Home
About the Museum
Contact Us
Articles
Armories & Arsenals
Events
Education
Flags
Forts
Heraldry
Press
Research
Unit History Project
Veteran's Oral History
Search
DMNA Home page
NYARNG
NYANG
NYG
NY Naval Militia
Friends

Research

New York State Decorations, Medals and Awards
Long and Faithful Service Decoration Recipients

This is New York's oldest military decoration. It was instituted in 1894 (General Orders No. 10) and was issued shortly thereafter. This award was given to people in the New York National Guard who attended at least 85% (later, 90%) of scheduled training exercises. There are five main classes to this award:

CLASS Number of Years in Service Number issued to 1963
Class IV 10 years 13,058
Class III 15 years 5,137
Class II 20 years 2,980
Class I 25 years 1,841
Special 30, 35 and 40 years 294

Downloadable recipient lists:
Special Class I Class II Class III Class IV

Showing 20757 of 20757 recipients.

Search

Enter First name, Last name, Rank, Date (year)
Last name begins with:
Last Name First Name Rank Company Regiment Date Class
See 5892 (sp?) IV
See 5920 (sp?) IV
ON DISPLAY 1960 IV
MISSING IV
NOT USED III
O'Sullivan Private First Class Service 10th Infantry 1933 III
The American Numismatic Society, New York, Specimen for Collection 1926 IV
Hill ? Drum Major 9th Coast Defense Command 1916 I
Buchanan [] 1st Sergeant G 22nd Regiment 1910 IV
Leibrock [] Private D 9th Regiment 1900 III
Dickenson [A B C] Sergeant E 47th Regiment 1899 IV
Stout [Abra] Private H 7th Regiment 1900 III
Miller [Adma] R. Private G 7th Regiment 1900 IV
Wilson [Alanson] B. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1915 I
Scattergood [Albert ] H. Sergeant Major [NCS] 10th Battalion 1901 IV
Faulkner [Albsert] S. Sergeant First Class Headquarters 105th Infantry 1952 III
Komancsek [Alexander J.] Captain D 1937 III
Wilson [Almason] Bleecker [Battalion Quartermaster Sergeant] N.C. S 7th Regiment 1903 III
Sally [Alvan] [Corporal] B 8th Regiment 1896 IV
Bridgman [Alvin] B. Colonel [Cav. Post] 1914 I
Vaast (sp?) [Amada'e] Jules Corporal E 7th Regiment 1896 IV
Angell [Andea] Private H 7th Regiment 1895 IV
Unable to make out name (sp?) [Andrew H.] Sergeant First Class Hospital Corps 13th [Arty Dist] 1912 IV
Gardner [Andrew] First Sergeant 5th Separate Company 1896 IV
Orlick [Anthany M.] Private First Class Troop K 121st Cavalry 1936 III
Conover [Arlie] Corporal [K] 3rd Infantry 1913 IV
Pressinger [Arnot] M. Private H 7th Infantry 1908 I
Schaefer [Arthir F.][Arthur F.] 1st Lieutenant 245th Coast Artillery 1937 IV
La Rose [Authieme] W. Major 3rd Brigade 1910 I
La Rose [Authine H.] Major [A. L. G. attached Staff] 10th Battalion 1900 III
La Rose [Authiue W.] Major 1897 IV
Bauss (sp?) [Auton] [Imr] Sergeant S 65th Infantry 1913 I
Monteverde [Battela] Ordinance Sergeant 9th Regiment 1899 IV
Jacobs [Benj] D 1st Lieutenant F 8th Regiment 1906 IV
Tillinghast (sp?) [Benj]A. Private I 47th Regiment 1895 IV
Whitlock [Benj]M. Brigadier General [Department R.P] IV
Buris [Bernard J.] 2nd Lieutenant D 74th Regiment 1899 IV
Tregustha [Bertwill A.] Corporal 33rd Separate Company 1900 IV
Murphy [Berward] F. 2nd Field Artillery 1913 I
Scofield [Caryl] L. First Sergeant H 23rd Regiment 1896 IV
Pinard [Cazeau] Private H 7th Infantry 1911 IV
Quickberner [Charles A.] J. Private A 7th Regiment 1896 IV
Clark [Charles L.] 1st Lieutenant C 71st Regiment 1894 III
Thompson [Charles M.] Artificer F [---- 1st Infantry] 1910 IV
Evans [Charles U.] Sergeant 1st Brigade 1920 III
Baldwin [Charles] B. First Sergeant 2nd Signal Corps 1896 IV
Gleason [Charles] E. Private E 7th Regiment 1896 IV
Reisig [Charles] H. Private E 7th Regiment 1896 IV
Taggert [Charles] J. Sergeant H 74th Infantry 1909 IV
Leonard [Charles] T. Private B 7th Regiment 1896 IV
Freau (sp?) [Charles] W. A 7th Infantry 1913 IV
Lembki (sp?) [Chasn] F. Jr. 1st Lieutenant 1st Signal Corps 1896 IV
Ott [Christian T.] Sergeant B 12th Regiment 1901 IV
Vollmer [Christian] Private 17th Separate Company 1901 IV
Williams [Clair] S. Sergeant K 7th Regiment 1900 IV
Gross (sp?) [Clement] F. Captain Staff 22nd Regiment 1901 III
Scofield [Clifford] G. 2nd Lieutenant H 23rd Regiment 1896 IV
Clancey [Cluton] J. Gunner's Mate First Class 1911 IV
Laneb [Coalter S.] Sergeant E 12th Regiment 1899 IV
Busse [Courtney S.] Private F 7th Regiment 1899 III
Beasley [Cranford/Crawford] D Captain [3rd Battery] 1911 I
Beaker [Crosby] J. Private L 7th Infantry 1912 IV
Neuman [Dagfin R.] First Sergeant Battery E 258th Field Artillery 1926 IV
Meyer [Daniel C.] Private C 7th Regiment 1900 III
Cole [David] Private I 23rd Regiment 1900 III
Donval (sp?) [Deephonas] C. 9th Separate Company 1896 IV
Hogan [Denis] 1st Lieutenant D 69th Infantry 1913 IV
Falls (sp?) [Dewitt Clinton ] Captain Staff 7th Regiment 1901 III
Mills [Dumont C.] Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Allen [E. M.] Corporal 9th Separate Company 1897 IV
Burns [Eames] S 1st Lieutenant 74th Infantry 1913 IV
Rasmus [Earl] Lt. Colonel 23rd Infantry 1913 I
Acker [Eben E. ] 1st Lt Staff 8th Regiment 1901 III
Acker [Eben] Elisha Captain 8th Artillery [Dist] 1911 I
Fitch [Edgar C.] Corporal Service Company 108th Infantry 1939 IV
Paucoast (sp?) [Ednard] F Sergeant G 7th Infantry 1911 IV
Hall [Edward] A 65th Regiment 1896 IV
Kerr [Edward] A. Sergeant [M/31st] 1st Infantry 1911 IV
Jessup [Edward] P. Private F 7th Regiment 1896 IV
Baldwin [Edward] P. Band 13th [Arty Dist] 1911 IV
Fernald (sp?) [Edwd]B. Private G 7th Regiment 1896 IV
Gore [Edwon B.][Edwin B Colonel Separate Detachment Headquarters & Headquarters Company NYG 1952 IV
Harris [Elllsworth I.] Major Headquarters and Headquarters Battery 369th Field Artillery Group, NYNG 1957 I
Winterroth [Emil] Major [CAC] [QMR Dept] 1911 I
White [Enrest R.][Ernest R.] Sergeant 1st Class Service Battery 1st Rkt Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
Hardmeijer [Ernest) J. Sergeant 13 C.D.C., 12th Separate Company 1915 IV
Jannicky [Ernest] E. Colonel 47th Infantry 1914 I
Harrington [Ervin W. Jr.] Private 106th Separate Company 1898 IV
Harlan/Horton (sp?) [Eugene] Private I 7th Infantry 1910 I
Nicoll [Fancher] Captain 7th Infantry 1915 III
Flanagan [Fannuel] J Quartermaster Sergeant 27th Separate Company 1896 IV
Mason [Fannuel] J 2nd Lieutenant 42nd Separate Company 1896 IV
Calkins (sp?) [Ford] Eugene Corporal 22nd Separate Company 1896 IV
DeVeaux [Francis] 1st Sergeant 42nd [Sep Co] 1900 III
Johnson [Frank Abirt] 2nd Lieutenant 13th Separate Company 1896 III
Dennington [Frank C.] Captain H 23rd Regiment 1900 III
Laraway (sp?) [Frank] J. 2nd Lieutenant B 10th Infantry 1913 IV
Wilson [Fred Hovaa] First Sergeant 13th Separate Company 1897 IV
Butler [Frederic] [W] Sergeant 6th Battery 1900 IV
Luby [Frederick] D. Sergeant C 10th Battery 1896 IV
Kimball (sp?) [Fredk] C. Sergeant H 74th Regiment 1901 IV
Shipman [Fredk] E. 1st Lieutenant 14th Regiment 1895 IV
Rich [Gaius] Barrett Jr. 1st Lieutenant B 74th Infantry 1911 IV
Johnston [George ]E. Private 2 3rd Infantry 1911 IV
Kirkham [George C.] Private C 22nd Regiment 1900 IV
Slavin [George F. Major 773rd Antiaircraft Artillery 1948 III
Remington [George W.] Sergeant A 108th Infantry 1939 IV
Gowen (sp?) [George] B. Sergeant 36th Separate Company 1896 IV
White [George] C. Private D 74th Infantry 1909 IV
Higgins [George] Mt. Morris Sergeant 104th Field Artillery 1932 III
Collins [George] W. 69th Regiment 1896 IV
Knauer [Georgy] Sergeant 1st Battery 1896 IV
Burt [Geroge B.] Master Sergeant Company B 1st MTB 205th Armored 1962 I
Jordan [Gilbert Everson] Corporal 23rd Separate Company 1904 IV
Wahington (sp?)Washington (sp?) [Goerge J.][George J.] Master Sergeant Battery D 369th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Carnochan [Goirverneur M.] 1st Lieutenant & A.I.S.A.P. 7th Regiment 1900 IV
Hirsch [Gordon] B Sergeant H. 22nd [Engineers] 1912 IV
Kimble [Gouvou] Private F 7th Regiment 1899 III
MacPherson [Grant] Corporal 7th Infantry 1913 I
Duffy [Harry] L. Sergeant 2nd [13th Artillery Dist] 1909 IV
Stone [Hawley] [Electrician Sergeant First Class] N. C. S 13th [Arty Dist] 1912 IV
Barthman [Henry] C Colonel 47th Infantry 1912 I
Bloomfield [Henry] L Private K 7th Regiment 1896 IV
Goddard [Henry] W. [Imr] Sergeant A 1st Cavalry 1913 IV
Levy [Hermon] Private B 8th Regiment 1896 IV
Lyon [Hervey C.] Captain A 47th Regiment 1900 III
Field [Howard U.] Sergeant F 23rd Regiment 1897 IV
Quick [Howlings H.] Major 47th Regiment 1896 III
Wynkoop [Hubert S.] Captain & [ ] D F & S 23rd Regiment 1904 IV
Holderman [Hue] F. Sergeant [G] 9th Regiment 1901 III
Newman [Hymian] Private [D] [12th Regiment] 1900 IV
Lilliandane (sp?) [Iren] Y.R. Captain C 22nd Regiment 1896 IV
Smith [James MsK.] Corporal C 71st Infantry 1910 IV
Breslin [James] Private L 14th Infantry 1912 IV
Cooper [Jasveuuone] 1st Lieutenant 13th Regiment 1900 III
Surhoff (sp?) [Jfless] Corporal D 47th Regiment 1896 IV
Scrimgeour (sp?) [Jno] Jr. First Sergeant A 13th Regiment 1896 IV
Wolff (sp?) [Joha] First Sergeant A 7th Regiment 1900 IV
Byne (sp?) [John James] Lt. Colonel [CDC Militia] 1915 I
Kraemer [John] F. Private 42nd Separate Company 1896 IV
Volpei [Johy S.] 1st Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Surhoff [Jon] Sergeant D 47th Regiment 1900 III
Jordan [Joseph A.] Sergeant 1st Class Headquarters Company 1st Battalion 165th Infantry NYARNG 1959 IV
Jennings [Joseph J.] Chief Water Tender 5th Division 2nd Battalion 1922 IV
Yauch [Joseph] Henry 2nd Lieutenant H 13th Regiment 1896 IV
Mackay [Lamuel] R. Sergeant E 22nd Regiment 1895 IV
Pettebone [Lauren] Woodruff] Major 4th Brigade 1896 IV
Pettibone [Lawrence] Lt. Colonel 4th Brigade 1900 III
Tudale (sp?) [Leaven W.] Sergeant B 71st Regiment 1901 IV
Lamphier (sp?) [Lemuel] Private [24th Separate Company] 1901 IV
Blake (sp?)Blakelobb [Lobb Clarence E.] 1st Lieutenant F 106th Infantry 1924 IV
Purdy [Londen N.] Sergeant 7 13th CAC 1919 III
Collins [Lou L. ] Private 42nd [Sep Co] 1901 III
Fenton [Louis Certxxxx] 2nd Lieutenant 13th Separate Company 1897 IV
DeNoia [Louis J.] 1st Sergeant B 71st Infantry 1939 IV
Webb (sp?) [Lyanan] S. Sergeant K 3rd Infantry 1913 IV
White [Mafer A.] Regimental Quartermaster Sergeant 7th Regiment 1900 III
Custer (sp?) [Mahlon] P. Private E 69th Infantry 1912 IV
White [Major] [Aubrose] 1st Lieutenant 7th Infantry 1911 I
Ebeueter (sp?) [Mas] Private 5th [Sch Co] 1900 III
Parenteau [Maxcine J.] 2nd Lieutenant [--- Dept] 12th Infantry 1910 IV
Giubbardo [Micael A.] Sergeant First Class 102nd Ordinance Company (DS) NYNG 1957 III
Hogan [Michael J.] Master Sergeant Headquarters Battery AAA Brigade NYNG 1950 IV
Grella [Michael J.][Micahel J.] Private 1st Class Battery M 245th Coast Artillery 1938 IV
Butler [Mighelle] B Major 3rd Infantry 1910 I
Butler [Mighells B.] Major 1st Battalion 1900 III
Butler [Mighells] B Captain 42nd Separate Company 1896 IV
Hauragare (sp?) [Miliane] E Captain 4th Division [1st Battalion] 1901 IV
Angel [Nichilas M.][Nicholas] Captain M D 165th Infantry 1937 IV
Wilkes [Nilliano] Jones 1st Lieutenant 10th Separate Company 1906 III
Kidd [Ninian] S. Private G 10th Infantry 1914 I
Kidd [Nuiyan S.] Commissary Sergeant 11th Battalion 1899 IV
Patrick [Oscar F.W.] Captain B 108th Infantry 1937 III
Laughlin [Patic] F. M. 1st Lieutenant E 14th Regiment 1896 IV
Loughlin [Patmin] Private C 69th Regiment 1896 IV
Paepke (sp?) [Peter] Quartermaster Sergeant C 71st Regiment 1901 IV
King [Preston] L. 1st Sergeant I 2nd Infantry 1912 I
Neuberger [Ralph F.] SP5 Headquarters Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Cromley [Ransour] C. Sergeant E/42nd 3rd Infantry [1911] IV
Dumont [Reiman] D. Sergeant A 23rd Infantry 1915 IV
VandenHewnes (sp?) [Rens] Sergeant H 23rd Infantry 1912 IV
Deyell (sp?) [Robert C] Private G 12th Infantry 1912 IV
Roby [Robert Jr.] Private C 71st Infantry 1908 IV
Low [Robeson Leu] Lieutenant Naval Militia 1921 III
Strickland [Roy] W. Private 13th 65th Infantry 1912 IV
Seward (sp?) [Samuel] I. Corporal B 47th Regiment 1896 IV
Gadler (sp?) [Shane] Private 15th Separate Company 1896 IV
Angus [Stan] A. Captain Staff 74th Regiment 1901 III
Williams [Stephen] [Captain] 4th Separate Company 1896 IV
Perham [Theodore] R. Private C 22nd Regiment 1896 IV
Budelmann [Theodore] W. 1st Lieutenant F 13th Regiment 1896 IV
Burns [Thomas A.] Sergeant F 12th Regiment 1900 III
Tripler [Thomas E.] Jr Corporal G 7th Regiment 1896 IV
Sands [Thomas P.] Mr. 1960 IV
Jackson [Thorne W.] 1st Lieutenant 6th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Unable to make out name (sp?) [Unable to make out name] Sergeant 6th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Ferguson [Ursil] A. Captain 3rd Separate Company 1905 III
Romanowski (sp?) [Vincent] P. Private I 65th Infantry 1912 IV
Nimmo (sp?) [W H D Jr.] Quartermaster Sergeant 17th Separate Company 1897 IV
Roosevelt [W. Eurleu] Major & Quartermaster 1st Brigade 1897 III
Peuton (sp?) [Willard] C. 1st Sergeant G 23rd Infantry 1909 IV
Porter [William Black] 1st Class Private B 22nd Engineers 1914 IV
Penney [William F.] 1st Lieutenant 13th Regiment 1895 IV
Dickinson [William H. Jr.] Captain Headquarters Headquarters Brigade 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Wainwright [William P.] Private K 7th Regiment 1896 IV
Stevens [William] [Color Sergeant] 12th Infantry 1912 Special (30 Year)
Lessels [William] 1st Class Sergeant B 1st Brigade Signal Corps 1914 IV
Richards [William] Sergeant E 105th Infantry 1932 III
Rufenstahl (sp?) [William] C. 1st Lieutenant 14th Regiment 1896 IV
Ennis [William] E. Major Headquarters/ [Howitzer Battery] 991st Field Artillery Battalion 1951 III
Harding [William] F. Staff Sergeant C [1st Field Artillery] 1913 IV
Martin [William] F. Sergeant [CoL] 108th infantry 1932 III
Tymeson [William] H. Captain A 105th Infantry 1952 III
Williamson [William] Harold 1st Lieutenant Service 108th infantry 1932 III
Murray [William] J. Captain Headquarters 1st Battalion - 105th Infantry 1952 III
Thompson [William] L. Jr. Lt Colonel Headquarters 3rd Brigade 1944 IV
Stilwell [William] Moore Private G 7th Regiment 1902 IV
Phillips [William] O. Staff Sergeant B 15th Infantry 1948 IV
Shea [William] Patrick Lieutenant Junior Grade 2nd [Battery] NMNY 1932 III
Arendt [William] R. 2nd Lieutenant Headquarters Headquarters 2nd Battalion , 165th Infantry 1948 IV
Fearn [William] Royde Captain [F&S] 71st Regiment 1906 IV
Conlon [William] W. Jr. First Sergeant E 69th Regiment 1943 IV
Dixon [Zachariah] V. Quartermaster Sergeant K 13th Regiment 1902 IV
Behrens 40391 Private Medical Detachment 105th Field Artillery 1938 IV
Burkard 40391 First Sergeant B 65th Infantry 1914 III
Larsen 40391 Sergeant 1st Separate Company 1905 IV
Racka 40391 Mechanic 12th Company 13 C D C 1915 IV
Schaffer A. Edward 1st Lieutenant [HW] 3rd Squadron 51st Cavalry 1947 IV
Colyer A. Lincoln Musician C 7th Infantry Regiment 1909 II
Crittenden A. Whitman Major Headquarters 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1949 II
Crittenden A. Whitman 2nd Lieutenant Headquarters & Service 21st Regiment 1942 III
Payne Aaron Private A 13th Regiment 1899 IV
Peasley Aaron W. Sergeant C 1st Infantry 1917 IV
Combes Abbot C. [Assistant Surgeon 1st] 17th Separate Company 1899 IV
Combes Abbott C. 1st Lieutenant & Medical Department I 10th Infantry Regiment 1908 II
Combes Abbott C. 17th Separate Company 1903 III
Smith Abel I Jr. Post Quartermaster Sergeant [N.C. S] Squadron A 1909 IV
Regus Abra, 1st Sergeant K 9th Regiment 1895 I
Jacobson Abraham 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 8th Regiment 1899 III
Jacobson Abraham Quartermaster Sergeant 8th Battalion 1894 IV
Verman Abraham Lt. Colonel Headquarters 258th Field Artillery Battalion, NYARNG 1958 I
Verman Abraham Lieutenant Colonel Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1954 II
Verman Abraham Lieutenant Colonel 42nd [Military Police] 1950 III
Verman Abraham Captain Headquarters [Sp. Trps] 42nd Divison 1948 IV
Norwood Abraham Lt. Colonel 142nd AAA Battalion NYNG 1958 IV
Stone Abraham Corporal Service Battery 244th Coast Artillery 1939 IV
Sadowsky Abraham Captain K 22nd Regiment 1945 IV
Norman Abraham Captain Medical Department Detachment S P 27th Division 1939 IV
Jacobson Abraham 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 8th Infantry Regiment 1904 II
Berman Abraham J. Sergeant G 102nd Medical Regiment 1938 IV
Berman Abraham J. Master Sergeant Headquarters 102nd Medical Battalion 1953 I
Berman Abraham J. Master Sergeant Headquarters 102nd Medical Battalion 1948 II
Berman Abraham J. Sergeant L 12th Regiment 1944 III
Olshansky Abraham L. Lt. Colonel 27th Division 1948 I
Olshansky Abraham L. Lieutenant Colonel & Medical Corps Field & Staff 106th Infantry Regiment 1942 II
Olshansky Abraham L. Major MC 10th Infantry 1937 III
Colyer Abraham L. C 7th Regiment 1906 III
McKenzie Abraham L. Captain 8th Coast Defence Command 1915 I
McKenzie Abraham L. Captain 27th Company 8th Artillery District 1910 II
McKenzie Abraham L. 1st Lieutenant D 8th Regiment 1900 IV
Willcocks Abraham L. 2nd Lieutenant G 9th Regiment 1900 III
Decker Abraham L. Private Hospital Corps, 1st Infantry 1915 I
Decker Abraham L. Captain 24th Separate Company 1907 II
Decker Abraham L. First Sergeant 24th Separate Company 1897 IV
Willcocks (sp?) Abraham L. Sergeant Major 9th Regiment 1895 IV
Decker (sp?) Abraham Lincoln 1st Lieutenant 24th [Sep. Co] 1902 III
McKenzie Abraham Lincoln 1st Lieutenant D 8th Regiment 1905 III
Mood Abraham V. Quartermaster Sergeant A 22nd Regiment 1898 III
Mood Abraham V. Private A 22nd Regiment 1895 IV
Stout Abraham W. Private H 7th Infantry 1910 I
Regus Abram 1st Sergeant K 9th Infantry Regiment 1894 II
Kolakoff Abram Technical Sergeant H 105th Infantry 1943 IV
Bogardus Abram A. Captain Quartermaster Corps 1922 I
Eckert Abram D. Corporal 5th Separate Company 1899 IV
Eckert Abram d. Sergeant 5th Separate Company 1903 III
Lichtenstein Abram M. 2nd Lieutenant H 71st Regiment 1895 IV
Stout Abram W. Private H 7th Infantry Regiment 1905 II
Stout Abram W. Private H 7th Regiment 1895 IV
Fioretto Achilles Master Sergeant Service Battery 249th Field Artillery Battalion NYNG 1954 III
Fioretto Achilles Sergeant Service Battery 249th Field Artillery Battalion 1950 IV
Nichols Acosta First Sergeant K 7th Regiment 1904 IV
Faulkner Adam Sergeant 5th Separate Company 1899 IV
Griffith Adam Sergeant H 105th Infantry 1939 IV
Lazarus Adam Sergeant 21st Company 9th Artillery District 1914 IV
Boecher Adam 2nd Lieutenant 1st Battery 1894 IV
Cochhrane Adam William [Hues] First Sergeant [H] 7th Regiment 1901 IV
McDougall Addison 2nd Lieutenant C 7th Regiment 1894 IV
Leavens (sp?) Addison First Sergeant F 23rd Regiment 1895 IV
Jenks Addison Elmore 2nd Lieutenant G 1st Infantry 1914 IV
Shults Addison H. Color Sergeant N C S 74th Infantry 1908 IV
Groat Adelbert L. 1st Lieutenant G 108th Infantry 1938 IV
Vuolo Adolph 1st Lieutenant Headquarters Battalion 104th Field Artillery 1940 IV
Rollins Adolph C Private Troop A 2nd Cavalry 1912 IV
Rauch Adolph E. Private E 7th Regiment 1898 IV
Rauch Adolph Edward Private E 7th Regiment 1902 III
Schell Adolph G. Sergeant G 14th Infantry 1939 IV
Witschieben Adolph H. 2nd Lieutenant 13th Artillery District 1910 IV
Engelmann Adolph J. First Sergeant Headquarters Battery & C T 1st Battalion 105th Field Artillery 1941 III
Ramon Adolph L. 1st Lieutenant Battery D 212th Coast Artillery 1937 IV
Entwistle Adolph R. Sergeant K 107th Infantry 1937 IV
Bergbom Adolph R. 1st Lieutenant Service Battery 105th Field Artillery Regiment 1940 II
Bergbom Adolph R. 1st Lieutenant 105th Field Artillery 1937 III
Bede Adolphe Private G 9th Regiment 1897 III
Bede Adolphe Private G 9th Regiment 1894 IV
Gazew Adolphe A. Color Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
DeBeuckelaere Adonis Private 17th Separate Company 1904 IV
De Benckelaere Adonis C. Private 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1909 III
Quinones Adrian Sergeant 1st Class C 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Bastianneli Adrian Private B 7th Regiment 1894 III
Mather Adrian [H] Captain A [19th Battalion ] 1901 IV
Green (sp?) Adrian E. Sergeant B 22nd [Engineers] 1913 IV
Blanchard Adrian G. Sergeant G 108th Infantry 1953 I
Blanchard Adrian G. 2nd Lieutenant I 1st Regiment New York Guard 1942 II
Blanchard Adrian G. Staff Sergeant Ordinance Department SS 1939 III
Jacques Adrian J. 1st Sergeant Service Battery 104th Field Artillery 1948 I
Jacques Adrian J. 1st Sergeant Battery F 104th Field Artillery Regiment 1938 II
Merrifield Adrian L. Sergeant K 74th Regiment 1944 IV
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer Headquarters 170th Field Artillery Battalion 1958 II
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer-3 Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion 1952 III
Stillwell Adrian M. Chief Warrant Officer 170th Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Peters Adrian R. Jr. 1st Lieutenant Headquarters 27th Armored Division 1956 IV
Mather Adrian W. Captain & Aide de Camp Field & Staff NYNG Headquarters 1911 II
Mather Adrian W. [Assistant adjutant General ] Staff 3rd Brigade 1906 III
Smith Adrian W. 1st Lieutenant Battery C 1st Howitzer Battalion 369th Artillery NYARNG 1960 IV
Prefontaine Agapit Sergeant 109th Separate Company 1898 IV
Bonitatibuso Agostino Private Service Company 105th Infantry 1940 IV
Francis Agustus T. Colonel 171st Regiment 1898 I
Maxwell Aimes P. Master Sergeant Headquarters/ Headquarters Battery 955th Field Artillery 1949 III
Maxwell Aimes P. Sergeant 14th Infantry Headquarters Company 1st Battalion 1937 IV
Johnston Alan Sergeant Troop K [121st] Cavalry 1941 III
Dabb Alan D. Staff Sergeant Battery A 1st Rocket Howitzer Battalion 106th Artillery 1960 IV
White Alan M. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1938 IV
Caul Alan Richard SP2 Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade 1960 IV
Morgan Alan S. Captain HQ & CT 2nd Bn 244th Coast Artillery 1938 I
Morgan Alan S. Captain Headquarters 3rd Battalion 244th Coast Artillery Regiment 1932 II
Morgan Alan S. Captain 244th Coast Artillery 1928 III
Morgan Alan S. 1st Lieutenant 9th CDC 1923 IV
Morgan Alan S. Colonel 244th Coast Artillery Retired 1955 Special (35 Year)
Wilson Alanson B. Regimental Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1908 II
Wilson Alanson B. Quartermaster Sergeant F 7th Regiment 1898 IV
Bartholomew Alanson D. Corporal I 2nd Infantry Regiment 1910 II
Bartholomew Alanson D. 2nd Lieutenant 9th Separate Company 1898 IV
Bartholomew Alanson D. 1st Lieutenant 9th Separate Company 1903 III
Fox Alanson G. Corporal A 1st Cavalry 1913 IV
Bouckos Albael M. Corporal 2nd Signal Corps 1897 IV
Saulpaugh Albert Lt. Colonel 10th Infantry 1911 III
Jones Albert Private 105th Infantry 1941 IV
Robinson Albert Sergeant D 369th Infantry 1937 IV
Busicchia Albert Master Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 71st Infantry NYARNG 1959 IV
Saulpaugh Albert Captain 16th Separate Company 1906 IV
Delafield Albert Quatermaster Sergeant I 7th Regiment 1896 I
Fenney (sp?) Albert Staff 10th Infantry 1909 IV
Delafield Albert Quartermaster Sergeant I 7th Infantry Regiment 1894 II
Ward Albert Staff Sergeant 369th Coast Artillery 1941 IV
Wilkinson Albert Color Bearer Non-commissioned Staff 22nd Infantry Regiment 1894 II
Barlette Albert Sergeant H 105th Infantry 1941 III
Scheu Albert Artificer A 65th Infantry 1913 IV
Geiser Albert Captain Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1942 II
Clement Albert 1st Lieutenant A 14th Infantry 1911 III
DeLamont Albert Private L 369th Infantry 1939 IV
Hanley Albert SP3C Service Battery 156th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Dreyfous Albert Sergeant 1st Field Hospital 1914 IV
Hansen Albert C 12th Infantry 1913 IV
Clements Albert Major 14th Infantry 1923 I
Clements Albert Sergeant A 14th Regiment 1906 IV
Mitchell Albert Chief Gunner's Mate 2nd Division 2nd Battalion NMNY 1923 I
Williamson Albert Color Bearer 22nd Regiment 1896 I
Mitchell Albert Chief Gunner's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1920 II
Shumway Albert Private H 7th Regiment 1905 I
Severino Albert Chief Boatswain's Mate 16th Fleet Division 4th Battalion Naval Militia 1938 II
Mitchell Albert Seaman 2nd Div. 2nd Battalion NYNM 1913 III
Severino Albert Chief Boatswain's Mate 6th Separate Division Naval Militia 1927 IV
Mitchell Albert Seaman Company 2 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Severino Albert 4th [Battalion] 1933 III
Wright Albert Sergeant 9th 13th [Arty Dist] 1911 IV
Murray Albert 2nd Lieutenant 212th Coast Artillery 1933 I
Pepicelli Albert SP3 B 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Wells Albert Captain F 2nd Infantry Regiment 1910 II
Wells Albert 1st Lieutenant 37th Separate Company 1905 III
Smith Albert Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery AAA Group 1950 IV
Wells Albert 2nd Lieutenant 37th Separate Company 1900 IV
Smith Albert Sergeant Medical Company 165th Infantry NYNG 1954 IV
Chellborg Albert 1st Sergeant D 22nd Regiment 1894 III
Saulpaugh Albert Lieutenant Colonel Field & Staff 10th Infantry Regiment 1917 II
Reyer Albert ). Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1930 III
Cutler Albert [William] Technical Sergeant 3rd Battalion Headquarters Detachment 174th Infantry 1942 III
Pangburn Albert A. Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 10th Infantry 1909 III
Pangburn Albert A. Corporal Company C 10th Regiment 1903 IV
Haughton Albert A. 1st Lieutenant Headquarters Battery 569th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Alfonsin Albert A. Headquarters Company 1st Battalion, 14th Infantry 1939 IV
Webster Albert B. 1st Sergeant G 1st Infantry Regiment 1916 II
Webster Albert B. First Sergeant 3rd Separate Company/ G 1st Infantry 1911 III
Webster Albert B. Sergeant 3rd Separate Company 1905 IV
Bogert Albert C. Captain G 10th Infantry Regiment 1922 II
Bogert Albert C. Captain G 10th Infantry 1914 III
Bogert (sp?) Albert Cole 1st Lieutenant G/4 10th Infantry 1909 IV
Mazzarella Albert D. Major Headquarters 1st BG 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Ecke Albert D. Captain A 47th Infantry 1909 IV
Laird Albert D. Private First Class L 108th infantry 1933 III
Aizeltinger Albert E. Sergeant C 7th Infantry 1917 IV
Karoly Albert E. Master Sergeant B 642nd Transporation Battalion (Infantry Division) 1960 IV
Comstock Albert E. Corporal C 71st Infantry 1908 IV
Burrill Albert E. Sergeant F 14th Regiment 1904 IV
Voorhes Albert E. Corporal Headquarters 1st Battalion 108th Infantry 1940 IV
Young Albert E. Private 8th 13th [A. D] 1913 IV
Denison Albert E. Major Field & Staff 10th Infantry Regiment 1916 II
Denison Albert E. Captain 38th Separate Company/ C 10th Infantry 1911 III
Denison Albert E. 1st Lieutenant 45th Separate Company 1906 IV
Cliffe Albert E. Sig 1st Class 31st Division NYNM 1939 IV
Braithwaite Albert E. Chief Trumpeter Squadron A 1896 IV
Shaw Albert E. Captain 13th C A C 1919 IV
Braithwaite Albert E. [N.C.S] Squadron "A" 1901 III
Capone Albert E. Private 3rd Company 105th Infantry 1948 I
Capone Albert E. Sergeant K 2nd Regiment New York Guard 1943 II
Capone Albert E. Private First Class K 105th Infantry 1937 III
Parsons Albert E. Electrician 3rd Battalion 9th Division NYNM 1950 IV
Morgan Albert E. Musician Band 14th Infantry Regiment 1906 II
Morgan Albert E. Musician A 14th Regiment 1894 IV
Comstock Albert E. Sergeant C 71st Infantry 1913 III
Heather Albert F. CSC Batt 3-22 3-75, NYNM 1955 I
Heather Albert F. Chief Commissaryman Battalion 3-22 1954 II
Heather Albert F. [CSC] [Battalion 3-22] 1954 III
Brugman Albert F. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 2nd Battery 1906 IV
Rohe Albert F. Private Company A 7th Regiment 1903 IV
Heather Albert F. S C 1st Class 17th Fl 4th Battalion NYNM 1938 IV
Norton Albert F. Technical Sergeant 27th Division 1929 I
Norton Albert F. Technical Sergeant Headquarters Detachment 27th Division Train 1923 II
Norton Albert F. Artificer E 47th Infantry 1912 III
Norton Albert F. Sergeant E 47th Regiment 1907 IV
Acciardi Albert F. Lieutenant Colonel Field & Staff 101st Signal Battalion 1963 II
Acciardi Albert F. Major 101st Signal Battalion (C) NYARNG 1959 IV
Cary Albert F. Sergeant G 23rd Regiment 1897 III
Hogle Albert F. Colonel 186th Field Artillery, AUS 1946 I
Hogle Albert F. Major Headquarters 106th Infantry Regiment 1938 II
Smith Albert F. 1st Lieutenant 1st Separate Company 1900 IV
Hogle Albert F. Major 106th Infantry 1936 III
Milligan Albert F. C. Sergeant I 7th Infantry 1911 IV
Butts Albert G. Artificer G 1st Infantry Regiment 1912 II
Butts Albert G. 1st Sergeant 3rd Separate Company 1904 III
Butts Albert G. Sergeant 3rd Separate Company 1899 IV
Haas Albert G. Battalion Sergeant Major N C S 3rd Infantry 1908 IV
Homburger Albert G. Master Sergeant Headquarters 105th Infantry 1950 I
Homburger Albert G. 1st Sergeant L 6th Regiment New York Guard 1946 II
Homburger Albert G. Headquarters 3rd Battalion 105th Infantry 1943 III
Neumann Albert G. Sergeant First Class Headquarters H&S Company 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Butts Albert G. Artificer G 1st Infantry 1917 I
Warmhout Albert H. Corporal C/41st 3rd Infantry 1909 IV
Robinson Albert H. Sergeant A 65th Infantry Regiment 1914 II
Faulkner Albert H. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company Combat Command A 27th Armored Division 1955 II
Faulkner Albert H. Corporal Regimental Headquarters Company 105th Infantry 1939 IV
Scattergood Albert H. Captain I.S.A.P [F&S] 10th Regiment 1906 III
Briggs Albert H. Major 65th Regiment 1904 I
Homburger Albert H. 1st Lieutenant Svc Battery 1st Howitzer Battalion 186th Field Artillery Regiment 1963 II
Briggs Albert H. Major & Surgeon Field & Staff 65th Infantry Regiment 1899 II
Homburger Albert H. 1st Lieutenant Service Battery 186th Armored Field Artillery Battalion 1956 III
Briggs Albert H. Major & Surgeon 65th Regiment 1895 III
Homburger Albert H. [Sdc] Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion NYNG 1950 IV
Dyett Albert H. Major Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1913 II
Briggs Albert H. Major, Surgeon 65th Regiment 1894 IV
Ahlers Albert H. Master Sergeant Battery C 156th Field Artillery Battalion 1954 II
Liebenau Albert H. Private C 7th Infantry 1916 III
Ahlers Albert H. Captain K 1st Regiment 1942 III
Tucker Albert H. Sergeant, Medical Department 3rd Infantry 1908 III
Ahlers Albert H. Sergeant Battery B 156th Field Artillery 1938 IV
Liebenau Albert H. Jr. Private C 7th Infantry 1911 IV
Dyett Albert Henry Major 22nd Engineers 1908 III
Dyett Albert Henry Captain Company H 22nd Regiment 1903 IV
Flammer Albert J. Sergeant L 2nd Infantry. 22nd Separate Company 1909 IV
Weber Albert J. Colonel Headquarters and Headquarters Detachment, NYNG 1955 I
Weber Albert J. Lieutenant Colonel Field & Staff Separate Detachment NYNG Headquarters 1950 II
McNamee Albert J. Major Headquarters & Headquarters Battery 3rd Howitzer Battalion 258th Artillery Regiment 1963 II
Weber Albert J. Major Headquarters New York Guard 1946 III
Miller Albert J. Captain 27th Separate Company 1899 IV
Weber Albert J. Master Sergeant Headquarters Detachment 27th Division 1938 IV
Crier Albert J. Master Sergeant Medical Company 105th Infantry NYNG 1951 IV
Johnson Albert J. Master Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1947 IV
Larrouy Albert J. Sergeant Medical Company 165th Infantry NYNG 1951 IV
Plumley Albert J. Private B 105th Infantry Regiment 1932 II
Broderick Albert J. Captain Headquarters 42nd Infantry Division 1960 II
Rapp Albert J. Master Sergeant B 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Plumley Albert J. Mess Sergeant B 105th Infantry 1926 III
Broderick Albert J. Captain H 106th Infantry NYARNG 1959 III
Shumway Albert J. Private H 7th Infantry Regiment 1899 II
Plumley Albert J. Supply Sergeant B 105th Infantry 1924 IV
Spraker Albert J. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Nelson Albert J. Captain 106th Infantry 1932 III
Broderick Albert J. Captain Headquarters 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Sinnock Albert J. Staff Sergeant HQ & CT 1st Bn 104th Field Artillery 1937 I
Sinnock Albert J. Staff Sergeant Headquarters Battery & Combat Train 104th Field Artillery Regiment 1931 II
Sinnock Albert J. Sergeant Major 104th Field Artillery 1922 IV
Capra Albert J. Headquarters & Headquarters CC"A" 27th Armored Division NYARNG 1960 IV
Wheeler Albert J. Sergeant F 3rd Infantry 1920 IV
Flammer Albert J. Sergeant L 2nd Infantry 1914 III
Nelson Albert James Captain Regimental Headquarters 106th Infantry 1927 IV
Miller Albert John Captain 27th [Sep. Co] 1902 III
Shumway Albert Jr. Private H 7th Regiment 1895 III
Shurnway Albert Jr. Private H 7th Regiment 1894 IV
Gilbert Albert Jr. 1st Lieutenant 13th Separate Company 1897 IV
Morgan Albert K. Musician F 7th Regiment 1895 I
Morgan Albert K. Musician F 7th Infantry Regiment 1894 II
Shepman Albert K. Sergeant 4th Separate Company 1897 IV
Mason Albert L. Private A 23rd Regiment 1897 IV
Endres Albert L. Captain Battery D 106th Field Artillery 1938 IV
Horan Albert L. Sergeant B 174th Infantry Regiment 1936 II
Mason Albert L. Sergeant 104th Coll Company 102nd Medical Regiment 1927 IV
Horan Albert L. 1st Sergeant Company K 174th Infantry 1930 III
Horan Albert L. First Sergeant K 174th Infantry 1926 IV
Dux Albert L. 1st Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 258th Artillery NYARNG 1959 IV
Mielenhausen Albert L. Sergeant Battery H 245th Coast Artillery 1941 III
Clements Albert L. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1916 II
Judson Albert L. Captain A 10th Battalion 1894 IV
Gross Albert L. Master Sergeant 336th Antiaircraft Artillery 1948 IV
Wilson Albert L. Chief Quartermaster [Signal Division] 1st Battalion [Naval Militia] 1906 IV
Conklin Albert L. 2nd Lieutenant Quartermaster & Commissary Field & Staff 13th Artillery District 1912 II
Horan Albert L. Corporal K 174th Infantry 1940 I
Conklin Albert L. Jr. [Battalion] Quartermaster Sergeant [NCS] 13th Regiment 1901 IV
Conklin Albert Lewis Jr. 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Field & Staff 13th Infantry 1906 III
Hall Albert M. Major Field & Staff 3rd Infantry Battalion 1903 II
Hall Albert M. Captain 48th Separate Company 1898 III
Hall Albert M. Captain 48th Separate Company 1894 IV
Williams Albert M. Sergeant M/31st 1st Infantry [1911] IV
Barager Albert M. 1st Lieutenant H 3rd Infantry 1914 III
Barager Albert M. First Sergeant 1st H 3rd Infantry 1908 IV
Crandall Albert M. First Sergeant D 10th Infantry 1916 III
Crandell (sp?) Albert M. First Sergeant 17th 10th Infantry 1912 IV
Thompson Albert M. Private I 10th Infantry 1909 III
Thompson Albert M. Lance Corporal 17th Separate Company 1903 IV
Lanni Albert N. Private, 1st Class D 244th Coast Artillery 1943 IV
Towner Albert N. Major 102nd [Medical Regiment] 1933 III
Towner Albert N. Major 102nd Medical Regiment 1927 IV
Hyde Albert Nicholas 1st Lieutenant 106th Infantry 1925 IV
Reyer Albert O. Private 1st Class Service Battery 258th Field Artillery Regiment 1933 II
Reyer Albert O. Private 258th Field Artillery 1924 IV
Reyer Albert O. Private First Class Svc 258th Field Artillery 1939 I
Casella Albert P. Sergeant D 165th Infantry 1940 IV
Parente Albert P. Master Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Lupo Albert R. Specialist Fifth Class Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 165th Infantry Regiment 1960 II
Conklin Albert R. 1st Lieutenant A 102nd Engineers 1937 IV
Lupo Albert R. Master Sergeant A (FWD) 742nd Ordinance Battalion NYARNG 1959 III
Lupo Albert R. Sergeant 1st Class 148th Trans. Truck Company 1950 IV
Brown Albert R. Captain & Dental Corps Field & Staff 101st Cavalry Regiment 1931 II
Brown Albert R. Captain 101st [Signal Battalion] 1928 III
Brown Albert R. Sergeant 1st Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 IV
Grence Albert R. Chief Warrant Officer 2 B 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored NYARNG 1959 IV
Smith Albert R. First Sergeant 25th Separate Company 1901 IV
Callau (sp?) Albert S. Captain D 10th Infantry 1916 IV
Pine Albert S. First Sergeant 33rd Separate Company 1896 IV
Hamilton Albert S. 2nd Lieutenant 3rd Battery 1st Battalion 1911 IV
Hamilton Albert S. Captain C 2nd Field Artillery 1916 III
Haviland Albert S. Seaman Company 3 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Murray Albert S. 2nd Lieutenant Battery A 212th Coast Artillery Regiment 1930 II
Murray Albert S. Sergeant K 12th Infantry 1919 IV
Jondrrau (sp?) Albert S. Corporal H. C. 12th Regiment 1901 IV
Conklin Albert T. Major Headquarters 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1960 II
Conklin Albert T. Major Service 71st Infantry 1953 III
Conklin Albert T. Captain L 71st Infantry NYNG 1952 IV
Stranch Albert T. Private E 7th Regiment 1898 IV
Weston Albert T. Major [MC], NYG 1918 IV
Johnston Albert T. Jr. Captain B 13th Regiment 1904 IV
Gibbs Albert U. 1st Lieutenant 102nd Engineers 1920 IV
Schartner Albert V. Jr. Sergeant 1st Class Headquarters Headquarters Service Battery 2nd Howitzer Battalion 258th Artillery 1960 IV
Morley Albert W. Private D 7th Regiment 1904 III
Morley Albert W. Private D 7th Regiment 1898 IV
Siefert Albert W. Sergeeant 13 C.D.C., Band 1915 IV
Pell Albert W. First Sergeant G 47th Regiment 1898 IV
Lathrop Albert W. Lt. Colonel Headquarters 105th AAA Brigade NYNG 1958 III
Lathrop Albert W. Lt. Colonel Headquarters 105th AAA Brigade NYNG 1952 IV
Putnam Albert W. 2nd Lieutenant 2 Squadron A 1909 IV
Putnam Albert W. 1st Lieutenant 1st Squadron Cavalry 1914 III
Pione Albert W. First Sergeant E 107th Infantry 1938 IV
Fortmuller Albert W. Sergeant First Class Battery D 259th AAA Battalion NYNG 1958 IV
Weston Albert W. First Sergeant [I] 22nd Regiment 1906 IV
Gibbs Albert W. Captain 22nd Regiment, NYG 1945 I
Gibbs Albert W. Captain Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1928 II
Gibbs Albert W. Captain F 102nd Engineers 1923 III
Laserinko Albin P. Sergeant Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Fitzgerald Albion J. Colonel (RL) Headquarters 3rd Engineer ( C) Group (NFR) 1956 IV
Rigney Alden E. Sergeant First Class B 727th Armored Ordnance Battalion 1957 IV
Dorsey Alec 2nd Lieutenant C 369th Infantry 1940 IV
Dorcey Alec Master Sergeant 369th Antiaircraft Artillery [Gn. Battalion] 1948 III
Pasho Alec N. Private L 1st Infantry 1914 IV
Selsley Alex Sergeant 258th Field Artillery 1947 III
Menzies Alex G. Drum Major 12th Regiment 1903 I
Simpson Alex M. Private E 7th Regiment 1895 IV
Flandreau Alex S. Staff Sergeant B [--- Battalion S C] 1922 IV
Gillig Alex. D. Captain Field & Staff 74th Infantry Regiment 1919 II
Glatz Alexander Corporal 104th Field Artillery 1934 III
Simpson Alexander Corporal [E] 7th Regiment 1900 III
Nacht Alexander Major Headquarters 106th Fighter Intercept Wing NYANG 1957 IV
Cooke Alexander 1st Lieutenant Battery D 245th Artillery 1925 III
Cooke Alexander 1st Lieutenant 13th CDC 1922 IV
Whalen Alexander Sergeant H 165th Infantry Regiment 1931 II
Selsky Alexander Corporal Service Battey 258th Field Artillery 1939 IV
Whalen Alexander Color Sergeant Service Company 165th Infantry 1926 III
Klingenberg Alexander Sergeant A 23rd Infantry 1912 IV
Stevens Alexander Sergeant F 7th Regiment 1900 IV
Whalen Alexander Sergeant B 165th Infantry 1922 IV
Bresendorf (sp?) Alexander Sergeant G 23rd Infantry 1909 IV
McMullen Alexander Private K 23rd Infantry 1914 IV
Perry Alexander Captain 258th Field Artillery 1922 III
Stevens Alexander Private C 7th Regiment 1906 III
McCabe Alexander Sergeant B 12th Infantry 1912 IV
Perry Alexander 2nd Lieutenant 8 C.D.C., 33rd Separate Company 1916 IV
Granat Alexander Captain 71st Infantry 1922 IV
Abramson Alexander Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1945 II
Abramson Alexander Sergeant H 369th Infantry 1941 III
Lada Alexander Gunners Mate 1st Class 33rd Fl Division 1938 IV
Piro Alexander Sergeant Battery D 105th Field Artillery 1937 III
Parker Alexander Private [8th Coast Artillery] 1908 I
Green Alexander Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1952 II
Parker Alexander Private F 13th Infantry Regiment 1901 II
Jokl Alexander Captain 74th Infantry 1920 IV
Green Alexander Captain C 71st Infantry [1947] IV
Parker Alexander Quartermaster Sergeant F 13th Regiment 1896 III
Green Alexander Captain 1947 III
Wilson Alexander Quartermaster Sergeant D 47th Regiment 1906 IV
Smith Alexander Musician H 23rd Infantry 1911 IV
Husos Alexander Major 101st Military Police Battalion 1948 IV
Grieve (sp?) Alexander [C.] Private G 10th Infantry 1913 IV
Formoso Alexander [William] Captain G 106th Infantry 1941 III
Grossman Alexander [William] Captain 71st Infantry 1933 III
Dery Alexander A. Chief Warrant Officer Headquarters 106th Infantry, NYNG 1957 I
Dery Alexander A. Chief Warrant Officer Headquarters 106th Infantry Regiment 1957 II
Dery Alexander A. First Sergeant A 106th Infantry 1934 III
Dery Alexander A. Chief Warrant Officer W-4 [Svc] 106 Infantry 1958 Special (30 Year)
Macfarlane (sp?) Alexander A. Private E 23rd Infantry 1911 IV
Dery Alexander A. Chief Warrant Offier W-4 Svc 106 Infantry 1958 Special (35 Year)
Andreiev Alexander A. 1st Lieutenant A 9th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Watz Alexander A. 1st Lieutenant Combat Support Company 106th Infantry 1960 IV
Forman Alexander A. Jr. 2nd Lieutenant K 23rd Regiment 1904 IV
Sypniewski Alexander B. Private 1st Class Battery E 106th Field Artillery 1937 IV
Parteaus (sp?) Alexander C. 1st Lieutenant K 22nd [Engineers] 1912 IV
Walker Alexander D. Sergeant Squadron A 1920 IV
Levien (sp?) Alexander D. 1st Lieutenant G 22nd Regiment 1907 IV
Hance Alexander D. Private I 10th Infantry 1916 I
Hance Alexander D. Private I 10th Infantry Regiment 1911 II
Hance Alexander D. Private 17th Separate Company 1906 III
Jenny Alexander D. Sergeant K 121st Cavalry 1938 IV
Hance Alexander D. Private 17th Separate Company 1901 IV
Anderson Alexander E. Lt. Colonel 69th Infantry 1920 IV
Hake Alexander E. Sergeant First Class Tank Company 165th Infantry NYNG 1953 IV
Anderson Alexander E. Brigadier General 93rd Infantry Brigade 1941 III
Hake Alexander Emmett Sergeant First Class Tank Company 165th Infantry NYARNG 1959 III
Taylor Alexander F. Sergeant A 10th Battalion 1900 IV
Martin Alexander F. Captain M 22nd Engineers 1909 III
Martin Alexander F. Regimental Sergeant Major 22nd Regiment 1904 IV
Menzies Alexander G. Private C 12th Regiment 1894 III
McDonald Alexander G. Private F 12th Infantry 1912 IV
Findlay Alexander G. Private G 23rd Regiment 1896 IV
Redfern Alexander G. Quartermaster Sergeant B 2nd Infantry 1913 III
Pringle Alexander G. Quartermaster Sergeant G 7th Regiment 1899 IV
Menzie Alexander G. Drum Major Band 12th Infantry Regiment 1899 II
Aubin Alexander H. Jr. Sergeant 1st Howitzer Battalion 186th Artillery 1960 IV
Gombers Alexander J. Quatermaster Sergeant 23rd Regiment 1894 I
MacGregor Alexander J. Commissary Sergeant 71st Regiment 1894 IV
Gregory Alexander J. Corporal Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 105th Field Artillery 1941 III
Barnie Alexander Jr. Major 1894 I
Vidal Alexander K. Private 2nd Battery 1899 IV
Gillig Alexander L. Captain 74th Infantry 1913 III
Gillig Alexander L. 1st Lieutenant F & S 74th Infantry 1908 IV
Gillig Alexander L. Lt. Colonel 174th Infantry 1934 Special (35 Year)
Garcia Alexander L. Staff Sergeant 12th Regiment 1947 IV
Bilque Alexander L. Quartermaster Sergeant 9th Regiment 1895 III
Gillig Alexander Lorenz Major 174th Infantry 1924 I
McEenew (sp?) Alexander M. 2nd Lieutenant E 22nd [Engineers] 1912 IV
Naylor Alexander M. Master Sergeant Troop B 1 Rec Mr Squadron 121st Armored 1962 I
Naylor Alexander M. Master Sergeant B 27th Reconnaissance Battalion 1958 II
Bremer Alexander M. Captain 25th Company 8th CDC 1915 III
Naylor Alexander M. Master Sergeant [Clr] 134th Medical Battalion 1953 III
Bremer Alexander M. Captain 25 8th Artillery District 1910 IV
Naylor Alexander M. Technical Sergeant 102nd Medical Battalion 1948 IV
Franklin Alexander M. Private C 23rd Regiment 1894 IV
Jackson Alexander McLeod Captain E 2nd Infantry 1914 IV
McMillen Alexander R. Stable Sergeant D 105th Field Artillery 1923 IV
Robertson Alexander R. Captain, Adjutant 74th Infantry 1913 III
Robertson Alexander R. Captain D 74th Regiment 1900 IV
McMullen Alexander R. Sergeant HQ & CT 2nd Bn 105th Field Artillery 1938 I
McMullen Alexander R. Sergeant Headquarters Battery & Combat Train 105th Field Artillery Regiment 1935 II
McMullen Alexander R. Sergeant [2nd Battalion Headquarters &CT] 105th Field Artillery 1933 III
Skinner Alexander R. Private I 1st Infantry Regiment 1909 II
Skinner Alexander R. Private 24th Separate Company 1904 III
Skinner Alexander R. Lance Corporal 24th Separate Company 1899 IV
Gregory Alexander R. Private 1st Class 2nd Battalion Headquarters Battery 105th Field Artillery 1936 IV
Bilque Alexander S. Quartermaster Sergeant 48th Separate Company 1894 IV
Hackley Alexander S. Captain H 23rd Infantry 1911 III
Hackley Alexander S. 1st Lieutenant H 23rd Regiment 1906 IV
Rankin Alexander S. Water Tender 2nd Class 5th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV
Parker Alexander S. Quartermaster Sergeant F 13th Regiment 1894 IV
Macy Alexander W. Sergeant 23rd Separate Company 1906 IV
Taylor Alexander W. Corporal H 7th Infantry 1909 IV
Lundberg Alexander W. Quartermaster Sergeant 5 13th Artillery District 1908 III
Lundberg Alexander W. Quartermaster-Sergeant Company E 13th Regiment 1903 IV
Formoso Alexander Wm. Captain G 106th Infantry 1940 IV
Pringle Alexander Y. [Quartermaster Sergeant] G 7th Regiment 1904 III
Goudinoff Alexis Sergeant Headquarters Battery & CT 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1939 IV
Smith Alexis C. Colonel 23rd Regiment 1894 III
Trejderowski Alfons Sergeant G 105th Infantry 1937 III
Iacono Alfonse C. Master Sergeant L 165th Infantry NYNG 1954 III
Esposito Alfonso G. 1st Lieutenant 9th Infantry 1948 III
Esposito Alfonso G. Sergeant C 9th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Chamberlain Alfred Gunner's Mate 1st Class 2nd Division 2nd Battalion 1914 IV
Armstrong Alfred Sergeant E 22nd Regiment 1902 IV
Thomas Alfred Master Electrician Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1911 II
Wendt Alfred 1st Lieutenant I Squadron A 1910 III
Wendt Alfred First Sergeant Company 1 Squadron A 1905 IV
Weismantel Alfred Captain 142nd Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Wendt Alfred Captain & Aide de Camp Field & Staff NYNG Headquarters 1915 II
Gorju Alfred Corporal B 12th Infantry 1913 IV
Panarella Alfred 2nd Lieutenant E 9th Regiment 1942 III
Clark Alfred 1st Lieutenant B 107th Infantry 1939 IV
Blanchard Alfred Private 9th Separate Company 1905 III
Blanchard Alfred Private 9th Separate Company 1899 IV
Bristol Alfred 2nd Lieutenant 1947 III
Geery Alfred Sergeant B 7th Regiment 1901 IV
Bristol Alfred Corporal D 369th Infantry 1940 IV
Easson Alfred [I] Quartermaster Sergeant G 13th Regiment 1896 IV
Davis Alfred [William] Sergeant K 174th Infantry 1951 III
Calliin Alfred [William] Colonel Headquarters 209th Antiartillery Group 1947 III
Stolz Alfred A. Captain 1225th Army Service Unit 1949 III
Stolz Alfred A. Captain 105th Field Artillery Battalion 1943 IV
Elfelt Alfred A. Chief Bosun's Mate 1st Battalion 1915 III
Elfelt Alfred A. Boatswain's Mate 4 1st Battalion NM 1910 IV
Benson Alfred B Private 2nd Battery 1905 III
Maclay Alfred B. Sergeant Squadron A 1899 IV
Fry Alfred B. Commander Headquarters Naval Militia 1915 II
Wade Alfred B. 2nd Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1915 II
Wade Alfred B. Sergeant K 7th Regiment 1905 IV
Benson Alfred B. Private 2nd Battery 1900 IV
Benson Alfred B. Battalion Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 1st Battalion Field Artillery 1910 II
Delcambre Alfred B. Captain 1st Battalion Headquarters Detachment & C T 212 Coast Artillery 1926 IV
Fry Alfred Brooks Captain NMNY 1919 I
Fry Alfred Brooks Lt. Commander, Chief of Staff NYNM 1910 III
Fry Alfred Brooks Lieutenant Commander & Chief of Staff Headquarters Naval Militia 1904 IV
Wade Alfred Byers 2nd Lieutenant K 7th Infantry 1910 III
Robertson Alfred C. Corporal C 71st Regiment 1907 IV
Milliken Alfred C. Sergeant D 71st Infantry Regiment 1910 II
Crawford Alfred C. Quartermaster 2nd Class 7th Division 1st Battalion 1926 IV
Milliken Alfred C. Sergeant D 71st Regiment 1905 III
Milliken Alfred C. Sergeant D 71st Regiment 1901 IV
Hoffman Alfred C. Corporal 2nd Battery Field Artillery 1909 III
Charles Alfred C. [IMR} Sergeant Troop 2 Squadron A 1911 IV
Faul alfred C. Captain E 74th Regiment 1898 IV
McNevin Alfred C. B. Captain 13th Artillery District C A C 1913 IV
Hoffman Alfred Charles Private 2nd Battery 1904 IV
Seixas Alfred D. Sergeant F 244th Coast Artillery 1939 IV
Reutershan Alfred D. Lieutenant Colonel Headquarters 27th Division 1938 II
Reutershan Alfred D. Colonel Hq. 27th Infantry Division, AUS 1946 I
Reutershan Alfred D. Major Headquarters 27th Division 1933 III
Reutershan Alfred D. Major [A G D Headquarters 27th Division] 1927 IV
Reutershan Alfred D. Colonel Headquarters & Headquarters Company 71st Infantry NYNG 1952 Special (35 Year)
Emery Alfred D. Private G 7th Regiment 1900 IV
Fohs Alfred D. Band Leader 23rd Regiment 1894 III
Bucaria Alfred D. Major Headquarters & Headquarters Company 42nd Infantry Division 1963 II
Bucaria Alfred D. Major Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1958 III
Bucaria Alfred D. Captain 2nd Battalion 106th Infantry NYNG 1950 IV
Anderson Alfred E. 1st Lieutenant Quartermaster Corps S C & D 1925 IV
Steers Alfred E. Major & Quartermaster Field & Staff 2nd Brigade 1908 II
Steers Alfred E. 1st Lieutenant & ASAP 14th Regiment 1899 IV
Hale Alfred E. Quartermaster Sergeant E 65th Infantry Regiment 1911 II
Hale Alfred E. [Quartermaster Sergeant] 13th Separate Company 1906 III
Steers (sp?) Alfred E. Major 2nd Brigade 1914 I
Hale Alfred E. Quartermaster Sergeant 13th Separate Company 1901 IV
Norford Alfred E. Sergeant First Class Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Evans Alfred E. Chief Machinist's Mate General Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1954 II
Harry Alfred E. H. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1919 III
Harry Alfred E. H. A 7th Infantry 1913 IV
Norgord Alfred Ernest Sergeant First Class Battery B 569th Filed Artillery Battalion NYARNG 1959 III
Steers Alfred Ernst Captain [Com of Sub] [F&S] 14th Regiment 1904 III
DiBenedetto Alfred F. Warrant Officer 1 71st Infantry Regiment NYNG 1958 IV
Bjurstrom Alfred F. Captain Headquarters 27th Division 1941 III
Schimpf (sp?) Alfred F. 1st Lieutenant Troop B 1st Cavalry 1924 IV
Kelly Alfred F. 2nd Lieutenant 71st Infantry & 23rd Pioneer Infantry 1941 IV
Hodgman Alfred F. Captain Medical Corps, 3rd Infantry 1916 I
Hodgman Alfred F. Captain & Medical Corps Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1911 II
Hodgman Alfred F. 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1906 III
Hodgman Alfred Frederick 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1902 IV
Argiro Alfred G. Master Sergeant L 106th Infantry 1955 IV
Bishop Alfred G. Sergeant I 106th Infantry 1950 III
Bishop Alfred G. Corporal Headquarters Battery & CT 1st Battalion 258th Field Artillery 1939 IV
Hunter Alfred G. Supply Sergeant 14th Infantry 1917 III
Hunter Alfred G. 1st Sergeant L 14th Infantry 1911 IV
Emath Alfred G. Private 1st Class G 102nd Medical Regiment 1940 IV
Butsch Alfred G. 1st Sergeant H 105th Infantry Regiment 1940 II
Butsch Alfred G. First Sergeant M 105th Infantry 1937 III
Blanch Alfred G. 2nd Lieutenant Tank Company (M) 106th Infantry Regiment NYNG 1951 IV
Lord Alfred G. Jr. Technical Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Edsall Alfred H. Sergeant E 3rd Infantry Regiment 1914 II
Abeel Alfred H. Major Staff 1st Brigade 1906 III
Abeel Alfred H. Major & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1911 II
Abeel (sp?) Alfred H. Major Staff 5th Brigade 1901 IV
Freimark Alfred H. 1st Sergeant A 1st Mar. Battalion Naval Militia 1936 IV
Reinbothe Alfred H. Major 245th Coast Artillery 1948 I
Reinbothe Alfred H. Captain Battery D 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1942 II
Reinbothe Alfred H. 1st Lieutenant 245th Coast Artillery 1937 III
Bigger Alfred H. Warrant Officer JG Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Valle Alfred H. Chief Warrant Officer 2 Headquarters/Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Doud Alfred H. Brigadier General 105th Anti-Aircraft Artillery, NYNG 1954 I
Doud Alfred H. Brigadier General Field & Staff 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1949 II
Doud Alfred H. Brigadier General Headquarters 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1949 III
Doud Alfred H. 1st Lieutenant Troop F 121st Cavalry 1939 IV
Edsall Alfred Henry Corporal 42nd Separate Company/ E 3rd Infantry 1909 III
Edsall Alfred Henry Corporal 42nd Separate Company 1903 IV
Roberts Alfred I. Sergeant Major 71st Regiment 1894 IV
Easson Alfred I. [Post Imr Sergeant] [CAC] 1913 I
Easson Alfred I. [Regimental] Q. M. Sergeant N.C. S 13th Regiment 1901 III
Fields Alfred J. Captain Headquarters 1st Army 1947 III
Tooker Alfred J. Color Sergeant 10th Infantry 1917 I
Fields Alfred J. Master Sergeant Gq. Detachment 27th Division 1938 IV
Tooker Alfred J. Color Sergeant Non-commissioned Staff 10th Infantry Regiment 1912 II
Tooker Alfred J. Private 17th Separate Company 1907 III
Tooker Alfred J. 1st Sergeant 17th Separate Company 1903 IV
Freyer Alfred J. Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1936 IV
King Alfred J. Master Sergeant B 165th Infantry 1955 IV
Adams Alfred J. Master Sergeant 106th Infantry 1960 IV
Erikson Alfred J. Captain L 65th Regiment 1899 IV
Funnell Alfred J. Sergeant B 174th Infantry 1939 IV
Gertsmann Alfred J. Staff Sergeant Hq.&Ser Btry. 281st Field Artillery 1946 I
Waterman Alfred J. Supply Sergeant A 108th Infantry 1927 I
Waterman Alfred J. Sergeant A 108th Infantry Regiment 1922 II
Mungo Alfred J. 2nd Lieutenant 1st Battalion Headquarters B & C T 258th Field Artillery 1938 IV
Rothwell Alfred J. Captain Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion 1956 III
Waterman Alfred J. Quartermaster Sergeant A 3rd Infantry 1917 III
Easson Alfred J. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1909 II
Rothwell Alfred J. Captain Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Waterman Alfred J. [Imr] Sergeant [A/8th] 3rd Infantry 1912 IV
King Alfred James Jr. 2nd Lieutenant E 165th Infantry NYNG 1956 IV
Lowry Alfred Joseph Captain Headquarters Headquarters Battery 1st Rocket Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Huddelson Alfred Jr Captain Field & Staff 156th Field Artillery Regiment 1934 II
Roelker Alfred Jr. Corporal Troop 1 Squadron A 1911 IV
Huddelson Alfred Jr. Lt. Colonel 156th Field Artillery 1939 I
Huddelson Alfred Jr. Captain 156th Field Artillery 1929 III
Huddleson Alfred Jr. Captain Battery H 132nd Armored Transportation 1924 IV
Mitchell Alfred Jr. Private F 22nd Regiment 1905 IV
Golsh Alfred L. 1st Sergeant D 7th Infantry Regiment 1909 II
Golsh Alfred L. Sergeant D 7th Regiment 1904 III
Golsh (sp?) Alfred L. 1st Lieutenant 7th Infantry 1915 I
Pichard Alfred L. Quartermaster Sergeant B 14th Regiment 1904 IV
Pickard Alfred L. Private A 14th Infantry Regiment 1915 II
Pickard Alfred L. Private A 14th Infantry 1910 III
Broadbent Alfred M. 2nd Lieutenant [???] 1st Infantry 1916 IV
Broadbridge Alfred M. Gun Captain, 2nd C. [d] Sep. Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Funk Alfred M. 2nd Lieutenant 245th Coast Artillery 1938 IV
Amis Alfred M. Post Quartermaster Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Hearn Alfred M. Sergeant C 7th Regiment 1894 IV
Chapman Alfred N. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] Squadron C 1909 III
Chapman Alfred N. Sergeant [N. C. S.] Squadron C 1907 IV
Grieco Alfred N. Sergeant First Class Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Grieco Alfred N. Sergeant First Class Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYARNG II Corps Artillery 1959 III
Delcambre Alfred P. Captain 1st Battalion Headquarters Detachment 212th Artillery 1927 III
Thomas Alfred P. [Battn Elec.] Sergeant N.C. S 13th Regiment 1906 III
Thomas Alfred P. Master Electrician 13th Coast Defence Command 1916 I
Thomas Alfred P. Sergeant F. M. 13th Regiment 1902 IV
Delcambre Alfred P. Captain Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1931 II
DeNormand Alfred R. Sergeant Battery H 212th Coast Artillery 1938 IV
Thoman Alfred R. Private C 7th Infantry Regiment 1916 II
Thoman Alfred R. Private C 7th Regiment 1906 IV
Bailey Alfred R. Sergeant 12th Art. Dist., [9th Co.] 1910 IV
Marcy Alfred R. Captain Headquarters Company 108th Infantry 1941 III
Thomau Alfred R. Private C 7th Infantry 1911 III
Whitney Alfred R. Jr. Captain, Adjutant 1st Cavalry 1913 III
Whitney Alfred R. Jr. 2nd Lieutenant Company 4 Squadron A 1908 IV
Chilton Alfred R.L. First Sergeant C 13th Regiment 1894 IV
Walker Alfred S. Cook B 7th Infantry 1911 IV
Wilt Alfred S. Technical Sergeant Headquarters Troop 101st Cavalry Regiment 1940 II
Wilt Alfred S. Corporal [Troop I] 101st Cavalry 1935 III
Orchard Alfred S. 1st Lieutenant 23rd Regiment 1895 IV
Hatheway Alfred S. 2nd Lieutenant 1st Battery 1897 IV
Byrne Alfred S. Major Headquarters 165th Infantry 1951 III
Byrne Alfred S. Major Headquarters 165th Infantry NYNG 1951 IV
Reynolds Alfred S. Lieutenant 2nd Division 3rd Battalion Naval Militia 1920 II
Reynolds Alfred S. Gun Captain, 2nd C. [d ]Sep. Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Hatheway Alfred Sandford 1st Lieutenant [1st] Battery 1902 III
Reynolds Alfred Smith Ensign 2nd Division 3rd Battalion NMNY 1914 III
Peterson Alfred St. J. Sergeant Battery C 258th Field Artillery 1927 IV
Mirable Alfred T. Corporal Battery B 245th Coast Artillery 1939 IV
Brown Alfred T. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1941 III
Ferguson Alfred T. Staff Sergeant Service Battery 244th Coast Artillery 1937 IV
Ives Alfred T. 2nd Lieutenant 3rd Battery 1903 IV
Aldrich Alfred W. Master Sergeant Battery C 1st Howitzer Battalion 156th Artillery Regiment 1963 II
Guillan Alfred W. Musician A 47th Regiment 1894 IV
Aldrich Alfred W. Master Sergeant Battery C 156th Field Artillery Battalion NYNG 1954 III
Aldrich Alfred W. Staff Sergeant Battery C 156th Field Artillery [Not Received] IV
Callin Alfred W. Captain Assistant P & T 108th Infantry 1938 IV
Booraim Alfred W. First Sergeant Troop F 1st Cavalry 1912 III
Davis Alfred W. Sergeant First Class Battery A 106th Anti-aircraft Artillery Battalion 1955 II
Davis Alfred W. Sergeant K 174th Infantry 1939 IV
Field Alfred W. [Imr] Sergeant 10th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Norman Alfred W. Private 102nd Engineers 1937 IV
Bowie Alfred W., Jr. Sergeant H 23rd Infantry 1910 IV
Warner Alfred Wallace 1st Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Whittleton Alfred William Master Sergeant C 174th Infantry NYNG 1953 IV
Norman Alfred William 2nd Lieutenant 22nd Regiment 1945 III
Kivita Algard J. Master Sergeant C 642nd Transportation Battalion 1960 IV
Wood Allan B. Battalion Sergeant Major E 14th Infantry 1914 III
Wood Allan B. First Sergeant K 14th Infantry 1909 IV
Ackerson Allan D. Major Field & Staff 42nd Infantry Division Artillery 1960 II
Ackerson Allan D. Major Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Ackerson Allan D. Captain Battery A 170th Field Artillery NYNG 1951 IV
Reif Allan F. Colonel Field & Staff 74th Regiment New York Guard 1945 II
Reif Allan F. Captain E 174th Infantry 1935 III
McDonnell Allan J. SK 1st Class 1st Flight Division 1st Battalion NMNY 1937 IV
McLeod Allan James C W T 5th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1924 IV
Reagan Allan L. Lieutenant Colonel and Inspector General Headquarters Detachment 27th Division 1926 II
Reagan Allan L. Major A G Dept. 1920 III
Reagan Allan L. Lt. Colonel Assistant Adjutant General 1910 IV
Robert Allan L. Master Sergeant A 175th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Sinclair Allan T. Staff Sergeant Company L. 65th Regiment, NYG 1944 I
Sinclair Allan T. Corporal F 108th Infantry Regiment 1935 II
Sinclair Allan T. Corporal Company F 108th Infantry 1930 III
Sinclair Allan T. Corporal F 108th Infantry 1925 IV
Ackerman Allan W. Major 12th IS Battalion, NYG 1960 I
Anger Allan W. Captain Combat Support Company 1st Brigade 107th Infantry 1960 IV
Berman Allen SP6 442nd Transportation Battalion 1960 IV
Conover Allen Private G 7th Regiment 1902 IV
Stout (sp?) Allen [S.] First Sergeant M 3rd Infantry 1913 IV
Smidt Allen C. Sergeant A Squadron A 1916 IV
Reese Allen C. Master Sergeant Headquarters 107th Tactical Fighter Wing 1960 IV
Siegel Allen I. Master Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Reagan Allen L. Lt. Colonel Headquarters, 27 Division 1928 I
Taylor Allen R. Sergeant [27th Military Police Company 27th Special x] 1927 III
Taylor Allen R. Corporal 27th Military Police Company 1922 IV
Ackerman Allen W. Sergeant L 369th Infantry 1941 III
Refern Allexander G. Sergeant B 2ND Infantry, 7th Separate Company 1910 IV
Chatfield Allison H. Sergeant Headquarters Company 1st Battalion 105th Infantry 1940 IV
O'Hara Almerin C. Major General Headquarters and Headquarters Detachment, NYARNG 1961 I
Hayes Almeron D. Captain 5th Battery 1894 IV
Ward Alonzo Musician G 22nd Regiment 1894 IV
Morrison Alonzo Sergeant Service Company 369th Infantry 1941 III
Turner Alonzo A. Corporal K 47th Infantry 1911 III
Turner Alonzo A. Captain Headquarters 13th Regiment NYG [] III
Turner Alonzo A. Private K 47th Regiment 1906 IV
Jones Alonzo D. 2nd Lieutenant 7th Separate Company 1894 III
Kennedy Alonzo H. Staff Sergeant A 3rd Infantry 1947 III
Kennedy Alonzo H. Sergeant M 174th Infantry 1927 IV
Harp Alonzo M. Captain 174th Infantry 1925 I
Harp Alonzo M. 1st Lieutenant Field & Staff 74th Infantry Regiment 1920 II
Nice Alonzo M. Sergeant B 12th Infantry 1909 IV
Harp Alonzo M. First Sergeant D 74th Infantry 1914 III
Harp (sp?) Alonzo M. Sergeant D 74th Infantry 1909 IV
Ward Alonzo S. Captain Battery A 369th Coastal Artillery 1942 III
Donnelly Aloysius First Sergeant 3rd Battery 1st Battalion. Field Artillery 1911 III
Donnelly Aloysius Corporal 3rd Battery 1906 IV
Dineen Aloysius C. Lieutenant Colonel Field & Staff 165th Infantry Regiment 1947 II
Dineen Aloysius C. Captain 69th Regiment 1944 III
Dineen Aloysius C. Major Chaplain Headquarters 27th Division 1936 IV
Grotheer Aloysius F. Staff Sergeant Battery B 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battalion (Army of the United States) 1946 II
Grotheer Aloysius F. Staff Sergeant Battery B 245th Coastal Artillery 1942 III
LaSalle Alphonse Master Sergeant K 71st Infantry 1960 IV
Iacono Alphonse C. Master Sergeant L 165th Infantry NYNG 1954 IV
Szwarckop Alphonse J. Chief Warrant Officer 2 816th Sta. Hospital USAR 1960 IV
LaMay Alphonse M. SP4 B 1st Medical Tank Battalion 205th Armor 1960 IV
Shine Alphonsus Corporal C 69th Regiment 1949 IV
Montgomery Alton W. Sergeant 2nd Separate Company 1899 IV
Montgomery Alton W. [Battalion Quartermaster Sergeant] N.C. S 3rd Battalion 1904 III
Doty Alva H. Major & Surgeon 9th Regiment 1894 IV
Lally Alvah Private 30th Company 8th Artillery District 1908 II
Leally (sp?) Alvah Private [8th Arty Hist] 1914 I
Lally Alvah Private H 8th Regiment 1901 III
Perry Alvan W. Captain 1st Field Artillery 1917 III
Perry Alvan W. [Ingrtermaster] Sergeant Troop 4 Squadron A 1911 IV
Leavitt Alvin B. Private 3rd Battalion Headquarters Company 107th Infantry 1925 IV
Smith Alvin C. Colonel Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1896 II
Van Horst Alvin C. Corporal C 10th Battalion 1894 IV
VanVoorst Alvin C. Sergeant C 110th Battalion 1898 III
Lennox Alvin D. Major Headquarters 27th Armored Division 1955 IV
Naugle Alvin G. 1st Lieutenant 42nd Recon Company NYARNG 1959 IV
Marshall Alvin I. Captain K 1st Infantry 1916 IV
Dolan Alvin J. Sergeant M G Troop 121st Cavalry 1939 IV
Freeman Alvin L. Sergeant L/22 2nd Infantry 1909 IV
Feuerstein Alwin Master Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1941 III
VanTassell Ambrose Private 1st Class 27th Military Police Company 1926 II
VanTassell Ambrose Cook G 1st Infantry 1920 III
VanTassell Ambrose Cook G 10th Infantry 1914 IV
VanTassell Ambrose Private 1st Class 27th Military Police Company 1940 Special (35 Year)
Sutliff Ambrose Supply Sergeant M 69th Infantry 1919 IV
Van Tassell Ambrose Private First Class 27th Special Troops 1931 I
Leach Ambrose Unknown Unknown 170th Field Artillery Battalion 1958 II
Todd Ambrose G. 1st Lieutenant G 7th Regiment 1898 IV
Davison Ambrose H. [Master Signal Electrician] 2nd Signal Corps 1914 III
Davison Ambrose H. First Class Sergeant 2nd Signal Corps 1909 IV
Nash Ambrose L. Sergeant A 105th Infantry 1939 IV
Lock Ambrose M. Captain & Regimental Adjutant 8th Regiment 1905 IV
Leach Ambrose R. Captain 170th Field Artillery Battalion 27th Division NYNG 1950 IV
Leach Ambrose R. Captain Battery B 107th Field Artillery Battalion - 27th Infantry Division 1952 III
Bixby Ambrose Stark Captain, Reg. Quartermaster Company F & S 65th Regiment 1903 IV
Murray Ambrose T.B. Musician I 23rd Infantry 1911 III
Murray Ambrose T.B. Musician F M 23rd Regiment 1906 IV
Schiavi Amedeo Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment less Separate Detachment NYNG 1957 IV
Calenda Americo F. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV
Caronia Americo R. SP4 A 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
McIntyre Ames E. Major [Fr. S] 1st Infantry 1909 I
McIntyre Ames E. Major Field & Staff 1st Infantry Regiment 1904 II
McIntyre Ames E. Captain 24th Separate Company 1895 IV
Osman Ames F. 1st Lieutenant D 1st Medical Tank Battalion 174th Armor NYARNG 1960 IV
Brown Ames T. Brigadier General Adjutant General S. of N.Y. 1944 I
Brown Ames T. Brigadier General 1944 III
Brown Ames T. Brigadier General IV
Nichols Ami W. Master Sergeant 4th Truck 1947 III
Nichols Ami W. Staff Sergeant Battery A 106th Field Artillery 1939 IV
Knighton Amos Private 1st Class Headquarters Company 369th Infantry 1936 IV
Richardson Amos Master Sergeant Battery B 870th AAA Battalion 1955 I
Richardson Amos 1st Sergeant Non-commissioned Staff 15th Regiment New York Guard 1947 II
Rich Amos C. Sergeant 22nd Regiment 1895 IV
McIntyre Amos E. Captain 24th Separate Company 1900 III
Stiker Amos G. Captian H 102nd 1939 IV
Bush Amos J. 1st Sergeant 6th Battery 1896 I
Bush Amos J. 1st Sergeant 6th Battery 1894 II
Ritch Amos M. Captain 14th Infantry 1912 III
Ritch Amos M. Sergeant K 23rd Regiment 1907 IV
DeBott Amos R. Sergeant B 108th Infantry Regiment 1932 II
DeBott Amos R. Sergeant B 108th Infantry 1922 IV
Debott Amos Raymond Sergeant B 108th Infantry 1927 III
Bogoluboff Anatoly Sergeant Headquarters Battery & CT 1st Battalion 244th Coast Artillery 1939 IV
McGriff Anderson Sergeant G 269th Infantry 1937 III
Tarpey Andews J. Corporal D 69th Regiment 1910 IV
Aliory Andrew Private 102nd SState War Disaster Military Corp 1948 I
Thompson Andrew Quartermaster Sergeant C 74th Infantry 1914 IV
Aliory Andrew Sergeant Band 22nd Regiment New York Guard 1945 II
Aliory Andrew Corporal 102nd Engineers Band 1937 III
Long Andrew Private First Class A 174th Infantry 1924 IV
Grosskopf Andrew Sergeant C 212th Coast Artillery 1933 I
Betts Andrew Corporal Headquarters 165th Infantry 1953 I
Grosskopf Andrew Sergeant Battery C 212th Coast Artillery Regiment 1928 II
Betts Andrew Sergeant Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry Regiment 1950 II
Grosskopf Andrew Private First Class 212th Artillery 1924 III
Rorvig Andrew Mechanic 14th Infantry 1921 IV
Betts Andrew Sergeant H 106th Infantry 1937 III
Grosskopf Andrew Sergeant C 212th Artillery 1922 IV
Stirling Andrew Private 46th Separate Company 1906 IV
Arnous Andrew Master Sergeant B 142nd Tank Battalion 1956 IV
Erickson Andrew Master Sergeant E 1st Brigade 165th Infantry NYARNG 1959 III
Erickson Andrew Sergeant First Class M 165th Infantry NYNG 1954 IV
Hamer Andrew Sergeant Howitzer Company 369th Infantry 1941 III
Lutz Andrew Master Sergeant [Heavy Mortar] 71st Infantry 1952 III
Procak Andrew Master Sergeant B 727th Armored Ordinance Battalion NYNG 1957 III
Procak Andrew Sergeant First Class B 105th Infantry NYNG 1952 IV
Santana Andrew Sergeant [Headquarters Battery] 245th Coastal Artillery 1935 III
Dilluvio Andrew Sergeant E 71st Infantry 1940 IV
Rankin Andrew Corporal 32nd Separate Company 1906 IV
Baird Andrew 2nd Lieutenant 13th C.D.C., 9th Separate Company 1915 IV
DiLuvio Andrew Captain 71st Infantry, NYNG 1958 I
Parentis Andrew Major Headquarters 27th Armored Division Trains NYNG 1958 IV
Diluvio Andrew Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1953 II
DiLuvio Andrew Captain 17th Infantry 1947 III
Flohr Andrew [William] Major Headquarters 27th Infantry Division 1952 III
Bourgard Andrew A. Musician F 9th Regiment 1897 IV
McVey Andrew B. 2nd Lieutenant B 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Gilfillan Andrew B. Captain Field & Staff 3rd Field Artillery Regiment 1917 II
Gilfillan Andrew B. 1st Lieutenant H 65th Infantry 1908 IV
Suttle Andrew B. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1924 II
Suttle Andrew B. 1st Lieutenant 4th Infantry 1919 III
Suttle Andrew Burton Sergeant H 1st Infantry 1914 IV
Williams Andrew C. Private Hospital Corps 8th Separate Company 1899 IV
Winckler Andrew C. Private F 47th Regiment 1894 I
Callahan Andrew C. Sergeant 1st Class Medical Division 74th Infantry 1917 IV
McDuffie Andrew C. 34th Separate Company 1907 IV
Otto Andrew C. Jr. Captain Signal Corps 101st Battaliion 1924 IV
Otto Andrew Charles Jr. Major 101st [Signal Battalion] 1930 III
Greer Andrew E. First Sergeant 11th Company 13th C D C 1917 IV
Clarke Andrew E. 1st Lieutenant 2nd Battalion Headquarters Detachment 212th Coast Artillery 1939 III
Gibson Andrew F. Chief Yeoman 1st Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Lamb Andrew F. Colonel (RL) NYNG 1957 III
Lamb Andrew F. Colonel (RL) NYNG 1957 IV
Sabedra Andrew F. Sergeant G 10th Infantry, NYNG 1940 IV
Schmidt Andrew F. 2nd Lieutenant Battery A 105th Field Artillery 1941 III
Clarke Andrew F. Lt. Colonel 12th Infantry, NYG 1947 I
Clarke Andrew F. Lieutenant Colonel Field & Staff 12th Regiment New York Guard 1946 II
Criscuolo Andrew F. Master Sergeant Service Battery 105th Field Artillery Battalion 1956 IV
Flynn Andrew F. First Sergeant A 47th Infantry 1914 IV
Mclean Andrew F. 1st Lieutenant 32nd Separate Company 1905 III
Hyde Andrew G. Sergeant Hospital Corps 14th Infantry 1913 IV
Dickinson Andrew G. Jr. Color Bearer N C S Squadron A 1905 IV
Jochyn Andrew H. Chief Boatswain's Mate Shipboard Div 3-98 Battalion 3-29 Naval Militia 1960 II
Vimmerstedt Andrew H. Sergeant E 65th Infantry 1914 III
Vimmerstedt Andrew H. Private E/13 65th Infantry 1909 IV
Jochym Andrew H. CBM Division 3-98 Battalion 3-29 NYNM 1955 III
Scobie Andrew J. [D] 18th Infantry 1914 I
Evans Andrew J. Sergeant G 105th Infantry 1939 IV
Delehanty Andrew J. 1st Lieutenant SService Sec Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment 1956 IV
Tarpey Andrew J. 1st Lieutenant 69th Infantry 1915 III
Hughes Andrew J. 1st Sergeant E 12th Infantry 1916 IV
Gilfillan Andrew J. 1st Lieutenant H 65th Infantry 1912 III
Burke Andrew J. Lt. Colonel Q. M. Company 27th Division 1945 I
Burke Andrew J. Captain Field & Staff 102nd Quartermaster Regiment 1940 II
Simons Andrew J. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 2nd Infantry Regiment 1908 II
Burke Andrew J. 1st Lieutenant 27th Division Quartermaster Train 1936 III
Simons Andrew J. Quartermaster Sergeant 18th Separate Company 1898 IV
Simons Andrew J. [Post Imr Sergeant] 2nd Infantry 1913 I
Duncan Andrew J. Machinist's Mate 1st Class 2nd Battalion Naval Militia 1932 II
Gunn Andrew J. Sergeant Service Company 71st Infantry 1940 IV
Duncan Andrew J. Engineerman 5 2nd Battalion Naval Militia 1922 III
Connell Andrew J. Sergeant F 165th Infantry 1941 III
Duncan Andrew J. Machinist Mate 2nd Class 6th Division 2nd Battalion 1917 IV
Eccles Andrew J. 1st Lieutenant A 7th Regiment 1895 III
Evans Andrew J. Sergeant First Class Battery C 369th Antiaircraft Artillery [Gunnery Battalion] 1950 III
Scobie Andrew J. Musician D 1st Infantry Regiment 1908 II
Pancoe Andrew J. Captain Field & Staff 13th Regiment New York Guard 1946 II
Eccles Andrew J. 1st Lieutenant A 7th Regiment 1894 IV
Evans Andrew J. Sergeant Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Group 1954 II
Simons Andrew Jackson [Battalion Quartermaster] Sergeant N.C. S 2nd Regiment 1903 III
Pancoe Andrew John 1st Lieutenant 13th Regiment 1943 IV
Smith Andrew L. Captain B 21st Regiment [1946] IV
Farkas Andrew L. Colonel Field & Staff Combat Command C 27th Armored Division 1959 II
Farkas Andrew L. Colonel Headquarters CC"C" 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Kloman Andrew L. 2nd Lieutenant M 7th Infantry 1947 IV
Campbell Andrew M. Musician I 7th Infantry Regiment 1895 II
Campbell Andrew M. Musician I 7th Regiment 1894 III
Gardner Andrew P. 1st Sergeant 5 [Sep.Co.] 1901 III
Anderson Andrew Scott First Sergeant 11th Separate Company 1906 IV
Bayer Andrew T. Master Sergeant Headquarters Battery 773rd Antiaircraft Artillery [Gunnery ] Battalion 1949 IV
McLean Andrew T. 1st Lieutenant M 2nd Infantry Regiment 1909 II
DeLucia Andrew V. Sergeant First Class Headquarters Company 3rd Battalion 106th Infantry NYNG 1953 IV
Morrism Andrew W, Musician 23rd Regiment 1896 I
Flohr Andrew W. Major Field & Staff Combat Command C 27th Armored Division 1959 II
Morrison Andrew W. Musician D 23rd Infantry Regiment 1894 II
Morrison Andrew W. B 23rd Infantry 1912 Special (35 Year)
Lawrence Andrew W. Major 69th Regiment III
Lawrence Andrew W. Captian 69th Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Marino Andrew W. Sergeant Combat Support Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Silkworth Andrew W. Sergeant 17th Separate Company 1906 IV
Flohr Andrew W. Jr. Major Headquarters 1st ARB 174th Infantry 1960 I
Morrison Andrew W. Jr. Principal Musician 14th Infantry 1914 III
Morrison Andrew W. Jr. Musician Band 23rd Infantry 1909 IV
Puceta Andrew William Chief Boatswain Mate 9th Flight Division 3rd Battalion NMNY 1937 IV
Rodriquez Angel C. Sergeant B 106th Infantry 1949 III
Rodriquez Angel C. 2nd Lieutenant B 23rd Regiment 1944 IV
Rodriguez Angel H. Master Sergeant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV
Marchione Angelo Technical Sergeant 137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV
Pasquale Angelo MMC 12th Division, NMNY 1948 I
Pasquale Angelo Chief Machinist's Mate 12th Division Naval Militia 1948 II
Pasquale Angelo Machinist Mate First Class 12th Fl Division NMNY 1937 III
Sangiorgio Angelo Private First Class Battery F 258th Field Artillery 1941 III
Bianchi Angelo 2nd Lieutenant 14th Infantry 1913 III
Bianchi Angelo First Sergeant A 14th Infantry 1908 IV
Antinarelli Angelo A. Boatswain's Mate 2nd Class 10th Fl 3rd Battalion USNR 1938 IV
Thomas Angelo B. Private K 23rd Regiment 1895 IV
Lewis Angelo C. Captain I 65th Regiment 1894 IV
Masso Angelo D. Chief Warrant Officer 2 42nd Admin Company New York Air National Guard 1959 IV
Martin Angelo G. Sergeant 1st Class MP Detachment 42nd Infantry Division 1960 IV
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D 142nd Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D. 142nd Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Gambino Angelo J. Master Sergeant Battery D AAA AW Battalion NYNG 1949 IV
Aceto Angelo L. Captain 1 Howizter Battalion 187th Artillery 1961 I
Aceto Angelo L. Captain Battery C 955th Field Artillery Battalion 1956 II
Aceto Angelo L. 1st Lieutenant Headquarters [II Artillery] 1952 III
Aceto Angelo L. 2nd Lieutenant Headquarters Battery 187th Field Artillery Observation Battalion NYNG 1949 IV
Casale Angelo M. Chief Warrant Officer 2nd Class Headquarters & Headquarters Battery 102nd Anti-aircraft Artillery Battalion 1958 II
Casale Angelo M. Chief Warrant Officer - 2 Headquarters- 1st Battalion 174th Infantry 1954 III
Casale Angelo M. Master Sergeant B 174th Infantry NYNG 1949 IV
Melissinos Angelo N. Master Sergeant I 165th Infantry 1956 IV
Rossi Angelo P. Staff Sergeant 527th Administrative Company, NYARNG 1962 I
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service Company 174th Infantry Regiment 1952 II
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service 174th Infantry 1952 III
Rossi Angelo P. Sergeant First Class Service Company 174th Infantry NYNG 1952 IV
Lumia Angelo R. Sergeant 1st Class Headquarters/Headquarters Battery 1st Gun Battalion 209th Artillery NYARNG 1959 IV
Thompson Angus Musician Band 12th Infantry Regiment 1905 II
Hopkins Angus Corporal G 7th Regiment 1902 IV
Campbell Angus F. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th Anti-aircraft Artillery Group 1957 II
Campbell Angus F. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1955 III
Campbell Angus F. Corporal Headquarters & Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1949 IV
Thompson Angus J. Private C 12th Regiment 1900 III
Thompson Angus J. C 12th Regiment 1895 IV
McCabe Angus S. Major State [Detachment] Attached 7th Regiment 1949 IV
Provenza Aniello J. Chief Warrant Officer Headquarters & Company A 742nd Ordnance Battalion 1963 II
Provenza Aniello J. Chief Warrant Officer 2 A Headquarters (Main Spt)742nd Ordnance Battalion NYARNG 1960 IV
White Ansley G. Private F 7th Infantry 1910 IV
LaRose Anthime W. Major Field & Staff 3rd Brigade 1905 II
Hand Anthony Quatermaster Sergeant D 69th Regiment 1901 I
DeMattia Anthony Captain 1947 IV
Gialloreto Anthony Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Hand Anthony Quartermaster Sergeant D 69th Infantry Regiment 1900 II
Ross Anthony Private 1st Class D 108th Infantry 1940 IV
Schussler Anthony 1st Lieutenant Field & Staff 9th Regiment New York Guard 1947 II
Moratte Anthony Private 1st Class B 102nd Medical Regiment 1939 IV
Schussler Anthony First Sergeant K 9th Regiment 1942 III
Riano Anthony Staff Sergent H 105th Infantry 1943 IV
Schussler Anthony First Sergeant D 12th Infantry 1913 IV
Bellavia Anthony Corporal L 174th Infantry 1939 IV
Romeo Anthony First Sergeant I 6th Regiment 1942 III
Cuneo Anthony Artificer G 47th Infantry 1916 IV
Dunn Anthony Private 1st Class Headquarters Company 3rd Battalion 165th Infantry 1939 IV
Fiala Anthony Captain 1st Cavalry 1916 IV
Karboski Anthony Technical Sergeant Non-commissioned Staff 9th Regiment New York Guard 1947 II
Karboski Anthony Technical Sergeant 9th Infantry Regiment 1947 III
Marayati Anthony Sergeant First Class Service Company 106th Infantry Regiment 1951 II
Faranda Anthony Tech. Sergeant D 244th Coast Artillery 1942 IV
Marayati Anthony Staff Sergeant E 23rd Regiment 1947 III
Gabertis Anthony A. Specialist First Class Headquarters 106th Infantry 1954 I
Navetta Anthony A. Sergeant Service 71st Infantry 1948 IV
Gabertis Anthony A. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Company 106th Infantry Regiment 1952 II
Gabertis Anthony A. Sergeant K 23rd Regiment 1944 III
Palmieri Anthony A. Staff Sergeant 106th Infantry 1946 IV
Russo Anthony A. Staff Sergeant Detachment A 206th Air Service Group 1949 IV
Natina Anthony A. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 2nd Battalion 71st Infantry NYNG 1953 IV
Bleecker Anthony B. 2nd Lieutenant G 71st Regiment 1894 IV
Van Heusen Anthony B. Private B 12th Regiment 1895 I
Novelli Anthony b. Sergeant B 1st Quartermaster Battalion [(Trk)] 1947 IV
Marayati Anthony C. Sergeant First Class Service Company 106th Infantry, NYNG 1957 I
Nero Anthony C. Warrant Officer 1 Battery C 106th Missile Battalion NYARNG 1959 IV
Zuik Anthony D. 1st Lieutenant 7th Infantry 1919 IV
Zink Anthony DeHaven Captain 107th Infantry 1924 III
Morgano Anthony F. Sergeant 9th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Florio Anthony G. Sergeant Service Battery 28th Field Artillery 1939 IV
Tecarr Anthony H. Sergeant 1st Class E 106th Infantry NYNG 1949 IV
Servino Anthony I. Technical Sergeant [Medical Detachment 105th Infantry 1943 IV
Wirmusky Anthony J. Captain 27th Armored Division Headquarters CC"A" 1960 IV
Avery Anthony J. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 642nd Transportation Battalion NYARNG 1959 III
Avery Anthony J. Warrant Officer JG-1 Battery D 142nd AAA AW Battalion NYNG 1953 IV
DeMicelli Anthony J. Major Headquarters S-1 41st Int Sec Battalion NYG 1952 IV
Bleecker Anthony J. Captain G 71st Infantry Regiment 1904 II
Bleecker Anthony J. Captain G 71st Regiment 1899 III
Bleeker Anthony J. Captain 71st Infantry 1920 I
Stangle Anthony J. First Sergeant A 10th Infantry 1934 III
White Anthony J. GMMC 3-66 Division, NYNM 1956 I
Tramontano Anthony J. 1st Lieutenant A 71st Infantry NYNG 1949 IV
White Anthony J. Gunners Mate2nd Class 12th Division NYNM 1940 IV
Schwartz Anthony J. Staff Sergeant Service Company 10th Infantry 1937 III
Masina Anthony J. Sergeant H 165th Infantry 1940 IV
Davide Anthony J. Sergeant 1st Class 1st Howitzer Battalion 156th Artillery 1960 IV
Rich Anthony J. Corporal K 105th Infantry 1939 IV
Pastrana Anthony J. Captain [ORC] 2nd Service Command 1946 IV
Santomauro Anthony J. Master Sergeant II Corps Artillery NYNG 1957 IV
Wirmusky Anthony J. Captain Headquarters & Headquarters Company Combat Command A 27th Armored Division 1963 II
Costabile Anthony M. Sergeant 42nd [Military Police] 42nd Infantry III
Costabile Anthony M. Sergeant I 56th Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Cialone Anthony M. Corporal MDD 258th Field Artillery 1939 IV
DeMarco Anthony M. Master Sergeant Non-commissioned Staff 101st Signal Battalion 1963 II
Borriello Anthony M. Sergeant 1st Class Headquarters Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
DeMarco Anthony M. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 101st Signal Battalion Corps NYNG 1954 III
DeMarco Anthony M. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 101st Signal Battalion 1949 IV
Leone Anthony M. Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Costabile Anthony M. Unknown 42 Military Police Company 42nd Infantry Division 1953 II
Nofi Anthony P. Sergeant First Class Headquarters Battery 187th Field Artillery Group 1956 IV
Tripi Anthony P. I 5th Regiment 1943 IV
Taddie Anthony P. [P/Sergeant] D 1st Medical Tank Battalion 174th Armored NYARNG 1959 IV
Christopher Anthony P. Chief Boatswain's Mate Shipboard Division 3-58 Battalion 3-17 Naval Militia 1955 II
Christopher Anthony P. [Boatswain's Mate Shipboard] 11th Division 9th Battalion 1950 III
Thomas Anthony P. Jr. Sergeant 1st Class A 1st Medical Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Sagona Anthony R. Sergeant I 14th Infantry 1913 IV
Belfi Anthony R. BMGC Naval Reserve Surface Division 3-77 1956 IV
Ortez Anthony R. Sergeant Battery A 369th Coast Artillery 1941 IV
Moccia Anthony S. Machinist Mate 2nd Class 8th Fl Division 2nd Battalion NYNM 1938 IV
Scally Anthony V. Major 105th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Sticht Anthony W. First Sergeant [I] 8th Battalion 1907 IV
Wolff Anthony W. Jr. Sergeant K 71st Regiment 1905 IV
McCoy Antoine Private 1st Class 369th Infantry 1936 IV
Bauss Anton Sergeant D 65th Infantry Regiment 1908 II
Bauss Anton Sergeant D 65th Regiment 1903 III
Banss Anton Corporal D 65th Regiment 1899 IV
Calandra Antone L. Sergeant Combat Company F 102nd Engineers 1939 IV
Verilli Antonio SF1 Division 3-69 1960 IV
Pastore Antonio Sergeant G 2nd Infantry 1916 IV
Velez Antonio M. Sergeant First Class Clr Company 102nd Medical Battalion 1956 IV
Weierich Aquiline F. Staff Sergeant M D D 258th Field Artillery 1937 III
Langeuin Arcade J. Master Sergeant Service Battery 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYAPNG 1959 III
Moore Archibald [T] Sergeant E 7th Regiment 1895 IV
Milne Archibald [W]. Corporal I 7th Infantry 1916 IV
Barrett Archibald B. Colonel AUS 1946 I
Barrett Archibald B. Captain G 107th Infantry Regiment 1939 II
Barrett Archibald B. Captain G 107th Infantry 1934 III
Edwards Archibald C. 2nd Lieutenant 13th Company 13 CDC 1915 III
Edwards Archibald C. Corporal 2nd Company 13th Artillery District 1911 IV
McComb Archibald H. Battalion Sergeant Major 12th Infantry 1919 IV
Evans Archibald M. Battalion [Imr] Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 22 Regiment 1900 III
Evans Archibald M. Private E 22nd Regiment 1895 IV
McFarland Archibald R. First Sergeant D 10th Battalion 1902 IV
Waddell Archibald R. Sergeant 32nd Separate Company 1905 IV
Stafford Archibald S. Sergeant 14th 9th [A. D] 1913 IV
Moore Archibald T. Sergeant E 7th Infantry Regiment 1905 II
Moore Archibald T. Sergeant E 7th Regiment 1900 III
Zaher Archie B. Captain 14th Infantry 1919 IV
Quarrier Archie Belknap Major 12th Infantry 1910 IV
Drake Archie D. Hospital Steward N.C. S 74th Regiment 1906 III
Brown Archie E. Sergeant L 108th Infantry 1939 I
Brown Archie E. Sergeant L 108th Infantry Regiment 1933 II
Brown Archie E. Corporal Company L 108th Infantry 1929 III
Brown Archie E. Corporal L 108th Infantry 1923 IV
Drake Archie I. Sergeant First Class 74th Infantry 1916 I
Drake Archie I. Sergeant 1st Class Hospital Corps 74th Infantry Regiment 1911 II
Drake Archie J. Hospital Steward [NCS] 74th Regiment 1901 IV
Kon Archie M. Sergeant M 3rd Infantry 1915 IV
Johnson Archie W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 102nd Medical Battalion 1960 II
Johnson Archie W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 102nd Medical Battalion NYNG 1950 IV
Johnson Archie William Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 102nd Medical Battalion NYNG 1954 III
Best Archland Captain F 10th Infantry 1922 IV
Kline Ardolph L. Colonel 14th Regiment 1901 I
Kline Ardolph L. Lieutenant Colonel Field & Staff 14th Infantry Regiment 1896 II
Kline Ardolph L. Major 14th Regiment 1894 III
Lagendyk Arhur ADEC 3rd Battalion 10th Division NYNM 1949 IV
DeVenuto Arkie R. Sr. Sergeant First Class Battery B 170th Battalion NYNG 1952 IV
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry 1940 I
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry Regiment 1940 II
Conover Arlie B. Captain K 108th Infantry 1939 III
Smith Arlington A. Master Sergeant K 174th Infantry Regiment 1954 II
Smith Arlington A. Sergeant First Class K 174th Infantry 1950 III
Smith Arlington A. Sergeant K 174th Infantry 1939 IV
Granados Armand R. Chief Machinist Mate 1949 IV
Kahn Arno Master Sergeant 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Perkins Arnold Corporal Headquarters Company 2nd Battalion, 369 Infantry 1939 IV
Rosenthal Arnold Sergeant Tank Company 71st Infantry NYNG 1954 IV
Stern Arnold Battalion [Imr] Sergeant 22nd [Engineers] 1913 IV
Kask Arnold D. Captain Headquarters/Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery NYARNG 1959 IV
Spencer Arnold F. 2nd Lieutenant [Battery H 132nd Armored ] 1924 III
Leidtka Arnold G. Brk 1st Class 10th Fl Division 3rd Battalion USNR 1938 IV
Jacobs Arnold J. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Lev Arnold M. SP4 Battery A 1st Missile Battalion 245th Artillery 1960 IV
Webb Arnold S. Private [1st Field Hospital] 1913 IV
Raymond Arnot 1st Sergeant G 9th Regiment 1895 I
Pressinger Arnott M. 1st Sergeant H 7th Infantry Regiment 1903 II
Pressinger Arnott M. Sergeant H 7th Regiment 1899 III
Pressinger Arnott M. Corporal H 7th Regiment 1894 IV
Solomon Arthur Sergeant 1st Brigade 71st Infantry 1960 IV
Edie Arthur Captain G 13th Regiment 1904 IV
Finley Arthur Private F 7th Infantry 1909 III
Keup (sp?) Arthur 1st Lieutenant H 74th Regiment 1901 IV
Spencer Arthur Sergeant M 31st 1st Infantry 1911 IV
Celona Arthur 1st Lieutenant K 56th Infantry 1947 IV
Conrow Arthur Sergeant Company C 22nd Regiment 1903 IV
Finley Arthur Private Company F 7th Regiment 1903 IV
Knapp Arthur Private 1st Class Band 9th Regiment New York Guard 1942 II
Mayles Arthur Sailmaker's Mate 3rd Division 2nd Battalion NMNY 1926 I
Mayles Arthur Sailmaker's Mate 3rd Division 2nd Battalion Naval Militia 1921 II
Mayles Arthur Seaman 2nd Battalion [] 1916 III
McDonald Arthur Private F 369th Infantry 1939 IV
Mayles Arthur Seaman 3rd Division 2nd Battalion 1910 IV
Wollner Arthur Private F 71st Regiment 1902 IV
Eldredge Arthur Sergeant 9th C D C 1920 IV
Earle Arthur Sergeant [K] 14th Infantry 1912 IV
Cole Arthur Captain 870th AAA AW Battalion NYNG 1948 IV
Parks Arthur Technical Sergeant Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1953 II
Cole Arthur Captain [Headquarters Battery] 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Morelli Arthur Lt. Colonel Headquarters 42nd Division, NYNG 1957 I
Parks Arthur Private Service Company 369th Infantry 1941 III
Morelli Arthur Lieutenant Colonel Headquarters 42nd Infantry Division 1953 II
Paladin Arthur 1st Lieutenant A 10th Infantry Regiment 1938 II
Kemp Arthur Major 74th Infantry 1916 I
VanDemark Arthur Private M 10th Infantry 1914 IV
Paladin Arthur Sergeant A 10th Infantry 1927 IV
Kemp Arthur Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1911 II
Drake Arthur 2nd Lieutenant H 7th Infantry Regiment 1907 II
Paladin Arthur 2nd Lieutenant 10th Infantry 1933 III
Kemp Arthur Captain H 74th Regiment 1906 III
Drake Arthur Sergeant H 7th Regiment 1903 III
Moore (sp?) Arthur Lieutenant 2nd B[??] M[??], 3rd Separate Company 1918 IV
Ettinger Arthur Captain Headquarters Battery 2nd Battalion 258th Field Artillery 1942 III
Drake Arthur Corporal H 7th Regiment 1897 IV
Lanza Arthur Staff Sergeant Battery A 258th Field Artillery 1938 IV
Drake Arthur 2nd Lieutenant H 7th Infantry 1912 I
Balthasar Arthur Private C 7th Regiment 1905 IV
Hassler Arthur Private B 12th Infantry Regiment 1914 II
Willets Arthur Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Linn Arthur Major 212th Coastal Artillery 1933 III
Jensen Arthur Gunner's Mate 2nd Class 8th Fl Division 2nd Battalion NYNM 1938 IV
MacArthur Arthur Colonel [Post Master General Department} 1895 IV
Harrold Arthur Sergeant F 108th Infantry 1924 III
Harrold Arthur Sergeant F 3rd Infantry 1920 IV
Morelli Arthur (Marshall) Captain Headquarters 42nd Infantry Division] 1948 III
Spence Arthur A. Musician 8th Company C A C 1908 IV
Hayward Arthur A. Color Bearer 13th Regiment 1908 I
Hayward Arthur A. Private M 13th Infantry Regiment 1903 II
Hayward Arthur A. Private B 13th Regiment 1897 III
Frey Arthur A. Captain Headquarters 226th Field Artillery Battalion NYNG 1954 IV
Hayward Arthur A. Private B 13th Regiment 1894 IV
Smith Arthur A. Mess Sergeant E 10th Infantry Regiment 1922 II
Hayward Arthur A. Sergeant Major Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1932 Special (35 Year)
Smith Arthur A. Mess Sergeant H 4th Infantry 1919 III
Hayward Arthur A. Sergeant 4th 13th [Artillery Division ] 1913 Special (30 Year)
Smith Arthur A. Captain B 71st Infantry 1937 III
Smith Arthur A. Private H 20 1st Infantry 1908 IV
Zebulske Arthur A. Supply Sergeant K 174th Infantry 1940 IV
Hamilton Arthur A. Corporal D 2nd Infantry 1913 III
Hamilton Arthur A. Corporal [I/21st] 2nd Infantry 1911 IV
Farrell Arthur A. Colonel Fifth Regiment NYG 1941 III
Farrell Arthur A. Colonel 5th Regiment 1944 IV
Wolf Arthur B. Sergeant K 74th Infantry 1915 IV
Jahnsen Arthur B. Sergeant First Class Tank Company 108th Infantry NYNG 1953 IV
McGuire Arthur B. Lt. Colonel Headquarters 4th Area Command NYG 1960 IV
Chase Arthur B. Captain 212th Artillery 1922 IV
Bradt Arthur B. 1st Sergeant F 105th Infantry 1943 IV
Risley Arthur B. Private C 7th Regiment 1894 IV
Christey Arthur B. 65th Regiment 1896 IV
Hudson Arthur B. Sergeant F 22nd Regiment 1896 IV
Grant Arthur B. Captain L 71st Infantry 1941 III
Freed Arthur B. Chief Warrant Officer - 4th Class Field & Staff 165th Infantry Regiment 1954 II
Freed Arthur B. Chief Warrant Officer 165th Infantry 1950 III
Freed Arthur B. 1st Sergeant 3rd Battalion, 165th Infantry 1941 IV
Weymann Arthur C. Captain 245th Coastal Artillery 1933 III
Weymann Arthur C. Captain 245th C A C 1927 IV
Schweizer Arthur C. SP2 B 142nd Tank Battalion 1958 IV
Tomer Arthur C. Major Headquarters & Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 170th Artillery Regiment 1963 II
Tomer Arthur C. Captain Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Clayton Arthur C. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1895 III
Tomer Arthur C. 1st Lieutenant 170th Field Artillery Battalion 27th Division NYNG 1952 IV
Clayton Arthur C. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1894 IV
Beck Arthur C. Captain Regimental Staff 71st Infantry 1927 IV
Kaeppel Arthur C. 2nd Lieutenant C. 1 Field Artillery 1915 IV
Broderick Arthur C. First Sergeant A 22nd Corps Engineers 1908 IV
Linn Arthur C. Lt. Colonel 210th Coast Artillery (AA) (SM) 1942 I
Linn Arthur C. Major Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1939 II
Platt Arthur Collins Private D 7th Regiment 1906 IV
Colburn Arthur D. Gunner's mate, 1st Class 3rd Division 3rd Battalion NYNM 1911 III
VanValkenburg Arthur D. 1st Lieutenant Service Company 174th Infantry 1937 III
Colburn Arthur D. Corporal H 65th Regiment 1906 IV
Hirt Arthur D. 1st Lieutenant Headquarters Battery 105th Field Artillery 1941 III
Nagel Arthur D. Captain 42nd Quartermaster Company NYNG 1955 IV
Hale Arthur D. Sergeant F 1st Infantry 1913 IV
Grant Arthur D. Sergeant Major 74th Regiment 1897 IV
Munson Arthur E. Captain F 108th infantry 1934 III
DeForest (sp?) Arthur E. Sergeant Band 13th [A. D] 1913 IV
LePine Arthur E. Sergeant F 74th Infantry 1914 IV
Van Voorhis Arthur E. Sergeant 1933 III
Oathoudt Arthur E. Quartermaster Sergeant F 1st Infantry Regiment 1911 II
Williams Arthur E. Master Sergeant Battery B 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Shephard Arthur E. Major 87th Brigade 1929 III
Williams Arthur E. Master Sergeant Battery B 870th AAA Gun Battalion NYNG 1952 IV
Shephard Arthur E. Captain Headquarters 87th Infantry Brigade 1923 IV
Canterbury Arthur E. 2nd Lieutenant 71st Infantry 1920 I
Oothoudt Arthur E. Private 33rd Separate Company / F 1st Infantry 1908 III
Canterbury Arthur E. 2nd Lieutenant Battalion Quartermaster & Commissary Field & Staff 71st Infantry Regiment 1912 II
Seymour Arthur E. Corporal 6th Battery 1901 IV
Scheffler Arthur E. Chief Electrician's Mate 7th Fleet Division 2nd Battalion Naval Militia 1938 II
Curran Arthur E. Private 1st Class M 107th Infantry 1937 IV
Brundage Arthur E. Captain HQ 156th Field Artillery 1937 I
Scheffler Arthur E. [C.E. M. Headquarters] [2nd Battalion] 1934 III
Docoudh (sp?) Arthur E. 1st Lieutenant 33rd Separate Company 1901 IV
Wells Arthur E. Major 71st Infantry 1919 I
VanVoorhis Arthur E. Sergeant 27th Military Police Company 27th Division Special Troops 1938 II
Brundage Arthur E. Captain Headquarters Battery 156th Field Artillery Regiment 1933 II
Koeppel Arthur E. Captain B 104th Field Artillery 1922 III
VanVoorhis Arthur E. Sergeant 27th Military Police Company 27th Special Troops 1927 IV
Petersen Arthur E. Chief Warrant Officer 102nd Engineering Battalion 1962 I
Brundage Arthur E. Captain [Headquarters Battery] 156th Field Artillery 1934 III
Petersen Arthur E. Chief Warrant Officer 2nd Class Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1957 II
Brundage Arthur E. 2nd Lieutenant E 1st Infantry 1917 IV
White Arthur E. 2nd Lieutenant K 7th Regiment 1894 IV
Petersen Arthur E. Chief Warrant Officer 2 102nd Engineer Battalion NYNG 1955 III
Brundage Arthur E. Major AGD State Detachment NYNG 1952 Special (35 Year)
DeMallie Arthur E. Sergeant Headquarters Battery 105th AAA Brigade NYNG 1950 IV
Nemige (sp?) Arthur E. 1st Lieutenant Battalion Adjutant 14th Infantry 1909 IV
Petersen Arthur E. Sergeant C 102nd Engineer C Battalion NYNG 1949 IV
Sutton Arthur E. 1st Lieutenant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV
Wood Arthur E. Sergeant E 7th Regiment 1895 IV
Russo Arthur E. Captain 106th Infantry NYNG 1950 IV
Potter Arthur E. Quartermaster Sergeant HQ 1st Infantry 1917 I
Potter Arthur E. Quartermaster Sergeant H 1st Infantry Regiment 1911 II
Kaeppel Arthur E. Major Field & Staff 1st Battalion 104th Field Artillery Regiment 1926 II
Potter Arthur E. Sergeant 20th Separate Company 1902 IV
Kaeppel Arthur E. Lt. Colonel 104th Field Artillery 1941 Special (35 Year)
Potter Arthur E. Sergeant 20th Separate Company 1906 III
Gray Arthur E. Private First Class F 10th Infantry 1941 III
Asthoudt? Arthur E. Quartermaster Sergeant? F 1st Infantry 1916 I
Wells Arthur E. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1913 II
Wells Arthur E. Captain H 71st Infantry 1909 III
Wells Arthur E. Sergeant Company E 7th Regiment 1903 IV
Pryde Arthur E. Jr. Master Sergeant Battery A 771st AAA Gun Battalion NYNG 1952 IV
Canterbury Arthur Edward 2nd Lieutenant, Battalion Quartermaster A 71st Infantry 1910 III
Kaeppel Arthur Edward Major 1st Batallion 104th Field Artillery 1931 I
Slocum Arthur F. Captain Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Schermerhorn Arthur F. Lt. Colonel 112th Regiment 1899 IV
Newell Arthur F. Corporal I 12th Infantry 1912 IV
Knapp Arthur F. Private First Class Service Battery 212th Coast Artillery 1937 III
Orr Arthur F. Quartermaster Sergeant 11th Company Coast Artillery District 1910 IV
O'Connor Arthur F. Corporal E 107th Infantry 1938 IV
Lohouse Arthur F. Sergeant G 65th Regiment 1905 IV
Pfeiffer Arthur F. Sergeant E 7th Regiment 1894 IV
Sulger Arthur F. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1960 II
Hirt Arthur F. 1st Sergeant Battery F 105th Field Artillery Regiment 1927 II
Sulger Arthur F. Major Headquarters 244th AAA Group NYNG 1957 III
Hirt Arthur F. First Sergeant F 105th Field Artillery 1922 III
Sulger Arthur F. Major 244th AAA Group NYNG 1954 IV
Hirt Arthur F. Quartermaster Sergeant F 2nd Field Artillery 1917 IV
Tompkins Arthur F. 2nd Lieutenant H 369th Infantry 1939 IV
Welte Arthur F. Chief Warrant Officer 2 Band 27th Armored Division NYNG 1957 III
Townsend Arthur F. Colonel & Quartermaster Field & Staff NYNG Headquarters 1915 II
Welte Arthur F. Warrant Officer JG 27th Infantry Division Band NYNG 1951 IV
Townsend Arthur F. Captain I Squadron A 1910 III
Townsend Arthur F. Sergeant Major N C S Squadron A 1906 IV
Hirt Arthur Frank First Sergeant Battery F 105th Field Artillery 1932 I
Kerr Arthur G. Major 106th Infantry 1949 IV
Burns Arthur G. 2nd Lieutenant B 7th Infantry 1948 III
Burns Arthur G. 1st Sergeant B 7th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
McDermott Arthur G. Sergeant First Class Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry Regiment 1957 II
Wicks Arthur G. Private Hosp. Corps 2nd Infantry 1911 III
McDermott Arthur G. Sergeant First Class Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry NYNG 1957 III
Weaver Arthur G. Master Sergeant 721st Transportation Company 1960 IV
Wicks Arthur G. Private 37th Separate Company 1907 IV
McDermott Arthur G. Sergeant First Class Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry 1957 IV
Nelback Arthur G. 2nd Lieutenant I.N.G. assigned Troop A 121st Cavalry 1941 III
Eckert Arthur G. Lt. Colonel Headquarters CCC 27th Armored Division, NYNG 1958 I
Eckert Arthur G. Major Headquarters 27th Division Artillery 1954 II
Eckert Arthur G. Major 65th Infantry 1947 IV
Mayer Arthur G. B. Private H.C. 23nd Infantry 1909 IV
Luhrs Arthur Gerard Jr. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Secontall (sp?) Arthur H. 1st Lieutenant F 47th Infantry 1910 IV
Jacobson Arthur H. Corporal Battery F 104th Field Artillery 1937 IV
Norris Arthur H. Captain 10th Infantry 1933 I
Banks Arthur H. Private 1st Class D 369th Infantry 1939 IV
Norris Arthur H. Captain Field & Staff 10th Infantry Regiment 1929 II
Norris Arthur H. 1st Sergeant B 10th Infantry 1916 IV
Hart Arthur H. Private 6th Squadron C 1909 IV
Heller Arthur H. First Sergeant D 12th Infantry 1910 III
Heller Arthur H. Private D 12th Regiment 1905 IV
Bliss Arthur H. Sergeant K 7th Infantry 1908 III
Marx Arthur H. Major Headquarters 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Hofberg Arthur H. Captain Headquarters Battery 258th Field Artillery 1939 IV
Fuchs Arthur H. Major Headquarters 152nd Tactical Group NYANG 1954 IV
Fredette Arthur H. Sergeant First Class Headquarters & Service Company 205th Tank Battalion NYNG 1959 IV
Palmer Arthur H. Private F 23rd Regiment 1905 IV
Mahany Arthur H. Chief Machinist's Mate [AA] 12th Division New York Naval Militia 1941 III
Bryan Arthur H. First Sergeant 8th Separate Company 1899 IV
Hoffman Arthur H. Private 1st Class Service Battery 258th Field Artillery 1936 IV
Fleetham Arthur H. Captain M 108th Infantry 1937 III
Bliss Arthur Herbert Sergeant Company H 7th Regiment 1903 IV
Perry Arthur I Lieutenant, Junior Grade 6 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Perry Arthur I. Commander 2nd Battalion NMNY 1922 I
Perry Arthur I. Lieutenant (J.G.), Signal Officer 2nd Battalion NYNM 1913 III
Bendix Arthur J. Assistant Hospital Steward 22nd Regiment 1904 IV
Kelsey Arthur J. Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1921 II
Kelsey Arthur J. Chief Boatsman Mate 2nd Battalion 1915 III
Kelsey Arthur J. Boatswain's Mate 2nd Batt., Naval Militia, 4th Separate Company 1910 IV
Beaudoin Arthur J. Corporal C 105th Infantry 1939 IV
McGovern Arthur J. Captain M 105th Infantry 1933 III
Bates Arthur J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 165th Infantry Regiment 1963 II
Allen Arthur J. Sergeant MD 156th Field Artillery 1938 I
Crockett Arthur J. First Sergeant L 22 Corps of Engineers 1915 IV
Bates Arthur J. Chief Warrant Officer 2 Service Company 165th Infantry NYNG 1957 III
Heldewig Arthur J. Sergeant First Class Battery A 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Allen Arthur J. Sergeant Medical Detachment 156th Field Artillery Regiment 1933 II
Heather Arthur J. Machinist Mate 1st Class 17th Division 4th Battalion NYNM 1940 IV
Maloney Arthur J. Lt. Colonel Headquarters 27th Armored Division 1955 III
Bates Arthur J. Warrant Officer JG Service Company 165th Infantry NYNG 1952 IV
Heldewig Arthur J. Master Sergeant Battery A 991st Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Allen Arthur J. Sergeant Medical [Department] Detachment 156th Field Artillery 1929 III
Maloney Arthur J. Lt. Colonel Headquarters 27th Infantry Division NYNG 1954 IV
Allen Arthur J. Sergeant Battery H 132nd Armored Transportation 1924 IV
Saalfield Arthur J. Corporal D 7th Regiment 1894 IV
Miller Arthur J. 1st Lieutenant Battery A 127th AAA Battalion NYARNG 1959 IV
Claus Arthur J. SP4 Battery B 2nd Howitzer 104th Artillery 1960 IV
Mc Govern Arthur J. Lt. Colonel 105th Infantry 1942 I
Doner Arthur J. Private First Class K 105th Infantry 1925 IV
McKenna Arthur J. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1917 IV
Shaw Arthur J. Sergeant K 105th Infantry 1927 IV
Carroll Arthur J. Master Sergeant A 165th Infantry 1955 III
Stone Arthur J. Technical Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Carroll Arthur J. Sergeant 1st Class A 165th Infantry NYNG 1951 IV
Amscombe Arthur J. Staff Sergeant Service Company 174th Infantry 1937 IV
Dempsey Arthur J. Sergeant M 14th 10th Infantry 1908 IV
Kane Arthur J. Corporal H & S Company Band Section 102nd Engineers 1939 IV
Glatt Arthur J. First Sergeant D 1st Infantry 1919 IV
Freedman Arthur J. Captain A 101st Signal Battalion (C) NYARNG 1959 IV
Coleman Arthur J. S. Corporal 5th Separate Company 1902 IV
Kelsey Arthur James Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion NMNY 1925 I
Clarke Arthur K. Private [Battery F] 156th Field Artillery 1935 III
Clarke Arthur K. Sergeant F [132nd Armored Transporation] 1922 IV
Williams Arthur L. 1st Lieutenant A 101st Antitank Battalion 1941 IV
Burham (sp?) Arthur L. Corporal 23rd Regiment 1901 IV
Churchhill Arthur L. Private 22nd Separate Company 1901 IV
Hall Arthur L. 1st Lieutenant 22nd Separate Company 1894 IV
Whitehouse Arthur L. Corporal C 71st Infantry 1908 IV
Canterbury Arthur L. Sergeant 71st Regiment 1899 IV
Bradley Arthur L. Musician 41st Separate Company 1908 IV
Howe Arthur L. Captain A 1st Signal Corps 1917 III
Howe Arthur L. 1st Lieutenant 18th Company Signal Corps 1911 IV
Robertson Arthur Leslie Captain C 71st Regiment 1904 III
Robertson Arthur Lester Captain C 71st Regiment 1899 IV
Jacobus Arthur M. 2nd Lieutenant 2nd Battery 1900 IV
Lewis Arthur M. Quartermaster Sergeant F. [Corps Eng.] 1910 IV
Smith Arthur M. 2nd Lieutenant F 7th Infantry 1916 IV
Phillips Arthur M. Master Sergeant Staff Sec Service Company 108th Infantry 1936 IV
Brown Arthur M. SKGC Division 3-69 Battalion 3-31 NYNM 1958 IV
Shiebler Arthur M. First Sergeant A 23rd Regiment 1905 IV
Tompkins Arthur M. Captain 69th Infantry 1919 I
Tompkins Arthur M. Captain B 9th Infantry Regiment 1906 II
Tompkins Arthur M. Captain B 9th Regiment 1896 IV
Wright Arthur M. 1st Lieutenant 31st Separate Company 1908 IV
Waldron Arthur M. Sergeant 4th Company 13th Artillery District 1911 IV
Day Arthur M. Major 258th Field Artillery 1922 IV
Lennig Arthur O. G. Corporal M 12th Infantry 1914 IV
Downes Arthur P. Private [I] 14th Regiment 1906 IV
Hassler Arthur P. Private B 12th Regiment 1904 IV
Hassler Arthur Paul Private B 12th Infantry 1911 III
Jahnsen Arthur R. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 2nd Brigade 27th Armored Division 1963 II
Jahnsen Arthur R. Master Sergeant Headquarters Headquarters & Service Company 208th Tank Battalion NYARNG 1959 III
Overfield Arthur R. 1st Lieutenant 74th Infantry 1916 III
Williams Arthur R. Private E 2nd Infantry 1912 IV
Jarrett Arthur R. Captain 13th Regiment 1900 I
Porter Arthur R. 1st Lieutenant & Adjutant 47th Infantry 1910 IV
Leastman Arthur R. Sergeant 1st Class 2nd A[ el] Company 1918 IV
Jarrett Arthur R. Captain & Assistant Surgeon Field & Staff 13th Infantry Regiment 1895 II
Jarrett Arthur R. Captain & Assistant Surgeon 13th Regiment 1894 III
Junquet Arthur R. Unknown Medical Detachment 212th Coast Artillery Regiment 1940 II
Junquet Arthur R. [Staff Sergeant] [M Department] 212th Coastal Artillery 1935 III
Lawrence Arthur R. Lieutenant Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1935 II
Lawrence Arthur R. Captain [Quartermaster Corps S C & ?] 1925 IV
Teu Eick (sp?) Arthur R. Private G 7th Infantry 1912 IV
Pardington Arthur R. Lt. Commander NYNM 1912 III
Pardington Arthur R. Paymaster [Headquarters] 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Mahany Arthur R. Machinist Mate 1st Class 12th Flight Division NMNY 1937 IV
Stelljes Arthur R. Captain 137th Fighter Intercept Squadron NYANG 1959 IV
Donnelly Arthur R. Jr. Captain Headquarters/Headquarters Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARN 1959 IV
Lawrence Arthur Richard Lt. Colonel [A.G.D.S.S.] 1932 III
Hemmings Arthur S. 1st Lieutenant K 14th Regiment 1905 IV
Cragin Arthur S. Private I 7th Infantry 1910 IV
Dixon Arthur S. Warrant Officer JG Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1955 IV
Douglass Arthur S. 1st Lieutenant C 1st Field Artillery 1914 III
Pierson Arthur S. 1st Lieutenant Adjutant 13th Regiment 1899 IV
Hamilton Arthur S. Chief Master at Arms 3rd Battalion NYNM 1913 III
Hamilton Arthur S. Gunner's Mate [d] Sep. Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Perry Arthur S. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1918 II
Walcott Arthur S. Sergeant K 7th Regiment 1904 IV
Wilson Arthur S. Acting Hospital Steward 1st Battalion Naval Militia 1908 IV
Murray Arthur S. Major 1st Regiment [1948] IV
Murray Arthur S. Major 1st Regiment 1947 III
Douglass Arthur Selwyn 1st Lieutenant 6th Battery 1909 IV
Shepard Arthur St. John Private Hospital Corps 71st Regiment 1898 IV
Smith Arthur T. Major HQ 2nd Bn 108th Infantry 1938 I
Smith Arthur T. Major Field & Staff 2nd Battalion 108th Infantry Regiment 1932 II
Smith Arthur T. Major I 3rd Battalion 108th Infantry 1922 IV
Schneider Arthur T. Master Sergeant Battery A 1st Missile Battalion 244th Artillery Regiment 1960 II
Schneider Arthur T. Master Sergeant Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1956 III
Schneider Arthur T. Master Sergeant Battery B 104th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
Smith Arthur Thomas Major 108th Infantry 1927 III
Little Arthur U. Colonel Field & Staff 15th Infantry Regiment 1921 II
McDermott Arthur V. Colonel Judge Advocate General, State Staff 1938 I
McDermott Arthur V. Lt. Colonel J A G D Headquarters 27th Division 1924 IV
Martella Arthur V. Private G 23rd Regiment 1897 IV
Maxwell Arthur V. Sergeant Howitzer Company 10th Infantry 1939 IV
Mc Dermott Arthur Vincent Lt. Colonel Headquarters 27th Division 1931 III
Mandeville Arthur W. Quartermaster Sergeant N C S 1st Regiment 1904 IV
Jones Arthur W. Private 1st Class Troop A 121st Cavalry 1937 IV
Touipkous (sp?) Arthur W. Captain B 9th Regiment 1901 III
Wakelee Arthur W. Sergeant 43rd Separate Company 1904 IV
Little Arthur W. Captain, Aide-de-Camp Staff 1st Brigade 1908 III
Ehrhart Arthur W. Major 1st Howitzer Battalion 258th Artillery 1962 I
McDonald Arthur W. Captain [Battery F] 156th Field Artillery 1935 III
Sesselberg Arthur W. Lieutenant Commander 2nd Batallion, New York Naval Militia 1932 I
Clukey Arthur W. Private A 108th Infantry 1937 IV
Sesselberg Arthur W. Lieutenant 1st Division 2nd Battalion Naval Militia 1926 II
Pashley Arthur W. 2nd Lieutenant 13th C D C 1920 IV
Sesselberg Arthur W. Lieutenant J.G. 1921 III
McDonald Arthur W. 1st Sergeant 42nd Military Police Company 42nd Division 1948 I
Sesselberg Arthur W. Ensign 22nd Battalion 1916 IV
McDonald Arthur W. 1st Sergeant Battery F 156th Field Artillery Regiment 1941 II
Sesselberg Arthur W. Captain U S Nav. Res. 1946 Special (35 Year)
Slee Arthur W. Major Medical Corps 12th Infantry 1919 IV
Cohen Arthur W. Ensign Company 1 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Pickard Arthur W. Captain 44th Separate Company 1907 II
Pickard Arthur W. Captain G 1st Cavalry 1918 I
Titus Arthur W. Corporal 108th Infantry 1922 IV
Nugent Arthur W. Captain 10th Infantry 1910 I
Nugent Arthur W. 1st Lieutenant 4th Separate Company 1905 II
VonHusen Arthur W. Major Headquarters & Headquarters Detachment 102nd Quartermaster Group 1949 IV
Nugent Arthur W. 2nd Lieutenant 4th [Sep. Co.] 1901 III
Day Arthur W. Sergeant F 74th Regiment 1901 IV
Nugent Arthur W. Sergeant 4th Separate Company 1895 IV
Tully Arthur W. Jr. Captain 212th Antiaircraft Artillery 1949 IV
Back Arthur W. T. Sergeant 20th Separate Company 1896 IV
Pickard Arthur Walker 1st Lieutenant 44th [Sep. Co] 1902 III
Corning Arthur Wellsley 1st Lieutenant Squadron A 1899 IV
Little Arthur West Captain Staff 1st Brigade 1902 IV
McCoy Arthur William Sergeant 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1909 III
McCoy Arthur William Sergeant 17th Separate Company 1904 IV
Peake Asa B. Captain G 2nd Infantry 1910 IV
Bonnell Asa L. Regimental Quartermaster Sergeant 1st Infantry 1913 III
Bonnell Asa L. Regimental Quartermaster Sergeant N C S 1st Infantry 1908 IV
Harvey Asahel G. 1st Lieutenant 10th Infantry 1928 III
Harvey Asahel G. Captain [F/23rd] 10th Infantry 1911 IV
Golsh Athed L. Sergeant D 7th Regiment 1899 IV
Pickard Athur Walker 2nd Lieutenant 44th Separate Company 1897 IV
Brown Aubrey D. Captain Headquarters 187th Artillery Group NYARNG 1959 IV
Thompson Augus J L 23rd Infantry 1911 I
Burkard August 1st Sergeant B 65 Regiment 1910 IV
Schoen August Private Service Company 71st Infantry Regiment 1941 II
Larsen August Color Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Infantry Regiment 1916 II
Schmitt August Sergeant Battery A 1st Field Artillery 1912 IV
Schoen August Private Service 71st Infantry 1941 III
Larsen August Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 3rd Infantry 1910 III
Boehme August Private G 14th Infantry 1911 IV
Huebscher August Warrant Officer 212th Coast Artillery 1934 I
Schneider August Drum Major Band 74th Infantry 1909 I
Schneider August Drum Major 74th Regiment 1894 IV
Semenza August E. Chief Warrant Officer 2 B 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Semenza (sp?) August E. Chief Warrant Officer 2 B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 III
Clement August F. 1st Sergeant F 106th Infantry 1939 IV
Qiemeyer (sp?) August H. Sergeant C 7th Infantry 1915 III
Tumeyer August Henry Corporal C 7th Infantry 1910 IV
Baer August J. First Sergeant C 65th Infantry 1914 III
Baer August J. 1st Sergeant C 65th Infantry 1911 IV
Bondi August J. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Detachment (Less Separate Detachment) NYARNG 1959 IV
Fisher August J. Sergeant D 74th Infantry 1915 IV
Redmond August J. Sergeant A 9th Regiment 1904 IV
Ritzinger August J. Corporal Band 12th Infantry Regiment 1913 II
Ritzinger August J. Private F 12th Infantry 1911 III
Ritzinger August J. Private F M 12th Regiment 1905 IV
Finck August Jr. Private C 7th Regiment 1907 IV
Ftsch (sp?)Fisch (sp?) August Jr. Captain 102nd Medical Battalion 1960 IV
Pisano August R. Sergeant First Class Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Vatable August S. Mess Sergeant 107th Infantry 1922 IV
Morro (sp?) August T. 2nd Lieutenant G 23rd Regiment 1896 IV
Moutant Auguste P. Major & Inspector 1st Brigade 1898 III
Evans Augustin Angelo Sergeant 41st Separate Company 1902 IV
Evans Augustine A. Sergeant C 3rd infantry 1917 I
Evans Augustine A. Sergeant C 3rd Infantry Regiment 1912 II
Evans Augustine A. Sergeant 41st Separate Company 1907 III
Gallagher Augustine G. Corporal Headquarters Company 1st Battalion, 105th Infantry 1939 IV
Tierney Augustine J. Private E 23rd Regiment 1908 IV
Hart Augustine S. 1st Lieutenant 1st Cavalry, Troop E 1916 IV
Reynolds Augustus 1st Sergeant Company D 47th Regiment 1903 IV
Weuk (sp?) Augustus Post [Inr.] Sergeant A 12th Infantry 1910 I
John Augustus Private 36th Separate Company 1903 IV
Ottati Augustus Private 1st Class M 105th Infantry 1937 IV
John Augustus Private 36th Separate Company 1905 III
Campbell Augustus A Artificer [H] 2nd Infantry 1911 IV
Smith Augustus C. Artificer [3] Squadron A 1901 IV
Shepard Augustus D. Jr. Veterinary Sergeant N C S Squadron A 1905 IV
Miller Augustus G. Private 1 Company Signal Corps 1904 III
Smith Augustus H. Staff Sergeant 165th Infantry 1933 III
Miller Augustus J. Private 1st Signal Corps 1899 IV
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Infantry Regiment 1904 II
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Regiment 1900 III
Wenk Augustus J. Sergeant A 12th Regiment 1895 IV
Kirk Augustus J. Sergeant Battery A 105th Field Artillery 1936 IV
Goodman Augustus L. Sergeant A 105th Field Artillery 1940 I
Goodman Augustus L. Private Battery A 105th Field Artillery Regiment 1935 II
Francis Augustus T. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1894 II
Conover Augustus W. Captain A 7th Regiment 1895 I
Conover Augustus W. Captain A 7th Infantry Regiment 1894 II
Norris Aurther H. Captain 10th Infantry 1929 III
Pressinger Austen E. 1st Lieutenant E 7th Regiment 1899 III
Colgate Austin Veterinary Sergeant Squadron A 1899 IV
Yates Austin A. Major Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1901 II
Yates Austin A. Captain 36th Separate Company 1895 III
Yates Austin A. Captain 36th Separate Company 1894 IV
Cosgrave Austin B. Sergeant I 22nd Corps Engineers 1908 IV
Bamford Austin C. Sergeant First Class Hospital Corps 69th Infantry 1911 IV
Pressinger Austin E. 2nd Lieutenant E 7th Regiment 1895 IV
Germaine Austin H. Lt. Commander 3-53 Division, 3-15 Battalion, NYNM 1954 I
Germaine Austin H. Lieutenant Division 3-53 Brigade 3-2 Naval Militia 1952 II
Germaine Austin H. CBM 7th Fl Division 2nd Battalion NMNY 1937 III
Crane Austin O. Lieutenant Colonel Field & Staff 14th Infantry Regiment 1894 II
Zender Austin R. Sergeant 5 13th Artillery District 1912 III
Zender Austin R. Sergeant 5 13th Artillery District 1910 IV
Creedon Austin W. Captain B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Von Knorring Axcel C. Master Sergeant [Service] 174th Infantry 1937 III
Von Knorring Axel C. Master Sergeant Service Company 174th Infantry Regiment 1938 II
VonKnoming Axel C. 2nd Lieutenant Service Company 174th Infantry 1926 IV
Nicoll (sp?) B. Herndon Sergeant I 7th Regiment 1899 IV
Schoonover Barden R. Ensign 2 2nd Battalion Naval Militia 1907 IV
Hall Barney C. Sergeant 101st Signal Battalion 1939 IV
Riordan Bartholemew P. Supply Sergeant Supply 69th Infantry 1921 I
Ennis Bartholemew W. Private I 13th Regiment 1894 IV
Vandernout Bartholomew Sergeant G 9th Regiment 1905 IV
Riordan Bartholomew Corporel D 69th Infantry 1915 III
Riordan Bartholomew Sergeant A 69th Infantry 1908 IV
Riordan Bartholomew P. Mechanic D 69th Infantry Regiment 1917 II
Tiernan Bartholomew T. Captain 101st Armored Cavalry NYNG 1955 III
Tiernan Bartholomew T. Captain 101st Armored Cavalry NYNG 1955 IV
Woodward Barton E. 1st Lieutenant F 108th Infantry Regiment 1931 II
Woodard Barton E. 1st Lieutenant F 108th Infantry 1935 I
Woodard Barton E. 1st Lieutenant 108th Infantry 1928 III
Woodard Barton E. 1st Lieutenant F 3rd Infantry 1921 IV
Hodge Bascom F. Captain 477th Bomb Group 1947 I
Hodge Bascom F. Captain 318 Bn. Headquarters & AB Squadron 1943 II
Hodge Bascom F. 2nd Lieutenant 3rd Battalion 369th Infantry 1937 III
Dominick Bayard Jr. First Sergeant K 7th Regiment 1906 IV
Haurmull (sp?) Bejamin Private G 23rd Regiment 1910 IV
Ives Beland D. Sergeant [Hospital] 23rd Infantry 1909 IV
Paris Ben Chief Warrant Officer 2 244th Artillery Group NYARNG 1959 IV
Schor Ben Major Headquarters 1949 IV
Boughan Ben A. Captain Field & Staff 14th Infantry Regiment 1916 II
Boughan Ben Austin 1st Lieutenant, Battalion Adjutant 14th Infantry 1910 III
Boughan Ben Austin 1st Lieutenant & Battalion Adjutant F & S 14th Regiment 1908 IV
LaBue Benedict J. 2nd Lieutenant K 106th Infantry 1941 III
Lawson Benjamin Sergeant K 47th Infantry 1917 IV
Long Benjamin Sergeant E 3rd Infantry 1913 IV
Geier Benjamin First Sergeant B 12th Infantry 1911 IV
Buckley Benjamin 1st Lieutenant C 2nd Infantry 1914 IV
Kellogg Benjamin Private G 7th Infantry Regiment 1908 II
Young Benjamin Sergeant 51st M G Squadron 1922 IV
McDermott Benjamin Private E 1st Infantry 1917 III
McDermott Benjamin Private [10th/C] 18th Infantry 1912 IV
Morrison Benjamin Musician A 71st Regiment 1895 IV
Miller Benjamin Corporal F 10th Infantry 1914 IV
Linfoot Benjamin Captain Troop I 121st Cavalry 1941 III
Kaupelis Benjamin Private First Class G 105th Infantry 1937 III
Lubitz Benjamin Captian G 102nd 1939 IV
Morsky Benjamin Private Service Battery 106th Field Artillery 1941 III
VanRaden Benjamin Captain 1st Field Artillery 1916 IV
Green Benjamin [K] Sergeant 7th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Hammond Benjamin [T] Sergeant E 7th Infantry 1912 IV
Kellogg Benjamin A. Private F 22nd Regiment 1899 IV
Kellogg Benjamin A. Private G 7th Regiment 1903 III
Kellogg Benjamin A. Private G 7th Infantry 1913 I
Pells Benjamin A. Private [Battery C 132nd Armored X] 1924 III
Pells Benjamin A. Cook K 10th Infantry 1917 IV
McAlpin Benjamin B. Lt. Colonel, Inspector General Division 1908 III
McAlpin Benjamin B. Captain Company I 7th Regiment 1903 IV
Haskins Benjamin B. Corporal G 71st Infantry 1909 IV
Montgomery Benjamin C. Staff Sergeant I 108th Infantry 1950 I
Montgomery Benjamin C. Sergeant Headquarters Company 3rd Battalion 3rd Regiment New York Guard 1945 II
Montgomery Benjamin C. Sergeant I 108th Infantry 1937 III
Mead Benjamin C. 1st Lieutenant M 3rd Infantry 1913 IV
Meade Benjamin C. Captain M 3rd Infantry 1920 III
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry 1926 I
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry Regiment 1926 II
Gossett Benjamin E. First Sergeant E 65th Infantry 1918 III
Gossett Benjamin E. Sergeant E 13 65th Infantry 1911 IV
Gossett Benjamin E. 1st Sergeant E 174th Infantry 1935 Special (35 Year)
Kendall Benjamin F. Com[y] Sergeant 74th Infantry, Supply Company 1916 IV
O'Brien Benjamin F. Master Sergeant Service 107th Infantry 1935 III
Chesney Benjamin F. Private First Class L 2nd Regiment 1947 IV
Goodspeed Benjamin F. Private F 7th Regiment 1896 IV
Goodspeed Benjamin F. Private F 7th Regiment 1901 III
Alulis Benjamin F. Sergeant Battery C 156th Field Artillery 1941 III
Desio Benjamin F. Master Sergeant B 1st Armed Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Moniz (sp?) Benjamin F. Quartermaster Sergeant E 23nd Infantry 1909 IV
Bundy Benjamin F. Major Headquarters 27th Armored Division 1960 IV
Oakley Benjamin F. Sergeant Band 13th C A C 1919 IV
Oehmke Benjamin H. Lt. Colonel 127th AAA AW Battalion 1956 I
Oehmke Benjamin H. Major Field & Staff 106th Anti-aircraft Artillery Battalion 1954 II
Oehmke Benjamin H. Major 127th Antiaircraft Artillery [Air Wing Battalion] 1949 III
Oehmke Benjamin H. 2nd Lieutenant H 108th Infantry 1939 IV
Wallace Benjamin H. First Sergeant H 71st Regiment 1905 IV
Platt Benjamin H. Regimental Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 7th Infantry 1911 III
Platt Benjamin H. Quartermaster Sergeant F 7th Regiment 1905 IV
Marsden Benjamin Henry Battalion Quartermaster , Sergeant N.C.S 74th Regiment 1903 IV
Patz Benjamin J. Corporal Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1955 IV
Seland Benjamin L. Sergeant F 65th Infantry 1913 IV
Seland Benjamin Louis Private First Class [Battery F] 106th Field Artillery 1932 III
Edgerton Benjamin M. 1st Lieutenant 13th CDC 1920 IV
Le Duc Benjamin O. 1st Lieutenant G 6th Regiment 1944 IV
Hart Benjamin S. 1st Lieutenant K 22nd Regiment 1899 III
Stallman Benjamin S. Seaman [d] Sep.Div., N.M., 2nd Separate Company 1909 IV
Hart Benjamin S. First Sergeant K 22nd Regiment 1894 IV
Wells Benjamin T. Commissary Steward 8th Separate Division Naval Militia 1923 IV
Hammond Benjamin T. 1st Lieutenant 7th Infantry 1917 III
Johnson Benjamin T. Sergeant 2nd Separate Company 1904 IV
Young Benjamin T. Jr. 1st Lieutenant Battery A 1st Howitzer Battalion 187th Artillery 1960 IV
Speidel Benjamin Van Raden 2nd Lieutenant Company A 23rd Regiment 1903 IV
Walters Benjamin W. Technical Sergeant Headquarters 17th Regiment 1945 III
Walters Benjamin W. Technical Sergeant Headquarters Company 71st Infantry 1937 IV
Tobey Bennett H. Major 14th Regiment 1900 IV
Beach Bennett Sheldon [F&S] 22nd Regiment 1902 IV
Davis Benton Ulric Private 18th Separate Company 1902 IV
Ketcham Berkeley S. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1918 III
Ketcham Berkeley S. Ensign 1st Battalion Naval Militia 1913 IV
McMillin Bernard Private Headquarters Battery & CT 1st Battalion 244th Coast Artillery 1937 IV
Goldfield Bernard Captian 105th Field Artillery 1939 IV
Brock Bernard Corporal F 12th Infantry 1912 IV
Guydam Bernard Private G 23rd Regiment 1897 IV
Ciotti Bernard Lt. Colonel Headquarters NYARNG 1960 IV
Caplan Bernard Technical Sergeant Headquarters Battery Second Corps Artillery 1948 II
Caplan Bernard Staff Sergeant Headquarters Battery A 104th Field Artillery 1941 III
Quigley Bernard Private 2nd Field Artillery 1920 IV
Cohen Bernard Private A 8th Regiment 1906 IV
Sloan Bernard Private 104th Field Artillery 1922 IV
Goodwin Bernard Corporal E 14th Regiment 1896 IV
Heineman Bernard Major 4th Regiment 1946 IV
Heinrich Bernard Veterinary Sergeant 1st Battery 1907 IV
Gayer Bernard Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Yunhold Bernard Private 1st Class Service Battery 105th Field Artillery 1938 IV
Saul Bernard Lt. Colonel Headquarters 152nd Tactical Con Group New York Air National Guard 1959 IV
Innes (sp?) Bernard [T] Corporal H 12th Regiment 1901 IV
Healy Bernard A. Major Headquarters Company 71st Infantry NYARNG 1959 IV
Brennan Bernard A. Master Sergeant D 108th Infantry 1954 III
Brennan Bernard A. Sergeant M 108th Infantry 1940 IV
Cummings Bernard F. Major 69th Infantry 1921 I
Cummings Bernard F. Captain G 69th Infantry Regiment 1915 II
Cummings Bernard F. Captain G 69th Infantry 1910 III
Murphy Bernard F. Cook 2nd Battery 1st Battalion Field Artillery 1909 II
Murphy Bernard F. Corporal 2nd Battery 1898 IV
Murphy Bernard F. Corporal 2nd Battery 1902 III
Cummings Bernard F. Jr. Captain G 69th Regiment 1905 IV
Greenberg Bernard H. Major 102nd Medical Battalion (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Nolan Bernard H. First Sergeant A 116th [Truck] Battalion 1949 IV
Weisker Bernard H. Artificer E 7th Infantry 1911 III
Kennedy Bernard H. Quartermaster Sergeant 23rd Separate Company 1894 IV
Weisker Bernard H. Jr. Private E 7th Regiment 1905 IV
Keeler Bernard J. First Sergeant E 22nd Regiment 1906 IV
Glynn Bernard J. Captain Field & Staff 69th Infantry Regiment 1915 II
Fitzpatrick Bernard J. Master Sergeant B 102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV
Glynn Bernard J. Captain &[Com of Sub.] F & S 69th Regiment 1905 IV
Klein Bernard J. Sergeant E 105th Infantry 1939 IV
O'Donnell Bernard J. Staff Sergeant M. D. D. 101st Cavalry 1941 III
Delany Bernard J. Sergeant H 69th Regiment 1906 IV
Nautel Bernard J. Sergeant HHB 1AW Battalion 210th Artillery 1960 I
Nautel Bernard J. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 1st Automatic Weapons Battalion 210th Artillery Regiment 1960 II
Nautel Bernard J. Sergeant First Class Headquarters Battery 127th AAA Battalion NYNG 1957 III
Nautel Bernard J. Staff Sergeant HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Shannon Bernard J. Sr. Sergeant First Class Tank Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1954 IV
Walsh Bernard Joseph 1st Lieutenant Company G 71st Regiment 1903 IV
LaTour Bernard L. Sergeant F 102nd Medical Regiment 1939 IV
Douglas Bernard M. Major Field & Staff 27th Division Special Troops 1938 II
Douglas Bernard M. Major [Special Troops] 27th Division 1934 III
Delaney Bernard Mc K. Private, 1st Class A 369th Infantry 1939 IV
Ruggiero Bernard P. Master Sergeant Service Battery 955th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
Ruggiero Bernard P. Sergeant 289th QMGS Company NYNG 1949 IV
Tittrington Bernard P. Corporal Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1941 III
Cohn Bernard R. Sergeant M 108th Infantry 1940 IV
Smith Bernard R. Major 138th Tactical Fighter Squadron 1960 IV
Cohn Bernard R. Major [2267 Recruit Training Command] 1949 III
Metsch Bernard S. Sergeant 1st Class MP Detachment 42nd Infantry Division 1960 IV
Roach Bernard V. Sergeant M 1st Infantry 1921 IV
Scott Bernard V. Sergeant A 174th Infantry 1942 III
Kearney Bernard W. Brigadier General 53rd Brigade 1940 I
Kearney Bernard W. Colonel Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Kearney Bernard W. Lt. Colonel 105th Infantry 1929 III
Kearney Bernard W. Major 105th Infantry 1925 IV
Kearney Bernard William Major General Headquarters 27th Infantry Division NYNG 1950 Special (35 Year)
Stein Bernhard Sergeant Battery B 212th Coast Artillery 1941 III
Arwine Bert 1st Lieutenant 47th Separate Company 1908 IV
Santee Bert Sergeant 47th Separate Company/ K 3rd Infantry 1911 III
Santee Bert Sergeant 47th Separate Company 1905 IV
Welch Bert A. Sergeant 1st Class D 2nd Armored Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Lakey Bert Aulden Corporal Medical Corps 3rd Infantry 1911 IV
Lewis Bert E. Private 46th Separate Company 1904 IV
Peterson Bert S. Corporal Headquarters Company 1st Battalion 107th Infantry 1940 IV
Hoff Berth Corporal F 65th Regiment 1902 IV
Clayton Bertrain [T] Colonel 14th Regiment 1901 IV
Lutesinger Bertram 2nd Lieutenant 3rd [Battalion] 108th infantry 1934 III
Lutesinger Bertram C. 1st Sergeant ASTU University of Idaho 1943 I
Lutesinger Bertram C. Staff Sergeant Non-commissioned Staff Headquarters Company 3rd Battalion 108th Infantry Regiment 1938 II
Bowen Bertram L. Master Sergeant 3rd Battalion 108th Infantry 1951 I
Bowen Bertram L. Staff Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment 3rd Regiment New York Guard 1946 II
Bowen Bertram L. Private First Class Service Company 108th Infantry 1941 III
Reville Bertrand A. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 27th Division Train 1922 II
Reville Bertrand A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1917 III
Reville Bertrand A. 1st Sergeant F 69th Infantry 1911 IV
Reville Bertrand A. 1st Sergeant Headquarters Company 102nd Medical Regiment 1937 Special (35 Year)
Renilk? Bertrand A. Staff Sergeant HQ 27th Division 1926 I
Nuccio Biagio 1st Sergeant Company H 165th Infantry Regiment 1942 II
Nuccio Biagio First Sergeant H 165th Infantry 1937 III
Beels Bird William First Sergeant Service Company 174th Infantry 1937 III
Trequrtha Bistwell A. 1st Sergeant 33rd Separate Company 1905 III
Bangs Bleecker Captain & Quartermaster Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1903 II
Bangs Bleecker Captain 23rd Regiment 1908 I
Barnard Bleecker S. Captain D 12th Regiment 1894 III
Bangs Bleeker Quartermaster Sergeant C 23rd Regiment 1894 IV
Baugs Bleeker Captain & Quartermaster 23rd Regiment 1898 III
Usher Bloomfield Major 22nd Engineers 1908 I
Usher Bloomfield Captain E 22nd Infantry Regiment 1903 II
Usher Bloomfield 1st Lieutenant E 22nd Regiment 1898 III
Usher Bloomfield First Sergeant E 22nd Regiment 1894 IV
Carden Blythe P. L. Captain 174th Infantry 1941 III
Wroblewski Boleslaw Private 1st Class M D 106th Field Artillery 1939 IV
Washington Booker T. Private B 369th Infantry 1937 IV
Mills Borden H. Corporal A 26 10th Infantry 1908 IV
Hurley Borromeo W. Captain E 1st Brigade 71st Infantry 1960 IV
Nixdorff Boyce G. Lieutenant Colonel Headquarters 42nd Infantry Division 1953 II
Prescott Brainard E. Brigadier General Headquarters 27th Division Artillery NYNG 1954 IV
Smith Brainard M. Lieutenant Col Headquarters 1st Medium Tank Battalion 174th Armored Regiment 1960 II
Smith Brainard M. Captain Headquarters Battery 27th Division Artillery NYNG 1953 IV
Smith Brainard M. Major Headquarters 27th Armored Division 1955 IV
Shearery (sp?) Brandon H. Ca[ptain ??3 [Amt] Company 1916 IV
Burns Brendan A. Major Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1938 II
Burns Brendan A. Major 102nd Engineers 1933 III
Burns Brendan A. Major General Commanding 42nd Infantry Division NYNG 1955 Special (35 Year)
Palumbo Brendan J. First Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1947 IV
Thorn Britton C. Captain F 23rd Infantry Regiment 1896 II
Thorn Britton C. Captain F 23rd Regiment 1894 III
Shears Broc Rathburn 1st Lieutenant 27th Separate Company 1902 IV
Smura Bronislaw B. 1st Lieutenant Headquarters 1st MTB 208th Armor 1960 IV
Williams Bruce B. Master Sergeant Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Williams Bruce B. Master Sergeant Battery B 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Campbell Bruce M. Master Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Weegar Bruce R. Staff Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Knapp Bruce R. Sergeant 1st Class B 1st Armed Rifle Battalion 108th Infantry NYARNG 1959 IV
Williams Bruce Y. Major 2nd Brigade 1944 IV
Wetzelberg Bruno F. Captain 9th[ A. D.] [CAC] 1913 IV
Carhidi Bruno J. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 2nd Battalion 105th Infantry Regiment 1955 II
Carhidi Bruno J. Sergeant F 105th Infantry 1943 IV
Delaney Bryan Sergeant 9th Regiment 1948 III
Delaney Bryan Private Service Battery 212th Coast Artillery 1937 IV
Pendry Bryer H. Lt. Colonel 13th Coast Defence Command 1922 I
Pendry Bryer H. Major Field & Staff 13th Coast Defense Command 1915 II
Pendry Bryer H. Major 13th Artillery District 1911 III
Pendry Bryer H. Captain H 13th Regiment 1905 IV
Pendry Bryer H. Colonel 245th Coast Artillery 1931 Special (35 Year)
Renwich Bubber Private 1st Class E 369th Infantry 1938 IV
Houston Buchanan Lt. Colonel 107th Infantry 1924 I
Houston Buchanan Lieutenant Colonel Field & Staff 7th Infantry Regiment 1919 II
Houston Buchanan 1st Lieutenant I 7th Infantry 1908 III
Houston Buchanan 2nd Lieutenant Company J 7th Regiment 1903 IV
Kipp Burdett 1st Sergeant Company D 7th Regiment 1903 IV
Kipp Burdette 2nd Lieutenant D 7th Infantry 1909 III
Morhous Burgess F. Sergeant Company K 23rd Regiment 1903 IV
Cubert Burleigh M. 1st Lieutenant 205th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Thomson Burnett Gunners Mate 3rd Class 31st Division NYNM 1940 IV
Brennan Burnett F. Major 23rd Regiment NYG 1941 III
Brennan Burnett Fletcher Captain 106th Infantry 1925 IV
Allen Burton C. Private First Class C 104th Field Artillery 1925 I
Allen Burton C. Chief Mechanic Battery C 104th Field Artillery Regiment 1922 II
Allen Burton C. Corporal 6th Battery [Field Artillery] 1911 IV
Giles Burton F. Headquarters Battery 156th Field Artillery Battalion, NYNG 1957 I
Giles Burton F. First Sergeant Headquarters Battery & C T 1st Battalion 156th Field Artillery 1938 IV
Wager Burton G. Lt. Colonel Adjutant General Department 1922 I
Wager Burton G. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1918 II
Wager Burton G. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant 71st Infantry 1912 III
Wager Burton Gale 1st Lieutenant E 71st Regiment 1907 IV
Mull Burton H. Lieutenant Colonel & Adjutant General NYNG Headquarters 1937 II
Mull Burton H. Lt. Colonel 1933 III
Allen Burton O. Chief Mechanic C 1st Field Artillery 1916 III
Wenman Byrd W. 2nd Lieutenant, Battalion Adjutant 7th Infantry 1912 III
Wenman Byrd W. Battalion Sergeant Major [N. C. S.] 7th Regiment 1907 IV
Chrisman Byron A. Master Sergeant Hqr. Co. 6th Infantry, NYG 1947 I
Chrisman Byron A. Sergeant M 10th Infantry 1937 III
Ralston Byron B. Lieutenant Commander Brigade Headquarters Staff 1938 IV
Blissett Byron B. 2nd Lieutenant M 369th Infantry 1936 IV
Marlke Byron M. 2nd Lieutenant G 10th Infantry 1941 III
Garthwaite C First Sergeant F 71st Regiment 1894 IV
Coleman C. Adelbert Sergeant 48th Separate Company 1897 IV
Hanft C. Gustave Private C 7th Regiment 1905 III
Hanft C. Gustave Private C 7th Infantry Regiment 1910 II
Spicer C. H. Major [Retired List] 1959 Special (35 Year Clasp)
Spicer C. H. Major [Retired list] 1959 Special (30 Year, New Style)
Hitchcock C. H. Colonel 1st Regiment 1907 I
Barber C. James 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1894 III
Perkins C. Lawrence Major & Commissary of Substenance 1st Brigade 1894 IV
Mulford C. Leslie Private E 7th Infantry 1911 IV
Woodhouse C. O. Jr. Private F 7th Regiment 1897 IV
Toussaint C. Otto Sergeant K 7th Regiment 1895 IV
Lenart C. Pemberton Lt. Colonel Adjutant General Division, State Staff 1941 I
Lenart C. Pemberton Lieutenant Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1935 II
Lenart C. Pemberton Major 1930 III
Lenart C. Pemberton Colonel AGC NYNG 1951 Special (35 Year)
Blanchard Cadawallader F. Lieutenant 31st Fl Division NYNM 1941 III
Tucci Caesar S. Jr. Headquarters 174th Infantry Battalion NYNG 1958 IV
Cragin Calhoun Sergeant [I] 7th Regiment 1906 IV
Quimby Calvin A. Sergeant C 107th Infantry 1939 IV
VanBrackle Calvin D. Private First Class Battery D 870th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Smith Calvin D. Corporal Company A 107th Infantry 1930 III
Smith Calvin D. Corporal A 107th Infantry 1925 IV
Youmans Calvin H. Sergeant H 102nd 1939 IV
Shults Cameron W. Jr. 2nd Lieutenant A 101st Signal Battalion 1941 IV
Cataldo Carl H&S Company 142nd Tank Battalion NYNG 1957 IV
Skog Carl Private M 14th Infantry 1913 III
Gistedt Carl Sergeant A 101st Signal Battalion 1940 IV
Masters Carl [William] Sergeant C 174th Infantry 1941 III
Garb Carl A. Sergeant 1st Class A 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Putnam Carl A. First Sergeant F 10th Infantry 1913 IV
Scharmach Carl A. Master Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1950 II
Russell Carl A. Sergeant 1st [Battalion Headquarters] 105th Infantry 1934 III
Kendziora Carl A. Jr. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 106th Infantry 1926 IV
Schmidt Carl Adolph Sergeant B 10th Battalion 1902 IV
Maehemer (sp?) Carl C. 1st Lieutenant Staff 4th Brigade 1908 IV
Cannizzaro Carl C. P/Sergeant 42nd Aviation Company 1960 IV
Wallach Carl D. 2nd Lieutenant Service Battery 104th Field Artillery 1937 IV
Bennett Carl D. Staff Sergeant Battery A 226th Field Artillery Battalion 1949 III
Greenauer Carl E. Corporal A 102nd Medical Regiment 1938 IV
Rohlsen Carl E. Master Sergeant 721st Transportation Company 141 Transportation Battalion 1960 I
Skog Carl E. Quartermaster Sergeant G 14th Regiment 1908 IV
Rohlsen Carl E. Master Sergeant 721st Transportation Company 141st Transportation Battalion 1963 II
Lidle Carl E. Sergeant First Class Battery C 991st Field Artillery Battalion NYNG 1958 III
Lidle Carl E. Master Sergeant Battery C 991st Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Tucker Carl E. 2nd Lieutenant 41st Separate Company/ E 3rd Infantry 1909 III
Tucker Carl Efferenn 2nd Lieutenant 42nd Separate Company 1905 IV
Anderson Carl F. Private G 14th Regiment 1895 III
Anderson Carl F. Quartermaster Sergeant G 14th Regiment 1894 IV
Atwater Carl F. Corporal Troop K 121st Cavalry 1939 IV
Lessman Carl F. Private 1st Class Battery C 991st Field Artillery NYNG 1951 IV
Chirico Carl F. 2nd Lieutenant Battery E 244th Coast Artillery 1940 IV
Gistedt Carl G. Sergeant 1947 III
Rasmus Carl G. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1908 II
Rasmus Carl G. 2nd Lieutenant A 23rd Regiment 1898 IV
Ramus Carl Gerhard 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1903 III
Walker Carl H. 1st Lieutenant Army Avn Section Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1960 IV
Klein Carl H. Major 1st Regiment 1947 III
Klein Carl H. Captain M 10th Infantry 1927 IV
Breed Carl H. 1st Lieutenant 4th Brigade 1914 III
Breed Carl H. 1st Lieutenant 3rd Infantry 1909 IV
Loebs Carl H. Major 101st Cavalry 1922 IV
Palmer Carl H. Private H 7th Infantry 1913 IV
Stoltz Carl J. Sergeant H 10th Infantry Regiment 1929 II
Stoltz Carl J. Sergeant Company H 10th Infantry 1928 III
Stoltz Carl J. Private H 10th Infantry 1936 Special (35 Year)
Eriole Carl J. Sergeant Battery A 127th AAA Battalion NYARNG 1959 IV
Huelser (sp?) Carl J. Sergeant First Class [1st] Signal Corp 1911 IV
Schmidt Carl L. Battalion Sergeant Major NCS [Non-Commissioned Staff?] 10th Infantry 1907 III
Holmberg Carl L. Captain G 14th Infantry Regiment 1903 II
Holmberg Carl L. Captain G 14th Regiment 1899 III
Holmberg Carl L. 1st Lieutenant G 14th Regiment 1894 IV
Victor Carl Louis Quartermaster Sergeant A Squadron A 1915 IV
Peterson Carl O. Private E 13th 65th Infantry 1911 IV
Mc Coy Carl R. 1st Sergeant F 10th Infantry 1939 IV
Ballinger Carl R. 270th Armored Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Fellows Carl R. Sergeant Battery A 104th Field Artillery 1937 III
Yngve (sp?) Carl R. Captain Headquarters 1st Rocket Howitzer 106th Artillery 1960 IV
McCoy Carl R. Sergeant First Class F 108th Infantry Regiment 1949 II
McCoy Carl R. Staff Sergeant F 1st Infantry 1948 III
Compton Carl S. 2nd Lieutenant Service Battery 106th Field Artillery 1939 IV
Petrasch Carl Schurz Color Bearer N C S Squadron A 1905 IV
Santanello Carl V. Master Sergeant B 71st Infantry NYNG 1951 IV
Masters Carl W. 1st Sergeant C 74th Regiment New York Guard 1946 II
Masters Carl W. Sergeant C 174th Infantry 1939 IV
Myer Carl W. Private E 23rd Regiment 1904 IV
Beardslee Carl W. Sergeant First Class H 101st Armored Cavalry NYNG 1951 IV
D'Asaro Carl W. Master Sergeant Non-commissioned Staff 242nd Signal Battalion 1960 II
D'Asaro Carl W. Master Sergeant Heavy Mortar Company 71st Infantry 1956 III
Rach Carl W. 1st Lieutenant 102nd Photo S 27th Division Aviation 1940 IV
Myer Carl William Private E 23rd Infantry 1909 III
D'Asaro Carl William Master Sergeant Heavy Mortar Company 71st Infantry NYNG 1954 IV
Cremona Carle V. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Greene Carleton Captain & Adjutant F & S 71st Infantry 1908 IV
Nelson Carleton First Sergeant Troop I 101st Cavalry 1941 III
Keyes Carleton C. 2nd Lieutenant Headquarters 51st Cavalry Brigade 1941 III
Cooke Carleton S. Captain Troop F 101st Cavalry Regiment 1931 II
Cooke Carleton S. 1st Lieutenant 51st M G Squadron 1925 III
Cooke Carllton S. 1st Lieutenant Squadron A 1920 IV
Locatelli Carlo Sergeant 1st Class C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Oddo Carlo Sergeant C 108th Infantry 1938 IV
Guirty Carlos Private Service Company 369th Infantry 1938 IV
Webster Carlos G. Colonel Headquarters and Headquarters Detachment (Less Sep Det), NYNG 1955 I
Webster Carlos G. Lt. Colonel 258th Field Artillery 1934 III
Webster Carlos G. Colonel Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
Webster Carlos G. Jr. Lieutenant Colonel Field & Staff 258th Field Artillery Battalion (Army of the United States) 1949 II
Webster Carlos G. Jr. Colonel [Cofs,] HQ NYARNG 1959 Special (30 Year, New Style)
Castro Carlos Jr. 1st Lieutenant A 102nd Engineer Battalion (Infantry Division) NYARNG 1959 IV
Guirty Carlos M. Sergeant First Class Headquarters Battery 369th Field Artillery Group, NYNG 1958 I
Guirty Carlos M. Master Sergeant Headquarters Battery 369th Anti-aircraft Artillery Group 1954 II
Guirty Carlos M. Master Sergeant Headquarters Battery 369th AAA Group NYNG 1954 III
Davis Carlos R. Private K 2nd Infantry 1915 IV
Nelson Carlton Captain C 51st Regiment New York Guard 1946 II
LeBeau Carlton A. 1st Sergeant L 6th Regiment New York Guard 1946 II
Le Beau Carlton A. Specialist First Class Headquarters 105th Infantry 1951 I
LeBeau Carlton L. Sergeant Headquarters 3rd Battalion 105th Infantry 1941 III
Preston Carlton S. Lt. Colonel 56th Regiment, NYG 1944 I
Preston Carlton S. Major Field & Staff 1st Battalion 56th Regiment New York Guard 1943 II
Preston Carlton S. Captain [1st Battalion Headquarters] [Battery & C. T.] 156th Field Artillery 1934 III
Preston Carlton S. Captain 1st Battalion Headquarters Battery C T 156th Field Artillery 1927 IV
Babcock Carlton W. Sergeant G 108th Infantry 1938 IV
Campbell Carlyle Sergeant Troop K 121st Cavalry 1941 III
Sipello Carmen L. Master Sergeant B 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Guarino Carmine D. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry Regiment 1950 II
Guarino Carmine D. Captain Headquarters 2nd Battalion/101st Armored Calvary 1950 III
Guarino Carmine D. Sergeant 27th Tank Company Special Troops 27th Division 1939 IV
Sexton Carnington Ward 1st Lieutenant A 23rd Infantry 1910 IV
Kopf Carrol B. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1939 II
Kopf Carrol B. Captain Headquarters 51st Cavalry Brigade 1934 III
Mc Leay Carrol H. Sergeant C 174th Infantry 1939 IV
Reilly Carroll Major Field & Staff 258th Field Artillery Regiment 1940 II
Reilly Carroll J. Captain 258th Field Artillery 1936 III
Ackerman Carston J. Major Headquarters 102nd Medical Battalion 1953 I
Ackerman Carston J. Major Field & Staff 102nd Medical Battalion 1951 II
Ackerman Carston J. Major 102nd Medical Battalion 1951 III
Sike Carwin H. Musician E 12th Regiment 1894 IV
Whitmarsh Caryl L. Major 1948 I
Whitmarsh Caryl L. 1st Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 10th Infantry Regiment 1940 II
Whitmarsh Caryl L. 1st Lieutenant H 10th Infantry 1935 III
Wesolowski Casimer F. Private 1st Class Battery B 106th Field Artillery Battalion NYNG 1949 IV
Odrovonz Casimir J. Captain Headquarters 107th Infantry 1941 III
Bielec Casmier S Mate 3rd Class 12th Division NYNM 1940 IV
Hannof Casper J. Private I 12th INfantry 1910 IV
Zacharias Casper N. Ensign 12th Fl Division 1937 III
Burlett Cassius A. Private 1st Class K 105th Infantry 1938 IV
Shults Cassius C. Sergeant 1st Class Hospital Corps 3rd Infantry 1917 IV
Provost Cecil A. Major Headquarters II Corps Artillery NYNG 1957 IV
Armstrong Cecil A. Sergeant Service Company 71st Infantry 1939 IV
Thomas Cecil E. Staff Sergeant Company K 3rd Regiment, NYG 1945 I
Thomas Cecil E. Sergeant B 108th Infantry 1937 III
Page Cecil H. Captain A 108th Infantry Regiment 1933 II
Page Cecil H. Captain 108th Infantry 1929 III
Page Cecil H. Captain E 108th Infantry 1926 IV
LaViscount Cecil R. Captain Field & Staff 369th Anti-aircraft Artillery Battalion 1954 II
LaViscount Cecil R. Captain 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Puglisi Cesare Unknown Headquarters Detachment 42nd Infantry Division Trains & Band 1960 II
Puglisi Cesare Private First Class 22nd Regiment 1945 III
Puglisi Cesare Private H & S Company 102nd Engineers 1936 IV
DeLorenze Ceylon Sergeant L 105th Infantry 1937 III
Casazza Chalmers A. Specialist 3 Battery A 186th AFA Battalion, NYNG 1958 I
Casazza Chalmers A. Master Sergeant Battery A 186th Field Artillery Battalion 1955 II
Casazza Chalmers A. Sergeant I 105th Infantry NYNG 1951 IV
Casazza Chalmers A. Sergeant First Class I 105th Infantry 1951 III
McNeal Chalmers M. Master Sergeant Battery A 369th AAA Gun Battalion 1954 IV
Davis Chandler Quartermaster Sergeant K 7th Infantry 1910 IV
Bruce Chandler B. Ensign 3 3rd Battalion Naval Militia 1920 IV
Bruce Chandler L. Lieutenant 11th Division 3rd Battalion Naval Militia 1931 II
Bruce Chandler L. Lieutenant 3rd Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1926 III
Wannemacher Charles Musician F 22nd Infantry Regiment 1894 II
Gunther Charles Private Service Battery 258th Field Artillery Regiment 1924 II
Murray Charles Private D 7th Infantry Regiment 1909 II
Santovasco Charles Sergeant Battery B 245th Coast Artillery 1939 IV
Caraballo Charles SP5 HHD 102nd Medical Battalion 1960 IV
Gunther Charles Musician C 47th Infantry 1911 IV
Murray Charles Private D 7th Regiment 1904 III
Curie Charles Captain Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1915 II
Wylie Charles Major 9th Artillery [Dist] 1914 III
Murray Charles Private D 7th Regiment 1899 IV
Reynolds Charles Corporal 22nd Regiment 1904 IV
Steidler Charles Sergeant K 12th Infantry 1912 IV
Vehring Charles 1st Lieutenant 23rd Infantry 1920 IV
Wylie Charles Captain [C.A.C.] 16 9th Art. Dist. 1909 IV
Jones Charles Strorekeeper Second Class 7th Division 2nd Battalion 1941 III
Sapko Charles Sergeant Medical Detachment 14th Infantry 1938 IV
Bishop Charles Corporal 13th Artillery Detachment 1st Company 1914 III
Dant Charles Musician A 7th Infantry Regiment 1916 II
O'Shaughnessy Charles Corporal H 65th Infantry 1915 IV
Daglia Charles Sergeant Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1939 IV
Bajart Charles Quatermaster Sergeant C 12th Regiment 1906 I
Olson Charles Private G 14th Infantry 1910 IV
Bishop Charles Corporal Company 1 13th Artillery District 1908 IV
Pauly Charles Musician E 10th Infantry 1016 IV
Ryall (sp?) Charles Private [31st C.A. C.] 8th [A. D] 1909 IV
Healy Charles Lieutenant Colonel Field & Staff 69th Infantry Regiment 1912 II
Keller Charles Musician L 47th Infantry 1914 IV
McCarthy Charles Sergeant Headquarters Battery & CT 105 Field Artillery 1927 III
Vossler Charles Regimental Sergeant Major 1st Infantry 1922 I
Naylor Charles Chief Machinist Mate Naval Militia 1920 IV
Healy Charles Captain I 69th Infantry 1909 III
McCarthy Charles Sergeant 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Vossler Charles 1st Sergeant K 10th Infantry Regiment 1916 II
Lediard Charles Captain D 23rd Infantry Regiment 1911 II
Healy Charles Captain I 69th Regiment 1896 IV
Julier Charles Staff Sergeant 71st Infantry, State War Disaster Military Corp 1948 I
Bell Charles Sergeant 27th Military Police Company 1922 IV
Wiegand Charles Master Sergeant Headquarters and Headquarters Servic Battery 3rd Howitzer Battalion 258th CAR, NYARNG 1959 I
Vossler Charles First Sergeant 15th Separate Company/ K 10th Infantry 1911 III
Lediard Charles Captain D 23rd Regiment 1906 III
Finckrustardt Charles Private C 71st Infantry 1913 III
Warren Charles Private B 12th Infantry 1912 IV
Wiegand Charles Technician Fourth Grade [Headquarters Battery] 42nd Division [Artillery] 1948 III
Holcomb Charles Quartermaster Sergeant 103rd Separate Company 1899 IV
Vossler Charles First Sergeant 15th Separate Company 1906 IV
Lediard (sp?) Charles Sergeant D 22nd Regiment 1901 IV
Ohrnberger Charles Sergeant 2nd Batallion 258th Field Artillery 1933 I
Werner Charles Captain Field & Staff 13th Artillery District 1909 II
Ohrnberger Charles Sergeant Headquarters Battery and Combat Train 2nd Battalion 258th Field Artillery Regiment 1928 II
Werner Charles 1st Lieutenant & Quartemaster 13th Regiment 1895 III
Schwan Charles Sergeant 1st Class Headquarters Headquarters Service Battery 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Ohrnberger Charles Quartermaster Sergeant 25th Company 8th C D C 1917 IV
McDougall Charles [Imr] Sergeant D 2nd [Lean] 1912 I
Werner Charles 1st Lieutenant, Quartermaster 13th Regiment 1894 IV
Croissant Charles Quartermaster Sergeant 26th Separate Company 1906 IV
Hanley Charles Private C 69th Regiment 1897 IV
Daut Charles Private HQ 107th Infantry 1922 I
Reid Charles 1st Lietenant L 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Beckman Charles Lieutenant Colonel Headquarters 12th Regiment New York Guard 1947 II
McDougall Charles Quartermaster Sergeant Troop 6 Squadron C 1907 II
Finekenstaedt Charles Private C 71st Infantry 1908 IV
Scheurer (sp?) Charles 1st Sergeant C 10th Infantry 1913 I
Daut Charles Musician A 7th Infantry 1912 III
Walther Charles Post Quartermaster Sergeant 74th Infantry 1914 III
Beckman Charles Lt. Colonel 212th Coastal Artillery 1947 III
McDougall Charles Private B 7th Regiment 1903 III
Mathias Charles Private B 12th Regiment 1899 IV
Daut Charles Private I 12th Regiment 1898 IV
Ahlen Charles Quartermaster Sergeant A 14th Regiment 1894 IV
Bell Charles First Sergeant Special Troops, 27th Div 1938 I
Walther Charles Post Quartermaster Sergeant N C S 74th Infantry 1909 IV
Beckman Charles 2nd Lieutenant Headquarters Battery 212th Coast Artillery 1938 IV
McDougall Charles Private B 7th Regiment 1896 IV
Thierfelder (sp?) Charles Private A 12th Regiment 1896 IV
Daut Charles Sergeant Headquarters Company 107th Infantry 1932 Special (35 Year)
Bell Charles 1st Sergeant 27th Military Police Company 27th Division Special Troops 1932 II
Hill Charles Sergeant Battery C 991st Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Locono Charles Staff Sergeant Hq.Btry. 244th C.A. 1947 I
Palladino Charles Sergeant Battery A 244th Coast Artillery Regiment 1938 II
Bell Charles First Sergeant [27th Military Police Company 27th Special trps] 1927 III
Barnum Charles Quatermaster Sergeant 23rd Infantry 1909 I
Boone Charles Lieutenant Commander 1st Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Hartman Charles First Sergeant 18th Separate Company 1897 IV
Prieston (sp?) Charles D 69th Regiment 1895 IV
Palladino Charles Sergeant [Battery A] 244th Coastal Artillery 1934 III
Hamilton Charles 1st Lieutenant [G] 14th Regiment 1900 III
Knight Charles Corporal C 10th Infantry, 38th Separate Company 1909 IV
Beyer Charles Sergeant 71st Regiment 1917 III
Clark Charles Sergeant H 369th Coast Artillery 1941 IV
Salisch Charles Private 1st Class Headquarters Battery & C T 2nd Battalion 244th Coast Artillery 1938 IV
Hamilton Charles Corporal G 14th Regiment 1895 IV
McCaffrey Charles Chaplain 1st Infantry 1914 IV
Beyer Charles Sergeant 71st [Infantry] 1911 IV
Steinwerth Charles Drum Major Band 23rd Infantry Regiment 1913 II
Seibold Charles Corporal 165th Infantry 1937 III
Sperb Charles Private C 7th Infantry 1915 III
Raymond Charles Private 1st Class G 10th Infantry 1938 IV
Stackfield Charles First Sergeant M 369th Infantry 1941 III
Sperb Charles Private [D] or [C] 7th Infantry 1910 IV
Wright Charles Master Sergeant Service 369th Infantry 1933 III
Rich Charles Sergeant E 71st Infantry 1935 III
Hyland Charles Master Sergeant Service Company 107th Infantry NYNG 1954 IV
Mayer Charles Sergeant Headquarters 87th Infantry [Brigade] 1933 III
Winkler Charles 1st Sergeant E 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Willis Charles Colonel HQ. 42 Infantry Division 1960 Special (35 Year Clasp)
Werner (sp?) Charles Captain H. 13th [CDC] 1914 I
Gunter Charles Musician G 12th Infantry 1915 III
Connolly Charles Private A 12th Regiment 1894 IV
Gunther Charles Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1928 I
Baldwin Charles [B.] Captain 2nd Signal Corps 1901 III
Keegan Charles [B] Captain [Regiment Headquarters] 105th Field Artillery 1933 III
Warren Charles [Elliott] 12th Regiment 1896 IV
Deland Charles [G] First Sergeant 41st Separate Company 1895 IV
Dunning Charles [G} [Quartermaster] Sergeant C 65th Regiment 1895 IV
Rennoyer (sp?) Charles [H/N] Private G 23 Infantry 1913 Special (45 Year)
Roberts Charles [P.] Private [Hospital] 1st Infantry 1909 IV
Berg Charles [T] Private C 7th Regiment 1900 IV
Osborne (sp?) Charles [W] Captain 16th 9th [Arty Dist] 1913 IV
Oberst Charles [William] Staff Sergeant Headquarters 22nd Regiment 1945 IV
McWillie Charles [William] Captain 1st [Maritime Battalion ] New York Naval Militia 1941 III
Suling Charles A Jr. Sergeant M 107th Infantry 1937 IV
Willis Charles A. Lieutenant Colonel 104th Field Artillery Battalion 1949 III
Sandburg Charles A. Sergeant E/13 65th Infantry 1909 IV
Field Charles A. Sergeant I/43 3rd Infantry 1909 IV
Appleton Charles A. 1st Lieutenant & Adjutant 7th Regiment 1894 IV
Willis Charles A. Colonel HQ 42 Infantry Division 1960 Special (30 Year, New Style)
Mason Charles A. Lieutenant Commander Naval Militia 1923 III
Luckhurst Charles A. Lieutenant Colonel Field & Staff 258th Field Artillery Regiment 1939 II
Dittees (sp?) Charles A. Private 5th 1st Infantry 1912 IV
Thurber Charles A. Mess Sergeant 13th Coast Defence Command 1924 I
Schumacher Charles A. 1st Lieutenant D Battery A 212th Coast Artillery 1941 III
Mason Charles A. Lieutenant 1st Battalion Naval Militia 1921 IV
Tifft Charles A. Quartermaster Sergeant 48th Separate Company 1899 IV
Nichols Charles A. 2nd Lieutenant F 7th Regiment 1899 IV
Luckhurst Charles A. Major 258th Field Artillery 1934 III
Davis Charles A. Major 13th Regiment 1899 IV
Ditters (sp?) Charles A. Cook L 1st Infantry 1916 III
Thurber Charles A. Sergeant Supply Company 13th Coast Defense Command 1919 II
Dana Charles A. Farrier F 1st Cavalry 1913 IV
Burrill Charles A. Sergeant D 1st Infantry 1915 IV
Smylie Charles A. Captain B 12th Regiment 1900 IV
Thurber Charles A. Quartermaster Sergeant 11th Company 13 CDC 1916 III
Anderson Charles A. Private C 65th Regiment 1898 IV
Denike Charles A. Lt. Colonel 1st Regiment 1905 I
Thurber Charles A. Sergeant 11th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Jackson Charles A. Captain State Detachment +-I20219 III
Chase Charles A. Captain & Regimental Quartermaster 47th Regiment 1897 IV
Kendall Charles A. Captain H 74th Infantry 1914 III
Denike Charles A. Major Field & Staff 1st Infantry Regiment 1900 II
Montgomery Charles A. Musician A 23rd Infantry 1911 III
Kendall Charles A. 1st Lieutenant [F&S] 74th Infantry [1911] IV
Twiggs Charles A. Major 142nd AAA AW Battalion S P NYNG 1953 IV
Conner Charles A. Sergeant First Class A 1st Battalion Signal Corps 1920 III
Denike Charles A. Major [111th Battalion] 1898 III
Sweet Charles A. Sergeant First Class Tank Company 105th Infantry NYNG 1952 IV
Schaup Charles A. Private Headquarters Company102nd Quartermaster Regiment NYARNG 1959 IV
Libolt Charles A. Private G 74th Infantry 1909 IV
Montgomery Charles A. [F. M.] 23rd Regiment 1907 IV
Conner Charles A. Private First Class 1st Signal Corps 1913 IV
McCormack Charles A. Private H 14th Infantry 1914 III
Gould Charles A. Master Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1925 IV
Armstrong Charles A. Quartermaster Sergeant K 23rd Regiment 1898 IV
Kember Charles A. Private [22nd Company 9th CDC] 1914 III
Horne Charles A. First Sergeant Troop B 1910 III
Younge Charles A. Private I 47th Regiment 1895 IV
Baker Charles A. Captain 1st Infantry 1922 I
Williams Charles A. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1946 II
Baker Charles A. 1st Lieutenant K 10th Infantry Regiment 1915 II
Osterberg Charles A. First Sergeant G 14th Regiment 1895 IV
Williams Charles A. Sergeant B 13th Regiment 1903 III
Vroman Charles A. Quartermaster Sergeant 16th Separate Company 1897 IV
Atwater Charles A. 2nd Lieutenant Quartermaster & Commissary Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1913 II
Adams Charles A. Sergeant D 1st Infantry 1915 IV
Baker Charles A. 1st Lieutenant 15th Separate Company/ K 10th Infantry 1910 III
Butler Charles A. Sergeant 1st Class Battery B 1st Howitzer Battalion 170th Artillery 1960 IV
Williams Charles A. Captain L 369th Infantry 1934 III
Atwater Charles A. Battalion Quartermaster Sergeant 3rd Infantry 1908 III
Zollo Charles A. Captain Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1935 II
Schaefer Charles A. 2nd Lieutenant Battery E 105th Field Artillery Regiment 1938 II
Tuck Charles A. Major 1st Squadron 51st Cavalry 1947 III
Baker Charles A. Quartermaster Sergeant 15th Separate Company 1905 IV
Severance Charles A. Corporel 9th CDC 1925 III
Miller Charles A. Sergeant E 47th Infantry Regiment 1900 II
Williams Charles A. Corporal B 13th Regiment 1898 IV
Thomas Charles A. Sergeant B 74th Infantry 1908 IV
Zollo Charles A. Captain 245th Coast Artillery 1927 IV
Bodin Charles A. Captain 13th Coast Defence Command 1917 I
Mauer Charles A. Sergeant [I] 22nd Regiment 1907 IV
Schaefer Charles A. 2nd Lieutenant [Battery E] 105th Field Artillery 1933 III
Severance Charles A. Corporal Band 9th C D C 1924 IV
Miller Charles A. Major Field & Staff 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battalion 1947 II
Zollo (sp?) Charles A. Captain [245th Coastal Artillery ] 1932 III
Bodin Charles A. 1st Lieutenant Field & Staff 13th Artillery District 1912 II
Miller Charles A. Private E 47th Regiment 1894 III
Bodin Charles A. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 13th Regiment, Coast Artillery 1908 III
Hill Charles A. Corporal E 42nd 3rd Infantry 1911 IV
Ganger Charles A. 1st Sergeant G 65th Infantry Regiment 1914 II
Backbee (sp?) Charles A. Sergeant G 12th Infantry 1915 III
Hickey Charles A. Captain 69th Infantry 1919 IV
Wehrlen Charles A. Sergeant B 12th Regiment 1908 IV
Petrone Charles A. Sergeant E 71st Infantry 1935 III
Dykas Charles A. Master Sergeant Battery B 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Brown Charles A. Major & Medical Corps Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1914 II
Bodin Charles A. First Sergeant K 13th Regiment 1902 IV
Ganger Charles A. First Sergeant G 65th Infantry 1909 III
Gorman Charles A. 1st Sergeant K 56th Regiment New York Guard 1946 II
Wulff Charles A. Captain L 14th Infantry 1909 III
Lotter Charles A. 2nd Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry 1936 IV
Brown Charles A. Captain, Medical Corps Squadron C 1910 III
Randorf Charles A. Sergeant G 65th Infantry 1909 IV
Ganger Charles A. First Sergeant G 65th Regiment 1900 IV
Gorman Charles A. Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Wulff Charles A. Sergeant 3rd Battery 1904 IV
Brown Charles A. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon Troop C 1904 IV
Ganghan (sp?) Charles A. Machinist Mate 2nd Class 6th Division 2nd Battalion Naval Militia 1924 IV
Sottolano Charles A. Specialist Fifth Class B 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1963 II
Andrews Charles A. Captain K 14th Regiment 1899 IV
Malfetti Charles A. 1st Lieutenant Headquarters Company 1st Brigade 165th Infantry 1960 IV
Baldwin Charles A. Sergeant B 47th Regiment 1905 III
Saudburg Charles A. 2nd Lieutenant E 65th Infantry 1914 III
Hickok Charles A. Sergeant 2nd Separate Company 1906 IV
Rich Charles A. Sergeant E 71st Infantry Regiment 1940 II
Stromdahl Charles A. Sergeant E 74th Infantry 1917 III
Baldwin Charles A. Corporal B 47th Regiment 1900 IV
Hember (sp?) Charles A. Private 22nd [9th Artillery Dist] 1909 IV
Smith Charles A. 1st Lieutenant Headquarters Co. 2nd Brigade, NYG 1946 I
Lundberg (sp?) Charles A. Private 2nd Battery 1901 IV
Smith Charles A. 1st Sergeant Headquarters 71st Field Artillery Brigade 1941 II
Stromdahl Charles A. Corporal 13th 65th Infantry 1912 IV
Willis Charles A. Lt. Colonel 104th Field Artillery 1949 I
Smith Charles A. Private First Class 87th Brigade Headquarters 1937 III
Buckbee Charles A. Sergeant G 12th Infantry 1910 IV
Willis Charles A. Lieutenant Colonel Field & Staff 104th Field Artillery Battalion 1949 II
MacArthur Charles A. Captain 2nd Infantry 1918 IV
Frost Charles A. Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1894 II
Miller Charles (sp?) Charles A. [Miller] Sergeant E 47th Regiment 1902 I
Quickbrewer (sp?) Charles A. J. Private A 7th Regiment 1901 III
Sweekberuer (sp?) Charles A. J. Private A 7th Infantry 1911 I
Horne Charles A. Jr. Guidon Sergeant B Troop 1905 IV
Meyer Charles A. Jr. Captain C 9th Regiment 1902 III
Meyer Charles A. Jr. 1st Lieutenant I 9th Regiment 1899 IV
Campbell Charles A. Jr. Captain A 5th Regiment 1944 IV
Queek-Berner Charles A.J. Private A 7th Infantry Regiment 1907 II
Wehrleu Charles Albert Sergeant B 12th Infantry 1915 III
Hickock Charles Albion First Sergeant 2nd Separate Company/ M 3rd Infantry 1911 III
Simmons Charles Alonzo Captain, Adjutant 3rd Infantry 1910 III
Simmons Charles Alonzo Captain 8th Separate Company 1905 IV
Atwater Charles Anson Sergeant 30th Separate Company 1902 IV
Porter Charles Arthur Sergeant 7th Infantry 1910 I
Wiegand Charles B Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1953 II
Staats Charles B 2nd Lieutenant B 10th Battalion 1895 IV
Crane Charles B. 1st Sergeant K 7th Infantry 1909 IV
Ginty Charles B. Private D 71st Regiment 1904 III
Ginty Charles B. Private D 71st Regiment 1899 IV
Horton Charles B. 42nd Infantry Division Transportation and Band 1961 I
Woram (sp?) Charles B. Private B 23rd Infantry 1913 IV
Ginty Charles B. Private D. 71st Infantry 1914 I
Horton Charles B. Sergeant Band 42nd Infantry Division 1956 II
Ferris Charles B. Colonel Headquarters Army Service Command 1946 II
Horton Charles B. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 III
Olmstead Charles B. Private C. 1st Field Artillery 1916 IV
Horton Charles B. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV
MacDonald Charles B. Private 1st Class B 105th Field Artillery 1922 IV
Geiger Charles B. Sergeant Battery F 245th Coast Artillery 1937 III
Coughlin Charles B. Lieutenant Junior Grade 13th Fleet Division Naval Militia 1936 II
Coughlin Charles B. Chief Yeoman 4th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
Fritts Charles B. Chief Warrant Officer 2 Selective Service Sec Separate Detachment Headquarters/ Headquarters Detachment 1959 IV
Westbrook Charles B. Private 14th Separate Company 1900 IV
Staats Charles B. Major Field & Staff 10th Infantry Regiment 1911 II
Striebel Charles B. Corporal 1st Field Hospital 1919 II
Phillips Charles B. Artificer D 1st Infantry 1915 IV
Staats Charles B. Captain F&S 10th Regiment 1906 III
Striebel Charles B. Private 1st Field Hospital 1915 III
Larrison Charles B. Corporal Headquarters Company 54th Brigade 1941 III
Hoyt Charles B. Sergeant E 74th Infantry 1914 IV
Striebel Charles B. Private 1st Battery 1905 IV
McKenna Charles B. 1st Lieutenant Heavy Mortar Company 165th Infantry NYNG 1954 III
Plumley Charles B. Captain 105th Infantry 1929 I
McKenna Charles B. 1st Lieutenant Heavy Mortar Company 165th Infantry NYNG 1954 IV
Kent Charles B. 2nd Lieutenant 7th Infantry 1919 IV
Tice Charles B. Sergeant G 108th Infantry 1937 III
Plumley Charles B. Captain B 108th Infantry Regiment 1924 II
Stone Charles B. 2nd Lieutenant G 65th Infantry 1912 IV
Plumley Charles B. Captain B 2nd Infantry 1921 III
Weigand Charles B. Private 1st Class Battery D 105th Field Artillery 1940 IV
Plumley Charles B. 1st Lieutenant B 2nd Infantry 1913 IV
Ulrichs Charles B. 2nd Lieutenant A 23rd Infantry 1914 III
Plumley Charles B. Major 1st Battalion 105th Infantry 1938 Special (35 Year)
Ulrichs Charles B. Private A 23nd Infantry 1909 IV
Crane Charles B. Captain Field & Staff 107th Infantry Regiment 1926 II
Lentz Charles B. Captain 25th Separate Company/ K 74th Infantry 1908 III
Crane Charles B. 1st Lieutenant 7th Infantry 1915 III
Ginty Charles B. Private D 71st Infantry Regiment 1909 II
Lentz Charles Burwell Captain 25th Separate Company 1903 IV
Martin Charles C. Sergeant 1st Company 13th CDC 1917 III
William Charles C. Private Service Battery 106th Field Artillery Regiment 1938 II
Tough Charles C. Private I 23rd Regiment 1898 IV
Melas Charles C. Major Field & Staff 244th Anti-aircraft Artillery Group 1958 II
Leonard Charles C. W T 1st Class 32nd Fl Division NYNM 1938 IV
Melas Charles C. Major Headquarters 244th AAA Group 1955 III
Webber Charles C. Colonel 27th Division Artillery 1951 I
Webber Charles C. Captain Battery B 106th Field Artillery 1938 IV
Woodruff Charles C. Sergeant Band 71st Infantry 1912 III
Fields Charles C. S K First Class 2nd Battalion NYNM 1939 III
Woodruff Charles C. Sergeant [F. M.] 71st Regiment 1907 IV
Woodruff Charles C. Corporal A 8 3rd Infantry 1910 IV
Junghans Charles C. Sergeant 1st Class Battery D 2nd Missile Battalion 106th Artillery 1960 IV
Vost Charles C. Sergeant B 14th Infantry 1915 IV
Strothkamp Charles C. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 III
Corbusier Charles C. Private F 8th Regiment 1905 IV
Strothkamp Charles C. Sergeant 42nd Infantry Division Band NYNG 1955 IV
Nast Charles C. Brigadier General Headquarters 42nd Infantry Division 1956 I
Crisafulli Charles C. Gunners Mate, 3nd Class 15th Division, NYNM 1941 IV
Nast Charles C. Brigadier General Headquarters 42nd Infantry Division 1955 II
Mendell Charles C. First Sergeant A 212th Coast Artillery 1927 I
Nast Charles C. Brigadier General Retired NYNG 1955 IV
Collins Charles C. Sergeant F 105th Field Artillery 1941 IV
Mendell Charles C. 1st Sergeant Battery A 212th Coast Artillery Regiment 1924 II
Nast Charles C. Lt. Colonel 1947 III
Mendell Charles C. Sergeant Major 12th Infantry 1920 III
Williams Charles C. Sergeant [3rd Battalion Headquarters Battery] 106th Field Artillery 1934 III
Campbell Charles C. Private First Class Service Battery 258th Field Artillery 1928 I
Mendell Charles C. Sergeant B 12th Infantry 1912 IV
Campbell Charles C. Private 258th Field Artillery Regiment 1923 II
Wagner Charles C. Chief Warrant Officer 242nd Signal Battalion 1960 IV
Martens Charles C. 1st Lieutenant 71st Infantry 1926 IV
Mendell Charles C. 1st Sergeant Battery A 212th Coast Artillery 1938 Special (35 Year)
Hunt Charles C. Corporal A 108th Infantry Regiment 1926 II
Campbell Charles C. Private 2nd 8th BAC 1918 III
Hunt Charles C. Corporel A 108th Infantry 1922 III
Campbell Charles C. 25th 8th [Arty Dist] 1913 IV
Clearwater Charles C. 1st Sergeant 41st Separate Company 1908 II
Van Ronk Charles C. Musician F 22nd Regiment 1894 IV
Clearwater Charles C. C 3rd Infantry 1913 I
Enderle Charles C. 2nd Lieutenant F 23rd Infantry 1913 III
Martin Charles C. Private 1st Class L 4th Regiment New York Guard 1946 II
Totten Charles C. [Quartermaster Sergeant] B 12th Regiment 1905 III
Enderle Charles C. Sergeant F 23rd Regiment 1908 IV
Ives Charles C. Private, Hospital Corps 40th Separate Company 1908 IV
Gott Charles C. D. Corporal E 7th Regiment 1901 IV
Rossire Charles C. Jr. Captain Infantry 1920 IV
Clearwater Charles Chandler 1st Sergeant 41st Separate Company 1903 III
Hunt Charles Clinton Ordinance Sergeant 3rd infantry 1916 IV
Townsend Charles Coe 1st Lieutenant D Squadron A 1914 IV
Fowler Charles D. Sergeant Band 9th Artillery District 1909 II
Napier Charles D. Captain M 47th Infantry 1911 I
Fowler Charles D. 17th Separate Company 1901 IV
Hotchkiss Charles D. Sergeant Signal Corps 2nd Brigade 1894 IV
Napier Charles D. Captain & Assistant Surgeon Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1906 II
Fox Charles D. Captain 802nd Tank Destroyer Battalion 1943 IV
Napier Charles D. Assistant Surgeon, Captain 23rd Regiment 1898 IV
Carleton Charles D. Captain Battery E 104th Field Artillery 1937 III
Pulis Charles D. Captain B 51st Regiment 1945 IV
Bles Charles D. Major & Medical Corps Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1936 II
Bles Charles D. Major M C 102nd Engineers 1926 IV
Thurston Charles D. Corporal 1st Battery 1906 IV
Hilimire Charles D. Private B 3rd Infantry 1913 III
Newkirk Charles D. [Chap] Major 3rd Infantry 1948 IV
Gaise Charles D. Quartermaster Sergeant F 65th Regiment 1908 IV
Reidpath Charles D. Captain [Troop E] 121st Cavalry 1934 III
Osborne Charles D. Lt. Colonel 3rd Infantry, NYG 1946 I
Osborne Charles D. Major Field & Staff 3rd Battalion 3rd Regiment New York Guard 1942 II
Osborne Charles D. Captain Headquarters 54th Infantry Brigade 1933 III
Boyd Charles D. Sergeant Headquarters Battery 244th Coast Artillery 1938 IV
Bles Charles David Major 102nd Engineers 1931 III
Hilimire Charles DeL. Private B 34th 3rd Infantry 1908 IV
Fowler Charles Donald 17th Separate Company 1904 III
Napier Charles Dwight Captain F &S 23rd Regiment 1901 III
Keegan Charles E. Lt. Colonel 557th Field Artillery Battallion 1943 I
Wheeler Charles E. Quartermaster Sergeant C 8th Regiment 1899 IV
Smith Charles E. Sergeant C 10th Battalion 1899 IV
Glearou (sp?) Charles E. Private E 7th Infantry 1911 I
Keegan Charles E. Captain Headquarters 105th Field Artillery Regiment 1939 II
Bryant Charles E. Ordance Sergeant 23rd Regiment 1894 I
Mallinson Charles E. Corporal 4th Separate Company 1896 IV
Smith Charles E. Private 1st Class Company C 10th Infantry 1930 Special (35 Year)
Prior Charles E. Captain H Company 174th Infantry 1932 I
Smith Charles E. Sergeant C 10th Infantry 1914 I
Edmonds Charles E. Sergeant I 14th Infantry 1941 III
Gleason Charles E. Private E 7th Infantry Regiment 1906 II
Hatchman Charles E. Private 21th Separate Company 1900 IV
Dunn Charles E. Colonel Hq. 5th Division, NYG 1946 I
Prior Charles E. Captain Field & Staff 174th Infantry Regiment 1928 II
Smith Charles E. Private A 10th Battalion 1904 III
Rosekrans Charles E. Corporal Regimental Headquarters Company 105th Infantry 1937 IV
See Charles E. Sergeant H 23rd Regiment 1896 IV
Davis Charles E. Lt. Colonel Field & Staff 10th Infantry 1908 III
Durkee Charles E. Corporal B, 34th 3rd Infantry 1911 IV
Prior Charles E. 1st Lieutenant 74th Infantry 1923 III
Taylor Charles E. Sergeant Battery D 106th Field Artillery 1936 IV
Prior Charles E. First Sergeant G 74th Infantry 1914 IV
Buschkamper Charles E. Engineers Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion NYNM 1939 IV
Tollinger Charles E. Sergeant A 3rd Infantry 1914 IV
Anderson Charles E. Sergeant Battery F 104th Field Artillery 1939 IV
Mehl Charles E. Staff Sergeant Svc 165th Infantry 1936 I
Walsh Charles E. Colonel 10th Infantry 1925 I
Mehl Charles E. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 165th Infantry Regiment 1931 II
Walsh Charles E. Colonel 27th Division 1947 I
Hangley Charles E. Major Headquarters/Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry NYARNG 1959 IV
Bruce Charles E. Major & Surgeon 8th Battalion 1894 III
Lindsey Charles E. Captain E 174th Infantry 1948 III
Mehl Charles E. Sergeant H C 69th Infantry 1915 III
Walsh Charles E. Colonel Field & Staff 10th Infantry Regiment 1920 II
Ames Charles E. 2nd Lieutenant Headquarters Company 1st Battalion 108th Infantry 1938 IV
Skokan Charles E. Sergeant F 105th Infantry 1940 IV
Fach Charles E. Sergeant Company L. 12th Regiment, NYG 1945 I
Lindsey Charles E. Captain E 174th Infantry 1947 IV
Morse Charles E. Mechanic 2nd Battery 1st Battalion Field Artillery 1909 II
Beilman Charles E. Sergeant C 65th Regiment 1906 IV
Walsh Charles E. Captain 45th Separate Company / D 10th Infantry 1909 III
Fach Charles E. Staff Sergeant Headquarters & Service Company 102nd Medical Regiment 1940 II
Taller Charles E. Captain 8th Artillery District 1912 III
Morse Charles E. [Artificer] 2nd Battery 1899 IV
Lockskin Charles E. Private 1st Class Headquarters 2nd Battalion102nd M R 1937 IV
Potts Charles E. [Major] 2nd Brigade 1920 III
Walsh Charles E. 1st Lieutenant D 10th Battalion 1904 IV
Warren Charles E. Brigadier General Reserve List 1930 II
Fach Charles E. [Staff Sergeant] [Headquarters/Service 102nd [Medical Regiment] 1935 III
Taller Charles E. Corporal B 71st Regiment 1897 IV
Potts Charles E. Sergeant A 23rd Regiment 1906 IV
Warren Charles E. Major Division 1917 III
Kohlberger Charles E. Captain I 9th Infantry Regiment 1894 II
McCreedy Charles E. Master Sergeant C 105th Infantry NYNG 1950 IV
Searchfield Charles E. Chief Distribution Clerk Division 3-90 Battalion 3-9 Naval Militia 1960 II
Kohlberger (sp?) Charles E. Captain I 9th Regiment 1896 I
Dunn Charles E. Captain Headquarters Battery 52nd Field Artillery Brigade 1939 II
Everett Charles E. Corporal M 10th Infantry 1914 III
Searchfield Charles E. DKC Division 3-92 Battalion 3-9 NYNM 1955 III
Fiske Charles E. Major Ordnance Department Reserve List 1925 I
Dunn Charles E. Brigadier General 5th Division NYG 1954 Special (35 Year)
Everett Charles E. Private M 14 10th Infantry 1908 IV
Searchfield Charles E. SKC Division 3-92 Battalion 3-9 NYNM 1955 IV
Ammon Charles E. Color Bearer N C S 9th Regiment 1906 IV
Fiske Charles E. Captain Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1917 II
Fisher Charles E. Sergeant F 47th Regiment 1896 IV
Nicholson Charles E. Staff Sergeant Headquarters Detachment 1st Battalion 6th Infantry 1947 III
Fiske Charles E. 1st Lieutenant [F&S] Squadron C 1906 IV
Johnson Charles E. Private 2nd 3rd Infantry 1912 IV
Williams Charles E. 1st Lieutenant 102nd Motorcycle Company 1924 III
Donnalley Charles E. Private D 7th Regiment 1906 IV
Wood Charles E. Private 5th Separate Company 1900 IV
DeGroff Charles E. 1st Lieutenant G 105th Infantry 1938 IV
Nicholson Charles E. Corporal 121st 1939 IV
Bowman Charles E. Corporal B 14th Infantry 1910 IV
Miller Charles E. Private D 7th Regiment 1899 IV
Williams Charles E. 2nd Lieutenant 1st Infantry 1920 IV
Dourialley? Charles E. Private D 7th Infantry 1911 III
Meissner Charles E. Corporal B 74th Infantry 1911 III
Jacobs Charles E. Major Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1938 II
Meissner Charles E. Private B 74th Regiment 1906 IV
Jacobs Charles E. Captain 212th Coastal Artillery 1933 III
Sweeney Charles E. Battalion Sergeant Major 47th Infantry 1915 I
Clark Charles E. Chief Warrant Officer 4 Headquarters 970th Field Artillery Battalion, NYNG 1958 I
Lydecker Charles E. Captain H 7th Regiment 1899 I
Maxfield Charles E. Captain K 47th Infantry Regiment 1907 II
Finken Charles E. Lt. Commander 2nd Battalion NMNY 1925 I
Jacobs Charles E. Captain 212th Coast Artillery 1927 IV
Sweeney Charles E. 1st Sergeant F 47th Infantry Regiment 1910 II
Clark Charles E. Chief Warrant Officer - 4th Class Headquarters 870th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1952 II
Lydecker Charles E. Captain H 7th Infantry Regiment 1894 II
Maxfield Charles E. Corporal F 7th Regiment 1895 IV
Finken Charles E. Gun Captain 1st Class 1st Division 2nd Battalion NM 1910 IV
Sweeney Charles E. Private F 47th Regiment 1902 IV
Sherman Charles E. 1st Lieutenant G 22nd Regiment 1945 IV
Maxfield Charles E. Captain K 47th Regiment 1902 III
Finken Charles E. Lieutenant Commander 2nd Battalion NMNY 1936 Special (35 Year)
Clearwater Charles E. First Sergeant 41st Separate Company 1899 IV
Sweeney Charles E. Sergeant F 47th Regiment 1905 III
Duncan Charles E. Captain G 1st Regiment New York Guard 1945 II
Waters Charles E. Corporal 109th Separate Company 1898 IV
Pettin Charles E. 1st Lieutenant K 85th Coast Artillery 1942 IV
Hilton Charles E. Quartermaster Sergeant G 65th Infantry Regiment 1914 II
Duncan Charles E. First Sergeant Battery C 104th Field Artillery 1937 III
Waters Charles E. Private 9th Separate Company 1904 III
Hilton Charles E. Quartermaster Sergeant G 65th Infantry 1909 III
Hoffman Charles E. Captain G 7th Regiment 1944 IV
Lemkul Charles E. Private 4th Separate Company 1901 IV
Kurskey Charles E. Quartermaster Sergeant C 65th Infantry 1910 III
Hilton Charles E. Quartermaster Sergeant G 65th Regiment 1904 IV
Smith Charles E. Corporal A 10th Infantry Regiment 1909 II
Babcock Charles E. P. Lt. Colonel 65th Infantry 1912 Special (30 Year)
Babcock Charles E. P. Major 65th Regiment 1907 I
Pasco Charles E., Jr. Sergeant 1st Class 3rd A[ ]t Company 1918 IV
Walbridge Charles E., Jr. Major Quartermaster Corps1916 1916 IV
Vandervoort Charles E., Jr. Sergeant 10th Infantry[Hd Co.] 1918 IV
Walsh Charles E.Jr. Lieutenant Colonel Service Company 10th Infantry Regiment 1943 II
Estabrook Charles E.P. First Sergeant E 23rd Regiment 1894 IV
Babcock Charles E.P. Major Field & Staff 65th Infantry Regiment 1902 II
Babcock Charles E.P. Captain F 65th Regiment 1897 III
Babcock Charles E.P. Captain F 65th Regiment 1894 IV
Elford Charles E.P. Sergeant E 23rd Regiment 1894 IV
Goebel Charles E.P. Sergeant D 12th Regiment 1894 IV
Kinskey Charles Edward Quartermaster-Sergeant Company C 65th Regiment 1903 IV
Fiske Charles Edward 1st Lieutenant Ord. Dept. Squadron C 1911 III
Asten Charles Edward 1st Lieutenant C 22nd Regiment 1894 IV
Dempsey Charles Edward SP4 B 1st BG 165th Infantry 1960 IV
Clark Charles Edward [Warrant Officer] Headquarters 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Radzinsky Charles F [J/24th] 1st Infantry 1911 IV
Donovan Charles F Private Troop A 2nd Cavalry 1912 IV
Walter Charles F. Captain Headquarters & Headquarters Service Battery 1st Howitzer Battalion 258th Field Artillery Regiment 1959 II
Steger Charles F. First Sergeant A 65th Regiment 1905 IV
Bisenius Charles F. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1939 II
Nugent Charles F. Captain 4th Separate Company 1904 II
Sternewerth Charles F. Drum Major N C S 23rd Regiment 1905 IV
Walter Charles F. 1st Lieutenant Battery A 105th Field Artillery Battalion 1954 III
Hinkel Charles F. [Staff] Sergeant Band 245th Coastal Artillery 1942 III
Bisenius Charles F. E 71st Infantry 1934 III
Rider Charles F. Private 23rd Separate Company 1901 IV
McAdams Charles F. Staff Sergeant 51st Cavalry 1947 I
Nugent Charles F. 1st Lieutenant 4th Separate Company 1899 III
Walter Charles F. Sergeant Battery A 105th Field Artillery NYNG 1950 IV
McAdams Charles F. Staff Sergeant Headquarters Battery 1st Field Artillery Brigade New York Guard 1947 II
Morgan Charles F. Corporal G 71st Infantry 1947 IV
Nugent Charles F. First Sergeant 4th Separate Company 1894 IV
Sova Charles F. Chief Motor Machinist's Mate 7th Division 3rd Battalion Naval Militia 1927 IV
McAdams Charles F. Master Sergeant Quartermaster Corps 1941 III
Nugent Charles F. Captain 8th Artillery [Dist] 1911 I
France Charles F. Captain D 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry Regiment 1963 II
McAdams Charles F. Quartermaster Sergeant 30th Company 8th C D C 1914 IV
Bostwick Charles F. Private B 7th Regiment 1897 IV
Smith Charles F. Musician E 2nd Infantry 1919 III
Duckwitz Charles F. Staff Sergeant Non-commissioned Staff 27th Division Train 1925 II
McAdams Charles F. Staff Sergeant 101st Cavalry Company SWD Mil Corps 1948 Special (35 Year)
Smith Charles F. Musician 36th Separate Company 1894 IV
Duckwitz Charles F. Sergeant First Class 47th Infantry Separate Detachment 1917 III
Radzinsky Charles F. Master Sergeant Non-commissioned Staff 132d Ammunition Train 1922 II
Mosher Charles F. Major HQ 108th Infantry 1940 I
Smith Charles F. Sergeant Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Duckwitz Charles F. Sergeant [Hospital Corps] 47th Infantry 1912 IV
Radzinsky Charles F. Quartermaster Sergeant I 1st Infantry 1916 III
Mosher Charles F. Captain Field & Staff 108th Infantry Regiment 1934 II
Bernhardt Charles F. Quartermaster Sergeant F. M. 13th Regiment 1902 IV
Poeliman Charles F. Master Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Donahue Charles F. Chief Boatswain's Mate 3rd Battalion 1911 IV
Radzinsky Charles F. Sergeant Battery D 156th Field Artillery 1938 Special (35 Year)
Mosher Charles F. Captain 108th Infantry 1930 III
Bernhardt Charles F. Private A 2nd Field Artillery 1918 I
Rilling Charles F. Private, 2nd Class B 22nd Engineers 1909 III
Bernhardt Charles F. Chief Mechanic Battery B 1st Field Artillery Regiment 1912 II
Swarthout Charles F. Sergeant 107th Infantry 1943 I
Merrigan Charles F. Major 27th Armored Signal Company 27th Armored Division 1957 II
Rilling Charles F. Private B 22nd Regiment 1902 IV
VanBenchenpen (sp?) Charles F. [Major] Staff of NY 1899 IV
Hall Charles F. Private D 7th Regiment 1902 IV
Bradbury Charles F. Private B 7th Regiment 1899 IV
Roe Charles F. Major General Field & Staff NYNG Headquarters 1909 II
Bernhardt Charles F. Private 3rd Battery Field Artillery 1907 III
Porter Charles F. Private E 7th Infantry Regiment 1912 II
Swarthout Charles F. [Sergeant Bugler] Service Company 107th Infantry 1925 IV
Merrigan Charles F. Major 27th Signal Company 27th Armored Signal Company 1955 III
Harms Charles F. Captain 242nd Signal Battalion 1960 IV
Whalen Charles F. Lieutenant Colonel Field & Staff 1st Medium Tank Battalion 208th Armored Regiment 1963 II
Roe Charles F. Major General [Cdg] National Guard 1904 III
Porter Charles F. Private Eng Div 7th Infantry 1907 III
Kenngott Charles F. Sergeant 9th C.D.C., 15th Separate Company 1916 IV
Steenwerth Charles F. Drum Major Band 23rd Infantry 1909 III
Hoder Charles F. Captain B 14th Infantry 1910 IV
Whalen Charles F. Major Headquarters & Headquarters Company 105th Infantry NYNG 1950 IV
Beuresch Charles F. 2nd Lieutenant A 7th Regiment 1897 III
Roe Charles F. Major General National Guard 1899 IV
Porter Charles F. Private E 7th Regiment 1901 IV
Denison Charles F. 2nd Lieutenant 22nd Engineers 1919 IV
Hader Charles F. Major 14th Infantry 1915 III
Tupper Charles F. Captain 12th Separate Company 1899 III
Hogben Charles F. Sergeant A 2nd Infantry 1916 IV
Stanton Charles F. Captain A 104th Field Artillery 1935 I
Stanton Charles F. Brigadier General Retired State Staff 1950 Special (35 Year)
Schmidt Charles F. Private K 10th Infantry 1920 I
Donvale Charles F. Staff Sergeant A 13th Regiment 1944 IV
Beale Charles F. Private 1st Class 369th Infantry 1937 IV
Schmidt Charles F. Quartermaster Sergeant A 1st Infantry Regiment 1914 II
Berg Charles F. Private C 7th Infantry Regiment 1910 II
Everitt Charles F. Corporal Signal Corps, 1st Separate Company 1909 IV
Schmidt Charles F. Quartermaster Sergeant 28th Separate Company/ A 1st Infantry 1909 III
Bement Charles F. 2nd Lieutenant A 71st Regiment 1894 IV
Schmidt Charles F. Sergeant 28th Separate Company 1907 IV
Doebler Charles F. 2nd Lieutenant 10th Infantry 1936 III
Weigel Charles F. Sergeant B 105th Field Artillery 1939 IV
Winkelman Charles F. Private G 7th Regiment 1907 IV
Berg Charles F. [Quartermaster Sergeant] C 7th Regiment 1905 III
Fountaine Charles F. B 1st Medical Tank 205th Armored NYARNG 1960 III
Nicol Charles F. Major [Medical Corps] 23rd Regiment [1944] IV
Gallo Charles F. Corporal F 156th Field Artillery 1939 IV
Fountaine Charles F. Master Sergeant B 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Abbott Charles F. 2nd Lieutenant K 22nd Regiment 1895 IV
Rheinheimer Charles F. Sergeant M 107th Infantry 1939 IV
Minor Charles F. Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Bamman Charles F. Private 2nd Class A Corp of Engineers 1915 IV
Steger Charles F. 1st Sergeant A 65th Infantry Regiment 1914 II
Liebrecht Charles F. Major 156th Field Artillery 1949 III
Pettin Charles F. Captain 1947 III
Steger Charles F. First Sergeant A 65th Infantry 1911 III
Liebrecht Charles F. Captian 170th Field Artillery Battalion 1942 IV
Radzinsky Charles Francis Sergeant D 156th Field Artillery 1927 I
Mosher Charles Francis Captain 108th Infantry 1924 IV
French Charles Francis Private C 7th Regiment 1898 IV
Stone Charles Francis Jr. Sergeant A Squadron A 1921 IV
Everett Charles Frederick First [Class] Sergeant A 1st Battalion Signal Corps 1914 III
Berg Charles Frederick Private C 7th Infantry 1915 I
Gordon Charles G. First Sergeant B 71st Infantry 1917 I
Wilson Charles G. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Alleyn (sp?) Charles G. 1st Sergeant B 7th Infantry 1914 I
Gordon Charles G. 1st Sergeant B 71st Infantry Regiment 1912 II
Cleminshaw Charles G. Captain & Aide-de-Camp 3rd Brigade 1894 IV
Rosse Charles G. Staff Sergeant Headquarters 2nd Battalion 105th Infantry 1941 III
Gordon Charles G. First Sergeant B 71st Infantry 1907 III
Cleminshaw Charles G. Major & Commissary of Subsistence Field & Staff 3rd Brigade 1903 II
Ashfolk Charles G. E M First Class 6th Fl Division 2nd Battalion NMNY 1936 III
Hanft Charles G. Private C 7th Regiment 1900 IV
Gordon Charles G. Sergeant B 71st Regiment 1901 IV
Nichols Charles G. Corporal G 10th Infantry 1938 IV
Burns Charles G. Major 12th Regiment 1895 I
Stevenson Charles G. Colonel JAGC Headquarters and Headquarters Detachment, NYARNG 1958 I
Evans Charles G. Sergeant Troop A 121st Cavalry 1938 IV
Clemenshaw Charles G. Captain 3rd Brigade 1898 III
Stevenson Charles G. Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1953 II
Stevenson Charles G. Captain G 8th Infantry 1906 III
Woods Charles G. 1st Lieutenant Field & Staff NYNG Headquarters 1926 II
Todd Charles G. Lt. Colonel 23rd Regiment 1905 I
Blakeslee Charles G. Colonel Field & Staff 104th Field Artillery Regiment 1928 II
Stevenson Charles G. Colonel Headquarters 1049 III
Schultheis Charles G. 1st Lieutenant A 71st Infantry 1938 IV
Todd Charles G. Captain K 23rd Infantry Regiment 1900 II
Blakeslee Charles G. Major 104th Field Artillery 1923 III
Stevenson Charles G. Captain 14th Infantry 1937 IV
Ostberg Charles G. 1st Lieutenant D 14th Infantry 1916 IV
Todd Charles G. Captain K 23rd Regiment 1895 III
Blakeslee Charles G. Major 104th Field Artillery 1922 IV
Halliday Charles G. Private C 7th Infantry Regiment 1910 II
Todd Charles G. 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1894 IV
Curtis Charles G. Hospital Steward 13th Regiment 1897 I
Halliday Charles G. Corporal D 7th Regiment 1897 IV
Kelly Charles G. 1st Lieutenant M 174th Infantry 1938 IV
Curtis Charles G. Hospital Steward Hospital Corps 13th Infantry Regiment 1894 II
Halliday Charles G. Private C. 7th Infantry 1915 I
Pennington Charles G. Sergeant F 23rd Infantry 1914 IV
Wingate Charles G. Sergeant Major 23rd Regiment 1899 IV
Halliday Charles G. Private C 7th Regiment 1905 III
Douglass Charles G. Chief Warrant Officer 2 Battery B 1st Howitzer Battalion 186th Artillery 1960 IV
Rappe Charles G. Sergeant, 1st Class H.C. 10th Infantry 1909 IV
Murphy Charles G. 1st Lieutenant Battery K 245th Coast Artillery 1937 IV
Alleyn Charles G. Private B 7th Infantry Regiment 1909 II
Ekman Charles G. First Sergeant G 14th Infantry 1913 IV
Alleyn Charles G. Corporal B 7th Regiment 1899 IV
Wilson Charles G. Chief Warrant Officer 3 Headquarters 258th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Alleyn Charles G. Sergeant B 7th Regiment 1904 III
Bratman (sp?) Charles G. Jr. Sergeant I 22nd [Engineers] 1912 IV
Woods Charles George 1st Lieutenant Department of State Staff 1932 I
Stevenson Charles Goldsmith Captain G 8th Regiment 1901 IV
Blakeslee Charles Gray Colonel 104th Field Artillery 1932 I
Moses Charles Griffith 22nd Regiment 1902 IV
Hanft Charles Gustav Private C 7th Infantry 1915 I
Judson Charles H Colonel 101st 1950 I
Kollian Charles H. Private 4th Field Hospital 1920 IV
Barnum (sp?) Charles H. Private K 23rd Regiment 1899 III
Hitchcock Charles H. Captain 20th Separate Company 1897 III
Pierce Charles H. Private 41st [Sep Co] 1901 III
Reisig Charles H. Quartermaster Sergeant E 7th Infantry Regiment 1906 II
Hitchcock Charles H. 1st Lieutenant 20th Separate Company 1894 IV
Ellard Charles H. Lieutenant Colonel Field & Staff 244th Coast Artillery Regiment 1938 II
Behrens Charles H. Captain 1st Battalion Headquarters 156th Field Artillery 1927 IV
Hanneck Charles H. Sergeant D 13th Regiment 1907 IV
Hinman Charles H. 1st Lieutenant 20th Separate Company 1900 IV
Reisig Charles H. J. M. Sergeant E 7th Infantry 1911 I
Ellard Charles H. Major 244th Coastal Artillery 1933 III
Stoddard Charles H. Captain E 71st Regiment 1898 IV
Reisig Charles H. [Imr] Sergeant E 7th Regiment 1901 III
Marquard Charles H. Corporal H C 47th Regiment 1905 IV
VanGaasbeck Charles H. Quartermaster Sergeant 14th Separate Company 1898 III
Hallden Charles H. Major 106th Infantry, 27th Division 1947 IV
Ellard Charles H. Major 244th Coast Artillery 1927 IV
Weeks Charles H. Quartermaster Sergeant H 22nd Regiment 1906 IV
Outhouse Charles H. Staff Sergeant Service Battery 156th Field Artillery 1941 III
Dufrain Charles H. 1st Lieutenant L 105th Infantry 1937 III
VanGaasbeek Charles H. Quartermaster Sergeant 14th Separate Company 1903 II
Luscomb Charles H. Major 13th Regiment 1894 IV
Dobbin Charles H. Quartermaster Sergeant 22nd Separate Company 1895 IV
Ryer Charles H. Sergeant C 71st Regiment 1899 IV
Hallenbeck Charles H. Sergeant C 10th Battalion 1899 IV
Thompson Charles H. Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Hallenbeck Charles H. Sergeant C 10th Battalion 1904 III
Van Gaasbeek Charles H. Quartermaster Sergeant 14th Separate Company 1894 IV
Hunter Charles H. First Sergeant C 13th Regiment 1907 IV
Saltus Charles H. Corporal G 369th Infantry 1938 IV
Collier Charles H. Private 21st Separate Company 1904 IV
Cadwell Charles H. Private F 7th Infantry Regiment 1900 II
Smith Charles H. 2nd Lieutenant Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1912 II
Neioman Charles H. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1914 II
Cadwell Charles H. Corporal F 7th Regiment 1895 III
Smith Charles H. 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Field & Staff 22nd Engineers 1907 III
Brady Charles H. Colonel Field & Staff Second Corps Artillery 1958 II
Cadwell Charles H. Corporal F 7th Regiment 1894 IV
Connor Charles H. Private C 7th Regiment 1907 IV
Smith Charles H. Private First Class A 174th Infantry 1941 III
Brady Charles H. Lt. Colonel 187th Field Artillery Group NYNG 1955 III
McKenzie Charles H. Quartermaster Sergeant 21st Sep. Co,/ D 2nd Infantry 1908 III
Gaus Charles H. Major 3rd Brigade 1907 I
Burkhardt Charles H. 2nd Lieutenant Company A 2nd Infantry, NYG 1945 I
Hanro (sp?) Charles H. Sergeant 2nd Separate Company 1901 IV
Connor Charles H. Private C 7th Infantry 1911 III
Smith Charles H. 2nd Lieutenant [I] 22nd Regiment 1902 IV
McKenzie Charles H. Private 21st Separate Company 1903 IV
Gaus Charles H. Major & Inspector of Small Arms Practice & Ordnance Officer Field & Staff 3rd Brigade 1902 II
Burkhardt Charles H. Sergeant Medical Detachment 2nd Regiment New York Guard 1942 II
Smith Charles H. Captain Headquarters & Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Lockwood Charles H. First Sergeant K 47th Regiment 1906 IV
Gaus Charles H. Major & Inspector Rifle Practice 3rd Brigade 1897 III
Ohrnberger Charles H. Supply Sergeant 258th Field Engineer 1922 III
Gaus Charles H. Major & Inspector of Rifle Practice 3rd Brigade 1894 IV
Bucholtz Charles H. M 10th Infantry 1913 IV
Burkhart Charles H. Sergeant 105th Infantry 1930 III
Brewer Charles H. Drum Major 23rd Regiment 1897 I
Beer Charles H. Sergeant C 12th Infantry 1917 IV
Burkhart Charles H. Staff Sergeant Medical Detachment 105th Infantry 1925 IV
Pennoyer Charles H. Private G 23rd Regiment 1895 I
Earley Charles H. Sergeant Service Company 108th Infantry 1937 III
Ketley Charles H. Private 30th Separate Company 1899 III
Newman Charles H. Major 2nd Brigade 1920 I
Rignel Charles H. 2nd Lieutenant H 74th Infantry 1913 IV
Steerwerth Charles H. Regimental Supply Sergeant 23rd Infantry 1920 I
Locono Charles H. Sergeant Headquarters Battery 244th Coast Artillery Regiment 1936 II
McCullough Charles H. Private D 369th Infantry 1940 IV
Mohr Charles H. [Master Engineer Senior Grade] 102nd Engineer 1922 IV
Kirby Charles H. Sergeant E 7th Regiment 1900 IV
Adrean Charles H. Sergeant A 1st Infantry 1915 III
Abbes Charles H. Major Headquarters 1st Battalion-71st Infantry 1952 III
Locono Charles H. Sergeant [Headquarters Battery] 244th Coastal Artillery 1935 III
Vanderlip Charles H. [CSF] 14th Fleet Division [3rd Battalion] 1932 III
Barnum Charles H. Private K 23rd Infantry Regiment 1903 II
Lomax Charles H. Private E 22nd Regiment 1894 IV
Adrean Charles H. Sergeant A 28 1st Infantry 1909 IV
Williams Charles H. Sergeant H 2nd Infantry Regiment 1918 II
Barnum Charles H. Private K 23rd Regiment 1894 IV
May (sp?) Charles H. Captain Commissary 47th [Infantry] 1911 IV
Kelley Charles H. Sergeant 30th Separate Company 1894 IV
Williams Charles H. Captain 65th Infantry 1915 III
Boyle Charles H. Machinist Mate First Class 5th Fl. Division 2nd Battalion NMNY 1936 III
Brown Charles H. Drum Major Band 23rd Infantry Regiment 1894 II
Galliker Charles H. Private G 71st Infantry 1912 III
Williams Charles H. Private 46th Separate Company 1899 IV
Manneck Charles H. Post Quartermaster Sergeant 13th Artillery District 1912 III
Brown Charles H. 7th Infantry 1913 Special (40 Year)
Galliker Charles H. Private G 71st Regiment 1908 IV
Williams Charles H. Private 46th Separate Company 1904 III
Barnes Charles H. 1st Lieutenant Ordinance Department 3rd Infantry 1913 IV
Judson Charles H. Captain B 101st Signal Battalion 1939 II
Kivlen Charles H. Sergeant K 14th Regiment 1900 IV
Bohn Charles H. 1st Lieutenant 47th Infantry 1920 III
Judson Charles H. Captain B 101st [Sug Battalion] 1934 III
Kerner Charles H. Sergeant K 47th Regiment 1907 IV
Rushton Charles H. Captain A 174th Infantry Regiment 1938 II
Ebripler (sp?) Charles H. Private G 7th Regiment 1901 IV
Townsend Charles H. First Sergeant L 23rd Infantry 1920 I
Bohn Charles H. 1st Lieutenant 47th Infantry 1913 IV
Canfield Charles H. Captain H 10th Infantry 1914 III
Rushton Charles H. 1st Lieutenant A 174th Infantry 1933 III
Lange Charles H. Sergeant A 1st Infantry 1916 III
Townsend Charles H. Sergeant G 23rd Infantry Regiment 1913 II
Canfield Charles H. 1st Lieutenant H 10th Infantry 1908 IV
Jeckel Charles H. Sergeant I 71st Infantry 1914 IV
Lange Charles H. Private A 28th 1st Infantry 1911 IV
Rutan Charles H. Sergeant 13th C.D.C., 1st Separate Company 1915 IV
Frank Charles H. E. Private 14th Infantry 1920 IV
Kerner Charles H. Jr. Sergeant 1 Squadron A 1906 IV
Townsend Charles H. Jr. Sergeant G 23rd Infantry 1909 III
Franklin Charles H. R. Private 13th Company 9 CDC 1915 III
Worsdale Charles H. R. Warrant Officer 1 B 187th Field Artillery Group NYNG 1955 IV
Franklin Charles H. R. Private 13th [9th Artillery Dist] 1909 IV
Worsdale Charles H.R. Chief Warrant Officer 2nd Class Field & Staff 955th Field Artillery Battalion 1956 II
Franklin Charles H.R. Supply Sergeant K 69th Infantry Regiment 1920 II
Worsdale Charles H.R. Warrant Officer 1 187th Field Artillery Group NYNG 1955 III
Vanderlip Charles Harmon [Chief Slupsfitter] 8th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV
Townsend Charles Harrison Jr. Corporal G 23rd Regiment 1904 IV
Manno Charles Henry 1st Sergeant 2nd Separate Company 1905 III
King Charles Henry Captain 2nd Field Artillery 1921 IV
Cooke Charles Herbrt 1st Sergeant M 23rd Regiment 1910 IV
Newman Charles Howard 1st Lieutenant, Battalion Quartermaster Company F & S 23rd Regiment 1903 IV
Williams Charles Hoyt 2nd Lieutenant Battalion Quartermaster & Com. 65th Regiment 1910 IV
DeBevoise Charles I. Colonel Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1916 II
DeBevoise Charles I. Major F & S Squadron C 1906 IV
Olsen Charles I. Captain AUS 1950 IV
De Bevoise Charles I. Major Squadron C 1910 III
Alger Charles I. Staff Sergeant 2nd Regiment, N.Y. Guard 1941 IV
Cannon Charles J. Regimental Quartermaster Sergeant N C S 69th Regiment 1905 IV
Martin Charles J. Sergeant 1st Class 1st Armored Rifle Battalion 174th Infantry 1960 IV
Domocker Charles J. Major 174th Infantry 1927 III
Rizzo Charles J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
Rizzo Charles J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Reynolds Charles J. Supply Sergeant A 22nd Engineer 1919 I
Ford Charles J. Sergeant [10th 13th Artillery [Dist] 1914 III
Morano Charles J. Master Sergeant Battery B 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 III
Wolf Charles J. Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1907 II
Reynolds Charles J. Quartermaster Sergeant A 22nd Engineer Regiment 1915 II
Ford Charles J. Sergeant 10th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Bord Charles J. Private A 22nd Regiment 1895 IV
Wolf Charles J. Colonel 74th Infantry 1912 I
Reynolds Charles J. Corporal A 22nd Engineers 1910 III
Austin Charles J. Sergeant C 7th Infantry Regiment 1909 II
Post Charles J. Private C M 14th 10th Infantry 1908 IV
Ahern Charles J. Major Quartermaster Corps 1916 III
Wenzler Charles J. Technical Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Austin Charles J. Sergeant C 7th Regiment 1904 III
McGowan Charles J. Captain 13th Infantry 1948 III
Wieboldt Charles J. G 207th Coast Artillery 1941 IV
Buchannan Charles J. Major Staff 3rd Brigade 1901 IV
Keeler Charles J. , 1st Class NYNM-USNR 1941 IV
Austin Charles J. Corporal C 7th Regiment 1899 IV
Austin Charles J. Private C 7th Infantry 1914 I
DeLancey Charles J. Major 187th Field Artillery Group NYNG 1949 IV
Bernhardt Charles J. Major 27th Quartermaster 27th Infantry Division 1954 III
Brady Charles J. Major Headquarters 187th Field Artillery Group NYNG 1949 IV
Connor Charles J. Private 9th C.D.C., 22nd Separate Company 1916 IV
Lamb Charles J. Colonel 6th Infantry, NYG 1947 I
Rapisardi Charles J. Chief Warrant Officer 145th Ordnance Company 106th Ordnance Battalion 1963 II
Lamb Charles J. Lieutenant Colonel Field & Staff 6th Regiment New York Guard 1943 II
Donnocker Charles J. Major 174th Infantry 1937 I
Dexter Charles J. Lieutenant Colonel Field & Staff 12th Infantry Regiment 1899 II
Rapisardi Charles J. Warrant Officer 102nd Ordinance Battalion NYNG 1958 III
Lamb Charles J. Captain M 1st Infantry 1913 III
Donnocker Charles J. Major Field & Staff 174th Infantry Regiment 1932 II
Schwartz Charles J. Private 1st Class 104 Hospital Company 102nd Medical Regiment 1934 II
Sayers Charles J. Private 32nd Separate Company 1899 IV
White Charles J. 1st Lieutenant L 10th Infantry 1941 III
Rapisardi Charles J. Warrant Officer 1 102nd Ordnance Company (DS) 1957 IV
Feller Charles J. Corporal 29th Separate Company 1908 IV
Baker Charles J. Major 165th Infantry 1947 III
Lamb Charles J. 2nd Lieutenant 31st Separate Company 1908 IV
Donnocker Charles J. Major 174th Infantry 1925 IV
Schwartz Charles J. Private First Class 104th Hospital Company 102nd Medical Regiment 1929 III
Taggart Charles J. 1st Lieutenant 74th Infantry 1915 III
Probst Charles J. Staff Sergeant 102nd Photo Sec 27 Division Avia 1938 IV
Iieges Charles J. Captain [Hospital Corps] 22nd [Engineers] 1912 IV
Holt Charles J. Quatermaster Sergeant S. 23th Regiment 1894 I
Brooks Charles J. Private F 7th Infantry 1911 IV
Hertgen Charles J. Major 14th Infantry 1947 III
Crowley Charles J. Chief Musician 8th Artillery District 1908 III
McKenna Charles J. Private L 7th Infantry 1912 IV
Crowley Charles J. [NCS] 8th Regiment 1903 IV
Clarke Charles J. Sergeant E 14th Infantry 1917 IV
VonderBorn Charles J. Sergeant I 10th Infantry 1917 IV
Seiter Charles J. Captain C 12th Regiment 1894 III
Clark Charles J. Lieutenant Colonel 244th Coastal Artillery [AUS] 1949 III
Auffertly Charles J. Captain Battery B 212th Artillery 1923 IV
Clark Charles J. 1st Lieutenant 244th Coast Artillery 1939 IV
Dregia (sp?) Charles J. Captain 22nd Engineer 1918 III
Connolly Charles J. Sergeant G 69th Infantry 1914 IV
Morano Charles J. Sr. Master Sergeant Battery B 156th Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Butchko Charles J. Sr. Master Sergeant Medical Detachment 175th Armored Infantry Battalion 1956 IV
Conners Charles J. Sr. Chief Warrant Officer Battery C 170th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Dornocker Charles John Major 174th Infantry 1924 IV
Wolf Charles Joseph Major [F&S] 74th Regiment 1902 III
Wolf Charles Joseph Major 74th Regiment 1898 IV
Ahern Charles Joseph 1st Lieutenant & Adjutant 12th Infantry 1911 IV
Schwartz Charles Joseph Private First Class 104th Hospital Corps 102nd Medical Regiment 1924 IV
Gehring Charles Jr. 1st Lieutenant Headquarters Company 1st Battalion 106th Infantry 1926 III
Curie Charles Jr. 1st Lieutenant & Squadron Adjutant F & S Squadron C 1906 IV
Curie Charles Jr. 1st Lieutenant Staff Squadron C 1910 III
Vehring Charles Jr. Captain Headquarters Company 106th Infantry Regiment 1930 II
Demilt Charles Jr. Corporal 42nd Infantry Division Band NYNG 1954 IV
Landon Charles Jr. Corporel [6th Company 13th CDC] 1914 III
Fertig Charles K. W T Second Class 33rd Division NYNM 1941 III
Keller Charles K. Captain 74th Infantry 1920 III
Barr Charles K. Corporal 336th AAA Company SW-DMC NYG 1950 IV
Bullard Charles K. Captain E 51st Regiment 1945 IV
Hotchkiss Charles L. Sergeant 2nd Signal Corps 1895 III
Lane Charles L. Major 1948 III
Warner Charles L. Sergeant 31st Separate Company 1905 IV
Starks Charles L. Private Hospital Corps 2nd Infantry Regiment 1914 II
Jones Charles L. Sergeant B 2nd Infantry, 7th Separate Company 1910 IV
Starks Charles L. H.C. Private 22nd Separate Company 1906 III
Moore Charles L. Master Sergeant Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1927 II
Starks Charles L. Private 22nd Separate Company 1901 IV
Moore Charles L. Color Sergeant 105th Infantry 1922 III
Mulford Charles L. Quartermaster Sergeant E 7th Infantry 1915 III
Prull Charles L. Private 114th Separate Company 1898 IV
Moore Charles L. Sergeant 6th Separate Company 1906 IV
Orcutt Charles L. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Koops Charles L. Musician B 12th Regiment 1895 IV
Acker Charles L. Private B 7th Regiment 1904 IV
Hill Charles L. Battalion Sergeant Major [N. C. S.] 14th Regiment 1907 IV
Kelly Charles L. 1st Sergeant C 69th Infantry Battalion 1894 II
Mainland Charles L. Private K 13th Regiment 1907 IV
Burton Charles L. Private C 1st Infantry, 39th Separate Company 1909 IV
Comfort Charles L. Sergeant F 7th Regiment 1897 III
Hill Charles L. Color Sergeant 14th Infantry 1912 III
Comfort Charles L. Sergeant F 7th Regiment 1894 IV
Drake Charles L. Sergeant A 12th Infantry 1912 IV
Brintnall Charles L. Private 6th Separate Company 1894 III
Bubbs Charles L. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 IV
Flynn Charles L. First Sergeant Headquarters Battery CT 3rd Battalion 258th Field Artillery 1939 IV
Patchin Charles L. Captain 3rd Infantry 1947 IV
Peterson Charles L. Sergeant Band 23rd Infantry 1911 III
Peterson Charles L. Quartermaster Sergeant F M 23rd Regiment 1908 IV
Rates Charles L. 2nd Lieutenant A 105th Field Artillery 1939 IV
Lane Charles L.. Captian F 108th Infantry 1943 IV
Andrews Charles Lee Lieutenant [2] [1st Battalion Naval Militia] 1902 IV
Moore Charles Leonard Master Sergeant Headquarters Company 14th Infantry 1931 I
Nevins Charles M Supply Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Infantry Regiment 1919 II
Holmberg Charles M. Sergeant 1 13th Artillery District 1913 III
Nevius Charles M. Master Sergeant Svc 108th Infantry 1923 I
Connolly Charles M. Private A 12th Regiment 1897 III
Nevius Charles M. Cook M 3rd Infantry 1912 III
Lounsberry Charles M. Private 1st Company 13th Artillery District 1911 II
Underwood Charles M. Sergeant B 10th Battalion 1894 IV
Nevius Charles M. Private 2nd Separate Company 1907 IV
Lounsbery (sp?) Charles M. Private A [13th Regiment] 1905 III
Benedict Charles M. Lance Corporal B 7th Regiment 1902 IV
Spencer Charles M. Corporal Medical Department 3rd Infantry 1908 IV
Mason Charles M. Master Sergeant C 127th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Nichols Charles M. Private 13th Separate Company 1899 IV
Hoemberg Charles M. Chief Electrician 1st Battalion NMNY 1923 I
Ward Charles M. 2nd Lieutenant E 23rd Regiment 1905 IV
Hohnberg Charles M. Private [5th Co.] 13th Art. District 1909 IV
Martune Charles M. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1910 II
Hart Charles M. Captain 101st Cavalry 1923 IV
Ransom Charles M. Lt. Colonel, Assistant Adjutant General Staff 4th Brigade 1907 III
Freise Charles M. Sergeant F 71st Infantry 1913 IV
Ransom Charles M. 4th Brigade 1902 IV
Smith Charles M. Battalion Sergeant Major Non-commissioned Staff 12th Infantry Regiment 1911 II
Vernier Charles M. First Sergeant 2nd Separate Company/ M 3rd Infantry 1909 III
Reid Charles M. 1st Lieutenant L 13th Regiment 1902 IV
Smith Charles M. 1st Sergeant B 12th Regiment 1906 III
Baker Charles M. 1st Sergeant B 7th Regiment 1894 III
Smeltzer Charles M. [Imr] Sergeant H 23rd Infantry 1912 IV
Bolline Charles M. Master Sergeant Headquarters Detachment 27th Division 1937 III
Johnson Charles M. Corporal K 47th Regiment 1896 IV
Rumsey Charles M. Lieutenant 61st IS Battalion NYG 1960 IV
Fortunato Charles M. Master Sergeant 102nd Ordnance Company (DS) NYARNG 1959 IV
Steffens Charles M. 2nd Lieutenant Service Battery 244th Coast Artillery NYARNG 1959 III
Ringwald Charles M. Musician M 14th 10th Infantry 1908 IV
Steffins Charles M. First Sergeant 244th Coast Artillery 1926 IV
Ersly Charles M. First Sergeant 26th Separate Company 1894 IV
Ware Charles M. Captain E 23rd Infantry Regiment 1916 II
Lounesbury Charles M. Private A 13th Regiment 1899 IV
Scheiterle Charles M. Jr. 1st Lieutenant I 174th Infantry 1933 I
Scheiterle Charles M. Jr. 1st Lieutenant I 174 Infantry 1922 III
Scheiterle Charles M., Jr. 1st Sergeant I 3rd Infantry 1916 IV
Scheiterle Charles M.Jr. 1st Lieutenant I 174th Infantry Regiment 1928 II
Vernier Charles Max Sergeant 2nd Separate Company 1905 IV
Ward Charles Miron 1st Lieutenant E 23rd Infantry 1910 III
LaForty Charles N. Chief Damage Controlman Carpenter Division 3-102 Naval Militia 1963 II
Leach Charles N. Sergeant G 23rd Regiment 1899 IV
Behrens Charles N. Major Army Air Forces 1942 I
Hinman Charles N. 1st Lieutenant 20th Separate Company 1906 III
Morgan Charles N. Colonel State Detachment 1954 I
Bajart Charles N. Color Bearer 12th Regiment 1894 IV
Thompson Charles N. Sergeant Major 9th Regiment 1898 IV
Bajart Charles N. Color Sergeant 12th Regiment 1932 Special (35 Year)
Bajart Charles N. [Imr] Sergeant 12 Infantry 1912 Special (30 Year)
Bogart Charles N. Private C 12th Infantry Regiment 1901 II
Carey Charles N. Artificer I 1st Infantry 1917 IV
Dirksen Charles N. Technical Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Bliss Charles N. Sergeant A 1st Cavalry 1916 IV
Collins Charles N. Private E 3rd Infantry 1913 III
Bailey Charles N. Sergeant Battery C 186th AFA Battalion NYARNG 1959 IV
Collins Charles N. Corporal Hospital Corps Att 3rd Infantry 1908 IV
Newman Charles N. 1st Lieutenant, Battalion Adjutant Field & Staff 23rd Infantry 1909 III
Grannis Charles N. Quartermaster Sergeant I 12th Regiment 1904 IV
Lefferts Charles N. 1st Lieutenant 7th Infantry 1921 IV
Brown Charles N. Sergeant Service Company 174th Infantry 1939 IV
Baese (sp?) Charles O Private H 7th Infantry 1911 IV
Davis Charles O. Major F&S 13th Regiment 1902 III
Toussaint Charles O. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1905 II
Davis Charles O. Colonel 1911 I
Davis Charles O. Major Field & Staff 13th Infantry Regiment 1906 II
Brinckerhoff Charles O. Lt. Commander 2nd Battalion NYNM 1913 III
Brinckerhoff Charles O. Lieutenant 2ND Battn., N.M. 1909 IV
Boswell Charles O. Major & Medical Corps Non-commissioned Staff NYNG Headquarters 1920 II
Schwikert Charles O. Seaman 2nd Division 3rd Battery 1913 IV
Johnston Charles O. Sergeant I 105th Infantry 1937 III
Lamoth Charles O. Sergeant H 14th Infantry 1914 IV
Boswell (sp?) Charles O. Captain Med. Corps, 3rd Regiment 1909 IV
Dooley Charles O. Corporal 17th Separate Company 1901 IV
Soderstrom Charles O. Private I 23rd Infantry 1914 IV
Green Charles O. 1st Lieutenant, Assistant Surgeon 47th Separate Company 1907 III
Doerr Charles O. E. Mess Sergeant H 3rd Infantry 1917 III
Doerr Charles O. E. [Imr] Sergeant [H/1st] 3rd Infantry 1911 IV
Doerr Charles O. E. Corporal Howitzer Company 108th Infantry 1938 Special (35 Year)
Doerr Charles O.E. Corporal Howitzer Company 108th Infantry Regiment 1922 II
Boswell Charles Oliver Captain [ M C ] 1915 III
Green Charles Oliver 47th Separate Company 1901 IV
Toussaint Charles Otis 1st Lieutenant & Battalion Adjutant 7th Regiment 1899 III
Toussaint Charles Otto Captain 7th Infantry 1919 I
Morgan Charles P. Sergeant First Class Headquarters Battery 226th Field Artillery Battalion NYNG 1953 IV
Bourgard Charles P. Musician B 9th Regiment 1895 IV
Shinn Charles P. 1st Lieutenant C 13th Regiment 1900 IV
Turner Charles P. 1st Lieutenant E 71st Infantry 1912 III
Turner Charles P. Sergeant E 71st Infantry 1908 IV
Keller Charles P. Major Field & Staff 74th Regiment New York Guard 1945 II
Keller Charles P. First Sergeant E 3rd Infantry 1914 IV
Brokaw Charles P. First Sergeant Service Battery 258th Field Artillery 1937 III
Shannon Charles P. Sergeant 16 9th Artillery District 1910 III
Shannon Charles P. Sergeant D 9th Regiment 1905 IV
Rogers Charles P. Sergeant A 22nd Corps Engineers 1909 IV
Noll Charles P. Sergeant 245th Coast Artillery 1937 IV
Heilkamp (sp?) Charles P. Private H 13th Regiment 1901 IV
Fisher Charles P. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Company CC"A" 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Eglestine Charles P. Mess Sergeant G 10th Infantry 1936 III
Connaughton Charles P. Sergeant D 14th Regiment 1897 IV
Chapin Charles P. Private F 65th Regiment 1894 IV
Barker Charles P. Sergeant First Class [1st Company Signal Corps] 1907 IV
Staubach Charles P. Captain Company H 8th Regiment 1903 IV
Loeser Charles P. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1914 II
Loeser Charles P. Sergeant D 7th Infantry 1909 III
Crissey Charles P. Lt. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1920 IV
Loeser Charles P. Corporal D 7th Regiment 1904 IV
Stewart Charles P. First Sergeant M 7th Infantry 1916 III
Vesper Charles P. Sergeant H 65th Infantry 1913 IV
Stewart Charles P. Private E 7th Infantry 1911 IV
Doerr Charles P.E. Corporal How 108th Infantry 1927 I
Gray Charles Perley Captain 107th Infantry 1926 IV
Mallery (sp?) Charles R. Private B 2nd Infantry 1913 IV
Heintz Charles R. Private F 12th Infantry Regiment 1912 II
Heureynes (sp?) Charles R. Private K 22nd Regiment 1898 III
Heintz Charles R. Private F 12th Infantry 1907 III
Heintz Charles R. Private F 12th Regiment 1901 IV
Vogler Charles R. 1st Lieutenant C 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Murray Charles R. 1st Lieutenant 39th Separate Company 1894 IV
Rhodebeck Charles R. Musician A 14th Infantry 1914 III
Rhodebeck Charles R. Musician A 14th Infantry 1908 IV
Jacoby Charles R. Machinist Mate 1st Class 32nd Division, NYNM 1939 IV
Weaver Charles R. Sergeant Medical Department Detachment 10th Infantry 1939 IV
Anderson Charles R. Corporal Service Battery 104th Field Artillery 1939 IV
Coffin Charles R. Captain 47th Infantry 1917 III
McCarthy Charles R. Captain Headquarters 106th AAA Gun Battalion NYNG 1953 IV
Morse Charles R. 2nd Battery 1906 III
Seymour Charles R. Captain Battery C 1st Field Artillery Regiment 1913 II
Coffin (sp?) Charles R. 1st Lieutenant C 23rd Infantry 1911 IV
Seymour Charles R. Captain, Ordnance Department 1st Infantry 1908 III
Seymour Charles R. Captain C 18th Field Artillery 1914 I
Morrison Charles R. Captain 245th Coastal Artillery 1933 III
Henriques Charles R. Private K 22nd Regiment 1894 IV
Hurley Charles R. Captain I 74th Infantry 1908 IV
Hampton Charles R. Master Sergeant 42nd Recon Company NYNG 1958 IV
Kreps Charles R. Private H 13th Regiment 1907 IV
Shirley Charles R. [Civilian] Battery B Was in 104th Field Artillery Battalion 1955 I
Cerveny Charles R. Sergeant Quartermaster Detachment SS 1941 III
Cothington Charles R. Staff Sergeant Service Company 108th Infantry Regiment 1923 II
Shaw Charles R. Private C 7th Regiment 1903 III
Shirley Charles R. First Sergeant Battery B 104th Field Artillery 1937 III
Silkman Charles R. Captain G 23rd Regiment 1894 IV
Disbrow (sp?) Charles R. Sergeant F 22nd Regiment 1901 IV
Miller Charles R. Sergeant First Class [2nd] Signal Corps 1913 IV
Griffiths Charles R. Trumpeter Sergeant 74th Infantry 1916 IV
Codington Charles R. First Sergeant B 3rd Infantry 1918 III
Codington Charles R. Private B 34 3rd Infantry 1910 IV
Carlson Charles R. Private Battery D 104th Field Artillery 1937 IV
Seymour (sp?) Charles R. 1st Lieutenant 20th Separate Company 1901 IV
Falk Charles R. Sergeant [G] or [Y] 14th Infantry 1909 IV
Jaycox Charles R. Major Headquarters 2nd Regional Command NYG 1957 IV
Munshe (sp?) Charles R. 1st Lieutenant Battery E 245th Artillery 1926 IV
Jacobsen Charles R. Lieutenant Commander 33rd Fleet Division Naval Militia 1933 II
Munske Charles R. Captain G 245th Coast Artillery 1940 I
Jacobsen Charles R. Lieutenant 11th Separate Division 1929 III
Rust Charles R. Sergeant 105th M G Battalion 1922 IV
Munske Charles R. Captain Battery G 245th Coast Artillery Regiment 1935 II
Munske Charles R. Captain Battery C 245th Coast Artillery 1930 III
Worsdale Charles R. H. Chief Warrant Officer 3 955th Field Artillery Battalion, NYARNG 1958 I
Braine Charles R. Jr. Corporal F 23rd Regiment 1895 IV
Silkman Charles Ransom Captain G 23rd Regiment 1897 III
Shaw Charles Read Private C 7th Regiment 1898 IV
Jacobsen Charles Reginald Lieutenant 11th Separate Division Naval Militia NY 1925 IV
Munske Charles Robert Colonel 245th Coast Artillery AUS 1950 Special (35 Year)
Murray Charles Rogers 1st Lieutenant 39th Separate Company 1896 III
Rickard Charles Roy [Chief Printer] 13th Division [3rd Battalion] 1933 III
Richard Charles Roy Chief Porter 4th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Richards Charles S. Captain [F&S] 12th Regiment 1906 IV
Fleming Charles S. Lt. Colonel 369th Anti-Aircraft Artillery Group 1954 I
Fleming Charles S. Lieutenant Colonel Headquarters 369th Anti-aircraft Artillery Group 1949 II
Fleming Charles S. Major State Detachment New York National Guard 1948 III
Luscomb Charles S. Colonel 13th Regiment 1898 III
Fleming Charles S. 1st Lieutenant B 369th Infantry 1938 IV
Garrity Charles S. Private 7th Separate Company 1905 IV
Burns Charles S. Major Field & Staff 12th Infantry Regiment 1894 II
Gleim Charles S. Colonel 245th Coast Artillery 1939 I
Horsburgh Charles S. Captain 28th Separate Company 1906 I
Gleim Charles S. Major Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1933 II
Horsburgh Charles S. Captain 28th Separate Company 1901 II
Gleim Charles S. Major 245th Coast Artillery 1928 III
Horsburgh Charles S. 1st Lieutenant 28th Separate Company 1894 IV
Marczyk Charles S. 1st Sergeant L 71st Infantry 1939 IV
Gleim Charles S. Major 13th C D C 1924 IV
Miller Charles S. Private D 7th Regiment 1905 III
Brintnall Charles S. Private 6th Separate Company 1902 I
Brintnall Charles S. Private 6th Separate Company 1897 II
Lauer (sp?) Charles S. Private B 3rd Infantry, 29th Separate Company 1909 IV
Brintnall (sp?) Charles S. Private A 2nd Infantry 1913 Special (35 Year)
Jones Charles S. Jr. 1st Lieutenant 721st Transportation Company 1960 IV
Hook Charles S. M. Sergeant A 7th Regiment 1899 IV
Hook Charles S. M. Private A 7th Infantry 1913 I
Hook Charles S.M. Sergeant A 7th Infantry Regiment 1908 II
Hook Charles S.M. Sergeant A 7th Regiment 1903 III
Horsburgh Charles Shaver 1st Lieutenant 28th Separate Company 1896 III
Lain Charles Sherman Sergeant B 3rd Infantry 1914 III
Halliday Charles Smith Sergeant 30th Separate Company 1902 IV
Saunders Charles T. Formerly 970th Field Artillery Battalion 1960 I
Fowler Charles T. 1st Lieutenant Company A 13th Regiment 1903 IV
Saunders Charles T. Master Sergeant Non-commissioned Staff 870th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1954 II
Leonard Charles T. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1910 II
Doorty Charles T. Captain C 65th Infantry 1915 III
Saunders Charles T. [Master Sergeant] [Headquarters Battery] 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Doorty Charles T. 1st Lieutenant B 65th Infantry 1911 IV
Saunders Charles T. Master Sergeant Headquarters Battery 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Hennigan Charles T. W.O. Det of Patients, Rhoads General Hospital 1945 I
Hennigan Charles T. Technical Sergeant Non-commissioned Staff 102nd Quartermaster Regiment 1940 II
Reynolds Charles T. 2nd Lieutenant L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Hennigan Charles T. First Sergeant 106th [Maintenance] 27th Division 1935 III
Kling Charles T. Sergeant 1st Class 42nd Recon Company NYNG 1951 IV
Graham-Rogers Charles T. Captain 27th Division 1935 III
Scheurer Charles T. 1st Sergeant C 10th Infantry Regiment 1909 II
Scheurer Charles T. Private C 10th Battalion 1899 IV
Dixon Charles T. First Sergeant [] 1919 III
Ferguson Charles T. Sergeant 372nd Co 9th CDC 1923 III
Ferguson Charles T. Mechanic 18th Company 9th C D C 1917 IV
Seheurer Charles T. Sergeant C 10th Battalion 1903 III
Flavelle Charles T. Private E 22nd Regiment 1906 IV
Drake Charles T. First Sergeant A 12th Infantry 1917 III
Donohue Charles T. Sergeant A 102nd Engineers 1939 IV
O'Neill Charles T. Major Field & Staff 2nd Battalion 10th Infantry Regiment 1938 II
Whelan Charles T. 2nd Lieutenant M 3rd Infantry, 2nd Separate Company 1910 IV
Bill Charles T. Sergeant Hosp. Corps 47th Infantry 1913 III
O'Neill Charles T. Major [2nd Battalion 10th Infantry] 1926 IV
Bill Charles T. Private Hospital Corps 47th Infantry 1908 IV
Shepard Charles T. 2nd Lieutenant Staff 3rd Infantry 1908 III
Shepard Charles T. 1st Lieutenant & Battalion Quartermaster F & S 1st Battalion 1906 IV
Dixon Charles Thomas Sergeant M 10th Infantry 1913 IV
O'Neill Charles Thomas Major [2nd Battalion] 10th Infantry 1932 III
LeMore Charles U. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 1st Brigade 1910 II
Yeomans Charles U. Major 608 Kilmer Brigade 1920 III
Hawver Charles V. Sergeant 23rd Separate Company 1908 III
Bieber Charles V. Lieutenant Colonel Headquarters 212th Anti-aircraft Artillery Group 1956 II
Giardina Charles V. Headquarters & Headquarters Company 3rd Battalion 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Bieber Charles V. 2nd Lieutenant H 107th Infantry 1939 IV
McManus Charles V. 2nd Lieutenant Battery E 105th Field Artillery 1940 IV
Hawver Charles Vincent Sergeant 23rd Separate Company 1903 IV
Swits (sp?) Charles W. First Sergeant B 12th Regiment 1901 IV
Hayes Charles W. Private 1st Class A 108th Infantry 1937 IV
Bridges Charles W. 1st Lieutenant K 14th Regiment 1894 IV
Harvey Charles W. Lieutenant 3rd Fleet Division 1st Battalion Naval Militia 1938 II
Harvey Charles W. Ensign 1st [Battalion] 1933 III
LeMore Charles W. Corporal 1st Signal Corps 1905 III
Martin Charles W. Sergeant 18th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Vickers Charles W. Captain 13th [C U] 6 1918 IV
Hitchcock Charles W. Major Field & Staff 1st Infantry Regiment 1902 II
Harvey Charles W. Ensign 2nd Division 1st Battalion 1927 IV
LeMore Charles W. Private 1st Signal Corps 1900 IV
Clendenan Charles W. Captain 74th Infantry 1915 IV
Jennings Charles W. First Sergeant Troop A 1894 IV
Muller Charles W. Sergeant G 245th Coast Artillery 1939 IV
Outterson Charles W. 1st Lieutenant Headquarters Battery & CT 1st Battalion 104th Field Artillery 1938 IV
Bentley Charles W. 1st Lieutenant Reserve List M L # 77 State of NY 1925 IV
Irving Charles W. Private G 7th Regiment 1899 IV
Ford Charles W. Regimental Supply Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1920 II
Cooper Charles W. Captain K 13th Infantry [1948] IV
Frey Charles W. Staff Sergeant A 102nd Medical Regiment 1939 II
Ford Charles W. Regimental Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 7th Infantry 1913 III
Frey Charles W. [Staff Sergeant] 104th [Col. Co.] 102nd [Medical Regiment] 1934 III
Ford Charles W. Quartermaster Sergeant F 7th Infantry 1908 IV
Prull Charles W. Private 14th Separate Company 1906 II
Kendall Charles W. Major Field & Staff 74th Infantry Regiment 1919 II
Evans Charles W. 1st Lieutenant 87th brigadeers 1930 I
Ferguson Charles W. Private E 74th Regiment 1896 IV
Prull Charles W. Private 14th Separate Company 1904 III
Bajart (sp?) Charles W. Color Bearer Sergeant 12th Regiment 1899 III
Evans Charles W. 1st Lieutenant Field & Staff 87th Infantry Brigade 1924 II
Bates Charles W. Quartermaster Sergeant 32nd Separate Company 1905 II
Martyne Charles W. Private E 23rd Regiment 1905 III
McCarthy Charles W. First Sergeant C 74th Infantry 1917 IV
Hughes Charles W. Sergeant Battery D 104th Field Artillery 1926 III
Evans Charles W. Private B 12th Infantry 1915 IV
Bates Charles W. Sergeant 32nd Separate Company 1900 III
Martyne Charles W. Private Company E 23rd Regiment 1903 IV
Hughes Charles W. Sergeant E 1st Field Artillery 1920 IV
Skoog Charles W. [Imr] Sergeant D 71st Infantry 1912 IV
Robertson Charles W. 1st Sergeant C 74th Infantry 1910 IV
Bates Charles W. Private 32nd Separate Company 1895 IV
Bebo Charles W. Sergeant 1st Class B 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Martyne Charles W. Captain 23rd Infantry 1914 I
Dean Charles W. Corporal Company E 7th Regiment 1903 IV
Prull (sp?) Charles W. Private 10th Infantry 1911 I
Jacobie Charles W. Private K 105th Infantry 1923 I
Jacobie Charles W. Private K 2nd Infantry Regiment 1920 II
Withers Charles W. Sergeant H 71st Infantry 1908 III
Jacobie Charles W. Private 18th Separate Company 1908 IV
Floyd Charles W. Captain 74th Infantry 1920 III
Henry Charles W. Private A 7th Regiment 1894 IV
Smith Charles W. [Com of Sub] Captain [F&S] 12th Regiment 1902 III
Withers Charles W. Private H 71st Regiment 1905 IV
Floyd Charles W. 1st Lieutenant 74th Infantry 1912 IV
Briggs Charles W. Musician 18th Separate Company 1898 IV
Hollingshead (sp?) Charles W. Sergeant 2nd Separate Company 1896 IV
Smith Charles W. 1st Lieutenant I 12th Regiment 1897 IV
Hickernell Charles W. Lieutenant Commander 1st Division 1st Battalion 1941 III
Berry Charles W. Brigadier General The A G 1920 III
Meyler Charles W. Private A 71st Regiment 1897 IV
Yeomans Charles W. Captain Staff 1st Infantry 1909 IV
Berry Charles W. Brigadier General [The A G] 1920 IV
Hobbie (sp?) Charles W. Private 20th Separate Company 1902 IV
Furry (sp?) Charles W. Captain [Attached 47th Regiment] 1902 IV
Yerxae? Charles W. Private D 13th Regiment 1895 IV
Glenn Charles W. Sergeant First Class Battery A 870th AAAA Battalion NYNG 1954 IV
Kirby Charles W. Private E 7th Infantry 1907 III
Gardiner Charles W. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 727th Armored Ordnance Battalion NYNG 1957 IV
Russo Charles W. Master Sergeant Service Battery 226th Field Artillery Battalion 1952 II
Dietrich charles W. Captain 107th ABRON 1960 IV
Crispell Charles W. Captain 10th Infantry 1908 I
Carroll Charles W. Sergeant Howitzer Company 14th Infantry 1926 IV
Russo Charles W. [Corporal] I 5th Regiment 1943 III
Crispell Charles W. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 14th Separate Company 1904 II
Crispell Charles W. 1st Lieutenant & Assietant Surgeon 14th Separate Company 1894 IV
Gardner Charles W. Master Sergeant 107th Con Aircraft Maintenance Squadron 1960 IV
Ennis Charles W. Private 1st Class Troop K 121st Cavalry Regiment 1939 II
Ennis Charles W. Private First Class Troop K 121st Cavalry 1936 III
Coleman Charles W. Sergeant Troop E 1st Cavalry 1912 IV
Ousper (sp?) Charles W. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 14th Separate Company 1900 III
Kayser Charles W. 1st Lieutenant C 23rd Regiment 1899 III
Hayes Charles W. Private First Class 108th Infantry 1941 III
Bridges Charles W. 1st Lieutenant K 14th Regiment 1895 III
Roeder Charles W. Captain Chaplain 245th Coast Artillery 1937 III
Harvey Charles W. Lieutenant (SRL) 1st Battalion N.Y. 1942 I
Kayser Charles W. 1st Lieutenant C 23rd Regiment 1894 IV
Tillinghart Charles Whitney 2nd [Adjutant General ???] 22nd Regiment 1897 III
Outterson Charles William 1st Lieutenant 104th Field Artillery 1941 III
Lee More (sp?) Charles William [Imr] Sergeant [QW] [Corps] 1915 I
Jacobie Charles William Artificer K 2nd Infantry 1913 III
Russo Charles William Private Battery A 105th Field Artillery 1938 IV
Le More Charles William Private Headquarters Company 87th Infantry Brigade 1930 Special (35 Year)
Frear Charles Wright Battalion Adjutant [F&S] 2nd Regiment 1901 IV
Lundeen Charles, Jr. Corporal 13th Art. Dist. 1909 IV
Boyington Charlie F. 1st Lieutenant F 71st Regiment 1900 IV
Gleason Chas E. Private E 7th Regiment 1901 III
Lewbk (sp?) Chas F. Jr. 1st Lieutenant 1st Signal Corps 1900 III
Matlock Chauncey Captain 3rd Battery 1909 II
Matlock Chauncey 1st Lieutenant 3rd Battery 1904 III
Matlock Chauncey 1st Lieutenant 3rd Battery 1899 IV
Matlock Chauncey Major 2nd Field Artillery 1914 I
Graham Chauncey B. Quatermaster Sergeant A 13th Regiment 1903 I
Graham Chauncey B. Private A 13th Regiment 1896 III
Graham Chauncey B. Post [IMR] Sergeant 13th [Artillery Division ] 1912 Special (30 Year)
Cole Chauncey D. Lieutenant Colonel Headquarters 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry Regiment 1960 II
Cole Chauncey D. Major 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 III
Cole Chauncey D. Major 105th Armored Infantry Battalion NYNG 1957 IV
Herrick Chauncey H. Sergeant 3rd Separate Company 1903 IV
Hooper Chauncey M. Colonel Headquarters Detachment 1952 I
Hooper Chauncey M. Colonel Field & Staff 369th Coast Artillery (anti-aircraft Artillery) Regiment 1943 II
Hooper Chauncey M. Major 369th Infantry 1937 III
Williams Chauncey P. Captain 3rd Signal Corps 1895 IV
Williams Chauncey P. Lt. Colonel , [HG, Dep] Division 1909 I
Williams Chauncey P. Colonel & Assistant Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1904 II
Williams Chauncey Pratt Colonel & Assistant Adjutant General 1899 III
Pierce ChaunceyA. 2nd Lieutenant 23rd Infantry 1916 IV
Graham Chauncy B. Sergeant A 13th Infantry Regiment 1899 II
Rockefeller Cheser W. Mechanic 13 C.D.C., 1st Separate Company 1916 IV
Henderson Chester [F. M.] 23rd Regiment 1907 IV
Moore Chester Private First Class Headquarters 15th Regiment [1949] IV
Lewis Chester Private 1st Battalion Headquarters Battery 369th Infantry 1940 IV
Rowley Chester Unknown Division 3-7 Battalion 3-9 Naval Militia 1960 II
Boerckel (sp?) Chester A. Corporal Hospital Corps 14th Infantry 1911 IV
Rowe Chester A. Sergeant 137th Separate Company 1898 IV
Rowe Chester A. Private F 2nd Infantry 1914 I
Lovelett Chester A. Technical Sergeant 106th Col Co 102nd Medical 1935 I
Lovelett Chester A. Technical Sergeant Non-commissioned Staff 102nd Medical Regiment 1930 II
Lovelett Chester A. 1st Sergeant L 10th Infantry 1917 IV
Plowe Chester A. Private F 2nd Infantry Regiment 1909 II
Sikora Chester A. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Darling Chester A. Private F 7th Infantry 1908 III
Darling Chester A. Private F 7th Regiment 1894 IV
Brown Chester A. Sergeant Battery B 105th Field Artillery 1928 III
Brown Chester A. Sergeant Battery B 105th Field Artillery 1925 IV
Townsend Chester A. Jr. 2nd Lieutenant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1940 IV
Rowe Chester Arthur Private 37th Separate Company 1904 III
Lovelett Chester Arthur First Sergeant 102nd Armored Transportation 1925 III
Heffner Chester C. Sergeant 1st Class A 1 MTB 205th Armored 1960 IV
Dawson Chester C. Lt. Colonel Headquarters 174th Infantry 1953 I
Dawson Chester C. Lieutenant Colonel Field & Staff 1st Battalion 174th Infantry Regiment 1949 II
Dawson Chester C. 2nd Lieutenant 3rd Battalion Headquarters Company 174th Infantry 1938 IV
Rowley Chester C. ENDC Division 3-7 NYNM 1960 IV
Bates Chester E. 2nd Lieutenant Headquarters & Headquarters Troop 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Pruzin Chester E. 2nd Lieutenant Battery A 245th Coast Artillery 1939 IV
Thessen Chester F. , 3rd Class 11th Division, 9th Battalion, NYNM 1939 IV
Koslowski Chester F. Captain Headquarters 27th Quartermaster Battalion 1963 II
Nichols Chester G. [Quartermaster Quartermaster Chief] 3rd Battalion 9th Division 1950 III
Wager Chester G. Battalion Sergeant Major 2nd Regiment 1900 IV
Gaska Chester H. SP5 Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Fullshire Chester J. Sergeant Battery C 245th Coast Artillery 1937 IV
Borkowski Chester J. Captain Service Battery 1st Howitzer 156th Artillery 1960 IV
Joslin Chester J. Sergeant G 105th Infantry 1939 IV
Benedict Chester L. 1st Lieutenant 2nd Infantry 1917 IV
Casler Chester L. Sergeant E 174th Infantry 1941 III
Davis Chester U. Major 1st Infantry 1920 III
Platter Chester W. Sergeant D 174th Infantry 1940 IV
Davis Chester W. 1st Lieutenant Aide 3rd Brigade 1914 IV
LeVinness Chester W. 245th Coast Artillery Headquarters 1956 III
Vollmer Christ Private I 10th Infantry 1916 I
Vollmer Christ Private I 10th Infantry Regiment 1916 II
Holm Christ Quartermaster Sergeant 22nd Company Coast Artillery Corps 1908 IV
Vollmer Christ. Private 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1908 III
Gerhardt Christian Sergeant Major [NCS] 71st Regiment 1901 IV
Drewes Christian [Ex-BM1c] 2nd Division [2nd Battalion ] 1932 III
Schwabeland Christian First Sergeant E 22nd Regiment 1899 IV
Adler Christian Private H 10th Infantry 1917 IV
Gerhardt Christian 2nd Lieutenant F 71st Infantry Regiment 1911 II
Goetz Christian Corporal Service 10th Infantry 1935 III
Gerhardt Christian 1st Sergeant F 71st Regiment 1906 III
Thoms Christian F. Private A 14th Regiment 1899 IV
Dieeerckx Christian J. Gun. Capt. 1st Class 1st Battalion, 4th Separate Company 1910 IV
Weinholtz Christian J. Jr. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 152nd Engineer Battalion (AD) NYARNG 1959 IV
Hansen Christian M. Private 1st Class I 14th Infantry 1940 IV
Buckholz Christian R. Master Sergeant Headquarters Battery 633rd AAA Battalion 1955 IV
Ott Christian T. Sergeant B 12th Infantry Regiment 1911 II
Ott Christian T. Sergeant B 12th Regiment 1906 III
Cheshaw Christopher 1st Lieutenant C 10th Battalion 1899 III
Sherry Christopher Private 19th Separate Company 1894 IV
Gresham Christopher 1st Lieutenant C 10th Infantry Battalion 1904 II
Gresham Christopher First Sergeant C 10th Battalion 1894 IV
Greshaw Christopher 1st Lieutenant C 10th Infantry 1909 I
Hornig Christopher Private F 12th Infantry 1912 IV
Clements Christopher Private D 47th Regiment 1906 III
Phelan Christopher 1st Lieutenant 2nd [Battalion Headquarters Battery ] 104th Field Artillery 1935 III
Clements Christopher Private D 47th Regiment 1900 IV
Sottile Christopher Chief Gunners Mate Mounts Division 3-97 Battalion 3-29 Naval Militia 1958 II
Sottile Christopher GMMC Division 3-97 Battery 3-29 NYNM 1954 III
D'Amanda Christopher Captain MDD 121st Cavalry 1939 IV
Clements Christopher A. Sergeant D 47th Infantry Regiment 1911 II
Degenaar Christopher B. Lt. Colonel Adjutant General Division, State Staff 1939 I
Degenaar Christopher B. Major Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Degenaar Christopher B. Major [Headquarters] 105th Infantry 1935 III
DeGenaar Christopher B. Captain E 105th Infantry 1926 IV
Degenaar Christopher B. Colonel State Res. List Duty AGO 1950 Special (35 Year)
Phelan Christopher B. Colonel Headquarters & Headquarters Detachment NYNG 1954 Special (35 Year)
Honig Christopher D. Sergeant F 12th Infantry 1917 III
Colles Christopher J. Major & Surgeon Field & Staff 7th Infantry Regiment 1907 II
Lealles (sp?) Christopher J. Major 7th Infantry 1912 I
Colles Christopher J. Assistant Surgeon 7th Regiment 1897 IV
Pfister Christopher J. Artificer B 74th Infantry 1914 IV
Ferguson Christopher J. Private 1st Class E 102nd Quartermaster Regiment 1940 IV
Colles Christopher John Major F&S 7th Regiment 1902 III
Reddan Christopher K. Private 74th Infantry 1917 IV
Levien Christopher L. Captain G 22nd Engineers 1912 III
Levieu Christopher L. 1st Lieutenant G 22nd Engineers 1911 IV
Phelan Christopher S. Major 1948 I
Phelan Christopher S. 1st Lieutenant Field & Staff 104th Field Artillery Regiment 1939 II
Wilson Christopher W. Jr. 1st Lieutenant Troop 7 Squadron C 1910 IV
Green Churchill W. Jr. Master Sergeant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Tuzzonino Ciro M. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Clancey Clainton J. Quartermaster First Class 1st Battalion Naval Militia 1914 III
Schwab Clarence Master Sergeant I 165th Infantry 1956 IV
Williams Clarence Quartermaster Sergeant 1st Separate Company 1900 IV
Ball Clarence Captain 2nd Marine Company 3rd Battalion Naval Militia 1923 IV
Guntzel Clarence Private Headquaters and Service Company 102nd Engineers 1939 IV
White Clarence 2nd Lieutenant 15th Infantry 1947 IV
Greene Clarence Private First Class Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Strevell Clarence Major Field & Staff 10th Infantry Battalion 1904 II
Strevell Clarence 1st Lieutenant B 10th Battalion 1899 III
Strevell Clarence 1st Lieutenant B 10th Battalion 1894 IV
Hall Clarence 2nd Lieutenant 22nd [Engineers] 1913 IV
White Clarence Major Headquarters 1st Howitzer Battalion 369th Artillery 1961 I
White Clarence Captain Headquarters Battery 970th Field Artillery Battalion 1957 II
Smith Clarence Corporal [G] 12th Infantry 1912 IV
White Clarence Captain Headquarters 870th Antiaircraft Artillery Battalion 1954 III
Malcher Clarence Corporal 15th Separate Company 1905 IV
Miller Clarence Machinist Mate 1st Class 8th Division 2nd Battalion NYNM 1940 IV
Clarke Clarence Private A 369th Infantry 1941 III
Barnes Clarence Sergeant Battery G 369th [Gunnery Battalion]`` 1950 III
Barnes Clarence Staff Sergeant 369th Coast Artillery 1941 IV
Shafer Clarence Battalion Sergeant Major 1st Regiment 1904 IV
Schwab Clarence Master Sergeant I 165th Infantry 1956 III
Mercer Clarence [T] [Assistant Hospital Steward] [NCS] 1st Regiment 1901 IV
Benedict Clarence A. Mess Sergeant F 7th Infantry 1920 IV
Craig Clarence A. Sergeant First Class Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1955 IV
Clifton Clarence A. Captain 7th Company 13th C D C 1917 IV
Jillon (sp?) Clarence A. Private [I] 2nd Infantry 1911 I
Jillson Clarence A. Private 9th Separate Company 1906 II
Hendrix Clarence B. Sergeant I 10th Infantry 1939 IV
Ro (sp?)se Clarence C. Corporal K 10th Infantry 1916 IV
Wallace Clarence C. Major Headquarters CC "C" 27th Armored Division 1960 IV
Pfohl Clarence C. Sergeant H 65th Infantry 1913 IV
Ireland Clarence C. [22nd, L] 2nd Infantry 1912 IV
Jochum Clarence C. Major Field & Staff 101st Armored Cavalry Regiment 1955 II
Sproat Clarence D. Warrant Officer Junior Grade Field & Staff 289th Engineer Combat Battalion 1946 II
Sproat Clarence D. [Staff] Sergeant I 102nd[ Medical Regiment] 1941 III
Pitts Clarence E. 2nd Lieutenant D 3rd Infantry 1913 IV
Blake-Lobb Clarence E. Captain Field & Staff 106th Infantry Regiment 1934 II
Himes Clarence E. Private 12th Separate Company 1903 IV
Blake-Lobb Clarence E. Captain 106th Infantry 1930 III
Trimingham Clarence E. Sergeant First Class Battery A 870th AAA Battalion Gun NYNG 1954 IV
King Clarence E. Sergeant 102nd Motorcycle 1937 III
King Clarence E. Sergeant 102nd Motorcylce Company Special Troops 1927 IV
Montross Clarence E. Corporal Headquarters Company 10th Infantry 1938 IV
Doty Clarence E. Private K 2nd Infantry 1916 IV
Newman Clarence E. Quartermaster Sergeant B Troop 1906 IV
Bombard Clarence E. Corporal K 105th Infantry 1939 IV
True Clarence F. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1913 II
True Clarence F. Captain, Commissary Field & Staff 71st Infantry 1908 III
Burdick Clarence F. Sergeant 31st Separate Company 1897 IV
True Clarence F. Captain, Com. Of Sub Company F & S 71st Regiment 1903 IV
Chamberlin Clarence F. Sergeant F 23rd Infantry 1911 IV
Dargert Clarence F. Machinist Mate First Class 11th Fl 9th Battalion NMNY 1937 III
Hastings Clarence F. Major Field & Staff 105th Infantry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Hastings Clarence F. Sergeant 105th Infantry 1937 III
True Clarence F. Captain 71st Infantry 1919 I
Hoit Clarence G. Supply Sergeant D 10th Infantry 1927 IV
Phillips Clarence G. 13 Division, 3rd Battalion 1930 III
Monroe Clarence G. Sergeant M 14th Infantry 1908 IV
Schmidt Clarence G.C. First Sergeant B 174th Infantry 1938 IV
Phillops Clarence George Quartermaster 1st Class 4th Division 3rd Battalion Naval Militia 1924 IV
Higginson Clarence H. Colonel Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Higginson Clarence H. Colonel 105th Infantry 1940 I
Higginson Clarence H. Colonel 105th Field Artillery 1934 III
Higginson Clarence H. Major 105th Field Artillery 1926 IV
Bobb Clarence H. Captain Reserve List 1922 II
Bobb Clarence H. 1st Lieutenant Corps of Engineers 1914 III
Bobb Clarence H. 1st Lieutenant [F&S] 22nd Engineers 1909 IV
Blauvelt Clarence H.K. 1st Sergeant K 1st Cavalry 1916 IV
Corbett Clarence J 1st Lieutenant [Headquarters Battery] 105th Field Artillery 1933 III
Bohrer Clarence J. First Sergeant Troop F 121st Cavalry 1941 III
Hitchcock Clarence J. 1st Lieutenant Howitzer Company 10th Infantry 1936 III
Fish Clarence J. Corporal 22nd Separate Company 1895 III
Fish Clarence J. Corporal 22nd Separate Company 1894 IV
Walker Clarence J. Captain Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1916 II
Walker Clarence J. Captain 23rd Infantry 1911 III
Walker Clarence J. Battalion Quartermaster Sergeant 23rd Regiment 1906 IV
Reynolds Clarence J. Sergeant Service Company 14th Infantry 1926 IV
Case Clarence J. First Sergeant M 2nd Infantry 1919 III
Case Clarence J. Sergeant M 2nd Infantry 1914 IV
Carroll Clarence J. Sergeant B 7th Infantry 1913 IV
Barber Clarence J. Captain 2nd Separate Company 1904 I
Barber Clarence J. Captain 2nd Separate Company 1900 II
Dorst Clarence L. 1st Lieutenant F 174th Infantry 1941 III
Duryea Clarence L. Corporal 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1911 III
Duryea Clarence L. Corporal 17th Separate Company 1906 IV
Angell Clarence L. 1st Lieutenant D 22nd Engineers 1909 III
Angell Clarence L. Corporal D 22nd Regiment 1902 IV
Olsen Clarence M. Retired Colonel 1956 I
Williams Clarence N. Staff Sergeant 767th Transportation Company 1960 IV
Severn Clarence N. 2nd Lieutenant 13th CDC 1922 IV
Curran Clarence P. Captain Headquarters 165th Infantry Regiment 1958 II
Curran Clarence P. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 165th Infantry NYNG 1954 III
Lenart Clarence P. Captain A G Department S C & D 1926 IV
Curran Clarence P. 2nd Lieutenant 165th Infantry NYNG 1949 IV
Quinlan Clarence R. Private First Class Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1937 III
McMichael Clarence R. 2nd Lieutenant L 74th Infantry Regiment 1914 II
McIntosh Clarence R. Master Sergeant Non-commissioned Staff NYNG Headquarters 1939 II
McMichael Clarence R. 2nd Lieutenant L 74th Infantry 1911 III
McIntosh Clarence R. Master Sergeant [Ordinance Department S.S.] 1934 III
McMichael Clarence R. Sergeant F M 74th Regiment 1906 IV
Pratt Clarence R. Quartermaster 2nd Class 13th Fl NYNM 1939 IV
Hume Clarence R. Jr. SP2 B 727th Armored Ordnance Battalion 1956 IV
Wadsworth Clarence S. Captain 12th Infantry 1913 IV
Martin Clarence S. Major Ordnance Department, State Staff 1935 I
Martin Clarence S. Major Field & Staff NYNG Headquarters 1931 II
Martin Clarence S. Major Ordinance Department SC&D 1925 III
Martin Clarence S. Major 4th Brigade 1920 IV
Curtis Clarence S. Private L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class I 174th Infantry NYNG 1953 IV
Wright Clarence T. 2nd Lieutenant F & S 1st Infantry 1908 IV
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class E 1st Battle Group 174th Infantry Regiment 1960 II
Baldwin Clarence T. Sergeant First Class B 174th Armored Infantry Battalion NYNG 1955 III
Boerckel Clarence W. [IMR] Sergeant H 47th Infantry 1913 IV
Wahle Clarence W. Captain Field & Staff 212th Coast Artillery Regiment 1937 II
Wahle Clarence W. Captain 212th Artillery 1926 IV
Watson Clarence W. First Sergeant L Company 105th Infantry 1932 I
Watson Clarence W. 1st Sergeant L 105th Infantry Regiment 1927 II
Watson Clarence W. First Sergeant L 105th Infantry 1923 III
Watson Clarence W. Corporal L 2nd Infantry 1914 IV
Roe Clarence W. 1st Lieutenant A 14th Infantry Regiment 1924 II
Roe Clarence W. Sergeant 17th Separate Company/ I 10th Infantry 1911 III
Bush Clarence W. Sergeant 369th Infantry 1937 III
Roe Clarence W. Sergeant 17th Separate Company 1906 IV
Mase Clarence W. Sergeant C 22nd Regiment 1898 IV
Smith Clarence W. Captain & Assistant Inspector Field & Staff 2nd Brigade 1906 II
Smith Clarence W. 1st Lieutenant B 13th Regiment 1896 IV
Smith Clarence W. Major 2nd Brigade 1911 I
Wahle Clarence Washington Captain [212th Coastal Artillery ] 1932 III
Smith Clarence Wilbur Major F &S 13th Regiment 1901 III
Briggs Clark 1st Lieutenant 40th Separate Company 1908 IV
Briggs Clark A. Captain D 1st Infantry 1915 III
Robinson Clark M. Sergeant 36th Separate Company 1899 IV
Ghear Claud E. Sergeant K 10th Infantry 1016 IV
Hawver Claude [William] Sergeant B 152nd Engineers 1950 III
White Claude A. Jr. Sergeant Headquarters Battery 245th Coast Artillery 1939 IV
White Claude A. Sr. Master Sergeant Headquarters Battery 245th Coastal Artillery 1941 III
Macy Claude B. Private 23rd Separate Company 1898 IV
Macy Claude B. Corporal 23rd [Sep Co.] 1902 III
Spicer Claude H. Captain I 108th Infantry Regiment 1937 II
Spicer Claude H. Captain I 108th infantry 1933 III
Spicer Claude H. Captain Co. I 108th Infantry 1942 I
Spicer Claude Henry 1st Lieutenant F 108th Infantry 1926 IV
Burch Claude J. Sergeant H 105th Infantry 1938 IV
Pruyn Claude L. Sergeant 3rd Separate Company 1907 III
Pruyn Claude L. Sergeant 33rd Separate Company 1902 IV
Briggs Claude L. [Imr] Sergeant [B, 44th] 1st Infantry 1912 IV
Hawver Claude W. Master Sergeant B 152nd Engineer Battalion 1953 II
Hawver Claude W. Sergeant Headquarters Company 10th Infantry 1938 IV
Taylor Clayton [W] H 1st Infantry 1913 IV
Silliman Clayton E. Sergeant A 1st Infantry, 28th Separate Company 1910 IV
Lorow Clayton J. Master Sergeant K 108th Infantry Regiment 1954 II
Lorow Clayton J. Master Sergeant K 108th Infantry 1954 III
Grover Clayton Robbins SP5 Headquarters & Headquarters Company 1st Medical Tank Battalion 142nd Armored 1960 IV
Bergnes Clayton W. Captain 802nd Tank Destroyer Battalion 1943 IV
Kiimball Cleaveland C. Lt. Colonel (Surgeon) 1st Battalion [] 1920 IV
Muller Clemens F. Corporal I 7th Regiment 1897 III
Muller Clemens F. Corporal I 7th Regiment 1894 IV
Turgeon Clement D. SP4 1960 IV
Kross Clement F. 1st Lieutenant B 22nd Regiment 1896 IV
Isacke Clement F. 2nd Lieutenant 102nd 1939 IV
Lanni Clement G. Ensign Naval Militia 1921 IV
Peters (sp?) Clement I. Sergeant G 23rd Infantry 1915 IV
Confessore Clement J. Master Sergeant Service Battery 281st Field Artillery Battalion 1944 IV
Terino Clement Jr. 1st Lieutenant A 1st Medical Tank Battalion 208th Armor NYARNG 1959 IV
Tarvin Cleo E. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Johnson Cletus E. Sergeant B 174th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Litchfield Cleveland Private A 23rd Regiment 1901 IV
Kimball Cleveland C. Commander M C Headquarters Staff Naval Militia NY 1926 III
Tocouer (sp?)Towner (sp?) Clifford Sergeant A 23rd Infantry 1910 IV
Geary Clifford Stf. Sergeant 174th Infantry 1939 IV
Haynes Clifford Private M G Troop 101st Cavalry 1937 IV
Hand Clifford A. Major 106th Infantry 1947 I
Hand Clifford A. Captain Field & Staff 106th Infantry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Hand Clifford A. 2nd Lieutenant Service Company 106th Infantry 1937 III
Cassidy Clifford C. Captain H 22nd Regiment 1895 IV
Stocum Clifford D. Master Sergeant D 1 ARB 174th Infantry 1960 IV
Holland Clifford D. Captain Headquarters 152nd Tactical Con Group New York Air National Guard 1959 IV
Hexamer Clifford E. 1st Lieutenant Howitzer Company 106th Infantry 1936 III
Branch Clifford E. 1st Lieutenant E 74th Infantry 1914 IV
Lamont Clifford F. Captain (Resigned) A 23rd Infantry 1914 III
Lamont Clifford F. Captain A 23nd Infantry 1909 IV
Asmuth Clifford G. Technical Sergeant A 102nd Medical Battalion 1950 II
Asmuth Clifford G. Corporal A 192nd Medical Regiment 1941 III
Ceasar Clifford H. Sergeant A 108th Infantry 1938 IV
Lashway Clifford H. [Chief Engineman Diesel] 13th Division 1949 IV
Fulton Clifford H. Lieutenant M C Naval Militia 1926 IV
Bradt (sp?) Clifford H. Corporal 7th [13th Artillery Dist] 1909 IV
Parsons Clifford I. 1st Lieutenant 3rd Infantry 1948 IV
Evans Clifford J. Staff Sergeant Battery A 336th Antiaircraft Artillery [Gunnery] Battalion 1949 IV
Heffner Clifford L. Sergeant First Class A 205th Tank Battalion NYNG 1957 III
Heffner Clifford L. Sergeant First Class A 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Marsh Clifford M. 1st Lieutenant [F.J. S.] 2nd Infantry 1909 IV
Cooper Clifford R. Sergeant K 2nd Infantry 1917 IV
Graham Clifford T. Private First Class Service Troop 101st Cavalry 1924 IV
Tobin Clifford V. Stf. Sergeant A 134th 1942 IV
Butt Clifford W. Colonel 106th Infantry 1947 I
Butt Clifford W. Captain Company H 106th Infantry Regiment 1940 II
Butt Clifford W. Captain H 106th Infantry 1936 III
Butt Clifford W. Colonel Headquarters 106th Infantry NYNG 1955 Special (35 Year)
Stewart Clifford W. Master Sergeant 715th Field Artillery Battalion NYNG 1958 IV
Pullis Clifford W. Jr. Sergeant 102nd MR (106 Col Company) 1937 III
Budd Clifton Sergeant Military Police Company 42nd Division 1950 I
Budd Clifton Staff Sergeant K 56th Regiment New York Guard 1945 II
Budd Clifton Sergeant Battery F 156th Field Artillery 1941 III
Huff Clifton A. Sergeant I 174th Infantry 1943 IV
Schlenker Clifton A. Chief Machinists Mate (PA) 9th Division 3rd Battalion NYNM 1940 IV
Good Clifton H. 1st Lieutenant A 108th Infantry 1937 IV
Forbush Clifton H. Colonel 1948 I
Forbush Clifton H. Major Field & Staff 156th Field Artillery Regiment 1942 II
Forbush Clifton H. Captain 156th Field Artillery 1937 III
Forbush Clifton H. Colonel S Service Section Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment N 1957 Special (35 Year)
Stevenson Clinton Captain & Assistant Surgeon Medical Detachment 8th Artillery District 1908 IV
Sanderson Clinton B. Lt. Colonel 457th Quartermaster Depot 1949 I
Martin Clinton B. Private D 7th Infantry 1917 IV
Sanderson Clinton E. Major Field & Staff 102nd Quartermaster Regiment 1940 II
Fisk Clinton E. Sergeant D 7th Infantry 1910 IV
Smith Clinton H. Major Field & Staff 71st Infantry Regiment 1903 II
Smith Clinton H. Major 71st Regiment 1896 III
Smith Clinton H. Captain B 71st Regiment 1894 IV
Peterson Clinton J. Major 3rd Battalion 369th Infantry 1937 III
Martin Clinton S. Supply Sergeant I 7th Infantry 1920 III
Bowles Clyde E. Sergeant K 108th Infantry 1936 IV
Rollman Clyde F. Staff Sergeant B Field Service 27th Quartermaster Battalion 1960 IV
Boardman Clyde L. Private B 4th Regiment 1949 IV
Eaton Clyde M. Assistant Band Leader [] 1922 IV
Billington Clyde P. Corporal G 105th Infantry 1941 III
Jones Clyde S. Captain Field & Staff 569th Field Artillery Battalion 1958 II
Jones Clyde S. Captain 369th AAA Battalion NYNG 1954 III
Jones Clyde S. Captain Battery C 369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Lyons Coleman J. 1st Sergeant A 105th Infantry Regiment 1939 II
Lyons Coleman J. First Sergeant A 105th Infantry 1933 III
Bruckner Coleman L. S K Second Class 14th Division 9th Battalion 1939 III
Hoyt Colgate J. 2nd Lieutenant M G Troop 1917 IV
Kidd Colin R. Major Field & Staff 51st Air Service Group (Army of the Untied States) 1946 II
Kidd Colin Rankin Captain F 102nd Quartermaster Regiment 1942 III
Williams Collin P. Headquarters 27th Armored Division 1958 IV
Stein Conrad Private C 7th Infantry 1912 IV
Dieterich Conrad A. Sergeant Hospital Corps 7th Infantry Regiment 1915 II
Dieterich Conrad A. Artificer B 7th Infantry 1910 III
Dietrich Conrad Augustus Private B 17th Separate Company 1904 IV
Simmons Conrad C. Major 12th Infantry 1943 IV
Anthony Conrad E. 1st Sergeant Battery B 245th Coast Artillery Regiment 1940 II
Anthony Conrad E. First Sergeant [Battery B] 245th Coastal Artillery 1935 III
Cardiello Conrad F. First Sergeant Battery E 244th Coast Artillery 1941 III
Nicholas Conrad J. Sergeant G 8th Battalion 1907 IV
Dietz Conrad J. Corporal E 12th Regiment 1900 IV
Merkle Conrad J. Private M D 245th Coast Artillery 1939 IV
LaButis Constantine 1st Lieutenant B 101st M P Battalion Corps 1940 IV
Hilbert Constantine Lt. Colonel Co. A M.P. Bn., AUS 1946 I
Hilbert Constantine Major Field & Staff 106th Infantry Regiment (Army of the United States) 1946 II
Hilbert Constantine Captain I 106th Infantry 1937 III
LaButis Constantine A. Lt. Colonel 106th Infantry 1955 I
LaButis Constantine A. Major 106th Infantry 1950 III
Tutein Constantine D. Tech. Sergeant I 102nd 1939 IV
Kulbitsky Constantine M. SKGC 3-81 Division 3-20 Battalion NYNM 1958 IV
Chapin Cooley S. Quartermaster Sergeant C 7th Infantry 1909 IV
Smith Copeland E. 1st Lieutenant 43rd Separate Company/ I 3rd Infantry 1912 III
Smith Copeland E. Sergeant 43rd Separate Company 1906 IV
Smith Copeland E. Captain Field & Staff 3rd Infantry Regiment 1917 II
Southall Copeland S. Major Headquarters 2nd Brigade 1942 III
McLaughlin Cornelius Private E 14th Infantry Regiment 1894 II
Courtney Cornelius Sergeant F 165th Infantry 1942 III
Courtney Cornelius Sergeant F 165th Infantry 1939 IV
Duggan Cornelius Chief Warrant Officer Headquarters 102nd Engineers 1951 I
Duggan Cornelius Chief Warrant Officer Headquarters & Service Company 102nd Engineer Battalion 1951 II
Duggan Cornelius Chief Warrant Officer W-4 H&S 102 Engineers 1958 Special (30 Year)
Goodwater Cornelius Sergeant D 369th Infantry 1938 IV
Vanderbilt Cornelius Lt. Colonel Inspector General Department 1913 IV
Sullivan Cornelius Private A 2nd Field Artillery 1918 I
Sullivan Cornelius Mechanic Battery B 1st Battalion Field Artillery 1912 II
Bottomley Cornelius Major M 71st Infantry [1947] IV
Sullivan Cornelius 3rd Battery 1906 III
Sullivan Cornelius Private 3rd Battery 1902 IV
Fitzgerald Cornelius A. Captain 13th Infantry 1948 IV
Owellen Cornelius A. Chief Machinist 2nd Class 9th Fl division 3rd Battalion NMNY 1937 III
Duggan Cornelius F. Staff Sergeant C 102nd Engineers 1936 III
Duggan Cornelius F. Chief Warrant Offier W-4 H&S 102[ Engineers] 1958 Special (35 Year)
Goodwater Cornelius F. Master Sergeant Non-commissioned Staff 2466th ASU (Reserve Officer Training Corps) 1948 II
Goodwater Cornelius F. Jr. Warrant Officer Junior Grade 1947 III
Kraissl Cornelius J. Lt. Colonel 52nd Fighter Wing 1949 IV
Mangan Cornelius J. Private 41st Separate Company 1900 IV
O'Shea Cornelius J. Private 1st Class Battery D 104th Field Artillery 1937 IV
Casey Cornelius J. SPC Headquarters Detachment NYARNG 1960 IV
Mangan (sp?) Cornelius J. Private 41st Separate Company 1904 III
Picard Cornelius J. Private Headquarters Detachment 132nd Armored Transportation 1936 IV
Tucker Cornelius J. 1st Lieutenant I 47th Infantry 1913 IV
Kraissl Cornelius J. Colonel Headquarters, NYARNG 1962 I
Kraissl Cornelius J. Colonel Field & Staff 106th Tactical Hospital - Air National Guard 1958 II
Kraissl Cornelius J. Colonel Headquarters 106th Medical Group 1953 III
Keleher Cornelius P. Sergeant [X 1st Calvalry] 1927 III
Keleher Cornelius P. Supply Sergeant B 1st Cavalry 1922 IV
Koelemeyer Cornelius P. Chief Warrant Officer 2 Headquarters C Command C 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Holleran Cornelius P. Chief Boatswain's Mate 15th Flotilla 1948 I
Holleran Cornelius P. Torpedoman's Mate 1st Class 15th Separate Fleet Division Naval Militia 1938 II
Holleran Cornelius P. Torpedoman First Class 9th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV
Holleran Cornelius P. Torpedoman's Mate, First Class 15th [Separate Division] 1933 III
Slattery Cornelius P. Sergeant 22nd Engineers 1913 IV
Agnew Cornelius R. Sergeant Company 3 Squadron A 1906 IV
DeBevoise Cornelius S. Major Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1919 II
De Bevoise Cornelius S. Captain E 2nd Cavalry 1913 III
De Bevoise Cornelius S. 1st Lieutenant 6 Squadron C 1907 IV
Holden Cornell T. First Sergeant I Company 108th Infantry 1932 I
Holden Cornell T. 1st Sergeant I 108th Infantry Regiment 1928 II
Holden Cornell T. Supply Sergeant F 108th Infantry 1926 III
Holden Cornell T. Sergeant M 2nd 3rd Infantry 1910 IV
Montesano Cosmo F. Sergeant C 174th Infantry 1939 IV
Crisafulli Cossino J. [Yeoman Second Class] 15th Division NYNM 1941 III
Goodwin Courter F. Private K 13th Regiment 1907 IV
Hyde Courtney Private [2] 7th Regiment 1900 IV
Teator (sp?) Courtney L. [Quartermaster Sergeant] 15th [Sep. Co.] 1902 III
Teator (sp?) Courtney L. [Imr] Sergeant K 10th Infantry 1912 I
Teator Courtney L. Private 15th Separate Company 1907 II
Busse Courtney S. Private F 7th Infantry 1909 I
Busse Courtney S. Private F 7th Infantry Regiment 1903 II
Busse Courtney S. Private F 7th Regiment 1894 IV
Bedle Craig P. 2nd Lieutenant A 71st Infantry 1935 III
Bedle Craig P. Lt. Colonel 71st Infantry NYNG 1955 Special (35 Year)
Bedle Craig P. Lt. Colonel Ser. Co. 71st Infantry, AUS 1946 I
Bedle Craig P. 1st Lieutenant B 71st Infantry Regiment 1940 II
Macneil Crawford C. Private 19th Depo Company 1894 I
Beasley Crawford D. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 3rd Battery 1906 II
Beasley Crawford D. 1st Lieutenant 3rd Battery 1897 IV
Beasley Crawford D. 3 Battery 1902 III
Fritts Crawford E. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 23rd Separate Company 1894 III
Miano Crescenzo C. Jr. Sergeant 1st Class 242nd Signal Battalion 1960 IV
Stewart Curtis E. Sergeant First Class K 108th Infantry Regiment 1963 II
Stewart Curtis E. [Tech 5] F 21st Regiment 1947 III
Stewart Curtis E. Corporal K 108th Infantry 1939 IV
Rego Curtis G. Sergeant A 1st Infantry 1916 IV
Irwin Curtis J. Lt. Colonel 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Kress Cyril G. Colonel Assigned State NYNG, Attachment 21, Infantry 1947 I
Kress Cyril G. Lieutenant Colonel Field & Staff 209th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1943 II
Kress Cyril G. Captain 121st Cavalry 1937 III
Hamilton Cyril G. QMQC Batt 3-9 Division 3-92 NYNM 1955 IV
Berstein Cyrus Headquarters 42nd Infantry Division NYNG 1958 IV
Prouty Cyrus F. Private 1st Class Headquarters Company 1st Battalion 108th Infantry 1939 IV
Davis Cyrus J. Musician I 23rd Infantry 1909 I
Davis Cyrus J. Musician Band 23rd Infantry Regiment 1905 II
Davis Cyrus J. Musician G 47th Regiment 1894 IV
Porter Cyrus K. Corporal Field & Staff 74th Infantry 1910 III
Porter Cyrus Kinne Jr. Quartermaster-Sergeant Company F 74th Regiment 1903 IV
Boardman Cyrus T. Private 107th Separate Company 1898 II
Boardman Cyrus T. Private 9th Separate Company 1894 III
Perry Cyrus W. Private I 23rd [Infantry] 1911 IV
Schoonmaker D. Dewitt Quartermaster Sergeant 24th Separate Company 1897 IV
Cameron D. Stuart Private K 7th Regiment 1894 IV
Dodge D.W. 1st Lieutenant 31st Separate Company 1894 III
Neumann Dagfin Rolf 1st Sergeant Battery E 258th Field Artillery 1931 III
Cadotte Damase J. Captain Field & Staff 7th Infantry Regiment 1919 II
Cadotte Damase J. Captain Ord. Dept. 74th Infantry 1913 III
Cadotte Damase J. 2nd Lieutenant F 74th Infantry 1908 IV
Cadotte Damase J. Lt. Colonel J A G Department 1934 Special (35 Year)
Cadotte Damase Joseph Major JAGD, 54th Infantry Brigade 1924 I
Kent Dan E. Master Sergeant Headquarters 27th Division 1940 II
Kent Dan E. Master Sergeant [Headquarters] 27th Division 1935 III
Buckingham Dan P. Water Tender 13th Division 1948 III
Buckingham Dan P. Water Tender 1st Class 13th Flight Division 1937 IV
Ennous Dana Private First Class H 22nd [Engineers] 1912 IV
Brigham Dana b. Jr. Captain 2 1st Battalion [Naval Militia] 1907 IV
Pratt Dana Baldwin 1st Lieutenant & Quartermaster 9th Regiment 1895 IV
Jewell Dana L. Captain I 3rd Infantry 1913 III
Jewell Dana L. Captain 43rd Separate Company 1908 IV
Stearns Dana L. Captain Headquarters 1st Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Sturgis Danford [N. B] Lieutenant 4th Division [1st Battalion] 1901 IV
Appleton Daniel Colonel 7th Regiment 1897 I
Appleton Daniel Colonel Field & Staff 7th Infantry Regiment 1894 II
Wolff Daniel Captain B Troop 22nd Engineers 1908 III
Wolff Daniel 1st Lieutenant Company B 22nd Regiment 1903 IV
Dye Daniel Major 1st Infantry 1913 I
Siegle Daniel Private H 2nd Infantry 1913 IV
O'Brien Daniel [Imr] Sergeant D 8th Regiment 1901 III
O'Brien Daniel Private D 8th Regiment 1896 IV
Finke Daniel Captain Battery B 245th AAA Battalion NYARNG 1959 IV
Livingston Daniel 1st Lieutenant M 71st Infantry 1941 III
Scheyer Daniel Captain 42nd Admin Company 1960 IV
Maker Daniel Corporal Company K 69th Regiment 1903 IV
Holly Daniel Color Bearer 69th Regiment 1897 IV
Sullivan Daniel Private 8th CDC 1921 III
Giggles Daniel Staff Sergeant 22nd Regiment 1945 III
Devlin (sp?) Daniel Major 69th Regiment 1901 IV
Desmond Daniel Private B 13th Regiment 1894 IV
Sullivan Daniel Private 30th [CAC] 1913 IV
McCurdy Daniel Color Bearer Non-commissioned Staff 22nd Infantry Regiment 1906 II
McCurdy Daniel [Battalion Quartermaster Sergeant] N.C. S 22nd Regiment 1903 III
Maher Daniel Private K 69th Infantry Regiment 1912 II
McCurdy Daniel Quartermaster Sergeant B 22nd Regiment 1896 IV
Maher Daniel Private K 69th Infantry 1909 III
Veber Daniel Sergeant 24th Separate Company 1906 IV
McCurdy Daniel Sergeant A 22nd Engineers 1911 I
Flack Daniel [W] First Sergeant K 1st Infantry 1912 IV
Rexer Daniel [William] Staff Sergeant 102nd Engineers 1946 IV
Kennelly Daniel A. Sergeant 19th Company C A C 1908 IV
McNamee (sp?) Daniel A. Sergeant [J] 65th Infantry 1912 IV
Whalen Daniel A. Captain Headquarters Company 2nd Battalion 101st Armored Cavalry NYNG 1957 IV
Connery Daniel A. Corporal I 69th Regiment 1908 IV
Ruddy Daniel A. Major State Staff 1940 I
Ruddy Daniel A. Captain Field & Staff 105th Infantry Regiment 1935 II
Ruddy Daniel A. Captain 105th Infantry 1930 III
Ruddy Daniel A. 1st Lieutenant Service Company 105th Infantry 1925 IV
Kretschman Daniel A. Captain Headquarters II Corps 1948 IV
Nesbitt Daniel A. Captain 7th Regiment 1894 I
Wares (sp?) Daniel A. Private C 8th Regiment 1901 IV
Pratt Daniel B. Captain & Regimental Quartermaster 9th Regiment 1899 III
Hysner Daniel C. Color Sergeant 3rd Infantry 1913 III
Perfetto Daniel C. Major Headquarters 174th Infantry Regiment 1950 II
Hysner Daniel C. Technical Sergeant 104 Coll 102nd Medical Regiment 1933 Special (35 Year)
Perfetto Daniel C. Captain Headquarters Headquarters 174th Infantry 1949 III
Perfetto Daniel C. Sergeant 174th Infantry 1939 IV
Dye Daniel C. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 44th Separate Company 1898 IV
Dye Daniel C. Major & Medical Corps Field & Staff 1st Infantry Regiment 1911 II
Meyer Daniel C. Private C 7th Infantry Regiment 1905 II
Meyer Daniel C. Private C 7th Regiment 1894 IV
Meyer Daniel C. Private C 7th Infantry 1910 I
Sullivan Daniel C. Captain E 47th Regiment 1895 III
Sullivan Daniel C. Captain E 47th Regiment 1894 IV
Hymer Daniel C. Sergeant 1st Class 2nd Ambulance Company 1919 II
Hysner Daniel C. Technical Sergeant 104 Sanitation 102nd Medical Regiment 1924 I
Green Daniel C. Boatswain Mate 1st Class 2nd Division 2nd Battalion 1914 IV
Hysner Daniel Carl Color Sergeant N C S 3rd Infantry 1908 IV
Dye Daniel Chauncey [F&S] 4th Battalion 1903 III
Lamberti Daniel D. Sergeant Headquarters Troop 51st Cavalry Brigade 1937 IV
Dore Daniel D. Captain A 14th Infantry 1927 IV
Fitzgerald Daniel E. Corporal 18th Separate Company 1894 IV
Lyons Daniel E. Sergeant 1st Class Combat Support Company 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
McEllency Daniel E. Private F 23rd Infantry 1917 IV
O'Brien Daniel E. Captain 69th Regiment 1944 III
O'Brien Daniel E. 1st Lieutenant 165th Infantry 1936 IV
Coleman Daniel E. S. Major 212st Coastal Artillery 1937 III
Hysner Daniel F. Staff Sergeant A 102nd M R 1937 III
Ryan Daniel F. Private Company H 12th Regiment 1903 IV
Hatz Daniel F. Corporal A 3rd Infantry 1916 IV
Nial Daniel F. Major Adjutant General Department 1919 I
Kennedy Daniel F. Regimental Sergeant Major 1921 III
Nial Daniel F. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 2nd Infantry Regiment 1910 II
Kennedy Daniel F. Sergeant I 10th Infantry 1913 IV
Nial Daniel F. 1st Lieutenant 2nd Regiment 1905 III
Burd Daniel F. Private 25th Separate Company 1901 IV
Burd Daniel F. Private 25th Separate Company 1906 III
Young Daniel F. Jr. Captain 13th CDC 1922 IV
Moran Daniel G. 1st Sergeant G 165th Infantry 1939 IV
Donohue Daniel G. Jr. SP6 Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1960 IV
Locker Daniel H. Major 102nd Medical Battalion (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Post Daniel Hazelton Captain 13th Separate Company 1897 IV
Curry Daniel J. Captain Headquarters & Headquarters Detachment (LSD) NYNG 1958 IV
Murphy Daniel J. 2nd Lieutenant A 22nd Regiment 1894 IV
Donovan Daniel J. Private 898 Anti-Aircraft Artillery 1948 I
Donovan Daniel J. Private 1st Class Headquarters & Service Company 21st Regiment New York Guard 1947 II
Donovan Daniel J. Sergeant A 3rd Infantry 1915 IV
Dresch Daniel J. Captain 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Hageur Daniel J. 2nd Lieutenant 18th Separate Company 1899 IV
Ferris (sp?) Daniel J. Corporal 13th [Arty Dist] 1911 IV
Greenfield Daniel J. 1st Lieutenant B 106th Infantry NYARNG 1959 IV
McGuire Daniel J. Sergeant 1st Class Battery A 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Coughlan Daniel J. Quartermaster-Sergeant Company B 12th Regiment 1903 IV
Hopkins Daniel J. Sesrgeant K 12th Infantry 1915 IV
Worst Daniel J. Private D 65th Regiment 1906 III
Worst Daniel J. Private D 65th Regiment 1902 IV
McCormack Daniel J. Headquarters 14th Infantry 1947 IV
Mangin Daniel J. Private G 8th Regiment 1906 IV
Cassidy Daniel J. Captain 10th Infantry 1919 III
Mangin? Daniel J. Sergeant 26 8th Artillery District 1911 III
Barton Daniel J. Corporal C 10th Battalion 1899 IV
Gonia Daniel J. Sergeant Battery C 156th Field Artillery Regiment 1941 II
Cassioz Daniel J. 1st Lieutenant E 10th Infantry 1913 IV
Gonia Daniel J. Corporal Battery C 156th Field Artillery 1936 III
Brinsley Daniel J. Drum Major 47th Regiment 1899 I
O'Neil Daniel J. Sergeant A 101st Signal Battalion 1938 IV
Brinsley Daniel J. Drum Major Band 47th Infantry Regiment 1894 II
Campbell Daniel J. Sergeant I 10th Infantry 1917 IV
Murphy Daniel J. Major 22nd Engineers 1909 I
Hogan Daniel J. Captain K 2nd Infantry Regiment 1909 II
Murphy Daniel J. Captain A 22nd Infantry Regiment 1904 II
Murphy Daniel J. Captain A 22nd Regiment 1899 III
Donovan Daniel James 2nd Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 108th Infantry 1924 III
Hogan (sp?) Daniel John Major 2nd Infantry 1915 I
Hogan Daniel John 1st Lieutenant 18th Separate Company 1904 III
Gray Daniel Joseph Sergeant 1st Class A 1st Medical Tank Battalion 205th Armored 1960 IV
Emond Daniel L. Captain Battery E 258th Field Artillery 1941 III
Stimson Daniel M. Major & Surgeon 7th Regiment 1894 III
Ranlet (sp?) Daniel M. Sergeant B 9th Regiment 1906 IV
Katz Daniel M. Major Headquarters 1st Battle Group 71st Infantry Regiment 1963 II
Katz Daniel M. Captain 71st Infantry NYARNG 1959 III
Katz Daniel M. 1st Lieutenant C 71st Infantry NYNG 1953 IV
Trimmer Daniel M. First Sergeant E 14th Infantry 1913 III
Trimmer Daniel M. First Sergeant E 14th Infantry 1908 IV
McKenna Daniel M. 1st Lieutenant 10th Infantry 1922 IV
Bailey Daniel N. 2nd Lieutenant Co. L 16th Infantry, NYG 1946 I
Bailey Daniel N. Captain K 369th Infantry Regiment 1937 II
Finkle Daniel N. First Sergeant G 108th Infantry 1936 III
Bailey Daniel Nathaniel Captain Company K 369th Infantry 1931 III
Morris Daniel R. 2nd Lieutenant 107th Infantry 1939 IV
Wood Daniel R. Sergeant 19th Company 9th Artillery District 1914 IV
Roberto Daniel R. Sergeant First Class G 106th Infantry NYNG 1953 IV
Roberto Daniel Richard Master Sergeant C 71st Infantry Regiment NYARNG 1959 III
Williams Daniel S. Captain Battery G 212th Coast Artillery Regiment 1936 II
Williams Daniel S. Captain Battery G 212th Coast Artillery 1930 III
Williams Daniel S. Captain Battery G 212nd Artillery 1926 IV
Martin Daniel S. Sergeant 23rd Infantry 1912 IV
Burr Daniel S. Surgeon Major 1st Regiment 1906 I
Burr Daniel S. Major & Surgeon Field & Staff 1st Infantry Regiment 1901 II
Burr Daniel S. Assistant Surgeon 20th Separate Company 1896 III
Burr Daniel S. 1st Lieutenant & Assistant Surgeon 20th Separate Company 1894 IV
O'Connor Daniel V. First Sergeant A 102nd Quartermaster Regiment 1938 IV
Masten Daniel W. 2nd Lieutenant 46th Separate Company 1900 IV
Sullivan Daniel W. Captain A 71st Infantry 1934 III
Barmon Daniel Webster Captain, Ordnance Department 74th Infantry 1910 III
Barmon Daniel Webster Captain & I S A P F & S 74th Regiment 1905 IV
Cowles Darius L. Private First Class K 105th Infantry 1927 IV
Klopfer Darl W. Captain 773rd Anti-Aircraft Artillery 1949 I
Vunk Darwin E. Captain 46th Separate Company 1905 II
Vunk Darwin E. Captain 46th Separate Company 1900 III
Vunk (sp?) Darwin E. Captain 46th Separate Company 1895 IV
Kweble? Daughton H. Sergeant 102nd Ammunition Train 1922 I
Kimble Daughton H. Quartermaster Sergeant L 10th Infantry Regiment 1916 II
Kimble Daughton H. Quartermaster Sergeant 49th Separate Company/ L 10th Infantry 1911 III
Kimble Daughton H. Private 11th Separate Company 1906 IV
Lynch Dave M. 1st Sergeant E 107th Infantry 1939 IV
Metal David 1st Lieutenant Battery B 3rd Howitzer Battalion (SP) 258th Artillery 1960 IV
Browder David Private [I] 71st Regiment 1903 III
Browder David Private Hospital C I 71st Regiment 1899 IV
Symes David First Sergeant I 12th Regiment 1894 IV
Crocker David Major & Inspector of Rifle Practice 1st Brigade 1894 IV
Lowenbein David 1st Lieutenant Field & Staff 22nd Infantry Regiment 1900 II
Krone David Chief Boatswain's Mate 7th Fl 2nd Bn NYNM 1933 I
Lowenbein David [2nd Lieutenant] F 22nd Regiment 1896 III
Krone David Chief Boatswain's Mate (Permanent Appointment) Squadron VN4RD3 (Naval Militia Aviation) 1931 II
Lowenbein David 2nd Lieutenant F 22nd Regiment 1894 IV
Krone David Chief Boatswains Mate 4th Division 2nd Battalion Naval Militia NY 1925 III
Hange David Sergeant G 14th Regiment 1906 I
Wasser David Private Battery F 258th Field Artillery 1939 IV
Lowenbein (sp?) David Captain F 22nd Regiment 1905 I
Krone David Chief Boatswain's Mate 2nd Battalion Naval Militia 1920 IV
Krone David Chief Boatswains Mate Headquarters Division 2nd Battalion NYNM 1950 Special (35 Year)
Hanke David First Sergeant I 56th Infantry 1947 III
Hankle David Sergeant Spec. Trps. [Special Troops] 27th Militia 1940 IV
Geary David First Sergeant D 22nd Regiment 1900 IV
Stuart David First Sergeant 1st Cavalry 1914 III
Stuart David Sergeant Company 1 Squadron A 1908 IV
Tompkins David Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Flynn David [F. M.] 8th Battalion 1906 IV
Lilly David Private M 369th Infantry 1938 IV
Dight David [H] Corporal K 47th Regiment 1907 IV
Smith David A. Private D 7th Regiment 1895 IV
Gaines David A. 1st Lieutenant A 369th Infantry 1941 III
Everitt David A. Master Sergeant Battery C 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Jones David Arthur Corporal B 71st Infantry 1925 IV
Cole David B. Private D 23rd Regiment 1894 IV
Blanton David B. Major 23rd Infantry 1916 I
Blanton David B. Major Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1911 II
Blanton (sp?) David B. 2nd Lieutenant G 23rd Regiment 1901 IV
Gorman David Bagley 1st Lieutenant 187th Field Artillery 1942 III
Blanton David Burton Captain G 23rd Infantry 1907 III
Bradt David C. Master Sergeant A 105th Armored Infantry Battalion 1958 II
Keich David C. Private 115th Separate Company 1898 IV
Bradt David C. Master Sergeant A 105th AIB NYNG 1955 III
Bradt David C. Master Sergeant A 105th AIB NYNG 1955 IV
Thorne David C. Sergeant C 14th Regiment 1902 IV
Austin David D. Sergeant 1st Class Battery B 2nd Howitzer 104th Artillery 1960 IV
Whitty David E. Colonel [Antiaircraft Command/Ft. Bliss] 1947 III
Whitty David E. 1st Lieutenant Headquarters Company 1st Battalion 107th Infantry 1938 IV
Austen David E. Colonel 13th Regiment 1894 I
Loushay David E. Private I 1st Regiment 1943 III
Hart David E. Major 369th Antiaircraft Artillery Group 1948 III
Penrod David F. SP5 HHC 1st ARB 174th Infantry 1960 IV
Nial (sp?) David F. 2nd Lieutenant 21st Separate Company 1901 IV
White David F. Corporel B 1st Infantry 1916 III
Berger David H. Colonel State [Detachment] 1949 IV
Bunn David H. Sergeant F 108th Infantry Regiment 1939 II
Bunn David H. Sergeant F 108th Infantry 1936 III
Carter David H. Sergeant First Class Battery B 870th AAA Battalion NYNG 1954 III
Carter David H. [Sergeant] Battery B 870th Antiaircraft Artillery [Air Wing] Battalion 1949 IV
Higgins David H. Sergeant B 14th Infantry 1912 IV
Pickett David H. Sergeant K 10th Infantry 1938 IV
Berger David H. Colonel Headquarters 1st Regional Command New York Guard 1958 II
Vogel David I. Major Medical Department Detachment 102nd Engineers 1942 III
Vogel David I. Captain 102nd Engineers 1937 IV
Rankin David J. 2nd Lieutenant F 69th Regiment 1944 IV
Smith David J. Corporal E-4 Headquarters Company 27th Infantry Division NYNG 1952 IV
George David J. Sergeant F 71st Infantry 1913 IV
Nielson David J. Captain M 14th Infantry 1941 III
Brinson David J. Warrant Officer (JG) Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Gun Battalion 1949 IV
Rankin David J. Master Sergeant Service Company 165th Infantry, NYARNG 1959 I
Rankin David J. Master Sergeant F 165th Infantry Regiment 1955 II
Rankin David J. Master Sergeant F 165th Infantry 1951 III
Banks David Jr. Major 112th Regiment 1898 IV
Case David K. Major Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1901 II
Case David K. Major 23rd Regiment 1896 III
Case David K. Captain K 23rd Regiment 1894 IV
Chapman David L. 2nd Lieutenant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Weber David L. Staff Sergeant 105th Air Base Squadron 1960 IV
Born David L. Major 107th ABRON 1960 IV
Gray David L. Sergeant Company G 7th Regiment 1903 IV
Wilson David M. Captain 2nd Battery 1894 I
Smith David M. Sergeant 31st Company 8th C D C 1917 IV
Thomas David M. Sergeant B 369th Infantry 1940 IV
Sasso David M. First Sergeant B 369th Infantry 1937 III
Seaton David M. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 69th Infantry Regiment 1908 II
Boe David Milne First Sergeant B 23rd Regiment 1904 IV
Arnold David P. C 8th Regiment 1896 III
Henry David P. Captain (late) K 14th Infantry 1909 IV
McNamara David P. Captain 42nd Aviation Company 1960 IV
Morgan David Parker [F&S] Squadron A 1906 IV
Wylie David R. Lt. Colonel 5th Infantry, NYG 1948 I
Wylie David R. Lieutenant Colonel Headquarters 5th Regiment New York Guard 1948 II
Wylie David R. Major 105th Field Artillery 1937 III
Christie David R. Captain Headquarters 3rd Battalion 71st Infantry Regiment NYARNG 1959 IV
Brandon David R. Colonel Reserve List 1955 I
Tuska David S. Private A 7th Regiment 1894 IV
Tuska (sp?) David S. Private A 7th Regiment 1899 III
Brown David S. Jr. Captain [F&S] 22nd Regiment 1907 IV
Boyd David W. Sergeant 14th Separate Company 1907 IV
Greene David W. Private D 14th Regiment 1895 IV
Thompson David W. Sergeant B 65th Regiment 1905 III
Beggs David W. First Sergeant A 7th Infantry 1912 IV
Jagger David W. Quatermaster Sergeant 1st Infantry 1909 I
Jagger David W. Quartermaster Sergeant 10th Separate Company 1904 II
Jagger David W. Quartermaster Sergeant [19th Separate Company] 1899 III
Jagger David W. Quartermaster Sergeant 10th Separate Company 1894 IV
Demarest (sp?) David W. 2nd Lieutenant B 13th Regiment 1901 IV
Seaton David W. [Ordinance Sergeant] [NCS] 69th Regiment 1901 IV
Houston David Walker Major, Surgeon Field & Staff 2nd Infantry 1907 III
Houston David Walker F&S 2nd Regiment 1902 IV
Thompson David Wilby Sergeant B 65th Regiment 1902 IV
Murray Davis C. Ensign 1st Battalion Naval Militia NY 1926 IV
Dutcher De Witt P. Private G 23rd Regiment 1904 I
Nelson Dean 1st Lieutenant 2nd Field Artillery 1917 IV
Meir (sp?) DeGrove 1st Lieutenant 14th Infantry 1922 IV
English Delman E. Corpseman F Company 105th Infantry 1932 I
English Delman E. Corporal F 105th Infantry Regiment 1926 II
English Delmar E. Corporel F 2nd Infantry 1920 III
English Delmar E. Private 2nd Infantry 1910 IV
Dodge Delos M. 1st Lieutenant 31st Separate Company 1899 II
Adams Demarest Captain 107th Infantry 1937 III
Levadas Demetris Master Sergeant 107th Air Base Squadron 1960 IV
Moloney Denis Master Sergeant B 142nd Tank Battalion NYNG 1958 III
Moloney Denis Master Sergeant B 142nd Tank Battalion 1956 IV
Byrne Denis Private Company K 69th Regiment 1903 IV
Whelan Denis Corporal F 12th Infantry 1914 III
Moloney Denis Master Sergeant B 1st Battalion 142nd Armored Regiment 1963 II
McCarthy Denis G. Major 69th Battalion 1894 I
Enright Denis J. Private C 69th Regiment 1902 IV
Whalen Dennis Private F 12th Infantry 1910 IV
Zimmerman Dennis E. 1st Sergeant H 174th Infantry Regiment 1938 II
Zimmerman Dennis E. First Sergeant H 174th Infantry 1933 III
Nainor Dennis F. Staff Sergeant 5th Truck 1945 IV
Quinn Dennis F. 1st Lieutenant 2nd Battalion Headquarters Company 71st Infantry 1937 III
Enright Dennis J. Private C 69th Infantry 1908 III
Ward Dennis R. Captain Transportation Corps, AUS 1948 I
Ward Dennis R. 1st Lieutenant Field & Staff 244th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Ward Dennis R. First Sergeant 2nd Battalion Headquarters Battery 105th Field Artillery 1936 III
Vail Deorge D. Private C 7th Regiment 1905 IV
Tifft DeSolvo 1st Lieutenant 48th Separate Company 1898 I
Tifft DeSolvo 1st Lieutenant 48th Separate Company 1894 II
Manis Dewey H. Sergeant 1st Battalion H B & C T 104th Field Artillery 1927 IV
Talle (sp?) DeWitt C Captain 7th Infantry 1911 I
Falls DeWitt C. Captain & Adjutant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1906 II
Dominick DeWitt C. Lt. Colonel Headquarters & Headquarters Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Conklin Dewitt C. Jr. Private 43rd Separate Company 1898 IV
Weld Dewitt C. Jr. Brigadier General 52nd Field Artillery Brigade 1922 I
Weld DeWitt C. Jr. Brigadier General Field & Staff 52nd Field Artillery Brigade 1921 II
Weld Dewitt C. Jr. 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1897 IV
Falls Dewitt Clinton 7th Regiment 1896 IV
Weld Dewitt Clinton 1st Lieutenant A 23rd Regiment 1902 III
Brokaw Dewitt P. 1st Lieutenant Signal Corps 1918 IV
Dutcher DeWitt P. Private G 23rd Infantry Regiment 1900 II
Dutcher DeWitt P. Private G 23rd Regiment 1894 III
Smith Dewitt W. Quartermaster Sergeant G 47th Regiment 1895 IV
Alley Dickson D. Quartermaster Sergeant A 22nd Regiment 1894 IV
Schnaars Diedrich J. Master Sergeant 105th Camron NYANG 1959 IV
Vlachos Dimitrius W. SP2 Battery C 2nd Howitzer Battalion 170th Artillery NYARNG 1959 IV
Display Medal Display Medal Display Medal Display Medal Display Medal 1955 II
De Santis Domenick Sergeant L 105th Infantry 1950 I
DeSantis Domenick S. Captain Medical Detachment 27th Armored Ordnance Battalion 1957 II
DeSantis Domenick S. Captain Medical Detachment 727th AOB 27th AD 1956 III
DeSantis Domenick S. Captain Medical Detachment 727th Armored Ordnance Battalion 1956 IV
Fiorini Dominic Boatswain's Mate, First Class 33rd Division 1933 III
Lisanti Dominic Staff Sergeant 27th Signal Corps Special Troops 1937 III
Pellicio Dominic A. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 251st Infantry 1963 II
Pellicio Dominic A. Major Headquarters 3rd Battalion 165th Infantry NYNG 1956 III
Pellicio Dominic A. Major Headquarters 3rd Battalion 165th Infantry NYNG 1951 IV
Kane Dominic A. Sergeant [T & I.] Signal Corps 1916 IV
Lombardi Dominic A. Sergeant M 105th Infantry 1937 IV
Velleca Dominic F. Sergeant K 165th Infantry 1937 IV
Lagano Dominic Jr. 1st Lieutenant D 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Oliver Dominick Sergeant D 102nd Medical Regiment 1941 III
Vellecci Dominick Master Sergeant Heavy Mortar Company 165th Infantry, NYARNG 1959 I
DeSantis Dominick Technician 4th Class L 2nd Regiment New York Guard 1946 II
Desantis Dominick Private First Class L 105th Infantry 1939 III
Hart Dominick First Sergeant D Company 165th Infantry 1930 I
Hart Dominick Sergeant A 69th Infantry Regiment 1921 II
Hart Dominick First Sergeant ? 69th Infantry 1913 III
Lippolis Dominick Sergeant First Class Battery B 142nd AAA Battalion NYNG 1958 IV
Hart Dominick Sergeant K 69th Infantry 1909 IV
Pipitone Dominick Private 71st Infantry 1939 IV
Micozzi Dominick A. Staff Sergeant Headquarters 13th Regiment 1946 IV
Coley Dominick A. Private 1st Class F 102nd Medical Regiment 1938 IV
Colacicco Dominick C. Sergeant M 10th Infantry 1941 III
Velleca Dominick F. Sergeant First Class Headquarters Company 165th Infantry Regiment 1954 II
Valleca Dominick F. Sergeant G 165th Infantry 1949 III
O'Hara Dominick J. Chief Warrant Officer 2nd Class E 165th Infantry Regiment 1955 II
O'Hara Dominick J. Warrant Officer Junior Grade E 165th Infantry 1952 III
O'Hara Dominick J. Master Sergeant E 165th Infantry NYNG 1951 IV
Soluri Dominick J. Sergeant L 164th Infantry 1941 III
Durso Dominick J. Company B 102nd Engineering Battalion, NYARNG 1958 I
Durso Dominick J. Warrant Officer Junior Grade Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1955 II
Durso Dominick J. WOJG 102nd Engineer Battalion NYNG 1955 III
Durso Dominick J. Warrant Officer JG 102nd Engineering Battalion NYNG 1955 IV
Mula Dominick J. Master Sergeant Headquarters New York Air National Guard 1959 IV
Masone Dominick N. First Sergeant Battery B 245th Coastal Artillery 1943 IV
Casucci Dominick P. Master Sergeant Service Battery 170th Field Artillery Battalion NYNG 1959 IV
Muggeo Dominick T. Sergeant First Class Service Battery 105th Field Artillery Battalion 1958 IV
Polland Don Alonzo Captain C 7th Regiment 1894 I
Collins Don C. Private 42nd Separate Company 1896 IV
Hooks Don M. Captain 1st Ambulance Company 1914 IV
Condery (sp?) Don W. Sergeant 22nd Separate Company 1895 IV
Clymer Donald Sergeant 1st Class Medical Company 107th Infantry NYARNG 1959 IV
Hammond Donald Sergeant Service 106th Field Artillery 1940 IV
Armstrong Donald Colonel 121st Cavalry Reserve 1935 I
Armstrong Donald Captain 101st Cavalry 1923 IV
MacMillan Donald Chief Warrant Officer 2 Service Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
MacMillian Donald Chief Warrant Officer 3rd Class Service Battery 991st Field Artillery Battalion 1956 II
Schocket Donald Technical Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Campbell Donald Corporal D 22nd Regiment 1901 IV
Wheeler Donald A. Master Sergeant Battery B 249th Armored Field Artillery Battalion 1956 IV
Carleton Donald A. Corporal A 108th Infantry 1939 I
Carleton Donald A. 1st Sergeant A 108th Infantry Regiment 1934 II
Carleton Donald A. 1st Sergeant Company A 108th Infantry 1930 III
Carleton Donald A. Master Sergeant A 108th Infantry NYNG 1949 Special (35 Year)
Wheeler Donald Arthur Master Sergeant [] 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 III
Heath Donald B. First Sergeant C 56th Regiment 1942 III
Heath Donald B. Master Sergeant Ambulance Company 134th Medical Battalion 1953 I
Heath Donald B. 1st Sergeant Non-commissioned Staff 645th Medium Motor Ambulance Company 1948 II
Stuart Donald C. Colonel Headquarters FR 108th Infantry 1956 I
Stuart Donald C. Colonel & Chaplain Headquarters Detachment 108th Infantry Regiment 1956 II
Stuart Donald C. Major - Chaplain 108th Infantry 1937 III
Laduca Donald C. 1st Lieutenant Headquarters & Headquarters Troop Recon Squadron 121st Armored NYARNG 1959 IV
Bean Donald E. Chief Warrant Officer 3 Battery C 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Garland Donald E. Staff Sergeant Battery C 2nd Missile Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
Halavin Donald E. Captain Headquarters 1st ARB 105th Infantry 1960 IV
Callahan Donald E. 1st Lieutenant Headquarters Headquarters & Service Battery 1st Howitzer Battalion 105th Artillery 1960 IV
Delaney Donald E. P/Sergeant Troop A 1st Rec Squadron 121st Armor 1960 IV
Bressler Donald F. Captain 580th Transportation Company 140th Transportation Battalion 1963 II
Atkins Donald G Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 108th Infantry Regiment 1963 II
Gurock Donald G. 1st Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 71st Infantry NYNG 1958 IV
McLean Donald G. Private 1st Battalion Headquarters Battery CT 258th Field Artillery 1937 III
McMillen Donald H. Captain Headquarters 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Ranlet Donald J. 1st Lieutenant D 71st Infantry 1941 III
Tighe Donald J. Staff Sergeant 106th ABRON 1960 IV
Taylor Donald J. 1960 IV
McElwee Donald J. Platoon Sergeant C 1st Battalion 174th Infantry Regiment 1963 II
McElwee Donald J. Warrant Officer JG C 174th Infantry NYNG 1953 IV
Rothschild Donald J. Sr. Master Sergeant Headquarters Company 1 BG 106th Infantry NYARNG 1959 IV
Davis Donald L. Sergeant 1st Class Service Battery 1st Howitzer Battalion 156th Artillery NYARNG 1959 IV
Powers Donald M. 2nd Lieutenant M 108th Infantry 1936 IV
Heffner Donald M. Sergeant First Class A 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Stephens Donald M. R M Second Class 10th Fl Division 3rd Battalion NYNM 1941 III
Barry Donald M. Master Sergeant I 108th Infantry NYNG 1953 IV
MacMillan Donald M. Chief Warrant Officer 991st Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
King Donald M. Sergeant First Class Battery B 170th Field Artillery Battalion NYNG 1955 III
King Donald M. Sergeant 1st Class 170th Field Artillery Battalion NYNG 1951 IV
Ogilivie (sp?) Donald M. 1st Lieutenant 1st Cavalry 1916 IV
McKown Donald M. Master Sergeant 107th CAMRON NYANG 1960 IV
Wood Donald N. D 12th Regiment 1895 IV
Springhorn Donald O Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division [Artillery] 1953 III
Springhorn Donald O. Master Sergeant Headquarters and Headquarters Battery 42nd Division Artillery, NYARNG 1958 I
Springhorn Donald O. Master Sergeant Headquarters Battery 42nd Division Artillery 1953 II
Springhorn Donald O. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 42nd Division Artillery NYNG 1952 IV
Williams Donald P. Master Sergeant Battery C 249th Armored Field Artillery Battalion 1956 IV
Mac Arthur Donald P. 2nd Lieutenant 165th Infantry 1939 IV
Sherman Donald P. Captain Field & Staff 71st Infantry Regiment 1938 II
Sherman Donald P. Captain 71st Infantry 1933 III
Carleton Donald Q. Sergeant E 108th Infantry 1927 IV
Seager Donald R. Corporal Headquarters Battery & C Tn 1 Battalion 104th Field Artillery 1937 IV
Winch Donald R. SP5 1st Howitzer Battalion186th Artillery 1960 IV
Lee Donald R. SP5 Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
MacIntyre Donald R. Staff Sergeant 105th ABRON 1960 IV
Brown Donald S. 1st Sergeant E 65th Infantry Regiment 1911 II
Brown Donald S. 2nd Lieutenant E 65th Infantry 1916 I
Bishop Donald S. Lt. Colonel Headquarters/Headquarters Company 1st Regional Command NYG 1959 IV
Brown Donald S. Sergeant 13th Separate Company 1901 IV
Howell Donald S. Captain A 108th Infantry NYNG 1950 IV
Brown Donald Sutherland 1st Sergeant 13th Separate Company 1906 III
Strait Donald W. Staff Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Babcock Donald W. 1st Lieutenant B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Gerard Dorris N. 2nd Lieutenant Battery D 105th Field Artillery 1940 IV
Kent Douglas Corporal K 7th Infantry 1914 IV
Despard Douglas C. Lt. Colonel Headquarters 2nd Brigade 1944 III
Despard Douglas C. 1st Lieutenant 7th Infantry 1914 IV
Weaver Douglas C. Captain Headquarters Battery 104th Field Artillery Regiment 1942 II
Weaver Douglas C. Captain 2nd Battalion Headquarters Battery & CT 104th Field Artillery 1937 III
Barry Douglas C. Captain A 102 Engineers 1926 III
Barry Douglas C. [Adjutant] 102nd Engineers 1925 IV
Pudney Douglas H. Private Hqrs. [Headquarters] 108th Infantry 1940 IV
Eighmey Douglas J. 1st Lieutenant Service 105th Infantry 1942 III
Eighmey Douglas J. 2nd Lieutenant L 105th Infantry 1938 IV
Howe Douglas K. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1946 II
Howe Douglas K. Lt. Colonel 3rd Infantry 1947 III
Howe Douglas K. 2nd Lieutenant 108th Infantry 1936 IV
Walker Douglas P. Colonel Field & Staff 106th Field Artillery Regiment 1938 II
Walker Douglas P. Colonel 106th Field Artillery 1933 III
Crier Douglas R. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1946 II
Cook Douglas T. Private E 7th [Infantry] 1911 IV
Heck Douglas V. Chief Warrant Officer Field & Staff 1st Gun Battalion 209th Artillery Regiment 1960 II
Heck Douglas V. Warrant Officer 1 Headquarters & Headquarters Battery 336th AAA Battalion, NYNG 1955 III
Heck Douglas V. Sergeant A 174th Infantry NYNG 1950 IV
Dressing Douglas W. Corporal 207th Coast Artillery 1941 IV
Miller Douglas W. Captain 103rd Separate Company 1899 IV
Carneigie Douglass Master Sergeant [Headquarters Detachment] 27th Division 1933 III
Arden Duane Doty 1st Class Private 1st Co. Signal Corps 1909 IV
Ash Duane K. maj 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Steele Dudley S. Ordinance Sergeant 7th Infantry 1919 IV
Frost Dudley W. 2nd Lieutenant E 8th Regiment 1900 IV
Baker Dumond H. Sergeant Troop K 121st Cavalry Regiment 1940 II
Baker Dumond H. Sergeant Troop K 121st Cavalry 1936 III
Thompson Duncan D. Major 61st IS Battalion, NYG 1962 I
Thompson Duncan D. 1st Lieutenant Headquarters Company 56th Regiment New York Guard 1947 II
Thompson Duncan D. 1st Lieutenant Headquarters 56th Infantry 1948 III
Thompson Duncan D. Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 IV
Austin Dwight E. 2nd Lieutenant F 23rd Infantry 1909 III
Austin Dwight E. Sergeant Company F 23rd Regiment 1903 IV
McCallum Dwight M. Major Field & Staff 104th Field Artillery Regiment 1942 II
McCallum Dwight M. 1st Lieutenant Battery B 104th Field Artillery 1936 III
Mc Callum Dwight M. Lt. Colonel 2nd Training Regiment, RTC 1946 I
Dick E. Howard Regimental Quartermaster Sergeant? 23rd Infantry 1915 I
Dick E. Howard 1st Lieutenant Field & Staff 23rd Infantry Regiment 1908 II
Dick E. Howard [Battalion Quartermaster Sergeant] N.C. S 23rd Regiment 1903 III
Dick E. Howard Quartermaster Sergeant F 23rd Regiment 1898 IV
Meyer E. Lloyd Captain 258th Field Artillery 1922 IV
Decker E. Madden Major Reserve List 1922 II
Roessli (sp?) E. O. Major 3rd Brigade 1896 IV
McManus E. Raymond Lt. Colonel Walter Reed AMC Washington, DC 1957 IV
Jones E. Searles 1st Lieutenant 144th Separate Company 1899 IV
Reinhold E. V. C. 1st Lieutenant 71st Infantry 1920 IV
Wheeler E.G. Captain Troop B 1903 IV
Coffin E.H. Jr. Sergeant Major 13th Regiment 1894 IV
Howard E.V. First Sergeant I 23rd Regiment 1895 IV
Devlin Eager Master Sergeant Headquarters and Service Company 102nd Engineers 1937 III
Edwards Earl Sergeant B 44 1st Infantry 1910 IV
Timeson Earl Captain & Medical Corps Field & Staff 105th Infantry Regiment 1939 II
Robinson Earl [T] Corporal F 74th Infantry 1909 IV
Henry Earl A. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Gilligan Earl B. Major 27th Armored Division Headquarters CC"A" 1960 IV
Parke Earl B. Sergeant H 1st Infantry 1917 IV
Barry Earl C. 1st Lieutenant B 102nd Engineer Battalion NYARNG 1959 IV
Williamson Earl D. Private B 1st Infantry 1913 IV
Foster Earl D. 1st Lieutenant C 102nd Engineers 1939 IV
Churchill Earl E. P/Sergeant Service Battery 1st Rkt Battalion 106th Artillery NYARNG 1959 IV
Ward Earl E. Master Sergeant Headquarters & Service Company 142nd Tank Battalion NYNG 1952 IV
Campbell Earl E. 1st Lieutenant L 6th Regiment, N.Y. Guard 1942 IV
Drummond Earl F. First Sergeant D 6th Infantry 1948 III
Drummond Earl F. Staff Sergeant M. D.[Medical Detachment] 10th Infantry 1940 IV
Boebel Earl F. Lt. Colonel 1027th ARSU-USAR 1956 III
Boebel Earl F. 1st Lieutenant 3rd Battalion Headquarters, 106th Field Artillery 1939 IV
Smith Earl H. Chief B Mate 9th Fl Division 3rd Battalion NYNM 1937 III
Anderson Earl I. Private 1st Class Service Company 108th Infantry 1937 IV
Warner Earl J. Sergeant G 174th Infantry 1938 IV
Peck Earl J. Corporal H 108th Infantry 1936 III
Stieve Earl J. Master Sergeant Headquarters Battery 105th Anti-aircraft Artillery Brigade 1955 II
Stieve Earl J. Master Sergeant Headquarters Battery 105th Antiaircraft Artillery Brigade 1952 III
Stieve Earl J. 1st Lieutenant L 21st Infantry [1948] IV
Tilyou Earl J. Captain Ordinance Department State Staff 1937 III
Lavid Earl L. Sergeant L 108th Infantry 1927 IV
Laird Earl L. 1st Sergeant L 108th Infantry Regiment 1937 II
White Earl L. Captain F 105th Infantry 1943 III
Laird Earl L. First Sergeant L 108th infantry 1932 III
White Earl L. Sergeant F 105th Infantry 1939 IV
Laird Earl Leroy First Sergeant L 3rd Regiment 1941 I
Johnson Earl M. 11st Division, 9th Battailion, NYNM 1941 IV
Brown Earl O. Sergeant A 3rd Infantry 1915 III
Brown Earl O. Sergeant A 8 3rd Infantry 1910 IV
Mooney Earl R. Captain E 108th Infantry Regiment 1934 II
Mooney Earl R. 1st Lieutenant A 108th Infantry 1926 IV
Mooney Earl Robert 1st Lieutenant E 108th infantry 1932 III
Chappell Earl Russell 1st Lieutenant G 174th Infantry 1934 III
Boone Earl W. Private D 65th Infantry 1913 IV
Farwell Earle Lieutenant Commander Naval Militia 1921 IV
Kitts Earle B. Major 107th Infantry 1941 III
Heusinger Earle C. Staff Sergeant B 1st Tank Battalion 127th Armored NYARNG 1959 IV
Hamilton Earle D. Captain E 105th Infantry 1936 III
Charles Earle H. 1st Lieutenant Headquarters Company 3rd Battalion 369th Infantry 1938 IV
Peck Earle J. Corporal H 108th Infantry Regiment 1939 II
Welliver Earle Mathias First Sergeant F 74th Regiment 1904 IV
Lindsay Earle W. Private B 34th Company 3rd Infantry 1911 IV
Acker Eben E. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 8th Infantry Regiment 1906 II
Acker Eben E. [Quartermaster Sergeant] F 8th Regiment 1896 IV
Stover Ebenezer Sergeant B 23rd Regiment 1895 IV
Reed Eber R. Corporal C 10th Battalion 1904 IV
Kolberg Eberhard G. O. Sergeant F 174th Infantry 1926 IV
Kolberg Eberhard O. First Sergeant F 174th Infantry 1932 III
Kolberg Eberhard Otto 1st Sergeant Company F 174th Infantry 1931 III
Andrew Eckert Private 1st Battery Field Artillery 1910 IV
Dekay Eckford C. Ensign [2] 1st Battalion [Naval Militia] 1906 IV
de Kay Eckford C. Lt. Commander Staff NYNM 1911 III
DeKay Eckford C. Captain 4th Battalion NMNY 1922 I
DeKay Eckford C. Lieutenant Commander Headquarters Naval Militia 1916 II
Callahan Eddward L. Quartermaster Sergeant H [69]th Infantry 1916 IV
Fleury Edgar 2nd Lieutenant E 152nd Regiment 38th Division 1947 III
Fleury Edgar Sergeant B 105th Infantry 1938 IV
Williams Edgar Mess Sergeant I 7th Infantry 1919 III
Kenny Edgar Captain 7th Infantry 1919 IV
Williams Edgar Private [I] 7th Regiment 1902 IV
Wohlgemuth Edgar First Sergeant Battery B 212th Coastal Artillery 1944 III
Burchell (sp?) Edgar [B] Hospital Steward 12th Regiment 1901 IV
Kniffiin Edgar A. Major Headquarters 101st [ MCR Squadron] 1949 IV
Burchell Edgar B. 2nd Lieutenant K 12th Infantry 1916 I
Burchell Edgar B. Sergeant 1st Class Hospital Corps 12th Infantry Regiment 1911 II
Burchell Edgar B. [Regimental Hospital Steward] [F.C.S] 12th Regiment 1906 III
Neal Edgar C. Private B 74th Regiment 1896 IV
Whalen Edgar C. Captain I 6th Regiment [1944] IV
Starbuck Edgar D. Jr. Captain 105th Infantry 1927 IV
Mercer Edgar E. Sergeant Medical Detachment 369th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Mercer Edgar E. Sergeant 369th Infantry 1935 III
Hardenbergh Edgar H. Boatswain's Mate 2nd Battn., N.M., 3rd Separate Company 1909 IV
Adams Edgar H. 1st Sergeant Company G 13th Regiment 1903 IV
Adams Edgar Hiram Captain 7 13th Artillery District 1908 III
Rodgers Edgar J Captain I 14th Infantry 1933 III
Watson Edgar J. First Sergeant [F] 74th Infantry 1912 IV
Anderson Edgar J. Private F 13th Regiment 1894 III
Pritchard Edgar J. Captain 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Tilton Edgar Jr. Chaplain 71st Infantry 1910 IV
Ennis Edgar L. Sergeant G 12th Infantry 1908 IV
Clark Edgar L. M. Post [Imr Sergeant] 1st Infantry 1912 IV
Clark Edgar L. M. Supply Sergeant 3rd Infantry 1919 III
Davis Edgar M. 1st Lieutenant Battery C 244th Coast Artillery 1937 III
Rodd Edgar R. Private K 23rd Regiment 1907 IV
Jennings Edgar S. Colonel 3rd infantry 1916 I
Jennings Edgar S. Captain M 3rd Infantry Regiment 1911 II
Jennings Edgar S. Captain 2nd Separate Company 1906 III
Jennings Edgar S. 1st Lieutenant 2nd Separate Company 1901 IV
Jennings Edgar S. Brigadier General 54th Brigade 1928 Special (35 Year)
Beamish Edgar T. Major Judge Advocate General Division 1939 I
Coene Edgar T. Lieutenant 2nd Divsion 1st Battalion NYNM 1939 IV
Mason Edgar Thomas Staff Sergeant 51st Infantry 1944 IV
Denison Edgar V Captain D 10th Infantry Battalion 1894 II
Denison Edgar V. Captain D 10th Battalion 1895 I
Welker Edgar W. Private 19th Separate Company 1894 IV
Reynolds Edie Private E 23rd Regiment 1894 IV
Brady Edie T. Bugler 69th Infantry 1920 IV
Ferrari Edio G. Master Sergeant Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 156th Artillery 1960 IV
Crouk (sp?) Ediour E. Sergeant A 74th Infantry 1910 I
Marckfeld Edmond 1st Sergeant D 9th Infantry Regiment 1896 II
Marckfeld Edmond 1st Sergeant D 9th Regiment 1894 III
McCarthy Edmond D. Major & Adjutant General Field & Staff 4th Brigade 1916 II
McCarthy Edmond D. Captain Staff 4th Brigade 1906 IV
McCarthy Edmond Dennis Major, Quartermaster 4th Brigade 1911 III
Sweezey Edmond E. Chief Warrant Officer- 2 B 108th Infantry Regiment 1952 III
Hoffman Edmond J. Captain 165th Infantry [Not Received] IV
Hoffman Edmond J. Captain 301st Logistical Command USAR 1959 III
Connery Edmond L. Private B 2nd Infantry 1916 IV
Hayes Edmund Brigadier General 1895 IV
Filton Edmund Quartermaster Sergeant? B 3rd infantry 1915 I
Fowler Edmund Assistant Hospital Steward NCS [Non-Commissioned Staff?] 7th Infantry 1908 III
Fetton (sp?) Edmund Sergeant 34th Separate Company 1900 IV
Matott Edmund Sergeant D 108th Infantry 1941 III
De Young Edmund A. Master Sergeant HQ 245th Coast Artillery 1938 I
Wenderlich Edmund A. Staff Sergeant H 102nd Medical Regiment 1939 IV
DeYoung Edmund A. Master Sergeant Non-commissioned Staff 245th Coast Artillery Regiment 1933 II
DeYoung Edmund A. Master Sergeant 245th Coast Artillery 1928 III
DeYoung Edmund A. 1st Sergeant 13th C.D.C., 10th Separate Company 1915 IV
Bellinger Edmund B. Major Headquarters 2nd Squadron 51st Cavalry 1947 III
Boullianne Edmund C. Master Sergeant C 165th Infantry 1956 IV
Litchfield Edmund C. Sergeant A 23rd Infantry 1912 III
Litchfield Edmund C. Sergeant A 23rd Regiment 1907 IV
Titus Edmund D. Private D 13th Regiment 1899 IV
Shoucair Edmund E. 1st Lieutenant F 106th Infantry 1937 III
Murphy Edmund F. Private F 22nd Regiment 1902 IV
Devine Edmund F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 165th Infantry 1955 IV
Kennedy Edmund F. Captain Ordnance Department, US Army 1950 I
Kennedy Edmund F. 1st Lieutenant I 14th Infantry Regiment 1940 II
Kennedy Edmund F. 2nd Lieutenant I 14th Infantry 1935 III
Koch Edmund F. Master Sergeant Headquarters 27th Armored Division, NYNG 1958 I
Koch Edmund F. Specialist First Class Headquarters 27th Armored Division 1958 II
Koch Edmund F. Staff Sergeant Battery C 106th Field Artillery 1941 III
Duncan Edmund F. Captain F 375th Engineers 1946 IV
Mitchell Edmund H. Major Field & Staff 14th Infantry Regiment 1900 II
Mitchell Edmund H. Captain E 14th Regiment 1896 III
Mitchell Edmund H. Captain E 14th Regiment 1894 IV
Liepman Edmund J. 1st Lieutenant 14th Infantry 1935 III
Titton Edmund J. [Quartermaster Sergeant] 34th Separate Company 1905 III
Fitton Edmund J. Quartermaster Sergeant B 3rd Infantry Regiment 1910 II
Traphagen Edmund L. Private B 9th Regiment 1899 IV
Webb Edmund L. Machinist Mate First Class 5th 3rd Battalion Naval Militia 1913 IV
Judson Edmund L. Colonel 1895 IV
Fowler Edmund P. Major Medical Corps, 7th Infantry 1918 I
Fowler Edmund P. 1st Lieutenant & Medical Corps Field & Staff 7th Infantry Regiment 1913 II
Fowler Edmund P. Sergeant B 7th Battalion 1902 IV
Cattle (sp?) Edmund P. Lt. Colonel [F/S] 74th Infantry 1910 I
Doran Edmund P. Master Sergeant C 102nd Engineer NYNG 1950 IV
Cottle Edmund P. Lieutenant Colonel Field & Staff 74th Infantry Regiment 1906 II
Nelson Edmund P. Private G 12th Regiment 1894 IV
Cottle Edmund Petrie Lt. Colonel F &S 74th Regiment 1902 III
Cottle Edmund Petrie Lt. Colonel 74th Regiment 1896 IV
Hazeltine Edmund S. Sergeant Hospital Corps 10th Infantry Regiment 1946 II
Hazeltine Edmund S. Sergeant Hosp. Corps 10th Infantry 1912 III
Hazeltine Edmund S. Private 45th Separate Company 1907 IV
Massel Edmund S. Major Field & Staff 1st Battalion 106th Infantry Regiment 1940 II
Massel Edmund S. Major 106th Infantry 1936 III
de Shield Edouard E. Sergeant C 3rd Separate Battalion 1944 IV
DeShield Edouard E. 1st Lieutenant 715th Antiaircraft Artillery [SW-DMC] 1949 III
Collard Edson Private B 65th Infantry 1914 IV
Schaue Edson M. Sergeant M 174th Infantry 1941 III
Westcott Edw. J. Colonel & Adjutant General Field & Staff NYNG Headquarters 1921 II
Mulcahy Edward Private E 69th Infantry 1909 IV
Halicki Edward Chief Yeoman Typist Division 3-58 Battalion 3-17 Naval Militia 1954 II
Schulze Edward 1st Sergeant E 106th Infantry Regiment 1951 II
Sullivan Edward 1st Sergeant Non-commissioned Staff 258th Field Artillery Battalion 1949 II
Wavly (sp?) Edward Private B 7th Infantry 1915 I
Lounot (sp?) Edward Captain CAC 9th [Arty Dist] 1912 IV
Bissinger Edward Private D 8th Battalion 1907 III
Whieside Edward Musician K 7th Regiment 1894 I
Halicki Edward [Yeoman Typist ] 14th Division 9th Battalion 1950 III
Schulze Edward Sergeant Battery E 106th Infantry 1948 III
Sullivan Edward First Sergeant 1st Battalion Headquarters Battery & C. 1937 III
Wanty Edward Private B 7th Infantry Regiment 1909 II
Way Edward Color Sergeant 2nd Regiment 1906 I
Bissinger Edward Private D 8th Regiment 1902 IV
Slosson Edward Private I 7th Infantry 1909 IV
McIntyre Edward Drum Major 13th Regiment 1894 I
Wanty Edward Private B 7th Regiment 1905 III
Way Edward Color Sergeant Non-commissioned Staff 2nd Infantry Regiment (12th?) 1901 II
Costello Edward Sergeant H 65th Infantry Regiment 1916 II
Strauss Edward Sergeant A 12th Infantry [1911] IV
Murphy Edward Private 6th Separate Company 1900 IV
Fitzgerald Edward Private A 14th Infantry 1908 IV
Fallon (sp?) Edward Private D 69th Regiment 1906 I
Greenberger Edward Master Sergeant [Service Battery] 258th Field Artillery 1933 III
Way Edward Private [] 21st Separate Company 1896 III
Collard Edward Private 5th Separate Company 1903 IV
Costello Edward Sergeant H 65th Infantry 1911 III
McCoppin Edward Private First Class Battery C 156th Field Artillery 1927 IV
Greenberger Edward First Sergeant 3rd Battalion Headquarters Battery 258th Field Artillery 1927 IV
Leonard Edward Private 8th C.D.C., 27th Separate Company 1917 IV
Stumpf Edward Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 1st Battle Group 106th Infantry Regiment 1963 II
Way Edward Private 21st Separate Company 1894 IV
Costello Edward Sergeant H 65th Regiment 1906 IV
Stumpf Edward Chief Warrant Officer 2 K 165th Infantry NYNG 1956 III
Marchfeld Edward 1st. Sergeant [16th] [9th A. D.] 1912 Special (35 Year)
Olmstead Edward Lt. Colonel HQ 27th Division 1923 I
Stumpf Edward Master Sergeant K 106th Infantry NYNG 1951 IV
Olmstead Edward Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1919 II
Brophy Edward Private F 12th Infantry 1912 IV
McKay Edward Private 1st Class Battery E 104th Field Artillery 1939 IV
Smith Edward Sergeant E 105th Infantry 1939 IV
Hagin Edward Private 37th Separate Company 1905 I
Hagin Edward Private 37th Separate Company 1900 II
Bowditch Edward Colonel Headquarters 1945 IV
Hagin Edward Private 37th Separate Company 1895 III
Walker Edward Private D 23rd Regiment 1900 I
Moore Edward Sergeant L 1st Infantry 1916 III
Ziveig Edward Private 28th Company C A C 1908 IV
Hagin Edward Private 37th Separate Company 1894 IV
Sabberton Edward Sergeant B 71st Infantry 1911 IV
Lattanzio Edward Staff Sergeant Hq. Det. 3rd Sq. 51 Cav., NYG 1946 I
Walker Edward Private D 23rd Infantry Regiment 1897 II
Moore Edward Sergeant L 1st Infantry, 5th Separate Company 1910 IV
Schultz Edward 1st Sergeant E 106th Infantry 1939 IV
Fernez Edward Technical Sergeant 106th Air Base Group Organization NYANG 1953 IV
Patterson Edward 2nd Lieutenant Squadron A 1899 IV
Lattanzio Edward Staff Sergeant Headquarters Detachment 3rd Battalion 51st Regiment New York Guard 1941 II
Walker Edward Private D 23rd Infantry 1912 Special (35 Year)
Gelpa-Vega Edward SP2 Battery B 970th Field Artillery Battaion NYARNG 1959 IV
Tallon Edward Private D 69th Infantry Regiment 1902 II
Marckfeld (sp?) Edward 1st Sergeant D 9th Regiment 1900 I
Olmsted Edward Captain, Aide to Maj Gen O'Ryan Division 1913 III
Capers Edward Master Sergeant Headquarters Battery 870th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Duffry Edward Major 69th Battalion 1894 I
Lattanzio Edward Master Sergeant Squadron 27 Division Aviation 1936 III
Lohse Edward 1st Sergeant B 22nd Corps of Eng. 1916 IV
Tallon Edward Private I 69th Regiment 1900 III
Beryuet (sp?) Edward Sergeant K 9th Regiment 1899 IV
Olmsted Edward 1st Lieutenant Company 4 Squadron A 1908 IV
Trattner Edward Sergeant K 22nd Regiment, N.Y. Guard 1943 IV
Tallon Edward Private D 69th Regiment 1895 IV
Gilman Edward 1st Lieutenant 42nd Quartermaster Company (Infantry Division) NYARNG 1960 IV
Burke Edward 1st Sergeant H 69th Infantry Regiment 1919 II
Latter Edward Captain Field & Staff 105th Field Artillery Battalion 1958 II
Jaeger Edward Musician g 23RD iNFANTRY 1910 IV
Sorensen Edward W T 2nd Class 33rd Fl Division NMNY 1938 IV
Burke Edward Sergeant C 69th Infantry 1915 III
Latter Edward Captain 226th Field Artillery Battalion 1952 III
Reinhardt Edward Sergeant H C 22nd Corps Engineers 1908 IV
Jaeger Edward Corporal H [71st Infantry] 1913 IV
Scheitlin Edward Private H 7th Infantry Regiment 1920 II
Gill Edward 1st Sergeant 32nd [Sep Co] 1901 III
Oliver Edward Captain C 10th Infantry Regiment 1909 II
Doty Edward Corporal D 71st Regiment 1899 IV
Hodges Edward 1st Lieutenant M 23rd Infantry 1910 IV
Scheitlin Edward Private H 7th Regiment 1903 III
Giesser Edward Quartermaster Sergeant F 65th Regiment 1900 IV
Gill Edward Sergeant 32 Separate Company 1896 IV
Oliver Edward 2nd Lieutenant C 10th Battalion 1904 III
Scheitlin Edward Private H 7th Regiment 1898 IV
Ortiz Edward Sergeant 1st Class C 642nd Transportation Battalion 1960 IV
Flack Edward Major D 71st Infantry 1910 III
Oliver Edward 2nd Lieutenant C 10th Battalion 1899 IV
Samson Edward First Sergeant Signal Corps 1898 IV
Allen Edward Private 7th Separate Company 1896 IV
Culver Edward Sergeant 29th Separate Company/ F 3rd Infantry 1909 III
Fischer Edward Corporal A 22nd Regiment 1905 IV
Culver Edward Corporal 29th Separate Company 1908 IV
Haynes Edward Private G 23rd Regiment 1895 III
Curcio Edward Sergeant 107th [CATD] 1947 III
Mulcahy Edward Private [69th Infantry] 1915 III
McGill Edward Fireman 2nd Class 33rd Fl Division NMNY 1938 IV
Wauty (sp?) Edward Private B 7th Regiment 1899 IV
Haynes Edward Private G 23rd Regiment 1894 IV
Curcio Edward Sergeant Battery E 186th Field Artillery AUS 1951 IV
Talcott Edward [A]. Private C. 3rd Infantry 1915 IV
Robinson Edward [C] First Sergeant C 7th Regiment 1900 IV
Rublee Edward [Dek] Sergeant 2nd Separate Company 1907 IV
Marsh Edward [T. T.] Major 71st Regiment 1895 IV
Townsend Edward [T] 2nd Lieutenant 10th Infantry 1917 IV
Howard Edward [V] Captain B 10th Infantry 1909 I
Kirkpatrick Edward [W] 1st Lieutenant G 69th Infantry 1909 IV
Ward Edward [William] First Sergeant Service 165th Infantry 1949 III
Gidora Edward [William] First Sergeant Headquarters and Headquarters Battery 281st Field Artillery Battalion 1944 IV
Bohm Edward [William] Sergeant [Regiment Headquarters] 14th Infantry 1934 III
Schenck Edward [William] Lieutenant Colonel Headquarters II Corps Artillery 1952 III
Trattner Edward A Staff Sergeant 102nd Engineers [SW-DMG] 1948 III
Lechleiter Edward A. Captain Battery B 212th Coast Artillery 1927 IV
Vial Edward A. 2nd Lieutenant I 7th Regiment 1945 IV
Kerr Edward A. Sergeant DW M 1st Infantry 1916 III
Hilts Edward A. Sergeant 31st Separate Company 1898 IV
Roberts Edward A. 1st Lieutenant B 1st Infantry 1914 IV
Maida Edward A. Sergeant Band 27th Armored Division NYARNG 1959 IV
Kenavan Edward A. [Chieft Boatswain] 1st Division 1st Battalion 1950 III
Wilson Edward A. 1st Lieutenant 107th Infantry 1922 IV
McLaughlin Edward A. Battalion Quartermaster Sergeant 22nd Engineers 1913 III
Kenavan Edward A. Boatswains Mate 1st Class 1st Division 1st Battalion NMNY 1938 IV
Hennessy Edward A. Master Sergeant. 105th Infantry 1942 IV
McCoppin Edward A. 1st Sergeant Battery C 156th Field Artillery Regiment 1938 II
Coccia Edward A. Staff Sergeant Battery B 244th Coast Artillery 1937 IV
McLaughlin Edward A. Battalion Quartermaster Sergeant N C S 22nd Corps Engineers 1908 IV
McCoppin Edward A. First Sergeant [Battery C] 156th Field Artillery 1932 III
Robinson Edward A. 2nd Lieutenant 120th Separate Company 1899 IV
Nash Edward A. 1st Lieutenant F 47th Regiment 1902 IV
Mc Carthy Edward A. Major 105th Infantry, AUS 1946 I
Downey Edward A. Sergeant D 156th Field Artillery 1941 IV
Walbridge Edward A. Lieutenant [2nd Separate Division N. M] 1906 III
Mc Coppin Edward A. Master Sergeant 156th Field Aritillery, AUS 1946 I
Anderson Edward A. Corporal D 23rd Regiment 1895 IV
Wallace Edward A. Lieutenant 2nd Battalion, NYNM 1949 I
Wallace Edward A. Commander 2nd Battalion Naval Militia 1949 II
Hughes Edward A. First Sergeant Battery E 156th Field Artillery 1925 IV
Wallace Edward A. Lieutenant Ch C-V Headquarters 2nd Battalion NYNM 1941 III
Model Edward A. Sergeant Service Battery 249th Field Artillery Battalion 1950 IV
McCarthy Edward A. 1st Lieutenant Headquarters Detachment 2nd Battalion 105th Infantry Regiment 1940 II
Kanski Edward A. Private C 8th Battalion 1894 IV
McArdle Edward A. Private C 12th 2nd Infantry 1911 IV
McCarthy Edward A. 2nd Lieutenant Headquarters Company 2nd Battalion 105th Infantry 1936 III
Olomor Edward A. Private B 69th Regiment 1897 IV
Bush Edward A. Private 5th Separate Company 1901 IV
Barrett Edward A. Off. Ser. [Officer Sergeant] W 105th Field Artillery 1940 IV
Mihalik Edward A. Master Sergeant Headquarters 105th Fighter Group NYANG 1959 IV
Strohecker Edward A. Sergeant 1st Field Artillery 1919 I
Strohecker Edward A. Corporal Battery B 1st Field Artillery Regiment 1914 II
Fitch Edward A. 1st Lieutenant C 7th Infantry 1916 III
Burckhardt Edward A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1915 IV
Fitch Edward A. 1st Sergeant C 7th Infantry 1910 IV
Ware Edward A. Private B 7th Infantry 1912 III
Reeb Edward A. Sergeant H 174th Infantry 1937 III
Fullarton Edward A. Lieutenant Colonel Headquarters 1st Area Command New York Guard 1960 II
Ware Edward A. Private B 7th Regiment 1907 IV
Fullarton Edward A. Captain Headquarters 22nd Engineers 1947 III
Lechleiter Edward A. Captain Battery B 212th Coast Artillery Regiment 1938 II
Howland Edward A. Corporal G 7th Regiment 1906 III
Fullarton Edward A. Sergeant G 107th Infantry 1936 IV
Lechleiter Edward A. Captain 212th Coastal Artillery 1937 III
Howland Edward A. Jr. Sergeant G 7th Infantry 1916 I
Howland Edward A. Jr. Sergeant G 7th Infantry Regiment 1911 II
Sisson Edward A. Jr. Major Headquarters 209th Artillery Group (AD) NYARNG 1959 III
Howland Edward A. Jr. Corporal G 7th Regiment 1902 IV
Sisson Edward A. Jr. Captain 105th AAA Brigade Headquarters 1956 IV
Esbach Edward B. Captain Field & Staff 27th Signal Company 1926 II
Esbach Edward B. Captain B 1st Signal Corps 1921 III
Esbach Edward B. Sergeant B Company B 1st Battalion Signal Corps 1914 IV
Fowler Edward B. 14th Separate Company 1902 IV
Ackart Edward B. MMLC 3-53 Division NYNM 1957 IV
TenBroeck Edward B. Colonel & Assistant Paymaster General Field & Staff NYNG Headquarters 1896 II
Walczykowski Edward B. Master Sergeant Headquarters 106th Fighter Intercept Wing NYANG 1957 IV
Roberts Edward B. Jr. 1st Lieutenant I 7th Regiment 1945 IV
Bruch Edward Blair Captain A 71st Regiment 1902 IV
Goode Edward Branch Jr. 1st Sergeant H 7th Infantry 1910 IV
Gilbert Edward C Jr. Sergeant D 10th Battalion 1903 IV
Branstoettner Edward C. Captain [Hqr ] 2nd Brigade 1945 IV
Strack Edward C. 2nd Lieutenant 1st Infantry 1914 III
Schoonmaker Edward C. Private D 74th Regiment 1906 I
Coppins Edward C. Chief Electrician's Mate 14th Fleet Division 9th Battalion Naval Militia 1937 II
Strack Edward C. Sergeant 27th Separate Company 1897 IV
Schoonmaker Edward C. Private D 7th Infantry Regiment 1902 II
Schoonmaker Edward C. Private K 7th Regiment 1897 III
Robinson Edward C. Private C 7th Infantry 1908 III
Nichols Edward C. Sergeant 34th Separate Company 1897 IV
Shannahan Edward C. Lt Colonel [CMP] Battery G 207th Coastal Artillery 1947 IV
Smith Edward C. Captain A 12th Regiment 1894 IV
Bernius Edward C. Master Sergeant HQ 105th Field Artillery 1940 I
Bernius Edward C. Staff Sergeant Headquarters Company 105th Infantry 1926 IV
Phillips Edward C. Captain 101st Cavalry 1935 I
Dunning Edward C. 1st Lieutenant 10th Infantry 1917 III
Start Edward C. Staff Sergeant Hq.Co. 4th Regiment, AUS 1946 I
Phillips Edward C. Lt. Colonel 101st Cavalry NYNG 1948 Special (35 Year)
Dunning Edward C. First Sergeant L 10th Infantry 1912 IV
Start Edward C. Sergeant Headquarters & Service Company 4th Regiment New York Guard 1941 II
Start Edward C. Corporal Service Battery 104th Field Artillery 1937 III
Shoemaker Edward C. First Sergeant E 74th Regiment 1897 IV
Dubois Edward C. Sergeant Headquarters Battery & CT 1st Battalion 165th Field Artillery 1941 III
Bouchard Edward C. Sergeant M 108th Infantry 1938 IV
Elford Edward C. Post Quartermaster Sergeant 23rd Infantry 1915 IV
Bailey Edward C. Master Sergeant Headquarters Headquarters Company 1st Armored Rifle Battalion 105th Infantry 1960 IV
Cobb Edward C. 1st Lieutenant B 107th Infantry 1940 IV
Osborn Edward C. Private H 23rd Regiment 1894 IV
Gilbert Edward C. Sergeant 45th Separate Company / D 10th Infantry 1908 III
Bohn Edward C. 1st Sergeant C 165th Infantry NYNG 1954 IV
Platt Edward C. 1st Lieutenant B 1st BG 106th Infantry NYARNG 1960 IV
Thomas Edward C. O. Major A G Department 1922 IV
Bohn Edward Carl Sergeant First Class COD 1st Brigade 165th Infantry NYRANG 1959 III
Copping Edward Charles C E M 8th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1927 IV
Coppins Edward Charles [C.E.M] [14th FL. Division , 3rd Battalion] 1932 III
Fitzgerald Edward D. Supply Sergeant 1st Infantry 1920 I
Fitzgerald Edward D. Quartermaster Sergeant M 10th Infantry Regiment 1915 II
Fitzgerald Edward D. Quartermaster Sergeant 14th Separate Company/ M 10th Infantry 1910 III
Fitzgerald Edward D. Quartermaster Sergeant 14th Separate Company 1905 IV
Showers Edward D. First Sergeant C 15th Regiment 1946 IV
Esposito Edward D. Sergeant 1st Class 71st Regiment 42nd Division NYARNG 1959 IV
Coggswell Edward D. Seaman 4th Division 2nd Battalion 1914 IV
Cogswell Edward D. Carpenter's Mate 4th Division 2nd Battalion Naval Militia 1925 II
Cogswell Edward D. Carpenters Mate First Class 2nd Battalion Naval Militia 1920 III
Plate Edward D. Sergeant Major Junior Grade Non-commissioned Staff 13th Artillery District 1910 II
Plate Edward D. 1st Sergeant H 13th Regiment 1904 III
Plate Edward D. Sergeant H 13th Regiment 1900 IV
Parent Edward D. SP5 Battery B 2nd Howitzer 104th Artillery 1960 IV
Foster Edward D. Master Sergeant Headquarters 1st Army 1950 II
Foster Edward D. Master Sergeant Headquarters 1st Army 1950 III
Foster Edward D. Sergeant I 2nd Regiment 1947 IV
Fourman Edward D. Private C 9th Regiment 1905 IV
Logan Edward D. B. 1st Sergeant H 14th Regiment 1906 I
Logan Edward D.B. 1st Sergeant H 14th Infantry Regiment 1901 II
Logan Edward D.B. Sergeant H 14th Regiment 1896 III
Logan Edward D.B. Private H 14th Regiment 1894 IV
Cogswell Edward De Wolf 2nd Batallion New York Naval Militia 1931 I
Raymond Edward Denton 2nd Lieutenant Company C 14th Regiment 1903 IV
Preuss Edward E. Merchants Mate, 1st Class 2nd Division, 1st Battalion 1939 IV
Gauche Edward E. Colonel 212th Coast Artillery 1938 IV
Vidand Edward E. Private First Class L 107th Infantry 1927 IV
Rowe Edward E. Sergeant Howitzer Company 10th Infantry 1937 III
Reich Edward E. Private, 1st Class Battery E 258th Field Artillery 1939 IV
Sweezey Edward E. Chief Warrant Officer 106th Infantry 1947 IV
Holden Edward E. 2nd Lieutenant B 65th Infantry 1911 III
Pierson (sp?) Edward E. Corporal H. C. 23rd Regiment 1907 IV
Holden Edward E. [Battalion ] Sergeant Major [N. C. S.] 65th Regiment 1906 IV
Everett Edward E. Private First Class Battery D 105th Field Artillery 1926 IV
Bird Edward E. Staff Sergeant M. D.[Medical Detachment] 106th Infantry 1940 IV
Martin Edward E. I. Quartermaster Sergeant Troop C Squadron A 1914 IV
Powell Edward Evan Captain 1st Infantry 1911 IV
Webb Edward F. First Sergeant G 22nd Regiment 1906 IV
Fenton Edward F. Captain 245th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Murphy Edward F. Major Headquarters 1st Medium Tank Battalion 205th Armor Regiment 1963 II
Zieger Edward F. Lt. Colonel Headquarters 6th Area Command NYG 1960 IV
Murphy Edward F. Captain 205th Tank Battalion 1956 III
DuVivier Edward F. Private K 7th Regiment 1904 IV
Dunne Edward F. Captain 106th Infantry 1928 III
Lousdale Edward F. Supply Sergeant E 7th Infantry 1920 I
Murphy Edward F. Chief Warrant Officer Service Company 105th Infantry 1951 IV
Dunne Edward F. Captain L 106th Infantry 1927 IV
Bremser Edward F. Captain Field & Staff 102nd Engineer Regiment 1939 II
Fleming Edward F. Sergeant C 106th Infantry 1938 IV
Bremser Edward F. Captain E 102nd Engineers 1933 III
Fitzgerald Edward F. Sergeant B 2nd Infantry 1915 III
Burns Edward F. Boatswain Mate 1st Class 8th Flight Division 2nd Battalion NYNM 1937 IV
Calnan Edward F. Master Sergeant H 165th Infantry NYNG 1957 IV
Fitzgerald Edward F. Corporal B 2nd Infantry, 7th Separate Company 1910 IV
MacGrotty Edward F. Major Field & Staff 22nd Engineer Regiment 1912 II
Chapman Edward F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Detachment (less Separate Division) 1956 III
MacGrotty Edward F. Captain I 22nd Engineers 1908 III
Bunz Edward F. Private A 65th Regiment 1905 IV
Chapman Edward F. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1950 IV
Walsh Edward F. Staff Sergeant Battery F 258th Field Artillery 1938 IV
O'Brien Edward F. 1st Lieutenant A 205th Tank Battalion NYARNG 1959 IV
Hahn Edward F. 1st Lieutenant K 174th Infantry 1924 III
Davis Edward F. 1st Lieutenant A 1st MTB 205th Armor 1960 IV
Van Norman Edward F. Post Quartermaster Sergeant 14th Infantry 1913 III
Duffy Edward F. Captain 23rd Regiment, NYG 1942 I
Remond Edward F. Captain Service [Battery] 258th Field Artillery 1933 III
Kruder Edward F. Sergeant E 105th Infantry 1941 III
Duffy Edward F. Captain K 106th Infantry Regiment 1936 II
Lonsdale Edward F. Private E 7th Infantry Regiment 1914 II
Lonsdale Edward F. Private E 7th Infantry 1909 III
Lonsdale Edward F. Private Company F 7th Regiment 1903 IV
Torregrossa Edward F. Chief Warrant Office 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Doyle Edward F. Captain C 1st Maritime Battalion NYNM 1939 III
Gill Edward F. 1st Sergeant 32nd Separate Company 1906 II
Torregrossa Edward F. Chief Warrant Officer Headquarters 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery 1960 IV
Hahne Edward F. 1st Sergeant K 74th Infantry 1918 IV
Webb Edward F. Sergeant Non-commissioned Staff 3rd Ambulance Company 1917 II
Liebespach Edward F. Master Sergeant C 101st Signal Battalion 1956 IV
Webb Edward F. Private 1st Field Hospital 1911 III
Moran Edward F. [Chief Commissary Steward] 1st Battery 1912 IV
Harford Edward F. [Chief Carpenter's Mate] [(A. A.)] 16th Division 4th Battalion 1942 III
VanNorman Edward F. Chief Boson's Mate C P O 2nd Battalion Naval Militia 1908 IV
Miller Edward F. Private F 7th Regiment 1907 IV
Sheehan Edward F. Chief Water Tender 9th Division 1st Battalion 1922 IV
Benson Edward F. First Sergeant D 102nd Quartermaster Regiment 1938 IV
Roby Edward F. Sergeant 27th Tank Company Special Troops 27th Division 1940 IV
Roy Edward F. 2nd Lieutenant 6th Separate Company 1899 IV
McDonald Edward F. Jr. Master Sergeant Battery B 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
MacGrotty Edward Fowler Captain [I] 22nd Regiment 1903 IV
Duffyl Edward Francis Captain K 106 Infantry 1932 III
Murray Edward G. Captain 17th Company 9th Artillery District 1914 IV
Morris Edward G. Sergeant 1st Class B 105th Infantry NYNG 1949 IV
Koolakian Edward G. Sergeant 108th Infantry 1939 IV
Anderson Edward G. Master Sergeant Headquarters & Service Company 2nd Battalion 25th Marine Regiment Marine Corps Branch Naval Militia 1963 II
Anderson Edward G. Master Sergeant 1st Infantry Battalion NYNG 1955 III
Curran Edward G. Sergeant 101st 1939 IV
Norwood Edward G. Color Bearer 13th Regiment 1899 I
Anderson Edward G. Master Sergeant Headquarters Company 1st Marine Battalion NYNM 1950 IV
Holste (sp?) Edward G. Corporal E 22nd [Engineers] 1912 IV
Stritzky Edward G. Captain Headquarters Battery 212th AAA Group NYNG 1953 IV
Gribbrock Edward G. Gun Captain, First Class 2nd Separate Division Naval Militia 1908 IV
Culver Edward H. Sergeant F 3rd Infantry Regiment 1913 II
Holmberg Edward H. Sergeant Headquarters [Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion ] 1951 III
Frost Edward H. Private F 7th Regiment 1895 IV
Klotz Edward H. Corporal C 7th Regiment 1906 IV
Martini Edward H. Mechanic B 1st Field Artillery 1916 III
Martini Edward H. Private 1st Battery 1906 IV
Frothingham Edward H. 2nd Lieutenant L 23rd Infantry Regiment 1906 II
Wilkinson Edward H. 1st Lieutenant 8th [Arty Dist] 1912 IV
Frothingham Edward H. Sergeant A 23rd Regiment 1901 III
Narwood Edward H. Sergeant G 13th Infantry Regiment 1894 II
Clemens Edward H. 1st Lieutenant Battery C 1st Rocket Howitzer Battalion (SP) 106th Artillery 1960 IV
Pfaff Edward H. Chief Yeoman 33rd Fleet Division Naval Militia 1938 II
Pfaff Edward H. Chief Yeoman 33rd Division 1933 III
Gouge Edward H. 1st Sergeant G 7th Regiment 1894 III
Kraus Edward H. Corporal Battery C 245th Coast Artillery NYNG 1953 IV
Morris Edward H. Captain HQ 244th Coast Artillery 1938 I
Morris Edward H. Captain Headquarters 244th Coast Artillery Regiment 1933 II
Smith Edward H. Private B 47th Regiment 1902 IV
Frothingham (sp?) Edward H. 1st Lieutenant L 23rd Infantry 1911 I
Morris Edward H. 1st Lieutenant 244th Coast Artillery 1928 III
Mount Edward H. Private I 23rd Infantry 1910 IV
Morris Edward H. 1st Lieutenant I K 107th Infantry 1922 IV
Snyder Edward H. Major 47th Infantry 1915 III
Snyder Edward H. Major 47th Infantry 1910 IV
Walker Edward H. Supply Sergeant A [1st GOV] 1917 III
Beasley Edward H. First Sergeant H 14th Regiment 1894 IV
Walker Edward H. Guidon Sergeant Company 6 Squadron C 1906 IV
Booker Edward H. Corporal Battery A 369th Coast Artillery 1940 IV
Guenthrer Edward H. Plumber & Fitter Naval Militia 1921 IV
Dederick Edward H. Sergeant F 23rd Infantry 1910 IV
Strohecker Edward H. Corporal 1st Battery Field Artillery 1909 III
Barnum Edward H. 1st Lieutenant 23rd Regiment 1908 I
Strohecker Edward H. Private D 22nd Regiment 1904 IV
Firsinger Edward H. Color Sergeant 1st Cavalry 1913 IV
Plate (sp?) Edward H. Private 8 [13th A. I.] 1914 I
Barnum Edward H. 1st Lieutenant K 23rd Infantry Regiment 1902 II
Flecker Edward H. Sergeant First Class Tank Company 165th Infantry NYNG 1956 III
Barnum Edward H. 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1897 III
Kent Edward H. Sergeant Major Jr. Grade 7th Infantry 1916 IV
Flecker Edward H. Sergeant First Class Tank Company 165th Infantry NYNG 1954 IV
Barnum Edward H. 2nd Lieutenant K 23rd Regiment 1894 IV
Froshingham Edward H. Sergeant A 23rd Regiment 1897 IV
Culver Edward H. Private F 3rd infantry 1920 I
Quinn Edward H. Jr. Captain 1st Brigade 106th Infantry 1960 IV
Dekarz Edward H. Jr. Chief Warrant Officer 2 Headquarters 27th Reconnaissance Battalion NYNG 1959 IV
Marshall Edward I. Major Field & Staff 369th Anti-aircraft Artillery Battalion 1963 II
Marshall Edward I. Captain L 369th Infantry 1938 IV
Strong Edward J. Colonel Headquarters 106th Infantry (Regimental Combat Team) 1959 II
Dougherty Edward J. Lt. Colonel Ord, Dept. SS. NYG 1946 I
Clark Edward J. First Sergeant 17th Separate Company 1908 IV
Wescott Edward J. Post Quartermaster Sergeant 3rd Brigade 1911 IV
Maher Edward J. Quartermaster Sergeant 144th Separate Company 1898 IV
Gillard Edward J. 1st Lieutenant 2nd Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Strong Edward J. Colonel Headquarters 1st Brigade 106th Infantry NYARNG 1959 III
Kolodziejczyk Edward J. SP5 HHC 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Gilchrist Edward J. 2nd Lieutenant Field & Staff 106th Infantry Regiment 1949 II
Richards Edward J. Colonel 13th Infantry 1947 I
Strong Edward J. Colonel Headquarters 106th RCT NYARNG 1959 IV
Reilly Edward J. Captain 13th Coast Defence Command 1916 I
Gilchrist Edward J. Captain Howitzer Co 106th Infantry 1925 III
Fox Edward J. Sergeant F 106th Field Artillery 1940 IV
Richards Edward J. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1947 II
Parish Edward J. Lt. Colonel Ordance Department 1931 I
Reilly Edward J. Captain Field & Staff 13th Artillery District 1911 II
Gilchrist Edward J. Private 23rd Infantry 1920 IV
Tugman (sp?) Edward J. Sergeant D 14th Regiment 1895 IV
Richards Edward J. Captain Battery F. 245th Coast Artillery 1935 III
Parish Edward J. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1926 II
Selinger Edward J. Master Sergeant HHC 42nd Infantry Division 1963 I
Matthew Edward J. Major Headquarters 142nd AAA Battalion, NYNG 1958 I
Reilly Edward J. Captain C 71st Infantry 1937 III
Roeper Edward J. Major Headquarters 105th Infantry 1952 I
Wilson Edward J. Major Quartermaster Corps 1919 III
Parish Edward J. Major 2nd Battalion Naval Militia 1922 III
Selinger Edward J. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 42nd Infantry Division 1958 II
Matthew Edward J. Captain Field & Staff 226th Field Artillery Battalion 1953 II
Reilly Edward J. Major 245th Coast Artillery 1928 Special (35 Year)
Roeper Edward J. Captain Headquarters 209th Anti-aircraft Artillery Group 1947 II
Farley Edward J. Private Battery C 244th Coast Artillery 1938 IV
Wilson Edward J. Corporal L 10th Infantry 1914 IV
Parish Edward J. Captain G 1st Infantry 1916 IV
Brown Edward J. Captain Headquarters Headquarters Company 42nd Infantry Division 1960 IV
Selinger Edward J. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division 1953 III
Matthew Edward J. Captain 226th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Olden Edward J. 1st Lieutenant B 47th Regiment 1894 IV
Roeper Edward J. Technical Sergeant Band 121st Cavalry 1941 III
Murphy Edward J. Captain Headquarters and Service Company 102nd Engineers 1941 III
Bazen Edward J. Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 105th Infantry 1940 IV
Matthew Edward J. Captain 226th Field Artillery Battalion 1952 III
Lacey Edward J. Private C 69th Infantry 1919 IV
Stires Edward J. Staff Sergeant [Headquarters Battery] [C.T. 244] 1932 III
Mellina Edward J. Master Sergeant F 71st Infantry 1956 IV
Rice Edward J. 2nd Lieutenant 22nd Engineers 1908 III
Pawlikowski Edward J. Staff Sergeant Medical Detachment 245th Coast Artillery 1936 IV
Sakell Edward J. Sergeant 28th Separate Company 1901 IV
Zittel Edward J. First Sergeant C 74th Regiment 1896 IV
Healy Edward J. Lt. Colonel (Inactive) Headquarters & Headquarters Company NYG 1959 III
Sheridan Edward J. First Sergeant A 22nd Regiment 1898 IV
Healy Edward J. Lt. Colonel Headquarters New York Guard 1959 IV
Smith Edward J. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Battery 27th Armored Division Artillery 1960 II
Dinnun (sp?) Edward J. Captain [D] 1st Infantry 1912 IV
McGrath Edward J. Private 1st Class M D 105th Infantry 1939 IV
Sheridan Edward J. 2nd Lieutenant A 22nd Regiment 1904 III
Smith Edward J. Major Headquarters & Headquarters Battery 105th AAA Brigade NYNG 1954 III
Passamonti Edward J. Staff Sergeant C 1st Battle Group 71st Infantry Regiment 1960 II
Smith Edward J. Captain Headquarters 105th AAA Brigade 1949 IV
Fagan Edward J. 1st Lieutenant 102nd Engineers 1929 I
Reelly (sp?) Edward J. 1st Lieutenant D 13th Regiment 1901 IV
Westcott Edward J. 2nd Lieutenant 10th Infantry 1916 III
Passamonti Edward J. Sergeant First Class M 71st Infantry 1955 III
Mahoney Edward J. Lieutenant Colonel Field & Staff NYNG Headquarters 1963 II
Hughes Edward J. Staff Sergeant Battery F 244th Coast Artillery 1926 IV
Fagan Edward J. 1st Lieutenant 102nd Engineer Regiment 1923 II
Passamonti Edward J. Sergeant First Class M 71st Infantry NYNG 1954 IV
Mahoney Edward J. Major Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 III
Hughes Edward J. C 107th Infantry NYNG 1957 IV
Millington Edward J. Quartermaster Sergeant 8th Separate Company 1900 IV
Walsh Edward J. Lieutenant 17th Fl Division 4th Battalion NYNM 1941 III
Fagan Edward J. 1st Lieutenant D 22nd Engineer 1920 III
Mahoney Edward J. Major SService Sec Separate Detachment Headquarters & Headquarters Detachment 1956 IV
Hughes Edward J. First Sergeant [Battery F] 244th Coastal Artillery 1932 III
Fagan Edward J. First Sergeant G 22nd [Engineers] 1913 IV
Kraft Edward J. Captain D 23rd Regiment 1894 III
Condon Edward J. 1st Lieutenant 165th Infantry 1943 IV
Mahoney Edward J. Major Headquarters & Headquarters Detachment NYARNG 1959 IV
Fogarty Edward J. Private 1st Class D 105th Infantry 1940 IV
Rooney Edward J. First Sergeant 12th Separate Company 1902 IV
Chankalian Edward J. Sergeant B 212th Coast Artillery 1940 IV
Sundstrom Edward J. Private E 47th Regiment 1906 IV
McArdle Edward J. Private I 2nd Infantry 1915 III
McNeely Edward J. Battalion Sgt. Major N.C.S. 10th Infantry 1909 IV
Robbins (sp?) Edward J. Captain M 23rd Infantry 1915 III
Carlon Edward J. 2nd Lieutenant G 74th Regiment 1898 IV
Kemp Edward J. [Commy] Sergeant [N. C. S.] 13th Regiment 1906 IV
Burke Edward J. Supply Sergeant H 165th Infantry 1923 I
Redline Edward J. Corporal F 14th Infantry 1938 IV
Burke Edward J. Sergeant C 69th Infantry 1908 IV
Farrell Edward J. Warrant Officer Junior Grade Field & Staff 116th Cavalry Regiment (Army of the United States) 1945 II
Steres Edward J. Staff Sergeant 244th Coast Artillery 1926 IV
Farrell Edward J. Master Sergeant Service Battery 244th Coast Artillery 1937 III
Miles Edward J. Master Sergeant Regimental Headquarters 71st Infantry 1937 III
Johnstone Edward J. Lieutenant 4th Division 3rd Battalion Naval Militia NY 1923 IV
Flack Edward J. Captain D 71st Regiment 1905 IV
Hubbard Edward J. 1st Lieutenant C 105th Infantry 1927 IV
Shields Edward J. GMMC Surface Division 3-79 (L), USNR 1962 I
Carroll Edward J. Private 32nd Company C A C 8th 1909 IV
Mendreski Edward J. Sergeant Service Company 107th Infantry 1939 IV
Potter Edward J. Sergeant Battery D 244th Coast Artillery 1938 IV
Shields Edward J. Chief Gunner's Mate Mounts Division 3-73 Battalion 3-20 Naval Militia 1957 II
Alden Edward J. Captain B 47th Regiment 1899 III
Shields Edward J. Chief Gunners Mate Division 3-73 NYNM 1955 III
Sweeney Edward J. Private D 71st Infantry 1916 IV
Czachorowski Edward J. Sergeant F 106th Field Artillery 1940 IV
White Edward J. Sergeant F 1938 IV
Shields Edward J. Chief Gunner's Mate US Prairie State Division 3-70 Battalion 3-20 NYNM 1950 IV
Strong Edward J. Colonel Headquarters 1st Brigade 106th Infantry 1960 I
Maher Edward J. Battalion Quartermaster Staff 4th Battalion 1903 III
Holland Edward J. Sergeant 1st Class Headquarters Headquarters Company 1st MTB 205th Armor 1960 IV
Nolan Edward J. A. Sergeant F M 8th Regiment 1905 IV
Raldiris Edward J. L. 2nd Lieutenant K 1st Cavalry 1916 IV
Nolan Edward J.A. Corporal 258th Field Artillery 1922 I
Nolan Edward J.A. Sergeant Band 8th Coast Defense Command 1916 II
Clark Edward J.H. 1st Lieutenant I 10th Infantry 1913 III
Nolan Edward J.H. Principal Musician Band 8th Artillery District 1910 III
Selinger Edward J.L. 1st Sergeant Headquarters Company 42nd Infantry Divison NYNG 1949 IV
Reilly Edward James Captain F 13th Regiment 1906 III
Robbins Edward James Corporal M 23rd Regiment 1910 IV
Millington Edward James [Quartermaster Sergeant] 8th Separate Company 1905 III
Fagan Edward James Captain 102nd Engineers 1939 Special (35 Year)
Rice Edward Jerome Battalion Quartermaster Company F & S 22nd Regiment 1903 IV
Conradt Edward Joseph Major 165th Infantry 1927 IV
McLeer Edward Jr Major Field & Staff 1st Cavalry Regiment 1916 II
McLeer Edward Jr. Lt. Colonel Division 1921 I
Schrowang Edward Jr. Captain Headquarters Battery 1st Howitzer Battalion 156th Artillery 1960 IV
McLeer Edward Jr. Captain 8 Squadron C 1911 III
Williams Edward Jr. 1st Lieutenant 36th Separate Company 1907 IV
Miller Edward K. Captain 10th Infantry 1920 I
Miller Edward K. Captain A 1st Infantry Regiment 1914 II
Miller Edward K. 2nd Lieutenant 28th Separate Company/ A 1st Infantry 1909 III
Haskell Edward Kirk 2nd Lieutenant Squadron A 1921 IV
Miller Edward Kook Sergeant 28th Separate Company 1905 IV
Nicoll Edward L. Corporal H 7th Separate Company 1894 III
Brodhead Edward L. Corporal G 7th Infantry 1912 IV
Charrette Edward L. Sergeant F 165th Infantry NYNG 1949 IV
Denton Edward L. Lieutenant 5th Fl Div 2nd Bn NYNM 1938 I
Gayton Edward L. Private D 71st Infantry Regiment 1897 II
Denton Edward L. Lieutenant Headquarters 2nd Battalion Naval Militia 1933 II
Ramsay Edward L. Private G 71st Infantry 1914 IV
Gayton Edward L. Private D 71st Regiment 1894 III
Denton Edward L. Lieutenant [2nd Battalion] 1933 III
Franklin Edward L. 2nd Lieutenant 8th Company 13 C D C 1915 IV
Fabrizio Edward L. 2nd Lieutenant Battery B 1st Howitzer Battalion 104th Artillery NYARNG 1959 IV
Keller Edward L. Musician 10th Separate Company 1907 III
Keller Edward L. 10th Separate Company 1907 IV
Bacheldor Edward L. 1st Lieutenant D 1 MTB 205th Armored 1960 IV
Venn Edward L. Master Sergeant Headquarters & Headquarters Company 3rd Engineering NYNG 1949 IV
Angelein Edward L. First Sergeant 31st Company 8th C D C 1914 IV
Richardson Edward L. First Sergeant B 15th Infantry 1947 IV
Callahan Edward L. Master Sergeant 165th Infantry 1935 I
King Edward L. Warrant Officer (JG) Service 108th Infantry NYNG 1950 IV
Callahan Edward L. Master Sergeant Service Company 165th Infantry Regiment 1934 II
Malcos Edward L. 1st Lieutenant Battery C 106th Field Artillery NYNG 1950 IV
Callahan Edward L. Master Sergeant Service Company 165th Infantry 1928 III
Harris Edward L. 1st Lieutenant 12th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Callahan Edward L. Master Sergeant Headquarters Company 69th Regiment NYG 1944 Special (35 Year)
Marks Edward L. Corporal 74th [Infantry] 1911 IV
Becker Edward L. Sergeant First Class C 165th Infantry NYNG 1957 IV
Cashin Edward L. 2nd Lieutenant M 1st Infantry 1921 IV
Nicoll Edward L. Color Sergeant Non-commissioned Staff 7th Infantry Regiment 1901 II
Brodhead Edward L. Sergeant G 7th Infantry 1917 III
Hedenberg Edward L. Jr. Sergeant B 1st Battalion Signal Corps 1914 III
Hedenberg Edward L. Jr. Corporal 2nd Signal Corps 1909 IV
Brennan Edward Leo Captain 52nd Field Artillery Brigade 1925 IV
Cashin Edward Leroy Captain Battery A 156th Field Artillery 1926 III
Denton Edward Louis Lieutenant Division 3-98 Battery 3-29 NYNM 1959 III
Hoffman Edward M. Brigadier General 1900 I
Sullivan Edward M. 1st Lieutenant 7th Regiment 1946 III
Hoffman Edward M. Captain 30th Separate Company 1895 II
Sullivan Edward M. Sergeant Headquarters Company 2nd Battalion 107th Infantry 1938 IV
Ried Edward M. Post Ordnance Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] Squadron C 1909 III
Hoffman Edward M. Captain 30th Separate Company 1894 III
Joy Edward M. Major Headquarters 56th Regiment New York Guard 1947 II
Dillion Edward M. Captain B 69th Infantry 1909 IV
Maguire Edward M. Captain Headquarters Company 105th Infantry Regiment 1942 II
Maguire Edward M. First Sergeant Regimental Headquarters Company 105th Infantry 1936 III
McCabe Edward M. Captain 108th Infantry 1936 I
Smith Edward M. First Sergeant C 105th Infantry 1941 III
McCabe Edward M. Captain Field & Staff 108th Infantry Regiment 1932 II
Butler Edward M. Corporal H 7th Infantry 1911 IV
Dillon Edward M. Captain Field & Staff 69th Infantry Regiment 1922 II
McCabe Edward M. Captain 108th Infantry 1922 IV
Dillon Edward M. Captain 69th Infantry 1914 III
Decker Edward M. Captain 24th Separate Company/ I 1st Infantry 1910 III
Tucker Edward M. Color Sergeant Non-commissioned Staff 23rd Infantry Regiment 1909 II
Tucker Edward M. Color Bearer N.C. S 23rd Regiment 1904 III
Cary Edward M. Sergeant 3 Squadron A 1907 IV
Tucker Edward M. Color Sergeant 23rd Regiment 1899 IV
Grout Edward M. Major Staff 2nd Brigade 1903 III
Reed Edward M. Sergeant [N. C. S.] Squadron C 1907 IV
Grout Edward M. Major & Judge Advocate 2nd Brigade 1899 IV
Joy Edward Mc G. Captain Headquarters 56th Regiment 1943 III
Joy Edward McGlynn Master Sergeant Headquarters Battery 156th Field Artillery 1937 III
Ward Edward Mortimer Captain 1 Squadron A 1902 IV
Roe Edward Mortimer Corporal I 17th 10th Infantry 1910 IV
Thomson Edward N. Sergeant M 71st Infantry 1939 I
West Edward N. Headquarters & Headquarters Company 107th Infantry Regiment NYNG 1957 IV
Thomson Edward N. Sergeant M 71st Infantry Regiment 1933 II
Walbridge Edward N. Captain 3rd Battalion NMNY 1916 I
Calisch Edward N. Sergeant Battery D 212th Coast Artillery 1939 IV
Walbridge Edward N. Lieutenant Commander 3d Battalion Naval Militia 1911 II
Walbridge Edward N. Lieutenant 2nd Separate Company 1901 IV
Thompson Edward N. Sergeant Company F 108th Infantry 1930 III
Thomas Edward N. Sergeant M 71st Infantry 1923 IV
Burke Edward N. 2nd Lieutenant 104th Field Artillery 1939 IV
Levy Edward N. Corporal F 12th Regiment 1899 IV
Schulze Edward NMI Master Sergeant Company E 106th Infantry 1956 I
Lattanzio Edward NMI Master Sergeant 42nd Recon Company 1956 Special (35 Year)
Carlson Edward O. Seaman 1st Class 2nd Battalion NMNY 1936 IV
Power Edward Ormonde Captain K 12th Regiment 1906 IV
Walsh Edward P Color Sergeant [1st Battalion] 1901 IV
Baldwin Edward P. Warrant Officer Field & Staff 245th Coast Artillery Regiment 1931 II
Stickney Edward P. Regimental Quatermaster Sergeant 2nd Infantry 1910 III
Baldwin Edward P. Chief Musician 13th Company CDC 1916 III
Stickney Edward P. Corporal 6th Separate Company 1905 IV
McGarry Edward P. Chief Warrant Officer 102nd Engineering Battalion, NYNG 1957 I
O'Connor Edward P. Lieutenant Colonel Headquarters 1st Howitzer Battalion 105th Artillery Regiment 1963 II
McGarry Edward P. Chief Warrant Officer Field & Staff 102nd Engineer Battalion 1955 II
O'Connor Edward P. Captain 105th Field Artillery Battalion 1955 III
McGarry Edward P. Chief Warrant Officer 102nd Engineer Battalion NYNG 1955 III
O'Connor Edward P. Captain Battery A 105th Field Artillery Battalion NYNG 1952 IV
Anderson Edward P. Captain Battery D 244th Coastal Artillery 1941 III
Walsh Edward P. Color Bearer N.C. S 1st Battalion 1906 III
Lang Edward P. First Sergeant 102nd Ordinance Company ST 27 Division 1941 III
Mullen Edward P. Sergeant E 12th Infantry 1913 IV
Carroll Edward P. Chief Warrant Officer Permanent Training Site Detachment Headquarters NY Air National Guard 1960 IV
Walunas Edward P. Warrant Officer JG G 106th Infantry NYNG 1954 IV
Carroll Edward P. Chief Warrant Officer Headquarters Company 1st Brigade 107th Infantry 1960 IV
Serrelli Edward Paul Captain Company B 22nd Regiment 1903 IV
Wilson Edward Q. Major 107th Infantry 1927 III
Harris Edward Q. Captain 13th CDC 1917 III
Holmberg Edward R. Sergeant Headquarters & Headquarters Battery 104th Field Artillery Battalion 1955 II
Powers Edward R. 1st Lieutenant & Quartermaster 12th Regiment 1894 III
Carman Edward R. Captain I 14th Infantry 1922 IV
Holmberg Edward R. Sergeant Headquarters Battery 104th Field Artillery 1940 IV
McAlarney Edward R. Sergeant B 12th Infantry 1911 IV
Werner Edward R. Captain A 174th Infantry Regiment 1926 II
Werner Edward R. 1st Lieutenant 74th Infantry 1921 III
Werner Edward R. 1st Sergeant E 3rd Infantry 1915 IV
Frangott Edward R. Regimental Quartermaster Sergeant 12th Regiment 1899 III
Thorne Edward R. Captain 35th Separate Company/ B 10th Infantry 1912 III
Thorne Edward r. 2nd Lieutenant 35th Separate Company 1907 IV
Traugott Edward R. Quartermaster Sergeant 12th Regiment 1894 IV
Steffens Edward R. Corporal G 102nd Medical Regiment 1938 IV
Kane Edward R. Master Sergeant D 205th Tank Battalion NYNG 1957 IV
Burnham Edward R. Sergeant L 2nd Infantry, 22nd Separate Company 1909 IV
Werner Edward Russell Captain A Company 174th Infantry 1932 I
Pilcher Edward S. 1st Lieutenant 74th Infantry 1915 IV
Tifft Edward S. Corporal 21st Separate Company 1905 IV
Stierly Edward S. First Sergeant A 108th Infantry 1925 I
Schoonmaker Edward S. Private D 7th Regiment 1894 IV
Murray Edward S. Major Headquarters 212th Anti-aircraft Artillery Group 1959 II
Stierly Edward S. 1st Sergeant A 108th Infantry Regiment 1922 II
Dix Edward S. Private 2nd Signal Corps 1902 IV
Murray Edward S. Captain Headquarters 773rd Antiaircraft Artillery Gunnery Battalion 1954 III
Stierly Edward S. Sergeant A/8th 3rd Infantry 1909 IV
Murray Edward S. 1st Lieutenant Headquarters Battery 773rd AAA Battalion NYNG 1949 IV
Sturly Edward S. First Sergeant A 3rd Infantry 1914 III
Connors Edward S. Master Sergeant B 106th Infantry NYNG 1953 IV
Warren Edward S. Lt. Colonel & Assistant Adjutant General 4th Brigade 1895 III
Warren Edward S. Lt. Colonel, Assistant Adjutant General 4th Brigade 1894 IV
Davis Edward S. [Squadron] Sergeant Major 1st Cavalry 1913 IV
De Forest Edward S. Quartermaster Sergeant A 65th Regiment 1894 IV
Branigan Edward S. Colonel [Assigned State Detachment New York National Guard 1946 IV
Damm Edward S. Sergeant 174th Infantry 1939 IV
Bradt Edward T. Captain 105th Infantry 1942 I
Bradt Edward T. 1st Lieutenant F 105th Infantry Regiment 1938 II
Shoucair Edward T. Sergeant F 106th Infantry 1939 IV
Bradt Edward T. 2nd Lieutenant F 105th Infantry 1937 III
Brown Edward T. Sergeant H 106th Infantry 1938 IV
Fitzgerald Edward T. Captain 2nd Battalion Naval Militia 1924 III
Fitzgerald Edward T. Captain 2nd Battalion Naval Militia 1920 IV
Murnane Edward T. Private C 12th 2nd Infantry 1911 IV
Brady Edward T. Private 1st Class D 165th Infantry Regiment 1940 II
Brady Edward T. Private First Class D 165th Infantry 1936 III
Shipman Edward T. 1st Lieutenant 13th CDC 1922 IV
Thompson Edward T. Colonel Headquarters and Headquarters Battery 105th AAA Brigade, NYARNG 1958 I
McCrystal Edward T. Captain B 69th Regiment 1896 III
McCrystal Edward T. B 69th Battalion 1894 IV
Kennedy Edward T. Master Sergeant Headquarters/Headquarters Troop 1st Recon Squadron 101st Armored NYARNG 1959 IV
Grossman Edward T. III Master Sergeant B 152nd Engineer Battalion 1960 IV
Marsh Edward T.T. Major & Surgeon Field & Staff 71st Infantry Regiment 1905 II
Marsh Edward T.T. Major & Surgeon 71st Regiment 1900 III
Howard Edward V. 1st Lieutenant & Battalion Adjutant Field & Staff 10th Battalion 1904 II
Howard Edward V. Sergeant I 23rd Regiment 1899 III
Ge (sp?)nna Edward V. Corporal I 14th Infantry 1916 IV
Tresham Edward V. Major 106th Infantry 1947 I
Tresham Edward V. Major Field & Staff 571st Self-propelled Automatic Weapons Battalion (formerly of 106th Infantry Regiment) 1943 II
Schenk Edward W. Lieutenant Colonel Headquarters & Headquarters Battery 187th Field Artillery Group 1958 II
Ahearn Edward W. 1st Sergeant D 102nd Engineers 1956 IV
Lindsay Edward W. Master Sergeant B 108th Armored Infantry Battalion NYNG 1958 IV
Skelly Edward W. 1st Lieutenant 121st 1939 IV
Lindsay Edward W. Master Sergeant B 108th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Reilly Edward W. Staff Sergeant 199th Army Band 1960 IV
Sugrum? Edward W. Private 13 9th Coast Artillery Corps 1920 I
May Edward W. Corporal 6th Battery 1904 IV
Hepper Edward W. Post Quartermaster Sergeant 22nd Engineers 1913 III
Hepper Edward W. Quartermaster Sergeant B 22nd Corps Engineers 1908 IV
Duerr Edward W. Sergeant F 65th Regiment 1899 IV
Frederick Edward W. Master Sergeant Battery C 991st Field Artillery Battalion 1951 II
Ward Edward W. Master Sergeant Service Company 165th Infantry Regiment 1950 II
Evans Edward W. SP3 C 105th Armored Infantry Battalion NYARNG 1959 IV
Frederick Edward W. Master Sergeant Battery C 991st Field Artillery Battalion 1949 III
Tempany Edward W. Private D 14th Regiment 1894 IV
Jenkins Edward W. Private Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Ward Edward W. Master Sergeant Service Company 165th Infantry 1952 I
O'Brien Edward W. Private 13th Company 9 CDC 1915 III
Ingram Edward W. Post Quartermaster Sergeant Non-commissioned Staff 9th Artillery District 1914 II
O'Brien Edward W. Musician F M 9th Regiment 1906 IV
Ingram Edward W. Post Quartermaster Sergeant NCS [Non-Commissioned Staff?] 9th Artillery District 1909 III
Wild Edward W. Sergeant Battery F 104th Field Artillery 1940 IV
Ingram Edward W. Private A 9th Regiment 1905 IV
Lauder Edward W. Major 244th Coast Artillery, AUS 1946 I
Lauder Edward W. Captain Headquarters Battery & CT 3rd Battalion 244th Coast Artillery 1937 III
Lauder Edward W. Lt. Colonel 244th AAA Group 1956 Special (35 Year)
Pickett Edward W. Private Service Battery 105th Field Artillery 1937 IV
Hamilton Edward W. SP2 B 727th Armored Ordnance Battalion 1956 IV
Ladero (sp?) Edward W. 1st Lieutenant G 22nd [Engineers] 1912 IV
Becker Edward W. Major Medical Corps 2nd Infantry 1920 IV
O'Keeffe Edward W. Platoon Sergeant Battery C 2nd Battalion 104th Artillery Regiment 1963 II
Rockafeller Edward Wade 1st Lieutenant B 47th Regiment 1900 IV
O'Keeffe Edward William Master Sergeant K 165th Infantry NYNG 1954 III
O'Keeffe Edward William Master Sergeant K 165th Infantry NYNG 1954 IV
Hall Edward William Major 8th C D C 1923 IV
Schenck Edward William Major Headquarters II Corps Artillery NYNG 1950 IV
Roy Edwards F. Captain 6th Separate Company 1904 III
Miller Edwin Colonel 223rd Anti-Aircraft Artillery 1950 I
Miller Edwin Lieutenant Colonel Field & Staff 7th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Battalion 1943 II
Miller Edwin 1st Lieutenant Battery G 245th Coast Artillery 1941 III
Knoll Edwin First Sergeant 16th Separate Company 1897 IV
Bishop Edwin Warrant Officer HQ 245th Coast Artillery 1934 I
Bishop Edwin Staff Sergeant Non-commissioned Staff 245th Coast Artillery Regiment 1930 II
Bishop Edwin Staff Sergeant [Headquarters] Battery 245th Coast Artillery 1928 III
Bishop Edwin Staff Sergeant Headquarters Battery 245th Artillery 1924 IV
Crawford Edwin Chief Boatswain's Mate 1st Battalion Naval Militia 1915 II
Crawford Edwin Boatswain's Mate, 1st Class 2nd Div, 1st Battalion NYNM 1910 III
Crawford Edwin Gun Captain First Class Company 2 1st Battalion Naval Militia 1904 IV
Dayton Edwin Captain G 22nd Regiment 1901 III
Codet Edwin Captain K 23rd Infantry Regiment 1910 II
Codet Edwin 1st Lieutenant K 23rd Regiment 1905 III
Codet (sp?) Edwin First Sergeant K 23rd Regiment 1900 IV
Engel Edwin A. 1st Sergeant HHB 1st AW Battalion 210th Artillery 1960 IV
Powers Edwin A. 1st Lieutenant 23rd Infantry 1913 III
Powers Edwin A. Sergeant L 23rd Infantry 1909 IV
Shaver Edwin A. Master Sergeant D 205th Tank Battalion 1956 III
Shaver Edwin A. Sergeant First Class Headquarters & Headquarters Company 105th Infantry NYNG 1954 IV
McAlpin Edwin A. Adjutant General [New York] 1895 III
Lawless Edwin B. Sergeant F 13th Regiment 1901 IV
Gore Edwin B. Colonel [Separate Detachment- Headquarters Detachment 1952 III
Adams Edwin B. Captain Field & Staff 15th Regiment New York Guard 1947 II
Adams Edwin B. 1st Lieutenant 3rd Battalion Headquarters Company 369th Infantry 1938 IV
Kammer Edwin C. Technical Sergeant Headquarters 105th Tactical Fighter Group 1960 IV
Schlecht Edwin C. Battalion Sergeant Major 22nd Regiment 1904 IV
Smith Edwin C. J. Sergeant 40th Separate Company 1899 IV
Graff Edwin D. Private Company D 8th Regiment 1903 IV
Liffler Edwin E. Sergeant 1st Class B 22nd Engineers 1917 IV
Crouk (sp?) Edwin E. Corporal [C] 65th Regiment 1901 III
Cronk Edwin E. Sergeant A 74th Infantry Regiment 1906 II
Cronk (sp?) Edwin E. Sergeant C 65th Regiment 1895 IV
Fausig Edwin F. Sergeant G 22nd Regiment 1901 IV
Thompson Edwin F. 1st Lieutenant M 14th Infantry 1912 IV
Thompson Edwin F. Sergeant E 14th Infantry 1910 IV
Bailey Edwin F. Private M 10th Infantry 1940 IV
Taussig Edwin F. Captain G 22nd Regiment 1906 III
French Edwin F. Sr. Sergeant 1st Class B 2nd ARB 108th Infantry 1960 IV
Livingstone Edwin Frear 2nd Lieutenant Headquarters Company105th Infantry 1923 IV
Hogan Edwin G. Lieutenant Colonel Field & Staff 209th Anti-aircraft Artillery Group 1955 II
Hogan Edwin G. Lt. Colonel Headquarters 4th Division 1947 IV
Ziegler Edwin G. Major Field & Staff 54th Infantry Brigade 1922 II
Ziegler Edwin G. 2nd Lieutenant 74th Infantry 1911 IV
Ziegler Edwin G. Major Executive Officer 54th Brigade 1938 Special (35 Year)
Giegler Edwin G. 1st Lieutenant 74th Infantry 1917 III
Babcock Edwin G. Captain 13th Artillery District 1912 III
Babcock Edwin G. 1st Lieutenant F 13th Regiment 1907 IV
Ziegler Edwin George Major 54th Brigade 1927 I
Estabrook Edwin H. Private E 23rd Regiment 1896 IV
Everett Edwin H. Sergeant 1 [Arm] Company 1915 IV
Tracy Edwin H. Captain 6th Battery Field Artillery 1908 III
Tracy Edwin H. Captain 6th Battery 1906 IV
Kindler Edwin J. Captain 11th Separate Company 1894 III
Lacey Edwin J. Corporal K 47th Infantry 1915 IV
Murray Edwin J. Captain E 3rd Infantry 1914 III
Murray Edwin J. First Sergeant 42nd Separate Company 1907 IV
Chapman Edwin J. Corporal G 13th Regiment 1899 IV
Marston Edwin J. 2nd Lieutenant I 69th Infantry 1947 IV
Parks Edwin J. 2nd Lieutenant G 22nd Regiment 1901 IV
Rafter Edwin J. Major 2nd Battalion 71st Infantry 1941 III
Carpenter Edwin J. Captain H 102nd Medical Regiment 1938 IV
Johnson Edwin K. Captain 186th Field Artillery 1941 I
Johnson Edwin K. Captain M 106th Field Artillery Regiment 1936 II
Johnson Edwin Kimball Captain [How. Co.] 106th Infantry 1932 III
Johnson Edwin Kimball Captain 106th Infantry 1926 IV
Roberts Edwin L. Musician Company F & M 13th Regiment 1903 IV
Beber (sp?)Bebee (s Edwin L. Major 74th Infantry 1915 IV
Roberts Edwin M. 1st Lieutenant M 3rd Infantry Regiment 1920 II
Roberts Edwin M. Corporal M 3rd Regiment, 2nd Separate Company 1910 IV
Leask Edwin M. First Sergeant D 7th Infantry 1907 III
Leask Edwin M. Sergeant Company D 7th Regiment 1903 IV
Mackie Edwin M. First Sergeant A 14th Infantry 1914 III
Mackie Edwin M. Sergeant A 74th Regiment 1910 IV
Roberts Edwin Morris Captain A 108th Infantry 1924 I
Roberts Edwin Morris First Sergeant M 3rd Infantry 1914 III
Brodie Edwin N. Supply Sergeant 2nd Field Artillery 1918 III
Myers Edwin N. Master Sergeant 107th Tactical Fighter Group 1960 IV
Hopkins Edwin O. Sergeant A 7th Infantry Regiment 1915 II
Hopkins Edwin O. Corporal A 7th Infantry 1910 III
Hopkins Edwin O. Private A 7th Regiment 1905 IV
Waggoner Edwin P. Jr. Colonel 106th Field Artillery Battalion 1955 I
Waggoner Edwin P. Jr. Colonel Field & Staff 106th Field Artillery Battalion 1955 II
Waggoner Edwin P. Jr. 1st Lieutenant Battery E 106th Field Artillery 1937 III
Perras Edwin R. Sergeant First Class K 105th Infantry NYNG 1952 IV
Dangel (sp?) Edwin R. Private C/39 1st Infantry 1909 IV
Munson Edwin S. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1917 II
Munson Edwin S. Sergeant C 7th Infantry 1913 III
Munson Edwin S. Corporal C 7th Regiment 1908 IV
Coy Edwin S. 1st Lieutenant Field & Staff 7th Infantry Regiment 1913 II
Coy Edwin S. 2nd Lieutenant D 7th Infantry 1909 III
Parsons Edwin S. Captain [] 1920 IV
Coy Edwin Seymour Battalion Sergeant-Major N.C.S 7th Regiment 1903 IV
Hoogland (sp?) Edwin V. Private B 14th Regiment 1896 IV
Brodie Edwin W. Master Sergeant Svc 105th Field Artillery 1927 I
Brodie Edwin W. Regimental Supply Sergeant Non-commissioned Staff 105th Field Artillery Regiment 1922 II
Hugaboom Edwin W. Sergeant 27th Separate Company 1900 IV
Brodie Edwin W. Artificer 3rd Battery, [F.]A. 1909 IV
Dayton Edwin W. Captain A 12th Infantry Regiment 1910 II
Dayton Edwin W. 1st Lieutenant G 22nd Regiment 1895 IV
Fiske Edwin W. Captain [Quartermaster] 10th Infantry 1909 IV
Cayton Edwin W. Major 1st Brigade 1915 I
Watkins Edwin W. 1st Sergeant B 9th Regiment 1894 I
Decker Edwrd M. 2nd Lieutenant 24th Separate Company 1905 IV
DeLano Egbert B. Chief Carpenter's Mate (Permanent Appointment) 3rd Battalion Naval Militia 1935 II
Delano Egbert Barr [C. M.M.] [Headquarters Division ] 3rd Battalion [NYNM] 1932 III
DeLano Egbert Barr C C M Headquarters 3rd Battalion 1926 IV
Esselborn Ehenry J. Sergeant First Class Headquarters Battery 991st Field Artillery Battalion NYNG 1957 IV
Osterholt Ehler Private Company C 7th Regiment 1903 IV
Reinberg Einar Lt. Colonel Headquarters 71st Infantry 1956 I
Reinberg Einar Major Headquarters 1st Battalion 71st Infantry Regiment 1953 II
Reinberg Einar 2nd Lieutenant E 71st Infantry 1940 IV
Bennett Ela L. Battalion Sergeant Major 65th Infantry 1914 III
Bennett Ela L. Sergeant B 65th Infantry 1909 IV
Peckham Elbert Private F 3rd Infantry, 29th Separate Company 1910 IV
Smith Elbert C. Captain Adjutant 245th Coast Artillery 1926 IV
Iler Elbert M. First Sergeant 12th Separate Company/ C 2nd Infantry 1911 III
Iler (sp?) Elbert M. First Sergeant 12th Separate Company 1907 IV
Alvord Elbridge R. Sergeant Headquarters Company 174th Infantry 1930 I
Alvord Elbridge R. Quartermaster Sergeant B 74th Infantry Regiment 1915 II
Alvord Elbridge R. Quartermaster Sergeant B 74th Infantry 1910 III
Alvord Elbridge R. Private B 74th Regiment 1905 IV
Benson Elford Master Sergeant Headquarters Battery 569th Field Artillery Battalion 1955 IV
Lang Elfried J.W. Major Headquarters 2nd Brigade New York Guard 1942 II
Lang Elfried J.W. Captain 369th Infantry 1933 III
Benjamin Elgin A. Chief Damage Controlman Carpenter Division 3-66 Naval Militia 1956 II
Benjamin Elgin A. [Carpenter's Mate First Class] 12th Division 1949 IV
Barnum Eli Clark Private 5 Squadron C 1910 III
Barnum Eli Clark Private G 23rd Regiment 1904 IV
Napoleon Eli J. Sergeant 1st Class Battery B 170th Field Artillery Battalion NYARNG 1959 IV
Silver Elias Captain E 102nd Quartermaster 1938 I
Silver Elias 1st Lieutenant Field & Staff 27th Division Quartermaster Train 1934 II
Silver Elias 1st Lieutenant 27th Division 1933 III
Seeland Elias Lt. Colonel 11th IS Battalion, NYG 1960 I
Seeland Elias Lt. Colonel 7th Internal Security Battalion NYG 1959 III
Seeland Elias Captain A 107th Infantry 1937 IV
Lenkowshy Elias Merchants Mate, 2nd Class 8th Division, 2nd Battalion, NYNM 1941 IV
Finken Elias E. Lieutenant 4th Division 2nd Battalion Naval Militia 1921 II
Stockwell Elias H. Boatswain's Mate Company 2 1st Battalion Naval Militia 1908 IV
Church Elihu C. Sergeant I 7th Infantry 1917 IV
Ashman Elijah J. Captain Company C 102nd Engineers 1930 III
Ashman Elijah J. 1st Lieutenant C 102nd Engineers 1924 IV
Sniffin Elisha Major R L 1920 IV
Whitman Ellery A. Sergeant 8th Company 13th Artillery District 1912 II
Whitman Ellery A. Corporal H 13th Regiment, Coast Artillery 1907 III
Whitman Ellery A. Private H 13th Regiment 1902 IV
Thurber Elliot B. Sergeant A 23rd Regiment 1895 IV
Wilson Elliot F. Private 1st Class K 10th Infantry 1938 IV
Bigelow Elliot Jr. Captain 2 Signal Corps 1907 III
Bigelow Elliot Jr. 1st Lieutenant 2nd Signal Corps 1902 IV
Bigelow Elliot, Jr. Major and Signal Officer Field & Staff 2nd Brigade 1912 II
Ferdon Elliott A. Lt. Colonel 52nd Fighter Wind 1948 I
Ferdon Elliott A. Lieutenant Colonel Headquarters 52nd Fighter Wing 1948 II
Ferdon Elliott A. 2nd Lieutenant A 101st Signal Battalion 1937 III
Ferdon Elliott A. Lt. Colonel Headquarters 106th B Wg Tac 1956 Special (35 Year)
Robertson Ellis A. Major 71st Infantry 1924 I
Robertson Ellis A. Captain K 71st Infantry Regiment 1922 II
Robertson Ellis A. 2nd Lieutenant G 71st Infantry 1914 III
Robertson Ellis A. 2nd Lieutenant G 71st Infantry 1910 IV
Powers Ellis B. Private F 7th Regiment 1906 IV
Jones Ellis T. Sergeant F 10th Infantry 1937 IV
Harris Ellsworth Major Headquarters 870th Anti-aircraft Artillery Gun Battalion 1952 II
Warner Ellsworth A. Sergeant Battery B 258th Field Artillery 1938 IV
Gosling Ellsworth D. Sergeant 5th 13th [Arty Dist] 1912 IV
Brown Ellsworth E. Musician 2nd Company 13th Artillery District 1914 IV
Harries Ellsworth I. Captain Battery B 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Harris Ellsworth I. 1st Lieutenant Battery A 369th Coastal Artillery 1943 IV
Chamberlain Elmer Carpenters Mate 2nd Class 33rd Fl Division 1938 IV
Lakso Elmer Master Sergeant A 127th Tank Battalion NYNG 1958 IV
Miller Elmer A. Private M 1st Infantry 1914 IV
Wain Elmer A. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division NYARNG 1959 IV
Horsfall Elmer B. 1st Lieutenant Troop B 121st Cavalry 1939 IV
Eberhardt Elmer E. Sergeant [Service ] 107th Infantry 1933 III
Cook Elmer E. Private 1st Class Service Company 105th Infantry 1936 IV
Emery Elmer E. First Sergeant E 22nd [Engineers] 1913 IV
Eberhardt Elmer E. Sergeant Service Company 107th Infantry 1927 IV
Kragel Elmer E. Private G 22nd Regiment 1899 IV
Lord Elmer E. Corporal 27th Separate Company 1900 IV
Bratten Elmer F. 1st Sergeant Battery E 245th Coast Artillery (Anti-aircraft Artillery) Regiment 1941 II
Bratten Elmer F. First Sergeant Battery E 245th Coast Artillery 1936 III
Martin Elmer H. 1st Sergeant K 174th Infantry 1952 I
Martin Elmer H. 1st Sergeant K 174th Infantry Regiment 1950 II
Martin Elmer H. First Sergeant K 174th Infantry 1946 III
Casselman Elmer J. Major Field & Staff 40th Internal Security Battalion New York Guard 1952 II
Casselman Elmer J. Captain Troop B 1st Infantry 1948 III
Casselman Elmer J. 1st Sergeant Troop J 121st Cavalry 1940 IV
Morse Elmer J. Private [Battery B] 104th Field Artillery 1932 III
Morse Elmer J. Sergeant Battery B 104th Field Artillery 1924 IV
Rudolph Elmer M. Lt. Colonel Hq. 4th Division, NYG 1946 I
Rudolph Elmer M. Lieutenant Colonel Field & Staff 4th Division New York Guard 1946 II
Rudolph Elmer M. Captain Headquarters 54th Infantry Brigade 1934 III
Hungerford Elmer N. First Sergeant G 10th Infantry 1941 III
Small Elmer P. [Staff Sergeant] 174th Infantry 1935 III
King Elmer S. Corporal I 10th Infantry 1940 IV
Johnson Elmer S. Major 14th Regiment, NYG 1945 I
Smith Elmer W. 1st Lieutenant Headquarters & Service 56th Regiment 1944 III
Smith Elmer W. Sergeant 2nd Battalion Headquarters B & C T 156th Field Artillery 1938 IV
Austin Elmore F. Major & Engineer Field & Staff 1st Brigade 1907 II
Austin Elmore F. Captain IRP [71th Regiment] 1897 IV
Austin Elmore F. Brigadier General 52nd F A Brigade 1930 Special (35 Year)
Austin Elmore F. Brigadier General [Chief Cmd Acting] 1912 I
Austin Elmore Farrington Major Staff 1st Brigade 1902 III
Pollock Elton E. Staff Sergeant [Hr. ] 15th Regiment 1945 IV
Rollock Elton E. Sergeant Battery A 870th Antiaircraft Artillery [AW BN.] 1948 III
Wooster Elwin V. Master Sergeant 107th CAMRON 1960 IV
Relyea Elwood Charles Staff Sergeant Headquarters Battery 106th Field Artillery 1944 IV
Ambrose Elwood L. Major 1st Howitzer Field Artillery Battalion 369th Artillery 1960 III
Ambrose Elwood L. Captain 369th AAA Battalion NYNG 1954 IV
Friend Emanuel Corporal A 1st Quartermaster Battalion 1948 IV
Brown Emanuel Quartermaster Sergeant I 22 Corps of Engineers 1915 IV
Giddings Emanuel Lt. Colonel 22nd Engineer 1920 III
Kamna Emanuel [Technical Sergeant] [Headquarters Detachment] 27th Division 1935 III
Goldstein Emanuel Sergeant [Att] 22nd [Engineers] 1912 IV
Cameron Emanuel Master Sergeant H 165th Infantry 1952 III
Cameron Emanuel C. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division, NYNG 1958 I
Cameron Emanuel C. Master Sergeant Headquarters 42nd Infantry Division 1957 II
Cameron Emanuel C. Sergeant H 165th Infantry 1940 IV
King Emanuel W. Quartermaster Sergeant 8th Separate Company 1907 III
King Emanuel W. Color Bearer [NCS] 2nd Battalion [N. G] 1902 IV
Rose Emerson H. Quartermaster Sergeant 24th Separate Company 1908 II
Rose Emerson H. Private 24th Separate Company 1903 III
Rose Emerson H. Private 24th Separate Company 1898 IV
Rose Emerson H. [Imr] Sergeant I 1st Infantry 1913 I
Newell Emerson R. 2nd Lieutenant 4th Squadron A 1909 IV
Southworth Emery F. 1st Sergeant Company F 65th Regiment 1903 IV
Perreault Emery P. Sergeant Troop B 121st Cavalry 1941 III
Burton Emery W. Captain HQ 3rd Bn 102nd Medical 1940 I
Burton Emery W. Captain Headquarters Hospital Battalion 102nd Medical Regiment 1935 II
Burton Emery W. Captain Headquarters Hospital Battalion, Medical Regiment 1930 III
Burton Emery W. Captain Service Company 102nd Medical Regiment 1925 IV
Alisch Emil Lt. Colonel Headquarters 71st Infantry 1951 I
Alisch Emil Lieutenant Colonel Headquarters 3rd Battalion 71st Infantry Regiment 1951 II
Alisch Emil 1st Lieutenant 71st Infantry 1937 IV
Felgentreu (sp?) Emil Musician 9th Art. Dist., 14th Separate Company 1909 IV
Moehr Emil Private [T] 7th Regiment 1901 IV
Zieran Emil Private D 47th Infantry 1914 IV
Godissart Emil Private 212th Artillery 1922 IV
Kretschman Emil Musician B 7th Regiment 1905 I
Steffins Emil 1st Lieutenant E 14th Infantry 1908 IV
Brombacher Emil A. Quartermaster Sergeant Quartermaster Corps 1916 III
Brombacher Emil A. Post Commisary Sergeant 22nd Engineers 1914 IV
Yost Emil C. Sergeant M 71st Infantry 1910 IV
Eggler Emil David Private E 74th Infantry 1910 IV
Sauvigne Emil E. Captain Field & Staff Se