New York State Military Museum and Veterans Research Center - Unit History Project
     Unit History Project  
  Home
  About the Museum
  Contact Us
  Articles
  Armories & Arsenals
  Events
  Education
  Flags
  Forts
  Heraldry
  Links
  Pictures
  Press
  Research
  Unit History Project
    Conflict:
   - Revolution
   - Civil
   - Spanish American
   - Mex. Border, 1916
   - WWI
   - WWII
   - Korean
  Veteran's Oral History
  Search
   
  DMNA Homepage
  NYARNG
  NYANG
  NYG
  NY Naval Militia
  Friends

Maj. Gen. Governeur K. Warren
5th New York Infantry
Civil War

Maj. Gen. Governeur K. Warren Maj. Gen. Governeur K. Warren-back view
Front view Back view

Governeur Kemble Warren
Residence was not listed; a 31 year-old US Army Officer.
Enlisted on 7/1/1850 as a 2nd Lieutenant.
On 7/1/1850 he was commissioned into US Army 1st Battn Eng
(date and method of discharge not given)
(Subsequent service in US Army until his death)
On 5/14/1861 he was commissioned into Field & Staff NY 5th Infantry
He was discharged for promotion on 9/26/1862
On 9/26/1862 he was commissioned into
US Volunteers General Staff
He was Mustered Out on 5/27/1865
Promotions:
* Lt Colonel 5/14/1861 (As of 5th NY Infantry)
* Colonel 9/10/1861
* Lt Colonel 6/27/1862 by Brevet (Gaines' Mill, VA)
* Brig-General 9/26/1862
* Major-Gen 5/3/1863
* Colonel 7/4/1863 by Brevet (Gettysburg, PA)
* Brig-General 3/13/1865 by Brevet (Bristoe Station, VA)
* Major-Gen 3/13/1865 by Brevet
Other Information:
born 1/8/1830 in Cold Spring, NY
died 8/8/1882 in Newport, RI
(Graduate USMA 07/01/1850)
Sources used by Historical Data Systems, Inc.:
- New York: Report of the Adjutant-General
- Dyer: A Compendium of the War of the Rebellion
- Heitman: Register of United States Army 1789-1903
- The Union Army
- Generals in Blue, Lives of the Union Commanders
- The Civil War Dictionary
- USMA: Register of Graduates & Former Cadets
(c) Historical Data Systems, Inc. @ www.civilwardata.com

GOUVERNEUR KEMBLE WARREN
Warren, Gouverneur K., major-general, was born at Cold
Spring Putnam county, N. Y., Jan. 8, 1830. He entered the
United States military academy in 1846; was graduated in 1850;
was assigned to the topographical engineers; was employed in
surveys on the lower Mississippi in 1850-54; in the West in
1855-59 as chief topographical engineer on Gen. William S.
Harney's staff, in the preparation of railroad maps in Dakota
and Nebraska, and was the first explorer of the Black hills.
In 1859 he became assistant professor of mathematics at West
Point; in May, 1861, lieutenant-colonel of the 5th N. Y.
infantry (Zouaves), and in August its colonel. At Big Bethel
he remained on the field to bring off the body of Lieut.
Greble. After serving before Yorktown he received command of a brigade in Sykes' division, Porter's corps, on the right of the Army of the Potomac. In that campaign he took part in various battles; but was slightly wounded at Gaines' mill; was engaged under Pope at Manassas; lost half of his regiment at Antietam; was made brigadier-general of volunteers on Sept. 26, 1862, and served under Burnside at Fredericksburg. On Feb. 2, 1863, he was placed on Hooker's staff as chief of topographical-engineers, and on June 8 was appointed chief engineer of the Potomac. At Gettysburg on July 2, he occupied and defended Little Round Top the key to the Federal position. In August he was commissioned major-general of volunteers, dating from Chancellorsville, May 3. On Oct. 14 he repulsed A. P. Hill at Bristoe Station and was praised by Meade for "skill and promptitude." At Mine run he used his discretion in not carrying out a movement ordered by Meade and was approved for
so doing. From the reorganization of the army in March, 1864,
he had command of the 5th corps and led it in the bloody
actions of the Wilderness, Cold Harbor, etc. He gave up his
volunteer commission on May 27, 1865, having been made captain in the regular army in Sept., 1861 and major in June, 1864, and having received in succession all the brevets up to major-general. A soldier to the core, he never left the army,
conducted various surveys and reached the grade of lieutenant-colonel in 1879. Gen. Warren died at Newport R. I., Aug 8, 1882.
Source: The Union Army, vol. 8

 

 

New York State Division of Military and Naval Affairs: Military History
Last modified: September 3, 2014
URL: http://www.dmna.state.ny.us/historic/reghist/civil/infantry/5thInf/5thInfPersonWarren.htm

Valid HTML 4.01!

 
Home | Contact Us | Language Access