1/1864 by Brevet
* Major-Gen 5/4/1865
Other Information:
born 7/2/1839 in New York City, NY
died 9/7/1894 in Middleboro, MA
Sources used by Historical Data Systems, Inc.:
- New York: Report of the Adjutant-General
- Generals in Blue, Lives of the Union Commanders
- Dyer: A Compendium of the War of the Rebellion
- Heitman: Register of United States Army 1789-1903
(c) Historical Data Systems, Inc. @ www.civilwardata.com

HENRY EUGENE DAVIES
Davies, Henry E., major-general, was born in New York
city, July 2, 1836, was educated at Harvard and Williams
colleges, and at Columbia, in which he was graduated, and in
the same year, 1857, he was admitted to the bar. He entered
the volunteer service in April, 1861, as captain in the 5th
N. Y. regiment, was made major of the 2nd N. Y. cavalry in July
of that year, and served in the cavalry corps Army of the
Potomac, as colonel and brigadier-general, having command of a division at the close of the war. He was brevetted major-
general of volunteers, Oct. 1, 1864 having been promoted
brigadier-general, Sept. 16, 1863, and was given the full rank
of major-general of volunteers, May 4, 1865. He served with
distinction throughout the war, and resigned from the service
Jan. 1, 1866. He commanded the middle district of Alabama
during the reconstruction, 1865, until he resigned. He was
public administrator, after the war, in New York city, 1866-69,
assistant U. S. district attorney, 1870-72, and thereafter
refused public office in order that he might devote himself to
the practice of law. He died in Middleboro, Mass., Sept. 6,
1894.
Source: The Union Army, vol. 8

 

 

New York State Division of Military and Naval Affairs: Military History
Last modified: September 3, 2014
URL: http://www.dmna.state.ny.us/historic/reghist/civil/infantry/5thInf/5thInfPersonDavies.htm

Valid HTML 4.01!

 
Home | Contact Us | Language Access